IJMUIDEN Ifo BWIMIBI Eerste Kamer critiseert nir. Goseling. Geen lof voor het gevoerde beleid. Blijkens het voorloopige verslag der Eerste Kamer over de justitiebegrooting voor 1939 verklaarden verscheidene leden den minister geen lof te kunnen brengen voor het door hem -gevoerde beleid. Zij twijfelen geenszins aan 's ministers be kwaamheid, maar meenden, dat de resultaten van zijn beleid toch niet beantwoorden aan de bij 'zijn optreden gekoesterde verwachtingen, noch zijn stelligheid van toon bevestiging vond in zijn daden. Met name achtten zij de rechtszekerheid e het gezag sedert het optreden van dezen bewindsman niet te zijn verstevigd. In dit ver band werd in het bijzonder gewezen op de „zaak-Oss" en de „wilde-bussen-quaestie". Wat voorts het terrein der wetgeving be treft, wachten sinds langeren of korteren tijd tal van belangrijke onderwerpen op afdoening. De Ossche zaak. Enkele leden wezen op den onbevredigenden indruk, dien 's ministers optreden tegen de brigade Oss der Koninklijke Marechaussee, naar bleek tijdens de behandeling van deze zaak in eerste instantie in hooiger beroep, in breeden kring heeft gemaakt. Andere leden waren van oordeel, dat een bespreking van het door den minister te dezer zake gevoerde beleid behoorde te worden uit gesteld, totdat de Tweede Kamer zich aan de hand van de door den minister toegezegde nota nader over deze zaak zou hebben uitge sproken. Autobusdiensten. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de door den minister tegen zoogenaamde wilde autobusdiensten genomen maatregelen op een tijdstip, waarop een uitspraak van den Hoogen Raad kon worden verwacht, waarbij artikel 2 van het Reglement Autovervoer Personen (R.A.P.) niet verbindend zou worden ver klaard gelijk dan ook is geschied terecht ontstemming heeft gewekt. Het te dezen ge voerde beleid heeft niet bijgedragen tot ver sterking van het gezag. Verschillende andere leden achtten 's mi nisters optreden tegen de ondernemers der be doelde busdiensten niet te laken. Teneinde de nakoming te verzekeren van de uitspraken van den president der rechtbank te Amster dam was de minister wel verplicht de politie te instrueeren. Is de fout, zoo werd dezerzijds gevraagd, niet veeleer te zoeken bij het depar tement van waterstaat, dan bij dat van justi tie? Nog andere leden, die geneigd waren, deze vraag bevestigend te beantwoorden, meenden toch tegenover het door de zooeven aan het woord zijnde leden aangevoerde argument te moeten stellen, dat er ook andere rechterlijke uitspraken waren, dan de Amsterdamsche en het alleen uit dien hoofde reeds de voorkeur zou hebben verdiend, indien de minister het arrest van den Hoogen Raad had afgewacht. Overigens hadden deze leden er zich over verwonderd, dat het mogelijk was, dat deze zaak zich toedroeg, als is geschied Handhaving van het gezag. Verscheidene leden verklaarden niet geheel te-zijn voldaan over 's minister beleid ten aan zien van de handhaving van het gezag en zijn optreden tegen excessieve uitingen en extre mistische stroomingen. Met aandrang bepleitten zij een zoo krach tig-mogelijk optreden tegen anti-semietische Uitingen, opdat deze „nationale schande" binnen de engst mogelijke grenzen worde ge houden. Vreemdelingenrecht. Verscheidene leden verklaarden, dat ook het beleid van den minister ten aanzien van het toe laten van Duitsche