VERWACHT WORDENDE SCHEPEN Vorstschade aan de groenten. Ook boerenkool had te lijden Het valt thans duidelijk waar te nemen dat het grillige winterweer met vorst, ijs en sneeuw niet alleen heeft bijgedragen tot een snelle ver mindering van den aanvoer, maar dat ook af wijking van kwaliteit bij verschillende produc ten hiervan het gevolg is. Wanneer eenmaal Januari is aangebroken is het een gewoon ver schijnsel, dat de najaarsproducten hebben afge daan en een geleidelijke vermindering van win- terartikelen isop te. merken. Toch behoort een aanbod van groenten met zooveel vorstgebreken wel tot de zeldzaamheden. Wij waren de laat ste jaren daar wel wat aan ontwend. Het verloop van den handel was gedurende de week van 611 Januari over het algemeen nog al bevredigend en het spreekt van zelf, dat ar tikelen, die vrij of althans zoo weinig mogelijk met gebreken werden aangeboden de meeste belangstelling ondervonden. Boerenkool, een groente, die andex-s nog al wat verdragen kan, had zelfs zoodanig geleden dat de sporen van de schade duidelijk te zien waren hetgeen in de noteerïngen dan ook meermalen tot uiting kwam. De prijzen vaxieerden van 47 cent per K.G. De aanvoer van Spruiten werd de laatste dagen grooter doch over het geheel is het aan bod al niet meer zoo groot. Voor dit product be stond een willige, vlotte handel en het waren voornamelijk de partijen, die nog in goede con ditie verkeerden, welke van mooie prijzen pro- fiteerden. De noteexingen liepen wegens ver schil in kwaliteit uiteen van 1332 cent per K.G. Naarmate het aanbod van andijvie minder wox-dt, schijnt de belangstelling te stijgen. In de afgeloopen week werden zeer hooge px-ijzen be steed. Naar kwaliteit varieerden de noteeringen van 1640 cent per K.G. Voor Witlof kwam door het geringe aanbod van andijvie wat meer vx-aag, zoodat voor dit product een goede prijs verbetering viel waar te nemen. De noteeringen wisselden naar kwaliteit van 613 cent per pond. Waschpeen maakte wegens sterk uiteen- loopen sortiment zeer verschillende prijzen, ofschoon de goede kwaliteit toch nog behoorlijk betaald werd. Hiervoor wisselden de prijzen naar soort van 412 cent per K.G. Breekpeen bleef vrijwel op hetzelfde px-ijspeil van 34 cent per K.G. Prei is momenteel wel het massapx-oduct. Nu de weex-somstandigheden weer normaal zijn worden weer flinke partijen aangeboden. Hooge prijzen voor dit artikel komen thans niet meer voor. Sinds vorige week Vrijdag, toen nog no teeringen tot 6 cent per K.G. voorkwamen, ston den deze later op 24 cent. Knollen maakten voor de beste soorten mooie prijzen. Hiervoor werd naar soort van 210 cent per stuk be taald. Uien, die tijdens de vortspex-iode van een prijsverhooging profiteex-den stonden deze week naar kwal. van 37 y2 cent per K.G. Groene kool, die nog werd aangeboden, had meestal veel van de vorst geleden. Naar mate van den om vang der afwijkingen werd hiervoor van 37 cent per K.G. besteed. Roode en gele kool had een kleine prijsv ex-betering, doch van groote be- teekenis was dit nog niet. Ook in den aardappe- lenhandel bleef de toestand vrijwel ongewij zigd. Van een prijsvex-betex-ing van eenige be- teekenis is nog weinig te zien en de afname bepaalt zich nog steeds tot geringe hoeveel heden, Propaganda voor den bouwvak- arbeidersbond. Rede van een Hoofdbestuurder. De