Hoe de tegenstanders van een aanvoerverbod van puf, den vischstand willen beschermen. Opzettelijke pufvisscherij zou bestreden moeten worden. Over cijfers en cijfers. In de in ons blad van gisteren besproken pers conferentie, belegd door de Nederlandsche Ver- eeniging van belanghebbenden bij de Schar- en Scholvisscherij heeft de voorzitter Ir. B. H. Blan kenberg namens zijn vereeniging den weg aan gewezen, welke bewandeld zou moeten worden om tot een oplossing van het pufvraagstuk te komen. Het door ons verzamelde materiaal, aldus Ir. Blankenberg, zooals dit in de voorgelegde sta tistieken verwerkt is, heeft gediend tot bestrij ding van de voorgestelde maatregelen tot verbod van den pufaanvoer. Wij hebben ons afgevraagd of het ook niet mogelijk is, gezamenlijk het verkregen materiaal zoodanig te benutten, dat voor- en tegenstanders van het z.g. pufverbod, hieruit een conclusie kunnen trekken omtrent de te nemen maatre gelen. Want, hoe verschillend de meeningen ook zijn ten aanzien van het pufverbod, over enkele feiten, en de appreciatie daarvan, zal wel vol komen eenstemmigheid heerschen. 1. Door de gewone uitoefening van de vis- scherij op de Noordzee, met behulp van het trawlnet, worden dagelijks geweldige hoeveel heden pufvisch vernietigd. 2. Opzettelijke pufvisscherij, indien en voor zoover die mocht voorkomen, moet zoo streng mogelijk worden tegengegaan. Wat het eerste punt betreft, zou het dus lo gisch zijn het gebruik van het trawlnet te be perken of te verbieden. Dit zou het eenige vol komen afdoende middel zijn; alleen het is niet practisch uitvoerbaar. De tot de vischvangst ge bezigde schepen, zijn speciaal voor die trawlvis- scherij gebouwd. De geheele trawlvloot zou door een dergelijk verbod waardeloos worden en daar mede het in die vloot belegde kapitaal. Het be hoeft geen betoog dat aan een dergelijken maat regel dan ook niet kan worden gedacht. 3. Vooropgezet dient dat de vereeniging van meening blijft, dat .opzettelijke pufvisscherij op de wijze gelijk dit wordt voorgesteld, in wer kelijkheid niet plaats heeft. Mocht men van een andere opinie zijn, dan ligt de volgende oplos sing voor de hand: Indien en voor zoover opzettelijke pufvis scherij plaats heeft zou dit dan geschieden in de nabijhéid van de kust. Nu zou het overwe ging verdienen, deze gebieden geheel voor de visscherij te sluiten. Het lijkt zeer goed mogelijk hierop voldoende controle uit te oefenen. Door middel van de kustwacht, marinevliegtuïgen en een of meer snelle motorschepen moet het mo gelijk zijn, ook bij wijze van oefening door de marine in vredestijd, nuttig politiewerk te ver richten. Wanneer de vïsscherman aan den lijve, door verbeurdverklaring van. vangst en.nettenmate- riaal en intrekking van de uitvaarvergunning, de ernstfvan dezen maatregel, ondervindt, móet het nuttige effect hiervan aan den dag komen. De Nederlandsche Regeèring zou hierdoor daad werkelijk toonen, dat zij tot beveiliging van het vischbestand in de Noordzee, die maatregelen wil nemen eri ook neemt, welke in de gegeven omstandigheden verantwoord en doeltreffend zijm Dit laatste kan van het thans aanhangige wetsontwerp tot ratificatie van de Conventie van Londen geenszins gezegd worden. Door aan neming van deze wet wordt enkel groote schade aan Nederlandsche bedrijven toegebracht, zon der daartegenover, ook voor de toekomst, eenig nut voor de visscherij af te werpen. Men vangt toch geen puf om ze aan te brengen, maar voert ze aan, omdat men ze