IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Boodschap van Roosevelt. Nederlandsch meisje in Zwitsersche Alp omgekomen. en Een eeuw fotografie. Mr. J. C. A. Everwijn overleden. Onder glas bedolven. Onregelmatigheden 24e JAARGANG No. 56 Uitgave Louren? Coster. Maatschappij voor Courant Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V Croote Houtstraat 93, Haarlem, Tel. 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, ijmuiden, Telefoon 3301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 6 JANUARI 1939 Abonnementen per week f0.121/], per maand f0.521/2, per 3 maanden f 1.35, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertentie» van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. De President der Vereenigde Staten, Franklin Roosevelt, heeft Woensdag zijn jaarlij ksche boodschap tot het Congres gericht en zich daarin zoo krachtig geuit ten aanzien van het buitenlandsch beleid, dat de heele wereld wel bijzondere aandacht aan zijn woorden moet schenken. Het is van zeer veel belang voor de wereld welke houding de Vereenigde Staten aannemen, omdat zij zulk een enormen in vloed op den loop der gebeurtenissen kunnen doen gelden. In financiëel-economischen zin doen zij dit al sinds langen tijd. De handel op de Europeesche beurzen is in hooge mate afhankelijk van hetgeen in Wall Street geschiedt. Of men dat nu toe juicht, betreurt of gelaten aanvaardt ver andert niets aan de werkelijkheid. En die Wer kelijkheid is dat de Vereenigde Staten men zegt in Europa meestal „Amerika", hetgeen natuurlijk onjuist is omdat de V.S. zich bepa len tot een groot deel van Noord-Amerika een macht vormen die over ontzaglijke rijk dommen aan grondstoffen beschikt en bui tendien als de grootste accumulator van men- schelijken ondernemingsgeest en energie, die de twintigste eeuw kent, moet worden be schouwd. Vele menschen zijn geneigd deze werkelijk heid te onderschatten, omdat hun arbeids- kring hen niet of zelden in aanraking met internationale markten en grootbedrijven brengt, omdat het eigenaardige jargon dat in de financiëel-economische wereld gebruikt wordt zooiets als Sanskrit voor hen is en om dat het oorverdoovende politieke rumoer der Europeesche mogendheden hun aandacht teveel afleidt. Daarbij komt dan, dat de Ver eenigde Staten sinds den wereldoorlog eigen lijk een beleid van politieke afzondering heb ben gevoerd. Hun president tijdens den wereldoorlog, Woodrow Wilson, Roosevelt's voorganger-als-Democraat, had dat anders gewüd. Hij was in 1919 de voornaamste pro motor van den Volkenbond. En als zijn wil den doorslag had gegeven zouden de meeste fouten in de vredesverdragen van Versailles verme den zijn. Maar de Europeesche overwinnaars wilden de vruchten der Duitsche nederlaag- plukken en de Amerikaansche president was met zijn internationale rechtsgedachten ook de heersêhendë meeningen in zijn eigen land ver vooruit. Dat bleek toen hij uit Europa terugkeerde en de Senaat de toetreding der V.S. tot den Volkenbond verwierp, hetgeen op den duur de grootste zwakheid van het nieuwe instituut zou blijken te zijn. Wilson stierf, in lichaam en ziel gebroken, als een gedésillu- sioneerd man en zijn machtig vaderland bleef zich als vanouds vastklampen aan de Monroe- leer welker kern is „Amerika voor de Ameri kanen". Sindsdien zijn tallooze conferenties en toe naderingspogingen in Europa mislukt, groo- tendeels door de afzijdigheid der V.S. Men kon daarbij niet ontkennen dat materiëel eigen belang de Yankees in het gelijk scheen te stellen: het bleek voor hen voordeeliger, zich buiten den Europeeschen heksenketel te hou den en zich op hun eigen rijk en machtig land alsmede op de orde en de goede verhoudingen in hun eigen werelddeel te concentreeren. Nu is het belangrijke