Nog geen rust aan de Tsjecho Slowaaksch—Hongaarsche grens Een nieuwe schietpartij. Tom Mooney heeft gratie gekregen. Barcelona meldt verdere successen in Estramadura. RADIO MAANDAG 9 JANUARI 1939 Aan de Hongaarsc.h-Tsjecho-SIowaak- sche grens heeft zich opnieuw een in cident voorgedaan, waarbij het tot een schietpartij is gekomen. Een Tsjecho- Slowaaksche vaandrig werd hierbij ern stig gewond. Officieel wordt over dit incident, dat bij Na- gygejoec plaats had, uit Praag medegedeeld, dat Hongaarsche terroristen op 7 Januari tegen 21 ,uur de op Karpatho-Oekrainsch gebied liggende gemeente Bouhe hebben overvallen. De overval werd des morgens tegen 7 uur herhaald De schietpartijen, die met dezen overval gepaard gingen hebben geduurd tot tegen 11 uur, waar bij de Hongaren de gemeente Bouhe eenigen tijd lang bezet hielden. Bij de schietpartij is een poli- tievaandrig, Hacha genaamd, met drie schoten in de borst zwaar gewond. Voorts wordt van Karpatho-Oekrainsche zij- dé beweerd, dat ook op andere plaatsen Tsjeeho- Slowaaksche grenswachten door Hongaren zijn aangevallen. Er zou de Karpatho-Oekrainsche regeering een ultimatum gesteld zijn, waarin geëischt wordt het op Karpatho-Oekrainsch ge bied liggende klooster Basilej aan Hongarije uit te leveren. Het Hongaarsche telegraaf-agentschap meldt omtrent het grensincident bij Nagygejoec de vol gende bijzonderheden: Een Oekrainsche bende terroristen van onge veer twee honderd man heeft de Hongaarsche grenswacht aangevallen. Deze sloeg de aanval lers af, die terugtrokken. Aan de grens bevond zich slechts de Hongaarsche grenswacht. Ook de uit Munkacz opgerukte militaire ver sterking heeft bevel gekregen terug te gaan. Be voegde grenswachtofficieren hebben onderhan delingen geopend. Ondanks de onderhandelingen wordt van Tsje chische zijde nu en dan geweervuur gegeven. Aan Hongaarsche zijde werd niemand gewond. Het Hongaarsche nationaal-socialistische or gaan Virradat weet te melden, dat twee gevol machtigden van de regeering-Volosin naar Boe dapest waren gekomen om daar voor te stellen, de twee onlangs door Tsjecho Slowakije afge stane grenssteden Munkacs en Ungvar te ruilen voor 25 Roetheensche plaatsjes. De Hongaar sche regeering, aldus meent het blad te weten, wees het aanbod af en weigerde zelfs over het beginsel van deze aangelegenheid te spreken. De Virradat verklaart vervolgens, dat de over val op Munkacs het- antwoord op deze weigering is en volgens het blad zouden de Oekraïners beweren, dat zij door een groote Europeesche mogendheid gesteund worden. Volgens Reuter, zou bij de gisteren gevoerde Tsjechische-Hongaarsche onderhandelingen over het incident van Munkacs door de Tsjecho Slo- waaksche delegatie de instelling van een neu trale zone aan weerszijden van de demarcatie lijn voorgesteld zijn. Elf clooden bij het incident te Munkacs, Volgens de jongste inlichtingen uit Boedapest zijn aan Hongaarsche zijde zeven personen tij dens den aanval op Munkacs gedood. Men vond de lijken van vier Tsjechen, namelijk van een döüanebeambte en drie soldaten en wel op Hongaarsch gebied en grooten afstand van de grens. In het hospitaal van Munkacs worden negen gewonde Hongaren en twee Tsjechen Met IVOROL poetsen geeft een frissche mond met witte tanden. Ivorol (Nieuw recept). Tube 6040 en 25 ct. (Adv. Ingez. Med.) Lawines eischen elf slachtoffers. Skiërs in Savoye en Oostenrijk overvallen. Uit Grenoble wordt gemeld, dat een lawine