IJMUIDEN VELSEN Hoedenfantasie. Dolleman steekt oude vrouw dood. Haar man ernstig gewond. BURGERLIJKE STAND. Om het damkampioenschap van Nederland. Dukel haalt slechts één punt uit twee ronden. In de Zaterdagronde moest Dukel spelen tegen den Rotterdammer Idzerda. Wat is de D.C.IJ.'er toch een wisselvallige speler. Was hij de eerste twee ronden tegen de sterksten uit het tournooi buitengewoon goed op dreef, tegen den toch niet sterk gewaanden debutant Idzerda werd hij in een positie-partij als het ware overspeeld, zonder dat hij een aanwijsbare fout maakte. Na een lang eindspel gaf Dukel zich gewonnen. De uitslagen van deze ronde luiden: H. KinneginCohen 11 B Dukel—Idzerda 02 Keller—Raman 11 J. H. Vos—Bom 1—1 Druijf—v. d. Kraan 2—0 Rustenburg—Lochtenberg 2—0 DruijffRustenburg 02 Doordat de Rotterdamsche meester Ham door ziekte verhinderd is mee te spelen, is door het béstuur nog uitgenoodïgd zijn clubgenoot Kinnegin. Dukel moest in de vierde ronde te Rotter dam tegen dezen invaller uitkomen. Kinnegin probeerde het met den hekstellingvariant, die Dukel in het vergevorderde middenspel met ■Voordeel oploste. Aanvankelijk kreeg Dukel in het eindspel nog kansen, aoch na 5 uur spe len werd tot remise besloten. De uitslagen van de 4e ronde luiden: Cohenv. d. Kraan 20 LochtenbergDruijf 11 Vos—Rustenburg 11 KeilerBom 20 IdzerdaRaman 11 Kinnegin—Dukel 11 De stand na de vierde ronde luidt: R. C. Keiler 4 gesp. 6 p., Idzerda 3 gesp. 5 p., Rusten burg en Raman 4 gesp. 5 p., B. Dukel, J. Bom, N. Cohen 4 gesp. 4 p. Druijf 5 gesp. 4 p., J. H. Vos 4 gesp. 3 p.. W. v. d. Kraan 4 gesp. 3 p., H. Kinnegin 2 gesp. 2 p., C. J. Lochtenbdfg 4 gesp. 1 p. R.-K. Dam- en Schaakvereeniging „Gezellig Samenzijn''. Zondagmiddag speelde het juniores-dam- tiental van G.S. een wedstrijd tegen het junio- res-tiental van D.C.H. te Heemskerk. Met een jèugdig enthousiasme werd er aan weerskan ten gestreden, doch het gevolg van deze geest drift was, dat er over het algemeen veel te vlug gespeeld werd. Onnoodig te zeggen, dat er hierdoor vele fouten gemaakt werden. Het werd tenslotte een 12—8 overwinning voor de Heemskerk- sche jeugd. De gedetailleerde uitslag luidde als volgt: D.C.H. Juniores: G.S. Juniores: X H,- Beentjes—R. Zoontjes02 2. -C."~Dam—J. Weber 20 3. TL VonkA. Hoff - 0—2 4. F. FatélserJv Sikkelerus 2^-0 VendelW. Kramer 02 .6. P. LimmenS. Stevens 20 -:7. G. ZonneveldS. Schelvisch 02 -;8. O. BleijehdaalC. Slbotmans 20 - 9. K. Dekkerj. Hirs 20 10. N. BoonW. v. d. Zwet 20 Totaal 12i8 Ds. Zwiep ontving een beroep. Ds. A. Zwiep, predikant bij de Chr. Gerefor- meerd^;g5^ei^-el<al)iier ontving-'-een beroep van dé" cTirT Geref. Gemeente te Zwaagwest- einde. V :i •NEDERLANDSCH BIJBELGENOOTSCHAP. Woensdagavond houdt deplaatselijke af- - deeling van het Nederlandsch Bijbelgenoot schap een openbare bijeenkomst in de Bethle- hemkerk. Plaatselijke predikanten zullen het woord voeren. Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. De afdeeling Velsen van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling organiseert heden avond een lezing in „Ons Huis" Theo Thijssen uit Amsterdam zal spreken over eigen werk. RECORDVANGST VAN DUITSCHEN STOOM TRAWLER. De Duitsche stoomtrawler Jan Mayen kwam onlangs in Wesermünde van een reis van 20 dagen naar de Barentszee terug met niet min der dan 5000 centenaars (250 ton) visch en 70 vaten traan. Dit is de grootste reis, die ooit door. een Duitschen trawler werd ge maakt. „GAULEITER BüRCKEL". De reederij Huszmann en Hahn te Cux- haven heeft den op de Seebeckwerf te Weser- m tui de gebouwden stoomtrawler van de werf overgenomen en in de vaart gebracht. Deze