1JMUIDEN STEGEMAN'S échte GELDERSCHE SCHUDT UW LEVER WAKKER Eehi WATER Het handelsverkeer met België en Luxemburg. VRIJDAG 13 HEEMSKERK De Heemskerksche diefstallen. fietsen- Officier eischt örïe maanden tegen dader. Heemskerk werd eenigen tijd geleden opge schrikt door vele fietsendiefstallen. Dank zij ijverige naspeuringen der politie mocht het ge lukken een 23-jarige vroegere Heemskerker, die naar Scheveningen verhuisd was, als den da der van eenige diefstallen te ontdekken. Hedenmorgen stond hij voor den Haarlem- schen politierechter terecht. Eenige tuinders en een arbeider getuigden, dat hun fietsen eind No vember en begin December ontvreemd waren. Bij een der tuinders was. de verdachte vroeger in dienst geweest. Toen had hij zich nooit aan oneerlijkheid schuldig gemaakt. De officier eischte drie maanden gevangenis straf. De verdediger mr. Escher bracht naar vo ren, dat de verdachte steeds in ellendige huise lijke omstandigheden heeft verkeerd. Zijn vader werkte hem op alle manieren tegen. Ook in zijn werk, het venten met visch, ondervond hij van zijn vader nooit medewerking. Ten einde raad is hij toen van huis weggeloopen. Hij is echter nog nooit eerder veroordeeld. De verdediger drong er met klem op aan, dat een reclasseeringsrapport over den verdachte zal worden ingewonnen. De politierechter kende dit verzoek toe en schorste de zaak voor onbepaalden tijd. In het rapport zal overwogen wórden, of de mogelijk heid bestaat de jongeman naar een landbouw kolonie te zenden. R. K. VOLKSBOND. Door de afdeeling Heemskerk van den R.K. Volksbond werd Donderdagavond in het R.K. Vereen igingsgebouw een ontwikkelingsavond gehouden waarbij als spreker optrad de geeste lijk adviseur van den Ned. R.K. Volksbond, Dr. Olierook. De avond werd geopend door den voorzitter den heer A. Zuurbier. Hierna verkreeg direct Dr. Olierook het woord over „Katholieke actie". Dr. Olierook wees in het begin van zijn rede op de gilden in de middeleeuwen, die gods- dienstig-zedelijk, sociaal en economisch werkten, doch die door machtsmisbruik en egoïsme ten onder gingen. Daarna kwam de Eransche revolutie, welke de gilden afschafte. Tegelijk hiermede deed de machine en groot-industrie haar intrede. Daar in dien tijd elke vorm van organisatie ontbrak, stond de arbeider alleen tegenover de kapita listen die een zeer ontoereikend loon uitbetaal den. Het proletariaat kwam hiertegen in verzet. Zoo ontstond het Marxisme met als uiterste vorm het communisme. De resultaten daarvan zien we in Rusland. De fout van de tegenwoordige maatschappij is volgens spr., dat zij gebaseerd is op egoïsme. De actie van het R. K. W. V. „Naar de nieuwe gemeenschap" stelt zich ten doel de maatschap pij opnieuw te bouwen op twee pijlers: Recht vaardigheid en Liefde. En daaraan moeten wij allen meewerken, aldus spr., niet slapend, niet wachtend, niet rustend, doch werkend en strijdend. Met een luid applaus werd de spr. beloond voor zijn rede. De voorzitter dankte den spreker voor 'zijn betoog. NED. BLINDENBOND „ST. ODILIA". In het K. S. A.-gebouw werd Donderdagavond een z.g. blindenavond gehouden, verzorgd dooi den Ned. R.K. Blindenbond „St. Odilia" afdee ling Haarlem en omstreken. De avond werd 'geopend door kapelaan Danckaarts. Hierna werd de film „Het licht inwendig" ge draaid. Deze liet zien, hoe de blinden in alles worden onderwezen en opgeleid worden om nuttig te zijn in de maatschappij. In de pauze sprak de voorzitter van de af deeling Haarlem een propagandistisch woord. Spreker vroeg steun voor den Bond om hen, die reeds zooveel moeten missen eenig licht te ver schaffen. DAMMEN. Donderdagavond werden door D.C.H.' 1 en 2 competitie-wedstrijden gespeeld tegen resp. „Ontwikkeling" uit Lisse en St. Joseph uit Haarlem. De uitslag van de eerste teams was als volgt: D.C.H. Ontwikkeling G. ZonneveldA. van Dijk 02 Jc. Koper—Jac. v. d. Poel 11 W. DamA. van Leeuwen 11 W. de RuyterW. van Velsen 11 H. H. Zonneveld—A. Dekker 11 J. VendelJ. Oetelaar 20 J. BeentjesA. P. Mooyekind 2—0 Th. MulderG. 