IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Stadsbelangen. Eeri nieuwe kampioen. Kassier zou f 25.000 verduisterd hebben. Raadscommissie voor erfpachtskwestie Visschersschuit vermist. 24e JAARGANG No. 59 Uitgave Lourens Coster. Maatschappij voor Courant Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V Croote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Keunemer Courant Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 10 JANUARI 1939 Abonnementen per week f0.12l/> per maand f0.52'per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. Het Haarlemsche gemeentebestuur is ervan overtuigd dat de stichting Haarlem's Bloei in het belang der gemeente veel kan doen. En daarom betreuren B. en W. het dat er geen 5000 subsidie kan worden gegeven. De Raad heeft ertoe besloten, maar het mag niet van hoogere instanties. Dus blijft het bij de arm zalige 2500, die wel zijn veroorloofd. En dat is veel te weinig. Zoo'n stichting heeft haar vaste bureaukosten en wat er dan overblijft van contributies en subsidie is een schijntje. B. en W. zeggen: „niet voldoende voor een eenigszins redelijke uitoefening van de taak". En zij begrijpen de bezwaren der hoogere in stanties des te minder als zij zien dat de sub sidies in andere gemeenten hooger zijn. De veel kleinere gemeente Nijmegen mag 4000 geven. Ik hoop dat de gemeenteraad bij de behan deling der begrooting aan deze zaak ernstige aandacht zal schenken. In den loop der jaren is ook in dit blad meermalen de aandacht ge vestigd op de kruidenierspolitiek, die in ons land gebruikelijk is als het de bevordering van het vreemdelingenverkeer, de voor vestiging, het veroorzaken van „leven in de brouwerij" betreft. Het bekrom pen standpunt dat iedere uitgegeven cent onmiddellijk zijn direct aanwijsbaar winstje moet opleveren overheerscht. Het zijn geen Nederlandsche zakenlieden die dit beleid be ïnvloeden, want de Nederlandsche zakenman ■weet wel beter hoe hij reclame voor zijn bedrijf moet maken. Als men hem eens als adviseur liet optreden en inzag dat men iets van hem leeren kan, aangezien hij verstand van de zaak heeft en de „hoogere instanties" vol strekt niet, zou er heel iets anders gebeuren. Maar men meent het in Den Haag zelf beter te weten en pietepeutert verder. Met het ge volg dat Haarlem niet meer dan 2500 mag besteden en een zekere jaloezie op Nijmegen toont, dat verlof heeft verkregen om de ver vaarlijke som van vier mille aan de bevorde ring van zijn stedelijken bloei ten koste te leggen. Haarlem is de vijfde stad des land. Het telt nu bijna 140.000 zielen. Het zou de moeite waard zijn eens een Amerikaan, bewoner van een stad van dergelijke beteekenis in zijn land, te vragen hoe het bij hem thuis in dit opzicht gesteld is. Hoeveel geld men er voor zulke doeleinden uitgeeft, wat ermee gedaan wordt en wat men ermee bereikt. En als hij dan zijn antwoorden gegeven had in groote trekken weet ik heel goed hoe die zouden luiden zou ik hem gaan vertellen hoe het hier gesteld is. Ik hoop de gelegenheid tot zoo'n gesprek wel eens spoedig te krijgen en voorzie al zijn verbaasde commentaar in den trant van: „Maar man, jullie zijn een eeuw ten achter! Hoe is dat mogelijk in een land, dat op han delsgebied zoo bekend is in de wereld, dat zoo veel ondernemingsgeest toont en dat toch be reid is groote sommen in droogleggingen en in de bevordering van de luchtvaart te steken zonder daar spoedige winst van te kunnen verwachten?" Ik zou hem niet anders kunnen antwoorden dan: „Op dit gebied zijn we niet onderne mend maar bangelijk en klungelig. Niet