IPe jWeuwkooipginl Zal de roodbaars van de IJszee de schelvisch van de Noordzee van onzen disch verdringen? Mogelijkheden van de verre visscherij. Een onderhoud met den schipper van de Erin IJM 12. Ti/SET 3200 manden visch ligt van- Iwi daacJ de prachtige stoom- m trawler Erin IJM 12 van De Vem, de grootste reederij van IJ mui den aan den afslag, 3200 manden visch, kabeljauw, schelvisch en roodbaars, een gewicht van ongeveer 130 ton, of twintig- dertigmaal de gemiddelde vangst van een kustboot, gevangen in een vischtijd van een week in een zee, waar in dezen tijd van het jaar de zon niet boven de kim verschijnt. Men lette eens op de vergelijking met de vangsten der kustbooten het type, waarmede IJmuiden feitelijk een veertigtal jaren geleden de trawlvisscherij is begonnen: naar het ge wicht berekend vangt de Erin op een reis, twee a drie maal zoo lang als die van een kust boot, twintig tot dertig maal zooveel visch. Het feit, dat ook de Nederlandsche visscherij zich op de „verre" visscherij gaat toeleggen, be- teekent dan ook niet minder dan een omwen teling in onze visscherij industrie, die van groote beteekenis voor het bedrijf kan zijn. „Kan" zijn. want het is nog niet zoo ver. dat de toekomst van deze visscherij verzekerd is. Zij verkeert ook thans, in het tweede jaar harer uitoefening nog in een stadium van proefneming, getuige het feit, dat deze vis scherij stevig gesubsidieerd wordt door de Ne derlandsche Visscherij Centrale, waardoor het risico der reeders aanzienlijk beperkt wordt. Schipper Plug vertelt. In zijn woning in de Olivier van Noortstraat natuurlijk woont een schipper, die de arcti sche zeeën bevaart in een straat, genoemd naar een onzer koenste ontdekkingsreizigers hebben wij schipper G. Plug van de Erin eens opgezocht en hem gevraagd, iets van zijn laatste en succesvolle reis naar de Barentszee te vertellen, waartoe hij gaarne bereid was. Het oordeel over deze visscherij van den man, die reeds een groot aantal reizen naar de 71e breedtegraad heeft gemaakt en al eerder groote vangsten mee naar huis bracht, zal ook onze lezers ongetwijfeld interesseeren. Woensdag 14 December was de Erin van IJmuiden vertrokken met een bemanning van 15 koppen, ongeveer 250 ton kolen en 65 ton ijs. Tot Lodingen aan de Vest Fjord gingen we „buiten-om" d.w.z. buiten de fjorden om, maar het laatste deel van de Noorsche kust gingen we door de fjorden met een loods, die ons naar het 280 mijl verder liggende Honigs- vaag bracht: Maar eerst hadden we nog Tromsö aangedaan waar we- twee Noorsche matrozen aan boord namen en onzen water voorraad aanvulden. Na Honigsvaag via de Noordkaap stoomden wé nog ongeveer 300 mijl, richting ongeveer Öj&N. Dat was dus nog 30 uur nadat de loods van boord was gegaan. Donderdag 22 December, dus acht etmalen nadat we IJmuiden hadden verlaten, gooiden we voor het eerst het net overboord. We vischten daar op 120 tot 140 vaam. Daar vingen we veel kabeljauw en later zijn we 90 mijl verder gestoomd, waar we op schelvisch zijn gaan visschen. Waar zit nu schelvisch en waar kabeljauw? Het treft je natuurlijk, als een visscherman in die vreemde vergelegen zee zoomaar vertelt, dat hij eerst op kabeljauw en daarna op schel visch ging visschen. Hoe weet U dat nu? was onze vraag. Dat is heel eenvoudig. Ik