IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Schacht's Heengaan. Vliegtuig gedwongen op zee te dalen. Drie hunner vermoedelijk verdronken. Kleinzoon vermoordde zijn grootmoeder. Berooving was het plan. Nog meer mutaties bij de Duitsche Rijksbank. 24e JAARGANG No. 70 Uitgave Lourcn» Coster. Maatschappij voor Courant Uitgaven en 41gem. Drukkerij N. V Groote Houtstraat 93, Haarlem, Tel. 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJ muiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredactenr: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 23 JANUARI '39 Abonnementen per week f0.12'/j, per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12, Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden niededeelingen dubbele prijs. Advertentie» van Vraag en Aanbod 1-3 regel» f 0.25, elke regel meer f 0.10. Niet alleen in buitenlandsche aangelegen heden pleegt de Duitsche dictator tot plotse linge daden over te gaan. Het nemen van ver rassende besluiten ligt blijkbaar in zijn na tuur. Men kan het ook als een weloverwogen methode zien, die erop berekend is, juist door het onverwachte den indruk van bijzondere daadkracht bij de massa te versterken, maar al wat diegenen, die hem goed kennen, tot dusver over zijn natuur geschreven en ge openbaard hebben, doet vermoeden dat hij intuïtief op deze wijze handelt. Zoo heeft -hij nu plotseling dr. Hjalmar Schacht van het presidium van de Rijksbank ontheven en de minister van Economische Zaken, dr. Walter Funk, die nog maar heel kort geleden tot dezen hoogen post geroepen werd, is nu alleen leider der Duitsche economische politiek. Weliswaar blijft Schacht rijksminister, bestemd voor het vervullen van bijzondere op drachten, die niet nader gedefinieerd worden, en heeft hij een brief met warme dankbetui gingen van den Führer ontvangen, maar zijn groote rol schijnt thans uitgespeeld. Dat is van veel belang, want deze overgebleven groote figuur uit den tijd der republiek was er niet alleen op kunstige wijze in geslaagd het Duit sche financiëele kaartenhuis overeind te hou den, maar werd bovendien door buitenlandsche deskundigen nog immer beschouwd als de man, die zich door zakelijke bankiersoverwegingen liet leiden en tot geen financiëel avontuur be reid was. Herhaaldelijk zijn er in de jaren van het nieuwe Duitsche bewind berichten ver spreid omtrent wrijving tusschen Schacht en andere ministers, tegen wier te hooge uitgaven liij zich verzette. Zoolang hij minister van Economische Zaken en president van de Rijks bank tevens was scheen zijn beleid, door hem als noodzakelijk beschouwd om inflatie te voorkomen, te zegevieren. De inleiding van Goering's Vier jaren-plan en de opvolging, nu een jaar geleden, van Schacht door Funk als minister van Economische Zaken maakten het duidelijk dat een andere richting zich baan brak. Radicaler opvattingen in de partij zetten hun autarkischen wil door. De onafhankelijk heid van de Rijksbank verdween in theorie, maar de persoonlijkheid van Schacht, een man van ongetwijfeld zeer ongewone bekwaamhe den, liet zich in de practijk toch nog gelden. Bovendien werd gedurende dit laatste jaar steeds nog de indruk gewekt dat hij niet alleen1 op zeer goeden voet met Hitler was gebleven, maar bovendien met dr. Walter Funk in vrede en-vriendschap samenwerkte. Dat moge zoo ge weest zijn, maar nu is die samenwerking uit. Eén dag voor zijn aftreden sprak de woord voerder der Duitsche regeering geruchten om- trent Ophanden zijnde wijzigingen in de samen steling van het kabinet nog categorisch tegen. 