Zaterdag een groep skiërs, die uit Valloire in Savoye vertrokken waren voor een tocht naar den Col la Ponsonnière, op de hellingen van Ga- libier bedolven heeft. De lijken van vijf hunner zijn gevonden, De lijken der twee gidsen nog niet. Er waren in het geheel zeven personen, die door de lawine wer den overvallen. In Oostenrijk heeft Zaterdag een soortgelijk ernstig ongeluk plaats gehad. In het gebied der Kreuzeck werd namelijk een groep van zes per sonen door een lawine verrast en bedolven. Slechts twee hunner konden gered worden. verpleegd. Verscheidene Tsjechische soldaten worden in Munkacs gevangen gehouden. Duitsche démarche te Praag en Boedapest? Te Berlijn acht men het niet uitgesloten dat de Duitsche gezanten te Praag en Boedapest instructie zullen kunnen krijgen stappen te on dernemen bij de onderscheiden regeeringen, ten einde de ontstemming van Duitschland tot uitdrukking te brengen over den toestand aan de Tsjecho Slowaaksch-Hongaarsche grens. Na verhoor door den nieuwen gouverneur van Californië. 22 jaar heeft de arbeidersleider in de gevangenis doorgebracht. Naar Reuter uit Sacramento meldt, is aan Tom Mooney Zaterdag na een verhoor door den gouverneur van Californië, Olsen, gratie verleend. Olsen verklaarde, dat hij steun ver leende aan de resolutie, waarin gratie langs legislatieven weg voor Mooney voorgesteld wordt. Hij voegde hieraan toe, dat hij thans bevel gaf tot in- vrijheidsteling van Mooney. Tom Mooney. Onder donderend applaus sprak Mooney, kalm, glimlachend, doch duidelijk verstaanbaar eenige woor den van lof voor de regeering, die hem de vrijheid hergaf. Hij zeide verder, dat hij zijn leven zou wijden aan de bevrijding van Billings een mede- arbeidersleider, die onder gelijke om standigheden veroordeeld was. Gouverneur Olsen heeft voorts nog gezegd dat McNutt, rechter in het Hooggerechtshof, hem medegedeeld heeft, dat volgens parti culiere detectives en de politie van San Fran cisco, die Mooney onafgebroken den geheelen dag, waarop de bomaanslag geipleegd werd, gevolgd hebben, Mooney zich niet oop of bij de plaats heeft bevonden, waar de aanslag gepleegd werd en niets heeft gedaan, dat zou aanduiden, dat hij op eenigerlei wijze met den aanslag in verband stond. Levenslang Te Berlijn arriveerde op doorreis naar Londen de Britsche ingenieur Brian Grover, die een avontuurlijken vliegtocht naar de Sovjet Unie ondernam om zijn vrouw uit de gevangenis te redden, daar gearresteerd werd, doch tenslotte met zijn vrouw naar Engelan dkon terug- keeren. Met de thans aan Mooney verleende gratie is een einde gekomen aan een der meest om streden crimineele zaken in de Amerikaan- sche geschiedenis. Mooney werd, zooals be kend, ter dood en later tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld in verband met den bomaanslag in San Francisco in 1916, waarbij 10 personen gedood en 40 gewond werden. Vrienden en advocaten van Mooney hebben van het oogenblik der veroordeeling af ge tracht een herziening van het vonnis langs wettigen weg te verkrijgen. Mooney heeft altijd krachtig zijn onschuld betuigd en bij gevolg geweigerd iets anders dan volledige gratie of een volledige vernietiging van zijn vonnis te aanvaarden. Gouverneur Olson, kortgeleden als demo cratische candidaat tot gouverneur van Cali fornië gekozen, stemde er in toe Mooney te hooren, nadat vier van zijn republikeinsche voorgangers geweigerd hadden hem gratie te verleenen. Mooney heeft ruim 