DE VOLKENBOND IN 1938. Doorbraak der Nationalisten bij Balaguer. D' Nieuwe industrieën en arbeid in Engeland. Uitgeschakeld als werktuig van internationale politiek. V R IJ D A G 30 DECEMBER 1938 De strijd in Spanje. Verscheidene veroveringen gemaakt. Blijkens berichten uit Burgos heb- 1 ben de troepen van Franco Benavente de Tremp en de geheele Sierra Mosquera bezet. Te Camarassa, dat eveneens ver overd is, hebben de rechtsche troepen meer dan 1000 gevangenen gemaakt. De Nationalisten zijn in het gebied van Balaguer vier kilometer opgerukt. In den noordelijken sector werden vier rijen heuvels bezet, alsmede de plaats La Grandella. In de omgeving van Bala guer en Seros werden in totaal 1500 krijgsgevangenen gemaakt. De luchtmacht heeft vier republikein- sche toestellen neergeschoten. Te Salamahca zijn nadere bijzonderheden ont vangen omtrent de wijze, waarop de linie der regeeringstroepen in het midden van het front te Balaguer doorbroken is, nadat de regeerings troepen maandenlang op het bruggehoofd al daar stand hadden weten te houden. De lucht macht en artillerie openden den aanval met een bombardement van het versterkte bruggehoofd. Tonnen ontplofbare stoffen kwamen op de ver sterkingen terecht. Pantserwagens reden daarop door de bressen en haalden de viervoudige prik keldraadversperringen neer, terwijl de infante rie volgde en de stellingen bezette. De republikeinen concentreeren zich thans op de verdedigingswerken voor Borjas Blancas. De troepen van Franco rukken thans ook in den noordelijken sector snel in oostelijke richting op. In den zuidelijken sector rukt de vleugel van de rechtsche troepen stelselmatig op met als doel de verovering van de linie van observatieposten van Albages naar de Ebro. In een mededeeling van het ministerie van landsverdediging te Barcelona wordt o.m. ge zegd, dat de vijand aan het oostelijk front zijn- aanvallen in den sector van Balaguer heeft voort gezet, doch verscheidene malen met duizenden verliezen is teruggeworpen. Gisterochtend slaag de de vijand, die voorafgegaan door een groot aantql tanks en door Italiaansche en Duitsche vliegtuigen gesteund werd, erin, na verscheidene vruchtelooze en kostbare uitvallen den top van den Montero te bezetten. In het gebied van den benedenloop van de Segre zoo vervolgt dit communiqué is een Italiaansche divisie met behulp van den ge- bruikelijken overvloed van oorlogsmateriaal van Gaat Goering toch naar Rome? Te Berlijn acht men het niet onmogelijk. In politieke kringen te Berlijn wordt de mo gelijkheid van een reis van minister Goering naar Rome in het einde van Januari besproken. In welingelichte kringen wordt gezegd, dat de ge ruchten dienaangaande zijn voortgekomen uit een gelijkvormigheid, welke men in Fransche en Britsche" kringen wil leggen fn de huidige crisis tussehen Italië en Frankrijk en de crisis tus- schen Duitschland en Tsjecho Slowakije, welke is uitgeloopen op de overeenkomst van München. Het schijnt thans, aldus Havas, dat men ern stig rekening moet houden met een reis van mi nister-president Goering naar Rome. Belangrijke Japansche documenten verdwenen. Hooge militairen geschorst. Het Japansche ministerie van oorlog heeft generaal majoor Kazoemoto Matsjijiri, tot dus verre directeur van het militair administratief bureau, benevens een kolonel en een majoor in hun functie geschorst. Zij worden verantwoor delijk gesteld voor het verlies van belangrijke documenten tijdens hun dienst. Gevolg van vestiging van Duitsche uitgewekenen. LONDEN, 30 December. De „Star" werpt