ROOSEVELT's BOODSCHAP AAN HET CONGRES. |Pe jbeeuwkooiogiol Fietsen- en rijwielplaatjes- dieven voor de Rechtbank. Hoe Europa over de rede oordeelt. De grondtoon van de voornaamste Europcesche reactie op de redevoering van President Roosevelt, welke rede wij in ons nummer van gister uitvoe rig hebben vermeld, was: voldoe ning te Parijs, stilte te Rome en be roering en toorn te Berlijn. Een bericht uit Rome zegt, dat de redevoering van Roosevelt nog niet is gepubliceerd in de Italiaansche pers en dat er geen officieel commentaar op is geleverd. In verschillende politieke kringen te Washington is men van oordeel, dat de pre sident niet aks partijman, noch als regeerend partijleider heeft gesproken, doch als hoofd van de natie. Zelfs tegenstanders van Roosevelt prijzen den moed. waarmede de president het con flict tusschen de totalitaire en liberale syste men in het l-icht heeft gesteld, daarbij openlijk erkennend, dat de totalitaire landen practisch betere resultaten verkrijgen dan de democra tieën, althans tijdelijk. Alle kringen kennen groote beteekenis toe aan het feit, dat Roosevelt een beroep heeft gedaan op de religieuze krachten, de verdedi ging der vrijheidsbeginselen te steunen. United Press maakt melding van eenige cri tick van Amerikaansche republikeinsche zijde: De republikeinsche leider Martin verklaar de: „Ik moet helaas vaststellen dat de bood schap niets constructiefs inhoudt, wat hoop zou kunnen geven aan 10 millioen werkloo- zen." Albert Englebright, eveneens republikein mist ook concrete voorstellen voor de hulp aan de werkloozen: „Ik hoop dat het congres spoedig iets over de plannen der regeering tot ondersteuning der werkloozen verneemt, alsook over de lang reeds noodzakelijke hulp aan den landbouw". Senator Bridges merkte op: „Ik geef toe, dat de buitenlandsche toestand ernstig is. Dat mag echter niet worden gebruikt om nog meer New-Deal-wetten door te drijven". Nye tenslotte is van meening, dat een krachtige groep in den Senaat iedere poging zal verijdelen, den president toe te staan zelf standige maatregelen tegen aanvallers te ne men. „Geen duimbreed zal het Congres in die aangelegenheid toegeven". „Positieve houding ten aanzien der internationale kwesties." LONDEN, 5 Januari. De geheele Lon- densche pers publiceert de boodschap van pre sident Roosevelt op zeer vooraanstaande wijze en de meeste bladen leggen den nadruk op Roosevelt's verwijzing naar de beteekenis van godsdienst, democratie en internationale goede trouw. De „Daily Telegraph" schrijft: De bood schap van den president is van beteekenis wegens den bijzonderen nadruk op de buiten landsche politiek en het gevaar voor oorlog en agressie. Uit zijn boodschap spreekt een positievere houding ten aanzien van de internationale kwesties dan sedert jaren door de Ameri kaansche regeering aan den dag is gelegd. Het belangrijkste deel der boodschap was naar de meening van het blad de passage over de neutraliteitskwestie. De bodoschap is een vrijmoedige erkenning van de mislukking der neutraliteitswetten van 1936 en 1937. Ter wijl Amerika drie jaar geleden meende de aanvallers te kunnen negeeren, verzoekt Roosevelt thans te willen inzien, dat dit niet goed meer mogelijk is. De „Times" schrijft: In zijn boodschap heeft Roosevelt de Amerikaansche idealen en de Amerikaansche reactie op de moeilijkheden der wereld uiteengezet. Roosevelt was de wer kelijke stem van het Amerikaansche volk en hij zal aanhoord zijn met volledige sympathie en begrip in alle kringen welke de politieke overtuiging der Vereenigde Staten deelen