22 jaar in de gevan genis gezeten. Mevrouw Mooney, die stond te wachten op het resultaat van het verhoor nabij het bureau van den gouverneur, ver klaarde, dat zij drie dagen uit pure vreugde een bezoek aan het gebouw van den gouver neur had gebracht. Toen de beslissing bekend werd, betuigde de menigte, die in de wachtkamer stond, luide haar instemming. Mooney doet zijn intocht in San Francisco. Een nader bericht van United Press meldt: Aan het hoofd van een optocht van tweehon derd auto's heeft Mooney zijn tocht naar San Francisco gemaakt en daarmede is het program ma van de viering van zijn invrijheidstelling begonnen. Mooney's eerste bezoek was aan het graf van zijn moeder. Vervolgens ging hij, met aan zijn zijde de plaatsvervangende gouverneur Patterson, naar de plaats, waar in 1916 de bom ontplofte. Een menigte van duizenden stond hem op te wachten en overal werd hij met gejuich begroet. De straten waren met vlaggen versierd. Gouverneur Olsen. aan wien Mooney zijn be vrijding te danken -heeft, kon den feestelijken intocht niet bijwonen. Hij is Zaterdag midden in een redevoering in elkaar gezakt en thans her stellende. Volgens de diagnose lijdt hij aan een nerveuze uitputting. Dreigende taal tegen Frankrijk. „De vijand van het Italiaansche volk." Op den vierden verjaardag van de ondertee- kening tusschen Laval en Mussolini wijdt de Relazioni Internazionali een beschouwing aan de ItaliaanschFransche betrekkingen in de laatste vier jaar waarbij het blad er den nadruk op legt, dat Frankrijk ,.de vijand van het Italiaansche volk is". Voortgaande bespreekt het blad het accoord en somt dertien punten op, waarop Frankrijk een politiek gevoerd heeft, die in strijd was met de overeenkomst. Verder wordt gezegd: „Nadat thans ook de Italiaansch—Engel- sche betrekkingen geregeld zijn, rust Europa op drie grondzuilen: Italië, Duitschland en Engeland. Uit dezen driehoek is Frankrijk uitgesloten en het zal zoo lang uitgesloten blijven tot de rekening met Italië vereffend is en tot het de rechten, die Italië tegenover Frankrijk in Europa, in de Middellandsche zee en in Afrika heeft, geheel en al recht heeft doen wedervaren. Frankrijk moet er zich volkomen bewust van zijn, dat het de natuurlijke rechten van Italië moet bevre digen en wel op grond van de resultaten van onderhandelingen of door middel van een op heldering en oplossing tot stand brengenden strijd op de wapens. Frankrijk's geringschat ting der Italiaansche macht en van zijn militair apparaat is een gevaarlijke specula tie, die tot een zware ontgoocheling zou kunnen worden. Italië vreest Frankrijk geenszins, want het Italiaansche volk is niet slechts militair tot den oorlog uitgerust, maar ook geestelijk. Daarover kan evenmin twijfel bestaan als over het feit, dat de spil onmid dellijk zou handelen. Chamberlain wil te Rome niet praten over afstand van gebieden. Verzekering aan den Franschen ambassadeur te Londen. Havas verneemt uit Londen, dat Alexander Cadogan den Franschen am bassadeur, Corbin, die hem in het Fo reign Office bezocht, formeel namens Chamberlain verzekerd heeft, dat de ministerpresident zal weigeren tijdens zijn bezoek aan Rome te spreken over een afstand van Fransch gebied aan Ita lië en niet zal ingaan op een gedetail leerde bespreking over eventueele an dere eischen. Deze verzekering werd gegeven na de bijeen komst van den ministerraad, waarin de Italiaan sche kwestie en het Verre Oosten besproken