'Op-den dag zelf, waarop Schacht van het pre-" - sidium der Rijksbank ontheven werd, verscheen nog een artikel van hem waarin hij, ondertee kenend met naam en functie, zijn beleid op nieuw uiteenzette. Niet alleen voor het buitenland maar ook voor de leidende kringen in Berlijn, wellicht zelfs voor dr. Hjalmar Schacht zelf is zijn ontheffing uit zijn ambt dan ook als een vol komen verrassing gekomen. En bijzonder groot was wel de verbazing van den Amerikaan Rublee, die namens het Internationale Comité voor de Joodsche vluchtelingen met Schacht aan het onderhandelen was over de finan ciëele regeling der emigratie en die plotseling de mededeeling kreeg dat de onderhandelingen werden afgebroken. Hetgeen bij de Duitsche Joden natuurlijk weer nieuwe ontsteltenis ge wekt heeft. Temidden van de tallooze geruchten en ver onderstellingen die omtrent de nieuwe Duitsche economische politiek worden geuit valt de be wering op, dat dr. Funk een verruiming van de credietpolitiek zou voorstaan terwijl de minis ter van Financiën, Schwerïn van Krosigk, pas nog in een rede de verklaring heeft afgelegd dat van credietverruiming wegens het beëindi gen van de werkloosheid verder geen sprake kon zijn. Dit teekent wel den toestand, die blijkbaar plotseling in een geheel nieuwe phase is getreden, waarop zelfs de naast-belangheb benden niet verdacht waren. Men zal even moeten afwachten wat nu gaat geschieden. Als symptoom van den Duitschen economischen toestand is het gebeurde niet moedgevend, om dat de in Europa heerschende gevaren veeleer vergroot zouden worden door een financieele crisis in Duitschland. Men vraagt zich opnieuw af hoe lang die nog zal kunnen worden ver meden. R. P. Dootlelijke val op een perron. Op het station te Dordrecht werd Zondag ochtend omstreeks elf uur de 56-jarige slager A. Kooy, wonende in de Hendrikstraat aldaar, vermoedelijk door de groote inspanning onwel, toen hij hard het perron opliep. De man viel voorover en kwam ongelukkig juist met de slaap op een op het perron staande handle van een wissel terecht. Hij werd zwaar gewond opgenomen en overleed kort daarop. DE LANDBOUWCRISISWET VAN TOEPAS SING OP GEWASSEN VAN DEN TUINBOUW. '-GRAVENHAGE, 21 Januari. Heden is uitgegeven: Staatsblad no. 640, besluit van 12 Jannuari 1939, houdende toepassing van de artikelen 9, 13, 13b en 14 der Landbouwcrisis- wet 1933, van het crisis-organisatiebesluit 1933 en het crisis-heffingsbesluit 1933 op gewassen van den tuinbouw (crisis-tuinbouwbesluit 1939 I (datum van inwerkingtreding 23 Januari 1939). Passagiers en bemanning dreven urenlang hulpeloos rond. Zaterdagmiddag werd te New York bekend, dat de „Cavalier", een vliegtuig van de Imperial Airways, dat dienst doet tusschen New York en de Ber muda-eilanden, een noodlanding op zee had moeten maken, doordat tengevol ge van ijsvorming de motoren weiger den. Het vliegtuig bleek het woord sin king („wij zinken") te hebben uitge zonden. Onmiddellijk nadat de noodseinen waren op gevangen trokken watervliegtuigen, twee Ca- nadeesche torpedojagers en verscheidene sche pen er op uit om het toestel, aan boord waar van zich een bemanning van vijf koppen en acht passagiers bevonden, te hulp te snellen. Van Langleyfield in Virginia steeg het z.g. „Vliegende .Fort" op met stukken hout en rub ber zittingen om deze zoo noodig in zee te la ten vallen. Nadat geruimen tijd door de vlieg tuigen en schepen was gezocht, is het vaartuig „Esso Baytown" er tenslotte in geslaagd het wrak van het toestel te vinden. Tien der inzittenden werden gered. Zij verkeerden in volkomen uit- geputten toestand. Drie andere inzittenden van het vliegtuig worden vermist en men vreest dat zij verdronken zijn. De kotter van de kustwacht „Champlain" zoekt nog de omgeving af met sterke zoeklich ten, hoewel men weinig hoop heeft. Te zes uur Zondagochtend is het stoomschip „Erie" bij de „Esso Baytown" aangekomen en de dokter van dit schip heeft zich onmiddellijk naar de „Esso Baytown" begeven om de gered den hulp te verleenen. De