fc' Wi\ vs* kl ■Af f j Waardeering voor het beleid van den premier. |Pe jbeeuwkopipgip Italiaansche pers over Chamberlain's bezoek. ROME, 11 Januari (Havas/A.N.P.) ontmoeting tusschen de twee Imperia" al dus stelt men te Rome het bezoek van Cham berlain en Halifax voor. De pers geeft bij deze gelegenheid een beeld van de betrek kingen tusschen Engeland en Italië sedert een eeuw. Terwijl Italië honderd jaar geleden aan de genade van de Britsche vloot was overgeleverd, aldus schrijft de pers, is het thans een groote mogendheid geworden, die een voor het lot der wereld beslissend woord kan spreken.. De fascistische bladen streven er eveneens naar aan te toonen, dat „Chamberlain de eerste is der Britsche staatslieden, die de beteekenis heeft begrepen van de veranderingen, die ontstaan zijn in de wereldpositie van Italië en die dienovereenkomstig handelt". „Tusschen Italië en Engeland een politiek van samenwerking der Imperia te vestigen", aldus is, volgens de Telegrafo, het blad, dat de meening van het departement van buiten- landische zaken weergeeft. „De werkelijke beteekenis van de politiek van Chamberlain, van zijn initiatieven en van zijn reis naar Rome", Britsche pers getroffen cloor de ontvangst. Eenf Bourgues meldt uit Rome: De wijze waarop de bespreking begint, geeft te denken, dat deze eischen rekbaar zijn en voor een belang rijk deel zullen afhangen van de genoegdoe ningen, welke in de Spaansche aangelegen heid, die, men moet dat niet vergeten, een prestigekwestie van den eersten rang is voer de regeering te Rome, zullen worden verkre gen. „Figaro" zegt, dat de tactiek van de Duce duidelijk is. Eenerzijds gaat het er om de Italiaansche openbare meening door een stel selmatige verdraaiing van feiten te doen ge- looven, dat de vrede in Europa verzekerd zou zijn. Indien dat onverdraagzame Frank rijk niet star zou blijven in zijn negatieve, steriele, provoceerende houding. Anderzijds gaat het er om Chamberlain te zeggen: „Gij ziet wel hoe de gevoelens van Italië, dat u toejuicht, zijn. Verkrijgt van uw Fransche vrienden de noodige concessies voor mijn po litiek en alles zal in orde komen". „l'Epoquee" schrijft: „Na uitgebreide con cessies kon de vrede eenige maanden be waard blijven. Doch Duitschland en Italië hebben direct nieuwe eischen gesteld. Maar al te veel lieden aan beide zijden van het Kanaal maken zich nog illussies over de moge lijkheden de vriendschap van dictaturen te verwerven". Brossolette schrijft in de „Populaire": Rome en Berlijn zullen zeer ver gaan, daar zij hopen veel te verkrijgen, wanner Rome en Berlijn werkelijk zeer ongerust zullen zijn. LOiNDEN, 12 Januari. De geheele pers toont groote belangstelling in het bezoek van Chamberlain en Halifax aan Rome. Vooral doen zij de hartelijke ontvangst door de Italianen uitkomen. Eenige bladen wijden hoofdartikelen aan de besprekingen. De „Times" schrijft o.a.: de hartelijkheid der den Britschen ministers ten deel gevallen ontvangst is niet het resultaat van een kunstmatige propaganda, doch een spontane uiting van diepgewortelde vriendschap jegens ons land, dat door niets kon worden ver stoord. „Daily Mail" schrijft: het moreel van een dergelijk enthousiasme (betoond bij de ont vangst) op gewone mannen en vrouwen van de mogendheden, die de as vormen, kan niet verkeerd warden verstaan. Zij houden van het Britsche volk en zien de verschrikkingen, welke een oorlog voor allen zou beteekenen. Deze afkeer van oorlog kan door de aan de raadstafel vereenigde staatslieden