VERWACHT WORDENDE SCHEPEN BURGERLIJKE STAND. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Causerie over vruchtboomen. De afdeeling Beverwijk en Omstreken van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft gisteravond in het veilinggebouw ,,'t Centrum" een ledenver gadering gehouden. De voorzitter, de heer B. Heynekamp, weet in zijn openingswoord de minder groote opkomst van de ledei) aan de slechte weersomstandighe den. Niettemin hoopte spr., dat het weer een leerzame avond zou worden De notulen van de vorige vergadering werden eerst na stemming goedgekeui-d. De oorzaak 'hiervan was een meeningsverschil tusschen het bestuur en een lid over eén voorstel, dat in de vorige vergadering was gedaan, en dat volgens het betrokken lid niet van hem was gekomen, zooals in de notulen stond vermeld. Na dit „in termezzo" werden de ingekomen stukken be handeld, waaronder een schrijven van den heer J. Steyn, die hierin mededeelde, dat hij door om standigheden zijn causerie over bloemschikken niet kon houden. De secretaris, de heer H. C. van der Colk, heeft vervolgens een uitvoerig verslag uitgebracht van de algemeene vergadering. Als gevolg van de ongunstige weersomstandig heden van de laatste weken, welke veel schade aan de cultuur hebben toegebracht, waren geen inzendingen voor het puntenstelsel ingekomen, zoodat ook dit punt van de agenda verviel. Bij de hierna gehouden bestuursverkiezing werd de heer E. Broeze inplaats van den heer K. G. Steyn benoemd, die zich niet meer herkies baar had gesteld. De aftredende heer H. C. van der Colk werd met groote meerderheid van stem men herkozen. In de kascommissie werden benoemd de heeren K. G. Steyn, A. Dijkema en N. Schoen.. De secretaris heeft hierna een causerie gehou den over „Fruitcultuur". Spr. vestigde er in de eerste plaats de aandacht op, dat ter bescherming tegen den zeewind de fruitboomen zoo laag mo gelijk gehouden moeten worden. In deze streken zijn de struikvormingen dan ook de aangewezen boomen. Vroeger werd hier veel fruit geteeld, doch 99 pet. werd min of meer verwaarloosd, ter wijl ook veel vruchtboomen weinig droegen om dat zij niet beschut stonden en veel last van den zeewind ondervonden. Spr. achtte het raadzaam verscheidene soor ten te telen, omdat anders het bedrijf niet loo- nend zou zijn. Uitvoerig behandelde de heer Van der Colk het snoeien van de boomen en de meest doelmatige bemesting van den grond. De bestrijding van de bloedluis en kanker in de boomen is heel moei lijk. De bespuiting met boomcarbolineum werpt zoo goed als geen resultaten af. Door de won den echter met een oplossing van carbolineum uit te wasschen bereikt men meer dan met spui ten. Na nog eenige bestrijdingsmiddelen tegen parasieten besproken te hebben werd over het onderwerp van gedachten gewisseld. Na een verloting van tuinbouwgereedschappen Bloot de voorzitter de vergadering met de beste wenschen voor 1939. Winter op de groentenmarkt. Groote vraag, gering aanbod. Het strenge winterweer van de vorige week heeft het beeld van de veiling een geduchte wij ziging doen ondergaan. In den aanvoer ontstond niet alleen een vrij belangrijke vermindering, maar ook de uitgebreidheid der verschillende groentensoorten was tot een minimum beperkt. Het aanbod bepaalde