IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Een Reis. 6°/o interim-dividend der Koninklijke. Opruiming. N.V. RADIO DISTRIBUTIE-BEDRIJF Mr. dr. L. E. Visser president van den Hoogen Raad. Onbezonnen daad heeft noodlottige gevolgen. 24e JAARGANG No. 54 Uitgave Lourens Coster. Maatschappij voor Courant Uitgaven en 4lgem. Drukkerij N. V Croote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 10724. Bureau ijmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 4 JANUARI '39 Abonnementen per week f 0.12V*. per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertenticn: 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Adverteuticsvan Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fü.10. De Pransche minister-president Edouard Daladier heeft Corsica bezocht en is er storm achtig toegejuicht. Men heeft hem geestdrif tig toegesproken, te Ajaccio en te Bastia, en hij heeft geantwoord in even geestdriftigen trant. Hij heeft zelfs gezegd dat het eiland den band vormt tusschen Frankrijk en Noord-Afrika, hetgeen een beetje erg sterk uitgedrukt schijnt. Daarop is hij met zijn ge volg van diplomaten, politici, generaals en ad miraals per smaldeel naar Tunis overgesto ken en Bizerta heeft hem ook al met hoera's ontvangen. Wonderlijk is toch het leven van den heden- daagschen staatsman, en niet het minst dat van Edouard Daladier, die sinds half April 1938 regeert en in minder dan negen maanden al meer beleefd heeft dan de meeste sterve lingen in hun gansche bestaan hier op aarde ten deel valt. Zelfs voor een Pranschen pre mier is het extra-veel. Hoeveel malen heeft deze bakkerszoon uit een Zuid-Fransch dorpje, die geen oogenblik over een betrouw bare meerderheid in de Kamer beschikt heeft, zijn val al niet zien dreigen? Verwijten zijn hem in massaas geworden, verguizing door de oppositiepers is ruimschoots over hem uitge stort. Enkele weken geleden werd hij nog met een algemeene staking bedreigd. Hij overwon maar glipte enkele dagen later door het oog van een naald toen de grillige Kamer zijn be langrijkste voorstellen toch nog bijna verwor pen had. Met zeven stemmen meerderheid won hij. Er zijn andere herinneringen die hem, toevend in de binnenkamer zijner eigen ge dachten, met verbazing moeten vervullen. Bij voorbeeld de herinnering aan de dagen waar in hij mobiliseerde, bekroond door ovaties op een vliegveld te München en een soort zege tocht door de straten dier stad, gezamenlijk in een auto met generaal-veldmaarschalk Her mann Goering. Dat was de eenige gelegenheid, waarbij de fotós van het vrij onbewogen ge laat van dezen door het speelsche lot uitver koren Franschman een uitdrukking van on miskenbare verwondering vertoonen. Andere herinneringen moeten hem van eenige verbazing vervullen. Het is immers niet te loochenen dat juist het optreden der dictatoren, zoowel in Duitschland als in Italië, hem bij herhaling weer vast in den zadel heeft geholpen als zijn val bijna, een feit scheen' Zonderlinge ondervindingen voor een geboren en getogen democraat! Ook deze reis, met de ovaties die haar be geleiden, is weer het gevolg van dictatoriaal optreden. Terwijl Daladier op een balcon in Bastia de geestdriftige toejuichingen der me nigte aanvaardde, terwijl hij boog en groette ter beantwoording van het massale enthou siasme in de straten van verschillende steden, als ware hij Mussolini op een van diens vele zegetochten, moet hij toch wel met eenige ironie overdacht hebben dat al deze eer ja, nou weer eer! hem heelemaal niet ten deel gevallen zou zijn als de aanhangers van dienzelfden Mussolini niet om Corsica, Tunis, Savoye, Dzjiboeti enzoo voorts geschreeuwd hadden. En hij moet zich met den Duce ver bonden hebben gevoeld als in een eenheid der tegendeelen, zooals hij in München met Hitier vereenigd werd. Wonderlijk, wonderlijk. Natuurlijk is dit alles wel te verklaren. Maar ook de verklaring is raar. En levender dan de staatsman is