heb eerst vier reizen met een Engelschen loods aan boord ge varen. Dat zijn menschen, die daar den weg weten, want de Engelschen visschen daar al twintig jaar en die weten je precies te vertel len, waar kabeljauw en waar schelvisch zit. Maar, zoo ging schipper Plug voort, de vissche rij is zeer verschillend. Er zijn plaatsen, waar je niets vangt en plaatsen, waar je dikke „spokken" visch tegenkomt, zoo dik, dat je trekken maakt van 200 a 300 manden in een paar uur. De meeste visch zit tegen de 100- vaam dieptelijn. Als je zoo'n grooten trek doet, is het natuur lijk een heel karwei, de visch goed en wel aan boord te krijgen. Soms moet je dan de vangst in vijven aan boord brengen, d.w.z. dat telkens een vijfde deel van den inhoud van den kuil aan boord gebracht wordt. Ik wou maar, dat we net als de Engel schen tot op vier mijl van de Russische kust mochten visschen. Onder den wal zit de prach tigste schol die je maar denken kunt, maar daar mogen wij niet komen. Een Engelsche trawler heeft onlangs 350 „kit" (1 kit is 10 stone) schol aangevoerd en besomde daarvoor 1800. Soms betaalt men in Grimsby en Huil 6 a 7 pond voor een kist schol van de Moer- mankust! Mag U, daar dan niet visschen en de En gelschen wel? Zoo is het. Wij moeten, evenals de Duit- schets 14 mijl uit den wal blijven. Dat zijn de uitdrukkelijke orders van mijn reederij. Er schijnen al eens pogingen te zijn gedaan, om dezelfde vrijheden te verkrijgen als de Engel schen, maar dat is niets geworden. En dat is erg jammer. Sjonge, als ik daar ook eens mocht visschen, wat zou ik 'em dan raken! Want die schol zou ook in IJmuiden veel geld opbrengen. Interressante terugreis. Op de terugreis zijn we langs de Noor sche kust binnen de fjorden doorgegaan. We kregen daarvoor in Honigsvaag weer een loods aan boord. Eerst weer Tromsö aangedaan om onze „deckies" af te zetten en zoo gingen we weer door de Vest Fjord. Dan komt een groote ruk buiten de fjorden om en wel tot Stadt- landet op 62 gr. N.B. Maar dan zie je de zee niet meer totdat je bij Kopervik de fjorden verlaat. Dat is een interessant gedeelte Soms vaar je door zulke nauwe spleten, dat twee schepen er eikaar niet kunnen passeeren. Zoo'n loods daar neem ik mijn Zuidwester voor af blijft een dag of vier bij je aan boord en eiken nacht en ook een groot deel van den dag is hij op de brug. Als we op 59 gr. N.B. uit de fjorden komen is het naar IJmuiden nog 410 mijl. Hoe is het weer in het hooge Hoorden? Dat valt over het algemeen nog al mee. Het is in den regel bestendiger dan op de Noordzee. Het koudst is het bij de kust; daar geraakt alles aan boord gauw dik onder het ijs. Een handicap is, dat je zoo weinig licht hebt. Op mijn laatste reis had ik maar een uur of drie wat schemerlicht. Maar we gaan nu winnen en als ik er deze reis weer naar toe moet, hebben we al veel meer licht, maar altijd nog schemer. Want de zon komt er vóór 12 Maart niet te voorschijn. Snellere schepen gewenscht. Hoe denkt U over de toekomst van de verre visscherij vroegen we schipper Plug toen. De tijd komt, dat we op deze visscherij zullen zijn aangewezen, want de Noordzee wordt doodgevischt en de vischrijkdom van de Barentszee is enorm. Er zijn zeer uitgebreide teelplaatsen, vermoedelijk langs de fjorden- kust en die zorgen wel voor een