IJMUIDER WASSERIJ D E* IN DE PIJP. Duitschland wil zijn duikboot- vloot uitbreiden. fidiMa-waM DOUWE EGBERTS KERST-IMPRESSIES UIT DUITSCHLAND Wang Tsjing Wei ZATERDAG 31 DECEMBER 1938 Gelijke tonnage als de Britsche onderzee- vloot verlangd. Engelsch-Duitsche onderhandelingen te Berlijn. Duitschland heeft het voornemen aangekondigd van zijn rechten gebruik te maken volgens de EngelschDuit sche vlootovereenkomst van 1935 en 'n totale tonnage aan onderzeeërs te bou wen gelijk aan de totale tonnage van de Britsche onderzeeërsvloot, aldus werd gisteren te Londen vernomen. Een dele gatie van Britsche deskundigen bevindt zich op het oogenblik te Berlijn om deze kwestie te bespreken. In feite is het Duitsche besluit drie weken geleden ter kennis gebracht van de Britsche re geering, doch de eerste bekendmaking is pas gisteravond te Londen en Berlijn geschied in een communiqué van den volgenden inhoud: „De Duitsche regeering heeft kort geleden de Engelsche regeering in overeenstemming met de procedure, vastgelegd in de Engelsch Duitsche vlootovereenkomsten van 18 Juni 1935 en 17 Juli 1937, in kennis gesteld van haar voor nemen tot uitoefening van zekere rechten, die haar door deze overeenkomsten zijn verleend. Vertegenwoordigers van de admiraliteit zijn Donderdag uit Londen naar Berlijn vertrokken, ten aanzien met de „Duitsche betrokken auto riteiten de problemen te bespreken, die voort vloeien uit bovengenoemde bekendmakingen". De delegatie, die gisteren per vliegtuig te Berlijn aangekomen is, bestaat uit admiraal Cunningham, gedeputeerd chef van den Brit- schen marinestaf en drie andere vertegenwoor digers der admiraliteit. De delegatie heeft giste ren den dag doorgebracht met besprekingen met ambtenaren van het Duitsche ministerie van marine. De Britsche vloot-attaché te Berlijn, kapitein Troubridge, is bij de gevoerde bespre kingen tegenwoordig geweest. Van Duitsche zijde namen aan de besprekin gen deel admiraal Rader, commandant van de Duitsche vloot en schout bij nacht Schniewing, de directeur van den Duitschen marinestaf. Men herinnert er aan zoo meldt Reuter dat Duitschland er met de Engelsch-Duitsche vlootovereenkomst in toestemde in de categorie der onder zeeërs zijn vloot te beperken tot 45 pet. van de totale tonnage der Britsche duikbooten. Er werd echter verder overeengeko men, dat Duitschland het recht had, wanneer het van oordeel was, dat de omstandigheden zulks noodig inhakten, om onderzeeërs te maken tot een totale tonnage gelijk aan de Engelsche. Duitsch land heeft thans bekend gemaakt, dat het van dit recht gebruik maakt. Bij het vlootverdrag echter was tevens over eengekomen, dat alvorens een dergelijke ver hoogde vlootbouw ten uitvoer zou worden ge legd, er vriendschappelijke besprekingen ge voerd zouden worden tusschen de Engelsche en Duitsche regeeringen. Op den grondslag van Alleen het beste weet zich op de duur te handhaven en kan zich blijvend in de gunst van de huisvrouwen ver heugen. Zo is het met de Snelliusstraat 39 - Tel. 4371 Uw overweekse was voor 15 cf. p. K.G. (Adv. Ingez. Med.) Geruchten over herstel van het koningschap in Spanje houden aan Wil Mussolini Chamberlain voor een „fait accompli" stellen? ROME, 31 December. Goed inge lichte diplomatieke kringen, die nauwe betrekkingen onder-houden met de roya listen uit Spanje, hebben United Press medegedeeld, dat Mussolini Franco ten steikste heeft aangeraden om de monar chie in Spanje te herstellen vóór de komst van Chamberlain te Rome. Offi- cieele Italiaansche kringen