vluchtelingen, vervolgd om der wille van politieke overtuiging, geloof of ras, hun geen volkomen voldoening vermocht te schenken. Al stemden zij toe, dat tegen onbelem merde toelating van vluchtelingen in ons land groote bezwaren bestaan, zij meenden toch, dat het verstand aan de stem van het hart wel eens te veel het zwijgen oplegt. Tegenover zoo schrij nend leed moge, vooral waar het kinderen geldt, aan ambtelijke voorschriften niet met groote ge strengheid worden vastgehouden. Verschillende andere leden waren van oor deel, dat niet steeds voldoende begrip wordt ge toond voor de groote moeilijkheden, welke zou den ontstaan, indien de regeering te dezen een andere gedragslijn had gevolgd en zou volgen. Het is een eisch van zelfbehoud, slechts een zeer beperkte toelating van vluchtelingen te doen plaats hebben Naleving verkeersvoorschriften. Verscheidene leden meenden, dat in het be lang van de verkeersveiligheid zoo krachtig mo gelijk diende te worden opgetreden tegen over reding van verkeersregelen. Zij vertrouwden, dat de minister in die richting werkzaam wilde zijn. Er is alleszins reden om in bepaalde geval len voorgoed besturen van een motorrijtuig te verbieden. ROTTERDAM DOET WEER EEN STAP TERUG. Vliegveld-Zestienhoven weer aan de orde. WAALHAVEN AAN DEFENSIE AANGEBODEN B. en W. van Rotterdam hebben den raad machtiging gevraagd de regeering te verzoe ken thans de gevraagde toestemming tot den aanleg van een luchtvaartterrein in den pol der Zestienhoven ten spoedigste te veiieenen. Indien die toestemming wordt verleend, blijft de gemeente bereid Waalhaven aan defensie af te staan en mede werken tot een rege ling inzake medegebruik van dat terrein door defensie gedurende den overgangstijd. B. en W. gronden dit voorstel op de uit spraak der Tweede Kamer van 20 December j.l. door de aanvaarding van de motie-v. d. Waerden e.s. en voorts op de, in de correspon dentie tusschen regeering en Rotterdam voor komende toezegging, dat Rotterdam toestem ming zou verkrijgen tot verplaatsing van de burgerluchtvaart van Waalhaven naar een terrein in den polder Zestienhoven, wanneer de vraag of een voor Amsterdam. Den Haag en Rotterdam centraal gelegen luchtvaart terrein moet worden ingericht, ontkennend beantwoord wordt. De beantwoording dier vraag mocht, krach tens indertijd gedane mededeeling van de reegering, worden tegemoet gezien omstreeks de jaarwisseling 1938/1939, zoodat B. en W. thans op een spoedige beslissing van de regee ring meenen te mogen aandringen. Do „Klotterpeel'' wordt ontgonnen. Naar wij vernemen heeft de Nederlandsche Heide Maatschappij voor rekening van de Cocp. Roermondsche Eiermijn G. A. te Roer mond aangekocht het bijna 200 H.A. groote complex „De Klotterpeel", gelegen in de on middellijke nabijheid van het kerkdorp de Rips (Gem. Bakel) aan den harden weg Deurne-Oploo. De koopers zullen dit complex thans zoo spoedig mogelijk in werkverschapping door de Nederlandsche Heide Maatschappij doen ont ginnen en het daarna in boerderijen van 10-12 HA. grootte aan Noord-Brabantsche of Limburgsche boeren uitgeven. Dit werk is een uitstekend object voor werkverschaffing en biedt bovendien een blij vende bestaansmogelijkheid voor een belang rijk aantal nieuwe gezinnen. Dit te meer, wijl het niet de bedoeling is een winst te maken, doch de gronden zoo rationeel en zoo goed