toch vangt. De vereeniging, welker leden vrijwel uitslui tend den aankoop van puf voor ons land in han den heeft, verklaart zich gaarne bereid, op aan wijzing der desbetreffende autoriteiten, geen puf te koopen van die visschers zoo noodig te plaatsen op een hiervoor opgestelde zwai'te lijst waarvan wordt vermoed, dat zij anders dan in normale visscherij puf vangen, hetgeen ge makkelijk uit de onevenredigheid tusschen aan gebrachte marktwaardige visch en pufvisch is af te leiden. Deze puf bestaat voor een groot deel uit schel, visch en wijting en gedeeltelijk uit visch, die niet voor de consumptie wordt gebruikt, de z.g. „glaasoogen" (Glasaugen. Wordt het andere deel van de puf dan wel voor de consumptie ge bruikt? Red.) Marktwaardige visch 10.000 K.G. 10.000 K.G. 15.000 K.G. 7.500 K.G. Puf 40.000 K.G. 50.000 K.G. 55.000 K.G. 25.000 K.G. 42.500 K.G. 170.000 K.G. dus in een verhouding van 1:4. Deze cijfers lijken ons min of meer aanvecht baar, althans wanneer we ze vergelijken met eenige „officieele" cijfers, die wij vonden in de Deutsche Fischerei Rundschau. Volgens deze cijfers werd in de drie groote Duitsche visschershavens Wesermünde-Bre- merhaven, Geestemünde en Hamburg-Altona aangevoerd 1.6 millioen K.G. marktwaardige Noordzeevisch en 4 millioen K.G. bijvangst. Dit lijkt dus iets op de cijfers van de NedexTandsche Vereeniging enz. In September werd op 3 mil lioen K.G. marktwaardige Noordzeevisch y2 mil lioen K.G. bijvangst aangebracht, dus vijfmaal zooveel marktwaardige visch als bijvangst. In deze aanvoercijfers is de haring niet inbegrepen. In de maanden, waarin de trawlers de haring vangst uitoefenen, is de pufaanvoer zeer gering: voor Augustus vonden we bijv.: totale aanvoer (van de Noordzee) 55 millioen K.G. bijvangst 4.8 millioen K.G., September 52 mill. K.G. to taal en y. mill. K.G. bijvangst, October 36.6 mil lioen totaal, waarvan bijvangst 0.6 millioen K.G. Uit deze cijfers blijkt wel, dat het tamelijk gevaarlijk is, de verhouding van bijvangst tot marktwaardige visch aan te nemen als 2.5:1 of zelfs als 4:1. In verband met het bovenstaande achten wij het besluit van de directie van de Vem, een on derzoek naar den omvang van de pufvisscherij der stoomtrawlers te zullen instellen, van groot belang. S. B. Trawlerscliippers voor het Wij gelooven gaarne, dat de tegenstanders van een pufaanvoerverbo'd van harte wenschen, dat deze kwestie, die nu al gedurende zoovele jaren op een oplossing wacht, eindelijk eens tot een oplossing komt. En de puf-visschende ree- ders en visschers, zoomede de puf-koopende vischmeelfabrikanten en eendenhouders hebben er zeker belang bij, dat de Noordzee niet wordt doodgevischt en daarom zijn wij er van over tuigd, dat de aangeslotenen bij de Nederland sche vereeniging met dien langen naam het ern stig meenen, als zij samenwerking met de voor standers van een pufverbod zoeken. Maar dat de oplossing op de hierboven aange geven wijze te vinden is lijkt ons wel wat erg naïef. Immers men brengt het vraagstuk van het internationale terrein naar het nationale over, door alleen maar te spreken over de op zettelijke pufvisscherij langs onze kust. Wan neer mocht aangetoond kunnen worden dat langs onze kust geen opzettelijke pufvischerij bedre ven wordt, wat dan? Is dan de zaak uit? Een afsluiting van de visscherij van die gronden, waar het vischbroed opgroeit zal ze ker resultaten hebben, maar dit is een internatio nale aangelegenheid. Over cijfers en cijfers. In het verslag