IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Een Rare Ruzie. Nieuw (achter)licht. N.V. RADIO DISTRIBUTIE-BEDRIJF Visscherij-Snufjes. RAADSACENDA 24e JAARGANG No. 51 Uitgave Loureus Coster. Maatschappij voor Courant Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Groote Houtstraat 93, Haarlem, Tel. 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBEBT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAC 31 DECEMBER '38 Abonnementen per week f0.121/:* per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Ad verten tien: 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingeu dubbele prijs. Advertenties vau Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. Zelfs voor dezen vreemden tijd is de ruzie tusschen Italië en Frankrijk zoo langzamer hand wel een heel rare vertooning geworden. In den zomer deed Italië al heel onaardig tegen Frankrijk: het weigerde visa aan Ita lianen die hun vacantie in dat land wilden doorbrengen en benadeelde daarmee het Fransche toerisme. Maar dat was slechts een zomersch begin. De betrekkingen tusschen beide landen bleven onplezierig, temeer om dat zij in eikaars hoofdsteden slechts door zaakgelastigden en niet door ambassadeurs vertegenwoordigd waren. Dat kwam doordat Frankrijk de verovering van Abessinië en daarmee het Italiaansche keizerrijk niet erkennen wou. Dit kwam in orde en Frankrijk stuurde zijn vermaardsten diplomaat, Fran- gois-Poncet naar Rome, terwijl Italië zijner zijds ook een ambassadeur naar Parijs zond. Ofschoon Francois-Poncet een zoo meesterlijk diplomaat schijnt te zijn, dat men beweert dat de Duitschers allemaal van hem hielden toen hij in Berlijn zetelde, ging toen alles scheef. Want in een zitting van de Italiaan sche Kamer begonnen afgevaardigden plot seling te roepen om Tunis en Corsica en het publiek-op-straat deed er 's avonds nog Sa- voye, met inbegrip van Nice, bij. Daarop barstte de Italiaansche pers in overeenkom- stigen trant los en Parijs vroeg per nota aan Rome, wat het hiermee bedoelde. „De Ita liaansche regeering is er niet verantwoorde lijk voor", antwoordde minister Ciano, en heel Europa glimlachte, want de Italiaansche af gevaardigden, het publiek en de pers mogen toch alleen zeggen wat de dictator goed keurt! Toch liet de dictator, schoon hij zelf zweeg, door zijn schoonzoon-en-minister van Buitenlandsche Zaken verklaren dat hij zoo gezegd zijn handen in onschuld waschte. Parijsche studenten hielden daarna een optocht met borden waarop de Vesuvius, Ve netië en zoo meer voor Frankrijk opgeëischt werden en de Italiaansche pers, die minder van opéra comique houdt dan vroeger, werd daar vreeselïjk boos om. Intusschen nam de ruzie zulke afmetingen aan, dat de Fransche politiek zich min of meer achter Daladier schaarde, zij het dan met uitzondering van de socialisten en com munisten, en hij en zijn minister van finan ciën Reynaud er hun voorstellen tot saneering van 's lands financiën en tot opheffing van de veertigurige werkweek voor velerlei in dustrieën doorkregen. Het Italiaansche ru moer kwam den Fransehen minister-president in de uitvoering van zijn regeeringsbeleid niet zoo'n klein beetje ten goede. Inmiddels waren de Italianen hun eischen gaan uitbreiden tot Dzjiboeti, de controle over den spoorweg die van die havenstad in Fransch Somaliland haar Addis Abbeba leidt en de verlaging van de tarieven van het Suezkanaal. Dat waren dus allemaal veel bescheidener eischen, dingen waarover althans te praten scheen. Overigens zei minister Bonnet: „Geen duimbreed gronds staan we af" en besloot Daladier tot zijn pro- pagandareis