zich dan ook de laatste dagen hoofdzakelijk tot enkele soorten winter- artikelen, als diverse koolsoorten, soepgroenten, en een kleine collectie stapelproducten. Dat de handel op deze weersomstandigheden direct rea geert bleek deafgeloopen week weer eens dui delijk, daar de prijzen van verschillende groen tensoorten met sprongen omhoog gingen. Als regel heeft echter zulk een prijsverbetering wei nig te beteekenen, omdat deze voortkomt uit een groote vraag bij een tijdelijk tekort en meestal bij normaal weer even snel terug loopt. Boerenkool was natuurlijk met het vriezende weer een der meest gezochte producten. De top- prijzen, die echter vorige week tot zelfs 12 cent per K.G. gangbaar waren, liepen al weer om laag en stonden bij het begin dezer week naar kwaliteit ongeveer van 67 cent per K.G. De aanvoer van spruiten was tijdens de vorst be> duidend minder, ook zag het product er niet zoo aanlokkelijk uit als onder normale omstandig heden. De prijzen welke vooral voor de feest dagen werden besteed, waren voor de beste kwaliteiten zeer hoog. Naar soort en kwaliteit varieerden de noteeringen op de veiling van Vrijdag j.l. van 1334 cent per K.G., doch bij het begin dezer week waren de prijzen bij ge ringer aanvoer niet hooger dan van 1317 cent. Bospeen zal wel afgedaan hebben nu de vorst zoo heeft huis gehouden, waspeen kwam nog in kleine partijen voor, doch hiervan is het aanbod ook sterk gedaald. De noteeringen wisselden van 46 cent per K.G. Andijvie werd nog lang flink aangevoerd, doch is nu zoo goed als geheel van het tooneel verdwenen, althans hetgeen de laatste dagen nog werd aangeboden was van zeer geringe be- teekenis. De nog te veld staande struiken zijn natuurlijk totaal bevroren en de vrees is zeker gewettigd dat voorraden die zorgvuldig zijn op geborgen en ingekuild, eveneens verloren .zijn. De prijzen verschilden naar verhouding van kwa liteit van 612 cent per K.G. Voor de verschil lende soorten soepgroenten viel de afgeloopen week over belangstelling niet te klagen en het was voornamelijk het artikel prei dat steeds veel aandacht had. Het aanbod was echter niet groot daar het uit den grond halen thans heel wat bezwaren mee brengt. De prijzen van Vrij dag liepen van 616 en stonden op Dinsdag j.l. van 913 cent per K.G. Voor knolselderie was eveneens veel vraag, vooral voor beste soort. Hiervoor werd naar verhouding van 210 cent per stuk besteed. Ook voor bosjes soep groenten als peterselie en selderie was geregeld betere kooplust. Uien deelden deze week ook in een kleine prijsverhooging en werden naar soort verhandeld van 36 cent per K.G. Ofschoon witlof nog steeds matig in aanvoer is, toch was er een kleine vermindering te bespeuren. De handel was vlugger als wij gewoon waren, met noteeringen naar kwaliteit van 1018 cent per K.G. Tomaten die nog aangeboden werden maakten vooral voor de feestdagen mooie no teeringen, die toen naar soort uiteen liepen van 1614 cent per K.G. Wat de verschillende kool soorten, als groene, roode en gele betreft, uit den aard der zaak waren deze bij den verminder den aanvoer met een kleine prijsverhooging vlugger te verhandelen. Ook in den aardappelenhandel was de afna me de laatste dagen beter, een prijsverhooging van beteekenis viel echter tot heden nog