IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Dirigentenkamp. Amsterdamsche raad zal erfpachts kwestie behandelen Vragen aan B. en W. gesteld N.V. RADIO DISTRIBUTIE-BEDRIJF Ons Klimaat. Visscherij-Snufjes. Oude vrouw te Utrecht vermoord. Pclitie tast nog volkomen in het duister. 24e JAARGANG No. 57 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant Uitgaven en Aigem. Drukkerij N. V. Groote Houtstraat 93, Haarlem, TeL 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJ muiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 7 JANUAR11939 Abonnementen per week f0.12Va» per maand fQJ&Vjt per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kw artaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f0.10. De Haarlemsche Orkest Vereeniging heeft een aanvang gemaakt met de twaalf concer ten waarin zes jonge Nederlandsche gastdiri- genten hun kunnen zullen toonen tegenover deskundige adviseurs, bestuur, critici, leden en verdere aanwezige muziekminnaars. Want deze zes, met den tweeden dirigent Marinus Adam die al vele concerten in dit seizoen heeft geleid en er nog meer leiden zal, vormen de groep waaruit de nieuwe eerste dirigent van de H. O. V., opvolger van Frits Schuurman, zal worden gekozen. Hier volgen de zeven namen, alfabetisch gerangschikt ten bewijze van mijn volstrekte onpartijdigheid: Marinus Adam, Jan van Epenhuysen, Kees Hartvelt, Bertus van Lier, Klaas de Rook, Robert de Roos, Anton Verhey. Het eerst is Robert de Roos aan den start verschenen. Hij heeft zijn eerste concert al achter den rug. Voor de overige elf wil ik trachten de bizondere belangstelling van het publiek uit Haarlem en omgeving te prikkelen en daarbij de aandacht vestigen op den kamp, die hier feitelijk gestreden wordt: op het wed strijd-element dat de H. O. V. zijn hoorders aanbiedt. Ik hoop dat mij dit niet euvel geduid zal worden. De kans bestaat. „Hoe nu", zullen ernstige muziekliefhebbers wellicht uitroepen, „is deze journalist dan geen ernstig muziek liefhebber zooals wij? Is het hem niet genoeg, zich te laten verrukken door de scheppingen van de Grooten der Toonkunst? Laat hij zich afleiden niet alleen door de vraag wie daar voor het orkest staat, dat dit schoons tot uit voering brengt, maar erger ook nog door een wedstrijdgedachte, herinnerend aan het voetbalveld, de tennisbaan, de populaire Iet van Feggelen (die de statige Nieuwe Rotter- damsche Courant evenwel Irène noemt) of, op zijn best, het schaaktournooi te Hastings? Helaas, ik vrees dat ik dit alles toegeven moet ofschoon ik mijzelf toch een ernstig muziekliefhebber vind. Maar er zijn veront schuldigingen voor mijn houding. De eerste is, dat het bestaan der H.O.V. zoo moeilijk blijft al heeft zij 125 jaar achter den rug, dat niets .onbeproefd gelaten mag worden om het pu bliek concertzaal-waarts te lokken in de dichtst-denkbare drommen. En wie weet of het wedstrijd-element, aldus nieuwe belang stellenden lokkend, het kunst-element niet dienen zal? Of zij, eenmaal bekoord door het spel der klanken, niet blijven zullen en het symphonie-orkest zijn vaste plaats in hun leven gunnen? Wij zijn voorts allemaal maar menschen en kunnen ons, het optreden van een der zeven bijwonend, toch moeilijk onttrekken aan de gedachte dat er iets bijzonders aan verbonden is. Dat hij daar, keurig gerokt en den indruk wekkende alsof slechts zijn Kunst hem ver vult, zich niettemin welbewust moet