plaatselijke afdeeling van den Algemee- nen Nedex-landschen Bouwvakarbeidersbond hield gisteravond een feestelijke propaganda- vex-gadering in het gebouw „Adrichem". Na een kort woox-d van den voorzitter, de heer H. J. v. d. Plas, bracht het Dames Hawaian-ensemble verschillende nummers o.a. „Grusz mir Hawaii" en „The Girl in the Alice blue gown" ten ge- hoore, die naar het applaus te oordeelen wel in den smaak vielen. Hiex-na verscheen de humo rist Henk Reusink ten tooneele, die er met zijn liedjes dadelijk de stemming in had. Nadat de accox-deonist, de heer Freek Coezant een „Dans- potpourri" ten beste gegeven had, was het woord aan de heer Achtenberg lid van het hoofdbe stuur. Sinds het opkomen van het kapitalisme, aldus de heer Achtenberg, is de toestand voor den arbeider steeds slechter geworden, omdat deze altijd afhankelijk was van den werk gever. Maar de arbeider heeft ingezien, dat een dracht macht maakt en hij heeft zich georgani seerd, zoodat hij nu ook zelf kan medespreken over de verschillende regelingen. Ook op poli tiek gebied heeft de arbeider medezeggingschap gekregen, waarvan belangrijke sociale wetten het resultaat waren. Spreker behandelde ver der uitvoerig het ontstaan van de wetten op den arbeidstijd, ongevallen- en ziekteverzekering, welke grootendeels het resultaat zijn van de actie, die door de organisaties is gevoerd. Toch hebben wij, aldus spr., het doel, goede arbeids voorwaarden voor den arbeider, nog lang niet bereikt. De bouwarbeidersbond voert b.v. een actie voor een goede vacantieregeling. Wij zul len dit bereiken, maar er zal nog veel voor ge streden moeten worden. Tot deelneming aan dien strijd spoorde spr. de leden krachtig aan. Na de pauze waarin thee gesex-veerd werd bracht het Dames Hawaian-ensemble nog „Good bye Hawaii" en de accordeonist, de heer Freek Coezant „Circus Renz" ten gehoore, waarna de heer v. d. Plas de vergadering sloot met een woord van dank aan allen, die hadden medege werkt aan het welslagen. OPVOERING HEIJERMANS „UITKOMST". Op Donderdag 2 Februari geeft het tooneel- gezelschap „De Jonge Spelers" voor de leden van de afdeeling Velsen en Beverwijk van de Nederlandsche Vereeniging van Fabrieksar beiders een tooneelvoorstelling in het Benne- mer Theater. Opgevoerd zal worden „Uitkomst", spel van droom en leven van Herman Heijermans. Medewerkenden zijn Nelly Ernst, Marie Meu nier, Betsie Kapsenberg, Jeane Verkade, Jules Verstraete, Anton Burgdorffer, Louis van Dommelen, Jan Seves, Gerrit Lindenberg en Albert Snelders. Voor den aanvang van de voorstelling zal de heer L. Ebeling, tweede secretaris van het hoofdbestuur, een korte propaganda-rede uit spreken. UITVOERING TAVTDO UITGESTELD. De tweede uitvoering van de tooneelvereeni- ging „Tavido" orxderafdeelirxg van de vereeni ging „De Gieteling", die op 25 Januari in het Kennemer-Theater zou worden gegeven, moest door bijzondere omstandigheden tot een lateren datum worden uitgesteld. CURSUSSEN IN EERSTE HULPVERLEENING. Voor de heeren-leden van de R.