Va Eerste Kamer ook niet tevreden over onderwijs-beleid. MAGGIs JULIENNE-SOEP Ml JN HARDT'S Op een Winterdag. DONDERDAG 19 JANUARI 1939 Toch geen algemeen afkeurend oordeel. Blijkens het Voorloopig Verslag over hoofd stuk VI (departement van Onderwsij, Kunsten en Wetenschappen) der Rijksbegroo- ting voor 1939 waren verschillende leden niet voldaan over het door den minister gevoerde beleid. Ten vorigen jare is in de Kamers der Staten-generaal omtrent tal van punten, welke de volle aandacht verdienen, uitvoerig beraad slaagd, doch eenig gevolg is daarvan, aldus deze leden, tot nu toe nauwelijks gezien. De toestand is vrijwel gelijk gebleven, de desiderata zijn de zelfde, de toen reeds dringende vraagstukken zijn, zoo mogelijk, nog urgenter geworden. On der deze omstandigheden gevoelden zij weinig behoefte, zich opnieuw in een breed debat met den minister te begeven, wijl zij meenden, dat dit geen vruchten zou afwerpen. Andeer leden konden zich met deze critiek niet vereenigen. Verschillende leden noemden als een der pun ten, ten aanzien waarvan weinig of geen resul taat werd bereikt, het spellingvraagstuk. De chaos duurt nog steeds voort en zal slechts zeer matig verminderen, bij doorvoering van 's mi nisters plannen. Onrust en agitatie zullen blij ven. Het is hier geen quaestie van „standhou den", zooals blijkbaar de minister meent, maar van zich wijzigend taalinzicht, van geleidelijke taaiwijziging, welke door ministerieele beslissin gen niet is te stuiten. Het is te betreuren, dat ook in dit opzicht eerst zooveel onrust en moei lijkheden moeten worden gewekt, waarvan het onderwijs weer de nadeelige gevolgen zal onder vinden. Andere leden verklaarden te betreuren, dat 's ministers voorganger met ruwe hand in de spelling van onze taal heeft ingegrepen en maakten den tegenwoordigen bewindsman geen verwijt er van, dat hij gepoogd heeft, wijzigin gen in de spelling-Marchant aan te brengen, welke meer rekening houden met het taaleigen, iets wat aan genoemde spelling volkomen vreemd is. Het wordt echter hoog tijd, aan den chaotischen toestand een einde te maken. Resultaten van het onderwijs. Wederom werd van sommige zijden geklaagd over de resultaten van het onderwijs. Ten aan zien van het lager onderwijs achtten deze leden een groot bezwaar, dat teveel wordt onderwe zen naast de hoofdvakken lezen, schrijven en rekenen, waardoor het onderwijs in deze vak ken, welke de basis vormen voor verdere ont wikkeling, in het gedrang geraakt. Voor een ander deel zagen zij als oorzaak van een min gunstig effect van het lager onderwijs de quali- teit van een aantal onderwijzers. Deze leden verklaarden een algemeene herzie ning van de onderwijswetten in onderling ver band, waarvan zij ten vorigen jai-e uitvoerig de noodzakelijkheid hebben betoogd, dringend noo- dig te blijven achten. Naar het oordeel van verscheidene leden moet een tusschenweg worden gezocht, waar door aan de ernstige bezwaren tegen de huidige leerlingenschaal althans wordt tegemoet geko men. De wijze, waarop de Gemeentelijke Univer siteit van Amsterdam haar hoogleeraren be noemt, gaf velen leden aanleiding aan de re geering te vpagen de wettelijke voorschriften in dezen zin te wijzigen, dat de voordracht van cu ratoren bindend is voor den gemeenteraad. An dere leden zouden een dergelijke oplossing niet zonder bedenking achten. Acrobatische inbreker maakt weinig buit. Klauterende rechercheur doet het waagstukje na In Hilversum, dat den laatsten tijd weer een dankbaar domein voor de inbrekers is, werd gis teren een inbraak geconstateerd in de kantoor-lo kaliteiten van de N.V. Tapijtfabriek Corn. v. d. Brink aan de Huygensstraat. De buit was niet groot. De inbreker had gefaald waar het een forceeren der stevige brandkast betrof; de in houd van kasten