SKI-SPORT WIELRIJDEN SCHAKEN TOURNOOI TAFELTENNIS GYMNASTIEK. (UN/T ENEETTERE^ Concert der H. O. V. MUZIEKAVOND Haarlemsche Schilders Exposeeren X n A G 9 T A N U A" R I 1939 Om den Grooten Prijs der skiclub van Parijs. Op den tweeden dag van de wedstrijden om den grooten prijs der Skiclub van Parijs te Megeve werd de slalom geloopen. Op de hellin gen van de Mont Joux was een piste uitgezet met vijftig paar vlaggetjes. De winnaar van de afdaling bij de heeren, de Zwitser Molitor. viel, zoodat zijn kansen op de eerste plaats nihil wer den. De beste' tijd van den dag werd gemaakt door den Duitscher Helmut Lantschner met 53 sec. Ook zijn tweede slalom was snel, zoodat hij verreweg de beste prestatie in dit onderdeel ver richtte. In de combinatie werd Lantschner eerste, ge volgd door zijn landgenoot Walch. Christl Cranz was ook bij de slalom in schitterende conditie. Concurrentie van beteekenis had zij eigenlijk niet, zoodat zij de slalom en de combinatie ge makkelijk won. De uitslagen luiden: Slalom heeren: 1 H. Lantschner (Duitsch- land) 1 min. 47 sec. (53 en 54 sec.); 2 Walch (Duitschland) 1 min. 50.2 sec. (55.6 en 54.6); 3 Rudi Cranz (Duitschland) en James Couttet (Frankrijk) beiden 1 min. 51 sec. Combinatie heeren: 1 Lantschner 477.72 pun ten; 2 Walch (Duitschland) 477.15 punten: 3 Couttet 476.49 punten: 4 Haro Cranz (Duitsch land) 468.64 punten; 5 Rudi Cranz 467.25 pun ten. Slalom dames: 1 Christl Cranz (Duitschland) 2 min. 6.2 sec. (1 min. 3.6 sec. en 1 min. 2.6 sec.); 2 Loulou Boullaz (Zwitserland) 2 min. 17.2 sec. Combinatie: 1 Christl Cranz 480 punten; 2 Loulou Boullaz 464.12 punten; 3 De Fressange (Ffankrijk) 455.5 punten. Christl Cranz. Zondag werden de wedstrijden te Megeve voortgezet. Bij het springen werd de winnaar van de combinatie, de Duitscher Lantschner, op nieuw eerste met 41.5 meter. Met een punten- aantal van 231 bezette hij de eerste plaats. Tweede werd de Zwitser Von Allmen met 211 punten; Maurer eindigde als derde met 207.16 £unten. Bij de juniores werd de Franschman James Couttet winnaar. België—Nederland. Bij de wedstrijden van Zaterdagavond in het Sportpaleis was de ontmoeting BelgiëNeder land het hoofdnummer van het programma. Van der Vijver maakte zijn debuut als be roepsrenner. Hij won gemakkelijk van den Belg Huybrechts; hij weerde zich schitterend tegen Scherens, van wien hij met slechts 10 c.M. ver schil verloor. Van Vliet werd winnaar in de algemeene rangschikking. Aan de uitslagen ontleenen we de volgende: Omnium BelgiëNederland. Sprint, eerste rit: 1. Wals, 2 Schulte, V2 wiel, 3. Debruycker, V2 lengte, 4. Billiet, tijd 13 sec. Tweede rit: 1. Kaers, 2. Pijnenburg, 1 wiel, 3. Middelkamp, y2 lengte, 4. Buysse, tijd 12 4/5 sec. Achtervolging over 2 K.M.: eerste rit: 1. Mid delkamp, 2. Billiet op 20 Meter, tijd 2 min. 34 2/5 sec. Tweede rit: Schulte en Buysse ge lijk, tijd 2 min. 31 3/5 sec. Derde rit: 1. Wals, 2. Debruycker op 25 Meter tijd 2 min. 31 1/5 sec. Vierde rit: 1. Kaers, 2. Pijnenburg op 31 Meter, tijd 2 min. 32 3/5 sec. Tijdrit over 1 K.M. per ploeg: 1. KaersDe bruycker 1 min. 2 2/5 sec.; 2. BuysseBilliet 1 min. 5 sec.; 3. PijnenburgWals 1 min 5 1/5 sec.; 4. SchulteMiddelkamp 1 min. 5 2/5 sec. Puntenrace over twaalf ronden: 1. Buysse 9 punten; 2. Wals 11 punten; 3. Debruycker 13 punten; 4. Kaers 16 punten; 5. Schulte 19 pun ten; 6. Middelkamp 19 punten; 7. Billiet 28 pun ten; 8. Pijnenburg 29 punten. Algemeene x-angschikking individueel: 1. Kaers 7 punten; 2. Wals 8 punten; 3. Buysse 8J/2 punt; 4. Debruj'cker 9 punten; 5. Schulte 12 punten; 6. Middelkamp 13 V2 punt; 7. Pijnen burg en Billiet, ieder 15 punten. Landenrangschikking omnium: 1. België 39y2 punt; 2 Nederland 48y2 punt. Landenwedstrijd snelheid BelgiëNederland: Eerste rit: 1. Van Vliet; 2. Huybrechts op één lengte 12 2/5 hec. Tweede