ontkennen iets van een dergelijk initiatief van den Duce te weten, terwijl de woordvoer der van Alfonso het gerucht als „een leugen" brandmerkte Er werd aan toe gevoegd dat de kwestie van het herstel van de monarchie onmogelijk vóór het einde van den burgerkrijg te berde ge bracht kon worden. De diplomatieke zegsman van United Press echter houdt vol, dat er redenen zijn om het ge rucht, dat don Juan Koning van Spanje zal wor den, te gelooven en voegde er aan toe, dat de besprekingen in verantwoordelijke kringen in zake het herstel van de monarchie voornamelijk de laatste dagen menigvuldig waren, daar Mus solini den Britschen premier voor een „fait ac compli" wil stellen indien mogelijk zelfs vóór midden Januari. Niet bevestigde berichten melden, dat Mus solini, Chamberlain zal mededeelen, dat Italië alle vrijwilligers uit Spanje zal terugtrekken, indien Engeland Franco: Ten eerste de rechten van oorlogvoeren toe kent. Ten tweede: Engeland van Frankrijk de ver zekering krijgt, dat er niet meer Fransche vrij willigers noch Fransch materiaal naar Spanje wordt gezonden. De derde voorwaarde luidt: Indien de Spaan- sche oorlog door een wapenstilstand geëindigd kan worden moet de toekomstige regeering^ in Spanje geen enkelen invloed van communisti- schen aard ondervinden. In Italiaansche kringen groeit de meening, dat het Spaansche vraagstuk bij de aanstaande be- •^wvpVingen een belangrijke plaats zal innemen. (United Press). deze laatste clausule nu is de Britsche delega tie naar Berlijn gegaan. Er verluidt, dat de Britsche delegatie tot taak heeft inlichtingen in te winnen ten aanzien van den aard der omstan digheden, die de Duitsche regeering tot de meening gebracht hebben, dat het noodzakelijk is den bouw van Duitsche onderzeeërs te vergrooten. Terwijl men er te Londen op wijst, dat Duitschland met de onderhavige bekendmaking niet meer doet dan zijn recht is volgens het Engelsch-Duitsche vlootverdrag, hoopt men toch, dat als gevolg van de besprekingen te Ber lijn de Duitsche regeering wegen zal vinden om Groot Brittannië tegemoet te komen op ver schillende punten, die de Britsche delegatie ter tafel brengt. Ten tijde van de onderteekening der vloot overeenkomst had Engeland ongeveer 50.000 ton aan onderzeeërs. Thans heeft Groot Brittannië onderzeeërs tot een tonnage van 70.000. Er verluidt, dat om een gelijk peil als Enge land te bereiken, Duitschland ongeveer 45.000 ton aan onderzeeërs zou moeten bouwen, aange zien het land thans een onderzeesche vloot met een tonnage van 25.000 ton heeft. Aangezien de totale tonnage van de Duitsche vloot voor alle categorieën volgens het Engelsch-Duitsche vloot verdrag beperkt blijft tot 35 pet. Van de totale Britsche vloottonnage, zal er een aanpassing moeten geschieden in de Duitsche categorieën naast de duik booten. Met medeweten en goedkeuring van Duitsch land is het Duitsche voornemen medegedeeld aan de andere mogendheden, die het Londensche vlootverdrag en de bilaterale overeenkomsten, die uit dat verdrag voortvloeien, onderteekend hebben. Er verluidt, dat te Berlijn ook besprekingen gevoerd zijn betreffende de bewapening van twee nieuwe Duitsche kruisers, welke bespre kingen gehouden zijn in verband met de over eenkomst van 17 Juli, die bilateraal met Duitsch land aangegaan is na de afsluiting van het Lon densche vlootverdrag tusschen Groot Brittannië. Frankrijk en de Vereenigde Staten (Italië trad later tot dit verdrag toe). De besprekingen zijn, naar Reuter verneemt, tot nog toe bevredigend. Vandaag vertrekt