en bureaux werd wel overhoop gehaald, doch slechts wat postzegels en eenig klein geld vielen den inbreker ten deel, terwijl hij zich voorts een aantal sigaretten en sigaren toeeigende. Het interessantst was echter de wijze, waarop de inbreker binnengedrongen was. Uit het on derzoek der recherche bleek namelijk, dat hij waarlijk bijzonder acrobatische toeren moest hebben verricht en zijn nek geriskeerd heeft om binnen te komen. Hij was n.l. eerst op het dak geklommen en had zich daarna via de dakgoot en een klein steenen stutje door een der boven ramen heen gewrongen Het geleek bijna onmogelijk, maar een der rechercheurs, die over acrobatische kwaliteiten beschikt, heeft de mogelijkheid aangetoond door hetzelfde „karweitje" te verrichten, zij het bij klaarlichten dag. Onder de verwonderde en ge boeide blikken van zijn superieuren en collega's klom hij op het dak, liet zich van de dakgoot langs den steilen muur glijden en wrong zich ook door het raam! Het was wel een gevaarlijk en warm werkje, maar er was toch mee aangetoond, hoe de inbreker die vooraf een studie van zijn kans moet hebben gemaakt was binnenge drongen. De man heeft zijn hals echter voor al heel weinig buit in de waagschaal gesteld! De politie doet thans haar uiterste best om hem op te sporen. DIENST AMSTERDAM—LEMMER HERVAT. De directie van de Groninger-Lemmer stoomvaart maatschappij heeft besloten den dienst van Amsterdam op Lemmer te her vatten. N. S. B.-invloed op de Burger wacht? De heer Wijnkoop heeft de volgende vragen gericht tot den minister van Binnenlandsche Zaken: zijn den minister de feiten bekend van den invloed dien de N.S.B. in bepaalde burgerwacht organisaties, meer speciaal te Amsterdam, en vooral ook in het hoofdbestuur der burgerwach ten in Nederland uitgeoefend heeft en (of) nog uitoefent? Zoo ja, acht hij die feiten dan niet verontrus tend voor het vertrouwen dat de Nederlandsche burgers in deze wachten moeten kunnen stellen? Wil de minister mededeelen wat hij terzake heeft gedaan of alsnog van plan is te doen, om er voor te zorgen dat dergelijke feiten zich in geen geval meer kunnen voordoen?. J l/l Vjg o - trv& vooi Uur Soep Bk MAGGIS JULIENNE-SOEP is een heerlijke, volledige soep. Bevat het beste wat Hollands groentetuin ons biedt. Per tablet voor 2-3 borden 8 cent. pak 4-6 15 Adv. Ingez. Medj Recht op uitgesteld pensioen? Civiel geding tegen den Kon. Holl. Lloyd. Kort voor de surséance van betaling aan de Kon. Holl. Lloyd werd verleend, kreeg een kan toorbediende met veertien .dienstjaren ontslag. Deze kantoorbediende stelde zich op het stand punt, dat hij op zestigjarigen leeftijd recht heeft op uitgesteld pensioen. De K. H. L. betwistte dit en beriep zich op het pensioenreglement, vol gens welk men slechts recht heeft op pensioen als men de K. H. L. op 60-jarigen leeftijd ver laat en men minstens 25 dienstjaren heeft. De Amsterdamsche kantonrechter, aan wiens oordeel deze quaestie werd onderworpen, wees de vordering van den kantoorbediende ai'. Woensdag diende de zaak in hooger beroep voor de civiele kamer der arrondissementsrecht bank te Amsterdam. Voor den kantoorbediende trad op nar. Th. Es- kens en voor de Kon. Holl. Lloyd mr. A. baron van Haersolte. Mr. Eskens beriep er zich op, dat in de prac- tijk het reglement nooit werd toegepast. Ook bij eerder verlaten van de Lloyd werd uitgesteld pensioen verleend, ingaande op 60-jarigen leef tijd. PI. baseerde zijn vordering op de bepaling in ons burgerlijk wetboek volgens welke over eenkomsten te goeder trouw moeten worden uit gevoerd. Ook wees pl. op de wetsbepaling dat een „bestendig gebruikelijk beding" geacht wordt deel uit te maken van de overeenkomst zelf." Mr. A. van Haersolte beriep zich op het re glement inzake de pensioenen, een „gebruik' kan dit