mogelijk te ontginnen, ze daarna een jaar met lupine en rogge te bebouwen en ze dan on middellijk tegen kostenden prijs aan de boeren uit te geven. De boeren zullen er dan zelf hun gebouwen op moeten stichten. Deze werkwijze is naar de meening van de Nederlandsche Heide Maatschappij wel de beste weg om, met zoo weinig moge lijk kosten, aan de zich hier vestigende be volking de grootste zekerheid te bieden van een goede bestaansmogelijkheid. Het is de bedoeling dat reeds in Februari met een 200 man uit omliggende gemeenten in werkverschaffing: zal worden begonnen. Manifest van tooneelspelers. Een groot aantal personen, allen behoorende bij het tooneel, hebben gemeenschappelijk vast gesteld, dat het noodzakelijk is geworden hun meening te doen kennen omtrent tendenzen, die de vrijheid van het tooneel bedreigen. Meer en meer wordt opvoering van tooneel- stukken van sociale en cultureele beteekenis, die een uitspraak bevatten over de groote vraag stukken van het geweld en de onderdrukking, van het machtsmisbruik en de rechteloosheid, door bestuursinstanties en politieke groepen ver boden, andere stukken bereiken het publiek niet, omdat men een verbod vreest en geen risico in het toch reeds moeilijke tooneelbedrijf kan nemen. Door dezen gang van zaken kan het tooneel slechts zeer ten deele zijn functie als spiegel van den tijd en drager van cultuurwaarden, d. w. z. zijn opvoedende taak, vervullen. Tegen deze ontwikkeling protesteeren de too neelspelers unaniem. Zij doen een beroep op het publiek hierin naast hen stelling te nemen, om te verhinderen, dat het tooneel in zijn vrije ontplooiing wordt verstikt. Daarnaast protesteeren de tooneelspelers te gen de toenemende censuur, die op den inhoud der te spelen stukken wordt uitgeoefend, waar door tal van elementen uit de stukken zonder meer geschrapt worden. Zij herkennen hierin een aantasting van de vrijheid van het woord, die gevaren in zich draagt voor de toekomst van' de geestelijke vrijheid in het algemeen. Een volk, dat slechts het toegelaten woord te hooren of te lezen mag krijgen, staat onder voogdij als onmondigen. Het ontvangt niet het vertroeven, dat ieder mensch waard, dus menschwaardig is, en ziet zich allengs in de vrije ontwikkeling van zijr. meening gestuit. Terwille van hun komst in het bijzonder en van de waarden der geestelijke vrij heid van het volk in het algemeen, protesteeren hierbij de tooneelsp'elex-s, in het vertrouwen, dat dit protest weerklank zal vinden. Aangezien de sociale taak der kunstenaars niet zoozeer een politieke dan wel een cultureele is, is het van belang hierbij vast te stellen, dat dit manifêst mede ondersteund en ten deele ge ïnspireerd is door eenige honderden kunstenaars van ander ambacht dan het tooneel, welke kunstenaars zich vereenigd hebbeii in en rond om het kunstenaars centrum voor geestelijke weerbaarheid. Het organisatie bureau van dit centrum voor geestelijke weerbaarheid (Roelofsstraat 84, Den Haag) ontvangt gaarne de bewijzen van in stemming met den inhoud van dit manifest. Het manifest is onderteekend door ruim 80 tooneel spelers. Muilkorven van een hond geëischt. President van rechtbank verklaart zich echter onbevoegd. De president van de Amsterdamsche recht bank heeft uitspraak gedaan in een kort ge ding tusschen een villa/bewoner van Crailoo (Blaricuim) als eischer en diens