De visscherij in de arctische wateren. VERWACHT WORDENDE SCHEPEN Tot nog toe een groote geldverspilling. Alleen rendeerend voor snelle en speciaal hiervoor ingerichte trawlers. Het kan zeker niet ontkend worden, dat men te IJmuiden met de visscherij in de Arctische wateren op den ver keerden weg is. Dit is thans toch zeker wel volkomen bewezen. Immers, deze visscherij, waaraan gedurende het vo rige en ook dit seizoen, wederom door enkele stoomtrawlers van de IJmuider visschersvloot werd en nog wordt deel genomen, moet tot op heden als een groote mislukking worden beschouwd, die de reederijen, welke hierbij betrok ken zijn, inplaats van winst nog steeds verlies heeft opgeleverd. Bovendien heeft de Nedcrlandsche Visscherij Cen trale het instituut, waardoor deze vis scherij gesubsidieerd wordt, eveneens reeds een niet onbelangrijk bedrag moe ten bijpassen. Hoewel er in den loop der laatste drie jaren 'n aantal groote nieuwe en 2e handsch Engelsche stoomtrawlers, zooals o.a. de „Maria van Hat- tem", „Delft", „Haarlem", „Erin" en andere aan de IJmuider trawlervloot zijn toegevoegd, be vindt zich hieronder echter nog steeds geen en kel vaartuig, dat geheel voldoet aan de eischen, die men hieraan in verband met de uitoefening van een loonende visscherij in de hierboven ge noemde wateren, moge stellen. Hieraan moet de mislukking dan ook hoofd zakelijk worden toegeschreven. Snelloopende en van vries- en koelinstallaties voorziene schepn zullen hierin verandering moeten en kunnen brengen, waarop in vroeger door ons geschreven artikelen, al reeds herhaal delijk werd gewezen. In ons artikel, getiteld: „De visscherij in Noordelijke wateren", voorko mende in de „IJmuider Courant" van 25 Mei 1935, schreven wij hierover o.a. reeds: „Wil men te IJmuiden aan de visscherij „in Noordelijke wateren deelnemen en „deze loonend doen zijn, dan zullen er aan „de trawlervloot, stoom- of motortrawlers „moeten worden toegevoegd, die aanmer kelijk sneller loopen, dan de trawlers, „welke thans te IJmuiden thuis behooren. „Bovendien moeten deze visschersvaar- „tuigen wat het bewaren van de visch be- „treft, van ruime en naar de eischen des „tijds ingerichte koelinrichtingen worden „voorzien, waarin de visch langen tijd be- waard kan worden, zonder noemenswaard „in kwaliteit achteruit te gaan." Het is voor velen dan ook volkomen onbegrij pelijk, dat de reeders, die bij deze visscherij be trokken zijn, hiermede nog steeds geen rekening hebben gehouden, vooral daar de „verre vis scherij", die eveneens door andere landen wordt uitgeoefend, aldaar behoorlijke resultaten ople vert en winsten afwerpt, waarom het tenslotte toch gaat. Bovendien heeft het overvoeren van de mérkt te IJmuiden met visch uit de Barentszee, waar van de kwaliteit door het lange verblijf in de hiervoor niet geschikte vischruimen, bijna zon der uitzondering verre van goed is, toch zeker geen enkel doel, terwijl het vischverbruik in ons land hierdoor allerminst bevorderd wordt. Vooral de kleine handelaren, zooals winkeliers, standplaatshouders en bonafide venters, onder vinden hiervan immers gedurende den laatsten tijd de ernstige gevolgen. De consument wenscht visch van goede kwali teit, welke tevens tegen normale prijzen ver krijgbaar is. De „verre visscherij" zal hieraan in de naaste toekomst zeker kunnen voldoen, mits de vaar tuigen, welke met de uitoefening van deze vis scherij belast worden, hiervoor ten volle ge schikt zijn. Nogmaals, thans is men te IJmuiden op den verkeerden weg en gaat of kan men er binnen