reglement niet opzij zetten. Door de tram gegrepen en gedood. Woensdagavond omstreeks zes uur is de veertigjarige landbouwer J. de Jong, toen hij nabij de Papelaan te Muiden achter een auto vandaan kwam en den weg wilde over steken, door de Gooische tram gegrepen. Het slachtoffer was op slag dood. De tram had ongeveer twintig minuten oponthoud. ADRESWIJZIGING COMITé VOOR BIJZONDERE JOODSCHE BELANGEN EN VLUCHTELINGEN. De bureaux van het comité voor bijzondere Joodsche Belangen en van het Joodsche Vluchtelingencomité zullen van het Graven - hekje 7 te Amsterdam, worden overgeplaatst naar de Lijnbaansgracht 366, Amsterdam-C. Ook het financieel comité noodfonds 1933 (oud adres Beurs voor den Diamanthandel) Weesperplein) zal in het nieuwe gebouw worden ondergebracht. Het comité zal voortaan telefonisch zijn te bereiken op de nummers 45390, 45890, 49813, 49906 en 45144. In verband met de overbrenging zullen de bureaux van het comité vanaf Vrijdag 20 Januari 12 uur tot Dinsdagochtend 24 Januari a.s. gesloten blijven. „Kogelgaatje" door een knikker veroorzaakt? De politie van het bureau aan den Over toom te Amsterdam, die met groote voort varendheid haar onderzoek heeft ingesteld naar de oorzaak van het gaatje, dat kort ge leden werd aangetroffen in een ruit van de woning van den heer P., verbonden aan het Duitsche consulaat, aan het Valeriusterras aldaar, heeft dezer dagen, volgens de Tel., een verrassende ontdekking gedaan. Zij heeft n.l. in een garage, gelegen onder het woning complex van den heer F. een aantal knikkers gevonden. Bij een minutieus onderzoek heeft men kunnen vaststellen, dat het gaatje in de ruit zeer waarschijnlijk is veroorzaakt door dat een dergelijke, knikker door een kwajon gen tegen de ruit is gegooid. Bewoners uit deze buurt hebben zich reeds vroeger her haaldelijk bij de politie beklaagd, dat kwa jongens op onverantwoordelijke wijze met catapulten speelden. Ook uit andere buurten kwamen dergelijke klachten bij de politie binnen. Zeer waarschijnlijk is het dat daarbij knikkers werden gebruikt. Niettemin schenkt de politie haar grootste aandacht aan de wo ningen en gebouwen van buitenlanders, die in ons land gastvrijheid genieten. De erfpachtskwestie. Waarom geen mededeeling van het justitiëel onderzoek aan den burgemeester gedaan? De heer Wijnkoop heeft aan den minister van justitie gevraagd: Is het juist, dat er in Amsterdam sinds eeni- gen tijd een justitieel onderzoek plaats vindt ten aanzien van den handel in erfpachtsgron- den, en zoo ja, wil de minister dan mededeelen wat de aanleiding was om dit onderzoek in te stellen Wil de minister tevens mededeelen of dit on derzoek geschiedt in opdracht of althans met medeweten van den minister? Is het verder juist, en zoo ja behoorlijk, dat er van dit onderzoek, althans tot aan de publi catie van het geval in de pers geen mededeeling is gedaan aan den burgemeester van Amsterdam? Indien dit juist is, wil de minister dan de gronden aangeven waarop deze mededeeling is nagelaten Telefoonverbinding met Urk hersteld. Woensdagavond hebben de telefoonabonnés op Urk bericht ontvangen, dat het telefoon verkeer met den wal was hersteld. Het defect in den kabel is gevonden op enkele kilometers van Schokland. Over een lengte van 350 meter is een voorloopige voorziening aangebracht. Zoodra het IJselmeer geheel ijsvrij is, zal dit stuk definitief worden hersteld, Ontvangen tuinders te weinig steun? Redder raakte met geredde slaags. Zonderling gedrag van Zweedsch zeeman. Een Zweedsch zeeman, die te Amsterdam aan het passagieren was geweest, keerde gister nacht in beschonken toestand naar zijn schip terug. De weg terug leverde nog al moeilijkhe den op en tenslotte kwam de man in het water van het loozingskanaal terecht. Tot zijn geluk b%vond zich