trawler heeft een machine van 1000 P.K. en behaalde eenr behouden vaart van 13 mijl. voor V.Z.V. I op het kampioenschap natuurlijk toegenomen. Als derde wedstrijd volgde nu V.Z.V. II D.W.R. m. Bij V.Z.V. II was het samenspel aanvankelijk totaal verdwenen, waardoor vele kansen ver loren gingen. Bij het nemen van een strafworp, J. Wevers den bal in het net verdwijnen. De gelijkmaker kwam echter doordat de kee per van D.W.R. m den bal door het doel heen haalde. Deze gelijke stand werd tevens de ruststand. Na de rust maakt C. Broek onmiddellijk 21 voor V.Z.V. II. Doch ook nu weer kwam de gelijkmaker na een hevigen strijd voor het V.Z.V.-doel Een voorzet van P. Gottmer zette P. Duinker om in het beslissende doelpunt ten voordeele van V.Z.V. II, dat dus een 3—2 over winning boekte. Tot slot volgde „de Ham"—Haarlem II. Deze wedstrijd verliep zeer ongelukkig voor de Ham. In de eerste helft kreeg het een 3—0 achterstand. Haarlem II won tenslotte met 6—0. Propagandafilm Prot. Christel. Blindenonderwijs In de Gereformeerde Kerk aan den Ko ningsweg werd Vrijdag een propaganda- avond gehouden ten bate van het Protes- tantsch Chr. Blindenonderwijs, waarbij de interessante film der school „Bartimeüs" te Zeist werd gedraaid. In den loop van den mid dag was deze reeds vertoond aan een 150-tal leerlingen van scholen alhier. Te ruim acht uur opende Dr. van Katwijk de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze en droeg vervol gens de leiding over aan den heer H. Timmer uit Haarlem. Van de school Bartimeüs slaag den vorig jaar twee der blinde leerlingen voor het Mulo-diploma. De film geeft frap pante staaltjes te zien van vaardigheid op al lerlei gebied, niet alleen van handenarbeid, maar ook van sportbeoefening als fietsen, zwemmen, voetballen, gymnastiek enz. Zelfs de verzorging van dieren ontbrak niet. De verzorging der konijnen was zeer interessant. Dat deze blinden door het hedendaagsche voorbeeldige onderwijs ten volle hun plaats in het maatschappelijk leven kunnen inne men, werd evenzeer gedemonstreerd. Een oud-leerling dezer school, de heer J. Cleeren te Velsen woonachtig en als correspondent in dienst der Hoogovens typte op volmaakte wijze een brief welke hem werd gedicteerd. Zoo is er een tweetal in dienst der N.V. Philips te Eindhoven als correspondent voor vreemde talen; een van hen is 5 talen machtig, terwijl Waterpolo in liet Velserbad. De kansen van V. Z. V. I stijgen. Voor de wintercompetitie om het kampioen schap-van den kring Haarlem werden gister avond wederom vier wedstrijden gespeeld. De eerste wedstrijd was Nereus mHaar lem EU. Nereus III liet direct na het begin een kans voorbij gaan, hetgeen zich tijdens den wedstrijd nog al eens herhaalde. Haarlem III maakte het eerste doelpunt. Verdere doel punten. werden voor de rust niet meer ge maakt. In de tweede helft ging de strijd gelijk op. Er werden geen doelpunten gemaakt en de eindstand was onveranderd (10) voor Haar lem Hl. Vermeld zijn hier nog, dat deze wedstrijd geleid werd door G. Janus, het eerste V.Z.V.- lid, dat het tot scheidsrechter gebracht heeft. De tweede wedstrijd was Nereus I—H.P.C. II. Nereus had snel den slag te pakken en maakte weldra 10. Door een voor beide zeventallen onverwacht schot, ontstond vlak voor de rust, de gelijkmaker. In de tweede helft maakt G. de Vries 21 voor H.P.C. met een goed geplaatsten bal, Nereus kon het niet meer tot den gelijkmaker brengen en verloor den strijd dust met 21. Het was een spannende en sensatievolle wed- _5trijd en doordat Nereus verloor, is de kans (Te Parijs is bij een feestmaaltijd een vleeschschotel opgediend, die kunstig was opgemaakt in den vorm