en deze willen handhaven. Geleid door deze idealen, kan de kracht der republiek, welke niemand bedreigt, een beslissende bijdrage vormen tot het behoud van de internationale orde en de nationale vrijheid. Meeningf 'der Duitscüe pers. BERLIJN, 5 Januari. In hun commentaren op de boodschap van Roosevelt wijzen de Duït- sche bladen de „verwijten tegen de autoritaire staten" krachtig van de hand. De „Berliner Börsenzeitung" schrijft: Klaar blijkelijk zijn het drie factoren, die Roosevelt tot zijn uitval verleid hebben, t.w. 1. De slaafsche afhankelijkheid in Washington van de Joodsche financiers in Wallstreet en van de doeleinden van het wereldjodendom, dat honderden en duizenden van zijn vertegenwoor digers in alle hooge functies der Vereenigde Sta ten heeft zitten. 2. De toenemende oppositie, waartegen Roo sevelt zich zelfs in zijn eigen kamp geplaatst ziet en 3. het feit, dat Roosevelt een derde ambtspe riode wenscht, waartoe hem alle middelen ge schikt lijken. De „Völkischer Beobachter" schrijft: Roose velt mag zijn landgenooten nog zooveel sprook jes vertellen over het gemis aan vrijheid in de Centraal-Europeesche landen, een feit is en blijft het, dat deze volken in rust, vrede en ar beidzaamheid leven en een snellen groei bele ven, terwijl Roosevelt het in de zes jaren van .zijn bewind niet heeft klaar gespeeld zijn land te bevrijden van den geesel der werkloosheid en van dè klauwen van een corrupt en verjoodscht kapitalisme. De geschiedenis meet de menschen af naar hun daden, niet naar hun phrasen. „Amerika ontwaakt." PARIJS. 5 Januari. Cartier schrijft in ,,1'Epoque": „De Vereenigde Staten ontwaken bij het hen bedreigend gevaar. Zij zijn in open lijke oppositie tegen Berlijn, Rome en T-okio. Washington heeft gesproken over een mogelijke economische boycot. In het kort gezegd: de toe stand is zeer gespannen". Mevrouw Tabouis schrijft in „l'Oeuvre": De boodschap van Roosevelt komt op een voor de dictatoren bijzonder kritiek oogenblik, zij kan dus beslissenden invloed hebben op de oriëntee ring hunner politiek. Te Londen is men van meening, dat de boodschap van Roosevelt den aard der persoonlijke gesprekken, welke Cham berlain met den Duce zal houden aanzienlijk zal kunnen wijzigen. Vivières schrijft in „l'Ordre": De terugslag dezer redevoering zal ingrijpend zijn, misschien zelfs direct. Vivières verklaart, dat Chamber lain ten zeerste rekening zal moeten houden met de meening der Vereenigde Staten. Hij denkt, dat de verklaring van Roosevelt zijn hou ding te Rome zal beïnvloeden. HET NIEUWE JAPANSCHE KABINET GEVORMD. TOKIO, 5 Januari (Reufcer-A.N.P.) Hiroenoema, de president van den Ge heimen Raad, heeft vandaag zijn nieuwe kabinet bekend gemaakt. Konoye blijft als minister zonder por tefeuille lid der regeering, Arita be houdt de portefeuille van buitenland sche zaken. De volgende ministeries krijgen een nieuw hoofd: FinanciënIsj awatari. Binnenlandsche zaken en openbare wel vaart: markies Kido. Landbouw: Masjida. Justitie en verkeer: Sjiono. Handel en overzeesche gebieden: Hatta. Spoorwegen.