het licht op een zijde van het vluchtelingenvraagstuk, die men wei nig hoort bespreken. Volgens dit blad begint Engeland de vruchten te pluk ken van de activiteit der Joodsche in- dustriëelen en wetenschappelijke men- schen, die het land tijdens en na de uitbarsting van het Duitsche anti semietisme zijn binnengekomen. Een belangrijk aantal van de 12.000 vreem delingen, die het land zijn binnengekomen, zijn mannen van de wetenschap en commer- cieele leiders en volgens de „Star" heeft hun activiteit in Engeland reeds tot gevolg gehad, dat ongeveer 16.000 werkloozen arbeid gevon den hebben. Tal van nieuwe fabrieken zijn geopend, vooral in streken, waar depressie heerschte. Joodsche industrieelen, die ver vooruit za gen, hadden langen tijd geleden groote som men naar Engelsche banken overgebracht en dit geld wordt thans gebruikt in industrieën, die tot nii toe uitsluitend in Duitschland, Oostenrijk en Tsjecho Slowakije gevestigd waren. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft een speciale afdeeling, die de aanvra gen voor het vestigen van nieuwe industrieën behandeld en deze afdeeling komt thans han den tekort. Voor de toestemming gegeven wordt, stelt het departement zich op de hoogte, dat vol doende kapitaal aanwezig is en dat de Engel sche arbeiders in dienst genomen worden tegen de condities der vakbonden. Belangrijk is het plan van een groep Duit- schers een fabriek van optische artikelen te stichten. Er wordt de grootste geheimhouding betracht, doch reeds heeft het plan de volle belangstelling van de militaire autoriteiten. Tot nu toe werd ruim 90% van de lenzen voor verrekijkers en microscopen in Duitschland gemaakt. De „Star" brengt in herinnering, dat Frank rijk eens, door de vervolging der Hugenoten, zijn textielindustrie verloor aan Engeland. (United Press). iedere soort erin geslaagd, La Grandella te be reiken. Bij het opstellen van het communiqué duurde de strijd bij Robera nog voort. Andere aanvallen in verschillende sectoren in dit ge bied werden volkomen afgeslagen. Luchtaanvallen op dorpen. In den loop van den avond hebben vliegtuigen van Franco gisteren verscheidene aanvallen ge daan op kleine steden en dorpen in Catalonië, zuidelijk van Barcelona. In het geheel zijn 15 menschen om het leven gekomen en 30 gewond. Een vijftigtal huizen is beschadigd. Poolsche waarschuwing aan Praag. Regeering wil tot represailles overgaan als geen verbetering komt in den toestand aan de grens. Het Poolsche gezantschap te Praag deelt mede, dat de gezant Donderdag een stap bij het Tsjecho-Slowaaksche ministerie van bui- tenlandsche zaken heeft gedaan naar aanlei ding van het incident bij Michalkowitsj, waar handgranaten naar Poolsche grenswachten zijn geworpen. De gezant overhandigde een nota, waarin in besliste bewoordingen ver klaard wordt, dat de Poolsche regeering besloten heeft represaillemaatregelen te. nemen. Men heeft Papee geantwoord, dat een in specteur van politie naar de plaats van het incident gezonden is om een onderzoek in te stellen, en dat maatregelen zouden worden genomen, zoodra de regeering over de rappor ten zou beschikken. Papee heeft nog verklaard, dat, in dien de toestand in Teschen niet on middellijk en grondig zou verbeteren, de Poolsche regeering niet de verant woordelijkheid zou kunnen dragen voor de verdere ontwikkeling der ge beurtenissen. Bonnet ondervraagd over de op zegging der accoorden met Italië. Antwoord stelt socialistische en commu nistische Kamerleden niet tevreden. In de gistermiddag gehouden vergadering