IJmuider Courant ftaale Rtifsveaap! DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Verduisteringsproef in Zuid Holland Verduisteringsproef in Zuid Holland De Practijk. Nakaarten. 24e JAARGANG No. 68 Uitgave Louren» Coster, Maatschappij voor Courant Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Groote Houtstraat 93, Haarlem, Tel. 10724. Bureau IJmnider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM is de IJMUIDER COURANT Bovendien het goedkoopste dagblad in deze omgeving! Geeft U nu op als abonné U kunt dan meedoen met onze op 27 JANUARI a.s. Enkele plaatsen totaal in het donker. DE geheele provincie Zuid-Holland, met haar groote steden en plattelandsgemeenten, met haar havens en scheepvaart wegen, met haar spoor- en wegverkeer, heeft Donderdagavond twee uur lang in het duister geleefd. _Van half negen tot half elf zijn dien avond de uitstralende lichten gedoofd geweest en hebben de weinigen, die zich op den openbaren weg hebben ge waagd, zich met afgeschermde lichten en fichtlampjes moeten behelpen. betreffen. En van verandering daarin is nog niet veel te merken. R. P. Na de reeks -klachten die het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het beleid van den minister van Onderwijs uitte blijkt nu het voorloopig verslag van de Eerste Kamer in precies denzelfden toon te zijn gesteld. Maar de Tweede heeft inmiddels de begroo ting aangenomen, zoodat moeilijk aannemelijk schijnt dat de Eerste dat niet zal doen. De minister zal er zich trouwens ongetwijfeld opnieuw op beroepen, dat het geheele kabinet achter zijn begrootingsbeleid staat. En de overige grieven die men tegen zijn beleid heeft, grieven die geen financiëele kwesties raken zooals bijvoorbeeld de dure verlaging van de leerlingenschaal, die zoo algemeen verlangd wordt, wèl doet zijn blijkbaar geen aanlei ding genoeg om den minister „de politieke woestijn" in te sturen, zooals dat in Den Haag heet. Overigens geeft de Eerste Kamer er in haar voorloopig verslag op nogal krachtige wijze uiting aan. Ik laat de passages over de spelling der Nederlandsche taal nu maar on vermeld; het geklaag over dien chaos geeft toch niets. Dat hebben we al zoo vaak gedaan. Maar de volgende zinsneden lijken toch wel een heel ernstige critiek op andere punten te bevatten: „Wederom werd van sommige zijden ge klaagd over de resultaten van het onderwijs. Ten aanzien van het lager onderwijs achtten deze leden een groot bezwaar, dat te veel wordt onderwezen naast de hoofdvakken lezen, schrijven en rekenen, waardoor het on derwijs in deze vakken, welke de basis vormen voor verdere ontwikkeling, in het gedrang ge raakt. Het is vaak bedroevend te zien, aldus werd verder opgemerkt, wat jongelieden na vijf of zes jaren middelbaar of gymnasiaal onderwijs te hebben genoten, practisch vermogen. Voor het verrichten van zelfstandigen arbeid wordt slechts een beperkt aantal na eenige jaren ervaring geschikt." Op deze uitlatingen volgen opmerkingen, die geen verwijt aan den minister inhouden maar die aantoonen dat gebrek aan practisch inzicht ook bij de bevolking sterk remmend werkt. Ten eerste wordt gezegd dat „de behoefte om de vleugels uit te slaan en het in den vreemde te gaan beproeven slechts bij weini gen bestaat, ondanks de slechte kansen die het eigen land biedt" en ten tweede; „Te velen laten zich als student inschrijven, wier ont wikkeling of intellect het zoeken van een werk kring in de practijk, dadelijk na het eind examen, verkieselijk zou doen zijn". In dezen tijd van gesloten grenzen, niet alleen voor goederen maar ook voor arbeids machten, moet men veelal ver van huis gaan om in het buitenland carrière te zoeken. Maai er zijn, behalve onze eigen overzeesche gewes ten, verre landen die wel degelijk behoefte aan energieke jonge kerels hebben en men krijgt wel vaak den indruk, dat er te dien aanzien meer vraag dan aanbod bestaat. Misschien willen de meesten wat al te veel zekerheid hebben omtrent de arbeidstaak die hen pre cies te wachten staat en de