in het particuliere bedrijf, maar van overheidswege. Daar moet de macht der reclame nog ontdekt worden." De Haagsche tactiek is blijkbaar, instel lingen als Haarlem's Bloei een armelijk be staan net mogelijk te maken. Daarmee is men dan van het gezeur van de gemeenten af. Maar op dien voet hebben zulke instellingen geen voldoende reden van bestaan. Een recla me- en propaganda-bedrijf dat niet over mid delen beschikt om zijn actie te voeren is een wassen neus. Dus kan men dan na eenige jaren wel zeggen dat het niets uithaalt, dat het niet genoeg doet en zoo, en het heelemaal opheffen. Dat is dan „een besparing"..*... kenmerkend staaltje van het soort zuinigheid dat geld kost. Feitelijk geven B. en W. in hun Memorie van Antwoord al te kennen dat het dien kant uitgaat, want zij verklaren dat er na aftrek van de bureaukosten niet genoeg geld overblijft voor een eenigszins redelijke uitoefening van de taak der stichting. Welnu, vinden de hoogere instanties dit een verstandig en zakelijk beleid? Het komt mij voor dat B. en W. van Haarlem in Den Haag zouden dienen te verklaren als zij het al niet gezegd hebben dat op deze wijze geld in het water wordt gesmeten. Wat hebben wij aan het betalen van bureaukosten als er niet iets „eenigszins redelijks" mee bereikt kan worden? Wat die andere gemeenten betreft, die meer mogen, zit het verschil kennelijk ln hun ietwat gunstiger begrc-otingscijfers. Vol gens zulke redeneering eveneens toege past op de H.O.V., het slechtst-gesubsidieerde orkest des lands mogen gemeenten die er goed aan toe zijn wel wat doen om zich uit te breiden en hun bloei te bevorderen, en ge meenten die in den nood zitten niet. Een mooi systeem! Daar zal men op den duur de wrange vruchten wel van plukken! R. P (Gus Simmons uit Chicago heeft 26 uur onafgebroken op een blok ijs gezeten en daarmede den titel van wereldkampioen op dit gebied behaald.) Wie hecht aan zeer bijzondere prestaties, Die moet bij de Amerikanen zijn, Zij toonen meer dan alle andre naties Op het wel zeer verscheiden „sporf'terrein. Er leek den laatsten tijd niet veel te wezen, Waarmee dat volk ons nog verrassen kon, Maar wat ik nu zoojuist weer heb gelezen, Bewijst dat men nog steeds put uit de bron Die nieuwe sportbegrippen op doet wellen, Waarvan de rest der wereld zoo niet weet, Het nieuwste waar ik u van kan vertellen, Is iets, dat blijkbaar ijsblokzitsport heet. Gus Simmons uit Chicago is de werker Die deze nieuwigheid heeft uitgedacht, Misschien toont zich al gauw een ander Maar Gus heeft het al ver erin gebracht. Wel zesentwintig uur heeft hij gezeten, Voordat hij ijskoud weer is opgestaan, Toen was zijn ijsblok wel niet weggesleten, Maar naar zijn smaak had hij genoeg gedaan. Wij mogen hem dat zeker niet verwijten, Wie zou 't de eerste maal nog beter doen? 't Publiek wist zich ook van zijn plicht te kwijten, Het riep hem uit tot wereldkampioen. Het kwam ook voor in pas voorbije dagen, Dat ik verrassend op een ijsvlak zat, Maar 'k heb daar zou u mij de waarheid vragen, Nooit kampioenspretenties mee gehad. Om zesentwintig uur erop te blijven Is, zacht gezegd, niet bijster in mijn lijn, Ik voel mij bij het denkbeeld al verstijven, Neen waarlijk, dat zou mij te machtig zijn. Wat Gus betreft, hij heeft één fout bedreven, I-Ioezeer zijn denkbeeld verder dient geloofd, 't IJs mocht hem een „bezeten" titel geven, De juiste plaats van 't ijs was op zijn ijoofd. P. GASUS ONDERSCHEIDING VOOR STAATSRAAD DR. A. A. L. RUTGERS. Aan het slot van een te Parijs gehouden maal tijd van de internationale commissie voor nij