IJmuider Courant J DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Hollandsclie Dienstboden. Productieregeling. DAAR WAAR MIJN SARiE WOON' Daladier in Frankrijk terug. Drie tankbooten Heeft de Mammoet op de Veluwe geleefd? B.enW. van Amsterdam antwoorden: 24e JAARGANG No. 58 Uitgave Lourens Coster. Maatschappij voor Courant Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Groote Houtstraat 93, Haarlem, TeL 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 9 JANUAR11939 Abonnementen per week f 0.12'/> per maand f0.52'/2. per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Adverfentiëm 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12, Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.10. De verwachte uittocht van een groot aantal Duitsche dienstboden en het dientengevolge dreigende tekort hebben mij onlangs aanlei ding gegeven eenige opmerkingen op deze plaats te maken en een paar vragen te oppe ren. Dit leidde tot ingezonden stukken en an dere correspondentie. Bij de lezing daarvan viel mij wel op hoe moeilijk het is de zaak in haar geheel te overzien. Velen zijn kennelijk geneigd haar persoonlijke ondervindingen als algemeene verschijnselen te beschouwen. Dat is natuurlijk onjuist. Als iemands ervaringen hetzij zij de dienstbode of „de mevrouw" is in eenige richting onaangenaam zijn wil dat nog niet zeggen dat ieders ondervindingen dat zijn. En evenmin is dat met goede ervaringen het geval. Ook aanvulling met de gelijkluiden de meening van een of twee anderen geeft nog geen algemeenen indruk. Zooveel hoofden, zooveel zinnen. Ik heb al erkend dat een man zich wel heel voorzichtig op dit gebied moet uitlaten, vanwege zijn onbevoegdheid. Maar in het algemeen is zeker niet te ontkennen dat nu eenmaal sommige menschen het a priori goed met elkaar kunnen vinden en anderen, eveneens a priori, niet. En dat in duizenden gevallen van dagelij ksche samenwerking tus- schen twee vrouwen, de eene als werkgeefster, de andere als werkneemster, alle varianten mogelijk zijn. Zooveel varianten, dat er zelfs geen twee precies gelijk kunnen zijn. Onder de niet als ingezonden stuk bedoelde brieven, die ik ontving, is er een die blijk geeft van een zoo algemeene kennis van het on derwerp en een zoo rustig, objectief oordeel, dat ik daaruit nog gaarne een paar punten citeeren wil. De statistiek laat ons op dit ter rein wel in den steek, maar een kennelijk op veelzijdige ondervinding gegrondveste, onpar tijdige meening kan helpen. In dien brief wordt £an opgemerkt dat „het zich te voornaam voelen om te dienen" in derdaad als één der factoren let wel: één der factoren beschouwd dient te worden die tot het Hollandsche dienstboden-tekort heb ben geleid. Maar daar worden als oorzaken bij opgegeven: dat vele arbeiders hun kinde ren liefst zien opklimmen langs de intellec- tueele ladder, al is het „maar het laddertje van het kantoor", dat er een drang is tot be vrijding van het louter zwoegen der voor ouders, dat niet toeliet den geestelijken boven bouw op te trekken, waarop elk mensch recht heeft. De brief merkt hierbij op: „De ver heerlijking van het intellect zal dezen boven bouw niet verschaffen, daar menschen met inzicht wel weten dat hiervoor meer komt kij ken, bijvoorbeeld de ontwikkeling van het ka rakter". Een dergelijke strooming kan den Duit- schers niet voorbij zijn gegaan. Maar het on persoonlijke in den Duitscher neigt hem ertoe allereerst aandacht te schenken aan de supe rioriteit van zijn Duitschland waarbij hij (of zij) in wezen eigen voornaamheid naar voren brengt. Dit maakt het dienen voor de Duit sche meisjes gemakkelijker. U ziet dat hier geen oppervlakkige be schouwing wordt gegeven. Ook wordt de aan dacht gevestigd op