't Hart 0—2 Jc. Zonneveld—J. Elfering 11 Jc. Beentjes—J. van Hal 2—0 11—9 Het tweede team van St. Joseph won met 11—7. ZIEKENFONDS. Dinsdag 24 Januari houdt het R.K. Paro chiaal Ziekenfonds „St. Laurentius" zijn jaar vergadering in het K.S.A.-gebouw. WIJK AAN ZEE Concert van „Arion". De Muziekvereeniging „Arion" gaf gister avond in café „De Zon" haar jaarlijksch win- terconcert. De belangstelling daarvoor was zeer bevredigend, want de voorzitter de heer J. van Amersfoort kon zijn openingswoord tot een geheel bezette zaal richten. Hij wees er op, dat „Arion" in October van dit jaar 40 jaren oud zal zijn en hij verwachtte van de inge zetenen, dat zij zich bij dit jubileum niet on betuigd zouden laten. Hij leidde ook met een enkel woord de mandolinevereeniging „Bea trix" in, die voor de eerste maal een bewijs van haar kunnen zou geven. De dirigent van „Arion" de heer D. Schelle- vis is niet alleen een muzikaal man, maar ook een man van een benijdenswaardig optimisme. Hij zag de rijen van de leden uitdunnen, om dat „de oude garde" er den brui aan gaf, maar met groote energie nam hij de opleiding van jonge krachten ter hand. Deze dirigent is met hart en ziel verknocht aan de muziek en hij stelt alles in het werk, om zijn discipe len iets van die groote liefde voor de muziek bij te brengen. De resultaten van dezen arbeid waren hoop vol. Zeker, daar is nog veel te wenschen op het gebied van stemming, trefzekerheid enz. en er zullen door de jongeren nog heel wat lange noten geblazen moeten worden, wil het met het embouchure geheel in orde zijn. Wij hoorden de pittig uitgevoerde marsch „Au pays de la Meuse". gevolgd door een fan tasie van Gadenne, samengesteld uit motie ven van de opera „Le Trouvére" van Verdi. In de weergave van deze compositie hebben wij den heer Schellevis bewonderd om zijn stevige leiding. Ondanks de gevaren, die vooral in de Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruike men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Buisje 75 ct. (Adv. IngezMed.) passages dreigden, wist hij het ensemble toch in het rechte spoor te houden, al spande het dan ook wel eens. Wij noteerden zeer ver dienstelijk werk van den pistonnist, die met goeden toon zijn soli op muzikale wijze voor droeg. Den bariton zij wat meer durf aanbe volen. De finale ging er in een stevig tempo en goed gemarkeerd uit. De populaire melodieën uit deze opera deden het natuurlijk uitstekend en zoo viel dit nummer van het programma een warm onthaal ten deel. De mandolinevereeniging staat nog in de kinderschoenen, des te meer waardeering ver diende het, dat de beide werkjes van de hand van den dirigent zoo aardig en met zooveel souplesse werden uitgevoerd. Het was natuur lijk nog niet heelemaal uit de verf, maar het klankgehalte was goed en ook samenspel van de dames was behoorlijk verzorgd. Als er nu nog eens een „ondergrond" bijkomt in den vorm van guitaren en mandola's, dan kan de heer Schellevis nog veel plezier van dit clubje beleven. De bekende humorist Leo Peelen zorgde voor de afwisseling van het muzikale gedeelte. Hij bracht een serie liedjes op de van hem bekende wijze, zaaide veel vroolijkheid en oogstte veel applaus. Dan was er nog een goochelaar en illusio nist, die zich „Pallieter" noemde en wiens varte kunst veel waardeering genoot. Dat was in niét mindere