vooruitzichten die deze biedt. De avontuurlijke geest die op goed geluk de wereld intrekt is in dezen tijd zeld zaam geworden. Wat het tweede punt aangaat, dat is al meermalen naar voren gebracht. Het heeft alles te maken met de in ons land heerschen- de opvatting, dat het behalen van een aca- demischen graad, met daaraan verbonden titel, superioriteit inhoudt. De gedachte „de knappe jongens gaan studeeren, de anderen niet", overheerscht en dus stellen ouders er een eer in, hun kinderen te laten studeeren al liggen hun begaafdheden in een andere lijn. Deze eenzijdige beschouwing wordt voort durend weersproken door de erkende be kwaamheden van allerlei menschen die direct van school in de practijk zijn gegaan en b.v. leiders van belangrijke bedrijven zijn gewor den. Niemand zal beweren dat die menschen minder „knap" of minder bekwaam zijn dan allerlei afgestudeerden die in hun vak eigen lijk niet veel tot stand brengen. Integendeel. Maar men maakt deze vergelijkingen niet, weigert te erkennen dat andere begaafdheden nevens studie-begaafdheid kunnen staan, in- plaats van eronder, en houdt bovendien reke ning met den „goodwill", die een titel inhoudt. Daarom studeeren velen in de rechten, die met deze studie geen ander practisch resul taat verwerven dan „mr." voor hun naam. Zoodra zij afgestudeerd zijn gaan ze een to taal andere richting uit en in vele gevallen was het beter voor henzelf geweest als zij die maar dadelijk gekozen hadden. Ook in de Journalistiek heb ik meermalen kunnen waar nemen dat dit beter ware geweest. Het gaat niet in alle gevallen op, maar wel vaak. En hetzelfde heeft men mij dikwijls omtrent andere beroepen verzekerd. Maar voor de ouders en de kinderen zijn zulke beslissingen op het oogenblik, dat ze genomen moeten worden, vaak heel moeilijk. Want die goodwill van don titel, al betreft ze een heel ander vak dan uitgeoefend moet worden en al zal de gedane studie daarin dikwijls geheel in het vergeetboek raken, telt in ons land inderdaad mee. Er komt natuur lijk bij dat de studietijd, zeker voor corps leden, zijn opvoedende waarde heeft en een zeker gemak van beweging, aanpassingsver mogen en ook relaties voor de toekomst ont wikkelt. Ik wil maar zeggen dat de aanpassing van het onderwijs aan de practijk kanten heeft, (De Amerikaansche Raad van Onderwijs heeft "besloten voor loopig geen nieuwe landkaarten van Europa te doen vervaardigen, daar geen "gelijke tred kan wor den gehouden met de grenswijzi gingen in Midden-Europa.) Een landkaart maken is een vak, Dat arbeid vergt van vele weken, Dat wordt maar niet zoo met gemak En in een ommezien bekeken. Wanneer je, dan toch eindlijk klaar, Verneemt dat j' arbeid is verloren, Die grens is weer verlegd naar daar, Dan laat je krasse woorden hooren. Dan kun je wel weer aan den gang, Maar spoedig ben je weer verkouden, Dat jaagt den kalmste op de stang, Dat 's op den duur niet uit te houden. Amerika heeft dus voor kort, Het kaartspel nu maar opgegeven, Niet voor Europa kalmer wordt, Zal men weer kaarten uit gaan geven. Als eenmaal 't Oude Werelddeel, Zijn kaartje weer komt presenteeren Als positief en officiéél, Zal men het ook de jeugd weer leeren. Voordien is 't niet de moeite waard, Europa in de kaart te kijken, Er is voldoende nagekaart, 't Eindresultaat moet nu eerst blijken. P. GASUS. die niet alleen de onderwijs-organisatie maar ook de in Nederland heerschende opvattingen Plan voor financiering van Joodsche emigratie. WASHINGTON, 19 Januari (Reuter). Bij het departement van buitenlandsche 'zaken is vandaag een plan voorgelegd inzake de aanwending van uitstaande oorlogsschulden voor de financiering van de Joodsche emi gratie en vestiging. Charles de Wey, de vroegere financieele adviseur van Polen, die dit plan heeft uit gewerkt, stelt voor, dat de landen die oor logsschulden moeten betalen aan de Ver- eenigde Staten deze bedragen in hun eigen munt zullen storten bij een internationale kolonisatiebank, waarvan het geheele bezit in handen zou zijn