verheid en landbouw heeft de Fransche minister van Landbouw, Queuille, aan dr. A. A. L. Rut gers, lid van den Raad van State van Nederland het commandeurslint van het legioen van eer uitgereikt De recherche heeft Maandag aan gehouden den kassier K. van de firma B. te Zutfen, die verdacht wordt van verduistering van hem toevertrouwde gelden, voor zoover tot heden kon worden nagegaan ten bedrage van on geveer 25000 gulden. De boeken en be scheiden zijn in beslag genomen. K. is in het politiebureau ingesloten en zal ter beschikking van de justitie wor den gesteld. De talenkwestie in Memelland. Duitsch en Lithausch gelijkgesteld. De nieuwe gouverneur voor het Memelge- bied, Gailius, heeft het Memel-directorium medegedeeld, dat in het vervolg de Duitsche en de Lithausche taal gelijke rechten zullen hebben in de regeeringsorganen, welke in het Memelgebied gepubliceerd worden. AMERIKAANSCHE VLIEG TUIGEN KLANDESTIEN NAAR SPANJE VERKOCHT. Tijdens zijn verblijf te Rome zal de Britsche minister-president, Neville Chamberlain, zijn intrek nemen in de Villa Madame, UTRECHTSCHE POLITIE STAAT VOOR MOEILIJKE TAAK. Moord nog in duister waas gehuld. VROUWTJE VAN DEN SCHRIK GESTORVEN De Utrechtsche politie heeft nog geen spoor kunnen ontdekken in den moord op de oude mej. E. Sibbing uit de Joh. Camphuis- straat. De sectie heeft geen enkel positief resultaat opgeleverd en men acht het moge lijk, dat mej, Sibbing van schrik is over leden. Aan den eventueelen dader zal naar alle waarschijnlijkheid dus geen moord kunnen worden ten laste gelegd; men zal het meer moeten zoeken in de richting van zware mis handeling, den dood ten gevolge hebbende Ook alle mededeelingen over den finan- cieelen toestand van het vrouwtje loopen zeei uiteen. De pastoor van de parochie verklaarde nog, dat de weduwe kerkelijke ondersteuning genoct. De mogelijkheid bestaat echter, dat het slachtoffer een „oude kous" had of dat zij geld verborgen had op een onvindbare plaats. Dat de indringer zijn onderzoek in plaats. Dat de indringer zijn onderzoek in het feit, dat het deurtje aan de achterzijde van de klok, die op den schoorsteen stond door de politie open werd aangetroffen. De klok was blijven stilstaan op acht uur. Ver moedelijk heeft de dader dus ook in de klok gekeken of zich daar geld bevond. Volgens deze aanwijzing zou de overval dus gepleegd zijn kort nadat het vrouwtje uit de kerk thuis is gekomen. De klap van de voordeur, welke door de bovenburen om twaalf uur werd gehoord, zou dan het tijdstip van ver trek van den dader zijn geweest. De indringer heeft dus waarschijnlijk den geheelen avond in het huisje zijn werkzaamheden verricht. Prov. Statenverkiezing. De candidaten der S. D. A. P. Door*het bestuur van het gewest Noord- Holland Zuid der S.D.A.P. is aan de leden een stembiljet toegezonden om bij stemming de definitieve candidatenlijst vast te doen stel len. Door het bestuur wordt voorgesteld: 1 S. P. Doek, Haarlem: 2. W. van Dok, Beverwijk; 3. Mr. H. O. Drilsma, Haarlem; 4. L. Meij- boomBroersma, Haarlem; 5. W. H. Vliegen, Bloemendaal; 6. C. Schulz, Bloemendaal; 7. F. S. Noordhoff, Haarlem, 8. C. J. Mieras, Zandvoort. Het front ten noorden van Cordova is steeds een der minder sterke punten van Franco ge weest. Wanneer deze een offensief ontketende kon men er steeds op rekenen, dat de republi keinen de kans waarnamen in Estramadura een afleidingsoffensief te beginnen. Op 28 Juli j.l. veroverden de Nationalisten den z.g'. „zak" bij Don Benito, rukten in de richting van Almaden op, maar moesten dit pogen sta ken na Cabeza del Buey