IJmuider Courant Duitsche regeering protesteert. Wat willen cle volken? Duitsche pers blijft scherp, in verband met de kwestie der kogelgaatjes. Versnelling. NIEUWS IN 'T KORT. 24e JAARGANG No. 62 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Groote Houtstraat 93, Haarlem, TeL 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 13 JANUAR11939 Abonnementen per week f 0.12'/j, per maand f0.52'/2» per 3 maanden f 1,55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiëm 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10, De Engelsche ministers Chamberlain en Halifax zijn door Italiaansche volksmenigten met wilde geestdrift ontvangen. Men heeft „God zegene u" en „Geef ons den vrede" tot hen geroepen. Er zijn tafereelen geweest die levendig herinneren aan het gebeurde in München op 29 September 1938, toen Cham berlain en Daladier de ovaties van Duitsche volksmassa's ontvingen. De Italianen moch ten nu juichen en zij hebben er geen gering gebruik van gemaakt. Op hetzelfde oogenblik publiceerde Genève zijn „militaire jaarboek 1938", behelzend sta tistieken over de toeneming der bewapening. Daaruit blijkt, dat 64 landen in het afgeloo- pen jaar 28.8 milliard gulden aan bewape ning hebben besteed. Dat is 3.6 milliard meer dan in 1937 werd geraamd. Van het totaal komt meer dan driekwart voor rekening van de zeven mogendheden Engeland, Frankrijk, de Vereenigde Staten, Rusland, Ja pan, Italië en Tsjecho-Slowakije. Maar de Vereenigde Staten hebben niet meer dan vijf procent van het totaal voor hun rekening. De Sovjet-Unie staat bovenaan met een geschat bedrag van 9 milliard en Duitschland ont breekt in de statistiek, omdat er geen cijfers van bekend zijn. Engeland staat op de twee de plaats met een millioen pond per dag, dat is dus ruim drie milliard gulden voor het jaar 1938. In de laatste tien jaar hebben de zeven genoemde mogendheden 123 milliard gulden aan bewapening uitgegeven. Hun totaal van 22 milliard voor 1938 wijst dus wel op een belangrijke stijging. Dit werd dus bekend gemaakt op hetzelfde oogenblik waarop de menigte in een totali- tairen staat den premier van een democra- tischen staat ovaties bracht en hem Gods zegen toewenschte. En zooals iedereen weet wordt de tegenstelling tusschen democratische en totalitaire staten als de kern van het oor logsgevaar beschouwd. Maar er gebeurde nog meer op dezen dag. De Amerikaansche ambassadeurs te Londen en Parijs, Kennedy en Bullitt, brachten te Washington rapport over den toestand in Europa uit aan twee in vergadering vereenig de commissies uit het Amerikaansche Congres en den Senaat. Er werd geen officiëele mede- deeling over uitgegeven maar verscheidene leden der commissies deelden aan de pers mede dat de beide ambassadeurs sombere beschouwingen ten' beste hadden gegeven. Zij zeiden vóór den zomer een Europeeschen oor log' te verwachten en Europa als een chaos te beschouwen. Zij lichtten hun meeningen uit voerig toe, Alle aanwezigen waren zeer ter neergeslagen na de vergadering. Senator Reynolds - zei, dat hij alles wat hij gehoord had in den Senaat zou mededeelen. Anderen trachtten hem daarvan terug te houden. Moge hun dat mislukken! Een beetje meer licht omtrent de geheime diplomatie zou Europa alleen goed kunnen doen. Eigenlijk gebeurde er nog meer. Reuter, het Engelsche nieuwsbureau,- seinde uit Rome: „Er is geen kwestie aan de orde geweest betreffende de z.g. ontoeschietelijke houding van Frankrijk jegens de Italiaansche aspiraties". Kijk kijk! De zoogenaamde ontoe- schietelijkheid, seint het Engelsche semi- officiëele persbureau. Mag ik herinneren aan een artikel op deze plaats in dit blad van 31 December? Daarin vestigde ik er de aandacht op dat er twee reeksen Italiaansche eischen zijn. Eerste groep: Corsica, Tunis, Savoye, door de pers en een aantal straatbetoogers uitgebazuind. Tunis werd later door het Giornale