van de Fransche Kamer herinnerde de socialist Sibue aan de jongste verklaringen van Bonnet over de Franseh-Italiaansche betrekkingen, vol gens welke Frankrijk geen duimbreed gronds aan Italië zou afstaan. Hij stelde de vraag hoe het mogelijk is, dat Bonnet niets heeft gezegd omtrent de mededeeling van Ciano aan den Franschen ambassadeur inzake de opzegging der accoorden van 1935. Is het mogelijk, zoo vroeg hij, dat de minister niet op de hoogte was van deze nota,, die 48 uur eerder aan onzen ambassadeur ter hand was ge steld? In zijn antwoord verklaarde minister Bonnet onder applaus van talrijke banken, dat hij van de betreffende nota pas kennis had gekregen na zijn verklaring in de Kamer op 19 December, waarin hij ondubbelzinnig zeide, dat Franrkijk de Italiaansche eischen niet aanvaardde. Zelfs indien hij van opzegging der accoorden op de hoogte was geweest, had hij hiervan niet in de Kamer melding kunnen maken, alvorens hieromtrent met den ministerraad overleg te plegen. Sibue was niet tevreden over de uiteenzetting van Bonnet. Gezien de beteekenis van deze diplomatieke gebeurtenis had men z. i. den ministerraad bij een moeten roepen voordat Bonnet zijn verkla ring in de Kamer aflegde. De communist Péri sprak in denzelfden geest. Ondanks de protesten der socialisten en com munisten heeft de Kamer echter gewoon de agenda afgehandeld, waarna de vergadering om 20.40 uur werd gesloten. Groeiend misnoegen in Hongarije jegens Duitschland. Nu de Duitsche pers de Slowaaksche propaganda steunt. De steun, welke in de Duitsche pers, vooral de „Völkische Beobachter" wordt gegeven aan een zekere Slo waaksche actie in de gebieden, welke overeenkomstig het verdrag van Wee- nen zijn afgestaan aan Hongarije, heeft zoo meldt Havas uit Boedapest te Boedapest een zeker misnoegen gewekt, welke niet langer verborgen kan blijven. De officieuse „Pester Lloyd" schrijft: „In Hongarije betreurt men dat aanzienlijke bui- tenlandsche organen zich zeer partijdig tot spreektrompet maken van deze Slowaaksche propaganda, die hoewel onzinnig, toch gevaar lijk is." Dit misnoegen wordt nog versterkt door de geruchten, dat Duitschland zou verlangen dat de steden Munkacs en Ungvar aan Tsjecho -Slo wakije teruggegeven zullen worden. Hierdoor zou het blijkbaar gemakkelijker worden den autoweg naar de Karpathen aan te leggen. In Hongaarsche kringen verklaart men, dat de grenzen tussehen Slowakije en Hongarije van geen waarde zouden zijn, wanneer Duitsch land zijn invloed niet uitoefent op de leiders der Slowaken, die Hongarije vijandig gezind zijn. De huidige spanning, welke nog sterker kan worden, is slechts enkele dagen na de betuiging van trouw van Hongarije aan de as Rome- Berlijn tijdens het bezoek van graaf Ciano aan Boedapest ontstaan. PROCES-NIEKISCH BEGINT DE VOLGENDE WEEK TE BERLIJN. 17 a 18 doodvonnissen verwacht TEGELIJKERTIJD ZULLEN NOG ANDERE HOOGVERRAADSPROCESSEN WORDEN GEVOERD. BERLIJN, 30 Dec. In het begin van 1939 zal een der grootste proces sen wegens hoogverraad sedert het aan het bewind komen van de Nazis worden gehouden. Men verwacht, dat daarbij 17 a 18 doodvonnissen zullen worden uitgesproken. Onder de 20 personen, die terecht zullen moeten staan, bevindt zich zooals reeds ge meld is de schrijver Franz Niekisch. Het proces zal 4 Januari een aanvang nemen, de beschuldigden staan o.a. terecht wegens plannen om Nazileiders te vermoorden. De positie van de beschuldigden is zoo hopeloos, dat verscheiden advocaten geweigerd hebben de verdediging op zich te nemen. Men verwacht, dat