tenslotte immer de mensch, die zulke vreemde gebeurtenissen, waarbij zijn persoon afwisselend hoon en glorie oogst, moeilijk geheel zakelijk kan blijven beschouwen. Al trekt hij nog zoo'n strak gezicht, dat een beetje on-Fransch en heelemaal on-Zuid-Fransch is. Daladier is wel langzamerhand sterker taal gaan spreken. Hij pakt nu met groote over tuiging uit over de kracht van Frankrijk. Hij bezweert zijn hoorders, op die kracht te ver trouwen. Maar zijn eigen persoon laat hij vrij wel buiten het geding. Daarvoor is hij niet alleen democraat, maar kent hij ook Parijs te goedParijs, capricieus als een schoone vrouw, dat hem denkelijk op het oogenblik van zijn grootste succes aan den dijk zal zet ten, zooals het met anderen vóór hem deed. Al laat het nu toe dat een heel eskader mach tige oorlogsschepen erop uittrekt om den groo- ten man te vervoeren en te begeleiden Over een paar weken zit hij wellicht thuis, ambteloos, en moet om een taxi bellen om naar de Kamer te rijden. Misschien denkt hij: ieder genre is goed, behalve het vervelende. Dat is een Fransch kernwoord. En het past wel op hem, die zoo herhaaldelijk gezegd heeft: Laat ons dan maar vallen. Maar we wijken niet. Hoe lang zou hij nog blijven staan? R. P. Het bestuur der Koninklijke Neder- landsche Maatschappij tot exploitatie van petroleumbronnen in Nederlandsch- Indië deelt ons mede, dat besloten is tot uitkeering van een interim-dividend over het boekjaar 1938 van 6 procent, betaalbaar van Dinsdag, 10 Januari s.s. af. De kruiser „Foch", waarmede Daladier zijn Middellandsche Zee-reis maakt. Op Haagsche tram wordt f 5Y2 millioen afgeschreven. De Haagsche gemeenteraajd heeft Dinsdag middag het voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met de N.V. Haagsche Buurt spoorwegen betreffende de reorganisatie van de N.V. Gemengd Bedrijf Haagsche Tramweg maatschappij, waarbij een bedrag van f 5V2 millioen door beide aandeelhouders wordt af geschreven, zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Van deze f 5l/z millioen neemt de gemeente Den Haag f 4.776.750 voor haar reke ning, de Haagsche Buurtspoorwegen f 723.250 Nauw was het oud tot nieuw vergaan, Of 't oud getij had afgedaan En 't nieuwe brak weer spoorslags aan, 't Getij der uitverkoopen; De vrouw loopt in het jaarbegin, Haar huis uit en de winkels in, En, meestentijds met een vriendin, Gaat zij op koopjes loopen. Het spookte lang al in haar rond, Dat hoedje dat ze aardig vond, Een lapje stof, een stukje bont, Nu zal het ervan komen; Zij neemt dus een kordaat besluit, Zij gaat strijdvaardig erop uit En strakjes wordt de groote buit, Vol vreugde meegenomen. Het spreekt vanzelf, zij overziet, Terwijl zij onderzoekend spiedt, Ook vele andre zaken niet, Die voor haar etaleeren; En zij heeft verder aan de hand Van advertenties in de krant Een beeld dat het geheel omspant Van wat zij kan begeeren. Als zij aan 't einde van den dag, Weer moe maar rustig zitten mag, Dan doet zij enthousiast verslag, Want zij is best tevreden; Zij is dan wel wat loom van voet, Maar opgeruimd is haar gemoed, De nieuwe aanwinst doet haar goed, De zege is bestreden. NEEM DISTRIBUTIE HET BESTE uit den aether, bilbjkei en beter, 50 cent per week. Geen stroomverbruik. INRUIL OUDE TOE STELLEN. BEVERWIJK. Romerkerkweg 87 Telef. 3421 (Adv. tnqez. Med.) Bij Kon. Besluit van 3 Januari 1939 zijn be noemd bij den Hoogen Raad der Nederlanden tot president mr. dr. L. E. Visser, thans vice- president van gemelden raad; tot vice-president; prof. mr. B. M. Taverne, thans raadsheer in gemelden raad. Mr. dr. L. E. Visser, is 21 Augustus 1871 te Amersfoort geboren. Aan de Utrechtsche Universiteit studeerde hij rechts- en staats wetenschap. Na beëindiging van zijn univer sitaire studie in 1894 vestigde hij zich als ad vocaat en procureur te Amsterdam. In 1897 werd hij benoemd tot adjunct-commies bij het departement van buitenlandsche zaken. Drie jaar later werd hij