de Britsche delegatie weer naar Engeland. Tegenaanval der Spaansche republikeinen aan het Catalaansche front. Italiaansche divisies bedreigd. Naar Reuter uit Barcelona ver neemt, hebben de Spaansche repu- blikeinsche troepen gistermorgen een krachtigen tegenaanval ontketend ten Zuiden van Lerida. Zij bedreigen de achterhoede der Italiaansche divisies, die thans Blancas Borgas aanvallen. Bij hun tegenaanval hebben de regeerings troepen een beweging ondernomen in de richting van Sarroca een sleutelpositie ten aanzien van de wegenkruising, op nog geen drie mijl afstand van de frcntlinie der re- geeringstroepen, Wanneer de regeerings- troepen er in mochten slagen Sarroca in han den te krijgen, zouden zij zoo meldt Reuter de verbindingen controleeren achter de Italiaansche divisies, die thans de dorpen Aspe en Cogull bezetten en volgens de re geering ernstig gevaar loopen te worden ge- isoleerd. De verbindingen in deze streek loopen ten voordeele van de republikeinen, wier rechter flank beschermd wordt door de verdedigings werken langs den Rio Segre en door een meer. De speciale correspondent van Reuter, die zich bij de regeeringstroepen bevindt, was juist bij generaal Juan Hernandez Sarabia den re- publikeinschen bevelhebber aan het Cata laansche front, toen deze telefonisch het eerste bericht ontving van het inzetten van den tegenaanval. Hij verklaarde „Ik heb juist bericht ontvangen, dat onze troepen met suc ces een tegenaanval geopend hebben". Vol vertrouwen legde Sarabia er den nadruk op, dat de stellingen langs de beneden Segre thans gestabiliseerd zijn, ondanks de wan hopige pogingen der rechtschen om door te dringen in de richting van Borjas Blancas. Het hoofdkwartier van Franco meldt in middels, dat de Nationalisten voortgaan hun druk uit te oefenen. In den sector van Bala- guer rukken zij op in de richting van Cama- rasa, ondanks het feit,, dat de temperatuur beneden het vriespunt is gedaald. In het Zui delijke deel van het front is de stad Bobera, ten Zuid-Westen van Granadella, ingenomen. De rechtschen vormden een bruggehoofd na de rivier Canas te zijn overgestoken. De regeeringstroepen verdedigen hardnek kig de stad Granadella, doch zij werden ten slotte verdreven na een strijd van man tegen man. Men geeft in Saragossa toe, dat de regeeringstroepen gisteren een krach tigen tegenaanval hebben ingezet in alle Zuidelijke sectoren. Men voegt hieraan toe, dat de ba taljons, die de spits afbeten van deze aanvallen, door de rechtschen zijn afgeweerd met een spervuur van mi trailleurs. In het officieele communiqué van het hoofdkwartier wordt gezegd, dat de opmarsch aan het geheele front werd voortgezet en dat verscheiden stellingen werden bezet, o.m. Fuente Coromina, Casa Llobet en Casa del Salvador. 1700 man werden gevangen geno men. Emile Vandervelcle ten grave gedragen. Alleen De Brouckère voerde het woord. Vrijdagmiddag is te Brussel met groote plech tigheid 't stoffelijk ovei-schot van den leider der Belgische socialisten, Emile Vandervelde, ter aarde besteld. Voor het vertrek van den rouwstoet van het Volkshuis, waar het stoffelijk overschot in een rouwkamer was geplaatst, brachten nog de ver tegenwoordigers van Koningin Elisabeth en Ko ning Leopold een laatste bezoek aan den over ledene, als ook minister-president Spaak en de overige leden der regeering en de vertegenwoor digers der socialistische partijen in het buiten land. De Nederlandsche socialistische partij werd vertegenwoordigd door den heer J. W. Albarda, de Fransche socialisten