niet wor den over 't hoofd gezien. Het zal nimmer over het hoofd werden gezien door Chamberlain- dat hij meer dan een andere gezagsdrager de vurige hoop van millioenen op veiligheid en betere dagen beteekent. Volgens den correspondent van de „Daily Telegraph" te Rome is men in buitenlandsche diplomatieke kringen aldaar van meening, dat de Duce een zekere mate van reserve wenscht te bewaren. De indruk bestaat, dat Mussolini zijn werkelijke bedoeling en wer kelijke wenschen in reserve houdt. De Fransche pers. PARIJS, 12 Januari. ,JLe Jour" ontvangt uit Rome het bericht, dat Mussolini vandaag, in de bijeenkomst van vijf uur namiddag, de Italiaansche eischen zal definieeren. Pays schrijft in de „Excelsior", dat men dient te weten in welke mate Duitschland bereid is de Italiaansche eischen goed te keuren en in welke mate Italië in de Middel- landsche Zee gebruik denkt te maken van Duitschland. De Duitsche dienstboden. Trekken reeds bij tientallen uit Haarlem en omgeving. HAARLEM, Donderdag. Naar wij vernemen vertrekken in dezen tijd, hoewel de datum van 1 Februari voor vele meisjes gesteld als geldigheidsduur voor haar pas, waarvan de looptijd verkort is nog niet gekomen is, reeds tientallen Duitsche meisjes uit Haarlem en omgeving naar haar vaderland terug. Het is aan te nemen dat die uittocht in de komende weken nog zal voortduren. Boven dien kan verwacht worden dat tegen 1 Fe- bruai'i een groot aantal zal weggaan. Een deel der Duitsche meisjes hoe groot dit percentage is kan niet medegedeeld worden behoeft nog niet met 1 Februari terug te kee- ren, maar mag nog eenigen tijd hier blijven. De indruk van de autoriteiten hier is evenwel* dat het toch $e bedoeling is, dat binnen afzienbaren tijd alle Duitsche meisjes uit ons land zullen worden teruggeroepen. Agent door kogel uit eigen revolver getroffen. SOEST 12 Januari. Gisteravond is op het politiebureau te Soest een noodlottig ongeluk gebeurd, waarvan een agent van politie het slachtoffer is geworden. Omstreeks half twaalf was de agent Jansen op het politiebureau, waar hij alleen de wacht had. Hij hield zich onledig met het schoonmaken van zijn revolver. Teneinde door den loop te kunnen zien, richtte Jansen het wapen, dat ge laden bleek te zijn, naar zich toe, doch op hetzelfde oogenblik knalde een schot. De kogel ging den man door de rechter borst en kwam aan de onder zijde van den rug uit het lichaam. Behalve een arrestant, die in een cel was op gesloten, bevond zich niemand op het bureau. Jansen heeft nog getracht bij het telefoontoe stel te komen, doch dit is hem niet gelukt. Hij heeft toen een vijftal schoten gelost door de ra men en deur, teneinde de aandacht van om wonenden en voorbijgangers te trekken. Dit is hem gelukt. De dienstdoende stationschef van de halte Soestdijk heeft de schoten gehoord. Hij kon echter niet weg, aangezien hij alleen was en een trein naderde. Hij heeft daarom het station Soest opgebeld met de mededeeling, dat er on raad was op het politiebureau. De daar dienst doende chef heeft den inspecteur van politie, den burgemeester en een tweetal geneesheeren opgebeld, die spoedig ter plaatse waren. Het slachtoffer is terstond naar het ziekenhuis de Lichtenberg te Amers foort vervoer, waar hij tijdens de operatie is overleden. De ongelukkige was gehuwd en vader van een kind. Telegrammen aan Chamberlain. Volgens een bericht van het Spaansche pers agentschap is telegrafisch een protest tegen luchtbombardementen naar Chamberlain te Rome gezonden door de van hun kinderen