mr-t&xMï, lifet Heemskerksche veehouder deed water bij de melk. Op heeterdaad betrapt op Oudejaarsavond |De Jbeeuwkoümgiol Ds. C. J.van Paassen f Maar de kantonrechter deed geen water hij den wijn. HAARLEM Maandag. Tot drie weken hechtenis werd een Heemskerksche veehouder door den Haarlemschen kantonrechter bij verstek veroordeeld wegens het verkoopen van ondeugdelijke melk. De man deed een groot kwantum water bij zijn melk en bovendien nog geen eens zuiver water doch spoelwater! Op 24 September had de adjunct-keurmeester van Alkmaar een onderzoek ingesteld. Hij had een monster melk genomen en dat opgestuurd naar den keuringsdienst te Alkmaar. Bij onder zoek bleek, dat het vriespunt van de substantie melk bij 0.426 gr. lag. Hieruit kon worden ge concludeerd dat op elke honderd deelen melk 27 deelen water voorkwamen. Uit mededeelingen van den directeur van den Alkmaarschen keuringsdienst bleek vervolgens, dat de verdachte „meer dan een vuilpoets was". Men kan zich dus voorstellen in welken staat het spoelwater, dat door de melk werd gedaan, zich bevond. Eerst werden de bussen er mee schoon gemaakt en dan werd het vuile water vroolijk bij de melk gedaan, die dan later weer bij de men- schen werd thuis bezorgd. De Ambtenaar vond het feit zeer ergerlijk. Een hooge geldboete zou de verdachte toch niet kunnen betalen, daarom vroeg hij een gevange nisstraf van 1 maand. De kantonrechter veroordeelde den veehouder tot drie weken gevangenisstraf. CREMATIE F. E. NIX. HAARLEM Maandag. Onder zeer groote belangstelling heeft heden op het crematorium te Westerveld de cle- matie plaats gehad van wijlen den heer F. E. Nix, in leven oud-hoofdcommies ter pro vinciale griffie te Haarlem. Aanwezig waren o.a. mr. A. M. Stufkens, griffier, de heer J. R. Franken, referendaris, C. J. Kroon, D. Spaargaren en E. B. Mole naars commiezen ter prov. griffie, mr. A. J. Spijksma, S. Barentz, M. J. Daemen, C. Schermers, N. J. Meurs, C. Eggink, N. J. Max, adjunct-commies ter provinciale grieffie, Th. Samson uit Paramaribo, M. Ocsterburg, voorzitter der Vrijmetselaarsloge Vicit vim Virtus, H. W. Korenstra, oud-voorzitter van deze Loge, J. v. d. Lijn te Santpoort, J. H. v. d. Smissen te IJmuiden en anderen. Gesproken heeft allereerst mr. Stufkens als griffier der staten en als tolk van de ambtena ren der provinciale griffie. Spreker zeide een kort woord te willen spreken bij het afscheid van een oud vriend en medewerker. Een woord van hartelijken dank voor alles, wat de over ledene gedurende ongeveer veertig jaar bij de provinciale griffie heeft gedaan. Met groote zorg en opgewektheid verrichtte hij steeds zijn werk en hij was ook in ander opzicht een voorbeeld van arbeidsplicht en arbeidskracht. Spreker wilde hem ook herdenken als trouw kameraad. Het moge een troost zijn voor de familie, dat zijn nagedachtenis op de provinciale griffie in dankbare herinnering zal bewaard blijven. De heer M. Oostenburg sprak als voorzitter der Loge „Vicit vim Virtus" en wees er op, dat de overledene zich interesseerde voor veler lei zaken, zoodat het begrijpelijk was, dat hij zich niet geheel aan de vrijmetselarij kon geven. Zijn liefde daarvoor heeft hij echter nimmer verloren. Daar zijn we dankbaar voor. Spreker legde drie witte rozen op de baar als symbool van wijsheid, kracht en schoonheid. Namens het provinciale college van toezicht op het beheer van goederen en fondsen van de Ned. Herv. Kerk sprak de heer G. J. van Leersum notaris te Winkel. Spreker bracht den overledene den -diepgevoelden dank van het college. Als secretaris heeft de overledene met groote werkkracht zijn taak verricht. Tenslotte heeft ds. C. H. Brand, Evange