naar Corsica en Tunis, waar de bevolkingen, tot groote boosheid van de Ita liaansche pers, betoogingen tegen Italië hiel den. Daladier's reisplan deed deze boosheid toenemen en Mussolini's lijf journalist Gayda noemde dien tocht zelfs een oorlogszuchtige daad. Dat deed weer heel raar aan, want een ministerpresident mag zijn eigen provincie Corsica en zijn eigen protectoraat Tunis toch wel bezoeken! Bovendien was Mussolini pas in zijn eigen provincie Sardinië geweest, die zoo- als men weet slechts door een nauwe zeestraat van Corsica gescheiden is. Hij was dus zelf ook naar eilanden gaan varen. De verbazing der argeloozen, die nu eenmaal de volken vormen-, nam evenwel nog toe toen het Giornale d'Italia Woensdag plotseling verklaarde dat Italië Tunis heelemaal niet hebben wil, het Fransche protectoraat erkent en alleen maar betere levensvoorwaarden voor de Italiaansche immigranten in Tunis vraagt. Dat zijn er 130.000, meest arbeiders, en zoo'n eisch is nou heelemaal geen casus belli. Over Savoye wordt niet meer gepraat; Corsica schijnt een twijfelachtig onderwerp. Ten overvloede hebben de Engelschen nu ook hun eigen speciale deel van de verbazing thuisgekregen. Die hebben zich afgevraagd of hun premier op 11 Januari in Rome over de geduchte Italiaansche eischen jegens Frank rijk zou gaan onderhandelen. Dat scheen zeker en de Engelsche oppositie zei al dat hij te toegefelijk zou zijn. Ineens blijkt dat hij er heelemaal niet over praten zal. Dat moet Frankrijk zelf maar doen Het Oude jaar eindigt wel met raadseltjes op te geven. Ik geloof de Daily Express, die opmerkt, dat Fransch Somaliland maar 50.000 inwoners telt en een heel kleine kolonie is en dat men over zooiets geen oorlog gaat voeren. Maar wat steekt allemaal achter deze rare ruzie met haar vreemd geheim-diplomatiek gedoe en haar luide Italiaansche pers-mis baar? Is Frankrijk misschien van zins straks Fransch Somaliland aan Italië te verkoopen hetgeen iets heel anders is dan „afstaan" en de aandeelen in den spoorweg Dzjiboeti- Addis Abeba eveneens? Zal men dan, met Engeland, de tarieven van het Suezkanaal herzien en de Italiaansche immigranten in Tunis him zin geven? En zullen we dan van Tunis, Corsica, Savoye niets meer hooren? Ra ra. Het is niet duidelijk. Maar de zaak ziet er al heel wat minder dreigend uit dan zij eerst leek. En Daladier, die nu al meer dan acht maanden gemiddelde levensduur van (In het Amerikaansche stadje Wallaceburg is een verordening uitgevaardigd waarbij voortaan koeien die 's avonds of s nachts door de straten gedreven worden, van een rood achterlicht moeten zijn voorzien). Het streven naar meer veiligheid Kan steeds nog worden uitgebreid, Dat valt niet te weerspreken; Te Wallaceburg is men nu toe, Aan 't achterlichtje voor de koe, Dat mag niet meer ontbreken. Ik las dit met oprecht plezier, Waarom zou men ook niet het dier Veilig verkeeren borgen; Vooral die brave koe nietwaar, En dan op grond van het gevaar, Dat menschen haar bezorgen. De Wallaceburger, 't zij gezegd, Heeft hier veel eer mee ingelegd, Zijn roem zal blijven leven; Het spreekt vanzelf dat in die lijn, Dit een beginpunt slechts kan zijn, Hoezeer eindpunt daarneven. Want naast (figuurlijk) 't achterlicht, Is ook een koplicht van gewicht, Dan moeten bumpers komen, Men komt aan richtingwijzers toe, Als dat gebeurt is pas de koe Goed bij de hoorns genomen. Niet slechts het redelooze vee, Bewijzen wij een dienst ermee, 't Zal ons belang ook raken; Wie heeft het meer aan ons verdiend, Dan deze trouwe brave vriend, Van wie wij zooveel maken. Natuurlijk is er nog een punt, Waardoor je nog bereiken kunt, Dat alles zoo kan blijven: En 't heil der koe ook wordt betracht, Dat is, voor avond en voor nacht, Verbod van koeiendrijven. P. GASÜS. NEEM DISTRIBUTIE HET BESTE uit den aether, billijker en beter, 50 cent per week. Geen stroomverbruik. INRUIL OUDE TOE STELLEN. BEVERWIJK. Romerkerkweg 87 Telef. 