natuurlijke aanvulling van wat er weggevischt wordt. Maar de reizen duren te lang en daarvoor is het noodig, dat voor deze visscherij zeer snelle trawlers gebouwd worden, die minstens 15 mijl per uur ioopen. Mijn jongste visch is als ze aan den afslag komt in den regel 9 tot 11 dagen oud, want ook als we Vrijdag binnen komen, moeten we tot Maandag wachten, met het oog op de markt. Zaterdag is geen goede marktdag voor deze visch. Als we trawlers hadden, die 15 mijl loopen. zouden we de reis haast een week kunnen bekorten en dan staat voor deze visch de heele Nederlandsche markt open. Want de visch is prima; vooral de rood baars is een smakelijke visch. Men heeft veel ovèr de visch uit de Barentszee te zeggen, maar, aldus besloot schipper Plug zijn relaas: ik ben er van overtuigd, dat deze visch veel meer gegeten wordt dan men weet. INVOER NATUURIJS. In het afgeloopen jaar werd ten behoeve van het visscherijbedrijf 1550 ton natuurijs ingevoerd; over 1937 was deze hoeveelheid 3000 ton. De impirt liep dus met pl.m. 50 pet. terug. OM IIET CLUBKAMPIOENSCHAP DAMMEN VAN NEDERLAND. Hedenavond zal in Hotel Kennemerhof de eerste wedstrijd om het kampioenschap D.C.IJ., kampioen van Noord-Holland en van Nederland worden gespeeld tusschen Jozeph Blankenaar, kampioen van Amster dam. Het D.C.IJ.-tiental is als volgt samen gesteld: B. Dukel, A. Ligthart, H. Laros, C. Suyk, J. J. H. Mertens, H. Buis, H. de Boer, G. Postma, T. Postma en P. Leijte. Reserves T. Basstra en K. de Jong. Opening nieuwe zaak G. van Telgen Hedenavond 6 uur heeft de opening plaats van de nieuwe zaak van den heer G. van Telgen, Trompstraat no. 2. Het pand, waar voorheen de zaak in heeren mode van den heer Smeenk was gevestigd, heeft een grondige verandering ondergaan Van- binnen is alles gerestaureerd wat een groote verbetering genoemd mag worden. Men komt eerst in de afdeeling parfumerieën, bijauterieën enz. Alles is hier ruim en over liet heeren kapsalon, alles licht en ruim en het heeren kapsalon, aïles licht en ruilm en rechts van de afdeeling parfumerieën is een ruime, geheel afgesloten dameskapsalon. Alles „first class" ingericht. CLUBAVOND HOOGOVENSTATEN. De eerste clubavond der Hoogovenstaten (Statensoos) vindt plaats op 10 Januari a.s. in 't Casino der Hoogovens. Men kan op dezen avond een kaartje leggen, biljarten, pingpong spelen, zelfs schaken en dammen. HOOGOVEN SCHAAKCLUB. De Hoogoven Schaakclub houdt haar Nieuw- jaarstournooi 1939 op Zaterdag 21 en Zondag 22 Januari in het Casino. Gespeeld zal wor den in groepen van vier in hoofd-, eerste-, tweede- en derde klasse. Door het instellen van een dubbele ronde is de strijd om den Ir. v. d. Vegte-beker op nieuw ontbrand. De leiding hebben M. van Ikelen, M., Bijwaard (elk 7V2 punt uit 9) en C. van Krimpen (2y2 p. uit 3), een gemiddelde dus van 0.83. Door het instellen van een theoriecursus hoopt men het spelpeil op te voeren en animo aan te kweeken, vooral onder de jeugd. CONCERT HET NEDERLANDSCHE KAMERKOOR. Hedenavond zal in de concertzaal van het hotel ..De Leeuwerik" te Haarlem het Neder landsche Kamerkoor zijn eerste uitvoering ge ven. Dit ensemble staat onder leiding van Fe lix de Nobel en bestaat uit een aantal gerou tineerde solisten, die zich toeleggen op het vertolken van koorwerken uit alle