de belangrijkheid van booger loon meer vrijen tijd en geregelder ar beidstijd op fabrieken en ateliers waarbij dan de kost- en inwonings-kwestie wel wat buiten beschouwing blijft. Maar de geregelde arbeids tijd is van veel belang. Dat de Hollandsche huisvrouw vaak zonder zakelijke reden aan een Duitsche dienstbode de voorkeur geeft wordt in dezen brief toege schreven aan de gewoonte het vreemde hooger te schatten dan het eigene maar ook aan de grooter gedweeheid van de Duitsche meisjes. De Hollandsche huisvrouw ontmoet, zegt de brief, liefst heelemaal geen weerstand, de Hollandsche dienstbode evenmin, zij bezitten in wezen dezelfde „grondeigenschappen" en daarom is het moeilijker dan de samenwerking Hollandsch-Duitsch. Het Hollandsche indivi dualisme is een factor van belang. Ook wordt nog opgemerkt dat de Holland sche huisvrouw in zekeren zin heeft geprofi teerd van bestaanden nood in Duitschland, want de Duitsche meisjes zijn niet voor haar plezier zoo ver van huis gegaan. Deze opmerkingen zijn m i. de overdenking wel waard en daarom heb ik ze hier weerge geven, bij wijze van nuttige bijdrage tot de beschouwing van het onderwerp. R. P. Vom Rath Sr. gehoord in de zaak-Grynszpan. Tijdens het onderzoek in de moordzaak Grynszpan is de vader van den vermoorden Duitschen legatieraad, Ernst vom Rath, de Regierungsrat b.d. Vom Rath, als civiele partij en getuige gehoord, aldus meldt het D.N.B. uit1 Parijs. De heer Vom Rath was vergezeld van zijn Franschen advocaat, Maurice Gargon, en van een zoon. Hij schilderde het leven van het slachtoffer en verklaarde er waarde aan te hechten vast te stellen, dat zijn zoon aanhanger was van de nationaal-socialistische beweging. Hij was partijlid sinds 1932, dus voordat de beweging aan de regeering kwam. De zaak van nationaal socialisme was hij geheel toegedaan. In poli tiek opzicht, aldus de heer Vom Rath, was ik het met mijn zoon volkomen eens. Het heeft mij gegriefd in sommige bladen te lezen, dat ik moeilijkheden met mijn regeering en tij dens de begrafenis een meeningsverschil met den Führer gehad zou hebben. Ik sta er op te verklaren, dat dit alles leugens zijn. Het gerucht, dat ik in een concentratiekamp zou z!Jn opgesloten, wordt door mijn aanwezig heid alhier voldoende weerlegd. (In Duitschland is verordend dat de ki-ppen haar eierproductie moe ten opvoeren tot minstens 140 per jaar.) Op het punt: organiseeren, Kan de Duitscher veel presteeren, Dat is reeds sinds langen tijd, Algemeen erkend als feit, Maar toch kon het ons verbazen, Toen we dezer dagen lazen, Dat de kip was aangezegd: Zorg dat je wat vlotter legt. 't Is geen tijd voor kippenkuren, Zeggen onze oosterburen, Leg op grooter eierschaal, Honderdveertig is 't totaal, Dat een kip moet produceeren, Om zichzelf te respecteeren, Wees er als de kippen bij, Tok, tok, tok, alweer een ei. Er is nu genoeg gekakeld, Jullie wordt gelijkgeschakeld, Honderdveertig in het jaar, Denk eraan en leg ernaar 'k Weet niet of men daarenboven, Nog een prijsje uit zal loven, Voor de kip, die bij elkaar 't Meeste produceert per jaar. Men zou haar het best bedenken, Door een legpenning te schenken, Op haar kippenborst gespeld, Die het feit met eer vermeldt. Stellig zullen zij die falen Het geleg-gelag betalen, Zeker eindigt deze groep Smaadlijk in de (kippen)soep. ZWITSERSCH VERKEERS VLIEGTUIG TEGEN HEUVEL TE PLETTER GEVLOGEN. Vijf der inzittenden gedood. ACHT GEWONDEN. SENLIS, 7 Januari. Omstreeks vijf uur in den middag zagen de be woners van het dorp La Chapelle en Serval een toestel van de „Swiss Air" betrekkelijk laag vliegen. Het scheen, dat de motoren niet in orde waren. Plotseling stortte het toestel omlaag en sloeg te piettor tegen een heuvel tussch La