IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Amerika's Slagveld. Friesland staat voor een deel blank. Groot ongerief veroorzaakt. Huisarrest. <olenlrein door stootblok gereden. 24e JAARGANG No. 67 Uitgave Lourens Coster. Maatschappij voor Courant Uitgaven en 4lgem. Drukkerij N. V Groote Houtstraat 93. Haarlem, Tel. 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuideu, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 19 JAN. 1939 Abonnementen per weck f0.12'/j, per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12, Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.10. Pas heb ik geschreven over de gegevens, die ons Centraal Bureau voor de Statistiek over de verkeersongelukken heeft verstrekt. Die betroffen het jaar 1937. In Engeland werkt de statistiek sneller en heeft zij nu al bekend gemaakt, wat er in 1938 gebeurde. 6595 men- schen kwamen om het leven, vijf meer dan het vorige jaar, en er werden 226.854 menschen gewond, vijfhonderd meer dan het vorige jaar. In verhouding tot ons land zijn die cijfers hoog, waaruit wij troost kunnen putten. Maar alweer niet teveel, want Engeland bezit meer groote verkeerscentra. zoodat het ver schil te onzen voordeele niet zoo licht te ver klaren is uit beter veiligheidsmaatregelen in ons land. Het vervaarlijke verkeerscentrum „Grooter Londen", dat ruim tienmaal zooveel inwoners telt als Amsterdam, dus ongeveer evenveel als ons heele land, zet alle vergelij kingen op losse schroeven. Veel erger is het in de Vereenigde Staten gesteld. In dat geweldige land, grooter dan Europa maar met een veel lager bevolkings dichtheid, telt men een fantastisch aantal auto's. Het is zoo overweldigend dat de Ame rikaan J. George Frederick in het tijdschrift „Forum" ronduit om ordening vraagt. Het jaarlijksche aantal dooden in het Amerikaan- sche verkeer heeft de veertigduizend bereikt, hetgeen iets meer is dan het aantal Ameri kanen dat in den wereldoorlog sneuvelde. Er zij aan herinnerd dat de Vereenigde Staten daaraan gedurende anderhalf jaar deelna men. Het aantal gewonden in het verkeer overschrijdt in één jaar tijds het millioen. Dat zijn wel heel ontstellende cijfers, zelfs op een bevolkingstotaal van 130 millioen. En aange zien het in dezen tijd gebruik is geworden, op ieder denkbaar gebied van menschelijke acti viteit ordening te bepleiten, ligt het dus wel voor de hand dat J. G. Frederick vraagt: „Is de tijd niet gekomen dat men den auto met klem zijn plaats moet wijzen en hem daarop houden?" Hij wil het vierwielige gevaar dat hij zoo afschrikwekkend afschildert bij deze „plaats-aanwijzing" uitsluitend behandelen, en dus ook beperken, als factor van openbaar nut. Uit zijn statistieken put de AmeHkaansche journalist griezelige gegevens. ,In het jaar 1937 doodde 'de auto in zijn land 1600 men schen meer dan in 1936.. Het doodencijfer is;, nu 62 pCt. hooger dan in 1925 en 30 pCt. hooger dan in 1933. Waar moet dat naar toe? Bijzonder opvallend is, dat op het platteland het aantal verkeersongelukken sinds 1924 met 180 pCt. blijkt te zijn toegenomen. En hij vergelijkt, echt op z'n Amerikaansch, met den slag bij Gettysburg waarin zevenduizend dooden vielen en met den Amerikaanschen burgeroorlog, welks totale doodencijfer over eenkomt met de prestaties van het auto verkeer in twaalf jaar tijds. Frederick schrijft alles toe aan het te groote aantal auto's. Hij noemt den auto „een Ame- rikaansche obsessie" en brengt zijn veelvul digheid in verband met het groote aantal mis daden. Dat lijkt overigens wel een beetje gezocht en men zou er bij kunnen opmerken dat in het oude Europa de jonge Vereenigde Staten altijd beschouwd worden als kampen de met een „teveel". Een teveel niet alleen aan auto's en aan misdaden maar ook aan luidruchtigheid, aan zonderlinge nieuwig heden, aan die al te groote en daardoor vaak als poliep werkende ondernemingen bekend als „trusts" en zoo meer. Daartegenover staat dan een surplus aan energie dat men niet als een nadeelig teveel kan beschouwen en dat Europa den Amerikanen vaak benijdt. Onlo gisch is dat alles niet: is „teveel" niet een van de kenmerken van de jeugd, die ook een natie heel wel kunnen aankleven? Merkwaardig is dat de crisis- en malaise- jaren geen einde hebben kunnen maken aan de enorme auto-uitgaven van de Vereenigde Staten. De ontvangsten van de benzinestations waren in 1937 veertig procent hooger dan in. 1929 en beliepen tweeënhalf milliard dollars. Van de totale ontvangsten van den Ameri kaanschen middenstand was in 1937 20 pCt. besteed voor auto's, auto-onderdeelen en ben zine en alleen de uitgaven voor levensmidde len waren hooger. Zoo gaat het door De Amerikaansche er varingen met teveel auto's zullen in Europa wel tot nadenken stemmen. Wellicht ook in Duitschland, dat voornemens is met zijn „Volkswagen" denzelfden kant op te gaan. Frederick doet een heele reeks ordenings- voorstellen, waarvan de voornaamste hier volgen: „Laten wij: Een einde maken aan de al te gemakkelijke verkoopen op afbetaling van auto's, het op dringen van wagens aan de wederverkoopers. het forceeren van den afzet. Voor een groot aantal zorgvuldig gekozen „expres"-straten onzer steden een parkeer verbod uitvaardigen; het zoomaar naar de stad rijden ontmoedigen. Van vrachtauto's en autobussen de afme tingen beperken; er zwaarder belasting van heffen. Ophouden met den bouw van auto's met supersnelheid; vertraging brengen in de modelveranderingen. De rijvaardigheidsproeven verscherpen en een doktersattest eischen; automobilisten onder 18 jaar weren. Dronken en roekelooze bestuurders hard aanpakken. De geheimzinnige bomaanslagen, die in Londen en andere Engelscfie steden plaats hebben gevonden houden nog steeds de aandacht van Scotland Yard gevangen. Op de foto ziet U een winkelhuis in Londen, waarvan tengevolge van den aanslag op de electriciteitsbedrijven, verschillende ramen zijn gesprongen. Honderden hectaren land ondergeloopen. Groote stukken van Friesland staan thans onder water. Hier en daar ziet men groene eilanden, waarop „verlo ren" hoeven, triest boven de omgeving uitstekend. Begrijpelijk veroorzaakt het hooge water groot ongerief. Tengevolge van het smelten der sneeuw en de westerstormen, die het water in Friesland oost waarts hebben opgestuwd, is de waterstand zoo zeer verhoogd, dat vaarten en slooten hier en daar tot den rand, ja tot over den rand volge- loopen zijn. Bij Gerkeklooster zijn-groote stukken land totaal ondergeloopen en ook enkele landwegen, waarover eiken dag vele bewoners hun weg naar het dorp zoeken, staan blank. Dit bezorgt den menschen die er wonen, natuurlijk allerlei on gerief. Het is den landlieden niet geraden zich bij donker op weg te begeven, want dit zou ge vaarlijk kunnen worden. De postbestellers, de bakkers en de kruide niers hebben tegenwoordig geen benijdenswaar dige taak. Vele huizen zijn slechts door het wa ter te bereiken. Terwijl de boeren dag in dag uit, nacht in nacht uit, hun molens laten draaien, maar dit heeft, gisternacht niets gègeven, want inplaats dat het water zakte, is het eenige cen timeters gestegen. In geen jaren is het boezem water in Friesland zoo hoog geweest. Het stoomgemaal te Tacozijl loost enorme hoeveelheden boezemwater po het IJselmeer, doch ook dit gemaal kan het niet bolwerken. Er is overal nog veel drijf ijs aanwezig. Het Bij de berechting van vier inbre kers in