het proces acht dagen zal duren. Het publiek zal niet tot de zitting worden toegelaten. Tegelijkertijd zullen talrijke soortgelijke andere processen gevoerd worden, waarin een groot aantal personen men spreekt van 100 terecht zullen staan. Ver scheidene personen, die reels veroordeeld zijn, zullen als getuigen in dit laatste complot op treden. Niekisch en andere beschuldigden zijn voor het onderzoek in de grootste gevangenis van de hoofdstad Berlin-Moabit ondergebracht. Bijna 80 procent van de gevangenen, dat daar verblijf houdt, wordt beschuldigd van hoog verraad of spionnage. Niekisch heeft voor het Nazitijdperk een ultra-rechtsche jeugdbewe ging „Widerstand" geleld, die ondanks het rechtsche karakter, pro-Sovjet en ultrasocia- listische ideeën verbreidde. (United Press). belemmeringen ook bij de technische Volkenbondstaak. Het veelsoortige werk der Internationale Arbeidsorganisatie. Groote betooging der Slowaken op komst. In de kerken zal gebeden worden om „bevrijding van het Hongaarsche juk". Sidor, minister van staat voor Slowakije en hoogste chef van de Hlinkagarde heeft be sloten, dat op 31 December een groote betoo- gmg door de Hlinka-garde zal worden gehou den. „Deze opmarsch der Hlinka-garde heeft ten doel", aldus het desbetreffende officieele communiqué, de Slowaaksche broeders te eeren, die gevallen en gewond zijn in Hon garije en die hun bloed hebben vergoten onder de kogels en bajonetten der Hongaarsche gen darmes. De Hlinka-garde leden zullen naar de kerken gaanzij zullen God smeeken hun steun te verleenen in den strijd ter bevrijding van alle Slowaken van het Magyaarsche juk". PROGRAMMA ZATERDAG 31 DECEMBER 1938. HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. KRO-Uitzending. 8.00—9.15 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Be richten). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Gods dienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO- Melodisten en solist. (1.001.20 Gramofoonmu ziek. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.302.40 Gra mofoonmuziek. 2.45 Kinderuurtje. 4.00 Berich ten, hierna: KRO-orkest. (4.455.00 Gramo foonmuziek). 5.45 KRO -N achtega alt j es. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekover zicht. 6.45 Berichten, gramofoonmuziek. 7.00 Be richten. 7.15 Causerie „Oud-Jaar". 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten A. N. P., Mededee- lingen. 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting 8.35 Met de KRO-Microfoon. door 1938. 10.40 „Wat denkt gij van hét oude jaar?" causerieën. 11.15 KRÖ-Melodisten en solist. 11.45 Gramo foonmuziek. 12.00 De KRO-klok slaat twaalf. 12.00 Causerie „Zalig Nieuwjaar". 12.10 Gramo foonmuziek. 12.1512.30 Gelukwenschen van zeevarenden en gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301,5 M 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 7.00 VPRO 9.00 VARA. 12.30—2.00 AVRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (ca. 8.16 Berichten) 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 Esmeralda en gra mofoonmuziek. (ca. 12.15 Berichten). 12.50 Gro ninger Orkestvereeniging, solisten en het Toon kunstkoor „Bekker" (opn.). 2.00 Filmkwartier tje. 2.15—2.25 Gramofoonmuziek. 2.30 Repor tage. 4.30 Causerie „De fabrieksarbeidersbond gisteren, vandaag en morgen. 4.50 Utrechtsch Stedelijk Orkest, soliste en het Toonkunstkoor (opn.). 5.30 Causerie „Koopt weldadigheids- postzegels". 5.35 Filmland. 6.00 Orgelspel. 6.28 Berichten. 6.30 Voor schakers. 6.31 Uit de Roode Jeugdbeweging. 