MISTER X fiêmijkstoiuseuHt PER AUTO EN BOOT DOOR ZUID-AFRIKA Rubriek voor Vragen van de Ned. Spoorwegen... twee eigenschappen die te pas komen. De Hengelaarsclub „Het Baarsje zet visch uit. Terug naar Transvaal. Acornhoek, de wereldstad onder één dak. Van links naar rechts henzinevul- station, garage, veilinggebouw, „De Bijenkorf", Postkantoor, spoorwegstation. Door Dr. W. G. N. VAN DER SLEEN Breng mij terug naar die Ou Transvaal, Daar waar mijn Sarie woont! Honderd kilometer door de mooie, schilder achtige Matopo Hills, dan honderd kilometer over een weg van ribbels en kuilen, gegolfd plaatijzer noemen we dat hier, en dan nog tweehonderd kilometer teerstrepen, waar wij eindelijk weer eens in een vlot tempo kunnen rijden. Het laatste stuk is ook weer droog en dor, eentonig boschveld, zooals we al zoovele honderden mijlen hebben gezien. Eén keer springen een paar koedoes over den weg, dat is alles. Dan zien we neer in een breed dal, de Limpopo ligt voor ons met aan den overkant het aardige douanegebouwtje van de Unie. Grenspasseeren gaat altijd vlot, als de A. N. W. B. je papieren in orde heeft gemaakt. Wij vinden een keurige slagerij en koopen versche lever en versche tomaten en slaan kamp op aan een aardig riviertje en genieten van het weer-terug-zijn in een land, waar het volk onze taal kent en waardeert en verstaat. Bo vendien is dit een van de mooiste gedeelten van die ou Transvaal en een stukje met een geschiedenis ook. Al van Rhodesia uit ziet men op meer dan honderd kilometer afstand een mooie bergreeks aan den zuidelijken ho rizon, prachtig blauw oplichtend tegen het geel en bruin en groen van den voorgrond en zich haarscherp afteekenend tegen de glas heldere lucht. Wij rijden er op aan door een groote, lichtgolvende vlakte, waar overal reu zenexemplaren staan van de merkwaardige boabab, den broodboom van Zuid-Afrika, zoo genoemd, omdat de kaffers met den inhoud der groote vruchten brood weten te bereiden. Maar voor ons is het vooral zijn merkwaardig uiterlijk, dat de aandacht trekt. De stam is misschien maar tien meter hoog, maar dan vijf meter breed. De takken zijn ook vrij kort, maar van een enorme dikte. Het is echt een boom uit het kladschrift van Jantje en ze staan bovendien op de meest verrassende plaatsen. Daarbij groeien ze zeer snel en is 't hout zoo poreus, dat een forsche stoot mijn mes er tot aan het heft in doet verdwijnen. Men zegt dat in den oorlog' de kogels er dwars doorheen gingen en de er achter verschole- nen doodden! Dan trekken de bergen weer de aandacht, die al dichter bij komen en al hoo- ger optorenen. Weldra opent zich een dal voor ons, dat zich vernauwt tot een prachtige kloof, Wylispoort, waar wij op de heenreis al kampeerden en genoten van het kleurenspel der rotsen, die zelf bruin tot rood zijn en dan met groene, gele en oranje korstmossen bezet. Prachtige, rood bloeiende aloë's en felgroene euphorbia's brengen nog meer kleur en ka rakter in het landschap. Een prachtig, goed bebouwd lengteclal ligt midden in de reeks en dan komt weer een zware klim over een flinke bergpas, maar de weg is zoo prachtig aangelegd met verhoogde buitenbochten, dat onze wagens hem gemakkelijk volgen. Bo ven verrast ons toch weer het reeds bekende uitzicht over het uitgestrekte Hooge Veld van Noord-Transvaal met aan den voet der bergen het modern uitziende stadje Louis Trichardt! En toch is dit keurige plaatsje met zijn bree- de, rechthoekig kruisende straten een der oud ste nederzettingen van de Transvaal. Hier was het, aan den voet der Zoutpansbergen, dat Louis Trichardt, een der eerste voortrek kers, die van 1835 tot 1838 zijn volgelingen steeds verder noordwaarts geleid had, ein delijk meende tot rust te zullen komen. En de plek was goed gekozen. De Zoutpansbergen vangen nogal wat wolken op, die dan hun wa tervoorraad als regen ontlasten boven