be roofde moeders in Spanje. Hetzelfde agentschap meldt, dat een telegram, eveneens tegen lucht bombardementen, aan Chamberlain is gezonden door de gezagvoerders van Britsche schepen te Barcelona, die uiterst krachtig de Britsche re geering verzoken om volledige bescherming voor de manschappen en schepen, die een ge- wettigden handel drijven, trouw aan de oude tradities der Britsche koopvaardij. Tenslotte heeft de Nationaal Union of Seamen een telegram aan Chamberlain gezonden, waar-, in zij er bij hem op aandringt „bij de Italiaan - sche regeering den nadruk te leggen op terug trekking van al haar troepen, vliegtuigen en politen uit Spanje en haar invloed bij Franco aan te wenden, opdat een einde komt aan de aan vallen op Britsche schepen. Dit moge de voor waarde zijn voor alle leeningen, credieten of concessies, welke ook, aan Italië en voor een voortduring der Britsche vriendschap". ARROND. RECHTBANK Haarlemsche Autohandelaar voor f 4500 opgelicht. Vliegenier maakte verkeerde „stunt". HAARLEM, Donderdag. Voor een aanzienlijk bedrag had een 26-jarige vliegenier uit Amsterdam een Haarlemschen autohandelaar opgelicht door te vertellen, dat hij een opdracht had om een ambulancevliegtuig aan een Franschman te verkoopen. Dat vliegtuig stond reeds klaar in Engeland. Het zou f 18.500 kosten, f 14.000 had de vliegenier reeds op een Brusselsche bank gestort. De resteerende 4500 gulden zouden dan door den autohandelaar wor den betaald. In September '37 vond het eerste onderhoud over deze kwestie plaats. De auto handelaar was in principe niet ongenegen op deze zaak in te gaan, doch eerst wilde hij nog eenige informaties inwinnen. Een procuratiehouder van een Haarlemsche bankinstelling trad als bemiddelaar voor den vligenier op, daar deze een neef van hem was. Er volgde nog een bespreking waarbij brieven van de Brusselsche Bank en van de Nationale Luchtvaartschool werden overgelegd om 't ver haal van den vliegenier te staven. De autohan delaar, die 10 pet. van zijn geld als winstaandeel zou krijgen, had toen verder geen bezwaar meer en verstrekte het geld. Op 1 October zou het vliegtuig worden gekocht en op 2 October zou het weer naar Frankrijk worden uitgevoerd. Van deze heele geschiedenis was echter geen woord waar. Bij fouilleering had men op den verdachte nog slechts f 100 gevonden. De autohandelaar, die als getuige optrad ver klaarde zich op eenvraag van den verdediger mr. Tonino bereid, den verdachte nog een kans te geven als reiziger bij zijn firma. De procu ratiehouder zeide geen moment aan de eerlijke bedoelingen van zijn neef getwijfeld te hebben Als schadevergoeding zou hij den autohan delaar echter f500 ter hand stellen. De Officier vond, dat er aan deze zaak vele factoren zitten. We hebben hier te doen met iemand, die zeer groote mogelijkheden heeft. Een uitstekende loopbaan ligt zeker in zijn be reik. Maar.de verdachte kan zijn capacitei ten op twee manieren benutten. Hij kan den weg der misdaad opgaan en zou zeker een uitmuntende misdadiger worden. Hij kan echter ook probeer en een nuttig lid dei- maatschappij te worden. Buitengemeen clement is de houding van den autohandelaar, die de dupe van zijn handelwijze is geworden. Mede in verband met de kans, die den verdachte weer gegeven wordt vroeg de Officier 8 maanden ge vangenisstraf waarvan vijf maanden voorwaar delijk met drie jaar proeftijd. Mr. Tonino vond den opzet van deze oplichting niet zoo erg geraffineerd. Het plan had vele kansen om te mislukken. Eén telefoontje