- Maeda. In Amerikaansche diplomatieke krin gen, aldus meldt Havas uit Washing ton, wordt de benoeming van Hiroe- namoe, een vertegenwoordiger van fascistische st-roomingen, tot formator van het Japansche kabinet beschouwd als een aanwijzing, dat de oorlog in China zal worden voortgezet en dat verdere territoriale veroveringen zullen worden nagestreefd. Dezelfde kringen zetten uiteen, dat- econo mische sancties tegen Japan meer dan ooit doeltreffend zouden zijn. Men zou er niet over verrast zijn, indien voor de toepassing van een krachtige politiek tegen de aanvallers, door Roosevelt aanbevolen, Grew, de ambas sadeur der Vereenigde Staten te Tokio, naar Washington zou worden ontboden tot het ple gen van overleg. De „Oranje" nadert zijn voltooiing. AMSTERDAM, 5 Januari. Aan de vol tooiing van het motorschip „Oranje" het vlaggeschip van de Amsterdamsche koopvaar dijvloot, wordt hard gewerkt. Blijven de werkzaamheden in het huidige tempo voortgang vinden, dan bestaat er goe de kans, dat de „Oranje" op tijd, dus op 1 Juni 1939, zal worden opgeleverd. Daarna zal het schip voor het bedrijf worden uitgerust, vervolgens zullen de verschillende installaties beproefd worden, waarna de technische proef tocht kan plaats vinden. Er wordt op geregend dat 6 September 1939 de eerste reis naar Nederlandsch-Indië zal worden gemaakt. Hulp aan buitenlandsche kinderen. Woensdagmiddag werd ten Stadhuize door mr. S. H. Vening Meinesz, voorzitter van liet comité voor hulp aan buitenlandsche kinde ren, afdeeling Haarlem, het propaganda-co- mité geïnstalleerd: de dames mevr. Ds. C. E. van Dijkvan Viersen Trip, mevr. J. C. van Dijk, mevr. C, A. Frevel Nanninga, mevr. A. M. NienhuijsVersteegh, mevr. S. Rodrlgues PereiraCola go Osorio, mevr. mr. F. N. Sickin- gaKnappert, mevr. J. E. van Zwijndregt- ter Meulen en de heeren: W. Bakker, G. D. Gratama en K. de Vries. Mevr. A. M. NienhuijsVersteegh werd tot voorzitster gekozen, de heer KI. de Vries tot haar plaatsvervanger en mej. P. S. Waller Ze per tot secretaresse, waardoor het contact ge legd is met het bureau Stadhuis. Vele plannen kwamen ter tafel, waarvan het eerste a.s. Zaterdag tot uitvoering komt. De belangeloos beschikbaar gestelde winkel Groote Houtstraat 47, die geheel voor de pro paganda is ingericht, wordt dien ochtend te 10 uur officieel geopend door den eere-voor- zitter, den burgemeester van Haarlem, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. Men rekent op een ieders belangstelling. Ibn Saoed doet een beroep op Roosevelt. Koning Ibn Saoed van Saoedi-Arabië heeft Roosevelt een brief gezonden over het Pa- lestijnsche vraagstuk. Hij betoogt in dezen brief, dat de kwestie in Amerika in verband met den Joodschen invloed van één kant be keken wordt en dat geen aandacht wordt ge schonken aan het Arabische standpunt, doch hij spreekt zijn vertrouwen uit in het recht vaardigheidsgevoel der Vereenigde Staten. Wat betreft het argument, dat de Joden van oudsher in Palestina hebben gewoond, ver klaart Ibn Saoed dat de Arabieren ook geduren de ieder tijdperk in de geschiedenis in Pa lestina hebben gewoond, betrekkelijk korte perioden tijdens de bezetting door Joden en Romeinen uitgezonderd. Roemeensche regeeringsvorm op corporatieven grondslag. BOEKAREST 5 Januari (Reuter). Vandaag zijn bijzonderheden bekend gemaakt over een nieuwen regeeringsvorm in Roemenië, welke op corporatieven grondslag zal berusten. Drie sociale klassen zullen vertegenwoordigd wor den, n.l. de landbouwers, de vrije beroepen en de arbeiders. Acht vertegenwoordigers van elk dezer drie groepen zullen een raad vormen, welke met de uitvoerende macht is bekleed, terwijl een tweede raad, de groote raad ge naamd, bestaande uit zestien vertegenwoordigers der drie groepen, zal optreden als raadgevend lichaam. De bekleeders van openbare functies zullen als teeken van onderscheiding het Grieksche kruis op de linkermouw dragen. T eraardebestelling Ds. C. J. van Paassen. Ontzaglijke belangstelling. HAARLEM, Donderdag. Hedenmiddag twee uur werd op de Algemeene Begraafplaats te