5421 (Adv. tngez. Med.) een Fransch kabinet regeert, ofschoon hij geen meerderheid heeft, kan zich gaan laten toejuichen op Corsica en in Tunis. R. P. Honderden Duitsche dienstboden willen hier in het huwelijks bootje stappen. In Den Haag een ware rush. Bij den Burgerlijken Stand in Den Haag is het de laatste weken sinds 't bekend is ge worden, dat op 1 Februari a.s. vele Duitsche dienstboden naar de „Heimat" zullen moeten terugkeeren, een ware rush van Duitsche meisjes, die nog vóór 1 Februari 1939 in het huwelijk willen treden. Honderden Duitsche meisjes zijn naar de Groenmarkt getogen, met of zonder aan staande, maar met de bewijzen, dat 'n Neder lander haar tot wettige echtgencote begeret. Wannere men een paar uur op het bureau van den Burgerlijken Stand vertoeft, hoort men voor drie kwart Duitsch, of een Duitsch ac cent apreekn en telkens weer worden dezelfde formaliteiten toegepast; Duitsch consulaat, papieren uit de vroegere woonplaats aan vragen, enz. Nimmer tevoren hebben de Haagsche am btenaren zoo'n toevloed van Nederlandsch- Duitsche huwelijken moeten voorbereiden. De trouwzaal zal des Woensdags voorloopig wei uitverkocht zijn. Vragen over het terugsturen van vluchtelingen. Komt Regeering in strijd met haar toezegging? Mevrouw MackayKatz heeft aan, den mi nister van justitie de volgende vragen ge steld* 1. Is het juist, dat aan de politie-autori- teiten is opgedrdagen de Duitsch-Joodsche vluchtelingen, die zonder verlof na een be paalde datum Nederland zijn binnengeko men, naar Duitschland terug te leiden? 2. Heeft de minister zich vooraf verzekerd, dat deze maatregel niet tengevolge zal heb ben, dat voor verreweg de meesten dezer vluchtelingen levensgevaar aanwezig zal zijn? 3. Zoo neen, dreigt de minister dan niet daar mede in strend te komen met de toezegging der regeering, dat het asylrecht in zooverre behandhaafd zou worden, dat diegenen, voor wie levensgevaar aanwezig zou zijn, niet te ruggezonden zouden worden? Krijgt Kampen een nieuwe brug? B. en W. van Kampen hebben bij den ge meenteraad een voorstel ingediend om een nieuwe brug over den IJsel te bouwen. Aan rijk en provincie zal verzocht worden geza menlijk voor f 300.000 in de kosten bij te dra gen De gemeente zal dan nog f 250.000 bouw kosten hebben te betalen, welk bedrag men van het Werkfonds hoopt te kunnen ontleenen. BELANGRIJKE BESLISSING VAN HILVERSUMSCHEN KANTONRECHTER. Vordering van uitgewekene ontzegd. BEWINDVOERDER MAG HIER TE LANDE GELDEN INNEN. Een Oostenrijker, die onmiddellijk na de aan sluiting van zijn land bij Duitschland, vertrok, en zich tijdelijk in Nederland kon vestigen, her innerde zich, dat hij hier te lande verschillende debiteuren had en wilde zich zijn verblijf ten nutte maken, om zijn nog uitstaande vorderin gen bij hen te innen. Hij had echter buiten den waard, in dit geval den bewindvoerder, gerekend, die door de Oos- tenrijksche regeer in g over zijn zaken was be noemd. Een Oostenrijksche wet, die onmiddel lijk na de bekende gebeurtenissen is afgekon digd, houdt in, dat op grond van het algemeen belang in bepaalde ondernemingen, een bewind voerder kan worden benoemd, die tijdelijk alle bevoegdheden kan uitoefenen met terzijdestel ling van den oorspronkelijken