rit: 1. Scherens; 2. Van der Vijver 10 c.M. 12 2/5 sec. Derde rit: 1. Van der Vijver; 2. Huybrechts op 10 Meter 12 2/5 sec. Viex-de rit: 1. Van Vliet; 2. Scherens 10 c.M. 12 sec. Match a quatre: 1. Van Vliet; 2. Schex-ens, één kwax-twiel; 3. Huybrechts half wiel; 4. Van der Vijver, tijd 12 2/5 sec. Tijdrit over 250 Meter: 1. Scherens 14,25 sec., 2. Van Vliet 14,36 sec.; 3. Van der Vijver 14,77 sec.; 4. Huybrechts 15.51 sec. Algemeene rangschikking: 1. Van Vliet 5 punten; 2. Scherens 6 punten; 3. Van der Vijver 11 punten; 4. Huybx-echts 12 punten. Landenwedstx-ijd: 1. Nederland 15 punten; 2. België 17 punten. Achilles. Zondag organiseerde Achilles een revanche- clubontmoeting op de hometrainei-s tusschen Victrix uit Allernaar, Excelsior te Haarlem en Achilles te Haai-lem. Ook nu legde Victrix op fraaie wijze beslag op den eersten prijs. Achilles bezette de tweede plaats en Excelsior moest zich met de derde plaats tevreden stellen, wat even wel nog een beste prestatie van deze renners was, die blijk gaven, dat zij haast niet op de rol len rijden. Zij gaven echter dapper partij. De uitslag werd aldus: 1. Victrix 7 min. 40 3/5 sec.; 2. Achilles 8 min. 7 1/5 sec.; 3. Excelsior 8 min. 36 sec. De snelste tijd werd gemaakt door Ottenbros van Victrix, 43 sec. over 1 K.M. op wegbanden. 2 en 3. P. Korthals en D. Claassen, beiden 43 2/5 van Achilles. Hedenavond 8.30 uur vergadering. H. S. V. „De Kampioen". Zondagmox-gen hield de H. S. V. „Dc Kam pioen" haar eersten rit voor haar Hometrainers kampioenschap. De uitslag was voor de roode rol, 1 K.M.: 1. P. v. d. Heijden 38 sec.: J. Bos 38 3/5 sec.; S. Bos 39 1/5 sec.; L. Scheidier 40 2/5 sec. Voor de blauwe rol: 1. P. v. d. Heijden 35 4/5 sec.; Laan 39 3/5 sec.; Sipma 40 4/5 sec.: C. El- dik 41 4/5 sec. Eenige pogingen, om het record te verbete ren, slaagden niet. Alleen P. v. d. Heijden zag kans, zijn tijd nog scherper te stellen en wel: 2 K.M. voor den Kuiperprijs: 1. P. v. d. Heijden 1 m. 15 2/5 sec.: 2. L. Scheidier 1 m. 20 1/5 sec.: 3. J. Bos 1 m. 22 1/5 sec. Vex-gadering voor het jaarfeest. De Jonge Kampioen. Bovengenoemde vereeniging hield haar eer sten rit van de competitie op de hometx-ainers in haar clubgebouw „Flora" aan het Pretoriaplein. A- en B-klasse reden 2 x 500 M.; de C-klasse 2 x 500 M. en de juniores 2 x 250 M. Totaal uitslag over beide ritten voor A- en B-klasse: 1 G. Peters tijd 38.3 sec., 2 A. de Vries 41.3 sec., 3 J. Roorda 43.1 sec., 4 H. Veerman 44.3 sec., 5 C. Bijster 45.2 sec. C-klasse: 1 C. de Jong tijd 46.1 sec., 2 Stoel man 49.4 sec. Juniores: 1 Y. Smit 26.3 sec., 2 H. Droog 28.3 sec., 3 Pette 31.1 sec. Dinsdag gelegenheid voor te trainen op de hometrainers in het clubgebouw. Leerlingen Middelb- Scholen geëindigd Van Kampen winnaar hoofdgroep. Het schaaktournooi tusschen de leerlingen der middelbare scholen van Haarlem, dat zeer ge slaagd genoemd mag worden, behoort weer tot het verleden. Er is in zeer sportieven geest drie dagen lang geschaakt. Zaterdagmorgen reeds viel in verscheidene groepen de beslissing. Slechts in twee van de vijftien gorepen eindigden twee spelers met een gelijk aantal punten, zoodat een gongpartij den winnaar aan moest wijzen. Zoo wist in één dier groepen Bosma (Gymn.) van Van Dobbenbui'gh (Chr. Lyc.) te winnen. In de andere groep dwong Kok (U. L. O. b) zijn tegenstander Lips (Chr. Lyc.) tot overgave. Te één uur reeds was men metalle groepen gereed, dank zij den heer J. van Dijk, die eenige partijen door arbitrage besliste. Het wachten was nu op de beide finalxsten Van Kampen (H. B. S. a) en Hoogendoorn (le H. B. S. b) in de hoofdgroep. Die waren reeds te negen uur begonnen om zoo mogelijk op tijd klaar te zijn. Hierin kwamen zij bedrogen uit. Het is een zeer langdurige partij geworden, want het was eerst dx-ie uur, na zes uur strijden dus, dat