tien overlevenden hebben later medegedeeld, dat zij zich gedurende tien uur aan het wrak van het vlieg tuig hebben vastgeklemd. Ieder oogen- blik dreigde het wrak te zinken, alleen de vleugels staken nog boven het water uit en hierop hadden bemanning en passagiers met doorweekte kleeren en verklëumd van koude zich vastge klemd. Drie personen raakten bewus teloos en werden door de golven in zee geslagen, vermoedelijk zijn zij verdronken. Onder de passagiers bevond zich een echt paar, dat voor zijn veertigjarig huwelijkfeest een vacantiereisje naar de Bermuda-eilan den maakte. Eén van de andere geredden had onlangs een ongeluk gehad, waarbij hij een arm brak. Toch wist hij zich vast te hou den. Zoeken naar de vermisten gestaakt. De Amerikaansche kustwacht heeft nader medegedeeld, dat het zoeken naar de vermiste inzittenden van de vliegboot „Chevalier" gestaakt is, daar het volgens de mededeelingen van de overlevenden geen twijfel lijdt, dat de vermisten verdronken zijn. De vermisten zijn twee Amerikaansehe pas sagiers en de steward, een Engelschman. Luchtvaartdeskundigen schrijven het ongeluk toe aan het bevriezen van den carburateur. Men neemt verder aan, dat de romp, niet zoo gebouwd was, dat hij bij een normale zee drijvende moest blijven, door het plotseling hard neerkomen op het water lek geslagen is. De geredde inzittenden van de „Cavalier" hebben medegedeeld, dat de vliegboot zoo snel zonk, dat niemand gelegenheid had om de reddingsgordels om te doen. Men meent te weten, dat de toestand van de geredden, met uitzondering van den voerder Alderson, redelijk wel is. Te Bremen is de nieuwe Duitsche kruiser „Seydlitz" van stapel geloopen. Deze oorlogsbodem meet 10.000 ton. Daarna haar geld gestolen. Een afschuwelijk misdrijf is Zaterdag in het hartje van den Jordaan te Amsterdam gepleegd. Een 82-jarige vrouw is op vreese- lijke wijze in haar woning, Lindengracht 148, eerste étage, ver moord. In verband hiermede is haar 19-jarige kleinzoon gearres teerd, die aanvankelijk ontkende, dat hij den moord had gepleegd, doch na strenge ondervraging Zondag een bekentenis aflegde. Drie andere mannen zijn in verband met deze misdaad gearresteerd. Ook twee helers gearresteerd. Snel en goed werk der politie. De vrouw, die reeds jarenlang weduwe is, woonde ruim acht maanden op de kleine étage boven den grutterswinkel van J. Wildeboer. Zij was een eenzelvige vrouw, die met heel weinig menschen omging. Zij heeft één ge huwde dochter, een 42-jarige vrouw, die met haar gezin op de Palmgracht woont. Deze vrouw, tie moeder van den ge arresteerden jongen, heeft Zaterdag middag om ruim half drie het afgrij selijk misdrijf ontdekt. Zij kwam (bij haar moeder op bezoek, belde, doch er werd niet opengedaan. Zij begreep er niets van en belde toen bij de buren op twee hoog. De weduwe Polder open de de deur en de dochter liep naar de achterkamer, waar zij tot haar ver bazing haar hoogbejaarde moeder gekleed op bed zag liggen. Op haar vraag of zij ziek was kreeg zij geen antwoord. Tot haar ontzetting zag zij dat de oude vrouw dood was. Op haar gezicht lag een handdoek en daaroverheen had de moordenaar want het was direct duidelijk, dat hier een misdaad was gepleegd, een kussen gelegd. De voeten van de vrouw waren met een touw gebonden. Luid gillende riep de dochter om hulp, de buurvrouw, die haar binnengelaten had en diens zoon kwamen op het geroep: „Help, help, ze hebben m'n moeder vermoord' naar HOOG WATER IN DUITSCHLAND. Dc Kij; heelt bij Koblenz de oevers dezer stad onder water gezet, beneden. Direct waarschuwde de jongen Pol der een politie-agent, die op de gewone Za- terdagmarkt, die op de Lindengracht wordt gehouden, surveilleerde. Na een kort onder zoek waarschuwde hij het bureau Marnix- straat en eenige oogenblikken