rechthebbende. De bewindvoerder was den uitgewekene vóór geweest en had aan de Nederlandsche schulde naren geschreven, dat hij alleen bevoegd was, om kwijting te geven, en dat zij niet rechtsgel dig aan anderen mochten betalen. De Nederlandsche debiteuren hielden het geld onder zich, in afwachting van hetgeen zou gaan gebeuren. Inderdaad ontstond een procedure tus schen den uitgewekene en den bewindvoerder. De eerste beweerde, dat de bewindvoerder in Nederland geen enkele bevoegdheid bezat, en dus ook geen vorderingen kon incasseeren, die hem zelf toekwamen. Hij grondde zijn verweer in hoofdzaak hierop, dat de Oostenrijksche wel en de daaruit voortvloeiende benoeming van een bewindvoerder in strijd waren met de Neder landsche rechtsorde, omdat deze practisch een onteigening zonder schadeloosstelling inhielden. De bewindvoerder kon zich met deze beschou wing niet vex-eenigen en betoogde o.m. dat een wet, waarbij werd mogelijk gemaakt, dat de zaken van een afwezige door een bewindvoer der werden waargenomen, geenszins in strijd was met het Nederlandsche recht, dat dergelijke gevallen ook wel kent en dat de Nederlandsche rechter niet kon beoordeelen in hoeverre het Oostenrijksche algemeen belang de benoeming van een bewindvoerder in dit geval had gewet tigd. Daar partijen beiden de Oostenrijksche of Duitsche nationaliteit bezaten, moesten haar be voegdheden worden beoordeeld naar haar eigen recht en diende de vordering van den uitgewe kene dus te worden ontzegd. De Hilversumsche kantonrechter, die deze zaak te beslissen kreeg, heeft den bewindvoer der in het gelijk gesteld. In zijn uitvoerig von nis ovei*woog hij, dat ook in ons land de vrij heid van handelen van arbeid, beroep en bedrijf en concurrentie hoe langer hoe meer aan banden wordt gelegd. Ditt betoog werd met talrijke voor beelden geïllustreerd. Met deze voorbeelden voor oogen meende de kantonrechter, dat de Oostenrijksche wetgeving wellicht in graad, maar niet in aard verschilde van de maatregelen, die ook in Nederland wor den getroffen, zoodat men niet mocht beslissen, dat deze wetgeving in strijd is met onze eigen rechtsbeginselen. De bewindvoerder zag dus zijn vordering toe gewezen en de uitgewekene heeft het nakijken, tenzij een hoogere rechter anders over deze aangelegenheid zal oordeelen. Wij vernemen, dat tegen dit vonnis hooger be roep zal worden aangeteekend. Brand in een postauto. Post en postpakketten verbrand. Vrijdagavond omstreeks half twaalf werd brand ontdekt in de lading van een postauto, welke van 's-Gravenhage naar de hoofdstad was gereden met een hoeveelheid briefpos' en postpakketten. De Amsterdamsche brand weer bluschte het vuur met een straal op de tank. Hoewel men ijlings de postzakken op straat wierp, werden toch acht zakken brie ven en postpakketten door het vuur geteis terd. Waardezendingen waren niet in de auto aanwezig. De verbindingen met Urk. Over het ijs en door de lucht. Vrijdagmiddag om half zes is de ijsvlet met post, welke des morgens om half negen van Kampen was vertrokken, op Urk aangeko men. De vlet werd begeleid door een ploeg van tien mannen, onder leiding van A. van Veen. Het was een moeilijke tocht. Verschei dene keeren zakte de vlet door het ijs. Voorts hebben Vrijdag drie sportvliegtuigen een tocht naar het eiland gemaakt. Zij brach ten tien personen en een hoeveelheid post. Een groep van ongeveer twintig eilandbe woners, die te voet of per slede van Enkhuizen waren vertrokken, heeft den geheelen dag over de ijsvlakte geloopen om Urk te bereiken. Zij kwam Vrijdagavond om zes uur aan. Vele mannen hadden