over de persconferentie in ons blad van gisteren heeft men kunnen lezen, dat de geleerden het niet eens zijn over den omvang van de pufvisscherij. Volgens de resultaten van de visscherij van de beide „Proef"-booten vangt een Noordzeetrawler ongeveer driemaal zooveel puf als marktwaardige visch. En verder toont men van de zijde der tegenstanders van een puf- aanvoerverbod met een grafiek aan, dat in 1937 op de Noordzee960 millioen K.G. puf werd gevangen', welk cijfer men eenvoudig verkregen heeft door de totale opbrengst aan marktwaar dige visch (zonder haring) met 2y te verme nigvuldigen. „In Duitschland geschiedt de aanvoer van puf op veel grooter schaal", wordt in een der rap porten van de Nederlandsche vereeniging met den langen naam opgemerkt. Volgens schrifte lijke verklaringen van Nederlandsche opvaren den van Duitsche visschersvaartuigen beschikt- de vereeniging over de volgende cijfers van vischaanvoeren in Wesermünde en Cuxhaven in de maand December 1938 van vier verschillen de trawlers. Ter verkrijging van een dienstdiploma. Zooals wij indertijd reeds hebben gemeld, wordt dit jaar de wet van 1935 op de vis- scherijdiploma's ingevoerd, welke wet voor de verschillende rangen ..op de trawlei-vloot een diploma voorschrijft! Voor die schippers, stuur lieden en machinisten, .'die ktinnen aantoonen, dat zij een bepaald aantal jaren gevaren hebben, wordt echter evenals voorheen bij de koop vaardij een dienstdiploma beschikbaar gesteld, dat aan machinisten zonder meer, aan schippers en stuurlieden alleen wordt uitgereikt, wan neer zij bewijzen hebben gegeven, voldoende bekend te zijn met de wet op het uitwijken en met het kaartpassen. Een drietal weken geleden werd op de Ge meentelijke Visscherij school te IJmuiden be gonnen, een aantal schippers, die al heel wat zeewater geproefd- hebben, voor dit examen - op te leiden en gisteren werd voor het eerst een 8-tal candidaten op de Visscherij school aan den tand gevoeld. Het examen zou feitelijk in 's Gravenhage gehouden moeten worden, doch door bemiddeling van het bestuur der Reeders- vereeniging werd toestemming verkregen deze historische gebeurtenis op IJmuiden's bodem te doen plaats vinden. Er was voor dit eerste examen veel belang stelling. O.a. waren daarbij tegenwoordig bur gemeester Kwint, kolonel van Roozendaal, lid der examencommissie en verder de heeren J. Boon en Eerman, lid van de commissie van toezicht op de Visscherijschool, alsmede de heer G. D. Duyckinck Sander, oud-directeur van de school. Voor de school en ook voor de candidaten werd het een glorieuze dag want alle candida ten slaagden. Het zijn de heeren A. Vuil, N. van Pel, KI. Krab, D. Glas, A. Glas, J. 't Hart, L. v. d. Zwan en A. v. d. Horst. „VOGELS LANGS DE KUST" Zaterdag 14 Januari zal de heer Henk v. d. Lee uit Amsterdam voor de afdeeling Velsen van den Nederlandschen Jeugdbond naar Natuurstudie 'n lezing met lichtbeelden houden over „Vogels langs de kust". Ook zullen enkele films vertoond worden, die o.a. een beeld geven van de kampen, die de N. J. N. des zomers organiseert. De lezing wordt gehouden in het gebouw van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden. V. 1. n. r.: Edward Arnold, Jean Arthur en Ray Milland, de drie hoofdpersonen in de comedie „De Firma wordt verliefd". THALIA THEATER: „De Firma wordt verliefd" en „Gambini, de groote helder- xiende. Wij zijn gewend op deze plaats de film te „ana lyseeren": uit te pluizen tot wat voor genre de film behoort