7.00 Een gang door het oude jaar. 7.30 Remonstrantsche Kerkdienst. 9.00 VARA-orlcest en solist. 10.00 „En nu.... Oké" 11.10 Berichten A. N. P. 11.15 VARA-orlcest en solist. 11.35 Oudejaarsavondtoespraak. 11.50 Zang en orgel. 12.00 Uitluiden van het Oude Jaar te Amsterdam. 12.01 Causerie „Bij den aan vang van het Nieuwe Jaar". Hierna: Gelukwen schen namens opvarenden van schepen en gra mofoonmuziek. 12.30 Toespraak; Gelukwenschen aan schepelingen. 1.002.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 BBC-Mid- land-orkest. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.20 Aston Hippodrome-orkest. 2.05 Orgelspel. 2.35 BBC- Northern Ireland-orkest. 3.25 Enfield Central- Orkest. 4.00 Uit Kaapstad. Sportreportage. 4.30 Sportreportage. 4.50 3e acte van de opera „Hansel und Gretel". 5.30 Hugo Rignold en zijn orkest. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 BBC-Theater-ox-kest. 7.50 Actueele uitzen ding. 8.20 Variété-programma. 9.20 Berichten. 9.45 Nieuws uit Amerika. 10.00 Radiotooneel. 11.00 BBC-orkest. 11.5012.35 Nieuwjaarsgroe ten en Korte Dienst. RADIO PARIS, 1648 M. 7.55, 9.05, 10.00 en 11.20 Gramofoonmuziek 12.30 Zang. 1.10 Pascalorkest. 2.35 Gramofoon muziek. 2.50 Zang. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.35 Zang. 3.50 Gramofoonmuziek. 5.00 Zang. 5.15 Gramofoonmuziek. 8.35 Pianovoordracht. 8.50 Oudejaars-avond-programma. 10.50 Gramofoon muziek. 11.20 J. Bouillon's orkest. 12.50 Het Vis- ciano-orkest. KEULEN 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.30 Erich Schneide- wind's orkest. 7.50 Danziger Landesorlcest. 11.20 Weensch Symphonie-orkest. 1.30 Gramofoonmu ziek. 3.20 Omroep-Amusementsorkest. 5.50 Gra mofoonmuziek. 6.50 „Der Vogelhandier", operet te. 8.50 Oudejaarsavond-programma. 12.502.20 Bernhard Etté met zijn orkest. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Om roepsalonorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2,35 Gramofoonmuziek. 4.35 Omroepsymphonie-or- lcest en soliste. 6.20 Omroepsalonorlcest, solist en gramofoonmuziek. 8.20 Oudejaarsavond- revue. 10.30 Het José Schnyders-orkest en gra mofoonmuziek. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.30 Vervolg concert. 12.1512.20 Nieuwjaarswensch. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Sarba- orkest. 1.502.15' en 2.55 Gramofoonmuziek. 3.20 Pianovoordracht. 3.35 Overzicht van 1938, 4,25 Gramofoonmuziek. 5.35 en 6.00 Paul Godwin en 2ijn orkest. 6.35 Gramofoonmuziek met toe lichting. 7.10 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Oudejaarsavondprogramma. 11.201.20 Gramo foonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M 7.20 Gevarieerd concert. 9.50 Berichten. 10.05 Gramofoonmuziek. 11.20 Nieuwjaarswenschen. 11.252.20 Vroolijk programma. (12.1512. Tijdsein). GENèVE, December 1938. (Van onzen correspondent) E Volkenbond begon het jaar '1938 met een jubileumsbijeenkomst; de 100ste zitting van den Volkenbondsraad, in de maand Januari. Met één uitzon dering (Polen, dat toen reeds een groote on verschilligheid aan den dag legde) betuigden alle vertegenwoordigers der in den Volken bondsraad zifting hebbende staten hun on verzwakte trouw aan de Volkenbondsidealen, hun gehechtheid ook aan de beginselen van het Volkenbondsverdrag Er is zeker geen reden, om aan de oprechtheid dezer verklaringen te twijfelen. Dit neemt echter niet weg. dat de volgende maanden hebben aangetoond, dat ook die ministers, die in theorie den Volken bond nog getrouw gebleven zijn, het in de practijk toch noodzakelijk hebben geoordeeld