perioden der muziekgeschiedenis. De namen der leden zijn: de sopranen Cor- ry Bijster, Greet Koeman, Hélène Ludolph. Dora Schrama; de alten Roos Boelsma, Annie Hermes. Jo v. d. MeentWalter; de tenoren Albert Dana, Michel Gobets, Kees Smulders en de bassen Luciën Louman, Boris Pelsky en Willem van Santé. Er zullen worden uitgevoerd werken van Palestrina. Jannequin, Farmer, Tomkins. Mo zart, Brahms. Kodaly, Ravel en enkele Engel sche volksliederen. SCHAAKGROEP: DENK EN ZET. N.A.S.B. De uitslagen van de laatst gespeelde onder linge competitie-wedstrijden luiden: Groep A: H. VeluwenkampJ. Oosterwaal 01 T. TolM. Lanser 0—1 P. C. TolJ. Bossche li, 10 J. Kraaienoord—J. Hillecamp afgebr. Groep B: H. AarsenA. Croonenberg 10 J. NatH. Spieker Sr. 01 R. BlokH. Bronsema 10 G. KaasA. Spieker Jr. 10 H. ClotsH. Bouman 01 Waterpolo in het Velserbad. Voortzetting der wintercompetitie van den Kring Haarlem. Gisteravond werden in Velserbad weer 4 poiowedstrijden gespeeld om het kampioen schap van den kring Haarlem. Te acht uur begaf zich V.Z.V. 3 te water tegen K. Z. V.Z.V. 3 miste P. Kramer en speelde dus met één man minder. Dit bezorgde V.Z.V. 3 vele hachelijke momenten, maar de goed-ver- zorgde aanvallen kwamen van V. Z. V. J. de Jager wist voor V. Z. V. in de eerste helft 10 te maken. In de tweede ving P. Schachschabel, na eerst vergeefs op het doel geworpen te hebben, den terugstuitenden bal op en wierp dezen in het net. Wegens fouten moesten drie V. Z. V.'ers het water uit en bleven er slechts 3 achter. Toen kon K. Z. zonder eenige moeite een doelpunt maken Verdere doelpunten bleven uit en zoo won V.Z.V. 3 met 21. In den tweeden wedstrijd: V.Z.V. 2Ne re us 2 werd veel sneller gespeeld. Vooral P. Gott- mer deed wonderen. Snel wist hij zich te verplaatsen en het mag geen verwondering wekken dat hij V.Z.V. 2 10 bezorgde. Ook het werk van den keeper van Nereus 2 ver dient waardeering. Door zijn toedoen ble ven in de eerste helft verdere doelpunten uit. In de tweede helft vergrootte C. Brok den voorsprong van V. Z. V. 2, gevolgd door P. Gottmer die den stand op 30 bracht. Paul Gottmer, die dezen avond goed op dreef was, produceerde ook nummer vier, gevolgd door P. Duiker die 5—^0 maakte. Nereus 2 wist hierna J. Wevers, die ook prachtig spel leverde, te passeeren en maakte 51. Een corner, genomen door P. Gottmer, bezorgde V. Z. V. 2 door de hand van P. Duin- ker het zesde en laatste doelpunt. Het eind signaal bracht een 6—1-overwinning voor de V.Z.V.'ers. De Ham—D.W.R. II eindigde in een 5—2- overwinning voor D.W.R. II. Tot slot volgde de wedstrijfd V.Z.V. I—Ne reus I. Teun v. d. Broek, de bekende keeper van V.Z.V. I, speelde voor het eerst sinds lan gen tijd weer mee. Zijn knie-blessure is thans zoover genezen, dat hij „het wel weer aandurfde" zooals hij zei. Tijdens den wedstrijd bleek dat Teun nog lang niet de oude was. Spoedig had hij reeds twee doelpunten te incasseeren. Een doorslag van Pum Swier van een worp van G. Janus maakte 21, Het derde doelpunt tegen V.Z.V. ontstond door een misverstand in de middenlinie. P. Swier kreeg nog een vrijen worp te nemen, maar tijdens den worp klonk rustsignaal. In de tweede helft bracht N. Schoone den stand weldra op 3-2. Dit doelpunt werd ech ter gevolgd door 2 goals voor Nereus I. N. Schoone