bevorderd tot commies en in 1902 werd hij toegelaten als privaat-docent in het volkenrecht aan de gemeentelijke Uni versiteit van Amsterdam. Tevens wend hij be noemd tot rechter-plaatsvervanger te Amster dam. In 1903 werd hij rechter te Rotterdam en in 1911 vice-precident van de Rotterdam- sche rechtbank. Op 1 Maart 1915 deed hij als raadsheer zijn intrede in den Hoogen Raad der Nederlanden. Sinds 1933 was mr. Visser vice-president van ons hoogste rechtscollege. Den laatsten tijd presideerde hij de Kamer voor strafzaken van den Hoogen Raad. De heer Visser promoveerde op een proef schrift over: „De territoriale zee". Van hem verscheen ook een bewerking van Kist's hand boek over handelsrecht. Hij is Ridder in den Nederlandschen Leeuw en commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Niet alleen op juridisch terrein heeft de heer Visser groote verdiensten. In het Joodsche leven van ons land neemt hij een zeer voor aanstaande plaats in. Zoo is hij o.a. lid van het comité voor bijzondere Joodsche belangen en voorzitter van het Palestina Opbouw Fonds, Passagiers zaten in verongelukte auto gevangen. Op den Rijksstraatweg AmsterdamUtrecht kwam Dinsdag nabij Loenersloot een perso nenauto door de gladheid te slippen. De auto sloeg over den kop, kwam op het ijs van een sloot terecht, verdween door het ijs en bleef met de wielen in de hoogte halverwege in de sloot hangen. De portieren van het voertuig kwamen bekneld te zitten en de beide inzit tenden konden met geen mogelijkheid hun voertuig verlaten. Eerst toen een takelwagen het vehikel op het droge had gebracht konden de beide inzittenden uit hun weinig benijdens waardige positie worden bevrijd. Jongen bestuurt vrachtauto en rijdt een vrouw dood. Dinsdagmiddag ongeveer vijf uur wilde een vrachtauto, van het Rapenburgerplein te Am sterdam komende, rechtsaf gaande de betrekke lijk nauwe Foeliedwarsstraat indraaien. De jonge man, die de auto bestuurde, een vijftienjarige jongen, die op eigen initiatief achter het stuur had plaats genomen om de auto naar een nabije garage te rijden, nam echter de bocht te ruim en zou volgens de verklaring van een ooggetuige nog op het laatste oogenblik bij vergissing gas hebben gegeven. Hoe dan ook: tot schrik van de voorbijgangers, die het ongeluk zagen gebeuren, reed de slecht bestuurde vrachtauto het trottoir op, na eerst nog een veertigjarigen wielrijder, die juist kwam aanrijden, te hebben gegrepen. Op het trottoir liepen een dertigjarige moeder met haar zoontje van acht jaar, die beiden be kneld raakten tusschen de auto en een muur. Een ijselijk gegil deed van alle kanten men- schen toeloopen. Met vereende krachten zette men de auto achteruit om de drie slachtoffers te bevrijden. De ongelukkige vrouw was er het ergst van allen aan toe. Het geweldige bloedver lies deed haar spoedig het bewustzijn verliezen. De telefonisch gewaarschuwde Geneeskundige Dienst rukte met twee ambulance-auto's naar de plaats van het onheil uit. De zwaar gewonde vrouw werd het eerst geholpen en heel voorzich tig per ambulance-auto naar het Nederlandsch- Israëlietische Ziekenhuis vervoerd. De geboden hulp heeft helaas niet mogen baten: nog tijdens het transport naar het ziekenhuis bezweek de ongelukkige aan de gevolgen van dit dramati sche ongeval. Dramatisch: want op het fatale oogenblik, dat de vrachtauto het trottoir opreed, had de moe der haar kind gegrepen en beschermend tegen zich aangedrukt. Waar zij doodelijke verwondin. gen opliep, bleef het achtjarig zoontje door de moederlijke zorg voor ernstig letsel gespaard. Met een onbeduidende ontvelling aan eoi van zijn beenen en een kleine verwonding aan het hoofd is het knaapje tegelijk met den wielrijder, die eveneens slechts lichte kwetsuren had, naar het N.I.Z. vervoerd, vanwaar beiden na behan deld en'wat gekalmeerd te zijn, op eigen gele genheid huiswaarts konden gaan. De jongen, die de auto bestuurde, is uiterlijk kalm