van een dameshoed.) De menschen, aan dien Franschen disch gezeten, Hebben waarschijnlijk dit gerecht begroet, Al zuchtend: heb je 't ooit zoo zout gegeten, Dat 's vleesch noch visch, dat is een dameshoed. Maar ik zou willen weten, welke normen, Tot de herkenning hen hebben geleid, Een dameshoed toont zich in alle vormen, In dezen vreemden dameshoedentijd. Je vraagt je af: wat heeft den kok bewogen. Tot zoo'n vermomming, zweefde hem wellicht Een soort gehakt-balcostumé voor oogen, Dat hij die spijs zoo vreemd heeft aangericht? Of waren zij, die om de tafel zaten, Soms allen in het dameshoedenvak, Zoodat er in den schotel, dien zij aten, Een soort symbolische bedoeling stak? Ik vind het altijd zonde van de spijzen, Die men tot zooiets etensvreemd vermomt, Omdat het op de een of andre wijze, Den smaak toch zeker niet ten goede komt. Maar bovendien lijkt er gevaar te vreezen, Wanneer een hoedontwerpster hiervan hoort, Ik vrees, dat het weieens zou kunnen wezen, Dat dit als inspiratie haar bekoort. Zij stelt zich voor in haar ontwerpsterwoede, Hóe zulk een vleeschschotel als hoed het doet, De mode moog' de vrouw ervoor behoeden, Dat zij naar dit model nog wordt behoed. P. GASU5. weer een ander een bloeiende rijwielzaak be heert. Het was een mooie avond welke zich in de belangstelling van zeer velen mocht ver heugen. Aan het slot sprak dr. Van Katwijk een warm woord van aanbeveling om dit mooie werk naar vermogen financieel en mo reel te steunen. DE PLANNEN VAN PAPYRUS. De personeelsvereeniging der N.V. Ver. Kon. Papierfabrieken Van Gelder Zonen „Papyrus" heeft voor den eersten avond in het nieuwe jaar, 27 Januari a.s. uitgenoodigd den heer Jan Drijver met een causerie over „Texel en zijn vogelleven", toegelicht met lantaarn plaatjes naar foto's van dezen natuuronder zoeker. Bovendien zal, indien de mogelijkheid daar- Ernstige misdaad te Losser. Zaterdagmiddag om ongeveer half twee is te Losser een moord aanslag gepleegd op het reeds bejaarde echtpaar De Boer in de Oldenzaalschestraat. Toen men het drama ontdekte, bleek de vrouw tengevolge van messteken reeds te zijn overleden. De man is over gebracht naar het ziekenhuis te Losser. In verband met dezen moordaanslag is in zijn woning gearresteerd de echtgenoot van een pleegdochter der slacht offers, een zekere W. Wiebier, wonende te Voswinkel. Tusschen het reeds bejaarde echtpaar en den man van de pleegdochter, bestond reeds langen tijd caieenigheid. Ook had deze man voortdurend ruzie met zijn 17-jarige dochter toe bestaat, een fraaie serie Burdet-vogel- films worden vertoond. Op 21 Februari komt Jo Spier voor „Pa pyrus". Een kunstavond van bijzonder gehalte, waarvoor het Hollandsch Instrumentaal Kwintet zal zorgdragen wordt gehouden op 17 Maart; tot besluit van het seizoen zal in April een vroolijke avond worden georganiseerd. Voorts ligt het in het voornemen van „Pa pyrus" een excursie te organiseeren naar het Hoogovenbedrijf, terwijl de opnieuw bewerkte bedrijfsfilm binnenkort haar première in „Concordia" zal beleven. (Adv. ingez. Med.) Copyright P. I. B. Box 6 Copanhageij Op een dag zat zij op den troon, iets dat niet eens zoo bijzonder prettig is, en toen viel haar een wijsje in. Dat luidde: „En waarom zou ik niet gaan trouwen?" „Kijk", zei de prinses, „waarom zou ik eigenlijk niet in het huwelijk treden?" En zij nam het besluit om met een man te trouwen, die zelf ook geleerd was en die op vragen, die men hem stelde, een antwoord kon geven. wildf geen man hebben, die alleen maar een deftig gezicht kon trekken want dat wordt zoo vervelend op den duur nu. De prinses liet alle hofdames bij elkaar trommelen en toen die