lisch Luthersch predikant te Haarlem, gespro ken, die zeide dat alles wat hier gezegd was in aansuiting was met 't geen spr. in 't sterfhuis heeft gezegd: „de man in huiselijken kring". De overledene wa.s een man, die wist wat hij wilde, een karakter, gevormd in stormen des levens. Spreker besloot met het bidden van het „Onze Vader" en den Oud-Testamenti- schen zegen. De oudste zoon dankte voor de belangstelling, waarna de kist daalde onder het spelen van het „Vater Unser" van Corne lls Krebs. Nog geen geregelde postverbinding met Ameland HOLLUM, 2 Januari. Er is nog geen gere gelde postverbinding met het eiland Ameland. Nadat Zaterdag de postboot „Ameland" van Nes naar de Friesche kust was vertrokken, is deze gistermorgen om tien uur van Holwerd naar Ameland gegaan met zeventien passagiers, post en vrachtgoed. De tocht werd belemmerd door een zeer zwa- ren ijsgang, zoodat de boot twintig uur over deze reis heeft gedaan, hetgeen anders in één uur kan geschieden. Vanochtend om zes uur kwam zij bij het eiland aan. De levensmiddelenvoorzïening komt weer in orde, nu de vracht- en passagiersboot „Fries land" uit Zwartehaan met ongeveer twintig ton vrachtgoed op Ameland is aangekomen. De boot ondervond zeer veel last van het ijs op de Wadden. Vier nieuwe pairs in Engeland. O.a. Sir Maurice Hankey. LONDEN, 2 Januari (Havas-A.N.P.) De lijst van onderscheidingen, welke de koning ter gelegenheid van het nieuwe jaar heeft verleend, bevat 900 namen, waarbij 93 van vrouwen. Er zijn vier nieuwe pairs benoemd, o.a Sir Maurice Hankey. De diensten, bewezen bij de organisatie van de palieve verdediging en tijdens de crisis van S°ptember zijn be'oond. Sir Alexander Cadogan en Sir Neville Henderson zijn op grond daarvan onderscheiden met het groot kruis der orde van St. Michel en St. George van Groot Brittannië. Nieuwjaarsrede van ir. Damme. 's-GRAVENHAGE, 2 Januari. In het ge bouw der Theosophische vereeniging in de De Ruyterstraat heeft de directeur-generaal der P.T.T., dr. ir. M. H. Damme, in een bijeenkomst van het hoofdbestuur van dit bedrijf, heden ochtend de gebruikelijke Nieuwjaarsrede ge houden. Spreker riep een ïge essentieele en inciden- teele gebeurtenissen in de herinnering terug om vervolgens den algemeenen toestand en in het bijzonder van het eigen bedrijf te be zien. De eerste incidenteele gebeurtenis was de geboorte van prinses Beatrix, welk feit ons nationale besef verlevendigd heeft. Ook het staatsbedrijf der P.T.T. heeft het zijn daartoe bijgedragen en zoo goed mogelijk voor de be richtgeving gezorgd. Spreker dacht o.a. aan den telex. Een tweede blijde gebeurtenis was de herdenking van het veertigjarig regeerings- jubileum van H.M. de Koningin. Ook bij die gelegenheid heeft de P.T.T. aandeel gehad in de herdenking. De schatkist verlangt van de P.T.T. een hooge bijdrage, waardoor de mogelijkheden om verbetering in dit bedrijf te brengen ver minderd zijn. In het afgeloopen jaar hoeft over de ont wikkeling van het bedrijf niet geklaagd te worden. De financieele uitkomsten zijn uit stekend geweest. De uitkomsten van de laat ste jaren zijn zeer gelijkmatig. In de maanden October, waarin de tariefs verlagingen meestal haar beslag hebben ge kregen, zijn de ontvangsten in '34, '35, '36, '37 en '38 bijna gelijk gebleven. In feite zijn zij gestegen van 7,3 tot 7,6 millioen gulden. On danks de tariefsverlagingen zijn de uitkom sten dus ongeveer gelijk gebleven, ja zelfs nog een weinig gestegen. Het telexverkeer is een bron van bijzonder genoegen voor de P. T. T. De resultaten waren zeer gunstig. Over dei luchtpost sprekende gewaagde de heer Damme ook hier van uitbreiding. De