naar huis gegaan en heeft daar niets van het ongeluk verteld. Gisteravond te ruim acht uur belde de politie bij zijn ouderlijk huis aan om hem te arresteeren. Hij is voorloopig inge sloten. Bij onderzoek is gebleken, dat de jongen zóó weinig van chauffeeren afwist, dat hij de handrem had laten aanstaan. Daardoor was hij in de meening komen te verkeeren, dat er iets aan den motor haperde. Den Haag bracht voor de vluchte lingen ruim 55.000 bijeen. Het collecte-comité „Vluchtelingen-actie Den Haag" deelt mede, dat de netto-onbrengst der collecte, op 3 December in den Haag ten bate van de uitgewekenen wegens ras of ge loof gehouden, f 55.659.60 bedraagt. Verscheidene der te koop aangeboden waar- delooze buitenlandsche bankbiljetten, welke voorzien van opschriften op 3 December in de bussen waren gevonden, zijn verkocht voor prijzen van f 10, f 15, f 24 en f 30. Postboot „Ameland" in het ijs blijven steken. De postboot „Ameland", die Dinsdagmorgen om zes uur van Ameland naar Holwerd vertrok, is op ongeveer 100 meter afstand van de pier van Holwerd, in het ijs blijven steken. De vijf passagiers zijn te voet over het ijs naar Hol werd gegaan. Als gevolg van den ongeregelden bootdienst, zal een inwoonster van Nes per vliegtuig naai den vasten wal worden vervoerd, teneinde een spoedoperatie te ondergaan. Betooging van werkloozen in Downingstreet. Politie moest tusschenbeiden komen. De leden van de Britsche nationale werkloo zen beweging hebben gisteren gepoogd een dood kist met een opgerolde paraplu aan te bieden op Downingstreet 10, het huis van den minister president, zoo meldt Reuter. Te een uur reed een vrachtauto voor en een aantal mannen haalde een zwarte doodkist uit den wagen, waarop in witte letters stond geschilderd: „Werkloos. Hij vroeg om bevrediging". Een der mannen snelde naar de deur van de woning van den minister president en terwijl hij met de wacht sprak, wil den de anderen de kist naar binnen brengen. Onmiddellijk snelde een half dozijn politie mannen toe en enkele seconden werd om het bezit van de kist gevochten. Tenslotte slaagde de politie erin de kist weer op de auto te plaatsen en deze te doen vertrekken. Ondertusschen hadden zich eenige honderden werkloozen in Downingstreet verzameld, zij hiel den spreekkoren, waarin zij om winterhulp ver zochten. Chamberlain heeft hiervan niets gemerkt, aan gezien hij niet in de stad is. De geveltoerist van de Bijenkorf staat terecht. Eén jaar en drie maanden gevangenisstraf geëischt. Dinsdagmiddag heeft voor de Rotterdamsche rechtbank terechtgestaan de 26-jarige K. van der L., geboren te Halle aan de Saaie, wonende te Rotterdam, die in den nacht van Zaterdag 5 No vember, na zich in de Bijenkox-f te hebben laten insluiten, een aantal goederen, waaronder een bontmantel, een heerenjas, negentien polshorlo ges, een aantal vulpennen te hebben toegeëigend zich langs een uit gordijnstof vervaardigden singel langs den zijgevel aan de Baan naar be neden heeft laten zakken, waarbij hij tengevolge van de gladheid van zijn handschoenen zoo snel omlaag kwam, dat hij zijn hielen brak. 's Morgen: werd verd. op den grond liggend gevonden en naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Ter terechtzitting verscheen hij nog met zijn been in gipsverband. Vermoedelijk zal hij een stijf been blijven houden. Nadat de hoofdcontroleur van de Bijenkorf, de heer P. T. van der Sloth eenige verklaringen had afgelegd omtrent de waarde van het mee- genomene, dat op f 500 werd begroot, deelde verd. op vragen van den president mede, dat hij tevoren het plan voor deze inbraak had beraamd en dat hij geen werktuigen bij-zich had. Op een vraag of hij meer van dergelijke klimpartijen had gehouden, deelde hij mede, dat hij een wan deling had gemaakt over de daken in de Groote- Draaistëeg om een sigaret Het O. M., rekening houdend met de zware verwonding, eischte 1 jaar en drie maanden ge vangenisstraf, met aftrek