niet te constateeren. De Kerstdrive van Sans Atout. De uitslagen van de Kerstdrive, die de bridgeclub „Sans Atout" voor haar leden had georganiseerd, waren als volgt: Afdeeling A. Noord-Zuidlijn: 1. J. Pauw^L. Mouton 54y2 m.p. 2. De heer en mevr. Blom 591/> m.p. 3. J. NumanL. Kleyn 61 Vz m.p. 4. De heer en mevr. Van der Linden 6IV2 m.p. 5. R. HoenC. Geldermans 64 m.p. Oost-Westlijn: 1. J. BosG. de Boer 57y2 m.p. 2. J. BoomC. Spruit 57V2 m.p. 3. K. KramerG. Zoontjes 60 m.p. 4. G. Tabak—J. Dil 62 m.p. 5. J. BerleeJ. Nijman 63 m.p. Afdeeling B. Noord-Zuidlijn: 1. Dames Kok en Braam 54 y2 m-P- 2. G. C. TabakW. Kleyne 56 m.p. 3. Gebr. Hoogeboom 60y2 m.p. 4. De heer en mevr. Tand 61 m.p. 5. J. Kok—Th. Braam 65 m.p. Oost-Westlijn: 1. P. van GroningenN.N. 53y2 m.p. 2. J. BloemendaalA. Roodzand 58 m.p. 3. W. de BoerH. Pools 62 m.p. 4. De heer en mevr. Blokdijk 63 m.p. 5. Mevr. DilP. Daalhuizen 63y2 m.p. Afdeeling C. Noord-Zuidlijn: 1. Mevr. TabakA. Tabak 58 m.p. 2. De heer en mevr. Van Amstel 58V2 m.p. 3. J. van der Berg—P. v. d. Werff 59 V2 m.p. 4. C. NumanA. Michel 62 m.p. 5. G. SteenbergenJ. de Vries 65'/2 m.p. J. BroekhuizenJ. Klaver 75y2 Oost-Westlijn: 1. G. DaalhuizenJ. van Leeuwen 55y2 m.p. 2. C. VisserT. Romein 59y2 m.p. 3. M. LindnerH. Bakker 60Vz m.p. 4. Mevr. Steenbergenmevr. Tabak 64J/2 mp. 5. Mevr. Van EssenK. van der Wal 65 m.p. C. NijmanP. Amse 71 m.p. De drie best geplaatsten van iedere groep kwamen in aanmerking voor een prijs Groote overwinning voor de Damclub. Op de tweede plaats. Gisteravond vond in gebouw Adrichem de laatste comipetitie-wedstrijd plaats van het tweede tiental der Beverwijksche Damclub tegen D.K.Z. n uit Koog-Zaandijk. Het resultaat was als volgt: 1. J. BakkerJ. Gruis 20 2. C. RietkerkB. Koene 20 3. L. KluftJ. D. Jongejan 11 4. HooglandG. Nijkamp 20. 5. C. SnelH. de Groot 11 6. M. KemperD. Voorn ll 7. Hofland—W. Singeling 20 8. C. KluftP. Jonker 20 9. M. HoogvorstG. Kroezen 20 10. C. VerbeekJ. Bos 20 Totaal 173 Door deze grootte overwinning voor de Bev. Damclub II eindigde zij op de tweede plaats van de 2de klasse N.DB., district Noord-Holland. Voor de onderlinge competitie werd ge speeld in de eerste klasse de wedstrijd J. A. OussorenP. van Staalduinen 1—1. Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. Zaterdag Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn III: 8.00 Keulen. 10.20 Parijs; 12.20 Keulen; 12. 35 Brussel Ned.; 2.20 Brussel Fr., 4.20 Brussel Ned., 5.35 Brussel Fr., 6.20 Brussel Ned. 7.05 Brussel Fr., 7.20 Parijs, 10.55 Brus sel Fr., 11.20 Scheveningen Radio. Lijn IV: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diversen. 10.35 Londen Reg. 11.20 Natinaal program ma; 5.00 Londen Reg., 5.20 Nationaal pro gramma; 8.20 Londen Reg. 10.20 Nationaal programma. Lijn V: Diversen. SCHIP Amstelland (Ned.) x) Algenib (Ned.) Anna W. (Ned.) Angra (Fin) Alcinous (Ned.) x) Aegeon (Gr.) Agamemnon (Ned.) Ariadne (Ned.) Antonis (Gr) Annarella (Ital) x) Alma Ata (Rus) Amsterdam (Ital.) x) Breda (Ned.) x) Bintang (Ned.) Boskoop (Ned.) Bloemfontein (Ned.) x) Buccinum (No.) Baarn (Ned.) x) Barneveld (Ned.) x) Birker Force (Br.) Caribia (Du.) x) Ceres (Ned.) Chr. Bors Charterhague (Fin) Costa Rica (Ned) Dioni (Ital.) Doris (Gr.) Euryades (Eng. x) Essen (Du.) Eeodosia (Du.) Favorita (It) Glenaffaric (Br.) x) Havnia (Zw.) Hamm (Du.) Hermes (Ned.) Hercules (Ned.) Imperial Valley (Br.) J. P. Coen (Ned.) x) Jaarstroom (Ned.) Jagersfontein (Ned.) x) Karim (Zw.) Kyma (Gr.) Kasachstan (Rus.) Laertes (Ned.) Luneburg (Du.) M. L. Goulandris (Gr.) Meerkerk (Ned.) x) Meliskerk (Ned.) Maaskerk (Ned.) Mirandella (Port.) Margareta (Zw.) Madare (Zw Melampus (Ned.) x) M.v.St.Aldegonde (N.)x Nigerian (Br.) Orestes (Ned.) Orion (Ned.) Oberon (Ned.) Ossian (Zw.) Osmussaar (EstL) Phoenica (Du.) Poelau Laut (Ned.) x) Poelau Tello (Ned.) x) Phrygia (Du.) Pionier (Belg) Poelau Roebiab (Ned.) Polyphemus (Ned.) x) Pluto (Ned) Perseus (Ned) Patricia (Du) Poseidon (Ned.) Pericles (Ned.) Roxby (Br.) Kandfontein (Ned.) Reggestroom (Ned.) Salland (Ned) Strix (Noor) x) Serooskerk (Ned.) x) riba (Ned.) Tajandoen (Ned.) Pa wall (Ned.) x) Taygetos (Gr.) Tela (Ned.) Towa (Gr.) Triton (Ned.) Uckermark (Du.) Vesta (Ned.) V.N. Goulandrii's (Gr «Vestland (Ned.) '.aanland (Ned x) VAN Verm. Aankomst Hamburg Zuid Afrika Gr. Yarmouth Buenos Aires Batavia La Plata Palestina Hamburg La Plata Batoum Archangel Constantza. Chili Ned. Indië Chili Zuid Afrika New Orleans Chili Hamburg Avonmouth Pto Barrios (v. IJm.) Chili La Plata Sundsvall West-Indië Poti (v. IJm.) La Plata Batavia Batavia Pt. Llmon Huelva Japan Trangsund Ned Indië Zw. Zee Zw. Zee Durban (v. IJm.) Batavia West Afrika Hamburg Hernösand La Plata Leningrad Ned. Indië Ned. Indië Buenos Aires Japan Zuid Afrika West Afrika La Plata Stockholm Hernösand Hamburg Batavia West Afrika Alexandrië Hamburg Alexandrië Gefle Tunis Pto Barrios Batavia Ned. Indië Mexico La Plata Batavia Batavia Kopenhagen Danzig Pto Barrios Midd. Zee Hamburg Port Redon Z. Afrika West Afrika Buenos Aires Corpus Christi Japan Rosaric Batavia Batavia La Plata La Plata La Plata Midd. Zee Ned Indië Midd. Zee La Plata Buenos Aires Buenos Aires 1 Jan. 11 Jan. 11 Jan. 17 Jan. heden 29 Jan. 9 Jan. heden 10 Jan. 3 Jan. heden 7 Jan. 22 Jan. heden 1 Jan. 10 Jan. 1 Jan. 7 Febr. 4 Jan. 30 Dec. 18 Jan. heden 17 Jan. 1 Jan. 10 Jan. heden 5 Febr. 30 Dec. 25 Jan. 5 Febr. 3 Jan. 30 Dec. 2 Jan. heden 19 Jan. 29 Jan. 1 Jan. 4 Jan. 30 Dec. 3 Jan. 2 Jan. 17 Jan. 20 Jan. 25 Jan. 2 Jan. 2 Jan. 30 Jan. 1 Jan. 3 Febr. 10 Jan. 17 Jan. 4 Jan. 1 Jan. 20 Jan. 6 Jan LAATSTE BERICHT in lading. 28 Dec. van Dakar, vertrekt 31 Dec. Dec. vertrokken. 18 Dec. van Colombo. 15 Dec. van Buenos Aires. 28 Dec. te Rotterdam 28 Dec. vertrokken 28 Dec. vertrokken 25 Dec. v. Stamboul. 19 Dec. vertrokken 22 Dec. van Stamboul. 20 Dec. v. Curasao. 26 Dec. van Gibraltar. 24 Dec. van Paita. 27 Dec. van Dakar. 7 Dec. vertrokken. 27 Dec. te Valparaiso, in lading. 27 Dec. vertrokken 28 Dec. van Barbados. 27 Dec. te Valparaiso. 23 Dec. v. B. Aires. 19 Dec. van Hernösand. 20 Dec. v. Barbados 26 Dec. v. Stamboul 20 Dec. van Diamante. 26 Dec. van Gibraltar. 26 Dec. v. 'Soerabaya. 18 Dec. van Trinidad. in lading. 21 Dec. v. Colombo 24 Dec. vertrokken. 20 Dec. v. Colombo 26 Dec. van Gibraltar. 28 Dec. van Cavalla. 9 Dec. vertrokken. 25 Dec. van Pt. Said 28 Dec. te Rotterdam, in lading. 24 Dec. vertrokken, vertrekt 5 Jan. 24 Dec. vertrokken 17 Dec. van Batavia. 26 Dec. van Macassar. 20 Dec. v. St. Vincent 27 Dec. van Colombo. 