de bestaande Voïkenbondsorganisatie bij de behandeling van vraagstukken van interna tionale politiek uit te schakelen. De boycot van Duitschland en Italië tegenover Genève is, zooals bekend, de voornaamste reden van deze tegenstelling tussehen practijk theorie, waaraan ook de trouwste aanhangers der Volkenbondsgedachte in het jaar 1938 niet zijn kunnen ontkomen. Het scherpst kwam dit tot uiting in de ang stige dagen der September-crisis, toen de Vol- kenbondsvergadering zelf -te Genève bijeen was en de gedelegeerden van 50 regeeringen hun aandacht vrijwel uitsluitend op de ge beurtenissen met betrekking tot Tsjecho- Slowakije gericht hadden, zonder echter eenige poging te doen, om door tusschenkomst van den Volkenbond tot een vreedzame regeling te komen. Hoogstens maakte nu en dan iemand een schuchtere toespeling op deze den wereld vrede zoo benauwend bedreigende strijdvraag. Het wordt reeds als zoo natuurlijk beschouwd, dat de Volkenbond, opgericht voor de hand having van den wereldvrede, in dergelijke tijdsomstandigheden zich geheel lijdelijk houdt, dat een man als de Zwitsersche minis ter van buitenlandsche zaken Motta, een eer lijk vriend van den Volkenbond, in zijn ver slag aan het Zwitsersche parlement over de Volkenbondsvergadering van September schrij ven kon, dat de gedelegeerden ter Volken bondsvergadering het zeker niet kwalijk heb ben genomen, dat de aandacht der openbare meening in die dagen van spanning niet op de beraadslagingen te Genève gericht was! Tien jaar geleden zou de openbare wereld meening onder soortgelijke omstandigheden juist uit sluitend belangstelling voor Genève. dat toen nog het middenpunt der internationale poli tieke besprekingen was, hebben gehad! DE Volkenbondsinstelling is dus, laat ons hopen, slechts tijdelijk, als instrument der internationale politiek ter zijde geschoven. Wie den wereldvrede wil bevorderen, acht zich verplicht met het oog op de stemming van Duitschland, Italië en ook Japan tegenover Genève, zijn pogingen buiten de Volkenbonds- stad aan te wenden. Dit was eigenlijk reeds sinds eenige jaren zoo. Het jaar 1938 heeft duidelijker' dan ooit gemaakt, dat dit de over tuiging der regeeringen der belangrijkste sta ten, die nog deel van den Volkenbond uit maken, geworden is. Toen de spanning over het behoud van den vrede op zijn hoogst was, heeft men zelfs den schijn laten varen, alsof de Volkenbond nog eenige politieke beteekenis heeft. Tijdens de Mei-zitting van den Volkenbonds raad was men nog niet zoo ver in deze rich ting gegaan. Aan den Volkenbondsraad werd toen nog de gelegenheid tot internationale be sprekingen, wel van internationale beslissin gen te onderscheiden, gelaten. Terwijl Krofta in September geen gelegenheid kreeg en die ook niet verzocht, de Tsjechische zaak in den Volkenbondsraad te bepleiten, kwamen de Negus van Abessynië en Alvarez del Vayo in Mei nog naar Genève om hier de belangen van hun volk te verdedigen. Veel geholpen heeft het hun niet. Alleen de Geneefsche hotels hadden baat bij de zaak, daar de aanwezigheid van den Negus weer een talrijk internationaal publiek naar de Volkenbondsstad had getrok ken. In beideaangelegenheden onthield de Volkenbondsraad zich echter ervan zelf stel ling te nemen. Hij stelde vast, dat iedere Vol kenbondsstaat maar zelf naar eigen oordeel moest uitmaken, of hij het Italiaansoh gezag over Abessynië al dan r:.3t erkennen wil. En inzake Spanje bleef de Volkenbondsraad op het standpunt staan, dat hij zich niet in de zaken der Londensche niet-inmengings-com- missie