levensmiddelen bij zich. De tocht was zeer gevaarijk aangezien er veel scheuren in het ijs waren ontstaan. Er zal dan ook geen overtocht te voet naar Enkhui zen meer plaats hebben. De stoomboot „Jhr. von Gesau" die zich nog in den Ketel bevindt, zou daar heden het ijs openbreken en Maandag probeeren het eiland te bereiken. De vracht- en passagiersboot „Friesland" welke in normale omstandigheden den gere- gelden dienst tusschen Ameland en de Zwarte Haa onderhoudt, is er Vrijdagmiddag in ge slaagd den vasten wal van de Friesche kust tot op vijftig meter te naderen. De zeven pas sagiers zijn te voet over het ijs naar de Zwarte Haan gegaan. Men zou heden trachten deri steiger van de Zwarte Haan, waar twintig ton vrachtgoederen liggen te wachten, aan boord- te nemen. Dertien terechtstellingen in Iran. Twee moorden berecht TEHERAN, 30 December Dertien bandie ten zijn hier gefusilleerd. Vier van hen had den een tachtigjarige vrouw vermoord en be roofd, de anderen hadden een Duitscher ver moord. (Reuter.) Britscli schip door Japansclie politie aangehouden. Onder beschuldiging in verboden water te hebben gevaren. TOKIO, 30 December. (Domei). De Ja- pansche havenpolitie van Muroran aan de zuidwestkust van Hokkaido, heeft het Britsche vrachtschip „Hannah Moller" aangehouden en den Britschen kapitein en beide Britsche stuurlieden, alsmede de Chineesche beman ning bestaande uit 44 koppen, gearresteerd. De gezagvoerder wordt beschuldigd een niei genoemde verboden haven van Japan te zijn binnengevallen, onder voorwendsel te vluchten voor het slechte weer op weg van Sjiogama in het district Miyagi in het Noordoosten van Japan naar Muroran. Men herinnert eraan, dat de „Hannah Moller" in den zomer van 1937 werd beboet met 1000 yen wegens het binnenvallen van een verboden haven in de straat van Taugaru. MISLUKTE RECORDPOGING VAN MARYSE HILSZ. PORT ETIENNE, 30 December (Havas) De aviatrice Maryse Hilsz, die gisteren van het vliegveld Istres is opgestegen om een po ging te doen het record te verbeteren voor een afstandvlucht met een klein éénpersoons vliegtuig was vanochtend te half acht ge dwongen te Port Etienne te dalen. Zij heeft het record niet verbeterd. Hollywood koopt nienschenhaar. Vooral in Europa wordt veel haar gekocht. Max Foster, deskundige voor schoonheids middelen, maakt bekend, dat ondanks den voorraad van 16.000 pond menschelijk haar in Hollywood, de vraag naar dit artikel zeer groot is. De grootste waarde brengt rood haar op, en niet vee! lager genoteerd staat zuiver wit en grijs haar. Blonde en bruine haren brengen veel en veel minder op. Het koopen van haar gaat niet zoo gemak kelijk. Men sluit met den eigenaar respectie velijk eigenares een contract, waarin bepaald is, dat het haar na een bepaalden tijd (meest al een half jaar) ingeleverd moet worden. In dien tusschentijd moet het haar zorgvuldig behandeld worden, zooals dat betaamt voor een pruik van een filmster. Dan pas wordt het haar gekocht, het wordt geknipt en betaald volgens gewicht. Het haar komt voornamelijk uit Europa, waar de maatschappijen agenten in alle landen hebben om haar te koopen. Men behoeft zich niet te verwonderen over deze groote behoefte aan menschenhaar, wan neer men weet, dat een filmster in één film soms wel twintig verschillende pruiken draaft terwijl voor een costuumfilm soms wel 5.000 pruiken noodig zijn. Wanneer een jonge dame met mooi haar opvallend gefixeerd wordt door een man. be hoeft ze niet altijd te denken, dat het een bewonderaar is. Het kan n.l. ook een agent van een filmmaatschappij zijn, die zich slechts voor heur