buurman, die in het bezit is van een Duitsche herders hond welke naar het oordeel van eischer ge vaar oplevert voor de omgeving, als gedaagde. De villabewoner haar herhaaldelijk over den hond geklaagd en hij vreesde, daar reeds enkele personen door het dier zijn aangeval len, dat ook zijn 5-jarig dochtertje zou worden gebeten. In kort geding vroeg hij daarom van den president een bevel aan den eigenaar om het dier te muilkorven, met oplegging van een dwangsom van f 100 voor iedere overtreding van dit verbod. De president weigerde echter de gevraagde voorziening, daar hij zich onbevoegd achtte, omdat hetgeen eischer vordert geen voor ziening bij voorraad is. Bovenendien acht de president het twij felachtig of in deze recht van eischer aan wezig is om de onderhavige vordering bij den gewonen rechter te doen geldig maken. Urk weer van levensmiddelen voorzien. Twee booten brengen voorraad voor vier weken aan. Zaterdagmiddag kwamen op Urk aan de post boot „Jhr. von Geusau" en de motorboot „Ido- nea", beide van de N.V. Urker Stoomboot Maat schappij, die 's morgens om zeven uur van den Vossenwaard vertrokken waren. De twintig passagiers hadden den nacht aan boord doorgebracht. Ook de vracht van de beide booten bedroeg een aanzienlijke hoeveelheid: voor vier weken levensmiddelen en zestien zak ken post. Ofschoon de reis zes uur geduurd had, kon men, gezien de moeilijke omstandigheden, toch van een vlotten overtocht spreken. Dit is voor namelijk te danken aan de waakzaamheid van den vuurtorenwachter, die de kapiteins Kroon van de Von Geusau en kapitein van Dokkum van de Indonea regelmatig radiografisch aan wijzingen heeft gegeven omtrent den te volgen I koers. I Handel Mij. H. Alb. de Barv Co. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur Weer 5 dividend. Aan het verslag van de directie van de Han- del-Maatschappij H. Albert de Bary Co. N.V. over het boekjaar 1937-38, afgesloten per 30 September 1938 ontleenen wij het volgende: Bij een bruto-winst van f 2.607.816 (v.j. 2.461.791), bedraagt, na aftrek der algemeene on kosten ad f 1.413.931 (1.476.122), de nettowinst f 1.193.885 (985.669). Met inbegrip van het saldo nieuwe rekening per 30 September 1937 ad f 198.154 (2Ï2.485) en de Verleden jaar in het le ven geroepen speciale reserve ad f 300.000, staat een bedrag van in totaal f 1.692.039 (1.985.154) ter beschikking van de algemeene vergadering. In het afgeloopen boekjaar deed zich de ge legenheid voor, op grond van in het verleden gesloten overeenkomsten een post van f 5.000.000 eigen aandeelen te verwerven, dien wij in onze balans onder activa hebben opgenomen. Het is onze bedoeling deze aandeelen te gelegener tijd weer te plaatsen. Aangaande de bestemming van de beschikbare f 1.692.039 wordt voorgesteld: de bovengenoemde speciale reserve van f 300.000 intact te laten en ter beschikking te houden van de volgende gewone algemeene ver gadering van aandeelhouders; op het kapitaal van f 15.000.000 een dividend van 5 pet. (v. j. 4 pet.) uit te keeren. een bedrag van f 450.000 (v. j. 100.000) af te zonderen voor de pensioenregeling voor ons personeel en het saldo ad f 192.039 (212.485) op nieuwe re kening over te brengen. Met behulp van een fonds, dat voor dit doel reeds sedert jaren bestaat, kan een pensioenstich ting met een kapitaal van f 1.200.000 gevormd worden. FELLE BRAND BIJ BIOSCOOP VOORSTELLING VOOR KINDEREN. Allen konden zich in veiligheid brengen. BIOSCOOPZAAL, HOTEL EN* KAPPERSZAAK GEHEEL AFGEBRAND. Zonadagavond tegen half zes heeft een felle brand gewoed in het bekende hotel van den heer G. de Boer, gelegen aan de Markstraat te Musselkanaal (gemeente OnstweddeL De brand is ontstaan door het vlamvatten van een film, tijdens een bioscoopvoorstelling voor kinderen. De brand woedde in de cabine, doch sloeg na korten tijd naar de zaal over. Het vuur verspreidde zich zeer snel en het duurde slechts korten tijd of het geheele ge bouw, dat twee verdiepingen hoog is stond in lichter laaie. De ongeveer honderdvijftig kinderen, die zich in de bij het hotel behoorende bioscoop zaal bevonden, konden veilig het gebouw ver laten. Ook de andere, zich in het gebouw be vindende personen, kregen geen letsel. Het hotel en de ernaast gelegen kappers zaak van den heef J. Koops gingen geheel verloren. Slechts korten tijd geleden was de bioscoop zaal van hotel Boer verbouwd en gemoderni seerd. DE ZEDENMISDRIJVEN IN DE OOST BATAVIA, 7 Januari. (Aneta-ANP) Op last van den officier van justitie te Batavia is in de hoofdstad nog een Europeesch particulier in preventieve hechtenis gesteld in verband met de zedenmisdrij ven. MEDAN, 7 Januari. (Aneta-ANP) Op last van den officier van justitie werd nog een Euro peesch employé van een scheepvaartbedrijf in preventieve hechtenis gesteld. Deze was te Be- lawan werkzaam. Bij de nadering der politie sprong de man te water, doch deze poging tot zelfmoord mislukte, waarna hij naar Medan werd overgebracht. DJOKJAKARTA, 7 Januari (Aneta-ANP) Een Europeaan, die te Solo werd gearresteerd in verband met de zedenmisdrijven, is weder op vrije voeten gesteld. Weer: Wind: Den Helder: zw. bewolkt stormachtig ZZW Vlissingen: betrokken krachtig ZZW De Bilt: betrokken krachtig ZZW Groningen: betrokken stormachtig ZW Maastricht: betrokken matig ZW Temperat. Minimum Neersl. af gel. etmaal in gr. C.: in gr. C.: in m.M.: Den Helder: 6 6' Vlissingen: 7 6 De Bilt: 7 6 Groningen: 6 5 Maastricht: 6 6 Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur Voor het geheele land: Aanvankelijk krachtige, later tot matig afnemende Zuidelijke tot Zuidwestelijken wind, aan vankelijk toenemende bewolking, met kans op regen, later weer gedeeltelijk met wellicht enkele lichte regenbuitjes, iets minder zacht. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 45 F. Laagste hedennacht 44 F. Hoogste heden 44 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 758 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 86 IJmuiden HOOG WATER TE 1JMUIDEN Dinsdag v.m. 6.12 uur; n.m. 6.32 uur. Woensdag v.m. 7.02 uur; n.m. 7.25 uur. Donderdag v.m. 7.52 uur; n.m. 8.09 uur. Verwachte viscliaanvoer. Thuisstoomende voor de Dinsdagmarkt: En Avant IJm. 8. Vangst 85 m. schelvisch, 90 ra. braadschelvisch, 160 m. gul en blanke kool- visch, 100 m. zwarte koolvisch, 80 m. wijting, en radio. 35 m. rog en poon. Totaal 510 m. Alma IJm. 44. Vangst: 80 m. schelvisch. 255 m. braadschelvisch, 70 m. radio, 25 m. wijting en witjes, 45 m. kcolvisch, kabeljauw en gul; 40 m. poon en vleet. Totaal 515 m., benevens 135 st. stijve kabeljauw. Rotterdam IJm. 112. Vangst 75 m. schelvisch 270 m. braadschelvisch. 