daar een visscher in zijn bootje, die den drenkeling aan boord heesch. Deze was hiermede blijkbaar niet te vreden, want hij ging zijn redder te lijf. De vechtersbaas kon natuurlijk zijn evenwicht In het schommelend bootje heelemaal niet hou den en geraakte weer te water. Nu klemde hij zich echter aan de boot vast en den visscher bleef niets anders over dan den man weer binnen boord te trekken. Toen hij veilig aan wal was gebracht, heeft de G. G. en G. D, den redeloozen zeeman, een 28-jarigen stoker, naar deValerius- kliniek gebracht. Een halve eeuw geleden 1 Op verhooging aangedrongen. De heer Wijnkoop heeft aan den minister van Economische Zaken de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat vele tuinders door de vorst in het eind van het vorig en het begin van dit jaar wederom enorme schade heb ben geleden? Is het den minister bekend, dat de tuinders deze schade onmogelijk zelf kunnen dragen, om dat: 1. Zij reeds sinds 1933 wel eventueel steun op hun producten ontvangen, doch slechts tot een prijs die 10 procent of meer beneden den pro ductie-prijs ligt, zoodat zij in die jaren steeds meer moesten uitgeven dan ze ontvingen en er dus bij hen reeds daarom een geweldige ach terstand heerscht; 2. de zomer van 1938 velen een misoogst bracht, waardoor ondanks soms hooge prijzen over het algemeen te weinig door hen kon wor den verkocht, om hen over voldoende geld te doen beschikken? Is de minister derhalve onder deze omstan digheden, nu deze tuinders in de eerste tijden over weinig of geen geld zullen beschikken, be reid om: a. meer uitbetaling van steun op de producten te geven, en wel direct, en dan tot een prijs die in elk geval niet meer beneden den productie prijs ligt; b. waar het maximum-bedrag aan toegedach ten tuinbouwsteun over 1938 twaalf millioen bedraagt en dit voor genoemd doeleinde veel te weinig zal zijn, dit bedrag zoo spoedig mogelijk op voldoende wijze te doen verhoogen? I axeer- tabletten werken zacht en zeker^ doos 60CT (Adv. ingez. Med.) Kwestie van Kerk en Staat te Alblasserdam opgelost. Houden van kerkdiensten aan Vrijz.-Herv. toegestaan. Zooals men zich zal herinneren werd Dinsdag 10 dezer voor Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland het bij dit college ingestelde beroep behandeld van de Vereeniging van Vrijzinnig- Hervormden, afd. Alblasserdam en Nieuw- Lekkerland en omstreken, tegen het besluit van B. en W. van Alblasserdam dd. 6 Decem ber j.l., houdende afwijzing van het verzoek dier vereeniging om toestemming tot het hou den van kerkdiensten in het door haar aan gekochte voormalige Nuts-gebouw „Utile Dulci" aan den Oostkinderdijk D. no. 76 te Alblas serdam. (De burgemeester van Alblasserdam de heer J. van Scheers, had het verzoek willen zien toegestaan, doch de beide wethouders, de heeren ir. P. Boersma en L. Smit, waren er tegen) Ged. Staten hebben hun besluit te dezer zake genomen, welk besluit strekt tot verleenin; alsnog van het vereischte verlof aan genoemde vereeniging, met vernietiging derhalve van het bestreden besluit van B. en W. van Al blasserdam. BEJAARDE DAME ONDER DE TRAM GERAAKT. Woensdagavond omstreeks kwart voor elf is op het Stationsplein te Amsterdam een 65- jarige dame, die niet voldoende op het ver keer lette, onder een motorwagen van lijn 1 geraakt. De ongelukkige liep een schedelbasis- fractuur en een groote wonde aan het achter hoofd op. In zorgwekkenden toestand is zij naar het Binnengasthuis overgebracht. LIJKJE VAN PASGEBOREN KIND GEVONDEN. In het z.g. Zuiddiepje te IJsselmonde is het lijkje drijvende gevonden van een pasge boren kind. Het kind had geen kleertjes aan. Moeilijke tocht over het IJselmeer. Woensdagmiddag arriveerden bij de Oranje sluizen te Schellingwoude, de eerste schepen, die den tocht van Stavoren