-K. Vereeni ging voor E.H.B.O. begint op Donderdag 19 Januari een nieuwe cursus in eerste hulpverlee ning bij sportongevallen, terwijl op Woensdag 13 Januari voor de dames een cursus in elemen taire verpleegkunst aanvangt. Jaarvergadering Cliristelijken Werkmansbond. Naar het zilveren jubileum. De plaatselijke afdeeling van den Chr. Na- tionalen Werkmansbond heeft gisteravond in het Ned. Hervormd Verenigingsgebouw aan de Oosterwijkstx-aat haar jaarvergadering ge houden. Na gebed en zingen van Gezang 12 vers 11 heeft de voox-zitter, de heer A. J. vaxi der Ploeg, Lucas 5 vers 1:1.1 voorgelezen, waarna hij een welkomstwoord tot de leden richtte. Vervol gens heeft spr. het voorgelezen bijbelgedeelte behandeld. De secretaris, de heer J. Piso, heeft ver volgens het jaarverslag uitgebracht, waarin de gebeurtenissen in het Koninklijk Huis en de spannende Septemberdagen werden gerele veerd. Voorts werd gememoreerd het ovex-- lijden van één der verdienstelijkste leden, den heer B. van der Weg, en het vertrek van ds. C. M. Krijger naar Rotterdam. Met den wensch, dat de afdeeling met opgewektheid het zilveren jubileum zou vieren, eindigde de secretaris zijn keurig verzorgde verslag. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer H. F. Schutter, sloot met een batig saldo van 63. Tevens bracht de penning meester verslag uit van het z.g. fonds hulp in nood, waaruit bleek, dat in het afgeloopen jaar ruim 100 was uitgekeerd. Beide verslagen werden met dankbetuiging van den voorzitter goedgekeurd. Bij monde van den heer F. van der Winden bracht de kascommissie verslag uit over haar bevindingen. De commissie had boeken en bescheiden in uitstekende orde bevonden, zoodat de penningmeester werd gedéchargeerd. Bij de hiex-na gehouden bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende heeren L. Baas en J. Piso met algemeene stemmen herkozen. Na de rondvraag sloot de heer L. Baas de vergadering op de gebruikelijk wijze. De Spooktrein rijdt deze maand. De Rederijkerskamer „Kennemex-land" heeft haar tweede uitvoering, die was vastgesteld op 22 Februari, nader kunnen bepalen op Woens dag 25 Januari a.s. De „Spooktrein" kan dus nog deze maand rijden. Het station van vertrek is het Kennemer-Theater in de Zeestraat. Als gevolg daarvan kon ook de derde en laat ste uitvoering in dit seizoen op den oorspronke. lijk vastgestelden datum van 23 Maart worden gehandhaafd. De keurmeester op de groenten- markt (Geen maskerade van Kennemer- land. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Rederijkerskamèr „Kennemex-land" besloten dit jaar het gebruikelijke gemaskerde vasten avondbal niet te laten doox-gaan. Vereeniging van kleinhandelaren St. Petrus. Selectie van aardbeien. De R.K. Vereeniging van Kleinhandelaren ,St. Petrus" hield in het gebouw der K.S.A. een goed bezochte ledenvergadering. De voox-zitter, de heer J. Baltus, herinnerde in zijn openingswoord aan het zeer moeilijke jaar 1938, zocwel voor den tuinbouw als voor den handel. Spr. meende voor het jaar 1939 een optimistischer geluid te kuxinen laten hooren, omdat eenige lichtpunten ontdekt schij nen te zijxi. Bij de behaxxdeling van voorstellen voor de algemeene vergadering verzochten de leden aan te dringen op beperking van den verkoop door middel vaxr automaten en maatregelen te nemen tegen de uitgifte van afslagzegels x deeixxemers daaraan uit te sluiten. Ook werd er op aangedrongen een zooge naamd labelsysteem in te voeren teneixxde de herkomst van de producten te kunnen vast stellen. Hierna werd besloten den heer J. Pijnen burg te Tilburg candidaat te stellen voor het hoofdbestuur. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat tusschen het bestuur van de Federatie van de plaatselijke vereenigingen van marktkoop lieden en de veilingdirecties een besprekins is gehouden over het zoogenaamde „oppron ken" van aardbeien, waax-aan sommige tuin ders zich schuldig maken. Het denkbeeld werd geopperd om de aardbeien in twee kwa liteiten, genoemd A en B aan te voeren. Hier omtrent kon evenwel geen overeenstemming worden bereikt, omdat deze maatregel niet uitvoerbaar werd geacht. Ook werd er op aangedrongen voor „op- gepx-onkte" aardbeiexr de prijzen te verlagen en de mandexi eerst xia keererx te doen veilen. De veilingbesturen hebben toegezegd, dat ernstig naar selectie zal worden gestreofd en dat er ixi het volgende seizoen geexi klach ten meer zullen zijn. Tenslotte deelde de voorzitter nog mede, dat in het najaar van 1939 waarschijnlijk een vakcursus zal worden geopend. Het door den keurmeester uitgebrachte rapport over zijn werkzaamheden in 1938 verwierf de goed keuring der vergadering onder dankbetuiging aan den functionaris. Belangrijk preventief werk. Het jaarlijksche rapport van den keux-meester op de groentenmax-kt, den heer J. de Vries, stelt weer eens duidelijk in het licht van welke groo te beteekenis dit door de organisaties van han delaren en veilingen in het leven geroepen in stituut is. Het is b.v. opvallend, dat van het keuren een groote preventieve werking uit gaat. Aan de zoogenaamde „keurjagerij", het aan vragen van een keuring der producten, wan neer daarvoor in feite geen redelijke grond aan wezig is, schijnt in snel tempo een einde te wor den gemaakt Vorig jgar werd de maatregel in gevoerd ook de aanvragen om keur, welke niet konden worden toegewezen, te noteeren. Het re sultaat daarvan is bepaald verrassend geweest. In één jaar tijd daalde het percentage van dit soort keur-aanvragen van 40 tot 7, een vermin dering dus van 33 pet. In 1938 werden in totaal 1835 keux-en aange vraagd, waarvan er 1700 konden worden toege wezen, 991 op kwaliteit en 709 voor gewicht. Deze toewijzingen hadden tot gevolg, dat de koopsommen met f 1776,32 konden worden ver minderd. Het aantal toewijzingen wegens onderwicht is toegenomen van 612 tot 700. Deze toeneming is, een gevolg van het feit, dat het gewicht van de kisten te zeer uiteenloopt. De tuinders schenken daaraan nog te weinig aandacht. Nieuw oefenlokaal voor de politie- scliietvereeniging. Donderdagavond heeft de Politie-schietver- eeniging „Westex-hout" haar banen, aangebracht in de voormalige Huishoud- en Industrieschool in de Raadhuisstraat in gebruik genomen. In het benedenlokaal werd een K.S.O.- er Buksbaan gemaakt, waarvan de politie-schiet- vereeniging ongetwijfeld een druk gebruik zal maken, vooral in de wintermaanden. De in gebruikneming van de baan geschiedde met eenig ceremonieel. De burgemeester, be- schex-mheex* der vereeniging, loste het eerste schot en daarmede was de opening toch op eenigszins luidruchtige, maar in dit geval ook op zeer doeltreffende wijze geschied. De leden van „Westerhout", voor zoover zij aanwezig konden zijn, hebben daarna met veel animo de baan „ingeschoten". Tot en met Donderdag 27 April zullen eiken Donderdagavond van 8 tot 10 uur de schietoefe ningen van de vereeniging in dit lokaal worden gehouden. DE COMPETITIE VAN