zijn van het dingen naar de eerepalm, de Olympische lauwertak, de zege in nobelen strijd! Ja, het is tenslotte een nobele strijd. Ook kan de hoorder zich niet onttrekken aan de verlei ding vergelijkingen te maken en misschien zelfs cijfers toe te kennen. En natuurlijk leest hij aandachtig de critieken om daaruit te pogen te doorvorschen, hoe de criticus de kan sen noteert. Weer een sportieve term. Maar is wedkamp der Muze vreemd? Geenszins. In den loop der eeuwen hebben haar trouwe dienaren er zich vaak in begeven. Onlangs nog hebben vijf organisten te Utrecht gestreden in een tour- nooi, dat ten doel had op opgegeven thema's te improviseeren in bepaalde muzikale vorm gevingen en nog praat de muziekwereld over de wondere daden, door den oud-Haarlemmer Hendrik Andriessen bij die gelegenheid vol bracht. Moet ik gaan uitweiden over den Prix de Rome en andere prijzen? Heeft de voor treffelijke jonge pianist Cor de Groot, die Woensdag met de H. O. V. het Vierde Pia noconcert van Beethoven speelde, mij niet verteld dat hij te Weenen in een pianisten wedstrijd met dertig deelnemers was uitge komen? Ik heb nog een verontschuldiging voor mijn aanbeveling van het sportieve element. Pas heeft de geleerde Huizinga zijn werk Homo Ludens, de Spelende Mensch, doen verschij nen als „proeve eener bepaling van het spel element der cultuur". Verklaart hij daar niet in dat het maar niet zoo bij toeval is dat iemand piano, viool, fluit of welk instrument of welke rol op het tooneel ook heet te spelen? Het spelelement is in ons allen en ook in de kunst die wij beoefenen, leert ons de ge leerde Huizinga en alzoo zijn wij eigenlijk heel goed gerechtvaardigd als wij den diri gentenkamp gaan bijwonen, niet slechts terwille der Kunst maar ook om de spanning en het wie-zal-'t-winnen? Een Engelschman zou er natuurlijk op gaan wedden. 3—1 op Bertus, 100—12 Klaas, 7—4 Anton enzoovoorts. Ik noem nou maar wat, ik bedoel er niets_ mee. Maar ik raad u dit toch ook niet aan. Toch, als het de H. O. V. nou hielp. Woensdag a.s. in vergadering bijeengeroepen R. P. In verband met de publicaties inzake onregelmatigheden bij de uitgifte van erfpachtsgronden en de beschuldigingen daarbij tegen den Amsterdamschen wet houder De Miranda en het raadslid Gul den geuit, zal de Amsterdamsche raad a.s Woensdag in vergadering bijeen komen. Intusschen zijn een aantal vragen aan het col lege van B. en W gesteld. Mr. F. H. C. van Wijck, (r.-k.) heeft deze aldus geformuleerd: 1. Hebben B. en W. kennis genomen van het artikel in het ochtendblad van „De Telegraaf", van 6 Januari 1939, luidende „beschuldigingen tegen wethouder De Miranda en het raadslid Gulden. Onregelmatigheden bij uitgifte van bouwgronden te Amsterdam", en waarin, naast de bewering, dat bewijsmateriaal voor het ge poneerde voorhanden zou zijn, twee feiten wor den gereleveerd, die zonder meer voor ontken ning of bevestiging vatbaar zijn, nl., dat de rijksrecherche in opdracht van de justitie-auto- riteiten sedert eenige maanden een breed op gezet onderzoek instelt naar de omstandighe den, waaronder in den loop der laatste jaren erf pachtsgronden en grond zijn uitgegeven en dat de dienst der P. W. zich buiten den wethouder om tot het college van B. en W. heeft gewend inzake bovengenoemde aangelegenheden, terwijl wethouder De Miranda zijnerzijds een schrijven tot zijn fractie zou hebben gericht over het op treden van zijn partijgenoot, den heer Z. Gul den? 2. Zoo ja, achten B. en W. het dan niet van het grootste belang deze feiten uitdrukkelijk te ontkennen of te bevestigen en zijn zij daartoe als antwoord op deze vraag bereid? 