maakte echter nogmaals een tegen- punt, maar ten slotte won Nereus met 6—3. Ruime tongvangsten. In het afgeloopen weekeind is door de kust- visscherij nog al veel tong aangevoerd. Ook in het begin dezer week wordt nog een flinke aanvoer van tong verwacht, daar de berichten uit zee omtrent de tongvangst gun- stik luiden. Zaterdag daalden de prijzen wel eenigszins, doch ze zijn nog hoog genoeg om behoorlijke resultaten te garandeeren. Copyright P. I. B. 8ox 6 Copenhagen breogt de rivier mij wel naar Karei", daeht Gferda, U en ksefe <a?en Iftög naar de oevers, die aoo mooi waren. Eindelijk e« toesi werd zÉj weer vroo^jker. Zij ging rechtop m de boot staan kwam arj lange een groote k-ersenboomgaard, waarin een huisje stond met rood-en-blauwe veneters. Het huisje had een dak van sferoo en ter weerszijden van de aanlegplaats voor booten stonden twee houten soldaten, die het geweer geschouderd hadden, net alsof zij voor degenen, die voorbij kwamen, in de houding gesprongen waren. Gerda riep tegen de soldaten, omdat zij dacht, dat zij leefden. Maar zij gaven na tuurlijk geen antwoord. Met de boot dreef ze vlak langs den kant, maar het was toch nog te ver weg om aan land te springen. Nog harder riep het meisje nu, en ja, daar kwam een heel oud vrouwtje, leunend op een kruk, naar buiten. Ze had een groote muts, beschilderd met mooie bloemen, op haar hoofd. Met haar kruk trok zij de boot naar het land. „Jij arm; klein kind", zei het stokoude vrouwtje toen, „hoe ben je zoo alleen hierheen gekomen?" En meteen tilde zij Gerda uit de boot. CWordt vervolgd). EXAMENS HANDELSCORRESPONDENTIE. Geslaagd voor het diploma Duitsche Han delscorrespondentie van de Vereeniging Liteh, de heer B. van Leeuwen, IJmuiden-Oost, opge leid door den heer P. D. N. Veen, Velsen. AANGEKOMEN. 6 Januari: Wandia s.s. Skoghall Kuznets Lesov m.s. Leningrad J. Pzn. Coen s.s. Batavia Euryades s.s. Batavia Hei-mes s.s. Zwarte Zee Hakefjord s.s. Antwerpen Patria s.s. Rotterdam 7 Januari: Nigerian s.s. West Afrika Oberon s.s. Smyrna Bedale H. m.s. Newcastle Nereus s.s. Vigo Anna m.s. Duinkerken Springtide s.s. Swansea Favorita s.s. Huelva Celebes m.s. Perth 8 Januari: Lorenz Russ s.s. Skogby Lincoln Ellsworth m.s. Aruba Lilly s.s. Söderhamn Olga Topic s.s. Emden Breda s.s. Chili Reggestroom s.s. West Afrika VERTROKKEN. 6 Januari: Mars s.s. Rotterdam Agamemnon s.s. Rotterdam Iris s.s. Rotterdam Regulus s.s. Rotterdam Pericles m.s. West Indië Wea m.s. Bremen Biruta s.s. West Hartlepool Purfina m.s. Duinkerken Greta s.s. Pont Brülé Perseus s.s. Kopenhagen Jaarstroom s.s. West Afrika Maron m.s. Cardiff 7 Januari: Havnia s.s. Rotterdam Borgila s.s. Oslo Ossian s.s. Sluiskil Mercurius s.s. Esbjerg Alfa s.s. Malmö Merope s.s. Danzig Tiba m.s. Antwerpen Ingo s.s. Monrovia Norwich Trader m.s. Lowestol Bedale H. m.s. Rouaan Gateshead s.s. New Castle Kasachstan s.s. Moermansk Hakefjord s.s. Karlskrona Akershus s.s. Arendal IJstroom m.s. Leith Oberon s.s. Hamburg Patria s.s. Gothenburg Ask s.s. Malmö Anna Bulgaris s.s. Emden Wilbo m.s. Londen Enid Mary s.s, Gooole Amstelstrcx-m m.s. Londen Vechtstroom s.s. Huil Caribia m.s. Hamburg Hontestroom s.s. Londen Celebes m.s. Halden. SANTPOORT R.