DE DAMCLUB. De uitslagen van de onderlinge competitie wedstrijden van de Beverwijksche damclub luiden als volgt: le klasse: C. PeekeiJ. A. Oussoren P. C. BaisS. D. Hoogvorst P. v. StaalduinenH. de Waard 2e klasse: J. Bakker—L. Kluft C. Kluft—B. Reimes M. Kemper—Romeijn 3e klasse; F. Wentink—A. Wernke F. Voorma—A. Wentink Wat de tuinders kregen 1 0—2 1—1 2—0 2—0 2—0 2-0 0—2 Noteering van de groentenveiling. Andijvie 100 K.G. f 24—f 42. Prei per K.G. 24 cent. Aardappelen 2.603.00. Uien per K.G. 37Vfe cent. Witlof per pond 10 cent. Breekpeen per K.G. ZV24 cent. Waschpeen per K.G. 37 cent. Bieten per K.G. 33J/2 cent. Knollen A per stuk 510 cent. Knollen B per stuk 2Vz3 cent. Boerekool per K.G. 47 cent. Gele kool per K.G. 24 cent. Roode kool per K.G. 2!/23V2 cent. Spruiten per K.G. 1629 cent. Appelen per pond 12—16 cent De kampioenswedstrijden van „Sans Atout". De uitslagen van de kampioenswedstrijden van de bridge-club „Sans Atout" luiden als volgt: Groep III; 1. J. PauwL. Mouton 40 m.p. 2. De heer en mevr. Blom 38Vz m.p. 3. De heer en mevr. Blokdijk 34 m.p. 4. R. Hoen—C. Geldermans 33 m.p. 5. J. de VriesG. Steenbex-gen 30 m.p. 6. J. KlaverJb. Broekhuizen. 29Vs m.p. 7. J. NunxanL. Kleyn 23V2 m.p. 8. Mevr. Steenbex-genJ. Wuite 23Va m.p. Groep IV: 1. J. van LeeuwenG. Daalhuizen 44 m.p. 2. J. van der Berg-P. van der Werff 33 V2 m.p. 3. J. KokTh. Braam 32 m.p. 4. R. KramerG. Zoontjes 311/.1 m.p. 5. Mevr. DilK. van der Wal 30 Vè m.p. 6. H. J. PoolsW. de Boer 27 m.p. 7. De heer en mevr. Van Amstel 27 m.p. 8. C. NijmanP. Amste 26Va m.p. De overige leden speelden een onderlingen wedstrijd, waarvan de uitslagen zijn: Groep rood: 1. J. BosG. de Boer 40V2 m.p. 2. P. van Groningen—N. N. 39'/* m.p. 3. W. Kleine—G. C. H. Tabak 39 m.p. 4 J. DilG. Tabak 36 m.p. 5. J. BoomC. Spruit 35 m.p. 6. Gebr. A. en C. Hoogeboom 32Vz m.p. 7. J. Berlee—J. Nijman 29Vj m.p. Groep groen: 1. De heer en mevrouw Van Essen 42 m.p. 2. Dames Kok en Braam 39 y2 m.p. 3. De heer en mevrouw Tand 39'/s m.p. 4. A. MichelC. Numan 38 m.p. 5. J. Bloc-mendaal—J. Brandenburg 37 m.p 6. Mevr. Tabak—A. Tabak 28V2 m.p. 7. C. Visser—T. Romijn 27Va m.p. Langs de Lijn. Programma van de Radio-couitrale. Zaterdag. Lijn I 8.Hilversum I. Lijn II: 8.Hilversum II. Lijn III: 8.Keulen, 10.20 Parijs, 12.20 Keulen, 1-2.36 Brussel Ned., 2.20 Brussel Fr., 4.20 Brussel Ned. 5.35 Brussel Fr., 6.20 Brussel Ned. 7.05 Brussel Fr. 7.20 Parijs, 10.55 Brussel Fr., 11.20 Schevexiingen Radio. Lijn IV: 8.Brussel Ned., 9.20 Diversen, 10.35 Londen Reg., 11.20 Nationaal programma 5.— Londen Reg., 5.20 Nationaal px'ogramma, 8.20 Londexi Reg., 10.20 Nationaal programma Lijn V: Diversen. SCHIP Alcinous (Ned.) x) Aegeon (Gr.) Antonis (Gr) Amstelkerk (Ned.) Alkxnaar (Ned.) Aino (Br.) x) Achilles (Ned.) Ascanius (Br.) x) Boskoop (Ned.) Bloemfontein (Ned.) x) Baarn (Ned.) x) Boschfontein (Ned.) Berenice (Ned.) Ceres (Ned.) Chr. Bors Chr. Huygens (Ned.) - Caribia (Du.) x) Cordillera (Du.) x) Costa Rica (Ned.) x) Dion! (Itah)v Doris (Gr.) Essen (Du.) Eemland (Ned.) Enggano (Ned.) x) Flintshire (Br.) Gambian (Br.) Ganymedes (Br.) Gxxinean (Br.) Hamro Du. Hercules (Ned.) Heidelberg (Du.) Hoogland (Ned.) Heemskerk (Ned.) x) Irene (Ned.) Karin (Zw.) Karnak (Du.) Laertes (Ned.) Limeburg (Du.) Meerkerk (Ned.) x) Meliskerk (Ned.) Melampus (Ned.) x) M.v.St.Aldegonde (N.)x Merope (Ned.) Njegos (J.S1.) Nijkerk (Ned.) Orestes (Ned.) Orpheus (Ned.) Poelau Laut (Ned.) x) Phrygia (Du.) Pionier (Belg) Poelau Roebiab (Ned.) Polyphemus (Ned.) x) Patricia (Du) Poseidon (Ned.) Peisander (Eng.) x) Phrontis (Ned.) Perseus (Ned.) Patella (Br.) fcioxby (Br.) Randfontein (Ned.) - Reggestroom (Ned.) Salland (Ned) Strix (Noor) x) Serooskerk (Ned.) x) Stella (Ned.) Simon Bolivar (Ned.) St. Philipsland (Ned.) Tawali (Ned.) x) Taygetos (Gr.) Tela (Ned.) Towa (Gr.) Triton ,(Ned.) Titus (Ned.) Taralcan (Ned.) x) Tajandoen (Ned.) x) V.N. Goulandrirs (Gr.) Van Rensselaer (Ned.) Vulcanus (Ned.) Volüntas (Ital.) Westland (Ned.) Zaanland (Ned.) x) VAN Verm. Aankomst LAATSTE BERICHT Batavia 13 Jan. 12 Jan. van Londen. La Plata 17 Jan. 5 Jan. van St. Vincent. La Plata 2 Febr. 29 Dec. van San Nicolaas. West-Afrika 10 Jan. van Dakar. Chili 9 Jan. van Talcahuano. Port Arthur 24 Jan. 6 Jan. vertrokken. Stamboul 27 Jan. 11 Jan. van Pix-aeus. Glasgow 17 Jan. vertrekt 14 Januari. Chili 2 Jan van Curacao. Zuid Afrika 12 Jan. te Hamburg. Chili 6 Jan. te Tocopilla. Zuid Afrika 10 Jan. van Dux-ban. Palermo 27 Jan. 9 Jan. vertrokken. Chili 10 Jan. van Paita. La Plata 22 Jan. 9 Jan. van Dakar. Batavia 14 Febr. vertrekt 18 Januari. Hamburg (v. IJm.) 15 Jan. vertrekt 14 Januari. Pto Barrios (v. IJm.) 4 Febr. vertrekt 14 Januari. Hamburg 15 Jan. vertrekt 14 Januari. Póti (v. IJm.) 13 Jan. 7 Jan. van Gibraltar. La Plata 22 Jan. 29 Dec. van Buenos Aires. Batavia 7 Febr. 7 Jan. van Colombo. Santos 30 Jan. 9 Jan vertrokken. Batavia 9 Jan. vertrokken. Japan 15 Febr. 10 Jan. te Singapore. West Afrika 15 Febr. 29 Dec. van Abonema. Midd. Zee 15 Jan. 10 Jan. van Gibraltar. West Afrika 8 Jan. van Pt. Bouet. \'ed IndiS /w Zee Ned. Indië Newcastle Hamburg 16 Jan. 10 Jan. van Gibraltar. 17 Jan. 11 Jan. van Gibraltar. 26 Jan. 7 Jan. van Macassar. 14 Jan. 13 Jan. vertrokken. 12 Jan. 11 Jan. vertrokken. Palermo 14 Jan. 12 Jan. van Ouessant. Hernösand Ned. Indië 11 Jan. 8 Jan. van Danzig. 26 Febr. 7 Jan van Bintang. 'Ned. Indië Ned. Indië 22 Jan. 12 Jan. van Gibraltar. 6 Febr. 4 Jan. van Singapore. Japan Zuid Afrika Hamburg Batavia Danzig 8 Jan van Pt. Said. 13 Jan. van Antwerpen. 19 Jan. vertrekt 14 Januari. 29 Jan. 4 Jan. van Colombo. 16 Jan. 13 Jan. vertrokken. La Plata Zuid Afrika 6 Febr. 5 Jan. van Buenos Aires. 11 Jan. te Beix*a. Alexandrië 23 Jan. 2 Jan. te Jaffa. Hamburg in lading. Batavia 12 Jan. van Pt. Said. Mexico 17 Jan. 2 Jan. van Trinidad. La Plata 20 Jan. 10 Jan. van St. Vincent. Batavia 11 Jan. te Havre. Batavia 24 Jan. 28 Dec. van Belawan. Pto Barrios SO Jan. 12 Jan. van Pto Cabello. Midd. Zee 3G Jan. 10 Jan. van Luxairi. Batavia 11 Febr. 10 Jan. van Padang. Batavia 8 Maart vertrekt 28 Januari. Stettin 17 Jan. vertrekt 14 Januari. Galveston 24 Jan. 6 Jan. vertrokken. Port Red on 29 Dec. van Singapore l Afrika 8 Jan. van Mombassa. Hamburg 14 Jan. 13 Jan. vertrokken. Buenos Aires 3 Febr. 6 Jan. vertrokken. Corpus Christ! 