de al tijd groene hellingen. De kafferstammen in de omgeving leken niet vijandig gezind en dus werd besloten daar te blijven. Langen tijd later streek een andere voortrekker, de groote Potgieter, een eind zuidelijker neer in Piet Potgietersrust, maar aan deze eerste neder zettingen was geen groote toekomst bescho ren. Trichardt leefde er eenige jaren gelukkig en tevreden het „lekker lewe" van den Trans- vaalschen boer in weidevelden, die zich uit strekten tot drie horizonten, met een heerlijk en wildrijk jachtterrein in de bergen en in boorlingen genoeg om goedkoopen arbeid op de boerderij te kunnen hebben. Maar één ding was er niet, n.l. contact met de bewoonde we reld. Nu kan een voortrekker daar heel goed buiten, net als onze raskampeerders, maar er komt een tijdWat de eerste voortrekkers noodzaakte, weer contact te gaan zoeken, was gebrek aan zout. lood en kruit. Trichardt, die evenals zijn tijdgenooten steeds een begeerig ook had gericht op een verbinding met de zee en hiervoor liever de Portugeesche havens zou gebruiken, dan de gehate Engelsche, zond boodschappers naar Lorenzo Marques, met 't verzoek, hem van het hoognoodige te voorzien. Deze boodschappers zijn echter onderweg ver ongelukt, waarschijnlijk in gevechten met Zoeloes omgekomen, en dus ziet Trichardt zich genoodzaakt, eenigen tijd later de met zoo veel moeite verkregen vaste haardstede weer op te geven. Een dramatische tccht. Dit moet een tocht geweest zijn haast zon der weerga, zelfs in het aan avonturen zoo rijke voortrekkersleven. Ik heb de plek ge zien, dicht bij het tegenwoordige Pelgrimsrust, waar de zwaar beladen ossenwagens de ruwe hellingen der Drakensbergen moeten zijn af gekomen, en zelfs in tijden van gemotoriseerd wegverkeer zou een dergelijke afdaling een sportieve prestatie van den eersten rang zijn geweest. Maar hier was 't het onverbiddelijk noodlot dat dreef, verder en verder uit het ge zonde hooge veld langs de levensgevaarlijke bergpassen, dwars door vijandig Zoeloeland, door de malariazwangere kuststreken van Lorenzo Marques, vanwaar de koene eerste voortrekkers, slechts door het noodlot over wonnen, naar Natal moesten terugkeeren. Velen waren op den zwaren tocht gestor ven. De overlevering meldt ons alleen den naam van Trichardt's oudsten zoon, die met een aantal anderen Durban weer bereikte. Een onopgesmukt verhaal van dezen drama- tischen terugtocht is te vinden in een zorg vuldig bijgehouden dagboek. En nu zien wij van onze pas in de Zoutpans bergen uit op wat den eersten voortrekkers het beloofde land geleken moet hebben en dit inderdaad ook had kunnen zijn, wanneer er meer contact geweest was, tusschen de ver schillende voortrekkersgroepen niet alleen, maar ook met wat in het land van uitgang, Natal zoowel als de Oranje Vrijstaat, was achtergebleven. Thans is hier een der land bouwcentra van Noord-Transvaal, met een landbouwschool, met katoenaanplantingen en zelfseen jeneverstokerij. Deze bijzonder heid komt uit een Engelsche gids. Voort gaat het weer, zuidwaarts naar Pietersburg. Honderd dertig kilometer zon der het huis van een blanke te zien. Wel kaf- ferkralen bij de vleet en heel aardige ook. Als ik stop om er een te fotografeeren, die weer evenals in de Matopo's zoo aardig tegen een kopje aan gelegen is, komen bewoners van een andere kraal kijken en probeeren om een praatje te maken, maar het gesprek vlot niet erg. Ik versta evenveel van een kakelende kip. Leuke typen wel, met koperen ringen en kra len kettingen en in driehoeken weggeschoren kroeshaar. Pietersburg is werkelijk een stadje. Een paar flinke winkelstraten, een paar bankgebouwen, een bioscoop. Het is genoemd naar Piet Jou- bert, den generaal uit den Boerenoorlog, vooral bekend door zijn bravourstukje. de bestorming van Majoebaheuvel. Oostelijk van Pietersburg zijn de kaffer hutten in eens weer heel anders: voor de on derste helft, of zelfs heelemaal, van graniet- steenen gebouwd, zoodat we onwillekeurig even aan Zimbabwe denken, al is dit werk ook veel primitiever. Maar het zijn weer aardige, vroolijke menschen, die goed Afrikaansch ver staan en ons laten zien, hoe hun vrouwen zoowel de harde maïs als het zachtere kaffer koren tot keurig wit meel weten te verpoede ren. Wij rijden verder door een interessant land schap vol granietkopjes op de Drakensbergen aan. Een prachtig onderhouden breede weg leidt er in groote slingers tegen op en daalt in een vervaarlijke helling neer in Majoeba's kloof. Dan komen we weer in Tzaneen en kijken nog eens verbaasd naar Leijdsdorp. Dat is een plaats, die ge op alle kaarten vindt, en die genoemd is naar een der grootste mannen, die ooit de Zuid-Afrikaansche zaak hebben gediend. En als uw kilometerteller wijst, dat ge den rook der groote stad haast zult moeten zien, staan daar aan den kant van den weg, die weer zanderige landweg geworden is, de bekende vier benzinepompen, Shell, Pegasus, Atlantic en Texaco (naar mij in vertrouwen werd medegedeeld, worden ze altijd geregeld door één groote Shellwagen bijgevuld, alle vier). Die vier pompen behooren bij één win kel. Daar kunt ge alles krijgen, behalve ijzer waren, en die zijn te koop in den winkel daar naast. Meer is er dus niet noodig. Leijdsdorp bestaat uit twee, zegge 2 huizen. In Gravelotte staan -er zes en dan komt weer een fijn stuk boschveld, 80 mijl van Gravelotte naar'Acorn hoek. Voortdurend liggen de prachtige steile wanden der Drakensbergen rechts van ons en links het Kruger Wildpark, dat in deze tijden zóó droog is, dat het wild westwaarts komt af zakken en zich buiten het park waagt om wat water en groen gras te kunnen bemachti gen. Wij kampeeren op een mijl of tien van Gravelotte ergens midden in het bosch, zien wat wildsporen, wat hertenkeutels, hooren een jakhals, maar verder niets bijzonders. Al leen kringen wat gieren rond en jakhals en gier zijn de onafscheidelijke begeleiders van den leeuw. De tenten zijn dicht bij de auto's. Kapmes en revolver naast het hoofdkussen geven een veilig idee, maar toch Wanneer ik met het eerste licht wakker word en uitkijk of het nog maan of reeds zonnestraal is aan den horizon, staat op tien meter voor mijn tent een prachtig antilopen- bokje, een impala. Wanneer ik ritsel, doet hij een stap achteruit en zie ik door de beweging, dat er een kleine kudde van vier is. Er is dus wild in de buurt. Een half uur na vertrek zien wij vier giraffen, dan koedoes. Acornhoek be stond uit één huis. Winkel, postkantoor, in koopcentrale voor maïs, benzinevulstation en spoorweghalte. Dat zijn de functies die ik op merkte en zoo zullen er nog wel meer geweest zijn. Ondertusschen één tomatenplantage ge passeerd. Er is hier nog ruimte genoeg. (Nadruk verboden). WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnès van dit blad worden dooT een spectalen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van dit blad. met duidelijke ver melding van naam en woonplaats. Vragen waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager van nut kan zijn. worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN. Menschenkennis en een goed geheugen voor gezichten: VRAAG: Hoe verwijder ik keldermotten van rewitte muren? ANTWOORD: Met Flit of ander insectendoo- dend materiaal. Vraag uw drogist. VRAAG: Hoe maakt men zwaar grauw keper waterdicht? ANTWOORD: Een half uur in warm sterk zeepsop behandelen, uitslaan, 15 minuten laten uitdruipen, daarna in een heete oplossing van 200 Gr. fijne aluin op 10 Lt. water. Ook weer een half uurtje daarin laten staan en af en toe omhalen, dan uitslaan en glad ophangen, BELASTING ZAKEN VRAAG: 1. Hoeveel ink.bel. moet ik te Haar lem. Heemstede. Bennebroek en Zandvoort be talen van een jaarlijksch ink. van 1700? (Geen kinderen). 