te hebben ingenomen Zij verbeterden hun positie tot over de Zujar en konden de spoorwegverbinding tusschen Cor dova en Badajoz herstellen. Sinds Franco in Catalonië een voorsprong ge kregen heeft, boeken de republikeinen aan het Cordovafront eveneens succes. Valsequillo was het eerste uitgangspunt. Sinds dien is het republiekeinsche front uitgebreid tot over de rivier de Zujar. Twee colonnes trek ken deze rivier over in de richting van den straatweg naar Castuex-a. Twee andere colonnes richten zich zuidwaarts, omsingelden Penari'oya en trachten stelling te nemen op de heuvelkam men van de Siei-ra de les Santos. Een derde colonne beweegt zich in de richting van Espiel, zoodat de geheele beweging een weloverwogen plan inhoudt. Men verwarre hier niet in deze streek de in dustriesporen met die van den gewonen hoofd spoorweg. Het industriespoor is gedeeltelijk in handen der republikeinen. De vitale belan gen der Nationalisten worden hierdoor ernstig geschaad, zoodat Franco zich genoodzaakt heeft gezien versterkingen uit het zuiden te laten aanrukken teneinde den republikeinschen op- marsch te stuiten. Op de kaart overziet men het offensief in zijn geheel. Voor de laatste berichten van het front zie men pag. 5. Twee voorstellen daartoe. Naar het A.N.P. verneemt, heeft in een Maandag gehouden vergadering van het college van B. en W. van Amsterdam wethouder De Miranda een voorstel aanhangig gemaakt om den raad uit te noodigen uit zijn mid den een commissie te benoemen, welke tot taak zal hebben te onderzoeken de wijze, waarop en de omstandigheden waaronder in de laatste jaren gronden in erfpacht zijn uitgegeven of ver kocht De heer J. W. Matthijsen heeft het volgende voorstel bij den Amsterdamschen raad inge diend: „De gemeenteraad besluit tot het instellen van een commissie van zes leden uit zijn midden met opdracht een onderzoek in te stellen naar en op korten termijn een rapport omtrent haar bevindingen uit te brengen aan den raad over de wijze, waarop de uitgifte van erfpachtsgronden heeft plaats gehad en wat daarmede in den ruimsten zin genomen vei'band houdt". Nu dit laatste voorstel is verschenen, zullen B. en W. der hoofdstad zeer waarschijnlijk hun voorstel wel intrekken. De aanklacht tegen het dagblad „De Tele graaf", welke wethouder De Miranda in zijn communiqué van j.l. Vrijdag heeft aangekon digd, is Maandag volgens „Het Volk" officieel bij den officier van justitie te Amsterdam inge diend. Het betreft een aanklacht wegens smaad, naar aanleiding van de publicatie in dit dagblad van Vi'ijdagmorgen j.l. Goede buit van inbreker. Een insluiper heeft zich toegang verschaft tot de bovenwoning van den caféhouder A. van H. aan den Bredascheweg te Tilburg. De in breker forceerde op de slaapkamer een kast, waaruit hij een geldtrommel wegnam, waarin zich vierduizend gulden aan contanten be- Van den dader ontbreekt elk spoor, vond. Vermoedelijk gezonken. Twee opvarenden verdronken? Aan den Dollarddijk bij Termun- ten zat reeds eenige dagen in het ijs vastgevroren een visschersschuit met een garnalendrogerij aan boord, toe- behoorende aan den visscher P. J. Bakker. Zondagavond hebben twee zoons van visscher Bakker, die op den Dollard dijk woont, zich aan boord van de schuit begeven. Zij hadden opdracht van hun vader, om, zoodra het vaar tuig losraakte, dit aan den wal te meren. Maandagochtend ontdekten de ouders, dat de schuit was verdwenen. Van de jongens was evenmin een spoor te ontdekken. Men heeft hiervan onmiddellijk de politie in kennis gesteld. Het vermoe den gestond, dat de schuit was af