Ohappelle en Serval en Sur- villiers. In het toestel zaten de piloot, de radiotelegrafist, de stewardess en veertien passagiers. De vlieger, de -ra diotelegrafist en een passagier werden op slag gedood, tien inzittenden wer den gewond. De stewardes en een Pool- sche dame zijn later in het ziekenhuis overleden. (Havas). Hulde voor den „Italiaan Napoleon''. Plan voor het oprichten van een standbeeld te Rome. De „Daily Telegraph" verneemt uit Rome, dat het thans in Italië mode is, Napoleon Bo naparte als een landgenoot op te eischen en zijn overwinningen toe te schrijven aan de overmacht en moed der Italianen in zijn legers. Augustus Tuccimei, een invloedrijke burger van Rome stelt voor een standbeeld voor Napoleon op te richten op een der pleinen als bewijs, dat hij Italiaan was. Tuccimei verklaart, dat het aantal Italiaan- sche soldaten, dat in ieder en slag meestreed en iedere overwinning van Napoleon bevocht, moet worden vermeld aan den voet van het monument, met een of ander gezegde van Napoleon, waarin hij den moed der Italiaan- sche soldaten prees. Napoleon werd op 15 Augustus 1769 te Ajaocio op Corsica geboren, d.i. een jaar na de vereeniging van het eiland met Frankrijk. Zijn familie was sedert de eerste eeuw op het eiland gevestigd. DRIEKONINGENFEEST OP HET SLOT ASSUMBURG. Door den Haarlemschen Trekkersbond was op het slot Assumburg te Heemskerk in het afgeloopen week einde een Driekoningenfeest georganiseerd. Tijdens het voorlezen van de „troonrede". Hartelijke verwelkoming in zijn geboorteplaats Orange. Zondagmorgen arriveerde de premier te Parijs. De Fransche minister-president Da ladier is Zaterdagmorgen op Fran schen bodem teruggekeerd. De kruiser „Foch" kwam later dan verwacht werd te Toulon aan, daar het oorlogsschip met den „mistral" te kampen had gehad. Daladier begaf zich onmiddellijk na zijn aankomst naar zijn geboorteplaats Orange. Deze stad was geheel in feeststemming. Van de omliggende plaatserv waren de bewoners daarheen gekomen om Daladier toe te jui chen. Van alle gevels woei de Fransche vlag. Bij zijn aankomst werd de premier feestelijk verwelkomd door den burgemeester, den ge meenteraad en de parlementsleden van de streek. Een militair detachement bracht eerbewijzen. Door een dichte geestdriftige menigte begaf Daladier zich naar het oor- logsgedenkteeken. Hij werd luide toegejuicht en men wierp bloemen in zijn auto. In antwoord op de begroetingsrede, die de burgemeester van Orange tot hem richtte, sprak Daladier een rede uit, waarin hij al lereerst wees op de noodzakelijkheid van een dracht tusschen alle Franschen voor de hand having van den vrede. „Ik kan thans wel zeggen", zoo voegde hij hieraan toe, „dat wanneer een zekere buitenlandsche pers de bekende campagnes gevoerd heeft, dit zijn oorzaak daarin vindt, dat die pers meende, dat wij verdeeld waren. In die meening ge loofde zij misschien, dat het uur zou komen, waarop men de opvolging van Frankrijk in de MiddelJandsche Zee en elders zou kunnen nemen. Onze wil is, dat dat niet geschieden zal en het zal niet geschieden. Ik zal Frank rijk en het rijk handhaven", aldus besloot spreker. „Ik zal de orde en de arbeid in het land handhaven. Dat zijn de beste middelen tot handhaving van de republiek en verdedi ging van de democratie". Terug in de hoofdstad. Zondagmorgen keerde Daladier terug naar Parijs, waar hij om 9.20 uur arriveerde. Op het station werd hij begroet door ver scheidene ministers en andere autoriteiten. De premier verklaarde zeer tevreden te zijn dat hij tijdens zijn reis heeft kunnen vast stellen, dat Algiers en Tunis zeer aan Frank rijk gehecht zijn. Deze gebieden wenschen, dat Frankrijk zich steeds meer zal vereenigen om de groote taak, waarvoor