der Amerikaansche regeering. Lloyd George roert zich weer. Hernieuwde aanval op Chamberlain's politiek. In een gisteravond te Llandudno gehouden redevoering heeft Lloyd George Chamberlain scherp aange vallen en den premier ervan beschul digd te buigen en te kruipen voor de dictators. Zijn bezoek aan Rome heeft volgens Lloyd George de vrees voor oorlog slechts doen toenemen. De meest grimmige commentaren op de re sultaten van de bezoeken aan München en Rome kunnen, aldus Lloyd George, gevonden worden in twee dingen, die erop gevolgd zijn. Het eene is, dat Chamberlain onmiddellijk na zijn terugkeer uit München. toen hij vrede voor onze generatie aankondigde, een nieuw ministerie vormde voor de bescherming van Britsche steden tegen Duitsche luchtaanval len, en het andere dat na zijn terugkeer uit Rome de eerste twee collega's, die hij voor overleg ontbood, de ministers waren voor de bescherming tegen luchtaanvallen en de mili taire vliegtuigproductie. Wel verre van een bevrediging te koopen, heeft de beruchte over gave van München de dictators aangemoedigd tot nog grootere tentoonspreiding van onbe schaamdheid. De politiek van overgave om een tijdelijken vrede te koopen is een afgrijselijke mislukking geweest en wij zijn thans tot het punt genaderd, waarop de democratieën niet meer kunnen toegeven zonder een vernedering, welke zelfs voor de weekhartigste en domste ministeries in Engeland en Frankrijk te ver achtelijk is. De Londensche beeldhouwer Sir William Gos- combe vervaardigt een beeld, van wijlen koning George Vdat te Liverpool een plaats zal krijgen. Een deodelijk ongeluk te Rotterdam. Moeilijkheden met opgeschoten jongens. Alle gemeentebesturen in de provincie hadden tot het houden van dezeverduisteringsoefening opdracht gekregen. Voor de scheepvaart waren speciale richtlijnen vastgesteld. De onder de departementen van Defensie, Justitie, ën Water staat ressorteerende diensten, welke daarvoor in aanmerking kwamen, als loodswezen, rijkspoli tie, verkeersinspectie en rijkswaterstaat, alsmede de provinciale waterstaat en de directie der Ned. Spoorwëgën verleenden medewerking - aan de oefening. Zuid-Holland is uit luchtbeschermingsoogpunt een moeilijke provincie, wegens de vele en groo te doelen, welke het een vliegenden aanvaller biedt. Vooral de grootste haven des lands en de zetel der regeering, Rotterdam en Den Haag, maken deze provincie tot een voor de organisa tie der passieve verdediging op den grond zoo hoogst belangrijk object. Een doodelijk ongeluk. Bij de verduisteringsoefening te Rot terdam is in de Maashaven een doode lijk ongeluk gebeurd. Daar wilde om ongeveer kwart voor tien de 16-jarige messroom-bediende K. Franssen aan boord van het Deensche schip „Nancy" terugkeeren. Door 'de duisternis misleid raakte hij echter te water. Een bü de oefening betrokken brand weerman en een burger zijn den jongen direct nagesprongen, doch toen zij hem ophaalden waren de levensgeesten reeds geweken. Intusschen hebben de twee mannén, die te water gesprongen waren, het oók nog kwaad te ver antwoorden gehad. Volgens de Tel. hèeft men óok bij hën geruimën tijd kunstmatige ademha ling moeten toepassen. Twee ongelukjes In de Residentie. In de Residentie is de verduisteringsproef na genoeg zonder ongevallen verloopen. Slechts twee incidentjes werden gerappor teerd. Op den Zuid Buitensingel reed otn tien uur een 18-jarige wielrijder het water in; hij wist zich, met de hulp van voorbijgangers, tij dig te redden en werd daarpp ter observatie naar het R.-Ki Ziekenhuis aan het Westeinde overgebracht. 