naar den vader van den verdachte en alles was af- geloopen geweest. In het Huis van Bewaring heeft de verdachte een uitstekend boekje over sportvliegen geschreven. Dat bewijst wel, dat hij capaciteiten heeft. Met het oog op de huiselijke omstandigheden vroeg de verdediger een straf ongeveer gelijk aan den tijd in voorarrest doorgebracht. De verdachte, die een berouwvollen indruk maakte, betuigde tenslotte nog eens zijn spijt over het gebeurde. Moeilijkheden in de wasch- industrie. Als vrouwelijke werkkrachten dienstboden worden. HAARLEM, Donderdag. Zooals men weet heeft de minister van So ciale Zaken, om te voorzien in het tekort aan dienstboden dat dreigt te ontstaan door het terugkeeren der Duitsche dienstboden naar haar vaderland, bepaald, dat alle verdiensten van gezinsleden van ondersteunden verkregen door het verrichten van gezinsarbeid van huis- houdelijken aard bij de vaststelling van den steun buiten beschouwing zullen worden ge laten. De minister is overtuigd, dat door dezen maatregel'vele meisjes die nu in de fabrieken werken een betrekking zullen zoeken als dienstbode. De maatregel van den minister heeft even wel ernstige bezorgdheid gewekt in de kringen der waschindustrieelen. in die industrie is toch, daar het meerendeel van de te verrich ten werkzaamheden, naar de werkgevers mee- nen, niet door mannen kan worden behartigd: het vrouwelijk element onder het personeel verreweg het sterkst vertegenwoordigd. De werkgevers vreezen dan ook, dat eener zijds een niet onbelangrijk gedeelte van het in die industrie werkzame vrouwelijke perso neel, hetzij op eigen initiatief, hetzij op advies van de ouders, een werkkring van huishou- delijken aard zal zoeken en anderzijds jeug dige vrouwelijke personen, die voor een be roepskeuze worden gesteld, in de toekomst meer en meer van de industrieele beroepen zullen vervreemden. Daardoor zal de recru- teering van nieuwe werkkrachten, welke toch ten gevolge van allerlei omstandigheden reeds groote moeilijkheden ondervindt, voor de waschindustrie nog meer in het gedrang ko men. Het hoofdbestuur van den Bond van waschindustrieelen in Nederland heeft zich dan ook met een adres, waarin de te duchten moeilijkheden uitvoerig zijn omschreven, tot den minister van sociale zaken gewend ei hem verzocht den bedoelden maatregel (vrij stelling van aftrek voor het berekenen van het gezinsinkomen van werkloozen) te willen uit breiden tot het vrouwelijke personeel, hetwelk bereids werkzaam is, c.q. te werk gesteld wenscht te worden in de waschindustrie. Deze kwestie is ook van veel belang voor Haarlem en omgeving want hier zijn verschil lende groote en zeer vele kleinere wasch- industrieën gevestigd. Het aantal, werkkrachten in die bedrijven in Haarlem en omgeving wordt op ongeveer 1000 geschat. Zooals overal elders is ook hier het grootste gedeelte daarvan vrouwelijk per soneel. Het zou voor de industrie zeer ernstig zijn als zij in de toekomst, door de nieuwe maatregelen van den minister, over te weinig personeeel zou kunnen beschikken. Temeer omdat het wegens den aard van het werk niet mogelijk zou zijn dit tekort door aanstelling van mannelijk personeel aan te vullen. DE EERSTE INHEEMSCHE BURGEMEESTER IN INBIë BENOEMD. BUITENZORG, 12 Jan. (Aneta/A.N.P.) Bij besluit van den gouverneur-generaal van 11 Januari is met ingang van een dag in Februari benoemd tot burgemeester van Madioen mr. dr. R. Ng. Soebroto. Copyright P. I. B. Bo* 6 Copenhagen „O, o, wat ben ik hier lang gebleven!" zei Gerda. „Ik moet