Hoogendoorn zijn Koning neerlegde om Van Kampen (H. B. S. a) als bekenvinnaar en kampioen der middelbare scholen voor 1939 de hand te drukken. Het was een Fransche partij, waarbij Van Kampen in de opening een zet van twijfelach tige waarde met zijn paard deed, waardoor hxj iets slechter kwam te staan. Later wist hij zich echter te rehabiliteei-en; toen was de stand on geveer gelijk. Tot ver in het middenspel liet Hoogendoor'n stelling zich geenszins ongunstig aanzien, maar een minder steike zet met den to ren deed het aspect veranderen. Hij verspeelde nog eenige tempi met zetten van zijn koning en kon tenslotte de pi-omotie van een van wits pionnen niet meer verhinderen. De dex-de plaats werd bezet door Stevensha gen (M. T. S.), die van De Ridder (Gymn.) won. De prijsuitreiking had echter toen reeds plaats gehad. Te één uur is de finale namelijk even onderbroken om de prijzen uit te reiken, want toen waren alle deelnemei-s nog aanwezig. De conrector van het Gymnasium, dr. G. Ras, reikte de prijzen uit. Hij merkte op, deze taak van Dr. C. Spoelder, die door uitstedigheid ver hinderd was de prijzen uit te reiken, gaarne over te nemen. Spreker zei zeer veel sympathie voor het schaakspel te hebben wegens de op voedende waarde en omdat het getuigt van in nerlijke beschaving. Het is het spel voor men- schen, die in hun vrijen tijd niet graag lanter fanten maar hun vex-pozing zoeken in dezen geestelijken tak van sport, die zich de laatste tijd in zoo'n eronme belangstelling mag veirheu- gen. Het is onjuist zei spreker, te beweren dat onze tegenwoordige jeugd oppervlakkig is. Het schaakspel toch is wars van alle oppervlakkig heid; het is een spel van bezonnenheid en con centratie. Spreker bracht een woord van dank aan de gymnasiasten Luikinga en Verdenius, die voor hun school dit tournpoi hadden georgani seerd en aan den heer Jilling van Dijk, die on danks zijn drukke studiebezigheden zulle een groot aandeel in het welslagen van het tour- nooi heeft gehad. Dr. Ras bood hun hiervoor een klein geschenk aan. Daarna volgde de prijsuitx-eiking. De winnaars zijn: Groepen van 6 deelen. Groep 1: Bouwes (2e H. B. S. b) met 5 uit 5 groep 2: v. d. Waals (Chr. Lyc.) met 5 uit 5; groep 3: Post (U. L. O. b) met 4V'2 "it 5; groep 4: Düsterbeck (Gymn.) met 5 uit 5; groep 5: Kok (U. L. O. b) met 4 uit 5; groep 6: Boutelier (R.K. Lyc.) met 5 uit 5; groep 7: Deinum (Kenn. Lyc.) met 5 uit 5; groep 8: H. Jonkei-s (H. B. S. a) met 5 uit 5; groep 9: Erbrink (Chr. Lyc.) met 5 uit 5. Groepen 4 deelen. Groep'1: Bosma )Gymn.) met 3 uit 4; groep 2: Erkelens (Chr. Lyc.) met 2y2 uit 3; groep 3: Lucas (U .L. O. c) met 3 uit 3; groep 4. Utehnes (U. L. O. b) met 3 uit 3; groep 5: v. Hees (Kenn. Lyc.) met 2y2 uit 3; groep 6: K. Bekker (Rijks H. B. S. Velsen) met 3 uit 3. Finale hoofdtournooi: Hoogendoorn (le H. B. S. b)v. Kampen (H. B. S. a) 01. Om de 3e plaats: De Ridder (Gymn.)—Ste venhagen (M. T. S.) 01. HAARLEMSCHE KAMPIOEN- SCHAPPEN. Van Abbevé wint den Haarlem's Dagblad- wisselbeker. De heer W. F. Kruyff, voorzitter der afdeeling Haarlem van den Ned. Tafeltennisbond, overhandigt aan den heer E. J. F. van Abbevé (rechts), die kampioen van Haarlem werd bij het tafcltennistournooi, den Haar lem's Dagblad-wisselbeker. Vergadering Kennemer Turnkring. Zaterdagavond vergaderde de Technische Commissie van den Kennemer Turnkring. Als voorzitter en secretaris werden herkozen resp. de heeren B. J. Wieland Los en J. W. Duijff, die samen met den heer P. J. Wagemans het- Technisch Bureau zullen vormen. Behoudens nadere voorziening in de door het bedanken van den heer W. Verlees ontstane va cature zijn de sub-commissies als volgt samen gesteld: Gymnastiek-commissie: P. Dijkstra, voorzitter. J. M. Berrevoets, J. J. v. Doorn en J. A. B. van Pagée. Tthletiek-commissie: P. J. Wagemans, voorzit ter, J. W. Duijff, secretaris en een nog nader aan te wijzen derde lid. Op 6 Februari begint de oefencursus voor hee ren onder leiding van den heer P. van Duijn, en op 10 Februari die voor dames onder leiding van den heer R. W. Bloem. De Haarlem-Rest wed strijd (dames) en de wedstrijd K. T. K.