mate het geval met de „Co lumbians", een duo, dat equilibristische toe ren verrichtte op een fiets. Hun werk was keu rig in orde. Arion besloot het programma met twee composities van den directeur, genaamd „Ly- dia" en „Oranjevereeniging Wijk aan Zee". De componist had veel aandacht aan de instru mentatie besteed en de werkjes klonken dan ook zeer goed. Het langdurige applaus aan het slot van den avond gold zeer zeker in de eerste plaats den heer Schellevis, die zoozeer de be langen van „Arion" voorstaat. Tot slot volgde het geanimeerde bal onder leiding van den heer Peelen en met muzikale medewerking van het ensemble Zonneveld. SANTPOORT HET PROGRAMMA VAN R. C. BREDERODE A.s. Zondag 15 Januari wordt gespeeld: Brederode 1DIO 2, 10 uur. Kemphaan 2Brederode 3, 2 uur. Brederode Jun.Kinheim Jun., 2 uur. Finsehe stoomboot heeft machine- schade. Uitgevaren sleepbooten hebben met regen en mist te kampen. DEN: HELDER 12 Januari. Gisteravond half. twaalf is de sleepboot, „Arasterdam" van de firma Wijsmuller Den Helder uitgevaren om assistentie te verleenen aan de Finsehe stoom boot „Trio", die om assistentie had verzocht, daar dit schip wegens machineschade hulpeloos ronddreef. Het schip had echter, geen positie op gegeven, zoodat het zoeken naar de „Trio" tot dusvei-re zonder resultaat bleef. De „Amster dam" bevindt zich op het oogenblik twintig mijl uit de kust en heeft met slecht uitzicht wegens regen en mist te kampen. Ook de sleepboot „Holland" van de firma Doeksen te Terschel ling is ter assistentie uitgevaren. De „Trio" meet 1451 ton en is afkomstig uit Helsingfors. Het is een oud schip, gebouwd in 1884. Nader vernemen wij, dat zoowel de „Amster dam" als de „Holland" onverrichterzake zijn teruggekeerd, zoodat men twijfelt aan de juist heid van het bericht. Verwachte vischaanvoer. Thuisstoomende voor de Zaterdagmarkt: Knikker IJM 4. Vangst: 31 m. tong, 6 m. tar bot, 55 m grove schol, 22 m. kleine schol, 12 m. gul, 45 m. wijting en schar. Totaal 171 m. BESOMMINGEN. Kotter: E 315 f 1040. Loggers met versche having: SCH 73 f 590, SCH 95 f 90, KW 176 f 317. MARKTBERICHT IJMUIDEN. (Versche visch). IJmuiden, 13 Jan. 1938 (A.N.P.) Makreel f 6 per 50 kg. Versche haring f 7.80—f 7 idem. VERTROKKEN TRAWLERS. Heden zijn vertrokken: Limburgia IJM. 54, Oostzee IJM. 147, Delft IJM. 17, Bruinvisch IJM. 97, Bloemendaal IJM. 71. INBRAAK AAN DEN ZEEWEG. In den nacht van Woensdag op Donderdag is ingebroken in een perceel aan den Zeeweg. Er wordt een bedrag aan geld vermist. BOTSING TUSSCHEN TWEE AUTOBUSSEN Nabij den Julianaweg had een botsing plaats tusschen twee autobussen, doordat een dei- bussen tengevolge van de gladheid van weg slipte. De carrosserie van de bus werd bescha digd. ^)emser Sedert eeuwen het onovertroffen middel bij Hoest en Verkoudheid (Adv. Ingez. Med.) De regeeringspersdienst meldt Op 11 dezer zijn te 's Gravenhage besprekin gen aangevangen tusschen een Nederlandsche en een Belgisch-Luxemburgsche commissie, ter bespreking van verschillende aangelegenheden, het handelsverkeer tusschen beide landen be treffende. De Nederlandsche commissie staat onder voor zitterschap van den heer A. Th. Lamping. De besprekingen worden voortgezet en zullen ver moedelijk Zaterdag a.s. beëindigd zijn. Dc K. N A. C. gaat bouwen. Donderdagmiddag is in hotel Wittebrug te 's-Gravenhage een spoedeischende algemeene vergadering van de K. N. A. C. gehouden, waar in als belangrijkste agendapunten voorstellen van het bestuur in behandeling kwamen tot aankoop van een stuk grond, waarop een nieuw gebouw zou moeten verrijzen, benevens het be schikbaar stellen van de voor den bouw noodige fondsen. Het bestuur meent,--dat het