Heemstede aan den schoot der aarde toevertrouwd het stoffelijk overschot van Ds. C. J. van Paassen, emeritus-predikant bij de Ned. Herv. Kerk, te Haarlem, die in den ouder dom van 70 jaar overleden is. Te voren heeft ten huize van den overledene aan de Van Eedenstraat een rouwdienst plaats gehad, die geleid werd door Dr. J. Weener, den oudsten predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Haarlem. Dr. Weener sprak daar naar aanlei ding van Johannes 14 het eerste gedeelte en van Romeinen 8 het laatste gedeelte. Bij het uitdragen van de baar werd het slot koor uit de Mathaeuspassion van Bach gespeeld. Op de begraafplaats te Heemstede was de be langstelling buitengewoon groot. Aanwezig wa ren o.a. vele predikanten. De Kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk werd vertegenwoordigd door de heeren Mr. A. Beets, W. Eggink en Dr. M. Eeftinck Schattenkerk; het bestuur van de Vereeniging voor verpleging van lijders aan vallende ziekten door de heeren H. Franken en C. Biex-ens de Haan, mej. Bierens de Haan en Zuster Mary Pott, besturende Zuster van Be- thesda Sarepta; het Diaconessenhuis door de besturende Zuster A. Voorhoeve, den heer F. J. F. van Hasselt, geestelijk verzorger, en vele zustex-s; „Meer en Bosch" door de doctoren R. Burdet en A. Werjaal en den heer W. Duyven- dak, geestelijk verzorger (de geneesheer-direc teur Dr. B. Ch. Ledeboer kon wegens onge steldheid niet aanwezig zijn. Voorts waren aanwezig de burgemeester van Haarlem dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de gemeentesecretaris mr. Th. A. Wesstra en na mens de afdeeling Haarlem der Middernacht- zending de heeren P. P. Hartendorff en M. de Braai. Ook was aanwezig de Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Holland mr. dr. A. baron Röell. Toen de kist in de aula was opgebaard en Bach's ,Ewigkeit" ten gehoore was gebracht sprak Ds. M. G. B1 a a u w, predikant bij de Ned. Herv. Kerk in Haarlem Noord, een speciale vriend van den overledene, naar aanleiding van een woord van Paulus in Romeinen 3 vers 1, waar bij hij vraagt wat het voordeel van een Jood is. Spreker vroeg naar aanleiding daarvan wat het voordeel van een Christen is. Deze ziet na melijk altijd God naast zich staan; dit houdt hem nederig als hij wat ontvangt en het troost hem als hij wat verliest, al is het nog zooveel. En ook hier geldt het woord van Job: „de Heer heeft gegeven, de Heer heeft genomen, de naam des Heeren zij geloofd". Ds. Van Paassen was klein van persoon, maar een groote figuur; hij had een vriendelijk gelaat, guitige oogen, een goede gezondheid en sterk gestel. Ook had hij een helder verstand, een scherpzinnigen geest en een sterk geheugen, waardoor hij gemakke lijk kon studeeren, hoewel hij voor studie bitter weinig tijd had wegens zijn velen practischen arbeid. Ds. Van Paassen had een vx'oom moed, een kinderlijk geloof en een liefdevol hart, zoodat hij met den Deenschen theoloog Kierkegaard op zijn sterfbed kon zeggen: „Zeg alle menschen goedendag en zeg dat ik ze alle maal zoo hartelijk lief heb gehad". Deze woor den zijn vooral van een dominé van groote be- Copyright P. I. EL Boj 6 Copenhagen Eindelijk bereikte zij de rivier en staande op den oever, vroeg II kameraadje bad weggenomen. „Toe, geef me antwoord", zei ze, zij of het heusch waar was, dat het water haar kleine speel- „ik schenk je graag m'n mooie nieuwe schoentjes, als je hem teruggeeft aan mij!" Het leek net alsot de golfjes toestemmend kniktenDirect II uit, waarna zij ze in de rivier gooide. Maar zy vielen te dicht aan ging ze