naar Amsterdam door het ijs hebben gemaakt. Het waren twee motorschepen en twee Stanfriesbooten, de „Dok- kum", en een boot van de Holland-Frieslandlijn. Een der kapiteins deelde mede, dat de booten nog eenige uren in het ijs hadden vastgezeten, maar op eigen kracht weer waren losgekomen Ook had hij, ter hoogte van Broekerhaven, een boot van den dienst EnkhuizenAmsterdam, „De Vereeniging" in het ijs zien vastzitten. DE ZEDENMISDRIJVEN IN NED. INDIë. De Raad van Justitie ving de behan deling aan van de zaak tegen den eersten be klaagde in de zedenaffaire, n.l. een Euro- peesch inwoner van Bandoeng. Er was groote publieke belangstelling. On middellijk na de opening eischte de officier van Justitie behandeling met gesloten deuren, welk verzoek werd ingewilligd, waarop de zaal ontruimd werd. In verband met de zedenmisdrijven zijn te Djember nog twee Europeanen gearresteerd. Verder is Dinsdagavond te Semarang een Europeaan in preventieve hechtenis gesteld. De substituut-officier van Justitie te Se marang is voor nadere onderzoekingen naar Salatiga vertrokken. Dader van afpersing naar krank zinnigengesticht overgebracht Twee weken geleden stond voor de Arnhem- sche rechtbank wegens afpersing terecht de 43-jarige arbeider P. van I. uit Arnhem. Hij had op een nacht zekere M. op het dek van een nabij Arnhem in den Rijn liggenden zandzuiger bij de keel gegrepen en hem toe geroepen: „Je portemonnaie, anders steek ik je dood". M. had hem daarop zijn portemonnaie met pl.m. 5 gulden, afgegeven. Van I. .hoorde drie jaar gevangenisstraf te gen zich eischen. De rechtbank heeft echter de strafvervolging tegen hem geschorst, aan gezien van I. die op de terechtzitting reeds een abnormalen indruk maakte, deze dagen in het krankzinnigengesticht is opgenomen. Het bevel tot gevangenhouding is echter niet op geheven. Prof. dr. H. Th. Obbink 70 jaar. Maandag 23 Jan. a.s. viert de hofprediker, prof. dr. H. Th. Obbink, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, zijn 70sten ver jaardag. Herman Theodorus Obbink werd 23 Jan. 1869 te Aalten geboren. Hij ontving van ds. B. ten Kate zijn eerste lessen in het Latijn en Grieksch, bezocht het Chr. Gymnasium te Doe- tinchem en studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht theologie. In 1896 werd hij candi- daat in Gelderland en 25 April 1897 aanvaard de hij zijn ambt te Hoogersmilde. 1-Iij was achtereenvolgens predikant te Kamperveen, Middelburg en 's-Gravenhage. In de eerste ge meente promoveerde dr. Obbink tot doctor in de theologie op een proefschrift getiteld; De heilige oorlog volgens de Koran", onder wijlen prof. Lamers. Na vier jaar in de Hofstad te hebben gearbeid ontving hij een benoeming tot hoogleeraar aan de Gem. Universiteit te Amsterdam als opvolger van prof. Brandt, om onderwijs te geven in de Algemeene Gods dienstgeschiedenis en den godsdienst van In Sept. 1913 aanvaardde prof. Obbink een benoeming tot hoogleeraar aan zijn Alma Mater oni Algemeene Godsdienstgeschiedenis te doceeren, wat tevoren mede door prof. Hugo Visscher geschiedde. Zeer veel heeft prof. Obbink gepubliceerd. We noemen van zijn werken: De Godsdienst van Israël (4 drukken); Oostersch leven (2 deelen)Het Bijbelsch Paradijsverhaal en de Babylonische Bronnen; Godsdienstweten schap; Inleiding tot den Bijbel; Op Bijbelschen bodem (2 drukken)De Psalmen van Valeton (2 drukken) en zijn verkorte uitgave van de Bijbelvertaling". Daarnaast verschenen tal van artikelen en bijdragen in binnen- en buiten- landsche tijdschriften, alsook in het door hem opgericht Algemeen Weekblad voor Christen dom en Cultuur, waarvan de 70-jarige hoofd redacteur is. Zijn wetenschappelijke verdiensten vonden erkenning in zijn benoeming tot lid van he Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen; van