met den aankoop van een stuk grond uitstekend is geslaagd door voorloopig beslag te leggen op een terrein, dat gelegen is op den hoek van Plein 1813 en So- pphialaan nabij de Zeestraat. Het acht dit punt uitermate goed van ligging, om'dat in de toe komst het stadhuis in de onmiddellijke nabij heid, nl op het Alexanderveld, zal worden ge bouwd en de doorbraak aan de Javastraat te genover de Alexanderstraat deze gansche om geving tot een zeer belangrijk centrum van de gemeente Den Haag zal maken. Na ampele bespreking hechtte de vergadering met algemeene stemmen haar goedkeuring aan de voorstellen. Na afloop van de vergadering was er gelegen heid tot inteekening op het bouwfonds, dat op initiatief van mr. J. Linthorst Homan en mr. E. Menten is gevormd, waarbij eenige leden hebben ingeschreven tot een totaal van ongeveer f 2500. Moeder en zoon van brandstichting verdacht In hooger beroep vier jaar gevangenisstraf geëischt. Het Amsterdamsche gerechtshof zette Don derdag de behandeling voort van de straf zaak tegen een 44-jarige vrouw en haar 25- jarigen zoon, verdacht van brandstichting meermalen gepleegd, met de bedoeling de verzekeringspenningen te innen. Niet slechts verhuisde dit tweetal verdachten opvallend dikwijls naar binnen enkele jaren brak in drie woningen, waar zij woonden, on der verdachte omstandigheden brand uit. De rechtbank had de tenlaste gelegde feiten niet wettig bewezen geacht, zoodat moedei en zoon na eenige maanden in voorarrest te hebben doorgebracht, vrij werden gesproken. De officier van justitie echter ging van het vonnis in hooger beroep en op 30 November diende de zaak, een groot aantal getuigen was opgeroepen, voor het gerechtshof, gepresi deerd door mr. Joh. N. Jolles. Zij zouden in den nacht van 27 op 28 Juli 1935 brand hebben gesticht in hun woning in de Jan van Riebeekstraat te Amsterdam, waar de inboedel vrijwel geheel in vlammen opging. Een jaar later woonde het tweetal in de Hobbemastraat te IJmuiden. Weer woedde een felle brand en ging de inboedel verloren De verzekeringsmaatschappij betaalde in beide gevallen een schadeloosstelling uit, welke aanzienlijk beneden het verzekerde be drag lag. De vrouw huurde toen een huis aan den Hoogeweg te Amsterdam. Hoewel de zoon werkloos was, bedroeg de huur niet minder dan f 57.50 per maand, hoewel ook de vrouw die de toekomst uit de kaarten pleget te voor spellen aan goedgeloovige lieden, niet over in komsten of fondsen van belang beschikt. Ook in die woning brak onder mysterieuze can standigheden een felle brand uit. Weer ging de inboedel, die hoewel zeer schamel verzekerd was voor f 6.000, verloren. Beide bewoners waren afwezig toen de vlammen de vensters uitsloegen. Korten tijd later wer den beide menschen gearresteerd. Zij ontken den zoowel voor de politie als voor de recht bank en het Hof iedere schuld. Na een zeer uitvoerig getuigenverhoor voor het Hof requireerde de procureur-generaal tegen elk vier jaar gevangenisstraf. Het hof was door het getuigenverhoo: nog niet voldaan en bij een interlocutoir ar rest werd heropening van het getuigenver hoor gelast; alsnog werden tien getuigen ge dagvaard. Dit getuigenverhoor werd Donderdagmid dag gehouden. De politiedeskundige C. J. van Ledden Hul sebosch gaf een uitvoerige toelichting op zijn rapport. In het geval van den brand in het perceel aan den Hoogeweg was het vuur uitermate fel, verdacht snel greep het vuur om zich heen. Bovendien was een van de ruiten van het perceel gebroken, zoodat vol doende zuurstof aanwezig was. Deskundige kan niet met stelligheid zeggen, welke brand bare stoffen gebruikt zijn, daar hij geen res ten heeft gevonden. Heel verdacht vindt desk. het