haar interesseert Jhr. mr. Rh. Feith. Bij Kon. besluit van 29 December 1938 is aan jhr. mr. Rh. Feith op zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1939 eervol ontslag vei-leend uit zijn betrekking van president van den Hoogen Raad der Nederlanden, onder dankbetuiging voor de langdurige en belangrijke diensten door hem in verschillende rechterlijke betrekkingen -.pn den lande bewezen. Jhr. mr. Rh. Feith is 14 December 1868 te Amsterdam geboren. Hij genoot zijn gymnasiale opleiding in Den Haag, waarna hij in Leiden rechten ging studeex*en. In 1894 promoveei'de hij op een proefschrift over: „De decisoire eer". In 1896 ving zijn loopbaan bij de rechterlijke macht aan met zijn benoeming tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantonge recht te 's-Hertogenbosch. Rechter in de Breda- sche rechtbank werd hij in 1900 en vijf jaar la ter deed hij als rechter zijn intrede in de Haag sche rechtbank. In 1909 werd hij raadsheer in het Gei-echtshof te 's-Gravenhage en in 1913 ï-aadsheer in den Hoogen Raad der Nederlan den, van welk college hij van 19311933 vice- president was. Sinds 1933 is de heer Feith px*e- sident van ons hoogste rechtscollege en den laatsten tijd presideerde hij de Kamer voor ci viele zaken van den Hoogen Raad. Bij de her denking van het eeuwfeest van de invoering van onze burgerlijke wetgeving, op 30 Septem ber jl., werd de heer Feith, die reeds ridder in den Nederlandschen Leeuw was. bevorderd tot commandeur in deze orde. Vooral op het gebied van het strafrecht heeft mr. Feith zich gedurende zijn lange rechterlijke loopbaan bewogen. Ook in het openbaar leven speelt de heer Feith een belangrijke rol. Sinds 1917 is hij curator van de Leidsche Universiteit en sinds 192?. voorzitter van de Haagsche Volksuniversiteit. Van het be stuur van het Residentie-orkest is hij vice-voor- zïtter. De heer Feith was gedurende eenige ja ren voorzitter van het Haagsche gemeentelijke scheidsgerecht en van 19181921 was hij voor zitter van de Haagsche burgerwacht. Vrij will igersstelsel ook in Ulster. Mededeeling van Lord Craigavon. Lord Craigavon, de minister-president van Noord-Ierland, die op het oogenblik te Londen vertoeft, heeft aan de pers verklaard, dat de re geering van Ulster een systeem van lijsten met vrijwilligers heeft aangenomen, overeenkomstig het Britsche systeem. Lord Craigavon verklaarde te betreuren, dat hij geen verplichting op kon leggen. Indien En geland evenwel een verplicht systeem zal aan vaarden, dan zal Ulster onmiddellijk volgen. CCCLXXXV Dat is dus al weer het laatste weekpraatje over de visscherij. De tijd gaat wel snel en wanneer de tijd ons met een sneltreingange tje naar betere tijden bracht, zou men zich. met den snellen tijd eenigszins kunnen ver zoenen. maar we zullen ook in 1939 wel weer met tal van moeilijkheden te kampen krijgen en veel rozegeur en maneschijn behoeven we niet te vex*wachten. De laatste week van 1938 was in elk geval beter dan de voorlaatste, toen de vorst allen handel onmogelijk maakte. Het was wel te verwachten dat er de eerste dagen na Kerst mis een flink aantal trawlers aan de markt zou zijn. Het waren er 13 en Woensdag kwa men er nog 16. Mooie besommingen maakten alleen de kustbooten en een heel enkele groote boot, waaronder natuurlijk weer de Delft, die 5150 maakte of 1650 meer dan de Alkmaar, die heelemaal naar de Barentszee was geweest voor een besomming van 3500. Deze verre reis werd een groote teleurstel ling. Daar moet de volle premie bij en dan is het ook voor de reederij nog een schip van bijleg. De Alkmaar had ditmaal alles