het oosten van ons land, is den jongste een voorwaardelijke straf van zes maanden opgelegd, met de toegevoegde conditie, dat hij gedurende een proeftijd van drie jaar tusschen 11 uur 's avonds en 7 uur 's ochtends thuis moet zijn). Die jongste ^an dat fraai kwartet Mag zich wel erg gelukkig prijzen, Maar 't wordt hem toch betaald gezet Op een oorspronkelijke wijze. Van elf tot zeven eiken nacht, Moet hij drie jaar lang binnen blijven, Opdat hem geen verleiding wacht, Om weer iets duisters te bedrijven. De rest van 't etmaal is hij vrij, Dat durft men wel met hem te wagen, Zijn actie in de maatschappij Zal 't daglicht goed moeten verdragen. Ik hoop wel zeer dat overdag Het lot het hem niet zwaar zal maken, En dat het hem bespaard zijn mag. Om tot „dagdieverij" te raken. Geen nachtelijke tochten meer, Geen vieren meer van booze lusten, Zooals zoo menig vorig keer, Maar; elf uur thuis en welterusten. Dit is nu waarlijk huisarrest, Naar 'k meen niet eerder voorgekomen, Naar men mag hopen, werkt het best, Nu er de proef mee wordt genomen. Ik zie tenslotte zoo 't geval, Als 't op den keper wordt bekeken: Opdat hij niet inbreken zal. Is 't hem verboden uit te breken. De wegmisbruikers strenger straffen; de controle op de auto's verscherpen, waardoor althans een deel der 5.000.000 ondeugdelijke wagens op het autokerkhof terecht zou komen Het onevenredig veel ruimte geven door de dagbladen aan den autohandel, waardoor de auto-industrie een troetelkind op het gebied der reclame wordt, tegengaan". En hij eindigt met een kwaden uitval tegen „den obscenen god Beweging", die elke dertien minuten, dag en nacht door, een Amerikaan van het leven berooft. R. P. Pikmeer bij Grouw, het Slootermeer eveneens, zijn nog geheel met drijfijs gevuld. Als dit smelt stijgt het wateroppervlak nog meer. In bijna alle laag gelegen polders is men 's nachts op wacht. De molenaars hebben het abnormaal druk en vechten als eenzame strijders op eerf ontzaggelijk front. In den Haskerdijkerpolder bezweek reeds een polderdijk, waardoor het water met groote kracht kwam binnenstroomen. Ongeveer 50 H.A. land staat daar blank en het water wast eer der dan het zakt. Enkele huizen zijn al het slachtoffer van den hoogen waterstand geworden. In het hok van een arbeider waren de geiten door het water verrast. Een armelijk geblaat klonk over de om geving en toen de eigenaar ging kijken, zag hij dat zijn dieren maar nauwelijks meer met de koppen boven waterstonden. Gelukkig konden de beesten nog net op tijd bevrijd worden. In de buurt van Terhorne lijkt het of naast het Sneekermeer een nieuw meer is ontstaan. Honderden hectares staan in deze streken tot aan Joure en Huisterheide blank. De hooge klei in het Noorden is het er nog het best aan toe, hoe wel ook in den omtrek van Hardegarijp vele tuiniersbedrijven met den waterstand te kam pen hebben. Ook tusschen Eernewoude en Warga heeft men veel overlast van het water. Het eenige voordeel, dat de boeren van den hoogen waterstand hebben, is dat er thans dui zenden veldmuizen sterven. Maar misschien wordt dat voordeeltje wel een beetje te duur gekocht. De school- en kerkdiefstallen opgehelderd. Vermoedelijk verkeerde wisselstand. Woensdagavond omstreeks tien uur is, vermoedelijk tengevolge van ver keerden wisselstand een kolentrein, be stemd voor Groningen, even ten noorden van het station Meppel en vlak bij den spoorwegovergang bij de Hoogeveensche vaart op dood spoor gereden. Met een hevigen slag botste hij hier op een stootblok. Doordat de snelheid van den trein zeer gering was, stond hij vrijwel onmiddellijk stil. De locomotief schoof het stootblok weg en boorde zich diep in den grond, waarbij een