26 Dec. van Pt. Said. 29 Dec. van Hamburg. 26 Dec. van Las Palmas. 16 Dec. te Skutskar 17 Dec. vertrokken, vertrekt 14 Januari. 28 Dec. vertrokken. 24 Dec. van Las Palmas. in lading, vertrekt 31 Dec. 21 Dec. van Izmir. 24 Dec. van Ljusne 27 Dec. v. Gibraltar. 20 Dec. v. Port of Spain. 27 Dec. tp Belawan 26 Dec. van Gibraltar. 27 Dec. van Pto. Colombia. 20 Dec. van Rosario. 27 Dec. v. Pt. Soedan. 28 Dec. van Belawan. 29 Dec. vertrokken. 30 Dec. vertrokken, vertrekt 31 Dec. 29 Dec. te Fiume. vertrekt 31 Dec. 24 Dec. vertrokken 28 Dec. van Beira. 25 Dec. van Dakar, vertrekt 6 Jan. 22 Dec. vertrokken. 27 Dec. te Osaka. 27 Dec. 25 Dec. 20 Dec. 26 Dec. 29 Dec. 19 Dec. 27 Dec. 26 Dec. van Madeira van Pt. Said, van Sabang. vertrokken vertrokken, te Rosario van Susak. van Triest. 28 Dec. v. Finisterre. in lading 25 Dec. van Montevideo. 22 Dec van Pernambuco. Schepen voorzien van een x) zijn grooter dan 6000 ton. VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN Propaganda voor den Fabrieks- arbeidersbond. Opvoering van „Allerzielen". Donderdagavond werd in hei Luxor Thea- Ier een feestelijke propagandabijeenkomst ge houden van de Nederlandsche Vereeniging van Fabrieksarbeiders. De belangstelling daarvoor was zeer groot. De heer H. J. de Vries, lid van het hoofdbe stuur hield een propagandarede, waarin hij allereerst betoogde, dat de Ned. Vereeniging met deze kunstavonden wil demonstreeren, hoe de mensen van brood alleen niet kan leven. Het geestelijke leven staat voorop. Kortere werktijden en hooger loon zijn slechts midde len om de arbeidersklasse op hooger plan te brengen. Spr. zei voorts, dat met inspanning van alle krachten gestreefd moet worden naar handhaving van de democratie en voor arbeid voor de werklooze massa. Van de toezegging der regeering om het aantal ax-beiders in de werkverschaffingen van 50.00 op 75.000 te brengen is niets terecht gekomen, integendeel, er werken slechts 45.000 tewerkgestelden. Het plan-Westhof noemde spr. een getrou we afspiegeling van het Plan van den Arbeid, de hoofdgedachten zijn er althans aan ont leend. Men heeft echter weinig aan plannen, wan neer de regeering ze niet uitvoert. De moderne vakbeweging zal volgens spr. al haar zuigkracht moeten aanwenden om de Katholieke arbeiders naar zich toe te trekken. Als het zoover kwam zouden de Katholieke arbeiders zich haasten om de plannen tot uitvoering te brengen. Deze plan nen liggen gereed, de kapitalen er voor lig gen in de brandkasten en duizenden arbeiders staan gereed om aan het werk te gaan. De heer De Vries drong er tenslotte op aan de moderne vakbeweging groot en sterk te ma ken. Het tooneelgezelschap „De Jonge Spelers" heeft hierna een opvoering gegeven van het symbolische spel „Allerzielen" van Herman Heijermans. De Jonge Spelers traden met dit stuk al eens in Beverwijk op voor het Tooneel fonds. Ook nu gaven zij er een goed sluitende vertolking van. Het publiek stelde het goede spel blijkens het langdurige applaus, zeer op prijs. Tenslotte zij nog vermeld dat de avond was georganiseerd door de afdeelingen Velsen en Beverwijk van de Nederlandsche Vereeniging van Fabrieksarbeiders. Op Oudejaarsavond vele winkels gesloten. Onder de winkeliers heeft deze week een lijst gecirculeerd met het verzoek er bij om