-i-eserves A. T. B. (heei-en) worden omstreeks 1 April ge houden, met als leidei-s x-esp. de heex-en J. A. B. van Pagée en J. J. v. Doorn, en met als ploeglei der voor laatstgenoemden wedstrijd de heer P. v. Duijn. Naar aanleiding van de uitslagen van beide wedstrijden worden de K. T. K. ploegen gekozen voor den 6 Mei in het Groot Badhuis te Zand- voort onder leiding van den heer P. Dijkstra te houden wedstrijd tusschen den Kennemer Turn kring, den turnkring Noord-Holland's Zuider kwartier en den turnkring Alkmaar e.o. Zoo mogelijk op 17 Juni ïvordt met den heer •1. A. B. van Pagée als leider op het terrein van de V. V. Zandvoort een uitvoering van den K T. K. gegeven, waaraan ongeveer 1000 gymnas ten zullen medewerken. Zaterdagavond werden de finales der Haar lemsche kampioenschappen in het voormalig Zander-instituut gespeeld. Na een kort openingswoord gesproken door den voorzitter van H.T.T.C., den heer T. Bon- ting, werd begonnen met de finale heeren-enkel II, tusschen J. Gouman en W. C. Kosters. Aanvankelijk ging de strijd gelijk op, doch bij den stand 1010 liep Gouman op regelmatige wijze uit. In de tweede set kregen we hetzelfde spel- beeld te zien; met 2114, 2112 werd Gouman kampioen. Het gemengd dubbelspel brachten mej. C. Vo gelzangChr. Vogelzang en mej. N. Vogelzang- T. Bonting tegenover elkaar. In twee sets zege vierden eerstgenoemden en legden zoodoende beslag op den eersten prijs. De finale heeren-dubbel eerste klasse werd een interessante strijd tusschen het T.O.G.-dub- bel De JongKottman en het Heemstede dubbel gebrs. Wolters. Niet minder dan vijf sets waren noodig om tot een beslissing te komen. In de eerste set namen De Jong en Kottman een kleinen voorsprong dien zij tot het einde toe wisten te behouden, doch in de tweede set kre gen ze geen voet aan den grond. In de derde set herstelden De Jong en Kottman zich weer. Voor al de forehand-drives van De Jong vielen op. De vierde set scheen de beslissing te brengen, aangezien de gebr. Wolters al spoedig een 137 achterstand kregen. Fraai hielden ze echter vol cn mede doordat Kottman er geheel uitraakte, wonnen ze deze set nog met 2118. In de be slissende set namen De JongKottman een klei nen voorsprong, dien ze tot 119 wisten te be houden. Hierna kwamen de gebr Wolters op zetten: op verdiende wijze wonnen ze deze set en daai-mede de partij. Om den Haarlem's Dagblad-wisselbeker be streden elkaar Van Abbevé, De Jong en Wille. Begonnen werd met de partij de JongWille. Tot ieders vei'bazing wist De Jong deze partij in zijn voordeel te doen eindigen (2117, 2113). In de tweede partij kregen we weer een ver gassing, maar nu in den vorm dat van Abbevé er totaal uit was. Met 219, 2118 won Wille deze partij. De derde partij kon de beslissing brengen, nl. als De Jong er in zou slagen van Van Abbevé te winnen. Het liep echter anders uit, want Van Abbevé had zich goed hersteld na de nederlaag tegen Wille en won met. 2116, 2119. Zoodoende waren barrage-wedstrijden noo dig. De eerste partij bracht De Jong en Wille weer tegenover elkaar. Ook ditmaal won De Jong en wel met 2111, 2117. In de laatste had Wille een 208 achterstand. Op fraaie wijze zag hij kans zijn achterstand kleiner te maken, doch om hem geheel in te loopen daarvoor was de achterstand te groot. Ook tegen Van Abbevé slaagde Wille er niet in, winst te behalen, zoodat hij uitgeschakeld was en de beslissing moest vallen tusschen Van Abbevé en De Jong. Deze partij is een waardig besluit van den avond en van de Kaaidemsche kampioenschap