gedreven in de richting Emden (Duitschland)zoodat het onder zoek zich in deze richting uitstrekte. Er is echter geen spoor van de schuit en haar bemanning gevon den, zoodat men vreest, dat het vaar tuigje is gezonken, waarbij de jongens zijn omgekomen. Fraude door Turksche rcgeeringsambtenaren. TURKSCH ZAKENMAN TRAD ALS „REGEERINGSGEDELEGEERDE" OP De Daily Telegraph verneemt uit Istanboel, dat twee ambtenaren van het Turksche ministerie van buiten- landsche zaken gearresteerd zijn in verband met een transactie van wa penen. Eenigen tijd geleden waren pogingen gedaan in de Vereenigde Staten een groot aantal vliegtuigen te koopen, die bestemd waren voor Spanje, waarbij documenten werden voorgelegd, welke het deden voor komen alsof de vliegtuigen bestemd waren voor de Turksche regeering. Verklaard wordt, dat de beide gearresteerde ambtenaren medeplichtigen zijn van een Turkschen zakenman, Ekrem Gueynuk, die naar men gelooft, thans in een ziekenhuis te Nice wordt verpleegd. Zij zouden betrokken zijn bij het namaken van de handteekeningen van den Turkschen minister van buitenland- sehe zaken, Shoekri en den minister van oor log, Ozalp, op documenten, welke bestemd waren voor een Amerikaansche firma. Waai-schijnlijk zal de Turksche regeering de uitlevering vragen van Ekrem Gueynuk, die de voorzorg zou hebben genomen zijn fa milie uit Turkije naar Frankrijk te laten ver huizen. Volgens het Turksche blad „Haber" hebben nieuwe bijzonderheden bij het onderzoek naar deze zaak de medeplichtigheid aan het licht gebracht van een Franschman, die te Parijs kennnis gemaakt had met Ekrem Gueynuk. Pet was een oud-agent van een buiten- landsche maatschappij voor luchttransporten te Istanboel, die wegens een vergrijp uit zijn functie was ontslagen. De beide vestigden contact met een internationale bende, die wapenen en munitie levert aan de beide par tijen in Spanje. Ekrem deed zich voor als officieel Turksch gedelegeerde en bestelde een vijftigtal vliegtuigen bij een maatschappij: 38 dezer toestellen werden naar Spanje ver kocht, de 12 overige werden, omdat Ekrem afwezig was, naar Istanboel gezonden. Op die manier werd de klandestiene handel ont dekt. De Koningin-Moeder van Joego-Slavië vierde gisteren haar 39sten verjaardag Op de foto ziet men haar naast haar zoon, den jeugdi gen koning Peter. Dit jaar weer tweeduizend kolonisten naar Libye. Balbo heeft nieuwe plannen In den loop van 1939 zal een tweede groep van 2000 Italiaansche kolonisten in Libye worden gevestigd. Mussolini heeft nl. goedu* keuring gehecht-aan een ontwerp, dat maar schalk Balbo, de gouverneur van Libye, hem dienaangaande heeft doen toekomen. Musso lini heeft Balbo gemachtigd de noodige werk zaamheden te ondernemen. China moet nu onderhandelen, zegt Wang Tsjing Wei. „Japan tot een juist inzicht van den toestand gekomen" Wang Tsjing Wei, de uitgeweken ex- pi-emier van China, heeft in een brief uiteengezet, dat volgens zijn meening China thans in een gunstige positie is om te onderhandelen nu de steun van Groot Brittannië, de Vereenig de Staten en Frankrijk merkbaar wordt, aldus een Reuterbericht uit Tokio. Na verklaard te hebben, dat de vrede in zicht zou zijn, wanneer Japan zich zou reali- seeren, dat China niet door de kracht van wapenen onderworpen kan worden en dat het Verre Oosten niet onder de hegemonie van Japan kan worden gebracht, schrijft Wang dat uit de Japansche regeeringsverklaring van 22 December 1938 blijkt, dat Japan tot een juist inzicht is gekomen ten aanzien van China.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1