af schaffing van het luchtrecht heeft gunstig ge werkt en dank zij den voortreffelijken dienst van de K.L.M. is deze verbinding vrijwel volmaakt. De Indische P.T.T. en de Nederlandsche P.T.T. zullen gezamenlijk bijdragen ten be hoeve van een nieuwe verbetering in de posta le betrekkingen tusschen Indië en Nederland. Het is nog niet zeker of de verbinding door de lucht met de West tot stand zal komen, omdat als voorwaarde is gesteld de aanleg van een vliegveld te Paramaribo. In het afgeloopen jaar is het aantal ge automatiseerde centrales met 104 vermeerderd en aldus gestegen tot 321. Toeneming van dit aantal is ook in 1939 te verwachten. Tariefs verlagingen zijn er niet geweest in 1938 en spr. vermoedt, dat zij ook dit jaar niet zullen komen. Tenslotte zeide spreker, dat in 1939 waar schijnlijk een instantie zal komen bestaande uit vertegenwoordigers van leiding en perso neel, om te onderzoeken wat er nog gedaan kan worden ten aanzien der personeelreor- ganïsatie. De heer Lykrema (Haarlem) heeft den di recteur-generaal namens de aanwezigen voor zijn rede gedankt. DOUANEPOST IN IERLAND OPGEBLAZEN. BELFAST, 2 Januari (Havas-A.NP.) De douanepost Tully Sonnell aan de grens van Noord Ierland en Eire is in den afgeloopen nacht opgeblazen. Terroristen hadden reeds op 29 November geprobeerd een dynamiet- aanslag te plegen op dezen douanepost. De affaire-Kreuger weer ter sprake* Luciferskoning zou door samenzweerders omgebracht zijn. Het „Stockholms Extrablad" meldt, dat de af faire-Kreuger weer aan de orde gekomen is op grond van Parijsche onderzoekingen die tot nieu we resultaten geleid zouden hebben. Kreuger zou zich niet van het leven beroofd hebben, doch door samenzweerders omgebracht zijn. Duitschlantl en Italië liet sterkst in de lucht. Rapport van commissie van Amerikaansche deskundigeh. Volgens het rapport van de luchtvaartdes kundigen van de Vereenigde Staten, dat is voorgelegd aan Roosevelt, hebben Duitschland en Italië tezamen een luchtmacht, welke zes maal zoo sterk is als de Vereenigde lucht vloten van Engeland en Frankrijk tezamen. Men zegt, dat het rapport op authentieke statistieken berust en geloof vindt in hooge regeeringskringen. Wijziging van het Japansche kabinet op komst. Nog deze week verwacht. TOKIO, 2 Januari (Reuter). In politieke krin gen verluidt, dat minister-president Konoje voornemens is, zoo spoedig mogelijk zijn kabinet te versterken en men verwacht een wijziging in de samenstelling van het ministerie in deze week- Op Nieuwjaarsdag heeft de minister-president een reeks besprekingen gehouden. Bevel tot inhechtenisneming van aartshertog. Na aanrijding van fietser doorgereden. LONDEN, 2 Januari (A.N.P.) De „Daily Telegraph and Morning Post" meldt uit Wee- nen, dat een bevel tot inhechtenisneming is uitgevaardigd tegen aartshertog Leopold Sal- vator wegens nietbetaling van een boete van 100 Mark waartoe hij was veroordeeld wegens aanrijding van een fietser te Weenen. De Weensche politie heeft het verzoek ter kennis gebracht van alle politiecentra in het buitenland. Verklaard wordt dat de aartshertog met zijn auto na de aanrijding was door gereden. De fiets zat in een der wielen verward. De fiet ser werd niet ernstig verwond. De aartsher tog werd pas den volgenden dag geïdentifi ceerd. Hij is een jongere broer van aartshertog Anton. Inbrekers trachtten in de Pijnboomstraat hun slag te slaan HAARLEM Maandag. Dank zij de oplettendheid van een Haarlemschen rechercheur is het op Oudejaarsavond gelukt twee inbrekers op heeterdaad te betrappen, terwijl zij bezig waren de keukendeur van een woning in de Pijnboomstraat te for- ceeren. De recheurcheur bemerkte