het Utrechtsch Genootschap der Weten schappen; van de Ned. Mij. voor Letterkunde; van het Oostersche Genootschap; van het Genootschap voor de kennis van de antieke beschaving en van de American Oriental So ciety. Sedert 16 Sept. 1929 is prof. Obbink hof prediker van H.M. de Koningin, in welke kwa liteit bij de rouwdiensten leidde bij de uitvaart van wijlen H.M. de Koningin-Moeder en Z.K.H. Prins Hendrik en hij een aandeel had in de huwelijksplechtigheid van ons Prinselijk Paar. CREMATIE MAJOOR B. TEENSMA. In het crematorium te Velsen heeft gister middag onder veel belangstelling de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den gep. majoor van het Ned. Ind. leger B. Teensma. overleden alhier. Aanwezig waren de gep. majoor van het Ned. Ind. leger G. de Reede, de gep. resident K. Pee reboom uit Den Haag; Dr. v. d. Arend, W. Stolp Jr., lid der fa. M. Savrij alhier; C. A. Doorn, J. H. Heilbron, H. Hooogeboom, G. Zeilinga en anderen. Een schoonzoon van den overledene, kolonel, v. d. Roemer, heeft eenige woorden gesproken. Hij zeide dat de overledene altijd een goed va der was geweest en dat de kinderen hem steeds dankbaar zullen gedenken. Spr. bracht namens allen, ook de kinderen in Indië, een laatste groet en dankte den aan wezigen voor de belangstelling. De organist speelde het Largo van Handel, de treurmarsch van Chopin en bij het dalen van de kist „Ruh'n in Frieden, alle Seelen" van Schubert. EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING. Bevorderd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam tot arts, mevrouw E. S. BuzaglO' Coronel (Amsterdam) en de heeren W. Bo- bilioff (Bielok, Rusland) en B. Sieswerda (De Rijp)geslaagd voor het artsexamen le ge deelte de heeren S. S. Lauw (Bandjermasin) D. Houthuysen (Heemstede), J. H. F. Remme (oud-Beyerland) en P. L. Wekker (Parama ribo). Bevorderd tot doctor in de wis- en natuur kunde op proefschrift getiteld: „Het Zee man-effect van de spectraallijnen van ce rium en neodymium" de heer H. J. v. d. Vliet, geb. te Amsterdam. Geslaagd voor het doet. examen pharma- cie mej. H. A. Troostwijk en de heer J. J. de Bois. Als .u tóch iets moet vèrlieze<( En u hebt 't.voor 't kiezen o\ Offert liever dan een uur Dan uw verd'ren levensduur' Uit Haarlem's Dagblad van 1889. 19 Januari: Op 17 Januari is hier ter stede over leden de heer P. Rouwenhorst Mulder, bekend commissionnair in effecten. Hij was in het jaar 1878 een der oprichters van de Haarlemsche tram, aan welke onderneming hij belangeloos zijn krach ten heeft gewijd. Ook aan de werkzaam heden als bestuurder van de spaarbank van het Nut, nam hij ijverig deel. Voorts was de overledene, die 59 jaar oud werd, regent van het Vrouwe- of St. Anthonie- gasthuishofje. Er zijn van die wintersche dagen, zooals deze, waarop ik mij tot schrijven heb gezet, dat de mensch is als die dag zelf: grauw, lusteloos en zonder opbloei of verlangen. Zoo als zijn tuin er uit ziet, zoo ziet zijn hart er uit; grijs, koud en zonder één enkel bloemetje of kleurtje. De rozenstruiken zijn kaal en zwart en het bloembed is vochtig en rommelig. De doode tuin, het doode hart, zoo'n doode wintersche dag. En wie zich op andere dagen uitslooft en rent en drukbedoeiierig doet, om de groote en de kleine plichten die het leven hem heeft opgelegd naar behooren te vervullen, die zit nu in een stoel en rookt sigaret na sigaret en bladert in wat boeken en kijkt de krant nog weer eens in en loopt naar het raam om op straat te kijken. Hij begint een-gesprek met vriend of buurman, om te zeggen, dat deze dag zoo kil en grauw is en maakt vele voyagiën autour de sa chambre en denkt dat het dwaas en zonderling genoeg is dat hij op de heele wijde wereld alleen maar dit ééne stukje gronds heeft, met die paar vierkante meters