later was het geheele politie- en justitie-apparaat in volle werking om den laffen moordenaar van de oude vrouw op te sporen. In de woning werd een uitgebreid onder zoek ingesteld. De kamer, die netjes gemeubileerd is, ver toonde geen spoor van een worsteling. De bovenbewoners hadden geen enkel gerucht ge hoord. Ook hadden zij de huisbel van de oude vrouw niet hooren overgaan, zoodat zij niet konden zeggen of er des morgens bezoek was gewee.st. Twee kleinzoons verhoord. Twee kleinzoons van de oude vrouw kin deren van de dochter die het misdrijf ont dekte een veertienjarige jongen en een twintigjarige jongen, werden op het politie bureau aan een scherp verhoor onderworpen. De oudste is een negentienjarige jongen, die eenigen tijd bij zijn grootmoeder heeft inge woond, doch die thans op een kamer in de Boomstraat woont. De dochter van de vermoorde vrouw ver telde ons: „Mijn moeder was een eigenaardige vrouw. Ze was hoewel ze een goed pensioen heeft en er op de markt met het vischschoonmaken nog een aardig stuivertje bijverdiende heel erg zuinig. „Gierig" noemde de dochter haar moeder. „Zij wilde me zelfs liever niet uit de moeilijkheden helpen. Ik leende wel eens voor een paar dagen geld van haar, maar dan moest ik, om vier gulden te krijgen, een pak van m'n zoon of mijn man in onderpand ge ven. En ze wees op een pak, dat ze bij zich droeg. Dat had ik meegebracht om bij mijn eigen moeder te beleenen". In de woning van de oude vrouw werden aanteekeningen en boekjes gevonden, waaruit bleek dat zij in de Jordaan vele klantjes had, wien zij geld leende tegen interest. De oudste kleinzoon werd na op het politie bureau uitvoerig verhoord te zijn, per auto naar de woning aan de Lindengracht terugge bracht ter confrontatie met het lijk. Hij hield echter vol onschuldig te zijn Werkloosen 40 gulden op zak. Deze kleinzoon stond niet gunstig bekend. Hij moest, volgens getuigenverklaringen, een onverschillige, ruwe jongen zijn, die liever lui dan moe was. Hij heeft geruimen tijd bij zijn grootmoeder ingewoond. Bij zijn arrestatie had hij ongeveer 40 in zijn zak, hoewel hij werkloos was. Voorts had hij pas 's morgens een jas uit de bank van leening gehaald. In het huis van de vermoorde vrouw is nog een bedrag van tachtig gulden gevonden, doch men vermoedde aanstonds, dat er nog een aanzienlijk hooger bedrag was geweest. De jongen ontkende tijdens de confrontatie de misdaad te hebben gepleegd. Wel gaf hij toe, dat hij Vrijdagavond nog bij zijn groot moeder, die van haar kant goed met hem op kon schieten, aangebeld heeft. Zij wilde hem toen echter niet toelaten. In de buurt ging het praatje, dat de jongen zijn grootmoeder herhaaldelijk had bedreigd. Bekentenis. Zondagmorgen heeft de jongen, de 19- jarige Frans E. echter na een langdurig ver hoor tenslotte toegegeven, dat hij dén moord had gepleegd. De jongen gaf aanvankelijk de volgende lezing van het geval: Hij was Vrijdagavond aan de woning van zijn grootmoeder gekomen met de bedoeling bij haar te eten, wat hij meermalen deed. Op zijn bellen kreeg hij echter geen gehoor. Hij liep een straatje om en kwam korten tijd latei- terug. Hij vond toen de deur naar de boven woning open en hij trof zijn grootmoeder in de keuken aan. Deze deed haar kleinzoon felle verwijten, dat hij haar geld had ontstolen. De jongen gaf dit toe, doch de oude vrouw was met deze bekentenis niet tevreden en zeide hem, dat zij aangifte bij de politie zou doen. De jongen wond zich steeds meer en meer op, zoo verklaarde hij tegen de politie, en hij smeekte haar geen aangifte van den diefstal te doen. omdat hij anders, zooals hij het uit drukte, de „lik" in zou gaan. Zij was echf- niet te vermurwen. Tijdens de woordenwisseling legde hi.i zijn hand op haar mond. Zij raakte toen aldus het