IJmuider Courant als TUL llOj wacht groote prijsvraag wt 32 peêdfttijzek DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Een Sinterklaas. Schoonschrift. N.V. RADIO DISTRIBUTIE-BEDRIJF Minder Nederlanders Drukker treinenloop op het „middennet". 24e JAARGANG No. 72 Uitgave Lourens Coster. Maatschappij voor Courant Uitgaven en 41 gem. Drukkerij N. V Groote Houtstraat 93, Haarlem, TeL 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, ijmuiden. Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 25 JAN. 1939 Abonnementen per week f 0.12l/j, per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f0.10. Door deze zonderlinge wereld, met al haar hevige geschillen en dreigende gevaren, waart in deze schokkende tijden een soort Sinter klaas rond. Hij is een Engelschman en heet Lord Nuffield. Ik heb al eens meer over hem geschreven, namelijk toen hij ettelijke millioe- nen aan de Universiteit van Oxford had ge schonken om synthese in het werk der natuur- wetenschappelijke onderzoekers mogelijk te maken. Voordien en sindsdien heeft deze Britsche Sinterklaas zich door dergelijke da den onderscheiden. Als een ziekenhuis in financiëelen nood verkeerde betaalde hij het tekort. Als een nieuw apparaat in dienst der medische therapie werd uitgevonden liet hij het in massa aanmaken en voorzag er alle ziekenhuizen van. Oorspronkelijk heette deze man maar heel eenvoudig Morris. Hij was met groote tech nische en vooral bedrijfsleiders-talenten be gaafd. Hij ging kleine automobielen bouwen evenals Ford dat in Amerika begonnen was en werd gelijk de groote Henry, een „captain of industry". Voor dien schoonen Engelschen term bestaat geen goede Hollandsche vertaling, maar zij is duidelijk genoeg. Aangezien nu Morris' gaven niet alleen tot de schepping van een groote onderneming leidden die goede en begeerde automobielen aan de markt bracht maar hem bovendien in deze onvol komen maatschappij millioenen winst op leverden, zat hij tenslotte met de millioenen in zijn maag. Dat is altijd een beetje moeilijk te begrijpen voor menschen die geen millioe nen bezitten, maar in den loop der jaren is het mij duidelijk geworden, ook al omdat ik verscheidene dergelijke menschen ontmoet heb. Hun fortuin is hun niet aangewaaid, zij hebben het niet geërfd, maar het is het ge volg van hun arbeid. Die arbeid is altijd hard en inspannend geweest en ligt in hun natuur. Zij zijn dus ongeschikt om een luxueus leven te gaan leiden of hun geld te gaan verbrassen. Dat staat hen volstrekt niet aan. Derhalve beproeven zij tenslotte, met de verworven millioenen iets te doen tot verbetering der menschelijke samenleving, tót verzachting van het lijden van medemenschen en zoo meer. Zij zijn niet allen zoo, maar velen hun ner handelen aldus. Sommigen bedrijven particuliere liefdadigheid op groote schaal, anderen roepen stichtingen in het leven, die naar zij hopen en verwachten zegenrijken invloed zullen hebben. De Nobelprijzen, het Rockefeller Institute en het Vredespaleis in Den Haag (schenking van den Amerikaan "Andrew Carnegie) zijn daarvan" drie voorbeel den. Er zouden tallooze andere te noemen zijn. Lord Nuffield, voorheen meneer Morris, is dus niet oorspronkelijk in zijn optreden. Maar zijn strooipartij-met-millioenen kenmerkt zich wel door bizondere veelzijdigheid. Dat geeft hem iets Sinterklaas-achtigs. En nu is hij, na verklaard te hebben dat er zeker geen oorlog komt en daarmee uit de goedheid zijns harten zijn medemenschen weer een beetje bemoedigd te hebben, een reis naar de Britsche Dominions gaan ondernemen om daar zijn goede gaven te schenken. Zuid-Afrika is het eerst aan dè beurt en het Hollandsch-sprekende deel der bevolking van dat land moet wel de neiging gehad hebben om te zingen: „Zie ginds komt de stoomboottoen Nuf field's schip de reede van Kaapstad opvoer. Leefde hij een halve eeuw vroeger, zijn paardje zou het dek op en neer gehuppeld hebben. Maar nu was het natuurlijk door een Morris-auto vervan gen, die ergens uit het ruim omhoog getakeld werd. Zijn mildheid heeft niet lang op zich laten wachten en gold in eerste instantie den cricketers. Dat is een zuiver-Engelsche ge- d?