hoorden, dat zij wilde trouwen, waren zij bar in hun schik. „O, we hopen, dat het dan maar gauw zal gebeuren", zeiden de hofdames, „want wij hebben daar al zoo lang naar verlangd!" Je kunt er. van op aan, dat alles wat ik nu vertel, waar is", zei de kraai tegen Gerda, „Je moet weten, dat ik getrouwd ben met een tamme kraai, die vrij in het paleis van de prinses rond loopt. En die heeft er mij alles van verteld Toen de hofdames eenmaal wisten, dat de prinses wilde trouwen, wist het geheele land het weldra ook. De krant verscheen met een rand van harten, waarin de voorletters van de prinses stonden. En in de krant stond, dat elke jonge man, die er goed uitzag, het recht had om zich bjj het paleis aan te melden, om met de prinses te praten. Degeen, die het verstandigst met haar sprak, zou zij tot man nemen. Ja, ja," zei de kraai, „je kunt mij heusch gelooven. Het is werkelijk zoo gebeurd. Van alle kanten stroomden de man nen naar het paleis. Het was daar een gedrang en een geloop Maar noch op den eersten, noch op den tweeden dag was er één die volgens verklaringen van buren he thuis was uitgejaagd en bij haar grotoouders on derdak vond. Haar vader beweerde tegen buitenstaanders echter steeds, dat zijn doch ter was weggeloopen. Zaterdagmiddag ongeveer een uur begaf de vader zich naar de woning van de twee oudjes met het doel zijn dochter terug te halen. Het meisje was evenwel niet thuis. Er ontstond een woordenwisseling tusschen den vader en den 74-jarigen ouden man, wiens echtgenoote die 71 jaar is, op dat moment niet in de kamer was, maar die op het rumoer naar binnen ging. De oude man sommeerde zijn schoon zoon het huis te verlaten, doch inplaats hier aan te voldoen, greep hij een brodomes, dat op tafel lag en waarmede hij als een wilde man in het rond sloeg. De gevolgen waren verschrikkelijk. De oude vrouw kreeg een diepe, gapende wonde in den rug even onder het schouderblad en een haal over het gezicht Zij had nog de kracht in een stoel te gaan zitten. Haar echtgenoot kreeg eveneens een lange, diepe messteek in den rug. Hevig bloe dend vluchtte de oude man het huis uit om te trachten hulp te halen. Hij werd opgemerkt door een overbuurman, den rijkscommies P. Bakker, die op dat moment zijn huis verliet en die oogenhlikkelijk naar binnen ging, waar hij de oude vrouw stervende aantrof. Genees kundige hulp mocht niet meer baten. Haar echtgenoot werd per brancard naar het zie kenhuis in Losser vervoerd en hoewel zijn toestand aanvankelijk ernstig leek, was deze later in den middag redelijk wel. De politie heeft den dader, die naar zijn woning was teruggekeerd, gearresterd. Andere lezing van den dader. De dader geeft intusschen een geheel andere lezing van het geval. Volgens hem zou De Boer hem met het mes te lijf zijn gegaan en had hij dezen het mes ontrukt. Zeer stellig verklaart hij, dat hij vrouw De Boer niet ge stoken heeft. Het parket uit Almelo heeft in de woning der slachtoffers een onderzoek in gesteld. Het lijk der vermoorde vrouw is daarna naar het R.K. ziekenhuis overgebracht. Het bleek bij doktersonderzoek, dat twee steken in den rug, die tot in de longen waren doorgedrongen, een einde aan haar leven hadden gemaakt. Ook haar man is in den rug en in den arm getroffen en heeft veel bloed verloren. DOOR AUTO GEGREPEN EN GEWOND. Ongeveer zes uur Zaterdagmiddag is de veertigjarige T. van G. uit Oosterbeek, ge huwd en vader van vijf kinderen, bij het oversteken van den rijweg door een uit de richting Arnhem komende personenauto ge grepen en vooral aan het hoofd zeer ernstig gewond. In ernstigen toestand is het slachtof fer in het diakonessenhuis te Arnhem opge nomen. De politie te Renkum heeft een negentien jarige leerling van de ambachtsschool te Wa- geningen gearresteerd. Hij wordt verdacht een serie inbraken in de omgeving van Renkum te hebben gepleegd. Bij gen huiszoeking in zijn woning is een groote hoeveelheid goud en zilveren sieraden gevonden, afkomstig van deze inbraken. man, die verstandig genoeg was. .