3. Kunnen B. en W. en zijn zij bereid, zoo in derdaad door de rijksrecherche een onderzoek wordt ingesteld, inlichtingen te geven over den stand van dit onderzoek en de resultaten, die het tot nu toe heeft opgeleverd. 4 Zoo B. en W. het niet gewenscht achten een overzicht van dit onderzoek bij de beantwoor ding van de vorige vraag te geven, zou het dan niet juist zijn, altijd in de veronderstelling, dat het onderzoek plaats heeft, de raad in een op korten termijn bijeen te roepen geheime zitting nader in te lichten? 5. Kunnen B. en W. erkennen, dat vaak gron den werden toegewezen aan een kring van lie den, die blijkbaar een zekere voorkeur genoten? Voorts heeft het raadslid C. Kitsz den voor zitter van den Gemeenteraad verzocht hem te willen toestaan B. en W. eenige vragen te stel len met betrekking tot de gepubliceerde be schuldigingen. Het raadslid vraagt de leden van den raad volledig in te lichten over de affaire en, zoo ge bleken is, dat de beschuldigingen juist zijn, welke maatregelen B en W. dan aan den Raad meenen te moeten voorstellen om een verder doorwoekeren van de praktijken onmogelijk te maken. Achten B. en W. het niet noodzakelijk, vraagt het raadslid tenslotte, het reglement van orde zoodanig te wijzigen, dat hierdoor de opgelegde geheimhouding voor de leden van de Commissie van Bijstand wordt opgeheven, zoodat ook raads leden, die geen deel uitmaken van de Commissie van Bijstand, meer aan de weet kunnen komen dan thans het geval is? Communiqué van de s. d. raadsfractie. De soc. dem. fractie van den Amsterdamschen gemeenteraad kwam Vrijdagavond in vergade ring bijeen, in verband met de in de pers gedane publicaties, waarin o.a. de namen voorkwamen van haar leden S. Rodrigues De Miranda en Z Gulden. Alle leden der fractie waren ter ver gadering aanwezig, benevens het dagelijksch bestuur van de federatie Amsterdam der S. D. A. P. De vergadering had met groote voldoening kennis genomen van de krachtige en afdoende tegenspraak door wethouder De Miranda op de beschuldiging door het dagblad „De Telegraaf" jegens hem geuit, en van de door hem tegen dit blad bij de justitie ingediende aanklacht. Voorts beëindigde de fractie de behandeling van de bezwaren, door De Miranda in haar ver gadering, van 14 November 1938 tegen Z. Gul den mondeling te berde gebracht, welke bezwa ren hij, op verzoek van de fractie, eenige dagen later schriftelijk had geformuleerd. Deze bezwaren waren door Z. Gulden, zooals uit de publicaties reeds bekend is, schriftelijk beantwoord. Evenals de tegenspraak door De Miranda, wer den deze door Gulden afgelegde verklaringen eenstemmig en onvoorwaardelijk aanvaard. Aan de stemming over deze uitspraak der fractie na men De Miranda en Gulden geen deel. Met instemming nam de fractie kennis van de mededeeling, dat op a.s. Woensdag een ver gadering van den gemeenteraad zal worden ge houden, waarin deze aangelegenheid in het openbaar behandeld zal worden. (A. N. P.) (Zie ook elders in dit nummer Monopölieheffing op versche appelen wordt verlaagd. Echter pas met 1 Februari a.s Met ingang van 1 Februari a.s. zal de monopolieheffing op versche appe len worden verlaagd van 4 tot 2 cent per kg. bruto. Deze verlaagde