10 Jan. 22 Dec. vertrokken. Japan 10 Jan. van Hongkong. Constantza 30 Jan. 11 Jan. van Kymassi. West Indië 17 Jan. 11 Jan. van de Azoren. Gdynia 13 Jan. 10 Jan. vertx-okken. Batavia 11 Jan van Odessa. La Plata 28 Jan. 29 Dec. van Montevideo. La Plata 30 Jan. 6 Jan. van Kaap Frio. La Plata 31 Jan. 10 Jan. van Fern. Noronha. Midd. Zee 18 Jan. 7 Jan. van Calamata. Zwarte Zee 11 Jan. te Bourgas. Batavia 11 Jan vertrokken. Haxnburg in lading. La Plata 4 Febr. 31 Dec. v. San Nicolas. West-Indië 14 Jan. 11 Jan. van Plymouth. Midd. Zee 15 Jan. 9 Jan. van Gibraltar. Bona (n. IJm.) 6 Jan. vertrokken. Buenos Aires 20 Jan. 30 Dec. van Rio Janeiro. Hamburg 22 Jan. vertrekt 21 Januari. Scheper voorzien van een x) rijn grooter dar> ton Binnenhaven VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN Nederl. m.s. Muron Klaipeda CASTRICUM Concert Zang en Vriendschap. Altrhapsodie van Joh. Brahms. Hij, die het met het vereenigingsleven wel meent, stemt het altijd prettig als hij opmerken kan, dat er tusschen de leden van bepaalde ■ereenigingen en tusschen deze zelve een geest an samenwerking heex-scht. Dit was nu het geval bij het concert, dat „Zang en Vriend schap" in de gezellig versierde zaal van „De Vriendschap" van den heer W. Th. Beentjes gaf. Want hieraan werkten mede de mannen koren van Excelsior uit IJmuiden en der Racing Zangex-s uit Heemstede, die evenals de uit- v0erende vereeniging, onder directie van den dix-igent Jan Beider staan. Hun aller tegen woordigheid was vereischt om de interessante Alti-hapsodie van Johannes Brahms, welke dezen avond vertolkt werd, meer glans bij te zetten. Reeds hoorden we de mannen van Heemstede en Castricum in dit werk den tweeden Kerstdag in IJmuiden en zoo werd op dit concex-t de medewerking gereciproceerd. Ook nu weer was Guus Max de taak opge dragen de veeleischende alt-solo te vertolken. Het was in deze omgeving eenigszins een waagstuk met dit werk te komen, maar behal- e een enkeling, heeft het publiek met vollen aandacht naar de vertolking van deze Erinne- x-ung van Goethe's „Harzreise im Winter" ge luisterd. Indrukwekkend klonken de sonore mannenstemmen, die de volle altstem van Guus Max ondersteunden; wanneer het koor zich laat hoox-en begint voor ons toch het eigenlijke werk en de combinatie is iederen keer, dat wij 't van Beider hoorden (en dit is de derde maal) van een bijzondere bekoring. Mevr. Neumann stond de uitvoerenden als begeleidster uitstekend ter zijde. En de dix-igent had het geheel ter dege in handen; hem mag men een woord van lof niet onthouden. ,Zang en Vriendschap" zong voor het Brahmswerk enkele nummers uit zijn eigen gemengd-koor repertoire. Het waren Sicking's dankbare compositie O, zoek het licht en Kerk klokken van Jac. Bonset. De eerste was een knappe prestatie van Z. en Vr., zij het dat de aanhef van de 2de strofe niet geheel vlekkeloos was. Het ensemble is goed bezet en in evenwicht; de inannenstemmen bijv. de bassexi zijn nog wat ruig, maar dat zal Beider wel weg weten te studeeren. Het werd vex-zox-gd voox-gedx-agen, iets wat de uitvoeringen van dezen directeur altijd kenmerkt. In Bonset waren de tenoren en bassen prach tig donker-gekleurd bij den inzet; het gesloten mond zingen en wat daarna volgde slaagde in alle opzichten. Keurig op toon; sopranen en bassen sloten uitstekend af; er werd trouwens daar een juiste homogerxiteit bereikt. Gesplitst zongen het mannen- en het vrou wenkoor elk 2 nummers. De heeren zeiden het met het bekende Zondagslied van Kreutzer en In 't Bosch van v. Reenen. Forseh, gedecideerd werd het eerste ingezet; welluidende tenoren, die zeer muzikaal zongen, maar