seinpaal werd geveld. De spoorboom voor den overgang, waarvoor een aantal menschen stond te wachten, kreeg een fikschen duw, waardoor hij dwars over den overgang kwam te liggen. Achter de locomotief volgde een dichte wagon. Deze werd door den schok opgelicht de volgende open kolenwagen schoof er onder, De dichte wagon werd vernield. Alle kolen wagens bleven in de rails. Behalve de machinist, die een kleine wonde boven het oog bekwam, kreeg niemand letsel. Het treinverkeer over beide hoofdsporen vindt gewoon voortgang, ofschoon er zeer langzaam gereden moet worden. Caféhouder te Halfweg opgelicht. Litliauen krijgt een nieuwe zeehaven. Kamer keurt gevraagde credieten goed. Qp vorostel der regeering heeft de Lithausche Kamer een crediet van 2 millioen litas goed gekeurd voer den aanleg van een Lithausche haven te Swieta. Tot dusver was Klaipeda de eenige haven, waarvan voor den uitvoer van Lithauen ge bruik kon worden gemaakt. IJSHOCKEY. AMERIKAANSCHE PLOEG WINT IN DEN HAAG. De omstandigheid, dat elk jaar ergens in Europa de wereldkampioenschappen ijs hockey worden gespeeld en dat nog een groot gedeelte van de Europeesche ijshockeyclubs Canadeezen in haar midden telt, maakt het mogelijk, dat het Nederlandsche publiek enkele malen per jaar van ijshockey in de perfectie kan genieten, doordat een beroemd team van Ver. Staten tegen een selectie-ploeg van in Europa vertoevende Canadeezen uitkomt. Het was ditmaal de officieele Amerikaan sche ploeg, die Woensdagavond in Den Haag tegen de „Europeesche" Canadeezen speelde, welke laatste aangevuld werden door de H. H. IJ. C.'ers de gebroeders H. en J. Gerritsen. De Amerikanen behaalden een krappe 21 overwinning hoofdzakelij te danken aan het betere samenspel van hun ploeg. Jan Gerritsen toonde zich een doelman van goed kwaliteit en zijn broer was een stevige back. Er werd ditmaal drie maal 18 minuten ge speeld ter eere van de Amerikanen, die drie maal 20 minuten gewend zijn, in tegenstel ling tot Europa, waar men drie maal 15 mi nuten speelt. De uitslagen der drie speeltijden waren 1—1, 1—4), 0—0. Twee schuldigen gearresteerd. VIJFHUIZEN 18 Januari.. De gemeentepolitie van Haarlemmermeer heeft in den nacht van Dinsdag op Woensdag onder Vijfhuizen twee goede bekenden ingerekend, die zich schuldig hebben gemaakt aan een reeks school- en kerkdiefstallen te Haarlemmermeer en daarbuiten. De gearresteerden zijn zekere B. en de B. Zij hebben reeds veroordeelingen achter den rug. Eén der beide mannen heeft reeds bekend. PRINS WALDEMAR VAN DENEMARKEN TERAARDEBESTELD. Woensdagmiddag is hefc stoffelijk overschot van Prins Waldemar te rusten gelegd in de kathedraal van Roskilde naast het stoffe lijk overschot van zijn echtgenoote. Alle leden van de koninklijke familie, de koning van Noorwegen, het diplomatieke corps en de leden van de regeering waren hierbij aanwezig. Dader te Amsterdam gearresteerd. Een caféhouder te Halfweg is Woensdag de dupe geworden van een soort wisseltruc, doch de dader heeft niet lang pleizier van zijn „han digheid" gehad, want dank zij de activiteit van de gemeente-politie kon hij reeds Woensdag middag te Amsterdam worden gearresteerd. In het café van den heer Gr. op het Plein te Halfweg vervoegde zich gistermorgen een bezoe ker, die uit hoofde van de wandelsport een be kende van den zoon van den caféhouder bleek te zijn. De jongeman vertelde, dat hij in Zwa nenburg een kwitantie van f 60 moest innen, doch dat de schuldenaar alleen een briefje van f 100 voor hem had, waarvan hij niet terug kon geven, waarom hij den caféhouder f 35 ter leen vroeg. Deze vloog er in en gaf den jongeman het gevraagde bedrag. Toen hij echter in den loop van den morgen