heffing blijft van kracht tot 1 Juli en zal be perkt zijn tot bepaalde hoeveelheden uit de betrokken landen van her komst. Aangezien de appelenvoorraad hier te lande gering is, is voor dit seizoen de hoeveelheid versche appelen, die uit de Vereenigde Staten van Amerika tegen de verlaagde monopolie heffing kan worden ingevoerd, nader vastge steld op 20.000 ton. NEEM DISTRIBUTIE HET BESTE uit den aether, billijker en beter, 50 cent per week. Geen stroomverbruik. INRUIL OUDE TOE STELLEN. BEVERWIJK. Romerkerkweg 87 Telef. S421 (Adv. Ingez. Med.j Ons vreemde Nederlandsch klimaat, Zoo schaars geloofd en veel gesmaad, Wij voelen 't aan den lijve, Weet ook in dezen raren tijd, Beheerscht door veel onzekerheid, Kordaat zichzelf te blijven. Geen wonder, want onzekerheid Is basis zelf van zijn beleid, Waar niets op valt te bouwen; Het is een soort van avontuur, Waarop je zelfs van uur tot uur, Geen kijk hebt of vertrouwen. Vanochtend, toen de dag begon, Was alles grauw, nu schijnt de zon, Straks kan de regen stroomen, Of daalt een nieuwe sneeuwbui neer, Het is ondoenlijk met dit weer, Te spelen op zien-komen. Wij moeten maar zoo goed en kwaad, Als 't in d' omstandigheden gaat, Het samen zien te rooien; En wat u ook voorspellen hoort, Houd u maar aan 't wijsgeerig woord: 't Kan vriezen en 't kan dooien. Moeilijkheden in de confectie- industrie. Voortdurend gebrek aan personeel. Zeer nadeeligen invloed van den jongsten maatregel van Minister Romme verwacht. Zooals bekend heeft de Minister van Sociale Zaken, prof. mr. C. P. M. Romme, besloten om voortaan voor hetgeen de meisjes uit gezinnen, waarvan het hoofd werkloos is, met huishoude- lijken arbeid verdienen, geen loonaftrek toe te passen. Men verwacht, dat door dezen maatre gel vele meisjes dienstbode zullen worden. In verband hiermede hebben wij in de kringen van confectiefabrikanten inlichtingen ingewonnen over de gevol gen, welke men van deze ministerieele bepaling verwacht. Ons werd met na druk verzekerd, dat de kans niet ge ring wordt geacht, dat door deze mi nisterieele bepaling de moeilijkheden, welke reeds in de confectie-industrie bestaan, nog aanzienlijk vergroot zul len worden. Er heerscht den laatsten tijd reeds een chronisch gebrek aan personeel voor de confectiefabrieken, waardoor deze tak van industrie voor moeilijk oplosbare problemen is ge plaatst. Vaak zijn er wel voldoende or ders aanwezig, maar soms ontbreekt het personeel om deze orders uit te voeren. De confectiefabrikanten vreezen in de toe komst nog grootere moeilijkheden, daar het plan bij de Regeering bestaat om de leeftijdsgrens waarop kinderen in fabrieken mogen werken, van 14 op 16 jaar te brengen. De gevolgen daar van acht men voor de confectie-industrie ca- tastrophaal. Veel gespecialiseerd werk moet reeds op zeer jeugdigen leeftijd worden geleerd; men vreest, dat verhooging van de leeftijdsgrens tot gevolg zal hebben, dat de aanvoer van nieuwe krachten vrijwel wordt afgesneden. De Bond van Confectiefabrikanten heeft voorgesteld de leeftijdsgrens op 15 jaar te brengen, met dien verstande, dat den kinderen vanaf hun 14e jaar in speciale fabrieksscholen vakbekwaamheid wordt bijgebracht. Opvallend is het verschijnsel, dat terwijl op aanvragen om personeel voor de fabrieken vaak geen enkele aanmelding volgt, een oproep voor het kantoor tot gevolg heeft, dat er soms wel 100 meisjes solliciteeren, terwijl deze vaak nog