1 En op' den Rijswijkscheweg, bij de Laakbrug, kwam een 31-jarige vrouw in onzachte aanra king met een wagen van lijn 10, waarbij zij lichtelijk aan het hoofd werd gewond. Treinrit door de ver duisterde provincie. Op het stationsemplacement te 's-Gravenhage stond om acht uur een extra-trein gereed, waar mede een aantal autoriteiten een rondrit door de verduisterde provincie zou maken. Om half negen lag het station H.S.M. te Den Haag volkomen in het duister, de helle electri- sche verlichting van den gereedstaanden - trein werd uitgedraaid en men zocht zichzelf in het licht van brandende sigaretten en nauwelijks schijnende zaklantaarns. In de buitenwijken van Den Haag bleken ver schillende bewoners nog niet begrepen te heb ben, dat hun huizen inderdaad geen licht naar buiten mogen uitstralen. Tusschen Den Haag en Delft echter was het vrijwel volkomen donker en slechts hier en daar deed een flauw schijnsel de aanwezigheid van een woning vermoeden. Hetzelfde effect maakte'de route tusschen Delft en Rotterdam, doch bij Schiedam begonnen de stadslichten wederom op de reizigers aan te ko men. Rotterdam was, van buiten af gezien, slecht verduisterd. Na een kort oponthoud in Rotterdam op het station D.P. vertrok de trein in omgekeerde richting naar Gouda. Deze stad zelf was uitstekend verduisterd, maar het toppunt van donkerte beleefden wij _op den weg tusschen Woerden en Leiden, waar plaatsen als Alfèn aan den Rijn en Bodegraven als van de aarde verdwenen schenen. De uni versiteitsstad Leiden echter was weer minder geslaag in haar verduisteringspoging. Wij wa ren in Leiden evenwel verwend door de abso lute duisternis in de omgeving van Alfen aan den Rijn. Van Leiden af werd de tocht beëindigd met de korte route naar Den Haag en ongeveer bij Voorschoten zagen wij tegen den hemel dat de stadsverlichting van Leiden wederom werd aan gestoken op volle sterkte en na raadpleging van de diverse horloges bleek dat de verduisterings- oefenirig in de provincie Zuid-Holland tot het verleden behoorde. Hoewel er altijd nog menschen zullen blijven die niet medewerken, was de algemeene indruk toch, dat het publiek uitstekend zijn best had gedaan om deze oefening te doen slagen. Een woord van lof komt ongetwijfeld toe aan de leiding van de Nederlandsche Spoorwegen, welke er voor gezorgd had, dat de verschillende stations in een absoluut duister gehuld waren, waarin het personeel, gewapend met blauwe zaklantaarns, zich als een schim voortbewoog. De oefeningen in Rotterdam. De Rótterdamsche hoofdcommissaris van poli tie, m.r.-L. .Eüïthovén, .was na afloop van de, oefening van meening, dat, voor wat Rotterdam betreft, deze tweede verduisteringsproef bijzon der goed was geslaagd en dat het publiek zich in het algemeen ook zeer goed aan de voorge schreven maatregelen had gehouden. Slechts in een enkel geval was het noodig geweest, dat men zich ter waarschuwing toegang tot enkele woningen, waar niet genoeg afschermingsmaat regelen waren genomen, moest verschaffen. De straatjeugd had, zoo zeide mr. Einthoven, zich in verschillende deelen van de stad nog al mis dragen. Aan den linker Maasoever was de politie er zelfs toe overgegaan met den gummiknuppel in te grijpen. Op de Hoogstraat was een winkelruit van een magazijn tijdens de verduistering ingedrukt. De politie had een groot aantal zaklantaarns, waar van ook vooral door de jeugd misbruik was ge maakt, in beslag genomen. Voor wat betreft de oefening op de rivier was alles uitstekend ver loopen. Er waren geen schepen uitgegaan. Slechts enkele inkomende schepen waren ter hoogte van Waalhaven gemeerd. Te Delft zijn ruiten ingegooid van Kreymborg en hotel Central. Vliegtocht afgelast. Wegens den mist is de vliegtocht over Zuid- Holland in verband met de luchtbeschermings oefening gisteravond niet doorgegaan. Het had VRIJDAG 20 JANUARI 1939 Abounementen per week f0.12l/ï, per maand f0.52'/2, per 3 maanden fl.55t franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertenticn» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. geen zin bij den dichten nevel een inspectie tocht te houden over het gebied van de ver duisteringsoefening, daar men toch niet zou hebben kunnen constateeren, of er overtreders waren, die hun lichten lieten branden. Onver- richterzake zijn daarom de verschillende auto riteiten, die reeds op Schiphol waren saamge- komen, naar huis gegaan. Britsche Arbeiderspartij eischt opheffiug der