ook, dat er ontploffingen zijn ge hoord. Bij een brand, waarin ontploffingen worden gehoerd, is het ai verdacht, wanneer daarvan geen logische verklaring kan worden gegeven. De bedie verdachten hebben slechts veertien dagen in de woning gewoond. Vlak voor de brand uitbrak hadden zij een ander huis in Oost gehuurd, hoewel het contract van dat aan den Hoogeweg nog niet was afgeloopen. De meubelen stonden reeds opgestapeld. Ook bij de andere branden hadden de.meulen op gestapeld gestaan, omdat zij of pas waren gearriveerd of op het punt stonden weer te verhuizen. Ook de relatie van moeder en zoon met zekeren H. de B., wiens naam in vele brandstichtingszaken werd genoemd en die zelf niet minder dan zestien maal verdacht is geweest van brandstichting, is verdacht. Voorts had de brandweer in de kamer, waar de brand was uitgebroken een groot aantal brandende, rookende en smeulende gramc- foonplaten gevonden. De lucht van deze bran dende platen maakte het onmogelijk om te constateeren of er ook brandbare of ontplof bare stoffen waren gebruikt. Bij het slot van het verhoor van deskundige Van Ledden Huisebosch vroeg de president hem: „denkt u bij iederen brand aan opzet, aan brandstichting?" Neen zoover wil desk. niet gaan. „Ik wel", zegt de president. Een getuige, die woont boven de uitgebran de woning van de verdachte, vertelde, dat hij vier zware dreunende geluiden als ontplof fingen had gehoord, vlak voor de brand uit brak. Het beangstigende was geweest, dat getuige wel geluiden had gehoord in de wo ning, waarin zich geen menschen bevon den. Getuigen vertelden nog over de schamele inboedels, die door de verdachten hoog wa ren verzekerd, de moeilijke financieele om standigheden, waarin ze verkeerden en de vele verdachte omstandigheden van deze „de B-branden". De moeder deed ter zitting het woord. Zoo nu en dan vulde de zoon haar verkla ringen aan, Fel ontkenden zij ook maar iets met de misdrijven te maken te hebben. De procureur-generaal persisteerde bij zijn eisch: vier jaar gevangenisstraf voor moeder en zoon. Hij vorderde bovendien de gevan genneming van het tweetal bij het uitspre ken van het arrest. Arrest 26 Januari. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en 13 zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende ls, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U el lendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen, moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U &ult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Lever- pilletjes bij apothekers en drogisten* L 0,75. (Adv. ingez. Men.) EEN DELICATESSE, OOK OP DE BOTERHAM DE ROOKWORST MET DE FIJNE ZACHTE ROOKSMAAK (Adv. Ingez. Med.) Toch verkoop van het midden- Damterrein? Voorstel van B. en W. van Amsterdam aan den raad. B. en W. van Amsterdam brengen ter kennis van den gemeenteraad, dat de N.V. Assurantie Maatschappij „De Nederlanden van 1945" zich heeft aangemeld als gegadigde voor den aankoop van het Midden-damterrein, voor de stichting van een gebouw, waaraan den naam zal worden ge geven van „Het Huis 1845" en dat bestemd zal worden voor kantoor., café, restaurant en winkels. B. en W. meenen, dat de vervreemding van het terrein in de gegeven omstandigheden geen bezwaar ontmoet. Het zal evenwel noo- dig zijn, de begrenzing van het terrein zoo danig vast te stellen, dat aan de eischen van het verkeer op de omliggende wegen, ook in de toekomst kan worden voldaan In ver band hiermede zal aan den Vijgendam en Visschersdam een breedte van 20 meter dienen te worden gegeven en zal ook het daartus- schen gelegen gedeelte van de Warmoesstraat verbreed moeteh worden. Als gevolg hiervan zal voorverkoop