niet het derde deel verdienen van hetgeen voor ar beid in de confectie-ateliers wordt betaald! RESTANTEN TEGEN SPOTPRIJZEN. ELZER'S HEERENMODEHUIS ZEEWEG 78. (Adv. Ingez. MedJ CHAMBERLAIN EN HALIFAX Korte bespreking met Daladier en Bonnet. BRITSCHE MINISTERS VERTREKKEN DINSDAG MET DE „GOLDEN ARROW". Chamberlain en Halifax zullen, wan neer zij zich naar Rome begeven, in Pa rijs stoppen en op den quai d'Orsay de thee gebruiken met Daladier en Bónnet, waarbij zij tijd zullen hebben voor een korte gedachtenwisseling, aldus schrijft de diplomatieke correspondent van Reu ter te Londen. De ministers vertrekken Dinsdag naar Parijs met den Golden Arrow. Vandaar zullen zij met den express naar Rome reizen tot Modane, waar de rijtuigen, waarmede het Engelsche gezelschap reist zullen worden afgehaakt. Als speciale trein zullen deze rijtuigen verder reizen en om 10 uur den volgenden morgen in Genua arrivee- ren. Zij zullen dan om half vijf des middags in Rome zijn. De Engelsche gasten zullen hun intrek nemen in de villa Madama, die de Italiaansche regee ring te hunner beschikking heeft gesteld. Den zelfden avond nog zullen zij een onderhoud heb ben met Mussolini in het Palazzo Venezia. Vrijdagmorgen zullen zij door den Paus in audiëntie ontvangen worden, waarna in de Brit- sche legatie een noenmaal aan persoonlijkheden van het Vaticaan zal worden aangeboden. Men verwacht, dat de verschillende punten van het program ruimschoots gelegenheid zullen laten voor politieke besprekingen. Ameland weer normaal bereikbaar. Voor het eerst sedert 16 December heeft de postboot de heen- en terugreis Nes—Holwerd zonder stoornis volbracht. De vracht- en passa giersboot „Friesland" heeft, dank zij de door tastendheid van de bemanning, de laatste week tonnen levensmiddelen, veevoeder en grondstof fen via de Zwartë Haan naar Ameland gebracht. CCCLXXXVI. Op het laatste snufje van het oude jaar volgt het eerste van het nieuwe. Dat is een eenvoudige waarheid, waarin toch heel wat ligt opgesloten. Het is een beeld van het wentelen van het rad van den tijd, van het afsnijden van een oud tijdvak en het begin van een nieuw. En wat zal dat nieuwe tijdvak ons bren gen? Het begin was voor de kustbooten niet slecht. Deze kwamen bijna alle boven de 2000 gulden uit. De Bruinvisch IJan. 97 die Zaterdag, dus op den laatsten dag des jaars aan den afslag was, besloot het jaar met een recordreis van bijna f 3000. Dat is dus een goed einde en deze trawler zal onge twijfeld ook wel goed beginnen. De Zee hond IJm. 70 begon het nieuwe jaar met f 2940 en de reederij zou het heelemaal niet onprettig vinden als deze bcot dit jaar meer van die reisjes maakt. Er wordt door de kustbooten aardig wat tong gevangen en aangezien de handel hiervoor nog steeds goede prijzen betaalt (van f 1.20 tot f 0.90) komen de kustbooten met 100 a 150 manden visch al gauw aan' een mooie besomming. Al mogen deze schepen, als men de zaak van het standpunt der voedselvoorziening be schouwt, geen belangrijke rol spelen, toch kunnen ze voor den reeder dikwijls neg wel eens een mooi reisje opleveren. De Zeehond die Woensdag met 160 manden aan de markt was, besomde evenveel als de Ewald IJm. 48, die 750 manden moest aanvoeren om aan deze besomming toe te komen. En de Pet ten IJm. 49 besomde Maandag met haar 515 manden niet eens de helft van de Emma! Het was voor de Noordbooten dan ook verre van schitterend deze week