heeft in te mengen! In September was de Volkenbondsraad dapperder inzake Spanje. Onder den indruk wellicht van de volkomen lijdelijkheid van den Volkenbond in de Tsjechische crisis be sloot de Raad, om toch ook iets te doen, twee Volkenbondscommissies naar Spanje te zen den, zooals de regeering van Barcelona had verzocht. De eene heeft een aangrijpend rapport uitgebracht over den noodtoestand dr ongeveer 3 millioen Spanjaarden, die uit het door generaal Franco bezette gebied naar dat deel van Spanje gevlucht zijn, waar Ne- grin nog het gezag in handen heeft. De tweede Volkenbondscommissie is er onder leiding van den Finschen generaal Jalander nog bezig vast te stellen, dat de buitenland sche vrijwilligers, die aan de zijde der re- .geering streden, thans Spanje verlaten. Ongewoon dapper en beslist was de Vol kenbondsraad met betrekking tot den strijd in het Verre Oosten. Wellington Koo, de be kwame Chineesche gedelegeerde bij den Vol kenbond, wist door te zetten, dat de Volken bondsraad verklaarde, dat het bekende ar tikel 16 van het Volkenbondsverdrag, dat economische sancties der Volkenbondsstaten tegen een staat-aanvaller voorschrijft, op Japan wegens zijn aanvalsoorlog tegen China toepasselijk is. Jammer voor China was het echter, dat even tevoren de groote meerderheid der Vol kenbondsstaten in de Volkentoondsvergadering verklaard hadden, dat zij onder de tegen woordige politieke tijdsomstandigheden ar tikel 16 niet langer als bindend beschouwen en slechts facultatieve waarde eraan toeken nen! Het gevolg was dan ook, dat geen enkel Volkenbondslid, ondanks de verklaring door den Volkenbondsraad, dat artikel 16 tegen Japan van toepassing was, tot eenigen prac- tischen sanctiemaatregel overging. Het eenige resultaat van deze eenige Raadsbeslissing uit het gansche jaar, waarin in een politieke strijdvraag althans duidelijk kleur bekend werd, was dan ook, dat Japan bij wijze van represaillemaatregel besloot nu ook alle sa menwerking met den Volkenbond op technisch gebied te verbreken. IJ dit technische werk moet de Volken bond, die hierbij de getrouwe medewer- werking van het niet-Volkenbondslid de Ver- eenigde Staten van Amerika geniet, het thans dus stellen zonder eenigen steun van drie groote mogendheden: Duitschland, Italië en Japan. Dat dit voor het technische werk niet be vorderlijk is, is wel duidelijk. En eveneens dat dit heel jammer'is. Want de technische Volkenbondsorganen behandelen tal van be langrijke vraagstukken zonder eenige politieke bij-overweging. De geheele wereld zou van deze studies voordeel kunnen trekken. Het financieele Vblkentoondscomité behandelde in het scheidende jaar o.a. het vraagstuk der landbouwcredieten. Het economische Volken bondscomité bestudeerde de middelen tot verhooging van den levensstandaard der be volking. De sociale commissie gaf rapporten uit over de jeugdfilms en over de plaatsing van ongelukkige kinderen in stichtingen of bii gezinnen. De opiumcommissie bereidt de beperking van den aanbouw van de opiumplant voor. De verkeerscommissie heeft plannen gereed ge maakt voor uitbreiding der veiligheid bij over wegen. Het hygiënische Volkenbondscomité besteedde in samenwerking met andere Vol kenbondsorganen groote aandacht aan de verbetering van de levensomstandigheden op het platteland. De Mandatencommissie hield er toezicht op, dat in de mandaatgebieden vooral de belangen der inlandsche bevolking worden behartigd. Het fiscale Volkenbonds comité maakte een vergelijkende studie van de werking der verschillende