(Wordt vervolgd.) DE PASSAGIERS VAN DE „REIGER" VOOR DEN LAATSTEN KEER BIJEEN. Zaterdagmiddag kwamen de passagiers van de „Reiger", welke in December een vlucht naar Zuid-Afrika heeft gemaakt, voor den laatsten keer aan een lunch in hotel „Vieux Doelen" te 's-Gravenhage bijeen. De vice- president van den Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, zat aan deze lunch aan, alsmede de gezant van de Unie van Zuid- Afrika. Z. exc. dr. H. D. van Broekhuizen. De K.L.M. was vertegenwoordigd door de heeren A. Plesman, H. Martin en mr. L. Slotemaker. Na afloop van den maaltijd werden eenige korte films vertoond, welke zijn vervaardigd door den heer en mevrouw de Bergh, die de terugreis naar Nederland hebben meegemaakt. Regeling van de paardenfokkerij. In de memorie van antwoord betreffende het wetsontwerp, houdende nieuwe bepalingen tot regeling van de paardenfokkerij stelt de minis ter van economische zaken met genoegen vast dat de hoofdbeginselen, welke in dit wetsontwerp zijn neergelegd, in zoo ruime mate instemming hebben gevonden en dat in het bijzonder de voorgestelde inperking van dat deel van de rijksbemoeiïngen met de paardenfokkerij, dat het verrichten der hengstenkeuring betreft, is toegejuicht. Een van de meest- aanlokkelijke gevolgen van de voorgestelde algemeene gelding der goed keuringen is hierin gelegen, dat de behoefte tot samenwerking tusschen de verschillende groe peeringen er door vergroot wordt. Redenen om bij de verdeeling van het sub sidie, waarmede toch de bevordering van de paardenfokkerij, als zijnde in eerste instantie een landbouwbelang, wordt beoogd, rekening te houden met het bedrag, dat door het departe ment van defensie beschikbaar wordt gesteld voor het doel, dat bijzonderlijk door dat depar tement wordt nagestreefd, acht de minister niet aanwezig. Inderdaad kan zich bij de voorgestelde redac tie der artikelen 7, 14 en 17 van dit ontwerp het geval voordoen, dat een hengst van meer dan %y2 jaar niet mag worden gehouden te zamen op"hetzelfde erf met een goedgekeurden hengst, omdat de eerstbedoelde nog niet kon worden goedgekeurd. Hoewel de minister van meening is, dat in de practijk deze situatie slechts zel den aanwezig zal zijn, daar verschillende stam- boekvereenigingen tweemaal per jaar keurin gen houden, heeft hij toch gezocht naar een middel om aan dat bezwaar te gemoet te komen. Hij ziet hier de oplossing gelegen door in de artikelen 14 en 17 in plaats van „hengsten van twee en een half jaar of ouder" te lezen, „hengsten". Ten gevolge hiervan zal dus de be paling van den jongsten leeftijd aan de stam- boekvereeniging zelf zijn overgelaten. HAARLEM, 21 Januari. Bevallen 18 Januari: G. Andrea—Joosten, d.; 20 Januari: D. J. Schoemakers—Wieringa, d.; C. ModdermanHoogewerf ,z.; W. de Jong Grauwelman, d.; 21 Januari: M. v. d. Velde Wansinck, d. Overleden 18 Januari: S. P. van Maren, 77 j., Ged. Voldersgracht; 19 W. C. de Groot, 60 j., Mamixstraat; J. Dijkman—Schraverus, 74 j., Amsterdamschevaart; 20 Januari: P. M. Hageman—van Duijn, 69 j., Glasblazerstraat; J. J. Hoomans, 70 j., Sophiastraat; M. Plan- tjé—Wellema, 79 j., Korte Spaarne; D. Hoog straten, 74 j., 2e Hoogerwoerddwarsstraat; 21 Januari: A. Prins, 79 j., Delftstraat.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 9