Karei gaan zoeken. Weten jullie niet waar hij is?" zoo vroeg zij aan de rozen. „Denken jullie dat hij dood of weg is?" „Dood is hg niet", antwoordden de rozen, „want wij zijn onder den grond geweest, ■Mo waai- alle dooden zich bevinden. Maar daax*onder bevond Karei zich niet!" „Dank je, dank je wel", zei Gerda, en zij liep naar de andere bloemen, keek in hun kelk en vroeg telkens: „Weet je niet waar de kleine Karei heen is?" Maar de bloemen stonden in de zon en zij droomden hun eigen geschiedenis. Als het meisje de vraag stelde, waar Karei was, dan vertelden de bloemen datgene, waar zij van droomden. Maar geen één wist iets van Karei. Alleende vuurlelie, die vertelde iets eigenaardigs. Gerda luisterde aandachtig naar het verhaal. „Hoor je de trom? Bom, bom. Dat zijn maar twee tonen, altijd bom, bom! Hoor, hoe treurig de vrouwen zingen. Hoor den roep van de priesters /MïM f' De Hindoevrouw staat, gekleed in een langen, rooden mantel, op den brandstapel. De vlammen slaan over haar en haar dooden man. Maar de Hindoevrouw denkt alleen maar aan haar man, toen deze tog leefde. Zij ziet weer zijn oogen, die sterker branden dan het vuur, dat weldra haar zal doen sterven. Kan de vlam van het hart door de vlam van het hout sterven?" „Dat begrijp ik niet", zei de kleine Gerda. „Het is anders de geschiedenis, welke ik droomde", gaf de Vuurlelie ten antwoord. .(Wordt vervolgd), Amerikaansch senator waarschuwt tegen „oorlogsbysterie". Meeningen van Kennedy en Bullitt verworpen. WASHINGTON, De verklaringen, die de beide ambassadeurs aangaande den toestand in Europa hebben afgelegd, hebben de groot ste sensatie gewekt in alle kringen, doch tal van senatoren hebben er oogenblikkelijk het tegenoffensief op geopend. Senator Robert Reynolds heeft daarbij min of meer de leiding. „Oorlogs-hysterie" noemt hij het. De voorspellingen van Kennedy en Bullitt verwerpt hij: „Er zal geen oorlog ko men. Wie gaat er vechten? Duitschland bezit het grootste gebied van alle Europeesche sta ten. De kracht van Frankrijk neemt af. Enge land staat onder invloed van Mussolini en Hitier. Het is waar, dat Duitschland de min derheden vervolgt en dat wij in ons hart aan de zijde der verdrukten staan, maar daarom zou ik nog geen oorlog willen ingaan". Hier en daar legt men de verklaringen der ambassadeurs zoo uit, dat ze er op berekend zijn de regeering steun te verzekeren bij de verkrijging van de defensie-credieten. (United Press) Benesj dankt voor de Neder- landsche sympathiebetuiging. AMSTERDAM, 12 Januari. Het comité tot na tionale sympathiebetuiging aan dr. Edward Be nesj, dat zich in November 1.1 tot hem richtte om hem namens ruim achtduizend Nederlanders van allen rang en stand medeleven te betuigen met de beproeving, het Tsjecho Slowaaksche volk opgelegd en dank voor den dienst dien hij aan onze bedreigde beschaving bewees door de waar digheid van zijn houding daartegenover, heeft van den afgetreden president der Tsjecho Slo waaksche republiek op 7 Januari antwoord ont vangen. Dr. Benesj beschouwt blijkens dien brief de sympathiebetuiging „als een nieuw bewijs dat de Europeesche volken, wel verre van aan de toekomst van Europa te wanhopen, voortgaan te streven naar een internationale rechtsorde welker verwezenlijking een voorwaarde is voor de veiligheid der kleine staten." Hij verzoekt het comité allen die aan het hem gezonden adres adhaesie betuigden, zijn diepge- voelden dank over te brengen verzekert dat hij ,de nobele geste, die de beste gevoelens van het Nederlandsche