zijn. Onder die omstandigheden krijgen de aan Frankrijk gegeven verzekeringen een catego risch karakter. Men meent te weten, dat Cadogan den Fran schen ambassadeur tevens te kennen heeft ge geven, dat Chamberlain, indien Mussolini het Fransch-Italiaansche vraagstuk ter sprake brengt, zich ertoe zal bepalen den Duce aan te raden Frankrijk tegemoet te treden in een geest van verzoening. Van zijn kant zou hij den Duce met alle middelen trachten te overuigen van het nut een intimideerend optreden achterwege te laten. Ongetwijfeld zullen deze verzekeringen aldus Havas door Chamberlain jegens Da- ladier herhaald worden. Opvarenden van de „José Luis Diez" terug naar hun vaderland. Keuze uit de beide Spanjes. Naar Reuter uit Gibraltar verneemt zullen de officieren en de bemanning van „José Luis Diez!' gerepatrieerd worden. Hun wordt de keus gela ten of zij naar het rechtsche deel of naar het regeeringsdeel van Spanje willen gaan. Resolutie van Cecil c.s. inzake Spanje. In optocht naar Downingstreet. Viscount Cecil, de hertogin van Atholl en ruim vierhonderd gedelegeerden van de conferentie van het Spaansche Noodcomité der internatio nale vredescampagne zijn Zaterdag in optocht naar Downingstreet getrokken, waar zij een resolutie overhandigden, die door de conferentie is aangenomen en waarin den premier verzocht wordt bij de besprekingen te Rome duidelijk te maken, dat de vriendschap met het Britsche volk niet verzekerd kan worden zoolang de inmen ging in den Spaanschen oorlog voortduurt. Voorts wordt in de resolutie aan Chamberlain verzocht geen rechten van oorlogvoerende toe te kennen aan Franco en Britsche schepen te be schermen, die wettige zaken drijven met Spanje. Mussolini bemiddelaar in het einigratievraagstuk De Ducc zou zich het eerst tot Hitier richten. Naar te Rome vernomen wordt, heeft presi dent Roosevelt Mussolini verzocht in de ver schillende Europeesche landen te willen bemid delen teneinde de Joodsche emigratie te verge makkelijken. Dit verzoek is, naar men meent, vervat in het memorandum van den president over het vraagstuk der Joqdsche vluchtelingen, dat de Amerikaansche ambassadeur j.l. Donder dag aan den Duce heeft overhandigd. De ambas sade der Vereenigde Staten heeft hierop nog geen antwoord ontvangen, doch men gelooft, dat Mus solini te kennen heeft gegeven bereid te zijn om te bemiddelen en daarmede bij Hitier te begin nen. De Duece zou ermede hebben ingestemd in het bijzonder de kwestie van het financieren der emigratie ter sprake te brengen. Aan het Catalaansche front blijven de troepen van Franco oprukken. Door den opmarsch der republikein sche troepen aan het front van Estre- madura zijn, naar te Barcelona ver klaard wordt de verbindingen der Nationalisten met de bekende Penna- roya mijnen, die thans half omsingeld zouden zijn, verbroken. Als de op marsch voortduurt, zullen de vitale rechtsche verbindingen tusschen Noord en Zuid-Spanje er door be dreigd worden. In het officieele communiqué der re geering wordt medegedeeld: Aan het front in Estremadura hebben de regeeringstroepen Coronada en Gran-ja de Torre Hermosa veroverd. Tot hun belangrijke stellingen behooren La Morala, El Gamonal, Retamala, Cerrefoncillo en de hoogten van Sierras de Tejonera. Aan het Oostelijk front heeft de vijand Uldemolins, Alibarca en Villa Nueva de Prades bezet. Volgens de verklaringen van verscheiden ontsnapten en gevangenen maken Italiaan sche contingenten deel