een handteekening te zetten voor de winkel sluiting op Oudejaarsavond op 's avonds 8 uur te bepalen. Verscheidene winkeliers hebben aan dit verzoek gevolg gegeven, zoodat Zater dagavond om 8 uur reeds een groot aantal winkels gesloten zullen zijn. Katholieke Middenstanders vergaderden. Wat is er toch met de Midza? De plaatselijke afdeeling van de R.K. Mid- denstandsvereenigïng „De Hanze" hield Don derdagavond in het gebouw van de K.S.A. een ledenvergadering. De voorzitter, de heer N. J. Out, deelde in zijn openingswoord mede, dat op Dinsdag 10 Januari in de K.S.A. een propagandavergade- ring zal worden gehouden, waarin de heer Bakker, bondspropagandadist, als spreker zal ODtreden. "Voorts gaf hij een resumé van de te Utrecht gehouden vergadering, waar besprekingen zijn gevoerd over het cadeaustelsel van het groot-winkelbedrijf. Het voornemen van het bestuur om jaar lijks voor de Hanze-leden ee triduum te doen houden verwierf de instemming der vergade ring. Als voorloopige data werden voor 1939 vastgesteld 30 en 31 Januari en 1 Februari. Pater Harteveld O. F. M. zal dit eerste tri- dium leiden. De voorzitter installeerde hierna met een kort woord den nieuwen geestelijken adviseur, kapelaan A. van Ginkel, die in antwoord daar op een betoog hield over de nieuwe gemeen schapsgedachte, gepropageerd door het R. K. Werkliedenverbond. Bij de rondvraag drong een der leden er op aan geen cadeaux meer te schenken voor het organiseeren van bazars e.d. Hierna bracht een ander lid de Midza ter sprake naar aanleiding van een daartegen in één der R.K. kerken gehouden predikatie. Aangezien men er de voorkeur aan gaf deze aangelegenheid in „besloten kring" te behan delen werd de pers uitgenoodigd heen te gaan, zoodat wij het antwoord op de vraag. „Wat is er met de Midza?" schuldig moeten blijven Wellicht komt het nog. CASTRICUM Raadsvergadering. Hoogovens Hoogovens Buitenhaven Zweedsch Nederl. Noorsch s.s. s.s. Narvik Stad Zwolle Kem Narvik Les Falaises Amsterdam erts erts m. branB De controle op de werkloozen ter sprake. Voor de laatste maal in het zich snel ten einde spoedende jaar kwam de gemeenteraad in open bare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Sloet. De raad was voltallig. Op de publieke tri bune was de belangstelling zoo groot, dat zelfs van een „uitverkocht huis" kon worden ge sproken. Deze meer dan gewone belangstelling gold waarschijnlijk de benoeming van een con troleur voor de steunregeling en dientengevolge vormden de steuntrekkenden op de tribune ver reweg de meerderheid. In verband met het voornemen van de pro vincie om pompen te slaan in het provinciaal duinterrein voor de waterwinning, was van den heer De Wildt een voorstel ingekomen om in gevolge de bepalingen van de Hinderwet bezwa ren tegen dit voornemen in te dienen. Van deze wateronttrekking werd ook schade gevreesd voor de gemeentelijke gronden. De voorzitter vreesde, dat dit niet veel effect zal sorteeren, omdat de terreinen binnen 800 M. moeten liggen. De heer Berlee zou liever aandrang willen uitoefenen op Ged. Staten om het irrigatieplan met spoed uit te voeren. De voorzitter zei, dat de gemeente over dit laatste een adres aan de provincie zou kun nen richten. Wethouder Hellinga was van oordeel, dat de raad moeilijk