op zijn surveil- lancetocht door Haarlem-Noord twee personen die hem verdacht voorkwamen. Hij verkeerde in de veronderstelling, dat de mannen fietsen wilde stelen doch spoedig zou blijken, dat zij nog stoutere plannen hadden. De rechercheur stelde zich verdekt op en zag dat de mannen bij het perceel 27 aanbelden. Nadat zij geen gehoor hadden gekregen gingen ze door een gemeenschappelijken poort naar den achter kant van de woning. Toevallig passeerde op dat oogenblik de motorbrigade, die op ver zoek van den rechercheur de voorzijde van het huis bewaakte. De rechercheur zelf ging eveneens de poort door, klom over een schut ting en trok zijn revolver. Bij de keukendeur van het bewuste huis zag hij de twee man nen, die reeds de stopverf van de ramen had den verwijderd. Nadat ze door de motorbrigade naar het politiebureau waren overgebracht kon men hun identiteit vaststellen. Het waren een 28-jarige monteur, gedomicilieerd te Apel doorn en een 36-jarige bloemist uit 's-Gra- venhage, die beiden een week in Haarlem „logeerden". Zij bekenden bedoeling te heb ben gehad in te breken daar ze platzak waren. Ze hadden gebruik willen maken van den Oudejaarsavond omdat dan vele menschen bij familie of kennissen op bezoek gaan. De bewoner, die van niets wist deed den volgenden dag bij de politie aangifte, dat men een poging had gedaan de ramen van zijn keukendeur te verwijderen. De politie kon hem echter de geruststellende verzekering geven dat de daders reeds in verzekerde be waring zaten. Ook een bewoner van de Neptunusstraat deed bij de politie aangifte, dat men tracht had een schuifraam aan de achterzijde van zijn huis te openen. Deze poging echter mislukt. Crematie prof. Roland Holst. De crematie v^n het stoffelijk overschot van prof. R. N. Roland Holst zal op Woensdag 4 Jan. a.s. geschieden op Westerveld, na aan komst van trein 15.14. Copyright P. I. B. Box 6 Copenhagen „Jgeb je het au nog koud?" zoo vroeg ze en meteen kusrte ae hem op 't voorhoofd. Hu! dat was nog kouder dan ijs, het ging seefet door hem heen naar agn hart, dat toeh al een ijsklompje was. Het leek een oogenttik of hg sterven ging maar toen begon hjj ztek behagekyk te voelen. Bn even later merkte hë meer van de koude. ,M«jn slee, vergeet nagn stee niet...!" Het was één der eerste U I Be de Sneeuwkoningin gaf gehoor aan zgn verzoek. De slede hg daeht, toen hij de koude Biet meer voelde. werd aan één ter wtete kippen vastgebonden en voort ging het weer, m jjlende vaart... Zacht gaf de Sneeuwkoningin Karei opnieuw een kus. Nee, nu II haar op. Al zgn gedachten aan de kleine Gerda, haar grootmoeder, was hij niet meer koud. Met glinsterende oogen keek Karei naar ja zelfs die aan zgn eigen huis en zijn ouders, die wel heel erg ongerust zouden zyn, waren verdwenen. (Wordt vervolgd). HAARLEM Maandag. Heden is alhier op 70-jarigen leeftijd overle den ds. C. J. van Paassen, emeritus-predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Haarlem en Offi cier in de Orde van Oranje-Nassau. Ds. C. J. VAN PAASSEN. Ds. C. J. van Paassen werd 13 Januari 1868 te Zaamslag in Zeeuwsch-Vlaanderen geboren. Hij bezocht de lagere school te Kapelle bij Goes en daarna van 18811886 het gymnasium te Doetinchem. Vervolgens studeerde hij aan de Gem. Universiteit te Amsterdam, waar hij in MH 1891 het doctoraal examen in de theologie cum laude aflegde. In September 1891 deed hij voor het Provinciaal Kerkbestuur te Groningen het proponents-examen en op 6 December van hetzelfde jaar deed hij zijn intrede als predikant te Langweer in Friesland. Vervolgens stond Ds. van Paassen te Meppel (van Juli 1894Juli 1901) en op 7 Juli 1901 werd hij door