vertrek, om bij zichzelf thuis te zijn. Wonderlijke gedachte dat dit alles van mij is en mij vertrouwd is en geen ander en dat alles wat van al die andere menschen is al léén voor hen en alleen voor hen vertrouwd is en voor mij vreemd en oneigen. Dit aschbakje en die klok en juist deze theetafel zijn van mij en van geen ander. Als er een van de overige 873.000.000.000 asch- bakjes, die er op deze wereld zijn, hier stond zou ik zeggen; .Marie, wat doet dat gekke, vreemde aschbakje hier?" en wanneer de klok van mijn buurman, of van den Kroonprins van Zweden of van den banketbakker uit Cettinje bij mij zou tikken zou ik zeggen: „Marie, dat rare getik maakt mij dood-zenuw- achtlg, ik ben daar niet aan gewend" en de Kroonprins van Zweden zou zeer zenuw achtig worden van onzen klokketik. Ik loop door de twaalf bij twaalf meter, die mijn domein, mijn leven en mijn intimiteit omsluiten en denk: twee decimeter meer naar links en ik zit in de kamer van mijn buurman, en iedereen zou mij verbaasd aan kijken om wat ik daar kwam doen. En wan neer mijnheer de buurman, die een ordente lijk persoon is van wien men zulke boeven streken niet mag verwachten, nu eens een halven meter opschoof en in mijn gemakke- Iijken stoel zou gaan zitten inplaats van in den zijne, dan was alles in de war en romme lig en moeilijk en verkeerd. Zoo is de mensch gehecht aan den waan van den eigendom, aan de realiteit van zijn speciale en particuliere gezelligheid, aan juist dezen stoel en juist die klok en juist dat asch bakje. Dat is een grijze gedachte op een grijzen middag in den winter. Even grijs en grauw als m'n wintersche stadstuintje. En even onvruchtbaar. Mr. E. ELIAS. Radiotoestel met storingvrije ontvangst. Uitvinding van Amcrikaansch hoogleeraar BINNENKORT KOMEN DE NIEUWE TOESTELLEN OP DE MARKT. Alle radiozenders en ontvang toestellen. nu nog in gebruik, zul len plotseling verouderd blijken, wan neer een groote Amerikaansche radio- fabriek, de General Electric Com pany, een nieuw Amerikaansch toe stel op de markt brengt, dat een storingvrije ontvangst garandeert. Major E. Armstrong, hoogleeraar ln de electrische mechanica aan de Columbia Uni versiteit te New-Yoi'k een geleerde, die reeds eerder belangrijke uitvindingen op radio- gebied heeft gedaan heeft thans ëen zend en ontvangsysteem uitgevonden, dat, naar United Press verneemt, een revolutie zal be- teekenen op het gebied der radiotechniek, en dat tevens een einde zal maken aan de hin derlijke storingen, welke vooral op het gebied der korte golf, zich nog steeds voordoen. Major Armstrong's systeem maakt slechts gebruik van golven tusschen de tien en een meter, hetgeen beteekent, dat tusschen de duizend en vijftienhonderd nieuwe golfleng ten voor praetisch gebruik vrij zullen ko men! Speciaal gebouwde ontvangtoestel len zullen noodig zijn om de uitzen dingen van stations, die het nieuwe systeem gebruiken, te kunnen volgen. De prijs dezer toestellen zal ongeveer gelijk zijn aan dien van de tegen woordige goede apparaten. Het groote voordeel zal zijn, dat de ont vangst geheel storingvrij is. Met de nieuwe toestellen zal men echter ook de gewone uit zendingen kunnen beluisteren. Omgekeerd is dit echter niet het geval. 1-Iet eerste zendstation aldus ingericht, is reeds gebouwd in New-Jersey, niet ver van New-York. Het zendt uit op een golflengte van slechts 7Vs meter. De ontvangst is tot dus verre van een ongekend goede kwaliteit. Een proefstation, dat werkte op een golflengte van slechts twee en een halven meter, met een zendcapaeiteit van 500 watt, werd uitste kend ontvangen op een afstand van ruim tachtig kilometer. Verwacht wordt dat de nieuwe toestellen binnen enkele maanden op de markt zullea komen, .(United Press),

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7