en bebouwing in aanmerking komen een terrein, groot 1489 vierk. meter. De N.V. heeft zich bereid verklaard voor dit terrein te betalen een koopsom van 400.000 gulden en vereenigd met de voorwaarde aan de vereeniging tot bevordering van het vreemdelingen Amsterdam in huur af te staan, tegen een huurprijs van ten hoogste 8.000 gulden per jaar, vier winkelruimten in het te stichten gebouw, waarvan twee aan de zijde van' den Dam en twee aan de zijde van den Visschersdam, benevens een magazijn ruimte. De plannen voor dit gebouw zijn ontworpen door den bouwmeester W. M. Dudok. De com missie voor de oude stad heeft zich met de plannen in beginsel vereenigd. Den Haag wijzigt de verkeers regeling. Automatische seinen worden ingevoerd. Een gebiedende eisch, dien het zich steeds uitbreidende verkeer stelt, is de uniformiteit van de verkeersregeling; niet alleen plaatse lijke of landelijke, doch zelfs internationale uniformiteit. De Haagsche hoofdcommissaris van politie de heer N. G. van der Mey, heeft thans het initiatief genomen om deze eenvor migheid in de Haagsche verkeersregeling in te voeren. Donderdagmiddag is op enkele drukke kruis punten, geheel onverwacht voor het publiek, de automatische seininstallatie in werking ge steld. Blijkt nu, dat dit voor Den Haag nieuwe systeem aan de verwachtingen beantwoordt, dan zullen langzamerhand de verkeersagenten van hun posten verdwijnen, tegelijk met hun stopborden en de Heemaf-signaallichten. Voor de voetgangers is in het nieuwe systeem ook gezorgd. Kleine lampen geven door groen licht aan, wanneer de weg veilig is; brand er geen licht, dan mag men over steken, doch op eigen risico. Rood licht be staat hierbij niet. Afbuigende trams boden nog eenige moei lijkheid, doch ook deze heeft men uit den weg weten te ruimen door speciale tramseinen met roode knipperlichten. Voorts omvat dit systeem stopstrepen, voet- gangersloopers van uit bestratingsmateriaal, verzonken vluchtheuvels en gestippelde hulp. stopstrepen. Thans is het drempelsysteem in werking ge steld op het zeer drukke kruispunt Spui— Groote MarktstraatKalvermarkt en het kruispunt WagenstraatGroote Marktstraat. DE BOTERHEFFING VERLAAGD. Het bedrag van de heffing en de steunuitkee- ring op boter, behoudens tusschentijdsche wij ziging is voor de week van 12 tot 19 Januari vastgesteld op 60 cent per K.G. (vorige week 70 cent). Rotterdam's Raad dringt op spoed aan. Nieuw vliegveld gewenscht. Na een gemeenschappelijke verklaring, na mens de raadsleden uitgesproken door het oudste lid, den heer T. Schalekamp, heeft de raad van Rotterdam Donderdagmiddag besloten B. en W. te machtigen aan de regeering te verzoeken thans Rotterdam de gevraagde toestemming tot den aanleg van een luchtvaarthaven in den pol der Zestienhoven spoedig te verleenen en voorts te kennen te geven, dat, indien de gevraagde toestemming wordt verleend, de gemeente be reid blijft Waalhaven aan defensie af te staan en mede te werken tot een regeling inzake me degebruik van dat terrein door defensie gedu rende den overgangstijd. De verduistering van balen garnalen. Tweede arrestatie verricht. In verband met de verduistering van 12.000 balen gedroogde garnalen ter waarde van 30.000 gulden, ten nadeel e van de Algemeene Veevoe der Mij., aan de Wijnhaven te Rotterdam, waar voor de expediteur A. R. in het huis van bewa ring is opgesloten, is thans nog een tweede arrestatie gevolgd. De politie van het bureau Nassaukade heeft aangehouden en in dat bureau in bewaring gesteld den 42-jarigen J. C. K„ een handelaar in veevoeder, die gedurende ander half jaar de 12.000 balen in kleine partijtjes van R. heeft gekocht tegen prijzen, die ver be neden het