en op welke factoren haar succes zal moeten berusten. „De Firma wordt verliefd" te gaan analyseeren, ware echter dwaasheid! Met één woord kunnen wij U zeggen, wat U aan deze film hebt: 'n lachschlager! Een absoluut onweer staanbare lach-schlager! Een film, die de men- schen doet schaterlachen! Een film, die allerwe gen de critici ontwapende met haar gezonde, gulle vroolijkheid, die nu eens niet voornamelijk op de dialoog berust, maar in de eerste plaats haar la-acht zoekt in de komische situatie. „De Firma wordt verliefd" herinnert liier en daar aan de oude smijtfilm (een leelijk woord voor dik wijls zeer vermakelijk amusement); deze trekjes zijn doelbewust ingelascht, en het resultaat is: 'n lachfilm zonder weerga! De Residentiebode schreef nog óver deze film: Want deze film' „Easy Living" is een amuse- mentscomedie van de allerbeste soort, zonder diepere beteekenis weliswaar, maar slechts ge maakt om den toeschouwer te doen schateren van het lachen. Tempo en vaarthet zijn woorden waarmee amper de flitsende snelheid weergegeven wordt van de gebeurtenissen die zich rond Jean Arthur afspelen. Wij geven de genen die dit lezen den raad, zelf te gaan zien en te oordeelen. En.té lachen zonder reserve, omdat de dwaasheid zóó groot is Jean Arthur, Edward Arnold en Ray Mil- land.... dit drietal heeft "deze film gemaakt tot een der allerbeste van den laatsten tijd, omdat wij onzen gezonden lach weer eens tot het uiter ste kunnen benutten. Wij willen voor de 2de hoofdfilm in het pro gramma van Thalia uw bijzondere aandacht vra gen n.l. voor „Gambini, de groote helderziende!" Weer een mysterie-film en wéér een, die op valt door haar goede regie, door de onverbeter lijke keuze der spelers, door den „grondigen" opzet. Een film, die in alle opzichten af is en die een spannende geschiedenis van een in een moordaffaire betrokken helderziende behelst, een geschiedenis, die wij natuurlijk niet ont hullen! Akim Tamiroff, de „man der 1000 gezichten" de knapste van Hollywood's tegenwoordige ka rakterspelers, speelt in deze film de hoofdrol. Tamiroff wordt? reeds 'met Lon Chaney vergele ken en door velen diens,.opvolger genoemd, Crematie Nienke van Hichtum. Gistermiddag heeft in het crematorium op Westerveld te Velsen onder veel belangstel ling de crematie plaats .gehad van het stof felijk overschot van de schrijfster Nienke van Hichtum (mevrouw S. TroelstraBokma de Boer) overleden te Hilversum. Er was een deputatie, van het hoofdbestuur der A.J.C. met een aantal Roode Valken en het vaandel; uit de.S.p.A.P. waren er maar weinig bekende figuren'. Wij merkten op me vrouw de wed. Dr. F. Wibaut, de heeren A. W. IJzerman uit Den Haag, lid der Tweede Kamer, Jan A. van Zutphen, voorzitter van Zonne straal, F. Schumacher, namens de directie van De Arbeiderspers en D. Lopes Dias, wethouder van Hilversum. Verder waren er mej. C. H. van Asperen v. d. Velde, oud-directrice van Ons Huis te Am sterdam, mej. H. J. Kluit, leidster der ge meentelij k-e jeugd bibliotheek te Rotterdam, mej. P. Ledeboer, leidster van de Nutsleeszaal voor meisjes en jongens te Rotterdam, I. Noothoven van Goor namens de fa. G. B. v. Goor en Zonen, uitgevers in Den Haag en W. K. Kluitman, lid der fa. Gebr_ Kluitman, uit gevers te Alkmaar. Verder waren er zeer velen uit Amsterdam, Haarlem, Velsen, IJmuiden, Beverwijk en an dere plaatsen. Toen de baar op het podium was geplaatst, legden een jongen en een meisje van de A.J.C. bloemstukken op de baar. Allereerst