Ds. G. J. A. Jonker bevestigd als predikant te Haarlem. En sedert is Ds. van Paassen, al kreeg hij in dien tijd wel eenige beroepen, o.a. naar Amster dam, Haarlem trouw gebleven. Hij was een man van groote werkkracht, die o.m. zijn krachten wijdde aan de bevordering van het Chr. lager onderwijs (hij was voorzitter van de Vereen, tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel) en heeft zich steeds zeer geïnteresseerd voor de arbeidersbeweging. Hij was eere-voorzitter van de afd. Haarlem van het Chr. Werkmansverbond en voorzitter van de Chr. Vereeniging voor de verpleging vpn lijders aan vallende ziekte. Een van de dingen die Ds. van Paassen groote voldoening hebben gegeven, was de stichting van de Oosterkerk, waarvoor hij zeer heeft ge ijverd. Hoe bemind Ds. van Paassen was, bleek hem ondubbelzinnig bij zijn zilveren jubileum als predikant te Haarlem, waarbij hij zeer hartelijk werd gehuldigd en bewijzen van sympathie van talloos velen ontving. Hem werd bij die gelegen heid een bedrag aangeboden, als grondslag voor een orgelfonds voor de Oosterkerk. Het maand blad van de afd. Haarlem van den Chr. Nat. Werkmansbond, van welke afd. Ds. van Paassen eere-voorzitter was, was geheel aan hem ge wijd. In 1935 zag Ds. van Paassen, die zijn krachten niet spaarde, zich gedwongen tot een lange rust kuur. Toen hij op 1 September weer voor het eerst een spreekbeurt in de Oosterkerk vervul de, was deze dienst zeer druk bezocht. Een groote teleurstelling was het toen voor de tal rijke aanwezigen, uit zijn mond te moeten ver nemen, dat hij na rijp beraad en overleg met zijn doktoren besloten had, zijn emeritaat aan te vragen Het is bekend dat dit besluit den pre dikant, die z(jn ambt zoo zeer lief had, veel strijd heeft gekost Voor de Ned. Herv. Kerk beteekende de eme- ritaatsaanvrage van Ds. van Paassen een groot verlies. Hij was een man van grooten Ijver, groote beminnelijkheid van karakter en diep gaande menschenkennis. De begrafenis is vastgesteld op Donderdag 5 Januari a.s. te 2 uur n.m. op de Alg. Begraaf plaats te Heemstede. i Tal van ongelukken bij dé Nieuwjaarsviering in Amerika. NEW YORK, 2 Januari (Reuter-ANP) De nieuwjaarsviering heeft, voor zoover tot nu toe bekend, 160 personen bij ongelukken het Leven gekost. In hoofdzaak waren het slachtoffers van auto-ongelukken. In elk der staten New-York, New Yersey en Californië zijn tenminste veer tien personen gedood. EXAMENS. HAARLEM Maandag. Bij de examens der Federatie voor Stenogra fie „Groote" te Amsterdam slaagden de vol gende candidaten van het Handelsinstituut „Baltussen", Jansweg te Haarlem: Machlneschrijven: Aangemeld 10; geslaagd de dames W. Grebe,, J. C. Colenbrander. E. van Berkum, C. H. Lijesen, W. de Lange, H. C. C. Hendrikse, J. Nieuwstraten, J. Kaiff en de heer B. J. Nel. Kantoor stenograaf Nederlandsch 130: Aangemeld 9; geslaagd de dames M. J. de Bruijn, E. A. Greeuw, M. E. J. IJff, F. Hout kamp, H. D. Kampes, C. v. d. Berg, C. H. Li jesen, W. J. E. Scheuerman. Kantoorstenograaf Engelsch 100: Aange meld 2; geslaagd de dames C. E. van Looy en J. B. Geertsema. Kantoorstenograaf Engelsch 130: Aange meld 1; geslaagd mej. A. Suerink. Kantoorstenograaf Fransch 100: Aange meld 1; geslaagd mej. R. Wagemaker. Bij de aan het Instituut „Mercurius" aan het Houtplein 1 rood gehouden examens voor ma- chineschrijven zijn geslaagd: de dames: J. M. Heijnerman (60 lgr. per minuut) en E. M. Braunschweig (55 lgr.), beiden te Haarlem; de heeren: J, Koster (50 lgr.), A. J. M. de Jong (45 lgr.), beiden te Haarlem en M. J. Vollenga (50 lgr.) te Heemstede. Afgewezen: één candidate

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3