van voorloopige hech tenis. SCHAKEN. Het tournooi te Hastings. Landau wint van Euwe en neemt de leiding. WAT DE NOORD- EN ZUID-HOLLANDSCHE REDDINGMAATSCHAPPIJ DEED IN 1938. Gedurende het jaar 1938 zijn de reddings booten der N.Z.H.R.M. 43 maal uitgevaren voor het verleenen van diensten aan in nood verkeerende schepen. In totaal werden 14 reddingen verricht, waarbij 61 schipbreukelingen werden gered 37 van de 43 reddingstochten werden door motorreddingbooten, de overige door roeired- dingbooten verricht. Het totaal aantal geredde schipbreukelingen der N.Z.H.R.M. sedert haar oprichting steeg tot 6040. Proees-Niekisch wordt met gesloten deuren gevoerd. Zaak zal enkele dagen in beslag nemen. Dinsdag is te Berlijn het proces tegen Ernst Niekisch en twee medebeklaagden voor het volksgerecht begonnen. De beklaagden worden, zooals bekend beschuldigd een complot te heb ben gesmeed om Hitier te vermoorden. Het pro ces wordt gevoerd met gesloten deuren. Dq rechtbank bestaat uit twee beroepsrechters er drie leekenrechters. Men verwacht, dat het pro ces enkele dagen zal duren. In officieele kringen wordt geen bijzondere waarde aan de zaak gehecht men verklaart, dat het een gewoon geval is, als een aantal vorige processen, waarvan sommigen belangrijker zijn geweest. MP De Duitscbe Rijkspost laat gedurende de wintermaanden in het Ertsgebergte de brieven met de ouderwetsche postslede bezorgen. De bellen en de posthoorn ontbreken daarbij niet. Landau. Uit Hastings: Het verrassende resultaat uit de zesde ronde van het tournooi te Hastings was de overwinning van Landau, met zwart spelend, op den Nederlandschen kampioen dr. Euwe. Door dit fraaie resultaat en mede door het feit. dat Szabo zijn partij tegen Pirc nog niet heeft kun nen eindigen, heeft Landau de leiding in het tournooi genomen met de prachtige score van 5 uit 6. De uitslagen van de partijen uit de zesde ron de luiden: GolombekTylor 10. Dr. EuweLandau 01 KleinSir George A. Thomas 10 SzaboPirc afgebroken in betere stelling voor Szabo. SergeantMilner Barry y2 De stand luidt nu' 1. Landau 5 pnt. 2. Szabo 4 pnt plus 1 afgebr. partij; 3. Dr. Euwe 3% pnt.; 4. Pirc 3 pnt. plus 1 afgebr. partij. 5, 6 en 7. Milner Barry, Golombek en Klein, ieder 3 punten; 8. Sir George A. Tho mas, 2 pnt. 9. Sergeant l'/2 Pnt- 10- Tylor 1 pnt. Golombek won in een dame-gambiet in 40 zet ten van Tylor den zwaksten speler van het tour nooi. Landau verdedigde zich met de Gruenfeldt- variant tegen Euwe en won na 50 zetten in een fraaie partij, waarin Euwe niet altijd de sterkste zetten koos. SzaboPirc was een Engelsche opening, welke partij na 40 zetten werd afgebroken in een betere stelling voor den Hongaar. Het is echter de vraag, of Szabo tot winst kan komen. SergeantMilner Barry eindigde reeds na 35 zetten in remise. De uitslagen in de andere groepen luiden: Premies reserves A- LuckisPrins V2'/s Van ScheltingaAbrahams 10 Van Scheltinga handhaafde zich door dit re sultaat tusschen de leiders. Premier reserves B: ThomasMorrison 10 Fuestervan Doesburgh 01 Van SetersPerlmutter 10 Major A: Mej. HeemskerkLewis 01 Mej. MusgraveMevr. Roodzaht 10 Eerste klasse A: F. A. DamenM. J. S. Dewar 01. Dit is de eerste partij, die de Rotterdammer in zijn groep verloren heeft. IIET TOURNOOI TE LENINGRAD BEGONNEN Uit Leningrad: Dinsdag is de eerste ronde ge speeld van het internationaal schaaktournooi, waaraan behalve verscheidene van de beste Russische spelers, ook Keres, de winnaar van het A. V. R. O.-tournooi deelneemt en verder Reshevsky, Flohr en LiliënthaL Reeds deze eerste ronde leverde een verras senden uitslag op; Keres verloor namelijk met zwart van Makagonov. De uitslagen luiden: BelavenetzFlohr afgebroken. MakagonovKeres 10 ReshevskyTolouch 1f, RagozinLiliënthal afgebroken AlatortzevRabinovich afgebroken GoglidzeRomanovsky afgebroken Smyslov-Kan y2V? KonstantinopolskyBondarevsky

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1