d'Italia ingetrokken. Men wilde alleen een beteren status voor de Italianen in dat protectoraat. Tweede reeks eischen: Dsjiboeti, alle aandeelen in den spoorweg Dzjiboeti-Addis Abbeba, verlaging der tarieven van het Suezkanaal. Ik vroeg toen: zou Frankrijk wellicht bereid zijn Fransch Somali- land en de aandeelen van dien spoorweg aan Italië te verkoopen (hetgeen iets anders is dan grond „afstaan") en zouden Frankrijk en Engeland gezamenlijk bereid zijn de tarieven van het Suezkanaal te verlagen? Ook de Engelsche scheepvaartmaatschappijen hebben heel groote belangen bij die verlaging. Nu herinner ik aan mijn vragen op 31 De cember. Thans klinken ze nog veel begrij pelijker dan toen. En wat willen de volken? Geen oorlog! Daar zal men in de conferentiekamers toch eenige rekening mee dienen te houden. Oor logen die de volken niet willen, brengen groote gevaren mee voor de regeeringen die ze ondernemen. Maar die sombere ambassadeurs in Washing ton dan? Men geeft als verklaring van hun naargeestigheid op, dat hun regeering de be wapeningsuitgaven zeer verhoogen wil. Daar voor is de instemming van Congres en Senaat noodig. Dit klinkt heel eenvoudig en vlot- aannemelijk. Maar zoo simpel plegen zulke dingen niet te zijn. Met de veronderstelling dat het Italiaansch-Fransche geschil zijn op lossing wel zal vinden is men trouwens niet van de gevaren in Europa af. Er resten Duit sche ambities, ambities die vooral de Oekraine gelden. Het is dus zeer wel denkbaar dat de spanning van September zich in een zoo zwaar bewapend Europa binnen afzienbaren tijd zal herhalen. Maar of de somberheid der ambas sadeurs dan bewaarheid zal worden is een andere vraag. In dit tot de tanden bewapende Europa zal wel opnieuw de vraag „Wat willen de volken?" beslissenden invloed moeten doen gelden. Ambassadeurs zijn zelden men- schen die daarvan begrip hebben. Maar ministers staan er al heel veel dichter bij. En het gejuich van de Italianen voor Cham berlain en Halifax is evenzeer door de ge- heele wereld verstaan als het gejuich in München voor Chamberlain en Daladier. R. P. Hoe wordt levensgevaar voor terug te leiden vluchtelingen geconstateerd? Nadere vragen aan den minister van Justitie Het Eerste Kamerlid van Embden heeft den minister van justitie de volgende vragen ge steld Heeft de minister bij nader inzien wel zeker heid, dat zijn op 7 Januari j.l. ingezonden antwoord op de vragen van mevrouw Mackay Katz, betreffende de terugleiding van Duitsch- Joodsche vluchtelingen en bepaaldelijk 's mi nisters mededeeling, dat „terugleiding dient plaats te hebben, met dien verstande, dat in bijzondere gevallen, met name wanneer on middellijk levensgevaar aanwezig moet wor den geacht, van dien maatregel wordt afge zien." volledigen weerslag vormt op het onder 2 gevraagde? (Het gevraagde luidde: heeft de minister zich vooraf verzekerd, dat deze maatregel d.w.z. de opdracht aan de politie autoriteiten de Duitsch-Joodsche vluchtelin gen, die zonder verlof na een bepaalden datum Nederland zijn binnengekomen, weer naar Duitschland terug te leiden, niet tengevolge zal hebben, dat voor verreweg de meesten dezer vluchtelingen levensgevaar aanwezig zal zijn?) Heeft de minister niet aan zekere ambtena ren opdracht of machtiging verleend om be doelde terugleiding te voltrekken, tenzij naar hun oordeel onmiddellijk levensgevaar aan wezig moet worden geacht? Zoo ja, aan welke ambtenaren? en onder welke waarborgen voor dit levensbelang van den vluchteling oefenen zij deze bevoegdheid uit? Indien de minister zou hebben voorgeschre ven, dat aan hem zelf moet worden voorge legd elk geval, waarin een vluchteling betoogt, dat terugleiding voor hem onmiddellijk levens gevaar oplevert, op welke wijze verkrijgt Zijne Excellentie dan zekerheid gelet op de praktijken, die zich, ten gevolge van de beken de ter zijde schuiving der. vreemdelingenwet ontwikkeld