kort niet toe overgaan, voor deze visscherij ge schikt materiaal in bedrijf te stellen, dan is het om de betrokken reederijen, ten einde verdere teleurstellingen en verliezen te voorkomen, aan te bevelen, de visscherij naar de Barentszee, beter vandaag dan morgen te beëindigen. De gelden welke de Visscherij Centrale voor deze visscherij voteert, kunnen beter voor andere doeleinden zooals o.a. voor de uitbreiding van de Snurrevaadvisscherij worden aangewend, dan voor een experiment, waarvan vooralsnog weinig verwacht kan worden. Alleen snelvarende trawlers, met volledige en naar de eischen des tijds ingerichte koelinstal laties, zullen deze visscherij doen rendeeren en het vischverbruik in ons land aanmerkelijk doen toenemen, waaraan voor velen dan zeer zeker een stuk brood te verdienen valt. D. KRUIJFF. Weinig scheepvaart voor de Hoogovens. Gedurende de eerste helft der maand Janu- ari is het stil geweest met de scheepvaart voor de hoogovens. Er kwamen maar 3 schepen met erts aan, 2 met kolen en 1 met teer en eenige schepen om ijzer te laden. Tot 13 dezer was er nog maar één schip met erts geweest, maar op den 14den kwamen er 2 ertsbcioten binnen. Ook thans zijn er maar weinig erts booten onderweg naar de hoogovens. Valsche kwartjes in omloop. Van meer dan één zijde vernamen wij een klacht over het in omloop zijn van valsche kwartjes. De geldstukken dragen de beelte nis van H.M. de Koningin met loshangend haar en het jaartal 1897. Men is dus gewaarschuwd. WONINGBOUW. Door den heer C. de Feber alhier zullen aan de Burgemeester Rambonnetlaan vijf woon huizen worden gebouwd. Deamie Durbin in „De Wildzang' secretaresse, en de penningmeester, de heer J. 1 bureau, waar alles in beslag werd genomen en Deasna Durbin.Herbert Marshall De directie van het Thalia Hheater is er in geslaagd de film „De Wildzang" met Deanna Durbin en Herbert Marshall in de hoodf- rollen. Vrijdag a.s. te vertoonen. Zij zingt in deze film op haar bekende onvergetelijke wijze drie moderne songs en „Ave Maria", met be geleiding van het beroemde Wiener Sanger Knabenkoorü Een ware overdaad van gezon den humor en kernachtig, meesleepend spel doet „De Wildzang" ver uitsteken boven alle andere films. Jaarvergadering D. G. S. Gisteravond hield de Vereeniging van Jonge Oud-Katholieken D. G. S. haar jaarvergadering in het Oud-Kath. Vereenigingsgebouw, welke met een. kort welkomstwoord werd geopend door den voorzitter, kapelaan P. J. Jans, die daarop een opwekking voorlas voor het nieuwe vereeni- gingsjaar, uitgaande van het Bondsbestuur, spe ciaal van den Bondsvoorzitter, pastoor J. A. J. van Zanten te Egmond aan Zee. Na deze opwekking werd het Bondslied gezon gen. Het ontbreken aan de bestuurstafel van den heer J. Zwaan, penningmeester, werd door den voorzitter verontschuldigd. De notulen van den St. Nicolaasavond en het verslag van de Kerst- wijdingsavonden kon aller goedkeuring weg dragen. Ingekomen was een uitnoodiging tot bijwoning van een kringavond te Haarlem, uitgaande van de daar gevestigde vereeniging „Blaise Pascal", alsmede een opwekking tot deelneming aan een conferentie voor het Oecumenisch Jeugd Comité. Het jaarvérslag der vereeniging, uitgebracht door den secretaresse, Mej. A. van Pel, maakte melding van vele bijeenkomsten en tal van tochten, alsmede van den goeden geest, die in de vereeniging heerscht. Het ledental is vermin derd, het getal donateurs vergroot. Den voor zitter, den „D. G. S.