het staat, te vervullen. GENERALE REPETITIE. De Italiaansche eerewacht, die dienst zal doen bij de aankomst van Chamberlain en Halifax, oefent in de straten van Rome. Koninklijke belangstelling voor de Canadeesche vijfling. Britsche koningspaar schijnt een bezoek aan de familie Dionne te willen brengen. De Daily Telegraph verneemt uit Mont- treal, dat de koning en de koningin van En geland tijdens hun verblijf in Canada mo gelijk ook een bezoek zullen brengen aan de vijfling van de familie Dionne te Callander (Ontario). Het bezoek is niet in het reisplan opgeno men uit vrees, dat het te Callander te druk zou worden tijdens het bezoek der Koninklijke familie. in kruiend ijs bekneld. Loopen groot gevaar in elkaar gedrukt te worden. Bemanning over het ijs naar Hindeloopen. Drie tankbooten, t.w. de Leonide 7, de Leonide 1 en de Shell 6, gesleept door de sleepboot Tina van de Gebrs. Wagemakers uit Groningen, hébben op ongeveer zes kilometer WestNoord- West van Hindeloopen op het IJsel- meer de reis moeten staken tengevolge van het kruiende ijs. Het convooi was Zondagmorgen om ongeveer negen uur uit Stavoren vertrokken met be stemming Kornwerderzand. Het zou de reis maken via een vaargeul, welke tijdens de vost- periode door een ijsbreker was opengehouden Tevoren had men uit Stavoren Kornwerder zand opgebeld om te informeeren of de geul nog bzevaarbaar was, waarop een bevestigend antwoord was ontvangen. Veiligheidshalve echter moesten de booten op ongeveer zes kilometer W.N.W. van Hinde loopen de reis staken. Kort nadat de schepen gestopt waren, werd de stuurhut van de Leo nide 1 door het kruiende ijs van het dek af geschoven. Ook onder de twee andere tank booten begon het ijs op te schuiven en het ge vaar was niet denkbeeldig dat de boote m elkaar gedrukt zouden worden. De bemanning verliet hierop de schepen, sprong op het ijs en begaf zich aan boord van de sleepboot. Een kwartier nadoen, om ongeveer elf uur. achtte men den toestand op de sleepboot ook niet meer veilig, zoodat men ook deze verliet. Al leen de bemanning van de „Tina" zelve, bleef aan boord. De uit acht leden bestaande bemanning van de drie tankbooten, waarinder de vrouw van den kapitein van één der booten, aanvaardde loopend over het ijs den tocht naar Hinde loopen, waar zij anderhalf uur later aankwam. Een der opvarenden, die invalide' was, heeft men door middel van een geïmpriviseerde slee over het ijs vervoerd. Eenige bewoners van Hindeloopen zijn de opvarenden tegemoet geloopen, om hun een plaats aan te wijzen, waar ze goed aan land konden gaan. De Tina zou trachten alleen naar Stavoren terug te keeren. De drie tankers blijven in het ijs liggen. Hun toestand is zeer critiek, vooral van de Leonide 1, die reeds vrij diep ligt en haast niet meer is te -zien. Er bestaat groot gevaar dat de booten in elkaar gedrukt zullen wor den. Indien het kruien van het ijs tijdig ophoudt, zal de Tina zich weer naar de tankers bege ven om ze vlot te sleepen. De Leonide 1, metende 99 ton, was geladen met 80.000 liter benzine, gasolie en petroleum, de Leonidas 7. metende 181 ton was geladen met 20.000 liter petroleum en 40.000 liter waterballast en de Shell 6, metende 175 ton, had 30.000 liter waterballast in. De Leonidebooten zijn eigendom van de firma J. Vroege te Alblasserdam en de Shell- boot behoort toe aan de Koninklijke Petro- leummaatschappij Een film, die speciaal in Nederland triomfen viert! IN GRACIE FIELDS VICTOR Mc. LAGLEN vanaf Vrijdag a.s. in „Luxor" (Adv. ingez. Med.) Een kies en een wervel gevonden. Bij het z.g. Hondslog aan den Hars- kamperweg nabij Lunteren heeft een grintgraver eenige beenderen blootge legd, die door dr. Raven van de rijks universiteit te Utrecht, met behulp