2 De waarde van mijn inboedel ls 1000, mijn huishuur is 375. Hoeveel pers. bel. moet ik daarvan betalen in bovengenoemde plaatsen? 3. En hoeveel pers. bel. voor een motorrijwiel waarde 300. in bovengenoemde plaatsen? ANTWOORD: 1. Bij een zuiver inkomen van 1700 moet worden betaald te Haarlem 88.80 Heemstede 73.20, Bennebroek 94.80, Zand voort 94.80. Aangenomen is dat niet in gezinsv erband met een ander belastingschuldige wordt samengewoond. 2. Bij een huurwaarde van 375 en een mobi- lairwaarde van 1000 bedraagt de personeele belasting te Haarlem 92.92, Heemstede 74. Bennebroek 119.10, Zandvoort 109.50. De mogelijkheid bestaat dat de mobilairwaarde la- dan 1000 wordt gesteld omdat de belas ting naar de verkoopwaarde wordt berekend. 3. De pers.bel. voor het motorrijwiel (voor vervoer van C-én persoon ingericht, dus zonder duo) is te Haarlem 26.55, Heemstede 13.20, Bennebroek 27.55, Zandvoort 18. VRAAG: 1. Mijn dochter 24 jaar woont bij mij in en verdient 80 p. m. Hoeveel ink.bel. moet zij betalen? 2. Als zij kostwlnster voor mij is hoeveel wordt er dan afgetrokken en hoeveel moet zij dan be talen ANTWOORD: 1. Indien uw dochter in één gezin met éen of meer andere belastingschuldige personen samenwoont is door haar verschuldigd bij een zuiver inkomen van 960 per jaar 26.80 in totaal aan belasting. Bij niet samenwoning als- voren 22.80 In totaal. Het bedrag van den aftrek voor onder houdsplicht hangt af van verschillende omstan digheden, bijv. of er meer kinderen zijn die ver plicht zijn bij te dragen en of u zelf al dan niet eenig inkomen hebt. Indien voor onderhoudsplicht een aftrek van 200 wordt toegelaten bedraagt de belasting bij niet samenwoning met een andere belasting schuldige 10.in totaal. VRAAG: Op 10 October 193S lieb ik mijn aan slagbiljet van de ink. bel. ontvangen en 10 a 12 dagen daarna heb ik een bezwaarschrift inge diend. Tot heden heb ik nog geen oproeping ontvangen om gehoord te worden. Moet ik wach ten op bericht of nog maar eens schrijven? ANTWOORD: De bezwaarschriften worden ,ar volgorde van binnenkomst ter belasting inspectie behandeld. Wij raden u aan een schrijven aan den Inspec teur der belastingen te zenden, waarin op spoe dige afdoening van uw bezwaarschrift wordr aangedrongen. Op 't couvert vermelden: Per soonlijk in handen. VRAAG: Als een naaister voor iemand een japon maakt, moet ze daarvoor dan omzetbel. betalen? Hoeveel? ANTWOORD: Zij moet 4 pCt. betalen, die op de klant kan worden verhaald. DIVERSEN. VRAAG: Heeft men een acte noodig om pa ling te vangen in een vijver? (Van den eigenaar heb ik permissie). Wat kost dat en waar kan ik die krijgen? Wat is de beste tijd om palingfuiken uit te zetten? ANTWOORD: Voor het visschen met één hengel is geen vischaete noodig, voor het vis schen met twee hengels een kleine (kosten ƒ1) en voor een fuik een groote vischaete 7.50). De acten moeten worden aangevx-aagd ten Stad- huïze, le afd. Voor het uitzetten van fuiken bestaat geen tijd van het jaar waarin men het meeste succes mag verwachten. Voor de tweede en laatste! maal rijst het doek, dat to-t nu toe den arbeid van den Spoonvegdetective aan het oog onttrok, omhoog. Herin neringen aan een reizigster, die van meening was, dat zij zonder meer een controleur kon passeeren met een ongeknipt perronkaartje. (Van onzen G. P. D.