pen geworden, want het was zeker de fraaiste partij, welke om den Haarlem's Dagblad-wissel- beker dezen avond gestreden werd. Na de# eerste set gewonnen te hebben, bet Van Abbevé zich in de tweede in de verdediging dringen. De •Tong profiteerde hier dankbaar aan: hij won deze set door zijn krachtige fore-handdrives met 2113. De beslissende set werd op regelmatige wijze door Van Abbevé gewonnen: dit bracht hem tevens het kampioenschap van Haarlem. Hierna reikte de voorzitter van den Neder- landschen Tafeltennisbond. afdeeling Haarlem de heer W. F. Kruyff met een kort woord de nriïzen uit. Hij overhandigde hierbij aan Van Abbevé den Haarlem's Dagblad-wisselbeker. Het Zondagnamiddagconcert, dat evenals het voorafgegane Woensdagavondconcert on der leiding van den gastdirigent Robert de Roos stond, bracht een herhaling van Mozart's Symphonie in g. kl. t., van Milhaud's Introduce tion et Marche funèbre en van Wagner's Vor spiel zu „Tristan und Isolde", met dit onder scheid evenwel, dat de volgorde der laatste beide werken verwisseld was en dat Wagner's werk ditmaal niet „Vorspiel" zooals op het programma van Woensdag doch „Ouver ture" heette. Deze laatste betiteling zou den toondichter bij diens leven zeker verbolgen hebben gemaakt; nu mag ze gelden als on schadelijk voor de goede betrekkingen tus schen ons en Wagner's kunst. Van meer be lang dan mogelijk geharrewar over een Duitsche of een „Welsche" benaming is, dat de tweede vertolkingen van het'Voorspel en van Mozart's Symphonie het bewijs leverden van De Roos' meerdere vertrouwdheid met ons orkest. De repetities na Woensdagavond zijn niet onvruchtbaar geweest. Het Andante der symphonie klonk nu expressiever en het tempo van het Menuetto had hij in de goede richting gewijzigd; alleen was het verwonder lijk, dat hij in het Trio de heele maten in plaats van de drie kwarten sloeg. En ook Wagner's werk klonk minder stijf, al had er, wat de vrijheid der uitdrukking betreft ge rust hier en daar nog een aanzienlijk schepje op gekund. De tweede auditie van Milhaud's „Introduction et Marche funèbre" gaf me geen aanleiding tot verhoogde waardeering van deze muziek; zelfs hinderde me nu nog meer de samenkoppeling dezer twee heterogene stukken, waarvan het tweede op het eerste slaat als een tamtam op een varken. Maar het waren niet uitsluitend herhalin gen, wat we Zondag te hooren kregen. Als solistische „pièce de résistance" fungeerde ditmaal het concert voor 2 violen van Joh. Seb Bach, waarin de beide solopartijen in uitste kend samenspel, zuiver en vlot voorgedragen werden door Dorcas en Hugh Mc Clean, ver moedelijk dus zuster en broer. Het ongewoon vlugge tempo der beide Allegro's bleek echter niet zeer geschikt voor de acoustiek onzer concertzaal, want deze verdoezelde de vele snelle figuren min of meer, en dat verdraagt Bach's contrapuntische stijl niet goed. Boven dien was voor de duidelijkheid niet bevorder lijk de omstandigheid, dat het orkest vaak een fractie van een zestiende ten achter bleef. Een volslagen noviteit was de Ouverture voor een Tragi-Comedie van den gastdirigent. De titel van dit werk is voor mij na het aan- hooren een onopgelost raadsel gebleven, in zooverre dat ik van iets komisch geen enkel symptoom heb kunnen bespeuren, van tragisch bedoelde effecten daarentegen des te meer. Robert de Roos huldigt als componist blijk baar moderne richtingen. Alles wat tot een verzoenend samentreffen der verschillende stemmen zou kunnen leiden gaat hij zorgvul dig uit den weg, of wel hij gooit door toevoe ging van dissonanten roet in het eten, precies zooals de pers van sommige politieke richtin gen tegenwoordig doet. En dan lezen we nog telkens dat kunst en politiek niets met elkaar te maken hebben! Enfin, bruikbaar thema tisch materiaal bevat De Roos' Ouverture zeker wel en als hij