van andere deskundigen, onderzocht zijn. De beenderen bleken afkomstig te zijn van een Mammoet, hetgeen zeer opmerkelijk is, daar tot dusverre op de Veluwe van deze dieren nim mer iets gevonden werd. Een wervel en een kies bevonden zich nog in gaven toestand, de an dere beenderen vielen na aanraking uiteen. Voorts werd op dezelfde plek een bliksem- buis (fulguriet) blootgelegd. Zulk een buis kan in den zandbodem ontstaan door bliksemin slag. De zandkorrels smelten dan door de hooge temperatuur en klitten na afkoeling aaneen tot een glasachtige buis, die soms grillig, maar dikwijls ook zeer regelmatig ge vormd is. De thans gevondene was eenige me ters lang. In de buurtschap de Valk werden bij graaf werk een groot aantal urnen en een klokbeker gevonden. Voorts trof men daar aardewerk aan, waarvan de herkomst nog niet kon wor den vastgesteld. De belangrijke archaeologische vondsten zullen binnenkort in den „Koepel", waar reeds tal van Oud-Veluwsche voorwerpen aanwezig zijn, worden ondergebracht. De Mammoet is een geweldig ollfantsachtig dier geweest, dat in het diluviale tijdperk heeft geleefd. Volgens de wetenschap moet het dier niet beschouwd worden als de voor vader van den olifant, hoewel ei\zeer groote uitwendige gelijkenis tusschen beide bestaat. De mammoet was echter veel grooter dan de olifant; zijn kop besloeg een kwart van de lengte van het lichaam. De slagtanden waren zeer groot, er zijn exemplaren gevonden, wel ke zelfs zeven meter lang waren en 80 k.g. wogen. Zelfs thans is 't .ivoor van mammoets tanden nog een handelsartikel. Het lichaam van den mammoet was bedekt met lang, don ker haar. Zeer goed geconserveerde exempla ren zijn in het Poolijs gevonden. De mammoet was een planteneter. Groot-Radlmis te Zaïulvoort worth openbaar verkocht. Het hotel „Groot-Badhuis" te Zandvoort, eigendom van de N.V. Groot-Badhuis, zal op Woesndag 15 Februari, in het openbaar wor den verkocht. Of hierdoor voor Zandvoort veel zal veran deren is te betijfelen. Het hotel zal zeker een nieuwen eigenaar of eigenaresse krijgen, die het in het aanstaande seizoen zal exploitee- ren. Wel werd ons medegedeeld, dat de tegen woordige directeur, de heer C. A. C. Gunters, Zandvoort metterwoon gaat verlaten om zich in Apeldoorn te vestigen. Bepaalde kring genoot niet een zekere voorkeur. Vragen van Mr. Van Wijck beantwoord- In antwoord op vragen van het raadslid mr. Van Wijck (men zie ons nummer van Za terdag - red.) betreffende het onderzoek in de erfpachtskwestie, deelt het college van B. en W. mede, dat het van bedoeld artikel in het ochtendblad van de „Telegraaf" van 6 Januari heeft kennis genomen. In verband hiermede verwijzen B. en W. naar het door den wethouder De Miranda op 6 Januari j.l. aan de bladen verstrekte com muniqué, hetwelk in de avondedities van dien datum is opgenomen. Zij voegen hieraan toe, dat hun tot Vrijdag' van een justitieel onder zoek niets bekend was, dat zij ook thans nog geen kennis dragen van het tijdstip, waarop bedoeld onderzoek is begonnen, en evenmin van den omvang daarvan. De mededeeling in het artikel, dat de dienst der Publieke Werken zich buiten den wethouder om tot het college van burgemeester en wethouders heeft ge wend, is niet juist. B. en W. kunnen geen inlichtingen verstrek ken omtrent den stand van het onderzoek door de rijksrecherche en omtrent de tot nu toe verkregen resultaten daarvan. De burgemeester heeft den raad bijeenge roepen tegen Woensdag y Januari a.s. Het antwoord op de vraag, of B. en W. kun nen erkennen, dat vaak gronden werden toe gewezen aan een kring van lieden, die blijk baar een zekere voorkeur genoten luidt vol strekt ontkennend. (A.NP.).

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1