-redacteur). Heel even ritselt een blaadje papier in het kantoor van den Spoorwegdetective. Daar verdwijnt het bordje „Pauze".... Opnieuw rijst het doek, dat gevallen was over den ar beid van een man, die als opsporingsambte naar der Nederlandsche Spoorwegen, vele successen heeft geboekt in den strijd tegen oplichterij en misdaad. Daar zitten ze Weer: de speurder, die her inneringen ophaalt, en de interviewer, die tot „Mister X" heeft weten door te dringen. Het tweede bedrijf neemt een aanvang, beginnend met een algemeene opmerking over twee be langrijke eigenschappen, die een goeden de tective sieren en eindigend met een verbluf fend staaltje van speurderstalent. Ziehier wat de Spoorwegdetective vertelt: .Menschenkennis en een goed geheugen voor gezichten: dat zijn twee factoren, die voor den opsporingsarbeid van 't hoogste be lang zijn. Ik voel intuïtief, of de menschen die ik moet verhooren, de waarheid spre ken, of zich door leugens uit een netelig- parket trachten te redden. M'n geheugen voor gezichten kan ik ten allen tijde opfrisschen, want ik bezit een zak- album met foto's, waaraan ik nu al weer 15 a 16 jaar geleden als eerste in Europa! begonnen ben. Hierin bevindt zich van welhaast eiken internationalen oplichter, die speciaal in treinen zijn slag poogt te slaan, een tweetal conterfeitsels „en profil" en „en face" met diens naam, adres en ge boorteplaats. Ik heb dit album eens aan een „Kriminal-kommissar" van de Hamburgsche politie laten zien. Die was er enthousiast over en liet 'er direct één namaken. Daar mede heeft hij, op een politie-tentoonstelling te Berlijn, nog een prijs behaald ook. De grootste affaire die ik heb uitgepuzzeld? Dat is in 192-2 of '23 geweest. Herhaaldelijk hadden toen bagagediefstallen plaats: meest al koffers, die voor ons land bestemd waren of die via Nederland naar het buitenland gingen. Ik kreeg tenslotte een spoor te pak ken, dat naar een bende buitenlanders leidde. In den tijd van acht dagen had ik er toen 12 te pakken Een aardige zaak was ook 't is nu al weer jaren geleden gebeurd de regelmatige ver dwijning van bontzendingen in Zuid-Frank rijk en in ons land. Hier was geen bende aan den gang, maar slechts één mail. Het is dan veel moeilijker om een spoor te vinden. In samenwerking met Fransche- en Belgische collega's is dit echter toch gelukt en de dader bleef dan ook niet langer meer op vrije voe ten. De samenwerking met de buitenlandsche collega's is van het begin af uitstekend ge weest. Het is meerdere malen voorgekomen, dat mijn collega's in het buitenland of ik in ons land bij een huiszoeking dingen achter haalden, welke aan Nederlandsche reizigers in het buitenland of aan buitenlanders, die in ons land gereisd hadden, ontstolen waren. Dan brachten en brengen wij elkaar hiervan on middellijk op de hoogte en zorgen er voor dat het gestolene weer in handen der recht matige eigenaars terugkomt. Een goede controle. Fraude met plaats- of perronkaartjes wordt in negen van de tien gevallen ontdekt. De controle èn aan de stations èn in de treinen is uitstekend. Trouwens: den ge* heelen dag is daarvoor alleen al een chef met zijn staf op stap! Alle onregelmatig heden met abonnementen of kaartjes worden in eerste instantie door hen onderzocht. Zit er een strafrechterlijke kant aan, dan krijg ik dergelijke overtredingen te behandelen. Zoo kan het voorkomen, dat iemand reist op de abonnementskaart van een ander, of dat men tracht met een foefje een station te verlaten met een kaartje, waarop de reis niet onderbroken mag worden of.... dat men zonder kaartje reist. Van deze en dergelijke gevallen wordt dan een rapport opgemaakt, dat ik verder afwerk, zoo noodig in mijn functie van onbezoldigd rijksveldwachter De controle aan de stations is overigens uitstekend! Dat ondervond onlangs een rei zigster, die met een ongeknipt perronkaartje het Buurtstation te Utrecht wilde verlaten. Toen de controleur aan den uitgang haar vroeg, waarom haar kaartje niet geknipt was, vertelde zij in de vestibule een kaartje ge kocht te hebben en met zulk een haast door de controle bij den ingang gesneld te zijn, dat de controleur aldaar haar kaartje niet had kunnen knippen. De controleur aan den uitgang verzocht haar, in verband met deze bewering, den controleur bij den ingang, die haar had laten passeeren, aan te wijzen. Inderdaad wees zij één der ambtenaren aan, doch