70 m. gestripte radio, 30 m. dichte radio, 20 m. tong, schar en witjes, 30 m. poon, 25 m. gul. Totaal 50ó m. benevens 120 st. stijve kabeljauw. VERTROKKEN TRAWLERS. Maria Elizabeth IJm. 114, Penelope IJm. 64, Antje R.O. 15. GROOTE TONGVANGST. De Dolfijn IJm. 103, was heden aan den af slag met niet minder dan 2150 K.G. tong. De trawler besomde daardoor niet minder dan f 3050. PRIJZEN VAN VISCH UIT DE WITTE ZEE. Groot schelvisch f 3.10—1,60 per 50 K.G. Middel schelvisch f 4.40—2.80. Kleinmiddel schelvisch f 43. Kleine schelvisch f 5—3.90. Groote gul f 2.101. Kleine g-ul f 2.10—1.35, Kleine wolf f 3.10—2,70. Roodbaars f 4.10—3.20. Alles per 50 K.G. Kabeljauw f 8.10—7.10 per 125 K.G. Crematie prof. nir. H. W. C. Bordewijk. Zaterdagmiddag vond op Westerveld de crematie plaats van wijlen prof. mr. dr. H. W. C. Bordewijk, in leven hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Het slechte weer en de slechte wegen heeft velen niet weerhouden, de eenvoudige plech tigheid. bij te wonen en toen de baar langs de besneeuwde paden naar de aula werd gedragen, werd deze gevolgd door een groot aanta! be langstellenden, vooral uit de universitaire rijen. O.a. merkten wij op mr. dr. H. J. Rei- nink, secretaris van het College van Curato ren der Groningsche Universiteit, dr. P. J. van Rhijn, secretaris van den Senaat, de hoog leeraren mr. H. van Goudoever, prorector, mr. J. H. van Meurs, mr. dr. R. D. Kollewijn, mr. C. W. v. d. Pot Zzn., dr. L. Polak Daniëls, dr. S. Cohen, prof. dr. J. Walch uit Parijs, verte genwoordigers van den Senaat van het Gro ningsche Vrouwen Studentencorps Magna Pete, van Pictura, Groningen, ook vele hoog leeraren van andere universiteiten, voorts o.a. dr. J. A. H. W. Hacke, directeur-generaal van den Arbeid, J. P. van, Lonkhuijzen, directeur der Nederl. Heide Mij., A. H. Baron van Har- denbroek van Ammerstol te Haarlem, J. S. van Braam, secretaris van de Nederlandsche Vereeniging van Rentmeesters, den Haag, Jhr. mr. E. B. F. R. G. Wittert van Hoogland na mens den Hoogen Raad van Arbeid enz. In de aula werd allereerst het woord gevoerd door een broer van den overledene. We wisten allen, dat de slag dreigde, aldus spreker. Nu deze eenmaal is gevallen, is het moeilijk vol komen den omvang van dit verlies te reali- seeren. Spreker schetste de moeilijke jaren van de jeugd van zijn broeder en zijn groote ver knochtheid aan zijn ouders. Professor Goudoever sprak namens de Uni versiteit en als vriend. Wat hij bij zijn oplei ding ontvangen heeft heeft prof. Bordewijk met woekerrente teruggegeven. Hij was een der markantste theoretici en heeft noest ge arbeid met den inzet van al zijn krachten. Daarbij ging het steeds, om de zaak te dienen en niet om eigen eerzucht of oordeel. Prof. dr. Jan Walch schetste het rijke leven van zijn vriend, dien hij meer dan veertig jaren had gekend. Nadat de baar onder orgelspel van het Largo van Handel was neergelaten, dankte de broer de aanwezigen, in het bijzonder de sprekers, voor hunne belangstelling. Het 125-jarig jubileum van de artillerie. Een défilé voor het gemeentebestuur. De plechtigheden voor de bezetting van het pantserfort georganiseerd in verband met het 125-jarig jubileum van het regiment artillerie begonnen hedenmorgen 8 uur met het hijschen van de driekleur op het fort. Na afloop daarvan kwam de compagnie in de can tine bijeen, waar de commandant der bezet ting, kap. L. V. M. E. Drukker, een toespraak