normale lagen. K. heeft toegegeven, dat hij vermoedde dat de balen van verduiste ring afkomstig waren, zoodat er tegen hem een vervolging wegens heling zal worden ingesteld. FRANCO'S TROEPEN VORDEREN SNEL IN CATALONIË. Thans Falset gevallen. VERDEDIGING VAN TORTOS.A BEDREIGD. De Spaansche en Moorsche divisies van generaal Yague hebben, naar Reu ter uit Lerida meldt, Falset ingenomen, dat de bescherming vormde tegen een zuid-oostelijken opmarsch naar Tarra gona Zij staan thans op slechts tien mijl afstand van de kust der Middellandsche Zee. De republikeinsche troepen in- den „zak" van Tortosa worden met omsin geling bedreigd. De Havas-correspondent te Sarragossa meldt, dat de regeeringstroepen zich na den val van Falset in wanorde terug trekken naar Argenta, ten oosten van Falset. De druk der Nationalis tische troepen was, naar hij verklaart, overal aan het Catalaansehe front heviger dan ooit. De legerkorpsen van Maestrazzo en Aragon. hebben hun linies over een front van meer dan 40 K.M. lengte, vier tot 8 K.M. vooruitgeschoven. Uit Saragossa wordt voorts de verovering van Fores gemeld, op 54 K.M. ten oosten van Le rida gelegen. De rechtervleugel der rechtschen rukt op naar Valls en Reus. Tn het midden van het front zijn Franco's troepen verder opgerukt en hebben zij Barbara. Pira en Prenafeta ver overd, welke plaatsen om Montblanch zijn ge legen. In een door Radio-Nacional omgeroepen offi- cieele mededeeling van het Nationalistische hoofdkwartier, aldus meldt Havas uit "Burgos, wordt gezegd, dat de opmarsch in Ca-talonië Donderdag is voortgezet, en dat de rechtschen Agramunt hebben bezet. In den sector van het Urgelkanaal bezetten zij Preixana. Ten zuiden van het kanaal bedraagt de opmarsch 7 K.M. van het punt van uitgang af. De Nationalisten maakten een ontzaglijke hoe veelheid materiaal en wapens buit. Republikeinen omsingelen drie steden in Estramadura. De republikeinsche troepen in Estra madura melden, dat zij Donderdag vol ledig de Santosbergen hebben omsin geld, zoodat zij binnen deze omsingeling de drie sleutelsteden Pennarryoa, Bel- mez en Pueblo Nuevo hebben. In het gisteravond te Barcelona uitgegeven legerbericht wordt de val van Montblanch toe gegeven. eHt ccommunïqué meldt o.a.: De Ita- liaansche strijdkrachten, die nieuwe versterkin gen hebben ontvangen, ondernamen met alle kracht een aanval in den zuidelijken sector en beschermd door een groot aantal tanks en vlieg tuigen bezetten zij Montblanch en Barbara. Na ?en tegenaanval heroverden de regeeringstroe- Den Barbara In dit legerbericht wordt volgens Havas ver der nog gemeld, dat de regeeringstroepen aan het front van Estramadura de Sierra de Los Santos ten zuiden van Penarroya en ten z.o. van Balmez veroverd hebben, en dat verscheidene tegenaanvallen in den sector van Monterrubio werden afgeslagen. Aan het front van Catalonië hebben de troe pen van Franco volgens dit legerbericht hun stellingen in den sector van Agramunt eenigs- zins verbeterd. Na een aanval met de blanke sabel hebben de republikeinen drie heuvels en bet dorp Don cel heroverd. Barcelona mobiliseert nieuwe lichtingen. De republikeinsche ministerraad heeft goedkeuring gehecht aan mobilisatie van de lichtingen van 1921 tot 1915. Deze lichtingen omvatten de mannen van 38 tot 44 jaar. Het personeel der fortificatie-brigades zal naar de infanterie gezonden worden en worden vervangen door Spanjaarden tot den leeftijd van vijftig jaar, die niet voor de frontlinie geschikt zijn. De politie achter het front en vijftig pro cent van de gespecialiseerde fabrieksarbeiders zullen ter stond naar het front worden gezon den.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 9