hebben dat alle lagere autori teiten dit voorschrift .stipt nakomen? Wordt de diep ingrijpende beslissing, dat het beweerde gevaar niet aanwezig moet worden geacht, door den minister of eventueel de la gere autoriteit genomen uitsluitend op grond van schriftelijke en zorgvuldig gemotiveerde rapporten? Heeft de minister zekerheid, dat die rapporten nimmer gebaseerd zijn b.v. ten gevolge van tijdsgebrek op louter in drukken zonder nader onderzoek? Uit welke bronnen verkrijgt de rapportee- rende ambtenaar gewoonlijk de gegevens, waarop hij zijn advies grondvest? Krijgt de vluchteling, alvorens het rapport wordt overgelegd, er tijdig inzage van, opdat hij of zijn raadsman tegenover mogelijke ver gissingen of andere vermeende onjuistheden zijn nadere toelichting kan stellen? Zijn den vluchteling ter bescherming van zijn belangen wellicht nog andere verweer middelen toegekend, die aan de procedure, waaraan hij onderworpen wordt, althans eenigermate een rechtskarakter zouden ver- leenen? Welke tijdsduur staat gemeenlijk voor oogen in de qualificatie „onmiddellijk levensgevaar"? Heeft de minister ook hieromtrent voorschrif ten gegeven? Wordt een dreigende opsluiting in een con centratiekamp al of niet als een onmiddellijk levensgevaar aangemerkt? De ontdekking van het financieele schandaal der Musica's is voor een niet gering deel te danken aan een ambtenaar van de New-Yorksche politie, J. A. Faurot genaamd, een bekend pionier op het gebied der dactyloscopie. Hij nam in 1913 zelf de vingerafdrukken van Philip Musica. Slot der luipaardhistorie Het ontsnapte dier neergeschoten. LONDEN, 12 Januari. De ontsnapte lui paard is vandaag doodgeschoten, door een van de jagers. Deze is doorgedrongen in het kreupelhout, waarin het dier was gevlucht en heeft het neergeschoten op een afstand van drie meter. (Reuter). Het Deutsche Nachrichtenbüro meldt: De. Duitsche gezant te 's-Gravenhage heeft opdracht gekregen krachtige stappen te doen bij de Nederlandsche regeering in verband met de aanslagen op de particuliere woning van den kanselier van het consulaat te Am sterdam en op het gebouw van het gezant schap te 's-Gravenhage. Naar aanleiding van dit bericht vernemen wij van bevoegde zijde, dat de Duitsche gezant reeds onmiddel lijk na de geconstateerde feiten zich tot den minister van Buitenlandsche Zaken heeft gewend. De minister heeft zijn leedwezen uitgesproken en een onderzoek toegezegd. De Duitsche pers over de kogelgaatjes te Amsterdam en Den Haag. BERLIJN, 12 Januari. (D.N.B.) De Deut sche Diplomatische Politische Korrespondenz schrijft: „Het Wereld jodendom schijnt in zijn strijd tegen het nationaal-socialistische Duitschland welke het op het gebied en op kosten van an dere landen pleegt te voeren, een nieuw ge- vechtsveld te hebben gezocht. Nadat deze vernietigende „macht" erin is geslaagd na een laf f en moord ook een propaganda-veldtocht in de geheele wereld te ontketenen tegen het Derde Rijk, waarbij een New-Yorksch blad ongestraft tot nieuwe moorden waagde aan te sporen, zijn op Nederlandsch grondgebied schoten gelost tegen exterritoriaal gebied. Er bestaat geen twijfel omtrent herkomst en doel van deze schoten. Terwijl in vooraanstaande buitenlandsche kringen wordt gepoogd om een normale op lossing te vinden voor het Joodsche vraag stuk in Midden-Europa, zijn andere krachten aan het werk om een conflict in acuten vorm te verwekken. Indien nu door hen, die aan de touwtjes trekken, blijkbaar Nederland is uit gekozen als terrein voor hun actie en mis dadige bedoelingen, dan zal hiervan een ze kere toegeeflijkheid jegens de Joodsche aan matiging en provocatie de reden zijn. Blijk baar is in verband met gebeurtenissen dezer dagen de indruk gewekt, dat men -bij toon aangevende Nederlandsche kringen niet vol ledig rekening behoefde te houden met den ernstigen wil, in het belang van de verhou dingen