-Boys" en andere medewer kers werden in dit verslag, dat keurig was ver zorgd, dank gebracht, waarvoor de voorzitter op zijn beurt de secretaresse woorden van dank bracht. De kascommissie wordt gevormd door mej. A. van Pel en A. Weimar. De aftredende bestuursleden mej. A. van Pel, Zwaan, werden met algemeene stemmen her kozen. Vervolgens kwam in bespreking de feestavond in Februari, waaraan op het oogenblik druk ge werkt wordt. Bij de nu gehouden rondvraag werd de feest avond besproken. De voorzitter zette een en ander uiteen en vertrouwt, dat de feestavond vlot mag verloopen. In de pauze werden de aan wezigen getracteerd door den in ondertrouw zijnden penningmeester, waarop een verloting volgde. Kapelaan Jans hield daarop een lezing met lichtbeelden over „De vierde Wijze uit het Oos ten", een legende ontstaan door een droombeeld en waarin Artaban's geschiedenis ten volle tot zjjn recht kwam. De heer J. Wijker bedankte namens de ver gadering den voorzitter voor zijn mooie lezing, waarna de avond met het zingen van het ver- eenigingslied gesloten werd. R.-K. Dam- en Schaakvereeniging „Gezellig Samenzijn". AANGEKOMEN. 17 Januari: Perseus s.s. Stettin Merope s.s. Danzig 18 Januari: Friesland s.s. Danzig Lowestoft Trader s.s. Gr. Yarmouth Ascanius m.s. Glasgow Westland m.s. Buenos Aires Pionier s.s. Santa Fé Bill m.s. Oslo Aegeon s.s. La Plata Britanica s.s. Londen VERTROKKEN. 17 Januari: Kolsdal s.s. Odda Queenworth s.s. New Castle Acclivity m.s. Hull Indus s.s. Slave Reggestroom s.s. West Afrika Sirius s.s. Antwerpen Strix m.s. Rotterdam Vulcanus s.s. Hamburg Bowling s.s. Leith Hoogland s.s. Blyth Alcinous m.s. Hamburg Merel s.s. Londen Amstelstroom m.s. Huil Hasewint m.s. Kopenhagen 18 Januari: Ilse s.s. Rotterdam Lorenz Russ s.s. Rotterdam Poelau Roebiah m.s. Hamburg Mira m.s. Truro Cabo m.s. Londen Duurswold m.s. Gr. Yarmouth Wegro m.s. Kolding Joh. de Witt s.s. Ned. Indië Theano s.s. Rotterdam Rhein s.s. Hamburg Kolengebrek. Het van Londen naar Hamburg be Engelsche stoomschip Britanica liep hier gister- Na terugkeer uit Hull is het stoomschip Vlie- opgeloopen door aanvaring trawler in de Noordzee. met een stoom- behoorende stoomtrawler Crisabelle f dicht bij de thuishaven op de rotsen doch kon later door een anderen stoomtrawler worden vlotgebracht. Toen deze den strandeling naar Aberdeen sleepte kenterde het vaartuig plot seling en verdween met zijn tien opvarenden in de diepte voordat men in de gelegenheid was iemand te redden. SCHIP VAN Verm. Aankdmst LAATSTE BERICHT La Plata 2 Febr. 29 Dec. van San Nicolaas. Amstelkerk (Ned.) West-Afrika 20 Jan. 18 Jan. te Havre. Alkmaar (Ned.) Chili 15 Jan. te Autogafasta. Stamboul 27 Jan. 17 Jan. te Tunis. Aurora (Ned.) Midd. Zee 15 Jan. te Fiume. Hamburg 20 Jan. 19 Jan. vertrokken. Aino (Noor) x) Pt. Arthur 25 Jan. 6 Jan. vertrokken. Ariadne (Ned.) Gothenburg in lading. Chili (via L'pool) 21 Jan. 16 Jan. van Valentia. Chili 6 Jan. te Tocopilla. Boschfontein (Ned.) Zuid Afrika 14 Jan. van Kaapstad. Berenice (Ned.) Palermo 27 Jan. 17 Jan. van Finisterre. Breda (Ned.) x) Hamburg 25 Jan. vertrekt 21 Januari. Br. Prestige (Br.) Abadan (via Antw.) 14 Jan. vertrokken. Bodegraven (Ned.) x) Chili 17 Jan. te Callao.. Ceres (Ned.) Chili 15 Jan. van Cristobal. La Plata 22 Jan. 9 Jan. van Dakar. Chr. Huygens (Ned.) Batavia 14 Febr. 18 Jan. vertrokken. Cordillera (Du.) x) Pto Barrios (v. IJm.) 4 Febr. 18 Jan. van Cristobal. Skutskar 18 Jan. 12 Jan. vertrokken. La Plata 31 Jan. 11 Jan. v. Fern. Noronha. Casablanca 11 Jan. vertrokken. Batavia 7 Febr. 15 Jan. van Perim. Eemland (Ned.) Santos 30 Jan. 15 Jan. van