partij kan kiezen, omdat de deskundigen het nog lang niet eens zijn over het toebrengen van schade aan de cultuurgronden door de wateronttrekking. De heer De Wildt wees er op, dat de ge volgen van de wateronttrekking zich doen gel den ook buiten een straal van 800 M. De heer Borst accentueerde het euvel door er op te wijzen, dat de provincie zich onttrekt aan het betalen van polderlasten omdat zij geen water meer heeft af te voeren. De voorzitter beètoogde, dat de gemeen te op grond van art. 7 van de Hinderwet geen bezwaren kan indienen. Voor alle andere klach ten wordt men natuurlijk niet ontvankelijk ver klaard. De heer B. R e s koesterde de hoop, dat de provincie in de toekomst maatregelen zal nemen om de landerijen op een of andere manier te bevloeien. Op het oogenblik is de zaak zoo, dat sommige landerijen voor de productie niets meer te beteekenen hebben. B. en W. losten de moeilijkheid op door den heer De Wildt uit te noodigen bij de besprekin gen ten raadhuize tegenwoordig te zijn. Aan den heer Korsman, stoker van de gas fabriek, werd een toeslag op zijn pensioen ver leend. In tijdelijken dienst werd tot stoker be noemd de heer B. Lute. Van Maatschappelijk Hulpbetoon was een ver zoek ingekomen om een bedrag van f 500 voor dekking, kleeding en schoeisel voor werkloozen, tuinders en kleine middenstanders te mogen be steden. Het subsidie van 1938 is daarvoor toe reikend. Dit verzoek wordt ingewilligd. Over het voorstel van B. en W. om de mach tiging in te trekken tot aankoop van de zooge naamde schulpstetten ontstaat veel geharrewar. Noch de toelichting van B. en W., noch die van de zijde der raadsleden brengt licht in de duis ternis. B. en W. besloten de zaak maar aan te houden. Met dank aan de vereeniging voor „Volkson derwijs" wordt het orgel, geschonken bij het jubileum van de openbax-e lagere school, in bruikleen aanvaard. B. en W. vroegen machtiging om met de ge meente Limmen een gemeenschappelijke rege ling te ti-effen inzake het uitoefenen van con trole op de werkloozen en tot het aanstellen van een gemeenschappelijken controleur. Deze benoeming zouden B. en W. door de da- gel ijksche besturen van de beide gemeenten willen doen geschieden. De heer De Wildt betreurde het, dat de raad daarin niets te zeggen heeft. De voorzitter zei, dat juist het benoe men van een controleur een van de voox*waar- den van Limmen is. Daai-om verdient het de voorkeur de benoeming van den controleur te delegeeren naar B. en W. De heer De Wildt zag zeer gaarne een Ka tholieken controleur benoemd, want 90 pet. van het aantal werkloozen is katholiek. De voorge dragen candidaten zijn niet-katholiek en spr. wil het dan ook niet verder aan B. en W. overlaten. De heer Berlee vroeg aanvulling van de lijst der sollicitanten. De vorige maal heeft de heer De Wildt zich niet laten hooren tegen een voorgedragen niet-katholiek. De heer Brouwer stelde de bekwaamhe den van den controleur op den voorgrond, niet diens godsdienstige overtuiging. De voorzitter vreesde niextwe moeilijk heden met Limmen, wanneer van het lijstje sol licitanten wordt afgeweken. Ten hoogste kan aan den Rijkscontroleur verzocht worden het lijstje aan te vullen. De heer De Wildt zag gaai*ne een inwoner van Castxicum aan de lijst toegevoegd, doch de