sprak de heer J. Peters als Voor zitter van het hoofdbestuur der A.J.C. namens duizenden jongens en meisjes in het land, die dankbaar zijn voor wat de schrijfster hen in haar boeken gegeven heeft. Al was het niet door beleven, zij kende het werk der A.J.C. als een goed ingewijde en, bij de droefheid over zooveel jeugdbederf in dezen tijd, was zij ver heugd, dat er groepen zijn, die de echte levensblijheid zoeken en die naar idealen trachten. (Thalia Theater.) Mej. Henriette J. Kluit uit Rotterdam zeide dat- zij wist te spreken namens alie kinder bibliotheken in ons land, wanneer zij Nienke van Hichtum dank bracht voor wat zij als schrijfster voor jong en oud had gegeven. Haar boeken behooren tot het beste en meest levens echte van de Hollandsche kinderliteratuur. De karakteristieke Friesclie sfeer van verschil lende van haar verhalen heeft voor tallooze kinderen een aparte bekoring en heeft een absoluut eigen plaats in hun belangstelling veroverd. Door de hooge eischen, die zij zichzelf en anderen stelde, heeft zij een sterk opbouwen- den invloed gehad. Zij wilde met hart en ziel 't werkelijk mooie en ware tot kinderen bren gen en hun oogen daarvoor openen. Dat deed zij ook door haar verzamelwerk, door buiten- landsche sprookjes en jeugdliteratuur met groot talent te vertalen. Zij richtte zich tot de ouders, om samen met de kinderen te lezen en te genieten. Zij mocht ervaren, dat die op roep weerklank vond. Er was contact tusschen een grooten lezerskring en de schrijfster. Dank baar zijn we voor wat zij aan oud en jong gaf. Haar geestelijke erfenis, in haar boeken gege ven, zullen we aanvaarden als een waardevol bezit en steeds doorgeven. De heer I Noothoven van Goor uit Den Haag sprak als uitgever der laatste werkén van de overledene. Iemand, die Nienke van Hichtum goed heeft gekend, heeft gezegd dat haar boeken bestemd waren voor kinderen van 8— jaar. Spr. mocht als kind reeds haar invloed ondergaan. Groot was haar werkkracht, nog op haar laatste ziekbed bewerkte zij proeven. Tesnlotte heeft de heer Cor Bruyn uit Hil versum een gedicht gezegd, waarin er aan her innerd werd dat bij de schrijfster de steenen over de tafel vlogen, toen zij aan de zijde van Pieter Jelles streed. Maar het was enkel licht, toen zij zag in het kinderland. Voor jong en oud heeft zij door haar boeken de lasten licht gemaakt. Zij ging nu ter ruste, maar de dich ter ziet onze kindskinderen na vele jaren nog naar haar luisteren. Toen de kist onder orgelspel was gedaald, waarbij het vaandel der A.J.C. een groet bracht, heeft de zoon voor de groote belan; stelling bedankt. AANGEKOMEN. 11 Januari: Snyg s.s. Hamburg Abeille VIII sl.b. Havre. Monica m.s. Rotterdam Jaunjelgava s.s. Riga Sursum Corda m.s, Klaipeda '12 Januari:' Mary Slessor m.s. West Afrika IJstroom m.s. Leith Muron m.s. Klaipeda Hontestroom s.s. Londen Gateshead s.s. Newcastle Wilbo m.s. Londen Oberon s.s. Hamburg Enid Mary s.s. Goole VERTROKKEN. 11 Januari: Jo m.s. Kolding Breda s.s. Delfzijl Kern s.s. Stavanger Karanan m.s. Esbjerg Tajandoen m.s. Hamburg Rhein s.s. Hamburg Orphèus s.s. Hamburg Nereus s.s. Kopenhagen Uckermark s.s. Hamburg Trito s.s. Rotterdam 12 Januari: Brandaris m.s. Hamburg Malkah m.s. Rotterdam Muron m.s. Rotterdam Marg. Nibbe m.s. Hamburg Den Haag m.s. Baytown De berging van de zeven slachtoffers, die het lawine-ongeluk in de Fransche Alpen eischte. Onder de verongelukte skiërs bevondén zich o.a. de kabinetschef van den Franschen