uit van de opstandige divisies, ojn. de 84ste en 82ste. In d-e 62ste divisie strijden meer dan 300 Italianen mede, die onlangs in Spanje zijn aangekomen. In het officieele communique van het Na tionalistische. hoofdkwartier te Salamanca, wordt gezegd: De republikeinsche troepen zijn in de sec toren van Monterubio, Valsequillo en Sierra del Medico op den tegenstand der rechtsche troepen gestuit. De rechtschen hebben de dorpen veroverd in het dal van Lerida, o.m Pradell, Panellas, Termens, Villa Nueva de la Barca, Alcolette, Villa Nueva de Prades Albarca. In sommige sectoren, zijn de rechtsche troelen in de beide laatste dagen meer dan 1-2 K.M. opgerukt. Het aantal gevangenen be draagt 1050. Aan het communiqué wordt nog toege voegd: Plet nieuws, dat de regeeringsradiozenders verspreiden om het moreel der strijdkrachten die in Catalonië verslagen zijn, te verhoogen, waarbij gezegd wordt, dat regeeringstroepen in Estremadura steden hebben bezet, is vol komen onjuist. Honderd bommen op Valencia. 34 dooden, 48 gewonden. Uit Valencia wordt bericht, dat bij een luchtaanval, die Zondag op de stad gedaan is, 34 personen gedood zijn en 48 gewond. De aanval werd uitgevoerd door vijf vliegtuigen, Honderd bommen wer den omlaag geworpen. Onder de projec tielen waren zeer groote, van 250 K.G. In het centrum der stad zijn vijf ge bouwen vernield en vele andere bescha digd. Ook de gevangenis van San Miguel de Los Reyes, waar een groot aantal ge vangenen is ondergebracht, ontkwam niet aan den aanval (United Press) Ook Barcelona weer gebombardeerd. .Havas meldt uit Barcelona, dat vijf driemo- torige vliegtuigen der opstandelingen giste ren de havenwijk hebben gebombardeerd. Een persoon werd gedood, zeven werden gewond. Gedurende het bombardement bevonden verscheidene leden der delegatie van Fran sche parlementsleden zich in het gebied van de haven. Finscli-Zweedscli defensieplan in de Oostzee. Gemengde commissie komt tot overeenstemming. De commissie van Zweedsche en Finsche ge delegeerden heeft bekend gemaakt, dat een over eenkomst bereikt is betreffende een gemeen schappelijk plan voor de del'ensiemaatregelen op de Aalandeilanden, die een vlootbasis van vitaal belang in de Oostzee vormen. De bladen geven zonder uitzondering van richting uitdrukking aan diepe voldaanheid over het totstand komen van de overeenkomst. Zij spreken de overtuiging uit, dat alle onderteeke naars van de Conventie van 1921 geen bezwaren zullen maken tegen de door Zweden en Finland voorgestelde militaire maatregelen, die uitslui tend de neutralisatie van den Archipel beoogen. Evenmin gelooven zij, dat een mogendheid, die de conventie niet onderteekend heeft, zooals Rusland, zal protesteeren tegen de herziening van het verdrag. PROGRAMMA De beide fronten in Spanje, waar thans de strijd heftig opgelaaid is Catalonië en Estramadura. DINSDAG 10 JANUARI 1939. HILVERSUM I. 1875 en 301.5 M. AVRO-uitzending. 6.30—7.00 RVU. 8.— Gramofoonmuzielk (ca, 8.15 Berich ten). 1-0.Morgenwijding. 10.15 Gramofoon- miueiek. 10.30 Causerie: „Wij en onze lectuur" 10.35 Ensemble Rentmester. 1-1.Huishoude lijke wenken. 11.30 Vervolg concert. 12.15 Berichten. 12.17 Omroeporkest. 1.Gramo- foonmuziek. 1.30 Vervolg concert. 2.Het lyra Trio. 2.45 Knipcursus. 3.45 Avro-Aui-usements orkest (opn.) 4.30 Kinderkoor. 5.Kinder halfuur. 5.30, Omroeporkest. 6.25 Berichten. 6.30 Causerie „Graphologie, middel tot men- schen'kennis". 7.Voor de kinderen. 