deze ontkende pertinent, dat zij hem voorbij gehold was. Daarom werd van deze reizigster betaling van een bedrag van twee gulden geëischtZij weigerde dit echter, schreef zelfs een boozen brief naar de Spoorwegen, waarna mij het onderzoek in handen werd gegeven. Zoo langzamerhand ken ik alle foefjes om zonder geldig plaats bewijs met een trein te reizen. Ik begreep, dat het hier ook zoo'n gevalletje betrof. Na dat ik een poosje met de reizigster had ge praat, zei ik: „Ik weet al lang, wat er ge beurd is. U bent zonder kaartje in den trein gestapt en een galante ridder van het sterke geslacht, die vond, dat u een aardig gezichtje had, beloofde voor u een perronkaartje te zullen koopen. zoodat u het station ongehin derd zou kunnen verlaten„Neen", viel zij me toen haastig in de rede, „hij stond op het perron op me te wachtenEr werd verder niet meer gepraat: het bedrag van twee gulden werd meteen voldaan!" „Mister X" van de Nederlandsche Spoor wegen zwijgt'.De ervaren psycholoog heeft naar zijn meening lang genoeg over zijn werk gepraat. En dus Overigens heeft de interviewer ervaren, dat er werkelijk niets aan de oogen van den speurder ontgaat. Een op den grond gevallen potlooddopje, dat naar een voor gewone men- schenb likken onvindbaar plekje is gerold, toovert hij in „no time" op tafel met de op merking „Iedereen zijn vak.En diezelfde scherpe oogen besparen den bezoeker een tweeden gang naar het Hoofdgebouw der Spoorwegen, waar de laatste, zonder de man- die-alles-ziet, kalmweg zijn bloc-note zou hebben laten liggen! (Nadruk verboden). Uit het Geknoei bij den ondergrondschen spoorweg van New-York. NEW YORK, 18 Jan. (Reuter)In verband met den diefstal van 25 millioen „nickels" welke een waarde vertegenwoordigen van 1.250.000 dollar, zijn thans acht personen in arrest, terwijl een aantal personen wordt vast gehouden om ondervraagd te worden. Verklaard wordt, dat de knoeierijen gepleegd zijn door een dertigtal personen. Beweerd wordt, dat bij de zaak stationchefs en uontro- leurs betrokken zijn. Het bestuur der afdeeling Haarlem van den Alg. Hengelaarsbond Het Baarsje, heeft Dins dagmiddag ter bevordering van den visch- stand in de groote Poelen achter de volkstuin tjes aan den Zomerweg, door deze club ge pacht, ongeveer tweeduizend pond visch uit gezet, namelijk snoek, karper, brasem, blei, enz. Op bijgaande afbeelding ziet men de be stuursleden de visschen in vrijheid stellen, om ze er later met de leden van „Het Baarsje", die daar uitsluitend mogen henge len, weer uit te halen! Complot in San Salvador verijdeld. SAN SALVADOR, 18 Jan. (A.N.P.) De re geering deelt mede, dat zij een complot ver ijdeld heeft, dat tot voornemen had den pre sident der republiek, Maxïmiliano Hernandez Martinez, tot aftreden te dwingen. De aan stichters van het complot zijn in arrest ge steld. DE DICHTER G. W. LOVENDAAL OVERLEDEN Te Grave is in den ouderdom van bijna 92 jaar overleden de bekende volks- en kinder dichter G. W. Lovendaal. Gijsbertus Wilhelmus Lovendaal werd op 11 Februari 1847 te Nijmegen geboren. Na zijn studies in het Nederlandsch en een drietal andere talen, was Lovendaal achtereenvolgens onderwijzer, schoolhoofd, leeraar aan een nor- maarschool en een vakteekenschool. Meer dan een dozijn kleine bundels gedich ten voor kinderen en kleuters verschenen van zijn hand. Zeer vele componisten hebben zijn liederen op muziek gezet. Algemeene bekendheid kreeg zijn gedicht „Holland's Vlag". De heer Lovendaal was ridder in de Orde van Oranje Nassau. DUITSCHE OFFICIEREN MOGEN NIET OP DE GEZONDHEID VAN DEN EX-KEIZER DRINKEN. BERLIJN, 18 JanOm totnutoe onbekende redenen is aan alle officieren van het Duitsche leger verboden om op de gezondheid van den ex-keizer te drinken ter gelegenheid van zijn 80s ten verjaardag or> 27 Januari a.s.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 8