tusschen de verschillende mogendhe den, krachtig en duidelijk op te treden tegen alle storende Joodsche kuiperijen. Veeleer kon de meening ontstaan, dat provocaties zelfs van te voren aangekondigde, niet zouden stuiten op krachtigen afweer, doch beoor Op de traditioneele wijze heeft te Boekarest de wijding van het water plaats gehad. Boeren brengen het kruis terug, dat door den koning in het water geworpen is. deeld zouden worden met begrip voor de ge voelens van den provocateur. Behalve andere teekenen van een bepaalde sympathie, zal ook de bekende terugtocht van Rotterdam voor de Joodsche terreur niet zonder resultaat ge bleven zijn. Thans moet men in Nederland de nieuwe waarschuwingsschoten hebben gehoord. Zij duiden eenerzijds erop, dat Nederland blijk baar geschikt wordt geacht om als strijdperk te dienen voor een ras zonder wortel tegen een staat, welke met Nederland betrekkingen van goede nabuurschap onderhoudt. Ander zijds hoopt men op deze wijze de goede be trekkingen tusschen beide staten te verstoren en hierdoor het eigen front, dat tot nu toe op het Europeesche vasteland nog niet goed vasten voet kon krijgen, te verbreeden. De Nederlandsche autoriteiten zullen een daad, welke erop gericht is de zoo nadrukke lijk beschermde neutraliteit afbreuk te doen niet zonder meer voorbij kunnen gaan. Men zal niet kunnen nalaten ernstig erover te denken of de grootmoedigheid en toegeeflijk heid, welke tot nu toe in acht werden geno men jegens de vernietigende pogingen van den Joodschen invloed ook dan nog verant woord is, wanneer hierdoor, zooals thans het geval is geweest, de in Nederland geaccredi teerde vertegenwoordiger van het Duitsche rijk gevaar loopt, want de zorg van Nederland voor zijn veiligheid is niet in de laatste plaats een onderpand voor het voortbestaan van de oude betrekkingen vol vertrouwen." Ook de overige Duitsche bladen schrijven, dat' de „aanslagen" welke op Nederlandschen bodem tegen officieele Duitsche vertegen woordigers zijn gepleegd en waaromtrent de Duitsche regeering te 's-Gravenhage heeft ge protesteerd, invloed kunnen uitoefenen op de Duitsch-Nederlandsche betrekkingen. Het Berliner Tageblatt" merkt o.a. op. dat men het als vanzelf sprekend moet beschou wen, dat de Nederlandsche regeering zich niet zal onttrekken aan de plicht, rekening te hou den met het Duitsche protest, wat zij verder zal doen om den invloed van die kringen te breken, door wie dergelijke misdaden worden uitgedacht, aangemoedigd en geënsceneerd, is haar eigen zaak. Zij moet zich er wel van bewust zijn, hoe gevaarlijk dit drijven van de ze kringen, wanneer men ze verder duldt, ieder oogenblik kan worden voor de internationale betrekkingen van het land. Von Ribbentrop zal een bezoek aan Warschau brengen. Uitnoodigïng van minister Beek aanvaard Het volgende communiqué is te Berlijn ge publiceerd: De Poolsche minister van buitenlandsche zaken, Beek, heeft ter gelegenheid van zijn ontmoeting met Von Ribbentrop te München dezen uitgenoodigd een bezoek aan Warschau te komen brengen. De rijksminister heeft de uitnoodiging aangenomen. Te zijner tijd zal worden medegedeeld, wan neer Von Ribbentrop op reis zal gaan. Klopjacht op een rooversbende. Parijsche politie boekt succes. De Parijsche politie heeft een jongen van 17 jaar gearresteerd, die de namen noemde van drie medeplichtigen, die in Seine-et-Oise een overval hadden gepleegd. Deze drie individuen werden te Garches ingerekend. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben verscheidene bandieten twee auto's aangehouden en de bestuurders geplunderd. Zij slaagden er ook in politieversperringen te forceeren, hoewel op hen werd geschoten. Hun wagen werd teruggevonden in het bosch van St. Germain. Er bevond zich een man in, die door revolverschoten was gedood. De poli tie zette direct een klopjacht in, waaraan door meer dan 1O0 gendarmen met zijspanwagens werd deelgenomen. Dit onderzoek heeft den geheelen nacht van Woensdag op Donderdag geduurd en leidde tot de arrestaties, welke een einde zullen maken aan de overvallen. (De astronomen van het Smith sonian Institute in Amerika heb- ben aangetoond, dat de omioente- lingssnelheid der aarde toeneemt en wel in die mate, dat het jaar sedert 1850 een seconde korter is geworden.) De aarde draait met snelle vaart, Al sedert ongetelde jaren, Dat is als vaststaand feit verklaard, Hoewel wij 't zelf zoo niet. ontwaren. De tijd snelt maar voortdurend voort, Dat doet hij ook sinds den beginne, Maar wiens opinie je ook hoort, Hij schijnt maar steeds aan vaart te winnen. De mensch in al zijn nietigheid, Wil zich ook steeds maar voortbewegen, Zijn vaart is in verloop van tijd, Ook altijd maar weer door gestegen. Als d' aarde nu wat sneller gaat Dan vroeger, lijkt ons dat geen wonder, Dat d' astronoom, die voor niets staat Het heeft ontdekt, blijft wel bijzonder; Vooral daar het niet veel beduidt, In haast een eeuw is 't jaar gekrompen Met één seconde, 't maakt wat uit, Daar laten wij ons niet door lompen.' - De menschen zorgen met elkaar, Voor ruim voldoende andre zaken, Om zich van jaar tot volgend jaar, Toenemend draaierig te maken. P. GASUS. Ernstig vliegtuigongeluk in Frankrijk. Drie dooden. Naar Havas uit Brest meldt, is gister morgen een watervliegtuig der Fransche marine op een huis neergestort te Pro- modiern. op 3 K.M. van de baai van Douarnenez. Er vielen drie dooden. Een vierde inzittende werd ernstig gewond. Ook een Belgisch toestel neergestort. Ook in België heeft gisteren een vliegtuigon geluk plaats gehad, nl. bij Houthem-St. Mar- guérite, waar tengevolge van een vleugelbreuk, een-militair vliegtuig neerstortte. De .piloot wist behulp van een valscherm veilig te dalen. De tweede inzittende, een lui tenant-waarnemer, kon zich niet tijdig losmaken en kwam om het leven. Donderdag zijn de Britsche vlieger Brian Gro ver en zijn Russische vrouw voor de Engelsche wet, hertrouwd. Enkele honderden personen, meest .vrouwen, hadden zich voor het gebouw van den burgerlijken stand te Chelsea verzameld Ook vele persfotografen waren aanwezig. De gouverneur van Memel heeft gisteren de benoeming van Bertuleit tot president van het Memeldirectorium goedgekeurd. De politie van Genève heeft mevrouw Dol ly Rochat, de echtgenoote van den detective Ro- chat, gearresteerd. Zij wordt evenals haar echt genoot beschuldigd van spionnage ten gunste van een totalitaire mogendheid. VOETBAL. HAARL. VOETBALBOND PROGRAMMA VOOR ZATERDAG 14 JANUARI Adspiran ten-competitie Afd. A: Haarlem a—Bloemendaal a 2.30 uur H. Kroon. Afd. B: Haarlem b—Bloemendaal b, 2,30 uur. AUTOSPORT. De Sterrit naar Monte Carlo. Ook de équipe Cornelius—Buyze met D.K.W. is Donderdagavond laat te Athene aange komen, na een zwaren tocht van Sofia over Saloniki naar de Grieksche hoofdstad. De bemanning bevindt zich in goeden wel stand. Men heeft nog enkele dagen tijd om den wagen nauwkeurig aan een onderzoek te onderwerpen, alvorens op 17 Januari ais. de start zal plaaits hebben. VOETBAL IN ENGELAND. De uitslagen van de Donderdag voor den cup gespeelde wedstrijden lulden: Norwich—Manchester City 05 Overgespeelde wedstrijden: Yeovil and PettersSheff. Wednesday 12 Doncaster—Southport 21 SCHAKEN. HET TOURNOOI TE LENINGRAD. In de achtste ronde van het toumooi te Leningrad won Tolouch van Rabinovich en Konstantinopolsky van Panov. De partij tus schen Makagonov en Belavenetz eindigde in remise. Alle andere partijen werden afgebro ken. De deelnemers zouden heden naar Moskou vertrekken, waar het toumooi wordt voortge zet. KORFBAL HAARL KORFBALBOND. ADSPIRANTENWED STRIJDEN VOOR ZATERDAG Vastgesteld zijn de volgende inhaalwedstrij den: S.V. b—Aurora, Haarlem c—A. Ready b en O.K. c—N. Flora.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1