#chte. Op deze plaats is al eens verteld hoe groote opvoedende waarde de Brit aan cricket toekent en hoeveel reden daarvoor ook wer kelijk bestaat. Lord Nuffield heeft tienduizend pond sterling aan den Zuid-Afrikaanschen Cricket Bond gegeven met de bedoeling, dat in de toekomst op alle scholen in Zuid-Afrika onderwijs in dit spel zal worden gegeven. Dat moet de Cricketbond natuurlijk gedaan zien te krijgen. Het Engelsche deel der bevolking zal er zeker voor voelen en dat is al gebleken te Durban, waar de Engelsche Sint de derde Testmatch tusschen Zuid-Afrika en Engeland kwam bijwonen en de menigte hem een ovatie bracht. Het is niet bekend welke volgende geschen ken er uit den zak zullen komen en nog minder wie de begiftigden zullen zijn. Maal ais ik denk aan den treurigen staat waarin de lichamelijke opvoeding bij het Neder- landsche onderwijs is komen te verkeeren voel ik de aanvechting, Lord Nuffield na terugkeer van zijn wereldreis te gaan opzoe ken en hem te vragen met de Morris-auto en zijn Zwarten Piet ook eëns een tochtje door ons land te komen maken. Hij is toch niet verplicht zich tot het Britsche Gemeenebest te bepalen! Trouwens, als hij hier eenmaal was zouden wij nog wel wat andere wenschen op ons verlanglijstje hebben bovendien! In de huidige wereld doen de daden van dezen man bijzonder weldadig aan. Hij zal zich wel eens vergissen in zijn gaven, zooals ieder mensch zich vergist en fouten maakt, maar hij poogt voortdurend mooie en goede dingen te bereiken. Hij bouwt. Waarschijnlijk is hij een eenzaam man. Zulke menschen zijn altijd eenzaam. Ik hoop dat hij voldoening van ziin werk zal mogen (De Vereeniging van Leeraren M.O. Schoonschrijven heeft dezer dagen haar jaarvergadering gehouden.) Letters, statig en verheven, In een zuiver strak verband, Kalm, zorgvuldig neergeschreven, Met geoefend vaste hand. Elke ophaal, nimmer falend, Teeder en toch krachtig fijn, En de neerhaal, smetloos dalend, In een breede forsche lijn. O, er wordt een kunst van schrijven, Zelfs vereerd in dezen tijd, Moge zij behouden blijven, Alle dolle haast ten spijt. Krabbels driftig neergesmeten, Soms slechts op den gis herkend. Die geen letters mogen heeten, Haastig slordig neergepend. Woorden haast vermomd tot strepen, Nauwlijks meer met schrift verwant, En alleen nog maar begrepen, Door het onderling verband. Zoo wordt al te vaak geschreven, In de jacht van dezen tijd, Maar gelukkig wordt daarneven Nog aan schoonschrift zorg gewijd. oogsten, vreugde en geluk brengen met zijn millioenen. Het is veel, als het vervuld wordt. Tegoed bij Spaarbanken daalde. Omdat oneigenlijke spaargelden werden geweerd. Het aantal spaarbankleden van den Neder- landschen Spaarbankbond bedroeg per 1 Januar 1939 179. Bij deze spaarbanken werd gedurende het jaar 1938 ingelegd een bedrag van ruim f 226 mil- lioen en terugbetaald bijna f 230 millioen. Zoo dat zonder bijberekening van het einde 1938 bij te schrijven interest een bedrag van ruim 3y2 millioen gulden meer werd terugbetaald dan ingelegd. Dat het afgeloopen jaar sluit met een terug betalingssaldo, moet worden toegeschreven aan het groote bedrag, dat in de bewogen Septem berdagen aan inleggers meer werd uitbetaald dan ingelegd. Vele van deze gelden werden nadien wel weer bij de spaarbanken aangeboden, doch niet aan genomen, omdat zij er zich toen nog meer dan voorheen op hebben toegelegd om oneigenlijke spaargelden