Maceio. Enggano (Ned.) x) Batavia 13 Jan. van Padang. Everhope (Letl.) La Plata in lading. Bordeaux 24 Jan. vertrekt 20 Januari. Swansea 20 Jan. 17 Jan. vertrokken. Japan 15 Febr. 17 Jan. te Penang. West Afrika 15 Febr. 12 Jan. van Cape Coast. Guinean (Br.) West Afrika 12 Jan. van Freetown. Ganymedes (Ned.) Chios 16 Jan. te Hamburg. Med. Tndië 26 Jan. 15 Jan. van Batavia. Ned. Indië 3 Maart 16 Jan. van Bintang. Ned. Indië 26 Febr. 12 Jan. van Macassar. Med. Indië 22 Jan. 19 Jan. van Liverpool. Luneburg (Du.) Med Indië 6 Febr. 4 Jan. van Singapore. Luxembourg (Belg) - La Plata 6 Jan. te Santa Fé. Meerkerk (Ned.) x) Japan 17 Jan. van Gibraltar. Mehskerk (Ned.) Zuid Afrika 22 Jan. 15 Jan. te Hamburg. Melampus (Ned.) x) Hamburg 19 Jan. 18 Jan. van Bremen. Mv.St.Aldegonde (N.)x Batavia 29 Jan. 17 Jan. van Genua. Montferland (Ned.) x) Buenos Aires 17 Febr. vertrekt 20 Januari. Moena (Ned.) Batavia in lading. Njegos (J.S1.) La Plata 7 Febr. 5 Jan. van Buenos Aires. Zuid Afrika 16 Jan. te Durban. Stettin 24 Jan. vertrekt 21 Januari. Alexandrië 28 Jan. 12 Jan. van Haifa. Odysseus (Ned.) Danzig 23 Jan. vertrekt 20 Januari. Poelau Laut (Ned.) x) Batavia 26 Jan. 17 Jan. van Genua. Phrygia (Du.) Mexico 17 Jan. 2 Jan. van Trinidad. Polyphemus (Ned.) x) Batavia 24 Jan. 13 Jan. van Pt. Said. Pto Barrios 30 Jan. 15 Jan. van Trinidad. Poseidon (Ned.) Midd. Zee 3G Jan. 14 Jan. van Palermo. Peisander (Eng.) x) Batavia 11 Febr. 16 Jan. van Colombo. Batavia 8 Maart vertrekt 28 Januari. Galveston 24 Jan. 6 Jan. vertrokken. Pollenzo (Ital.) Bona (v. IJm.) 22 Jan. 16 Jan. van Gibraltar. Promotheus (Eng.) x) Batavia 21 Febr. vertrekt 21 Januari. Palatia (Du.) Mexico 14 Febr. 14 Jan. vertrokken. Poelau Roebiah (Ned.) Hamburg in lading. ttoxby (Br.) Port Redon 29 Dec. van Singapore ftandfontein (Ned.) Z. Afrika 8 Jan. van Mombassa. Salland (Ned) Buenos Aires 8 Febr. 14 Jan. van Rio Janeiro. Serooskerk (Ned.) x) Japan 15 Jan. van Manilla. Stella (Ned.) Constantza 28 Jan. 15 Jan. te Zaute. Sembilan (Ned.) x) Ned. Indië 17 Jan. van Cheribon. Batavia 26 Jan. 12 Jan. van Stamboul. La Plata 28 Jan. 29 Dec. van Montevideo. Tela (Ned.) La Plata 31 Jan. 12 Jan. van Fern. Noronha. La Plata (via Antw.) 31 Jan. 15 Jan. van St. Vincent. Triton (Ned.) Midd Zee 21 Jan. 16 Jan. te Lissabon. Titus (Ned.) Zwarte Zee 8 Febr. 15 Jan. te Stamboul Tarakan (Ned.) x) Batavia 16 Jan. van Sabang. V.N. Goulandrirs (Gr.) La Plata 4 Febr. 12 Jan. van Pernambuco. Vulcanus (Ned.) Hamburg in lading. Zaanland (Ned.) x) Hamburg 22 Jan. vertrekt 21 Januari Schepen voorzien van een x) zijn grooter dan 6000 ton. G. S. wint van D. C. H. Onder groote belangstelling speelde G. S. Dins dagavond in het St. Fidelisgebouw haar laatsten wedstrijd tegen D. C. H. uit Heemskerk. Daar St. Bavo Maandagavond van T. E. P. gewonnen had, moesten onze plaatsgenooten deze ontmoeting winnen om gelijk met St. Bavo te komen! Na heftigen tegenstand slaagde G. S. erin een verdiende 137 overwinning uit het vuur te sleepen, zoodat St. Bavo en G. S. thans beide op de le plaats geëindigd zijn. Een beslissingswed strijd tusschen genoemde clubs zal nu moeten uit maken, wie den Haarl. R.K. Dambond zal ver tegenwoordigen in den strijd om den landstitel! Deze ontmoeting zal waarschijnlijk nog deze maand plaats vinden. De gedetailleerde uitslag was als volgt: Gez. Samenzijn D.C.H. Heemskerk G. MeijssenG. Zonneveld v. BuurenJac. Koper BakkerW. Dam HaverW. de Ruiter SpeetH. Zonneveld P. BalmJ. Vendel NanneJ. Beentjes B. Gj ertsenTh. Mulder