dat wat minder pessimis tisch verwerkt had, zou het stuk me allicht meer blijvend interesseeren dan ik nu vrees dat het doen zal. Doch De Roos is nog jong; misschien zal een later werk van hem meer klaarheid toonen. De „Sturm und Drang' periode heeft ook haar rechten. K. DE JONG. De beide partners hadden zich volkomen in dienst van deze technisch en muzikaal veel- eischende werken gesteld. Sophie West Brown, de uitverkoren en toegewijde priesteres van v. Br. F.'s werken, speelde bovendien nog het 13de Prelude uit op. 15, een juweeltje, dat in schoon heid en geslotenheid van karakter met Chopin's Preludes wedijveren kan; voorts een impressio nistisch maar als zoodanig minder effectief stukje, „Wuivend Amandelboompje" geheeten en het wilde, stormachtige „Lied van de zee". Haar intelligent en technisch knap spel zou on getwijfeld nog beter tot zijn recht gekomen zijn, als zij de beschikking over een beteren vleugel gehad had. De vleugel in „De Kerkuil" het is reeds meermalen opgemerkt^klinkt hard en laat geen fijne schakeeringen toe. Ook in het sa menspel met de viool werkten deze eigenschap pen nadeelig voor de klankverhoudingen. K. DE JONG. Agent waagt win leven voor een hond. Zondagmiddag werden de wandelaars op de Stadhouderskade, nabij de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam, opgeschrikt door het angstig ge huil van een hond. Het bleek, dat een groote herdei-shond een wandeling over het broze ijs in de Stadhoudei'skade had willen maken, doch het dier moest ervaren, dat het ijs niet sterk genoeg meer was. Weldra lag de hond in een groot wak jammerend te spartelen, terwijl het nubliek. waaronder ook de aeent van Lalcerveld van alle zijden toe kwam snellen. Van Lakerveld toonde zich een goed dieren vriend. Snel werd een ladder gehaald en weldra lag de agent op het ijs. De ladder bleek echter te kort. Geen nood. Aan de brug hing een red- dingshaak en daarmede werd de ladder, waarop de agent lag, door eenige padvinders naar het wak geschoven. Spoedig was de herdershond uit het ijskoude water gehaald en op den wal ge bracht. Daar niemand wist van wien de hond is, ontfermde de Dolitie zich over het dier, dat door het lange verblijf in het ijskoude water in deer lijken toestand verkeerde. In het posthuis in de Ferdinand Bolstraat was het echter gauw weer op zijn verhaal gebracht en nu is het wachten op den eigenaar. (A. N. P.) A. R. KIES VEREENIGING „NEDERLAND EN ORANJE". Haarlem-Z. Vrijdagavond 13 Januari wordt in het ge bouw van den Haarl. Christ. Besturenbond Bakenessergracht 63, een propagandaverga- dering gehouden, waar de heer G. Wolzak Hzn., lid van den Gemeenteraad, zal optre den met het onderwerp: „Principieele en prac- tische gemeente-nolitiek" waarbij ook de ge- meentebegrootins 1939 zal worden besproken Na deze rede wordt gelegenheid tot gedach- tenwisseling gegeven. MUZIEK van werken van C. H. C. von Brucken Fock. In het zaaltje van „De Kei-kuil" vertolkten Zaterdagavond voor een uitgelezen auditorium de pianiste Sophie West Brown en de violist Jan Hoeben twee Sonates voor piano en viool, afgewisseld door drie werkjes voor piano-solo van wijlen G. H. G. von Brucken Fock. Van de beide Sonates is de eerste, in ma nuscript geblevene, reeds ongeveer een halve eeuw geleden geschreven. Zij heeft nog kentee- kenen uit den klassieken tijd, b.v. in het over nemen van het geheele hoofdthema van het Al legro moderato door de twee instrumenten. Dat hoofdthema is zangerig, het tweede thema meer speelsch. Alle twee zijn geschikt ter verwerking en de componist heeft daarvan gebruik ge maakt. Het Andante heeft een grootendeels pa thetisch karakter, dat echter door korte schert sende episodes onderbroken wordt. De Finale is zeer druk en opgewonden, doch tegen het einde luwt de storm om voor een zachte en vredige stemming