niet meer terugkwam, waarschuwde de café houder de gemeente-politie, die onmiddellijk een uitgebreid onderzoek instelde, waarbij het spoor naar Amsterdam, de woonplaats van den oplichter, leidde. Op aanwijzingen van den va der van den verdachte begaf de veldwachter, die voor de herkenning vergezeld werd door den zoon van den caféhouder, zich naar een cafe taria op het Spui, waar de jongeman zich volgens den vader veel ophield, en inderdaad herkende de zoon van den caféhouder aldaar onder de be zoekers den gezochte. Hij werd gearresteerd en met een taxi naar Halfweg overgebracht, waar bij voorloopig in het Raadhuis werd ingesloten om later ter be schikking te worden gesteld van den Officier van Justitie te Haarlem. Intusschen heeft de politie hiermede een goede vangst gedaan, aangezien gebleken is, dat de jongeman, de 24-jarige J. v. O., wonende te Amsterdam, reeds meerdere malen met de polite in aanraking is geweest in verband met oplichting. Van het bedrag van f 35 bleek nog f 27 aan wezig te zijn. Duitsch legervliegtuig bij Riideskeim verongelukt. Drie dooden. Het D.N.B. meldt, dat nabij Rüdesheim tengevolge van een plotseling opkomenden mist een militair vliegtuig verongelukt is. De drie inzittenden zijn om het leven geko- meri Een merkwaardige foto van New York, in wolkengewaad gehuld. De spits Chrysler gebouw herkent men duidelijk op den voorgrond» Op de plaats, waar de verongelukte Ameri kaansche aviatrice Amelia Earhart voor het laatst startte is een gedenkteeken opgericht. ZWEMMEN INGE SOERENSEN VERBETERT WERELDRECORD 400 M. SCHOOLSLAG. Smitshuyzen breekt een Nederlandsch record. Uit Kopenhagen: Tijdens de internationale zwemwedstrijden te Kopenhagen, die daar Woensdagavond plaats hadden, was de ver betering van het wereldrecord door de 14- jarige Deensche zwemster Inge Soerensen op de 400 meter schoolslag, het groote feit van den avond. In fraaien stijl wist het meisje de 40(F meter af te leggen in den tijd van 6 min. 16.2 sec. Het oude wereldrecord stond op naam van Martha EngfeldtGenenger (Duitschland) met een tijd van 6 min. 19.2 sec., gevestigd op 7 Maart 1937, eveneens te Kopenhagen. Ook voor Nederland viel er een succes te noteeren. Op de 200 meter schoolslag heeren verbeterde Smitshuyzen het Nederlandsch record, door dezen afstand af te leggen in 2 min. 44.4 sec. Het oude record stond op zijn naam met 2 min. 45.6 sec., gevestigd op 29 No vember 193'8 te Amsterdam. De prestaties op de 100 meter borstcrawl dames vielen, omdat de verwachtingen hoog gespannen waren, iets tegen. Men voorspelde algemeen in Denemarken, dat het wereldrecord van Willy den Ouden er één dezer dagen wel zou aangaan, doch de tijden wezen anders uit. Gunvor Kraft werd eerste in 1 min. 7.9 sec. Aan de uitslagen ontleenen we de volgende: 400 meter schoolslag dames: 1. Inge Soe rensen 6 min. 16.2 sec. (nieuw wereldrecord); 2. Jo Waalberg 6 min. 27.3 sec. 100 meter borstcrawl dames: 1. Gunvor Kraft 1 min. 7.9 sec.; 2. Ragnhild Hveger 1 min. 8 sec.; 5. en 6. Nida Senff en Tonny Petersen beiden 1 min. 12.6 sec. 100 meter rugslag heeren: 1. Baeth 1' min. 12 sec.; 2. Metman 1 min. 13.2 sec. 100 meter borstcrawl heeren: 1. Paul Pe tersen 1 min. 1.1 sec.; 2. Van der Kuil 1 min. 1.3 sec.' 200 meter schoolslag heeren: 1. Smitshuyzen 2 min. 44.4 sec. (nieuw Nederlandsch record); 2. Finn Jensen 2 min. 55.4 sec. 3 x 100 meter wisselslag estafette heeren: 1. Nederland met Metman, Smitshuyzen en Van der Kuil, tijd 3 min. 31.6 sec.; 2. Sparta Club Kopenhagen. 3 x 100 meter wisselslag estafette dames: 1'. Kvinde Klub Kopenhagen tijd 3 min. 53.7 sec.: 2. Nederland 3 min. 56 sec.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1