P. v. d. KloosterJ. Zonneveld N. ZoontjesJ. Stengs Totaal 13- Het schaaktiental speelde tegelijkertijd een competitie-wedstrijd tegen St. Thomas uit Cas- tricum, welke van belang was voor de bezetting van de onderste plaats. Ook deze ontmoeting eindigde weer in een 73 nederlaag voor G. S., zoodat men de laatste plaats haast niet meer kan ontloopen. Zondagmiddag a.s. speelt het junioren-dam tiental te Heemskerk een wedstrijd tegen de ju nioren van D. C. H. Wij zijn benieuwd hoe de jeugdige G. S.'ers het eraf zullen brengen! HET PROGRAMMA VAN „SPORT VEREENT' Het programma, van „Sport Vereent" voor a.s. Zondag luidt: Sport Vereent 3—Hou Stand 3 10 uur. Sport Vereent 1'Pionier 1 12 uur. Sport Vereent 2Hilversum 2 2 uur. Ongetwijfeld zal Sport Vereent uit deze wedstrijden minstens 4 punten behalen. Als het eerste elftal dezen vorm behoudt, behoeft het geen enkelen wedstrijd meer te verlie zen. Het tweede zal, wil het zijn kleine kans be houden, van Hilversum moeten winnen. An ders staat het met het derde elftal. Dit heeft een goede kans op het kampioenschap. Het is den laatsten tijd versterkt met een aantal oudere spelers uit het eerste elftal. VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN Engelsch s.s, Britanica Londen 2—0 1—1 0—2 1 1—1 2—0 2—0 1—1 1—1 2—0 Suikersmokkelarij. de hoofdpersonen door een Inspecteur der Be lastingen aan een verhoor werden onder worpen. Bij dit verhoor bekende de Haarlemsche inkelier en nu was het merkwaardige van de zitting van Woensdagmiddag, dat hij zich totaal niets meer herinnerde, niets van het verhoor door den Belastinginspecteur, niets van de 5 jaar geleden door hem afgelegde en door hem onderteekende verklaringen. De president was dan ook zeer verbaasd over deze geheugenstoornis en raadde den ver dachte aan, „zich eens te laten onderzoeken". De transportondernemer had zich te verant woorden wegens het invoeren van 7600 K.G. suiker zonder er aangifte van te doen en de Rijksadvocaat achtte het ten laste gelegde be wezen door verdachtes bekentenis, ofschoon hij hem in het complot den minst schuldige achtte, daar hij immers: le was „uitgelokt" door den Haarlemschen winkelier en 2e hem geen deel van de winst was beloofd. Spr. re- quireerde f 50 boete, lijfsdwang (op te leg- geen door het O. M.) en verbeurdverklaring van de goederen, waaronder de vrachtauto. Het O. M. sloot zich hierbij aan en legde verd. 25 dagen hechtenis op. De verdediger,'mr. L. G. van Dam, vestigde er de aandacht op, dat het delict over eenige maanden verjaard zou zijn geweest en vroeg mede uit dien hoofde clementie. De man uit Reuver liet verstek gaan; hij heeft de suiker opgeladen en later den weg ge wezen. De Rijksadvocaat vond aanleiding, hem de kans te geven, uit de gevangenis te blijven en vroeg een voorwaardelijke gevangenisstraf en verbeurdverklaring van de in beslag genomen goederen. Het O. M. legde een voorwaarde lijke gevangenisstraf van één maand op, met een proeftijd van 3 jaar. De Haarlemsche winkelier die op het punt van deze „suikerzaak" zijn geheugen geheel kwijt was, maar die vroeger had verklaard, dat hij al vier maal suiker uit België had gehaald, stond terecht wegens het beloven van 110 aan den transportondernemer, als hij er in slaagde, de 7600 K.G. suiker zonder eenige aangifte in ons land in te voeren. Hij kreeg van den Rijksadvocaat te hooren, dat deze niets van zijn houding begreep en hem beschouwde als een derschuldigsten in dit complot. Spr. vroeg, verdachte een gevan genisstraf op te leggen, met verbeurdverkla ring