Senaatspresident, Maurain, en een Nederlandsch student. Gesloten houthavens. De haven van Viipuri (Finland) zal wegens den ijsgang a.s. Maandag voor de scheepvaart gesloten worden verklaard. Ijsgang op het IJselmeer. Wegens den zwaren ijsgang op het IJselmeer, waarlangs zij anders hun weg nemen, zijn eenige van den Rijn naar Duitsche Noordzeeha vens bestemde Duitsche motorschepen via Am sterdam en het Noordzeekanaal naar de bestem mingshavens vertrokken. Om orders. Het Nederlandsche motorschip Muron is hier van Klaipeda aangekomen en in de Binnenha ven vastgemaakt teneinde orders af te wachten, waarheen het zal gaan om te laden. Later ver trok het schip naar Rotterdam. Reis voortgezet. Het naar Stavanger bestemde Noorsche stoomschip Kern, dat de vorige week met brand in de lading uit zee terugkeerde, heeft de be schadigde lading in Amsterdam gelost en zijn schade hersteld, waarna het de reis naar de bestemmingshaven heeft voortgezet. Groote diepgang. Het met petroleum van Batoum aangekomen Italiaansche motortankschip Annarella passeer de het Noordzeekanaal inkomend met een diep gang van 8,3 Meter. De Duilsche haringvangst. De Duitsche haringvloot heeft het vangseizoen 1938 beëindigd. De hoeveelheid gevangen haring is voor het eerst sinds 1932 gedaald. De daling naar hoeveelheid echter is gecompenseerd door het feit, dat reeds dadelijk bij de opening van het seizoen vette haring werd gevangen, van zoo goede kwaliteit, dat een levendige afzet ont stond, aldus de persdienst van het Rijksvoedings- ministerie te Bei-lijn. In het verdere verloop van het seizoen werd de haringvangst beïnvloed door het aanhouden de slechte weer. Voor het vangjaar 1938 bedroeg de opbrengst 691.146 kantjes tegen 971.092 kantjes in 1937. De reederijen hebben ook in 1938 hun pogin gen voortgezet hun vloot verder te modernisee- ren. Zoo werden 10 nieuwe loggers in dienst, gesteld. De reederijen zullen evenals voorheen veel aandacht blijven schenken aan het vernieu wen van het materiaal. Comité Wcldadigheidspostzegels en Briefkaarten voor Het Kind. De opbrengst in de gemeente Velsen bijna ƒ1100.— Het eenige jaren geledenop initia tief van Mevr. Kwint—Wier sum, in het leven geroepen Comité voor den jaar- lijkschen verkoop van Weldadigheids - postzegels en Prentbriefkaarten voor het Kind, heeft in de December maand 1938 zeer succesvol geioerkt. De penningmeester, de heer Suwe- rink, deelt ons mede, dat de opbrengst bedraagt f 1.099.26 of wel f 270 meer dan in 1937. Aan zegels werd omgezet f 781,04 en aan prentbriefkaarten f 318,22. Een woord van dank en hulde aan het adres der dames, die zoo ijverig en be langeloos dit mooie werk verrichtten, is hier zeker op zijn plaatst. De Gemeente, het P. E. N. en de straatverlichting. De Provincie treedt een stapje nadar. Na langdurige onderhandelingen was het ge meentebestuur met de directie van het P. E. N. te Bloemendaal tot overeenstemming gekomen over een nieuw te sluiten overeenkomst inzake de straatverlichting. Burgemeester en wethou ders kwamen in verband hiermede met een voorstel bij den Raad, dat echter geen genade kon vinden, omdat men meende, dat het P. E. N. wel wat te veel vroeg. B. en W. gingen opnieuw onderhan delen en zij deelen den Raad thans mede, dat nadere onderhandelingen er toe hebben geleid, dat de kosten van aanleg van de op Januari 1938 aanwezige straatverlichtingswerken op nihil zullen worden vastgesteld, zoodat voor dien aanleg geen vergoeding, als bedoeld in art. 5 lid 1 sub