door Léon Blum. Alleen De Brouckère heeft uit naam van de Socialistische Arbeiders Internationale, de Bel gische socialistische organisaties en de vrienden van den overledene, het woord gevoerd. Te kwart over vier begaf de rouwstoet zich op weg, het stoffelijk overschot werd voorafgegaan door eenige duizenden vaandels van socialisti sche organisaties en vakvereenigingen. Onmid dellijk voor het rijtuig met het stoffelijk over schot werd de krans gedragen, welke door Ko ning Leopold was gezonden. Op het driekleurig lint stond „Lopold". Voor het graf van den Onbekenden Soldaat werd een oogenblik halt gehouden onder een indrukwekkende stilte, welke plotseling werd onderbroken door een laatste groet van de ba zuinen. Niettegenstaande den regen stond langs den weg, welke de stoet volgde, een groote menigte opgesteld. Het stoffelijk overschot werd begraven op het kerkhof van Evere. BEN NIEUW *7AAR. TÊÖËMOET Berlijn verwacht voorloopig geen verbetering in de betrekkingen met Amerika. Völkischer Beobachter versus de Ameri- kaansche regeering. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De minister van binnenlandsche zaken der Vereenigde Staten, Ickes, heeft voor het Zionis tisch genootschap te Cleveland kort voor Kerst mis een rede gehouden, waarin hij in verband met aanvallen op het derde rijk zich op niet te lcwalificeeren wijze tegen de leiding van dit land richtte. Naar van bevoegde zijde medegedeeld wordt, heeft de Duitsche zaakgelastigde te. Washington naar aanleiding van deze aanvallen bij den Ame- rikaanschen onderminister van buitenlandsche zaken scherp geprotesteerd. Het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft echter niet, zooals anders in het internationale verkeer in dergelijke gevallen geschiedt, de uitlatingen van den Amerikaanschen minister gedesavoueerd doch nog getracht deze te dekken. Daarom moet vastgesteld worden, dat, zoolang in de betrekkingen der Ver eenigde Staten tot Duitschland aldus ge handeld wordt, de door het Amerikaan sche ministerie van buitenlandsche za ken tegenover den Duitschen zaakgelas tigde tot uitdrukking gebrachte hoop op een verbetering der wederzijdsche be trekkingen iederen grond mist. In een blijkbaar van welingelichte zijde geïn spireerd artikel over de woorden van minister Ickes, schrijft de Völkischer Beobachter o.a.: dat het Amerikaansche ministerie van buiten landsche zaken de smakelooze uitvallen van mi nister Ickes tegen Duitschland nog tracht goed te praten, werpt een schril licht op de wijze, waarop de DuitschAmerikaansche betrekkin gen zich onder het tegenwoordige regime in Washington ontwikkeld hebben. Ieder normaal mensch vraagt zich af, waarom deze hysterische hetze tegen Duitschland? Willen de Vereenigde Staten in elk geval een conflict met het Duitsche yolk forceeren? Wij zouden, zoo vervolgt het blad, de tegen woordige politiek van Washington ernstiger moeten beoordeelen, als wij niet de overtuiging hadden, dat de Joodsche oorlogsstokers in de Vereenigde Staten ten slotte toch ontmaskerd worden en dat in Amerika nog gezond denkende mannen aan het werk zijn, die niet toelaten, dat hun volk in een catastrophe wordt gestort. Steeds grooter wordt het aantal stemmen van de mannen met inzicht, die krachtig den eisch stellen weg met het oorlogslawaai. Het blad vervolgt: Vele jaren lang is Duitsch land de op een na beste klant der Vereenigde Staten geweest. Deze bloeiende Amerikaansche handel is onder de tegenwoordige regeering, die eerst onmachtig en daarna zelfs welwillend