in de boodschap, die president Roosevelt Woensdag aan 't Congres heeft gebracht en die met stormachtigen bij val ontvangen is, dat daaruit blijkt dat de afzonderingspolitiek op den achtergrond raakt. Het is misschien te sterk te zeggen, dat zij al wordt opgegeven, maar er zijn andere opvattingen die veld winnen. Dit bleek in de laatste maanden al steeds meer uit de zeer scherpe houding die de Vereenigde Staten jegens Duitschland aannamen, gevolg vooral van den Joden-pogrom in dat land. Wie de Nieuwe Wereld uitsluitend als een geldmakerij op gröote schaal ziet vergist zich en merkt voor de zooveelste maal, dat de handelingen der menschheid meer door emo ties dan door zakelijke belangen beheerscht worden. Dat weten we in Europa langzamer hand ook: als zuiver zakelijk eigenbelang overheerschte was de oorlogsdreiging ook weg. De burger der Vereenigde Staten wordt van kindsbeen opgevoed met democratische ge dachten, intenser dan dit in eenig Europeesch land geschiedt, want de school is een demo cratisch opvoedings-instituut (zooals dr. E. A. Kreiken onlangs nog in zijn belangwekkende artikelen in dit blad heeft uiteengezet). Een hoofdbeginsel der democratie is de gods dienstvrijheid. Dat die in Duitschland werd aangetast moest in de Vereenigde Staten wel een storm van verontwaardiging verwekken. Buitendien zag men de totalitaire staten groeien tot een nieuwe wereldmacht, die de democratie en daarmee de godsdienstvrijheid, de vrijheid van drukpers en vergadering, alle volksvrijheden die den Amerikaan als hoogste maatschappelijke beginselen zijn ingegoten, ging bedreigen. Roosevelt heeft deze gevoe lens aldus tot uitdrukking gebracht: „Wij weten wat ons, bewoners van de Vereenigde Staten, zou kunnen overkomen, indien de nieuwe filosofieën van het geweld andere continenten zouden omsingelen en ons eigen werelddeel zouden binnenvallen. Evenmin als andere naties kunnen wij ons veroorloven, omring te worden door de vijanden van ons geloof en onze menschelijkheid". Dit zijn woorden die de oorzaak van de nieuwe houding dp»* V. S. duidelijk in het licht stellen. r-r- De Amerikaansche marine heeft een nieuw luchtschip in gebruik genomen. Ten aanzien van de waarden, die hij be dreigd acht, gaf Roosevelt deze verklaring: „De stormen, die van over de grenzen tot ons komen, vormen een directe uitdaging van drie instellingen, die ten allen tijde onont beerlijk zijn geweest voor de Amerikanen en het ook heden ten dage zijn. De eerste is de de godsdienst. De godsdienst is de bron der beide andere: democratie en internationale goede trouw. De democratie, aldus Roosevelt, is het hand vest der vrije menschen om de rechten en vrijheden hunner medemenschen te eerbiedi gen. De internationale goede trouw is een zuster van de democratie. Zij vloeit voort uit den wil van de beschaafde naties, de rechten en de vrijheden van andere naties te eerbie digen. In de moderne beschaving vullen deze drie godsdienst, democratie en internatio nale goede trouw elkander aan. Waar de vrijheid van godsdienst werd aan gevallen, kwam de aanval uit kringen, die zich tegen de democratie kantten. Waar de democratie omvergeworpen werd, verdween de geest van vrijheidsvereering. En waar gods dienst en democratie verdwenen, maakten goede trouw en redelijkheid in internationale zaken plaats voor felle eerzucht en bruut geweld. In een maatschappelijke orde, die godsdienst, democratie en goede trouw tus- schen de naties naar den achtergrond bant, kan geen plaats gevonden worden voor de idealen van den Vredesvorst. De Vereenigde Staten wijzen een dergelijke orde van de hand en houden vast aan hun oud geloof. Er breekt voor den mensch een tijd aan, waarin men zich moet voorbereiden niet alleen op het verdedigen van eigen erf, maar ook van de leerstellingen van geloof en menschelijkheid, waarop hun kerken, hun regeeringen en hun beschaving gebouwd is. De verdediging van godsdienst, democratie en goede trouw onder de naties vergen alle denzelfden strijd. Wil len wij één daarvan redden, dan moeten we ons er op instellen alle drie te redden". De Amerikaansche president heeft zich op nieuw bereid verklaard tot overleg met alle naties om den vrede te verzekeren en den bewapeningswedloop te beëindigen. Hij heeft gezegd dat oorlog niet het eenige middel is om eerbiediging der denkbeelden van de mensch heid af te dwingen, en dat zijn veelzeggende woorden uit den mond van den president der grootste economische staatsmacht ter wereld. In Engeland zegt men reeds dat deze Bood schap het definitief opgeven van de isole- mentspolitiek door de V.S. beteekent. Dat is wellicht wat te sterk uitgedrukt. Maar een groote stap in die richting is thans zeker ge daan. Dat Roosevelt deze rede bedoeld heeft als waarschuwing jegens de totalitaire staten is volkomen duidelijk. Door lawine bedolven. Op de Schwarzwaldalp in het Berner Ober land ten westen van Mehingen is de 18-jarige Atie 'Constandse uit Gorinchem tijdens een ski tocht door een lawine bedolven. Onmiddellijk poogde men het slachtoffer te bevrijden. Toen men tenslotte daarin slaagde, bleek het meisje reeds te zijn overleden. Het meisje maakte deel uit van een groep jeugdleden van de Ned. Reisvereeniging, die onder leiding van een gediplomeerden gids een tochtje maakten, dat zonder eenig gevaar scheen Onderweg brachten echter eenige gemzen, die boven op een berg liepen, onvoorziens een sneeuwstorting teweeg, met het reeds gemelde noodlottige gevolg. - De overige leden van het gezelschap bleven geheel ongedeerd. Op 7 Januari 1839 zijn in de Aca démie des Sciences te Parijs de eerste vindingen van Nièpce en Daguerre op het gebied der foto grafie geopenbaard.) Het is nog maar een eeuw geleden, Dat iets groots werd geopenbaard, Dat in ons zeer verwende heden, Slechts als natuurlijk wordt aanvaard. Men hoorde wonderlijke dingen, Vreemd aangeduid: fotografie, En buiten zeer besloten kringen. Beschouwd als dwaze fantasie. Men zei, dat men door dat t' ontdekken, Door het belichten van een plaat, Een blijvend beeldje op kon wekken, Dank zij een chemisch preparaat. Men kon dan menschen portretteeren, In zwart en wit, natuurgetrouw, Althans, dat is wat zij beweren, Zei onze voorpa tot zijn vrouw. 't Was niet zoo mooi nog in die tijden En het proces duurde wat lang, Het beeld was slecht te onderscheiden, Maar toch, de vinding was in gang. .Sindsdien zijn- honderd jaar vergleden, Een zucht in de geschiedenis. Fotografie is in het heden, Een ding dat onontbeerlijk is Wat eens die twee geleerden wrochten En sinds dien tijd werd vervolmaakt, Is thans met ons bestaan vervlochten, Door banden die geen macht meer slaakt. Wat eens als wonder is gekomen, Tot ons voorvaderlijk publiek, Wordt als natuurlijk aangenomen Door 't kleinste kind; alweer een kiek. Het is nu honderd jaar geleden En 't past het levende geslacht, Dat die bijzondre datum heden In allen eerbied wordt herdacht. Het kan ons weer eens doen beseffen, Dat wat wij nu als wondren zien, Geen mensch meer na een eeuw zal treffen Of na een kwarteeuw zelfs misschien. P. GASTJS. Oud-Gezant te Washington. Donderdagmiddag is te zijnen huize te Noordwijk plotseling overleden mr. J. C. A. Everwijn, oud-gezant van Ne derland te Washington. Mr. Everwijn heeft op verschillende belang rijke posten den lande gediend. Geboren den 15en November 1873 te Noord- wijk Binnen, studeerde hij van 1892-97 aan de Leidsche universiteit, waar hij in Mei van laatstgenoemd jaar tot doctor in de rechts wetenschap promoveerde op een dissertatie over „het