verhaal van den jeugdigen boosdoener half bewusteloos. Vervolgens heeft hij haar op het bed neergelegd en hij duwde haar een sok, die hij toevallig in zijn zak zou hebben gehad, in den mond. Daarover heen snoerde hij een handdoek waarop hij een kussen legde. Hierop heeft hij de kleeren van de vrouw on derzocht en naar zijn zeggen heeft hij uit een geldzak, dien zij op het lichaam droeg, een som van tweehonderd gulden gestolen. De politie vermoedde echter, dat het gesto len bedrag grooter was. Doel was: berooving*. De kleinzoon is in den loop van den Zondag op zijn verklaringen teruggekomen. Daaruit bleek, dat hij niet naar zijn grootmoeder was gegaan om daar rustig te eten, maar dat hij wel degelijk de bedoeling had gehad om haar te berooven. Samen met een vriend, een 25-jarige werklooze man, die in de Houtrijk straat woont, is hij naar de woning gegaan. Toen hij boven was, heeft de kleinzoon zijn grootmoeder na een woordenwisseling overmeesterd en zijn hand op haar mond gelegd. Toen heeft hij zijn 25-jarigen vriend, die beneden aan de trap was blijven staan, een seintje gegeven, dat deze ook boven kon komen. Samen hebben zij toen het afschuwelijk misdrijf vol tooid. Zij hebben de vrouw een prop in den mond geduwd en gebonden op het bed gelegd. Het bleek toen ook, dat de oorspronkelijke meening van justitie en politie inderdaad juist was. De daders hebben n.l. geen 200, maar in totaal 400 buitgemaakt. Het geld hebben de misdadigers samen gedeeld. De vriend i3 Zondagmiddag door commissaris Schreuder en eenige rechercheurs in zijn woning ge arresteerd. Nog twee arrestaties. Maar het aantal menschen dat voordeel uit dezen roofmoord heeft getrokken, bleek nog grooter te zijn. De kleinzoon had n.l. 100 aan een zijner vrienden gegeven. Welke rol deze nog in het drama heeft ge speeld en of hij precies op de hoogte van de misdaad was, staat nog niet vast. Ook deze jongen, die een baantje als loop knecht had, is gearresteerd. De laatste had zijn aandeel in de buit grootendeels in vei ligheid gebracht bij een kennis te Rotterdam. Ook deze laatste is opgespoord en in zijn woonplaats gearresteerd. Nauwer verband met leger en S.A» De Duitsche regeering heeft naar Havas meldt, belangrijke maatregelen genomen ter versterking der Duitsche weermacht en tot het vormen van een nauwer verband tusschen le ger en S. A. Hitier heeft nl. gedecreteerd, dat het onderscheidingsteeken van de S. A. voort aan de waarde zal hebben van het militaire onderscheidingsteeken der bruine militie en den grondslag zal vormen van de militaire voor-opleiding. Elke Duitscher van zeventien jarigen leeftijd, die geschikt is voor den wa- pendienst, is verplicht het militaire onder scheidingsteeken der S. A. te verkrijgen als voorbereiding voor den militairen dienst. De soldaten die actieven dienst verricht hebben, zullen worden ingelijfd bij de z.g. „Wehrmann schaften", nieuwe formaties, die met de S. A. in nauw verband staan, en waar zij, naar ge land der behoeften van het geregelde leger, een speciale militaire training zullen onder gaan. Twee leden van hel directorium van hun functie ontheven. Staatssecretaris Brinkmann tot vice-president benoemd. Hitier heeft, naar het D. N. B. meldt de leden van het directorium der Rijksbank, vice-president Dreyse en rijksbankdirecteur Hülse uit hun functies ontheven. Tegelijkertijd heeft de Führer den staatssecretaris van het rijksministe rie van buitenlandsche zaken, Ru- dolf Brinkmann, benoemd tot lid van het directorium der Rijksbank, onder behoud van zijn functie van staats secretaris. Rijksminister van economische za ken en rijksbankpresident Funk heeft staatssecretaris Brinkmann be noemd tot vice-president van het di rectorium der rijksbank

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1