te genover de Joodsche boycotbeweging stond, ten gronde gericht. Van de vele resoluties, zoo besluit de Vökischer Beobachter, die bij het nieuwe jaar door de pers ter kennis van het Amerikaansche volk worden gebracht, zou de volgende resolutie zeker een bijzonderen weerklank vinden „hondervijfen twintig millioen fatsoenlijke Amerikanen vijf millioen Joden in de V. S. uitgezonderd zou den het als een dienst aan hun eigen land be schouwen, als aan de hysterische hetze tegen het Duitsche volk een einde zou worden gemaakt en de Amerikaansche regeering den moed zou vin den met Duitschland weder normale betrekkin gen aan te knoopen". Ambtenaren van het staatsdepartement te Washington weigeren commentaar te leveren op de bovenvermelde mededeeling van het Duitsche nieuwsbureau. In welingelichte kringen echter is men van meening, dat deze verklaring de be trekkingen tusschen de Vereenigde Sta ten en Duitschland nader brengt tot een volledige impasse. Skodafabrieken een filiaal van Krupp Tsjechische Credietbank zou slechts als tusschenpersoon optreden. Het denkbeeld, dat de groote wapen fabrieken van Skoda in Tsjecho-Slo- wakije een filiaal zouden kunnen wor den van Krupp, wordt door de City-cor respondent van de Evening Standard uitgesproken. Hij gelooft, dat de En- gelsch-Tsjecho-Slowaak- en Praagsche Credietbank, die de Fransche aandeelen heeft opgekocht, slechts optreedt als tusschenpersoon en verklaart „de con trole over Skoda zal uiteindelijk aan Duitschland verkocht worden". Dit denkbeeld brengt de geruchten in her innering, die twee weken na de confe rentie van München de ronde deden en volgens welke Krupp Skoda had opge kocht. Toen werd echter een tegen spraak gepubliceerd. MET ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI EN OUD-HOLL. PIJPTABAK (Adv. Ingez. Med.) Hoe een Berlijnsch huisvader het „ruilprobleem" oploste- Berlijn, 28 December 1938. GOUWLEIDER Wagner verklaarde te genover den Führer op een feestelijke bijeenkomst in den Münchener Bür- gerbraukeller dat er geen gelukkiger volk op aarde leefde dan het Duitsche volk. Hitier zelf zei bij deze gelegenheid dat de beslissin gen zijner regeering van het afgeloopen jaar tot successen zullen leiden van de grootste his torische beteekenis. En zijn plaatsvervanger Hess beweerde in zijn radiorede tot zijn volksgenooten, dat het Duitsche volk dit jaar een kerstfeest vierde, zoo innig gelukkig en blij als nauwelijks ooit te voren. Maar niemand zal kunnen tegenspreken dat wij en onze Duit sche tijdgenooten dit jaar gedurende de don kere dagen voor Kerstmis een vorst te ver duren hadden, zoo hard en streng als sedert menschenheugenis nooit te voren in de eerste wintermaand. De groote Weihnachtsmarkt in Lustgarten een sprookjesstad was er stil van en moest vier dagen voor het aan vankelijk vastgestelde sluitingsuur gesloten worden. Hoewel minder dan vroeger, hebben de groo te zaken en warenhuiz en ook dit jaar goede zaken met Kerstmis gemaakt. De kleine za kenman zegt gelaten, dat het beter had kun nen zijn. Wij hebben vroeger kunnen be richten van het groote leger Engelsche gan zen, waaronder zich meer dan honderdduizend groote Hollandsche ganzen bevonden dat gewoonlijk tegen Kerstmis dwars door ons dierbaar vaderland heen, naar Duitschland trok ter slachtbank. Uit Denemarken, Po len, Roemenië, Bulgarije, Joego-Slavlë werden ze in menigten aangevoerd. Volgens zijn be roemd geworden woord wenschte Henri IV, dat elke Franschman zijn kip in den pot had In dien uitgebreiden zin is het een vrome