samentreffen van preventief en repressief toezicht op de lagere besturen". Hierna vestigde mr. Ever wijn zich als ad vocaat-procureur te 's-Gravenhage, doch reeds na korten tijd in 1898 zag hij zich benoemd tot adjunct-commies aan het de partement van Waterstaat, Handel en Nij verheid, als hoedanig hij geplaatst werd bij de afdeeling handel en nijverheid. Hier werd de heer Everwijn werkzaam gesteld bij de on- derafdeeling voor de economische spoorweg aangelegenheden. Onder minister de Marez Oyens werd de heer Everwijn in 1901 belast met de algemeene handelsaangelegenheden bij de afdeeling handel en nijverheid van het departement en nog hetzelfde jaar werd hij secretaris van de commissie voor de handelspolitiek. Inmiddels was de heer Everwijn geleidelijk opgeklommen tot den rang van hoofdcommies en werd hij benoemd tot sous-chef van de af deeling Handel en Nijverheid, terwijl hij daar nevens lid-secretaris der commissie voor de handelspoitiek bleef. Toen in 1905 het depar-- tement van landbouw, nijverheid en handel werd ingesteld, ging hij in vorengenoemde functie naar dit departement over. doch spoe dig daarop in November 1906 werd de heer Everwijn reeds bevorderd tot chef van de door mr. Veegens nieuw ingestelde afdeeling han del. Groot is de stuwkracht geweest, die op ve lerlei gebied van den heer Everwijn als chef van de afdeeling handel is uitgegaan. In 1919 is mr. Everwijn, die in de vooraf gaande jaren verschillende regeeringscommis- sariaten had bekleed, benoemd tot voorzitter van den Nïjverheidsraad. In 1921 volgde zijn benoeming tot gezant te Washington, het volgende jaar werd hij be noemd tot directeur van de Nederlandsche Handel Maatschappij, welke functie de heer Evexwijn tot 1929 bekleedde. De overledene was voorts gedurende vele jaren lid van het dagelijksch bestuur van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. In November 1935 werd hij tot president dezer vereeniging gekozen, welke functie hij twee jaar vervuld heeft. Mr. Everwijn was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, commandeur in de Kroonorde van België en officier in het Le gioen van Eer. Van zijn hand verschenen: als dissertatie „Het samentreffen van preventief en repres sief toezicht op lagere besturen", „Beschrij ving van handel en Nijverheid in Nederland" (1912), „Handel en nijverheid in „Neder landsch bestuursrecht"" (1932). „Interna tionale vraagstukken van dezen tijd" (1933L Om zijn groote kennis van de internationale economie was mr. Everwijn een geziene figuur in Volkenbondskringen. VERBOD DER NATIONAAL-SOCLALISTISCHE PARTIJ IN DENEMARKEN VERWACHT. KOPENHAGEN, 5 Januari (Reuter). In politieke kringen te Kopenhagen verluidt, dat de regeering de Deensohe nationaal-socia- listische partij waarschijnlijk zal verbieden. AUTOSPORT. De Sterrit naar Monte Carlo. Gatsonides kampt met groote moeilijkheden. Uit Boedapest: Gatsonides en Barendregt, die met Ford op weg zijn om hun startplaats Athene voor den sterrit naar Monte Carlo, te bereiken, hebben met groote moeilijkheden te kampen. Onze landgenooten kozen hun weg via Monte Car lo; reeds tusschen Grenoble en Monte Carlo konden zij wegens de spiegelgladde wegen het vereischte gemiddelde van 50 K.M. niet halen. Van Monte Carlo ging het naar Italië, waar bij men de Palermo-route koos, om die te ver kennen. De route in Italië viel mee, want hier was veel sneeuw op de wegen geruimd. Maar in Joego-Slavië werd het moeilijker. Op verschei dene, plaatsen lag de sneeuw een meter hoog en over het algemeen bleek, dat er zeer weinig geruimd was. Vier maal zat de wagen van onze landgelnooten vast, doch tenslotte slaag den zij er in, de Hongaarsche grens te berei ken, Het gemiddelde van 40 K.M., dat in den rit is voorgeschreven, konden