belastingstelsels. De Volkenbondscommissie voor intellectueele samenwerking zorgde ook in het afgeloopen jaar weder voor nuttige gedachtenwisseling over vraagstukken van algemeen cultureel belang. En dan is er nog de Internationale Arbeids organisatie, die ook in dit jaar wederom tal van nuttige deskundigenconferenties gehou den heeft: over de arbeidsvoorwaarden in het landbouwbedrijf, over de landverhuizing naar Zuid-Amerika, over de veiligheid in de steen kolenmijnen, over de rechten der uivoerende kunstenaars bij de moderne mechanische ge luidsverbreiding (radio, gramofoonplaten), over de belegging der sociale verzekerings fondsen en natuurlijk ook weer over de ver korting van den arbeidstijd. Voor de Interna tionale Arbeidsorganisatie was het jaar 1938 ook door de aard der Internationale Arbeids- conferentie, waar ditmaal slechts besprekin gen in eerste lezing werden gehouden, voor namelijk een jaar van voorbereiding. De scheidende directeur Harold Butler, die na zesjarigen hoogstverdienstelijken arbeid vrij willig weder naar zijn Engelsche vaderland terugkeert om daar voor den socialen vooruit gang te blijven werken, heeft aan zijn Ameri- kaanschen opvolger en vroegeren onder directeur van het Internationale Arbeids bureau John G. Winant overgelaten de vruch ten daarvan te plukken. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. Ontvoerde bankier te Jeruzalem teruggekeerd. Ontvoerders ontvingen losgeld. De ontvoerde Engelsche bankier Lebouvier, die hier Donderdagochtend te Jeruzalem is teruggekeerd, heeft medegedeeld, dat hij los geld heeft betaald, waarna de bandieten leider Suleiman hem een in het Arabisch ge schreven pas heeft gegeven, waarmede hij veilig kon reizen. WEER EEN ENGELSCH SCHIP GEBOM BARDEERD. Naar te Gibraltar verluidt is het Britsche stoomschip Marionga gisteren gebombar deerd tuschen Castellon en de Balearen. Gemeld wordt, dat de bemanning in de booten is gegaan. Het is niet bekend of dooden of gewonden zijn gevallen. Wang Tsjing Wri's verblijf te Hanoi. Ex-prcmier van China vermijdt elk contact met de buitenwereld. Het Japansche persbureau Domei meldt: Volgens een Japansch persbericht uit Hanoi heeft Wang Tsjing Wei zich tot 28 December in deze plaats bevonden. De Fransche autoriteiten verklaren niets uit te staan te hebben met zijn reis. Het bericht voegt hieraan toe, dat Wang Tsjing-Wei met zijn vrouw heimelijk op 21 De cember per vliegtuig in Hanoi is aangekomen en onmiddellijk naar de woning van zijn Chineesche vrienden daar is gegaan. Sindsdien heeft Wang er zorg voor gedragen ieder contact met de bui tenwereld te vermijden, zoozeer zelfs, dat hij een uitnoodiging van de hand wees om deel te nemen aan een te zijner eere op 24 December aangeboden diner. Hetzelfde bericht meldt, dat Wang Tsjing Wei incognito reist en dat hij, naar verluidt, zijn vrienden zou hebben verteld, dat hij niet met een zending was belast. Een telegram uil Hongkong meldt, dat Tsjen Koeng Po, een der vertrouwde luitenants van Wang Tsjing Wei en vroeger minister voor de industrie in de Kwo Min Tang-regeering reeds te Hongkong is aangekomen. Intusschen meldt de correspondent van de Yomioeri Sjimboen te Hongkong, op gezag van inlichtingen uit Tsoeng- king, dat centrale figuren in de Kwo Min Tang als Tsjen Li Foe, Tsjoetsjeng en Tsoeloe eveneens uit Tsjoengking zijn vertrokken en dat zij, in overeenstemming met Wang Tsjing Wei, tot uit drukking hgbben gebracht tegen de communisten gekant te zyn.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 9