en als de toestand de volgende week niet beter is, dan ziet het er vcor de Erin, die Maandag met 3200 manden voor den dag komt, niet best uit. Ik waag me ditmaal niet aan een voorspelling, maar heelemaal gerust ben ik niet, al ben ik geen aandeelhouder van de Vem. Er komt nog steeds aardig wat haring aan de markt, dagelijks zoo rond de duizend kisten en dat is juist genoeg om ieder die er wat van noodig heeft, in staat te stellen zijn behoefte tegen een normaal zacht prijsje te dekken. Ook deze week hebben eenige trawlers weer in Grimsby gelost en ze schijnen het er daar tamelijk goed afgebracht te heb ben, in elk geval beter dan wanneer ze hier gelost hadden. Ik hoor, dat de Engelschen ook nu weer verstomd hebben gestaan van de groote hoeveelheden visch, die de Dutch men aanvoerden. Er kwamen deze week binnen 29 trawlers, 17 loggers en de vangsten van een 45-tal haringloggers, meest alle Vlaardingers en Scheveningers. De Katwijkers hebben bijna alle de haringvisscherij er aan gegeven. Er is nog een tiental Katwijkers in het Kanaal, maar ook deze zullen wel spoedig afsnijden om naar de trawlvischerij over te gaan. PIETERMAN. Roof het motief. Een afbeelding van het 5 x 3 meter groote wandtapijt, dat door mevr. Hildegard Brom—Fischer voor dc nieuwe eetzaal van het Prinselijk Paleis te Soestdijk werd ontwor pen. Het werd in handborduurwerk op damastzijden stof uitgevoerd. Het tapijt is een geschenk van de bevolking der West-Indische eilanden ter gelegenheid van het Prinselijk huwelijk. Onder verdachte omstandigheden heeft men Vrijdag de 81-jarige weduwe E. Sibbing dood in haar woning in de Joh. Camphuisstraat te Utrecht aangetroffen. De bejaarde vrouw bewoonde alleen een per ceel in genoemde straat en stond in de buurt bekend als het „eiervrouwtje", omdat zij met eieren langs de huizen leurend, haar kostje ver diende. Toen tegen den middag een ambtenaar van het gemeentelijk gasbedrijf den meter wilde con troleeren, vond hij de deur aanstaan, ging naar binnen en trof de weduwe in haar bed liggend aan. De wanorde, die er in de kamer heerschte, gaf hem reden een nader onderzoek in te stel len. Daarbij kwam hij tot de ontdekking, dat de vrouw was overleden. Hij waarschuwde de po litie, die een onderzoek instelde. Het lijk is in beslag genomen. De politie heeft nog nergens houvast aan, hetgeen het onderzoekten zeerste bemoeilijkt. Zij "zal voorloopig gegevens moeten verzame len uit de mededeelingen van buurtbewoners, die over het particuliere leven van de weduwe iets meer weten dan andere stadgenooten. Aanvankelijk werd verondersteld, dat de oude vrouw reeds bij de binnenkomst van den dader van schrik aan een hartverlamming moet zijn overleden, doch het is bijna zeker, dat de aan de handen vastgeboiflien vrouw gewelddadig om het leven moet zijn gebracht. De politie neemt aan, dat het misdrijf Don derdagavond laat gepleegd moet zijn. De bewo ner van het bovenhuis heeft dien avond om twaalf uur de voordeur van het benedenhuis hooren dichtslaan. Dit doet de vraag rijzen: was de vrouw toen reeds vermoord of is de dader op dat uur het huis binnengegaan? Deze vraag is voor de politie van groote beteekenis. De dader zocht naar geld, want laden en kasten waren ge heel overhoop gehaald. Gewijzigde tarief machtigingswet in werking. De gewijzigde Tarief machtigingswet is he den in werking getreden.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1