wensch gebleven. Daarentegen had elke Duit- scher toen met Kerstmis werkelijk zijn gans in den pot. Het Duitsche Kerstfeest is zonder Kerstboom niet denkbaar en het scheen een paar jaar geleden ook ondenkbaar zonder kerstgans. Door liet vierjarenplan zijn ganzen even schaarsch geworden als uien en banket letters. Voor den idealist is natuurlijk een ganzeboutje e.d. niet de bekroning van zijn streven naar blijdschap. Hess verlangt in een andere Kerstrede van den idealen Duitscher, dat hij meer vreugde zal vinden in het bezit van kanonnen dan in het genot van boter, eieren en andere dingen voor den dagelijkschen kost. Het genot van beide tegelijk is door de deviezenpolitiek niet goed mogelijk en daarom is het parool eerst kanonnen voor het Duitsche ideaal en dan, zoo goed als 't gaat, voorziening in levensmiddelen. Of hem nu kanonnen al dan niet als een ideaal bezit voor komen, met bewonderenswaardige gelatenheid voegt zich het volk in de beperking van zijn dagelijksche behoeften, dikwijls ook wel met ironie en goedmoedigen humor. Wij gelooven, dat er voor een krachtige hand en een orato risch talent geen gemakkelijker te regeeren volk is dan het Duitsche. De verrassende feiten bewijzen het en ook de klaarblijkelijke volgzaamheid, ondanks de vin nige bestrijding der heerschende Staatspartij van de levensbeschouwing, die een groote meer derheid der bevolking nog steeds heilig is. De bewering, dat het Duitsche volk, dit jaar een Kerstfeest vierde, zoo gelukkig en tevreden, als nauwelijks te voren, laten we voor rekening van het nationaal-socialistische oratorische talent. Het volk heeft zich in zijn traditioneele Kerst viering niet laten storen. Het leek als altijd vol stemming en feestvreugde niet meer, niet minder dan te voren. Als steeds was er voor Kerstmis een levendige opgewekte drukte, als bij ons voor Sinterklaas. Voor de schitterende étalages en in de warenhuizen verdrongen zich de kijk- en kooplustigen. Maar eerst nu na het feest komt voor al die zaken de groote, overweldigende, kwel lende drukte. Ik weet niet, hoe dat bij ons is, hier koopt iedereen zijn geschenken in met recht van ruilen, als het geschenk niet blijkt te bevallen of niet in kleur of maat past. Voor de mannen blijft het ruilen een pijnlijke aangele genheid, die ze liefst vermijden. Dan maar lie ver een maandje met de kakelbonte dassen, die het lieve meisje cadeau maakte, door het leven! Voor de vrouwen is het ruilen een lieve lust, een hartstocht. Het is traditie, dat ze zooveel mogelijk, liefst alles bij elkaar pakken, om te gaan ruilen, al zijn er ook vijf. zes dagen voor noodig. Zelfs geschenken, die haar goed bevallen wor den graag je kunt nooit weten! meegeno men. Het is immers best mogelijk, dat ze iets vinden, dat haar nog geschikter voorkomt. Voor het winkelpersoneel is het een kwaal, die het met engelengeduld en bewonderens waardige voorkomendheid draagt. Eerst moet alles worden uitgepakt en nauwkeurig onder zocht, of iets beschadigd is of misschien in een andere zaak is gekocht. Dan komt dikwijls het besluiteloos zoeken van „ruilers", die zelf nooit weten, wat ze willen of vol wantrouwen mee- nen, dat er in een verborgen hoek achterwege gehouden wordt, wat beter en mooier en voor- deelïger is dan wat voor hun oogen allengs tot een hoogen berg is opgestapeld. In verband met deze ruiltraditie wordt de hou ding van een braven Berlijnschen huisvader duidelijk Hij verraste zijn vrouwtje met een Verdiensten vielen mee. stokpaardje als Kerstgeschenk. Ze vroeg hem