te weren. Indien rekening gehouden woi-dt met de op het einde van het jaar bij te schrijven interest, dan zal de vooruitgang v.an het inleggerskapitaal ongeveer f. 8, millioen-bedragen, zoodat het to tale inleggerstegoed per 1 Januari 1939 bij de Bondsspaarbanken ongeveer f 486 millioen be loopt. Dit bedrag vertegenwoordigt ongeveer 87 pet. van het totale inleggerstegoed der bijzondere spaarbanken in Nederland. Het aantal spaarders bij de Bondsspaarban ken nam in het afgeloopen jaar met 39.000 toe, zoodat dit in het begin van het nieuwe jaar on geveer 1.191.000 bedraagt. Wethouder wegens aannemen van steekpenningen veroordeeld. De rechtbank te Rotterdam heeft den zeven tigjarigen oud-wethouder van Hellevoetsluis, D. de B. zonder beroep en wonende te Hellevoet- sluis, die er van verdacht wordt in November en December 1937 steekpenningen te hebben aan genomen van een sollicitant naar de betrekicing van directeur van de waterleiding en gemeente architect te Hellevoetsluis, waarvoor hij in den raad voor hem zou stemmen, tot zes weken ge vangenisstraf veroordeeld. De Officier van Justitie had tegen De B. een gevangenisstraf van twee maanden geëischt. NEEM DISTRIBUTIE HET BESTE uit den aether, billijker en beter, 50 cent per week. Geen stroomverbruik. INRUIL OUDE TOE STELLEN BEVERWIJK. Romerkerkweg 87 Telef. 3421 (Adv. Ingez. Med.) in Duitschland aan hef werk. Zij zullen hier te lande behandeld worden als andere werkloozen. Zooals bekend, genieten de in Nederland wo nende arbeiders, die in het Duitsche grensgebied werken, van een speciaal voor hen geldende de- viezenregeling. Dezer dagen heeft een bericht de ronde gedaan, dat, in afwachting van egn nader te treffen re- geling, de geldende bepalingen door de Duit sche regeering met één maand, dus tot 1 Maart a.s. zouden zijn verlengd. De regeeringspersdienst deelt mede, dat dit bericht niet juist is gebleken. Gelijk aan alle organen der openbare arbeids bemiddeling in de grensstreken in December is medegedeeld, bestond toen reeds de mogelijk heid dat de gedurende het jaar 1938 gegolden hebbende betalingsregeling voor grensarbeiders in 1939 zou worden herzien. Sedert heeft de Duitsche regeering met ingang van 1 Februari a.s. veranderingen in de bestaande regeling ge bracht. Voor zoover dientengevolge Neder- landsche arbeiders niet meer in de gele genheid zijn in Duitschland passend werk te aanvaarden, kan er op gerekend worden dat zij in Nederland op gelijke wijze zullen worden behandeld als an dere onvrijwillig werkloozen. Crisis-Zcevischbesluit wordt gewijzigd. Men meldt ons van bevoegde zijde, dat met in gang van 26 dezer een wijziging in werking zal treden van het Crisis-zeevischbesluit, welke hier in bestaat, dat zij, die als eigenaar of gebruiker van een vaartuig ten aanzien waarvan een uit vaarcertificaat is verstrekt, dit schip willen doen deelnemen aan de visscherij op haring, sprot of makreel met netten van kleiner maaswijdte dan 7 cm., verplicht zijn daarvan kennis te geven aan de Nederlandsche Visscherij centrale. Van het oogenblik waarop zij kennis geven tot dat, waarop zij schriftelijk verklaren, niet meer aan die visscherij te zullen deelnemen, is het hun verboden na afloop der reis tong, schal en wijting van een afmeting kleiner dan 21 cm., schelvisch en kabeljauw kleiner dan 24 c.m., tar bot en griet kleiner dan 25 cm. cn hake (mer- luccius merluccius) kleiner dan 30 cm. aan te voeren. Garnalenvisschers, die in het bezit zijn van een uitvaartcertificaat voor de zeevisscherij, is het geoorloofd zeevisch aan te brengen, mits de af metingen der visschen niet kleiner zijn dan de genoemde. In Mei een half 'uursdienst? (Van onzen G. P. D.