7.05 Avro Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.— Berichten A.N.P., Radiojournaal, Mededeelingen. 8.20 Bonte Dinsdagavond'trein. 10.— Radiotooneel 10.20 Renova-kwintet. 11.Berichten A.N.P. Hierna tot 12.— Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 4.15.5 M. Kro-Uitzending. 8.00.9.15 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Be richten). 10.Gramofoonmuziek. 11.30 Reli gieuze causerie. 12.— Berichten. 12.15 KRO- Melodisten en solist (1.001.20 Gramofoon muziek). 2.— Voor de vrouw. 3.— Knitples. 4. Gramofoonimiuziek. 4.15 KRO-orkest. 5.Cello voordracht met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 5.4-5 Gelukwensc'hen. 6.05 KRO- orkest. 6.30 Berichten, g r am of oo nm uz i e k 6.35 Siportprataje. 7.Berichten. 7.15 Cyclus .Naar de nieuwe gemeenschap". 7.45 Gra mofoonmuziek. 8.Berichten A.N.P. mede deelingen. 8.15 KiRO-Symphonie-orkest, soliste en gramofoonmuziek.. 10.05 Gramofoonmuziek 10.10 Sigmund Gaspari en zijn Hongaars or kest. 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 KRO-Melo- disiten en solist. 11.20—12.00 Gramofoonmu ziek. DROITWICH 1500 ML 11.20 BBC-Midland-Orkest. 12.20 Gramofoon muziek. 12.35 Actueel programma. 1.05 Nor thern Ireland-Zangerfs. 1.35—2.20 Gramo foonmuziek. 2.45 Frank Re a en zijn orkest. 3.20 Gramofoonmuziek. 4.35 Vrolijke voor dracht. 3.50 Jack Wilson en zijn kwintet. 4.20 Het Ala" Holmes Swing sextet en soliste. 4.40 Pianovoordracht. 5.05 Wetenschappelijk overzicht (opn.) 5.20 Frank Walker en zijn kleinorkest en solist. 6.20 Berichten. 6.45 Orgelspel. 7.20 Fred Hartley en zijn sextet en solist. 8 Causerie „Town and Country". 8.20 BBC-Revuekoor, versterkt BBBC-Variété- orkest en solisten. 9.20 Berichten. 9.45 Causerie „The Press Today: How news is gathered". 10.05 Radiotooneel. 10.40 BBC-koor een sectie van het Londen's Symphonie-Orkest en solisten. 11.15 Het Grosvenor House Dan-s orkest en solisten. 11.5012.20 Dansmuziek. (gr.pl.) RADIO-PARIS 1648 M. 9.05, 10.en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.30 Zang. 1.10 Gramofoonmuziek. 1.25 Het Ellis- orkest. 2.— Gramofoonmuziek. 2.35 Cellovoor- dracht 2.50 Zang. 3.05 en 4.45 Gramofoon muziek. 4.50 Zang, 5.25 Gramofoonmuziek. 5.50 Vioolvoordracht. 6.35 Pianovoordracht 7.25 Het Bailly-orkest. 8.35 Radiotoonele. 10.35 —11.50 Kamermuziek KEULEN 456 M. 5.50 en 6.30 Gramofoonmuziek. 7.50 Orkest van de Stadsschouwburg te Konstanz. 11.20 Omroeporkest en solisten. 11.30 Populair con cert. 3.20 Gramofoonmuziek. 4.30 Weensche Kamermuziekvereeniging. 6.30 Winterhulp- programma. 7.30—11.20 Orkest van cle Rijks arbeidsdienst Hermann Hagestedt's dans- orkest en solisten. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroeporkest 12.50 en 1.30 Omroeporkest. I.502.20, 5.20, 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek 8.20 Mannenkoor „De Marnixkring" en har- monicasoli. 9.20 en 10.30 Omroepsymphonie- orkest. 11.0011.20 Gramofoonmuziek. 8RUSSEL 484 M. 12.20 en 1.302.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroepdansorkest. 6.35 Gramofoonmuziek 6.50 en 7.35 Literair-muzikaal programma. 8.20 „Le Portrait de Manon", opera. 9.35 Om roeporkest. 10.3011 20 Gramofoonmuziek. DEUTSCIILANDSENDER 1571 M. 7.30 Omroeporkest 8.20 Politiek dagblad- overzicht. 8.35 Vervolg concert. 9.20 Berichten 9.50 Cello en piano. 10.05 Berichten. 10.20,— II.20 Dansmuziek (gr.pl.)

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 9