non-interventie. Eisch aan Chamberlain. De National Council of Labour, die het vak- vereenigingscongres, de Arbeiderspartij en de parlementaire fractie dezer partij vertegen woordigt, heeft in een schrijven aan Cham berlain geëischt, dat onverwijld stappen wor den genomen om de overeenkomst inzake niet- inmenging in Spanje op te zeggen. In de mo tiveering van dezen eisch wordt gezegd, dat Duitschland en Italië zich nimmer aan de over eenkomst hebben gehouden. BILJARTEN. Eerste klas groot biljart kader 45-2. Donderdag zijn deze biljartwedstrijden te Amsterdam begonnen. De uitslagen der eerste partijen waren: Jacobs 400 37 55 10.81 Van Vliet 400 37 68 10.81 De Leeuw 400 26 80 15.38 Van Loon 245 26 67 9.42 KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND 3E KL. DRIEBANDEN. Voor het kampioenschap om den nationalen titel der 3e klasse over driebanden op de groote tafel met een moyenne van 0.250 tot 0.400, dat op 10, 11 en 12 Februari e.k. door de ,,'s Gra- venhaagsche B. C." georganiseerd wordt, heb ben zich 36 spelers aangemeld. DE „Z. H. B.-BEKER". Het tournooi om dezen wisselprijs, dat door de club „Insulinde" georganiseerd wordt, is door ziekte van enkele spelers Woensdag- en Don derdagavond niet kunnen doorgaan; het is nu bepaald op dezelfde dagen van de volgende week, benevens Dinsdag. VOETBAL. D. F. C.—V. S. V. V.S.V. vertrekt als volgt: Michel, N. N., Van Osch, Van den Gevel, De Vries, Kunst. Döhring, Balvers, Van der Lugt, Bot, Sterk. LAWNTENNÏS. BUDGE—VINES. Uit St. Louis: De tiende ontmoeting tus schen Budge en Vines werd door Budge ge wonnen (63, 63), zoodat deze thans leidt met 64 overwinningen. SCHAKEN. HET TOURNOOI TE MOSKOU. De resultaten van de partijen in de twaalfde ronde luiden als volgt: MakagonovReshevsky 10. RabinovichFlohr 01. Kan—Keres VzVz- Belavenetz—Goglidze Vz—Vz- RagozinPanov VzVz- BondarevskyLiliënthal afgebroken. SmyslovLoewenfisch afgebroken. Konstantinopolsky—Romanovsky afgebroken AlatortzevTolouch afgebroken. De stand is thans: 1. Rabinovich 6Vz punt plus 1 afgebroken partij; 2. en 3. Makagonov en Belavenetz ieder 6 punten plus twee afgebroken partijen; 4. en 5. Keres en Ragozin, ieder 5V2 punt plus twee afgebroken partijen; 6. Smyslov 4>/2 punt plus vier afgebroken partijen; 7. Kan 4'/2 punt plus drie afgebroken partijen (uit 11). 8. Tolouch 4'/2 punt plus twee afgebroken partijen; 9. Flohr 4 punten plus vier afgebroken partijen (uit 11); 10. Goglidze 4 punten plus vier af gebroken partijen; 11. Reshevsky 3>/2 punt plus zes afgebroken partijen; 12. Liliënthal 3J/2 punt plus vijf afgebroken partijen; 13. Loewenfisch 3 punten plus zes afgebroken partijen; 14. Konstantinopolsky 3 punten plus vijf afge broken partijen; 15. en 16. Bondarevsky efi Alatortzev. 2Vz punt plus vijf afgebroken partijen; 17. Panov 2!/2 punt plus vier afge broken partijen (uit 11); 18. Romanovsky lVz punt plus vijf afgebroken partijen (uit 11). IJS-HOCKEY. PLOEG VAN AMERIKA TE AMSTERDAM GEKLOPT. De Amerikaansche IJshockeyploeg heeft Donderdagavond te Amsterdam tegen de Euro- peesche Canadeezen gespeeld. Laatstgenoem den wonnen met 43. De uitslagen der drie speeltijden waren 22, 00 en 21. KORFBAL HAARL. KORFBALBOND. DE ADSPIRANTENWEDSTRIJDEN VOOR ZATERDAG. De tijdelijk afgebroken adspirantencompetitie begint Zaterdagmiddag weer in haar geheel. Oosterkwartier a neemt het op tegen Onder Ons. Beide hebben acht punten, doch speelden respectievelijk vijf en zeven wedstrijden. O.K. a lijkt ons dan ook sterker. Haarlem b ontvangt Watervliet, dat kam pioenskansen heeft. Meerlebosch a zal hoogst waarschijnlijk de mindere blijken van T.H.B., dat een goede tweede op 't lijstje is. Sport Ver eent moet winnen van O.K. b, dat nog geen punt behaalde. E.H.S. zal, gezien de tot nog toe behaalde re sultaten, acht punten uit vijf wedstrijden, wel sterker blijken dan O.K. c. Het. ongeslagen N. Flora zal aan Aurora, dat heel wat meer oefea- de, wel de punten moeten afstaan.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1