deze rijders op dit gedeelte niet halen. Op de Hongaarsche wegen lag weinig sneeuw, doch daarentegen was het wegdek zeer glad, waardoor Gatsonides en zijn reis genoot weer voor nienuwe moeilijkheden wer den geplaatst. Van Boedapest gaat de reis naar Belgrado en dan, indien het, mogelijk is, via Sofia naar Athene. Vier arbeiders gewond. In den glashandel van dc firma G. Boone aan de St. Mariastraat tc Rot terdam is Donderdag een zeer merk waardig ongeluk gebeurd, waarbij vier arbeiders snijwonden hebben opgeloo- pen, maar dat ai met al toch nog vrij goed is afgeioopen. In het magazijn van den glashandel, waar groote hoeveelheden glasruiten liggen of staan opgeslagen, stond onder meer ook een rij zeer groote winkelruiten van zwaar spiegelglas, Er stonden twintig ruiten achter elkaar en eenige mannen hadden opdracht om juist de twintig ste ruit achter de andere negentien vandaan te halen. Daartoe was voor de rij glasplaten een dubbele ladder geplaatst, waarop stonden de 17-jarige J. Pelgrim en de 25-jarige A. E. Roubos. Deze twee moesten de achterste ruit wegschuiven, terwijl twee andere bedienden de voorste negentien wat lieten overhellen. Deze beiden, die op den grond stonden, de 44-jarige W. J. Stijger en de 22-jarige M. C. van den Bosch, lieten de stapel echter te ver naar voren overkomen, waardoor zij de partij ruiten niet meer konden houden. Met een helsch lawaai sloegen de groote ruiten tegen den grond aan gruzelementen, in den val ook den ladder met de twee mannen meesleepend. Deze beiden vielen midden in de scherven. De beide man nen die op den grond stonden, kwamen echter onder het brekende glas terecht. Alle vier per sonen kregen een aantal vrij ernstige en diepe snijwonden over het geheele lichaam. Zij zijn per auto van den geneeskundigen dienst over gebracht naar het ziekenhuis aan den Cool- singel, waar drie van hen zijn verbonden. Deze konden daarna naar huis worden vervoerd. De vierde man, Roubos, echter, die den zwaren sta pel op zich had gekregen, klaagde over inwen dige pijnen. Hij is in het ziekenhuis ter obser vatie opgenomen. De negentien ruiten zijn totaal versplinterd. De schade bedraagt eenige honderden guldens. AUTOWEGEN OP DEN HELLENDOORNSCHEN EN NIJVERDALSCHEN BERG VOOR HET VERKEER GESLOTEN. De burgemeester van Hellendoorn maakt bekend, dat de autowegen op den Hellen- doornschen en Nijverdalschen berg wegens opdooi, tot nader aankondiging voor het ver keer gesloten blijven, Groenten en aardappelen hebben zeer van de vorst geleden. Groote schade voor de tuinders. Hoewel de schade nog niet geheel is te over zien, is reeds wel gebleken, dat de felle vorst periode den tuinders voor duizenden guldens schade heeft berokkend. Millioenen slaplantjes enorme hoeveelheden spruiten, andijvie, selderij peterselie, peen en kool zijn door de vorst vol komen vernield. Voorts is het met de aardappe len ook lang niet pluis. Duizenden mudden zul len, wanneer de kuilen opengemaakt worden, be vroren blijken te zijn. bij uitgifte van erfpachtgronden? Justitie stelt onderzoek in. AMSTERDAM, 6 Januari. De rijks-recherche is op last van ''tie alhier reeds geruimen tijd bezig met het instellen van een onderzoek naar de omstandigheden, waaronder in de hoofdstad erfpachtsgx-onden worden uit gegeven. Dit onderzoek wordt ingesteld op grond van geruchten als zouden bij de uitgifte van deze erfpachtsgx-onden onregelmatig heden hebben plaats gehad. Het ondei"- zoek is nog in vollen gang en in dit sta dium kon de justitie geen nadex-e in lichtingen verstrekken. Von Dirksen op het Foreign Office. De Duitsche ambassadeur te Londen, Von Dirksen, heeft gisteren op het Foreign Office een onderhoud met minister Halifax gehad. Volgens Havas was dit aangevraagd door den Duitschen ambassadeur, die