hield, waarin hij vertelde van de geschiedenis van het regiment. Vanmorgen te 9 uur begon de marsch door de gemeente, waarna in Velserbeek eenigen tijd halt werd gehouden. Tegen half 11 werden de manschappen weer opgesteld, waarna naar het gemeentehuis werd gemarcheerd, waar de troep onder commando van een tweeden luitenant keurig in carré werd opgesteld. Burgemeester Kwint heeft daarna den troep geïnspecteerd. De compagnie marcheerde toen weer af voor het défilé voor het gemeentebestuur, waarbij behalve de burgemeester, ook de drie wethou ders aanwezig waren. Langs een andere route werd vervolgens weer naar den kop van de visschershaven gemar cheerd. BESOMMINGEN. Manden. Trawlers: 410 Prinses Beatrix IJM 117 f 2340 1000 Eveline IJM 115 f 3450 150 Neptunes IJM 87 f 2780 550 Bergen IJM 16 f4210 400 Cath. Duyvis IJM 60 f 3390 1075 Amsterdam IJM 58 f 3920 175 Dolfijn IJM 103 f 3050 195 Zeeleeuw IJM 29 f 2610 180 Condor IJM 72 f 2480 105 Raaf IJM 432 f 2180 3200 Erin IJM 12 gedeeltelijk gelost f 4660 Schepen met versche haring: VL 199 f580 VL 197 f550; Bruinvisch IJM 97 f470; VL 114 f240; VL 195 f150; VL 207 f 650; VL 206 f710; VL 217 f140: VL 204 f420; VL 172 f500; KW 42 f790. MARKTBERICHT IJMUIDEN. (Versche visch.) IJmuiden. 9 Jan. 1939 (A.N.P.) Tarbot 145—120 ct. per K.G. Tong 91—66 ct. per K.G. Heilbot 122—108 ct. per K.G. Griet f 38—15 per 50 K.G. Groote schol f 14—11.50 per 50 K.G. Middel schol f 15.50—12.50 per 50 K.G. Zetschol f 19—17 per 50 K.G. Kleinschol f 19—9.50 per 50 K.G. Schar f 11,50—6.50 per 50 K.G. Tongschar f 36.50—13 per 50 K.G. Poontjes f 84.50 per 50 K.G. Groot schelvisch f 27,5022 per 50 K.G. Middel schelvisch f 21.50—19 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 18—11 p. 50 K.G. Kleine schelvisch f 12,50—6.60 per 50 K.G. Groote gul f 12,7.50 per 50 K.G. Kleine gul f 7.50—2.30 per 50 K.G. Wijting f 5.202.50 per 50 K.G. Makreel f 7.50—2.40 per 50 K.G. Versche haring f 6.60—4 per 50 K.G. Kabeljauw f 5830 per 125 K.G. Vleet f 4.600.78 per stuk. Leng f 2.50—1.07 per stuk. Koolvisch f 0.750.20 per stuk. Rog f 1916 per koop. Kunstfoto's van den heer A. de Graaf. Op de jubileumtentoonstelling in het Leesmuseum te Amsterdam. In verband met het 100-jarig jubileum van de fotografie wordt in het Leesmuseum op het Rokin te Amsterdam een herdenkingstentoon stelling van kunstfoto's gehouden, georgani seerd door den Bond van Nederlandsche Amateurfotografen en door den Amsterdam- schen Amateur-fotografenbond. De tentoongestelde foto's zijn zeer scherp geselecteerd, zoodat alleen werken van buiten gewone kwaliteiten geëxposeerd worden. Aan de tentoonstelling is tevens een nationale wed strijd verbonden. Het is ongetwijfeld een eer voor onzen stad genoot den amateurcineast den heer A. de Graaf, dat niet minder dan tien foto's van hem voor deze tentoonstelling zijn aangeno men. Een der foto's werd bekroond. De fotflfc zijn hoofdzakelijk havengezichten. COMITé VOOR CULTUREELE FILMS ROMEO EN JULIA. In de Pont-Bioscoop draaide Zondagmor gen voor het Comité voor cultureele films de bekende opera Romeo en Julia als film werk. De voorzitter van het comité, de heer IJ. J. Reitsma gaf na een woord van welkom tot het talrijk opgekomen publiek een uiteenzetting van bovengenoemd filmwerk Romeo en Julia een opera van den Franschen componist Charles Gounod, werd ontleend aan een tra