volk zoo helder weerspiegelt" niet zal vergeten en spreekt ten slotte den wensch uit dat welvaart en vrede in het reeds aangebroken jaar en in de verdere toekomst Ne- derland's deel mogen zijn. PRINS WALDEMAR, STERVENDE. KOPENHAGEN, 12 Januari (Reuter)Ge meld wordt, dat prins Waldemar, die lijdende is aan bronchitis, stervende is. AANBESTEDING. HAARLEM, Donderdag. Hedenmorgen werd door het Provinciaal Be stuur te Haarlem aanbesteed: het onderhoud van den provincialeen weg Haarlem-Schiphol- Diemen, van den Spieringweg in den Haar lemmermeerpolder tot aan het viaduct over de spoorbaan Amsterdam-Utrecht en van den provincialen weg Heemstede-Aalsmeer-Uit- hoorn, van het Wipperplein te Heemstede tot de Thamersluis te Uithoorn, in de gemeenten Haarlemmermeer, Nieuwer-Amstel, Heem stede, Aalsmeer en Uithoorn, gedurende het jaar 1939. Het laagst werd ingeschreven door de N.V. De Geruischlooze Weg te Heemstede voor 38.700. Verder werd aanbesteed het onderhoud der provinciale wegen van het pontveer over Noordzeekanaal bij de Hembrug tot het strand te Castricum aan Zee, van den Spaarndam- merdijk nabij Spaarndam tot aan den ooste lijken Ringdijk van de Wijde Wormer, van Beverwijk tot Uitgeest en van den Zaanland- schen Communicatieweg van het voormalig Assumertolhek tot aan de Nauwernasche vaart nabij den Watertoren, in de gemeenten Zaan dam, Koog aan de Zaan, Zaandijk, Wormer- veer, Assendelft, Uitgeest, Castricum, Limmen, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Westzaan, Wijde Wormer, Beverwijk en Heemskerk, ge durende het jaar 1939, in drie perceelen. Het laagst werd ingeschreven voor perceel I door J. Ooms Bzn. te Avenliom voor 26.840. Voor perceel II door J. Bruin te Bobeldijk voor 17.119. Deze was ook de laagste in schrijver voor perceel III: 7588. Voor de massa werd het laagst ingeschre ven door C. J. Bosland te Aalsmeer en M. Gortenimulder te Diemen voor 51.115. AUTOSPORT. De Sterrit naar Monte Carlo. GATSONIDES TE ATHENE. ATHENE, 12 Januari (A.N.P.) De équipe Gatsonides en Barendregt met Ford is vandaag te Athene aangekomen. Tot nu toe is het alleen nog maar aan dit team gelukt, de startplaats over land te bereiken. Men mag evenwel aannemen, dat de équipe Cornelius-Buyze met D.K.W. in den loop van vandaag of uiterlijk morgen de Grieksche hoofd stad zal bereiken. Verscheidene Fransche, Engelsche en Ita liaansche teams zijn reeds te Athene, doch zij allen hadden den zeeweg gekozen. De route Sofia-Saloniki-Athene over een klei ne 1000 K.M. bleek, in vei*gelijking met Honga rije en vooral Joego-Slavië, naar omstandighe den normaal te berijden te zijn. De passen wa ren evenwel slecht, besneeuwd en glad. Bemanning en wagen zijn in goeden wel stand te Athene aangekomen, waar men nog en kele dagen kan uitrusten, vóór de rit begint. Natuurlijk wordt de auto aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen, wat na een dergelijke uitermate zware reis absoluut noodig is. HONDENSPORT. MATCH IN DEN HAAG. Op Zondag 15 Januari zal in het gebouw .Amicitia" aan het Westeinde in Den Haag de jaarlijksche match plaats hebben, waaraan ook niet-leden van clubs met hun honden kunnen deelnemen. Zij zullen door den vermaarden Franschen keurmeester M. Gauthier gekeurd worden. De hoofdprijs is een schilderij, voor stellende twee honden, geschilderd door den keurmeester Krets. Liefhebbers uit Haarlem en omstreken kunnen inschrijfbiljetten aanvragen bij mevrouw Gunckel, Soendaplein 23.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6