zitten in het gras en trok dapper haar roode schoentjes den kant neer teekenis, omdat die weliswaar veel goeds on dervindt, maar soms ook heel veel kwaads. Ds. Van Paassen had ook een vredelievende natuur, zoodat hij niet licht botsingen zou veroorzaken, behalve wel eens op straat in letterlijken zin, als hij, om haastig ergens heen te stappen, plot seling tegen voorbijgangers op botste; vriende lijk verontschuldigde hij zich dan met een „o, pai*don!" Hij had een buitengewoon opgewekt karakter, waardoor hij zonder oppei-vlakkig of luchthartig te zijn, de dingen altijd van de licht zijde zag en liet bezien. Er brandde in hem een onbluschbaar vuur van ijver; hij had een werk kracht, die tot aan het ongelooflijke grensde. Hij werkte niet alleen overdag, maar ook groote gedeelten van den nacht. Voor zijn vrouw was hij een goed echtgenoot, voor zijn kinderen een goed vader en voor de Gemeente, die hij dien de, een goed herder en leeraar. Ook voor velen daarbuiten deed hij veel goeds. Hij was een uit nemend prediker, een goed catecheet en pastor; een stoere werker. Van oud-catechisanten had spreker gehoord, dat het zoo goed en prettig op de catechisatie van Ds. Van Paassen was. En dat hij een goed pastor was, had spreker zelf twee maal bij een ernstige ziekte ondervonden; ds. Van Paassen kwam bij hem niet alleen als col lega en vriend, doch ook als zielsverzorger. God heeft hem nu van ons weggenomen, maar het is een troost, dat Hij het heeft gedaan; het was een zegen dat Hij ons hem gegeven heeft, niet zooals men een kind een stuk speelgoed geeft om er een poosje mee bezig te zijn en er van te genieten, maar om er eeuwigheidswinst dcor te behalen. God heeft hem veel gegeven, maar nu ontvangt hij het heerlijkste van alles: de rust, die er overblijft voor het volk van God. De tekst, waarover Ds. Van Paassen het laatst preekte, was: „Gij dan, weest bereid". Dit roept ons ook zijn sterven nog toe. Laat ons dit woord in de practijk brengen, dan volgt er op deze droeve scheiding een eeuwig en blij her-eenen." Ds. Blaauw sprak tenslotte woorden van troost tot de familie. Daarna werd de lrist met het stoffelijk over schot door zes onderwijzers van de „Vex'eeni- ging tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel" en zes broeders van „Meer en Bosch" grafwaarts gedragen. Aan de groeve las Dr. Weener nog eenige ge deelten uit den Bijbel, waarna een koor van zusters van Bethesda Sarepta en broeders van Meer en Bosch het lied „Hoe zal 't ons zijn, als w'eindlijk, moe van 't dwalen". Dr. Weener eindigde de plechtigheid, die op allen een diepen indruk maakte, met het bidden van het Onze Vader. LUITENANT-GENERAAL E. F. INSINGER OVERLEDEN. 's-GRAVENHAGE, 5 Januari Gisteravond is te zijnen huize in de Johan van Oldenbar- neveldtlaan na een kortstondige ziekte op 68- jarigen leeftijd overleden de gep. luitenant- generaal E. F. Insinger, oud-commandant van het veldleger, oud-commandant van de Ves ting Holland en oud-gouverneur der residentie. De golfjes brachten de schoentjes weer terug naar den oever. Het was, alsof de rivier het liefste wat zij bezat niet aannemen wilde, omdat zy den kleinen Karei niet had. Gerda dacht echter, dat zij haar schoentjes niet ver genoeg gegooid had. Daarom kroop zij in een boot, die in het riet lag, ging aan het uiterste puntje zitten en wierp de schoentjes opnieuw in het water. (Wordt vervolgd). HAARLEM, Donderdag. In den zomer en het najaar van 1938 werd Haarlem en omgeving onveilig ge maakt door een bende fietsen- en rij- wieldieven, die hun operaties op groote schaal