zich o.a. op de hoog te wilde stellen van het Britsche standpunt aan den vooravond der besprekingen te Rome en tevens wilde spreken over de Britsch-Duitsche betrekkingen in het algemeen. Wat dit laatste ount betreft heeft men indiplomatieke ki-ingen den indrxik, dat de betrekkingen tusschen de beide landen nog niet uit de impasse zijn ge komen. IJS-HOCKEY. AMSTERDAM—BOEDAPEST. De ijshockeyploeg van Budapest, die met 32 van Den Haag verloren had, heeft Don derdagavond ook niet van Amsterdam kun nen winnen, ook al weixl het nu de kleinst mo gelijke nedei'laag. Het eenige doelpunt werd in den derden speeltijd door den Canadees Bra zier gescoord SCHAKEN. Het tournooi te Hastings. Naar het einde! Uit Hastings: De uitslagen van de partijen der achtste ronde luiden: PircTylor 1—0. Szabo—Landau 'z—Vz- Golombek—sir G A Thomas V2—V2. EuweMilner Barry 10. Klein—Sergeant 1—0. Zevende ronde: Milner BarryKlein Vz ^2* De stand in de hoofdgroep luidt: 1. SzabO 6V2 pnt.; 2. Landau 6 pnt.: 3. dr. Euwe 5% pnt.; 4. Pirc 5 pnt.: 5. Klein 4% pnt.6 Golem- bek 4 pnt.: 7. Milner Barry 3V2 pnt.; 8. sir G. A. Thomas 2'/2 pnt.; 9. Sergeant lVz pnt.; 10. PircTylor was een fromsgamblet, waarbij Pirc in 32 zetten de zege behaalde. Het was begrijpelijk, dat Szabo en Landau voorzichtig speelden. In een Engelsche ope- ning besloot men reeds na 19 zetten tot remise. Ook de partij Golombek—Sir George A. Thomas was snel beslist. In een Koninginne- gambiet teekenden beide Engelschen na 33 zetten den vrede. In de partij tusschen Euwe en Milner Barry werd het weinig toegepaste Schara—Hennig- gambiet gespeeld. Euwe had succes en won na 51 zetten van den Engelschman. Ten slotte won Klein in een orthodox ko- ninginnegambiet in 25 zetten van Sergeant. Klein heeft, evenals Landau, aangetoond, dat hij zeer zeker in de hoofdgroep thuishoort. Het merwaardige is, dat uit de rang schikking blijkt, dat de bovenste vijf plaatsen door buitenlanders worden ingenomen, de on derste vijf plaatsen door Engelschen. De partij tusschen van Scheltinga en Prins in het Premier Reservetournooi A werd afge broken in een betere stelling voor van Schel- tinga. In de B-groep verknoeide van Doesburgn zijn uitstekende kans op een der bovenste plaatsen door van Jackson, een der zwakste spelers van deze groep, te verliezen. Van Seters deed het beter en maakte remise met Wmser. De verdere uitslagen luiden: Premier reserves A: Van ScheltingaPrins afgebroken in betere stelling voor Wit. Premier reserves B: KittoMorrison afge broken in gelijken stand; Jacksonvan Does- burgh 1—0; van Seters—Winser V2—V2. Major A: Mej. Heemskerk—Baemish 1—0; Taylor mevr. Roodzant VzVz- Eerste klasse A: F. A. Damen—G. W. G. Ver non VzVz- HET TOURNOOI TE LENINGRAD. Uit Leningrad: De uitslagen van de partijen, gespeeld in de derde ronde van het tournooi te Leningrad luiden: Smyslov—Alatortzev 1—0, Reshevsky—Loe- wenfisch V2—V2, Konstantinopolsky—Kan V2—V2, GoglidzeLilienthal 1/2—1/2, Ragozin— Keres afgebroken, Tolouch—Romanovsky af gebroken, BelavenetzRabinovich afgebro ken, Makaganov—Bonbarewsky afgebro ken. Flohr—Panov afgebroken. De stand na de derde ronde luidt: 1. en 2. Reshevsky en Smyslov. ieder V/z punt plus 1 afgebroken partij; 3 Makagonov 1 punt plus twee afgebroken partijen; 4. en 5. Kan en Konstantinopolsky, ieder 1 punt plus 1 afge broken partij; 6., 7., 8., 9. en 10. Loewenfisch, Bondai-evsky, Goglidze. Rabinavich en Lilien thal, ieder Vz punt plus twee afgebroken par tijen; 11. Alatortzev Vz punt plus 1 afgebroken partij; 12.. 13.. 14., 15. en 16. Belavenetz. Flohr, Romanovsky. Panov en Ragozin, ieder 3 afge broken partijen; 17. en 18. Keres en Tolouch, ieder 0 punten plus twee afgebroken partijen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1