neiging tot zakken hadden; de bassen produceex-den een behoorlijk volume, maar kun nen een nog stevigere eenheid vormen. De bari tons mochten er eveneens wezen. Forti niet forceeren. Het Bosch was aan het slot even minder van toonpeil dan het zich eex-st liet verwachten. De dames lieten zich hooren in een drietal melodieuze werkjes Wiegeliedje van Brahms, Sneeuw van Bailee en Mendelssohn's Engelen koor en bewezen er mede, dat er veelbelovend materiaal staat, in 't bijzonder onder de so- praantjes schuilen welluidende stemmen. Hoe wel de lage alten er ook mogen zijn; 't was alles goed op toon. In 't bijzonder kon ons Bailee's compositie voldoen, dat vlot uitgevoerd werd. Nuanceeringen konden wel wat xneer aangezet worden. Het kinderkoor, dat tal van frissche stemme tjes telt, zong 3 liedjes, w.o. een kranig uitge voerd meerstemmig Oude Jaar van Cath. van Rennes en een aai'dig Hendrika van Tussen broek liedje, dat stevig van rhythme was en zelfs 2 soli bevatte. De heer Tj. van Eik, de voorzitter, kon een stampvolle zaal welkom heeten en daai-bij in het bijzonder bux-gemeester Sloet en zijn echt- genoote. Na de pauze had Jaap Smit de leiding van het bonte non-stop programma, dat o.m. een 1-acter, een komisch zangstukje en een origi- neele prijsvraag bevatte en dat met een ge animeerd bal besloten werd. W. Het programma van Vitesse. In de hoop, dat a.s. Zondag de voetbal einde lijk weer eens zal kunnen rollen, is voor de R.-K. S. V. een volledig programma samenge steld. Het vermeldt de volgende wedstrijden: BS.M.Vitesse, 2 uur V.V.E. 2Vitesse 2 2 uur Vitesse 3—S.D.E. 2 2 uur W.S.V. aVitesse a 12.30 uur Vitesse bG.V.O. c 12.30 uur Vitesse cA.F.C. d 2 uur Het eerste elftal zal het bij B.S.M. niet ge makkelijk krijgen, maar een gelijk spel moet toch wel te bereiken zijn. Dat is al het minste. Vitesse 2 wacht in Wijk aan Zee een moei lijke strijd tegen V.V.E. 2. Maar de reserves kunnen het wel. Het derde zal trachten de pun ten thuis te houden. Op eigen terrein kan men de jeugd eens aan het werk zien. Dat worden spannende ontmoetingen. TWEEDE VOORSTELLING GONG Zondagavond 15 Januari zal de Revuever- eeniging „De Gong" een tweede opvoering ge ven van haar revue „Honderd pet. knal" in de tooneelzaal van den heer W. Borst te Bakkum. DE LUISTER VAN DE KATHEDRALEN. Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, afdeeling Castricum houdt in samenwerking met de afdeeling van den Alg. Ned. Bouwvak arbeidershond hedenavond een lezingavond met lichtbeelden in de lunchroom van den heer B. Kuilman te Bakkum. Deze lezing zal gehouden worden door den heer Sinoo, hoofdbestuurder van den bouw vakarbeidersbond met als onderwerp: De luister van de Kathedralen. Deze voordracht is niet alleen belangrijk voor hen, die in de bouwvakken werkzaam zijn, doch voor ieder die belang stelt in een prachtige cultuurperiode. HEEMSKERK DISTRIBUTIE VAN LEVENSMIDDELEN. In de week van 14 tot 21 Januari is de win kelierster mej. Tr. Schoehuis aangewezen tot den verkoop van goedkoope, onvermengde mar garine, alsmede bak- en braadvet. MUTATIE ST. ELISABETHVEREENIGING. In de vacature, ontstaan door het vertrek van Imevr. J. JornaAdrichem, is thans tot bestuurs lid der St. Elisabeth-vereeniging benoemd M. J. de .WitSeignette.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5