gedie in 5 bedrijven van Shakespeare. Het speelt in de Italiaansche stad Verona om streeks het jaar 1300, waar toentertijd twee geslachten bestonden, wier belangen op elk gebied met elkaar in botsing kwamen. Zoowel in politiek als in naam, fortuin en roem waren zij elkanders tegenstander. Deze ge- slahten waren de Montechi en de Capeletti. Romeo de Montecchi nu sloot na een avon tuurlijke kennismaking een geheim huwelijk met Julia Capeletti. Wanneer nu eenigen tijd later Romeo een neef van Julia in een duel doodt wordt hij uit Verona verbannen en Julia door haar strengen vader tot een hu welijk gedwongen. Ten einde dit te ontgaan neemt zij een slaapdrank in. opdat men in de meening zal verkeeren dat zij gestorven is. Ook Romeo gelooft aan haar dood en slaat de hand aan zichzelf. Wanneer Julia uit haar verdoo- ving ontwaakt en het lot van Romeo ver neemt sterft zij van smart. Dit is de verkorte inhoud van dit filmwerk, dat van het begin tot het eind weet te boeien. We twijfelen dan ook niet of het comité kan voor Donderdag avond, wanneer de tweede vertooning plaats vindt, op een uitverkochte zaal rekenen. JOODSCHE EMIGRANTEN UIT ITALIë. Het café hoek SchulpwegGildelaan eigen dom der firma Ruysenaars alhier werd door deze verbouwd en verhuurd aan een Vereeni ging uit Amsterdam ten einde als verblijf te worden bestemd voor een twintigtal Joodsche emigranten uit Italië. Deze zullen op boerde rijen in de omgeving den landbouw leeren, om dan later wanneer de noodige kennis is ver kregen, naar Palestina door te reizen en daar eveneens den landbouw te beoefenen. URGENTIE PROGRAMMA R. K. MIDDEN STAND. Propaganda van de Hanze. Dinsdagavond houdt de plaatselijke afdee- ling van de R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" een propagandavergadering ln het ge bouw van de K.S.A. Spreker is de heer Jan Bakker, directeur van het Centraal Hanzebureau over het ur gentieprogram 1938. Hij zal daarbij de actie behandelen, die het hoofdbestuur voert bij de Kamerfractie en de regeering voor het oplos sen van middenstands-vraagstukken. De bijeenkomst is toegankelijk voor alle R.K. Middenstanders en hun gezinsleden. Brand in een mijn hij Essen. Vermoedelijk vijf dooden. In de mijnen van Möller-Gladbeck bij Essen heeft een ernstige brand gewoed. Men neemt aan, dat vijf arbeiders hierbij het leven ver loren hebben. Het bergingswerk was tengevol ge van de hitte uiterst moeilijk. MIJNGAS EISCIIT EEN DOODE EN TIEN GEWONDEN. CHARLEROI, 8 Januari. Tengevolge van het ontsnappen van mijngas zijn in een steenkool mijn bij Charleroi een persoon gedood en tien gewond. (Havas). HARKT AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. (Maandag en Woensdag) Amsterdam, 9 Januari 1938. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 515 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwaliteit 6876, 2e kwaliteit 6066, 3e kwaliteit 5056 ct. per K.G. slachtgewicht. 90 Melk- en Kalfkoeien f 180—f 260 per stuk. 49 Vette Kalveren, 2e kwaliteit 6066, 3e kwaliteit 5058 ct. per K.G. levendgewicht. 71 Nuchtere kalveren f 7—f 10 per stuk. 38 Schapen f 16f 22 per stuk. 544 Varkens: Vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 5758 ct. per K.G. slachtgewicht. Zware var kens 5556 ct. per K.G. slachtgewicht, Vette varkens 5455 ct. per K.G. slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3