-K. Tooneelvereeniging V. O. O. T. A. G. De zaal van De Weijiman was Zondagavond door de donateurs van bovengenoemde too neelvereeniging aardig bezet, toen de loco voorzitter van VOOTAG het welkomstwoord sprak. Een jaar of zes geleden is het bekende too- neelspel van Jos. Smits en Jac. Braun: „Als de poorten opengaan" een waar kasstuk voor Vootag geweest, dat deze vereeniging vele malen en in verschillende deelen van onze gemeente voor het voetlicht heeft gebracht. Het werk, dat een sterk sociaal-getinten in slag heeft, speelt zich af in een fabrieksstad, alwaar Herman van Velsen (een rol door den heer A. G. R. Kappers in een breede doch strakke opvatting gespeeld) directeur is van een groote textielfabriek. Door de slechte tijden gedwongen een loonsverlaging in te voeren veroorzaakt dit een staking onder zijn arbeiders. Als voorman der stakers gaf de heer Jilles Jongkind een natuurlijke, vlotgeteekende fi guur, die zijn tekst goed begrijpt en goed werd bijgestaan door mevr. E. Kappers Peterse als zijn vrouw Marie. Een in den huize van Velsen aanwezige gouvernante Anny Linssen (mej. Annie Lou- werse) weet via het dochtertje van den fabri kant het verharde gemoed van den man te bewerken op een wijze een sociale werkster vólkomen waardig, zoodat het einde na een staking en een uitsluiting zich geheel ten goede keert. Uit de uitbeelding der gouvernante sprak het begrip en de kracht van overtuiging en zij, Willem Linssen en van Velsen droegen deze uitvoering. Enkele bijrollen waren niet sterk bezet; het was dikwijls nog wat stug. De regisseur, de heer W. van Gelre, tamboere er maar op, natuurlijker te doen spelen. Het in het stuk voorkomende kinderrolletje werd door de „kleine" Jopie Kruidbos vlot ver tolkt; ze speelde het eveneens 6 jaar geleden. Het speltempo kon goed voldoen en het puibliek heeft zich zeker met dit actueele en sterk geschreven spel geamuseerd. Het is wel iswaar niet geheel volmaakt, maar als er bij VOOTAG hard gewerkt wordt en men over een voldoende dosis zelfcritiek beschikken kan, zal deze vereeniging zeer zeker haar dona teurs en ook zichzelf nog vele aangename avonden kunnen verschaffen. Waarom zoekt men het echter steeds zoo in het dramatische? Is het aardsche tooneel geen tranendal genoeg? En daarbij zijn het juist de „beginnelingen" in de kunst van het dilettantentooneel, die het fijne blijspel of de dolle klucht ten koste van het melodraima-in. het-kwadraat verwaarloozen. Nu VOOTAG weer nieuw leven is ingebla zen en dit tooneelwerk (welks uitwerking van het actueele thema echter mijn waardeering heeft) naar zijn beste krachten voor het voet licht heeft gebracht, moge de vereeniging haar keuze ook eens laten vallen op een werk van vroolijke ontspanning. Fouten, waar wat aan gedaan kan worden is het zacht spreken van enkelen, zoodat het halverwege de zaal moeilijk verstaanbaar wordt en 't meer dan een half uur te laat be ginnen. Beide euvelen heb ik het vorige jaar ook reeds genoemd. ,Welk een liefde is er tooh voor het dilet tantentooneel", was de ontboezeming, die ik eens uit dilettant-kringen hooren mocht. In derdaad, want die liefde was dezen avond zoo groot, dat twee R.K. tooneelvereenigingen op nog geen 300 meter van elkander uitvoeringen gaven en elkander beconcurreerden wat het bezoek betreft. Dat is jammer en onnoodig. W.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2