a verschuldigd zal zijn. De j aarlij ksche vex-goeding van 9 pet. van i 77.969,89 komt dus te vervallen. Hier is, aldus meenen B. en W. een voor naam bezwaar tegen het sluiten van het con tract opgeheven. Het voorstel tot overneming der aansluitlei- dingen. voor f 39.803,41 plus rente nemen B. en W. in verband met het bovenstaande terug. GESLAAGD. Voor het te Amsterdam gehouden examen boekhouden „Mercurius" is geslaagd onze plaatsgenoot de heer J. Zwalf. SANTPOORT VERKEERSVERBETERING. Destijds werd in den gemeenteraad ge» klaagd over de houten palen der electrische geleiding, die den Oostelijken parallelweg van den'Ha-gelingerweg door het feit, dat zij midden in dezen weg stonden, Voor Tiet snel verkeer ongeschikt maakten.- Thans zijn deze houten palen, vervangen door ijzeren palen, die een plaatsje op het trottoir hebben gekregen. FT'JMNECNI HOLLAND—AMERIKA LIJN. Drechtdijk Rott. n. Vancouver p. 11 Dover Narenta, Vancouver n. Rott. 14 te Liverpool verwacht. Blommersdijk, Philadelphia n. Rott. 11 t« Norfolk. Volendam 11 v. Rott. te New-York. Bilderdijk 11 v. Rqtt. te Puerto Mexico. Boschdijk 9 v. Galveston n. Rott. Lochkatrine, Rotterdam n. Vancouver 10 v. Puntarenas. HALCYON LLJN. Stad Haarlem 11 v. Morphoubaai n. Rott. Stad Maassluis 13 v.m. v. Narvik te Vlaar- dingen verwacht. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Bloemfontein, 12 v. Bremen te Hamburg. Algenib 12 v. Bremen n. Hamburg vertrokken, 12 (n.m. van Hamburg n. Rott. Meliskerk (thuisr.) 12 te Antw. vertr. 13. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Reggestroom 12 v. Amsterdam te Hamburg. Maaskerk (uitreis) 12 van Dakar. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Aagtekerk (uitr.) 11 te Adelaide. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Aurora 11 van Zara naar Venetië. Ceres 10 van Paita naar Balboa. Irene Palermo n. Amst. p. 12 Ouessant. Iris 11 van Pasajes naar Bilbao. Nereus 11 van Amsterd. n. Kopenhagen. Saturnus 11 van Volo n. Limni. Stella 11 van Kymassi naar Limni. Titus 11 van Stamboul te Bourgas. Euterpe Bordeaux n. Amsterdam p. 12 Lydd. Van Rensselaer 12 van Barbados te Amst. Pygmalion 12 v. Thessaloniki n. Stamboul. Pericles, Amst. n. Barbados 12 v. Madeira. Oberon 12 v. Hamb. te Amsterdam. Vulcanus, Cephalonia n. Amsterdam, 12 180 mijl ZW. v. Ouessant. Poseidon 12 v. Luxuri te Catania. Tiberius 12 v. Tunis n. Alexandria. Achilles 12 v. Piraeus te Candia. Ganymedes Chios n. Amst. p. 12 Finisb, KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Zaanland 11 van Amst. n. Hamburg. MEIJER GO S SCHFJEPVAAR'l MIJ. Ajax 12 van Yokohama te Rotterdam. Alcinous, Batavia n. Amst. 12 v. Londen. Laertes, Batavia n. Amst. via Liverpool p. 12 Gibraltar. Euryades, Batavia n. Liverp. p. 11 B. Head. Maron Amst. n. Batavia 11 te Liverpool. Peisander, Batavia n. Amst. 10 van Padang. Flintshire, Japan n. Amst. io te Singapore. Glennaffaric, Japan via Londen naar Rot terdam, p. 12 Wight. Polyphemus, Batavia n. Amst. 12 te Suez. Benalder, Honkong n. Rott. 12 v. Colombo. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Garoet (uitr.) 12 v. Port Said. Buitenzorg 12 v. Rott. te Hamburg. Sibajak, 12 v. Rott. te Batavia. Kedoe (uitreis) 12 te Bintang. Dempo (uitreis) 12 te Marseille. Kota Baroe (thuisr.) p. 12 Kaap del Armi. STOOMVAART MIJ NEDERLAND Poelau Laut (thuisr.) 12 v. Port Said Tawali (thuisr.) 11 van Odessa. Poelau Roebiah (thuisr.) 12 v. Havre.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2