plaats te maken. De tweede Sonate, die in F gr. t. begint, en waarvan de Finale in de mineurtoonsoort staat, is wel een 25 jaar later dan de eerste gecom poneerd. Ook in dit werk gaat het zeer storm achtig toe. Een rythmisch motief, analoog met dat waarop het eerste Allegro van Beethoven's Zevende Symphonie gebouwd is, beheerscht het grootste deel van het Allegro con brio: een twee maal optredend gedeelte in even maatsoort alter neert daarmee; een opklarende stretta besluit het. Het Andante serioso is in menig opzicht verwant aan het Recitativo-Fantasia uitFranclc's Vioolsonate; enkele vioolfiguren herinneren soms aan Mendelssohn's Vioolconcert. De door een korte inleiding voorafgegane Finale brengt in dit werk geen vrede, maar blijft tot het einde toe wild en heftig. Beide Sonates dragen het stempel van Von Brucken Fock's innerlijke natuur, die zoozeer contrasteerde met de uitei-lijke verschijning van dezen veelzijdig begaafden man. Bescheiden, ja haast bedeesd, fijngevoelig, ai'istocratisch was zijn optreden naar buiten. Maar daarbinnen, in zijn ziel, kon een storm het evenwicht verstoren, zooals een andere storm de zee tegen de Wal- chersche kust op kon zweepen. Daar, op de dui nen heeft v. Br. F. vaak dat tafereel aanschouwd, en de oneindigheid en de roerigheid der zee heb ben hem niet alleen tot menige compositie ge ïnspireerd maar hem ook naar palet en penseel doen grijpen. Ongetwijfeld is v. Br. F. een der sterkste mu zikale talenten van ons land geweest. Had zijn zin voor evenwicht en vorm gelijken tred ge houden met zijn vele impulsen, dan was hij wel licht een der grootste vertegenwoordigers van een vorig tijdperk geworden. Maar hij gunde zich geen tijd om de veelheid der opkomende ideeën te ordenen en te schiften. Met het mate riaal zijner twee vioolsonates had een bekwaam werker er zonder moeite zes kunnen maken. Het teveel overheerscht hier en maakt daardoor soms een verwarrenden en vermoeienden indruk. in het Frans Hals Museum tot 22 Januari. Zatex-dagmiddag werd de tweede groepsten toonstelling in het Frans Halsmuseum geopend, evenals de eex-ste onder leiding van Kunst Zij Ons Doel samengesteld, en eveneens met inzen dingen van niet-leden van dat genootschap ver rijkt. De schilders Han Boskamp, Bijvoet, van Eg- mond, Grootens, Henriëtte Marcus, H. M. Savrij en Wesseling zijn er met ongeveer even groote groepen wex-k aanwezig, tei-wijl Mari Andriessen en mevr. Loeff-van Someren Greve de beeld houwkunst vertegenwoordigen. Van Han Boskamp zal men zich wellicht van vroeger vrij zwaar geëmpateerde schilderijen herinneren, bloemstillevens vooral, met een de- coratieve werking, die soms aan Van Wijn- gaerdt's opvatting deden denken. In het hier ge- exposeerde werk bedient hij zich van een trans paranter en lichter schildertrant en bereikt, bij voorbeeld in „Wolken boven Vierhouten", een fijnheid, vooral in den voorgrond, die zonder leegte is. In het doek „De eerste sneeuw" is een zekere fijnheid evenzeer aanwezig, doch met een schraalheid vermengd, die het ons achter het eerstgenoemde werk doet stellen. In de beide portretten van een Twentsche vrouw en een Twentschen arbeider speurt men de bedoeling van den schilder naar een klare en zakelijke ka rakter-typeering; dat bij het vrouwtjesportret de achtergrond buiten ieder verband kwam te staan, zal hij overzien hebben. Heel interessant en waardeerbaar is de reeks geteekende han denstudies die door den schilder in één lijst ver zameld is. De sierende schilder Han Bijvoet exposeert weinig buiten zijn werkplaats en verschaft deze expositie daardoor een te waardeex*en aantrek kelijkheid. Naar inhoud en voordracht ei-nstig en ingetogen, maar toch de chai-me van een mooie lijn, een diepgestolde kleur niet versmadend, blijft hij een waardig wandelaar op de door Der kinderen en Holst belichte