natuurlijk verontwaardigd, of ie wel wijs was. „En of!" zei de man. „Kijk! toen ik bij Wertheim kwam, was het overal vreeselijk vol, alleen in de speelgoedafdeeling was er juist weinig te doen. Nou! toen kocht ik er dat mooie stokpaardje voor je. Het heeft geld ge noeg gekost. Dat is immers de hoofdzaak. Je ruilt toch altijd alles weer voor wat anders, 't Is dus hetzelfde, of ik nu kom met een stokpaardje een jurk, een theeketel of wat anders!" Geluk kig vond het vrouwtje dat na eenig nadenken ook, bovendien nog heel blij, dat ze nu in elk geval een heel geldige reden had, om te ruilen. Tevreden vierden ze samen het Kerstfeest en juist dit jaar zoo vroolijk en leuk als nauwe lijks te voren, door de pret om het aardige stok paardje. H. L. Drinkt ook in 1939 steeds rUT) echl Het bevordert Uw Gezondheid (Adv. ingez. Med.) voor onderhandelingen met Japan Boodschap aan Tsjang Kai Sjek Reuter meldt uit Hongkong, 30 De cember: De vice-president van de Kvvomintang, Wang Tsjing Wei, heeft een boodschap gericht aan Tsjang Kai Sjek, waarin hij hem aanraadt spoedig vredesonderhandelingen met Japan te openen. United Press deelt nader mede dat Wang den generalissimus in zijn boodschap aan raadt de drie punten van de Japansche „vredesverklaring" n.l. de vriendschap met Japan, het toetreden tot het anti-komintern pact en de economische samenwerking tus schen Japan en China te accepteeren. Naar wordt beweerd is Wang Tsjing Wei naar Hong kong op weg om hier met de Japanners in contact te komen. De „José Luis Diez" naar Gibraltar gesleept. „Zeemansgraf' voor de gesneuvelde opvarenden. Naar uit Gibraltar wordt gemeld zijn drie sleepbooten er thans in geslaagd den Spaanschen republikeinschen tor pedojager „José Luis Diez" vlot te krij gen en naar de haven te sleepen. Volgens een officieele mededeeling over den strijd zijn vier opvarenden gesneuveld, terwijl elf werden gewond. Van de gewonden is later een in het hospitaal overleden. De kapitein en de bemanning van den torpedojager zijn aan boord van de sleepboot Rambler aan wal ge bracht, waar zij zijn ondergebracht in de ka zerne, waar zij worden bewaakt. Tijdens het gevecht zijn een aantal granaten aan de oostzijde van de rots van Gibraltar neer gekomen, een Britsch militair werd ernstig ge wond, drie andere Britten werden licht gekwetst. De vijf dooden zullen van boord van een Brit schen torpedojager op zee over boord worden gezet. De geruchten, dat waarschuwingsschoten zou den zijn gelost door de Britsche batterijen, tij dens den strijd worden officieel tegengesproken. Republikeinsche mededeeling over het gevecht. BARCELONA, 31 December. (Havas) Het communiqué der regeerïng meldt, dat de „Jose Luis Diez", welke met averij Gibraltar was bin nengekomen, na een gevecht met de „Canarias", en met eigen middelen was gerepareerd, van de Engelsche autoriteiten mededeeling had ontvan gen, dat het verblijf niet langer kon worden ver lengd. Het schip werd daardoor gedwongen de haven te verlaten, ten einden niet te worden ge ïnterneerd. De „José Luis Diez" heeft een blok kade verbroken, welke door vier mijn vegers werd gevormd. In den nacht van 29 op 30 De cember werd de „Jose Luis Diez" bij het verla ten van Gibraltar, toen het schip zich nog in de Engelsche territoriale wateren bevond, gelijktij dig door verscheiden bodems, die een blokkade vormden, aangevallen. Men weet slechts, dat alleen de „Jupitei;" is gezonken en dat de „José Luis Diez" aan eten grond geraakte. i

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 13