tegen en in zulke gevallen loopt het met deze reizen gauw in de papieren. Ondanks dezen tegenslag is de Alkmaar toch weer naar de Barentszee vertrokken, den pool nacht tegemoet. Zulke reizen verdienen wel een beter lot, want het is lang g'een pretje, een week lang de zon of zelfs het daglicht niet te mogen aanschouwen. De omzet van 1937 zal dan toch nog dicht bij dien van verleden jaar komen. Als er van daag nog eens flink wat visch aan de markt mocht zijn, komen we nog heel dicht bij de 1V2 millioen, zoodat de achterstand, bij ver leden jaar vergeleken, wel niet meer dan 70 a 80.000 g'ld. zal bedragen. Als we de 10-daag- sche vorst-periode niet hadden gehad, zou het verschil veel geringer zijn geweest, had het wel eens nihil kunnen zijn. Er kwamen deze week 40 trawlers binnen, althans in IJmuiden. Maar eenige gingen naar Grimsby om daar hun visch te verkoopen; dat schijnt geen groot succes geweest te zijn, maar toch moeten de prijzen er beter geweest zijn, dan hier. Naar ik hoor varieerden de be sommingen van 2200 tot 3500, waarbij echter niet de Haarlem is; die zal wel meer gemaakt hebben. PIETERMAN. Punten van behandeling op de eerstvolgende raadsvergadering in 1939. Ie. Opheffing éénrichtingsverkeer voor rij wielen in de Kalverstraat. 2e. Verbetering of verdwijning van de vorig- eeuwsche woningen, begrensd door Kal verstraat, Lumeystraat en Piet Heinstraat. 3e. Verbetering der bestrating in de Kalver straat, verwijdering der voortuintjes en het aanbrengen van verhoogde trottoirs voor wandelaars. 4e Aan te dringen bij de regeering om billijke regeling tusschen rijk en deze gemeente, zoodat de ingezetenen vooral geen hooger lasten krijgen. Bovenstaande is IETS van het vele goeds dat de Firma GLAS, Kalverstraat 11—21, IJmui- den-Oost een iedertoewenscht voor 1939. (Adv. Ingez. Med.) Litauen willigt verlangen der Memellanders in. Litausche veiligheidspolitie teruggetrokken. De Litausche regeering heeft, naar Reuter verneemt besloten de Litausche veiligheids politie uit het Memelgebied terug te trekken, zulks ter vervuiling van de eischen der Me- mel-Duitschers. Op grond van een ander besluit van het kabinet zullen Memeilanders de voorkeur krijgen bij de aanstelling van ambtenaren voor de regeeringsbureaux te Memel. Het kabinet van Litauen heeft ook een neu- traliteitswet goedgekeurd, waarvan de tekst overeenkomt met de desbetreffende wetten in Estland en Letland. Ruimer tulpen-export naar Amerika? Speciale maatregelen voor snel vervoer, In het begin van het jaar is een proef ge nomen met het zenden van tulpen naar Amerika. Deze proef heeft dusdanige resulta ten opgeleverd, dat er zeer waarschijnlijk in het komende seizoen ruimer export naar de V.S. zal plaats hebben. De bloemen zullen met de snelst varende schepen der Holland-Ame- rika-Hin worden verzonden, zullen pas twee uur vóór het vertrek der boot aanwezig moe ten zijn en zullen bij aankomst in Amerika het eerst uit de speciale container worden ge lost. DE „REIGER". De „Reiger" landde Vrijdag, komende van Zuid Afrika, om 17.07 uur te Napels. NIEUWE HAVENMEESTER VAN AMSTERDAM De onderhavenmeester B. de Vries voorgedragen. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het eervol ontslag van den heer W. N. van de Poll als havenmeester van Amster dam, stellen B. en W. van de hoofdstad den Raad voor den heer B de Vries, onderhaven meester en plaatsvervangend havenmeester te Amsterdam, tot opvolger van den heer Van de Poll te benoemen, onder bepaling, dat deze benoeming zal ingaan op 1 Januari 1939.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1