uitvoerden. Niet minder dan 57 rijwielplaatjes, 14 fietsen, een autoped en een fietspomp had de eerste ver dachte, een 27-jarige werklooze Haar- lemsche bakker, gestolen. Op 16 September had hij in een fietsenstal ling van een school aan den Van Lennepweg zijn slag geslagen en niet minder dan 19 fiets- plaatjes van de rijwielen afgehaald. Voorts had hij nog verscheidene fietsen weggehaald Hij was sinds April van het vorige jaar in deze branche „werkzaam" en wist de plaatjes a raison voor 80 ct. te verkoopen, zoodat de zaken naar wensch gingen. De Officier vond, dat men hier werkelijk niet meer kan spreken van „eens 'n keertje uit stelen gaan wegens armoede". De verdachte is schijn baar besloten door diefstal aan den kost te ko men. Alleen een gevoelige straf zal hem aan het verstand kunnen brengen, dat dit niet gaat. Spr. eischte een jaar gevangenisstraf. De raadsvrouw, mr. De Vi-ies-Spier bracht naar voren, dat de demoraliseerende invloed van de werkloosheid grootendeels schuld is, dat ver dachte op het slechte pad is geraakt. Hij komt uit een zeer net en oppassend gezin. Spr. zou een gecombineerde straf in dit geval het beste lijken. Vervolgens stond de 32-jarige kameraad van den eersten verdachte terecht, wiens lijst niet zoo indrukwekkend was. Hij had „slechts" 7 plaatjes en 3 gietsen gestolen. Maar 34 plaatjes en 8 fiet sen geheeld. De fietsen van een meisje, dat met haar broer tje in het Velserbad was gaan zwemmen, waren 16 Augustus door den verdachte van hun rij wielplaatjes ontdaan. Bij Elswout had hij een fiets, die in een boschje stond weggenomen en zoo was het maar doorgegaan De verdachte trachtte er zelf profijt van te trekken, terwijl hij het liefst de anderen, de groote diefstallen liet plegen, zei de Officier, die een jaar eischte. Mr S. Groen, de verdediger, refereerde zich aan het oordeel van de rechtbank. De derde verdachte was eveneens een werk looze Haarlemsche bakker, die meer als heler was opgetreden. Hij kocht de plaatjes voor 80 ct. en verkocht ze voor een gulden aan een „Plaatjeskoning" in Amsterdam. Acht maanden vroeg de Officier. Mej. Mr. Deknatel, pleitte een gecombineerde straf. De vierde verdachte was een 31-jarige fa brieksarbeider, die een fiets en een belasting plaatje van een der andere verdachten had ge kocht en nu terecht stond wegens heling. Uit het getuigenverhoor kwam vast te staan, dat hij een of tweemaal gezien had, dat fietsen werden veranderd Hij woonde namelijk in het zelfde huis als een der verdachten. Pres.: Had u werkelijk geen idee, dat de fiets van diefstal afkomstig was. Verd.: Nee. Pres.: Ook niet, nadat u wist, dat er arresta ties waren verricht? U bent toch geen ezel? Verd.: Ik wist er niets van. Pres.: Durft u dus volhouden, dat u niet wist, dat die fiets gestolen was? Verd.: Ja, dat durf ik. Pres.: Als u dan maar niet denkt, dat iemand dat gelooft Verder kwam nog vast te staan, dat de ver dachte de fiets in een fietsenstalling in bewa ring had gegeven zoo gauw hij van de arresta ties van zijn medebewonei's had gehoord. De heling achtte de Officier bewezen. De ver dachte is bovendien al eerder veroordeeld. Daar om requireerde spr. 6 maanden gevangenisstraf. Mr. Slotemaker bestreed de dagvaarding op ju ridische gronden en pleitte ontslag van rechts vervolging. Ook een 55-jarige IJmuidensche zeeman stond terecht verdacht van heling van rijwielplaatjes. Hij had de plaatjes van den verdachte gekregen en ze aan den man gebracht. De Officier eischte drie maanden gevange nisstraf.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6