heer Spaansen kon mededeelen, dat Lim men daarmede in geen geval genoegen zal ne men. De heer Berlee, nog onder den indruk van de juist afgesloten periode van gesprongen wa terleidingen, constateerde een lek in het college van Limmen, want de heer De Wildt was op de hoogte gebracht van het gesprokene in de vergadering van de beide colleges. De voox-stellen van B. en W. werden hierna aangenomen, evenals het voorstel tot opheffing met ingang van 1 Januari a.s. van de gemeen schappelijke regeling tot het uitoefenen van de controle over de werkloozen met de gemeenten Heemskerk en Limmen. De heer G. F. R e s kantte zich tegen de voor gestelde regelen voor het in bouw-exploitatie brengen van gronden door particulieren. Spr. betoogde, dat de gemeente zich op gevaarlijk terrein begeeft en zich liever buiten deze din gen moet houden. De geheele regeling zal een rem beteekenen voor de bouwnijverheid en voor de werkverruiming. Bovendien moet toch reeds worden voldaan aan de eischen van het uitbrei dingsplan. Spr. vond het zeer verkeerd om de bouwnijverheid wederom te belasten. De gemeente moet dit aan het particuliere initiatief ovei-laten. In tegenstelling met deze meening was de heer De N ij s van oordeel, dat deze verorde ning er reeds veel eerder had moeten zijn. De regeling maakt het mogelijk, dat ook kleinere ondernemers een gedeeltelijk plan kunnen uit voeren. Spr. verwachtte door deze regeling juist een toeneming van de bouwnijverheid. De heer De Wildt zei, dat de behoefte aan deze regeling nimmer gebleken is. Bovendien zal zij Openbare Werken steeds zwaarder be lasten. Spr. vreest een groote vertraging in de bouwnijverheid. De heer Sp a a n s e n verwachtte van de re geling een goede uitwerking. Wanneer mocht blijken, dat de regeling niet voldoet kan de raad er altijd nog op terug komen. De voorzitter noemde een aantal ge meenten, die de regeling met succes toepassen. Spr. bestreed de aangevoerde bezwaren. De regeling zal een groote schade voor de ge meente voorkomen. Wethouder Hellinga vestigde er de aan dacht op, dat de verordening slechts wordt toe- genast, wanneer dat noodig is. De heer R s betoogde in tweede instantie, dat er nooit klachten zijn gekomen. Spr. bleef de verordening funest vinden voor de gemeente. De verordening werd tenslotte aangenomen met 74 stemmen. Tegen stemden de heer B. Res, G. F. Res, Borst en De Wildt. De wijkindeeling en de berekening van de kos ten zullen aan B. en W. worden overgelaten. De heer G. R e s zei, dat hij bij Ged. Staten tegen dit besluit bezwaren zou indienen. De voorzitter sloot de vergadering na den le den een goed jaareinde te hebben toegewenscht. HAARLEM, 29 December 1938. Ondertrouwd: 29 Dec. H. J. Koning en F. J. Lindemans Getrouwd: 29 Dec.: K. A. Scharpff en B. Ma- rang; J. H. Piët en A. Klingens; C. v. Andel en T. W. J. Bouwmeester. Bevallen: 25 Dec.: E. A, M. v. d. Aar—Ma thot.; 27 Dec.: J. v. Beusekomv. Raaphorst, z.; 28 Dec.: H. A. SmitSieber, z.; H. P. M. Boersma Schoonebeek, d.; W. J. A. Thijssenv. Kes- sel, z.; M. Wijtkampv. Sabben, z. Overleden: 28 Dec.: J. E. Koning—Teunisse, 85 j., Gasthuisvest. E. J. 13 mnd., d. v. R. v. Ros- sum, Mr. Joostenlaan; E. J. Mendel, 68 j., Zaa- nenlaan.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5