der in beslag genomen goederen. Het O.M. kon het hier geheel mede eens zijn en requi- reerde een gevangenisstraf van 5 maanden. Tenslotte de handelaar in koloniale waren. Hem was ten laste gelegd, door het leenen van 2000 aan den winkelier, te hebben uit gelokt, dat deze, door de belofte van 110 aan den vrachtrijder, had uitgelokt dat deze op zettelijk de ingevoerde suiker niet had aan gegeven. Gedurende de behandeling van de zaak bleek, dat hij herhaaldelijk van den win kelier suiker had gekocht en zoo het geleende geld was verrekend. De Rijksadvocaat beschouwde hem als den hoofdschuldige en vroeg voor hem dezelfde straf als voor den voorgaande. Het O.M. sloot zich hierbij aan. De verdediger van den laatsten verdachte, mr. T. Löben Seis, betoogde, dat het volstrekt niet zeker is, dat van den geldschieter het idéé tot smokkelen is uitgegaan. Er is geen bewijs aanwezig van wat tusschen den geld gever en den geldnemer besproken is. Boven dien, meende pl„ men kan niet uitlokken: physieke handelingen kunnen worden uitge lokt, niet geestelijke. Als deze zaak als zoo belangrijk wordt be schouwd, waarom is er dan zoo lang mee ge sold en werden de verdachten 5 jaar lang in angst gehouden? En moet men hier nu, na al dien tijd, nog het volle pond van de straf geven? PI. deed een beroep op het gemoed van den Rijks-advocaat, die intusschen in zijn antwoord te kennen gaf, dat de ouderdom van de zaak reeds bij de strafmaat in aanmerking was genomen. Uitspraken in al deze zaken 31 Januari des middags te kwartier voor 2 uur. bijlegger Merkwaardig geval van geheugenverlies. De Rijksadvocaat, die Woensdagmiddag in de zitting van den Haarlemsche Rechtbank voor den benadeelden Staat der Nederlanden optrad, sprak van een „complot" en daar had de heele geschiedenis inderdaad veel van. In Juni 1933 leende een Haarlemsch koop man in koloniale waren f 2000 aan een winke lier te Haarlem en deze winkelier stelde zich daarna in verbinding met een ondernemer van transporten (eveneens te Haarlem die inmiddels als gewoon chauffeur hier zijn brood is gaan verdienen) en beloofde hem f 110 en een onmiddellijk te verstrekken voor schot van f 25 als hij met zijn truck met aan hangwagen 7600 K.G. suiker, verpakt in 76 ba len voor hem uit België naar Nederland wil de vervoeren. De transportondernemer stemde toe en verzekerde zich de hulp van een chauf feur uit IJmuiden, om den truck met aan hangwagen te rijden. De tocht begon op een dag in Juni 1933. De winkelier die aan den transportondernemer had gezegd „dat hij er geen kwaad mee kon" en deze vrachtrijder zelf waren van de partij De IJmuidensche chauffeur reed en wel eerst naar Maasheeze bij de Belgische grens. Daar voegde zioch nog iemand uit Reuver met zijn knecht bij het gezelschap, die nu in de stuur- cabine kwam zittén. De reis werd voortgezet naar Hamon in België, waar bij een soort van grossierderij de 76 balen werden opgela den. De twee die van Maasheeze af den tocht hadden meegemaakt, hielpen mee bij het aandragen en in den vrachtwagen plaatsen van de balen. De Haarlemsche winkelier rekende af met den leverancier van de suiker en met bekwa men spoed werd nu de terugtocht aanvaard. Bij de grens werd gestopt bij een Belgisch douanekantoor voor het uitklaren en toen de IJmuidensche chauffeur zag dat het gezel schap daarna veel haast toonde om weg te komen, vertrouwde hij de zaak niet meer en weigerde den wagen vooreerst verder te be sturen. De transportondernemer nam toen het stuur van hem over, reed den wagen over de grens en