paden, zonder epigoon te worden. De beide teekeningen met de „Non nen" en het „Visioen van St. Hubertus" zijn gave werken en de schilderij met den Dolenden ridder is een klein paneel in simpel-voorname kleur, dat tot mijmeren noodigt. P. van Egmond is vóór alles: schilder. Hij leeft uitsluitend visueel in zijn kunst, leeft met zijn oogen en laat anderen ervan meegenieten. Hij is niet alleen schilder, hij is ook een sterk schilder. Eén, die wat in de vingers heeft, die een meer dan locale reputatie verdient en van daag of morgen die verkrijgen kan, als de wind weer een beetje gunstig wil worden. We willen over hem en zijn groep binnenkort uitvoeriger spreken, wijzen voorloopig dus op zijn wand in deze zaal, die wel de boeiendste is, en daarbij in 't bijzonder op zijn Magnolia's en Iris, omdat men er uit zien kan dat uit de afgezaagdste on derwerpen nog iets bijzonders te halen is door een niet-alledaagsch artist. A. J. Grootens' werk mag men in zijn veelzij digheid bekend achten. Hij vult ditmaal den ach terwand met een ensemble, dat verschillende goede specimens zijner verschillende opvattin gen vertoont. Zoo, in het decoratief gedachte: de aardige, smal-hooge compositie van Dubrovnik of de kriebelgrijs-groene Fiesole; in het impres sionistische: het kleine boerderijtje (37) of de gi-oene regenstemming, „In de Zilk". Voor mijn gevoel is het fijnste werk het doek Spaarndam (nr. 29) waarin een meditatie als uit een mooi vroeg werk van Eduard Karsen schijnt op te stijgen. Mevr. Henriëtte Marcus is hier zeer gelukkig in een kijk op de „Leidsche Vaart" en aardig- verhalend in „Giethoorn", terwijl ook de beide, meer schetsmatig verwerkte kleinere dingen uit Canne mij bijbleven. H. M. Savrij wiens werk men te Haarlem ook te weinig ziet komt hier verrassend voor den dag. Zijn „Woudrichem" is een onderhou dend en geestig gedaan vertelsel van een stadje aan de rivier; de „Novemberdag aan de Brou- wex-skolk" zal den beschouwer trekken door de knappe weergave van een effen watexwlak en zijn grootste doek met het „Grillige weer in de Duinen" is een krachtige greep in een nukkig natuur monument, met groote stelligheid vastge houden. H. J. Wesseling is eveneens gelukkig geweest met de samenstelling zijner inzending, waarvan ik, na het portret van den Zigeuner-violist, het eerst de schilderij „Penningsveer" zou willen noemen om de zuiverheid, waarmee het moment in de atmosfeer is uitgedrukt. Van de stillevens is 't grootste, dat met den Keulschen pot en de kruiken, een fijnzinnige kleurharmonie gewor den; van de beide kleinere prefereer ik dat met de prei en appelen als een pittige notitie. Beeldhouwwerk: men zal van Mari Andries sen gaarne de mooie portretbuste zijner vrouw terugzien, evenals het andere, in brons uitge- voex-de damesportret; van beide hebben wij vroeger al eens lovend melding gemaakt. Den Cesarenkop van den Haarlemmer L. v. D. zul len zij die hem nimmer zagen thans kunnen be wonderen of verwerpenal naar hun gees- ting. Voor ons gevoel is het een kunstwerk, al moge in dit geval de grens tusschen portret en charge, al naar de royaliteit van den beschou wer, op verschillende wijs geti'okken kunnen worden. Van mevr. LoeffVan Someren Greve trof ons tenslotte het eerst haar welgelukte poging, van den heer Emile Erens een portret te boet- seeren, waarin diens glimlachend vergeestelijk te materie in haar broos materiaal kon verwer kelijkt worden; Het is een welsprekend portret geworden. Ook deze tentoonsteling is de aandacht onzer lezers waard. Wij noteerden wat ons geslaagd leek en aantrok, hier en daar aanmerking en ci'itiek voor betere tijden in reserve houdend. Onze tijd dwingt er voorloopig nog toe, het betere naar voren te brengen, met mindere te laten rusten. J. H. DE BOISL

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7