vervolgens nog ongeveer 30 K.M. verder, waarna de IJmuidensche chauffeur zijn taak weer overnam. „Werd gedurende dien rit van 30 K.M. halt gehouden bij een Nederlandsch douanesta tion voor aangifte van de ingevoerde suiker? vroeg de president der Rechtbank aan den vrachtrijder. „Wij hebben zelfs geen Nederlandsch douanestation gezien!" was het ant woord. Het is duidelijk, dat zoowel de justitie als de fiscus hiertegen juist zeer groot bezwaar hadden. Enfin: zonder stoornis werd de reis voortge zet tot er in de buurt van Halfweg iets ge beurde. Want wie kwam daar in zijn auto aanrijden? De Haarlemsche handelaar in ko loniale waren, die den Haarlemschen winke lier waarschuwde, dat er kommiezen op den weg waren en er al een wagen aangehouden was. Het spel was toen gauw uit. Zoodra het kon, sloeg het transport wel linksaf, maar op de Zomervaart werd het toch aangehouden, meegenomen naar het Politie- HOLLAND—AMERIKA LIJN. Spaarndam, 18 v. Rott. naar Havana. Lochmonar, Rott. n. Vancr. 17 v. Critobal. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Zuiderkerk (uitr.) 18 te Moji. HALCYON LIJN. Stad Dordrecht 18 v. Sunderland n. Algiers. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Grootekerk (uitreis) 18 Jan. te Bombay. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Springfontein (uitr.) 17 v. Port Sudan. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk (thuisr.) 18 Jan. te Havre. Reggestroom (uitr.) 18 Jan. te Antwerpen. Ulysses (uitr.) 17 Jan. van Lagos. HOLLANDBRITSCH-IND"LIJN. Hoogkerk (thuisr.) 18 van Colombo. KONINKLIJKE SHELL. Agnita 15 van Rotterdam te Curacao. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Westland 18 v. Buenos-Ayres te Amsterdam. KON. NEDERL. STOOMBOOT MIJ. Achilles 17 van Candia te Tunis. Agamemnon, 18 van Gibraltar te Genua. Alkmaar 15 van Valparaiso te Antofagasta. Bodegraven 17 v. Amsterdam te Callao. Hebe 17 van Livorno naar Napels. Trajanus 17 van Kymassi naar Cavalla. Crijnssen 16 van West-Indië te New-York. Pygmalion 18 v. Polyhnito n. Izmir. Saturnus 18 v. Lefkandi te Piraeus. Theseus 18 v. Odense naar Kopenhagen. Venus 18 v. Patras te Piraeus. Pluto 18 v. Amst. n. Kopenhagen. Hercules 18 v. Amst. naar Hamburg. Tiberius 18 v. Alexandrië naar Jaffa. Berenice, Castellon n. Rotterdam 18 (12 des midd.) 130 m. N.O. van Finisterre. Poseidon, Venetië n. Amsterdam p. 18 Gibr. MEYER Co.'s SCHEEPVAART MIJ. Menestheus, Japan n. Rott 18 v. Aden. Flintshire Japan n. Amst. 17 te Penang. City of Mandalay, Japan n. Rott. 17 te Manilla City of Florence 17 te Shanghai v. Rott. Glenapp, Dairen n. Rott. 18 v. Port Said. Glenaffaric, Dairen n. Rott. 17 te Duinkerken 22 verwacht. Hector, Japan n. Rott. via Londen p. 17 Wight. Polydorus 17 van Amsterdam te Batavia. Achilles, Japan n. Rot 17 van Manilla. Agamemnon, 17 v. Kobe n. Rott. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Dempo (uitr.) pass. 17 Jan. Suez. Tosari 18 v. Rott. naar Batavia. Garoet (uitr.) pass. 18 Jan. Perim. Kota In ten (uitr.) p. 17 Finisterre, 22 te Ge nua verwacht. Palembang (thuisr.) 17 Jan. van Singapore, j Kota Baroe (thuisr.) pass. 18 Sagres. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alwaki (thuisr.) 19 (1 v.) te Rott. verw. Aludra 17 van Rott te Buenos-Ayres. Alpherat 17 v. Hbg. n. Rott. 19 (v.m.) verw. WIJK LIJN. Katwijk 18 v. Panderma n. Rotterdam. Haulerwijk, Norfolk n. Rott. p. 17 Scilly. Beverwijk, Dubrovnik n. Rott. p. 17 Ouessant, Winterswijk 16 v. Shields naar Oran,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5