-rédacteur). Naar verluidt bestaan er bij de directie der Ned. Spoorwegen plan nen om met ingang van 15 Mei, wan neer de nieuwe zomerdienstregeling ingevoerd wordt, wederom aanzienlijke wijzigingen in te voeren, en wel in de eerste plaats het Giazetten van den uur- dienst op het middennet in een dienst van grooter frequentie, gaande in de richting van een halfuur-dienst. Hoe wel niet met zekerheid kan worden voorspeld, dat het een halfuur-dienst zal worden blijkt uit den opzet van de aan de orde zijnde wijzigingen, dat het die richting toch wel uit zal gaan. In verband met het verkrijgen van rationeele verbindingen zal de verdere dienstregeling zeer ingrijpend gewijzigd moeten worden. Weliswaar zal niet op iedere andere lijn buiten het middennet de frequentie verdubbeld moeten wor den, maar wel zal men de reisgelegen heid ook op de lijnen buiten het midden net, dat de ruggegraat van ons spoor wegnet is, aanzienlijk uitbreiden. Het groote voordeel van een dergelijke op voering in de frequentie der treinen is in de eerste plaats gelegen in de uitgebreider moge lijkheid voor het publiek om van het eene punt naar het andere te reizen. Voorts zal men het reizigersvervoer over meer treinen kunnen ver spreiden, terwijl de treinen ook nog kleiner en beweeglijker zullen worden. Tenslotte zou men daardoor ook den omvang der vertragingen kunnen reduceeren. Wij hebben in verband met het bovenstaande, nog geïnformeerd bij den secretaris der Spoor wegdirectie: den heer Wansink, naar den om vang van de eventueele wijzigingen. De heer Wansink kon ons echter alleen mede- deelen, dat de Directie der N.S. altijd studeert over mogelijke verbeteringen in de dienstrege ling, zulks ten gerieve van het per trein reizend publiek. Of het bovenstaande juist was, kon de heer Wansink echter noch bevestigen, noch ont kennen. Beleediging van een volksgroep. Voor de Arnhemsche rechtbank heeft Dinsdag middag terecht gestaan de leider van „Zwart Front", de 33-jarige A. J. M., zonder beroep, wo nende te Oisterwijk, wegens beleediging van een bevolkingsgroep. Tijdens een bijeenkomst, welke op 23 Novem ber j.l. in „De Harmonie" te Nijmegen gehouden werd, had de verdachte een redevoering gehou den over het onderwerp: „De eenige uitkomst: een strenge regeering". In die redevoering had hij volgens de dagvaarding beleedigende opmer kingen gemaakt over de- Joden. Een drietal uit drukkingen was*n de dagvaarding ten laste ge legd. De verdachte verklaarde niet over de Joden in het algemeen, maar speciaal over de Duitsche Joden te hebben gesproken en erkende twee van de drie uitdrukkingen te hebben gebruikt. Hij had niet de opzet gehad te beleedigen. De subst. officier van justitie eischte een geld boete van f 25 subs. 25 dagen hechtenis benevens een voorwaardelijke hechtenisstraf van een maand, met een proeftijd van één jaar. Uitspraak 7 Februari a.s. VAN HET CATALAANSCHE FRONT. Door de troepen van Franco gevangen genomen miliciens op weg naar de gevangenkampen. Jachtvliegtuig haalt meer dan 800 K.M. En kan volgens deskundigen nog 100 K-M. sneller BUFFALO (New York) 24 Januari. Alle snelheidsrecords zijn vandaag aan zienlijk overtroffen door een Curtiss- Hawk-jachtvliegtuig, dat in een duik vlucht een uursnelheid van meer dan 820 kilometer heeft bereikt. Het vliegtuig honderd van dit type worden voor de Fransche regee ring gebouwd maakte een proef vlucht. De snelheid was zoo groot, dat de meter haar niet meer kon aanwijzen. De deskundigen zijn van meening, dat het toestel misschien zelfs snelheden van meer dan 960 kilometer zal kunnen be reiken. De bestuurder verklaarde geen onaangename gewaarwordingen te heb ben ondervonden. (Reuter). Poolscli-Duitsche overeenkomst inzake de verdreven Joden. Uitwijzingen voorloopig uitgesteld. Maandag is te Berlijn de Poolsch Duitsche regeling ten aanzien van de 10.000 Poolsche Joden, die einde Octo ber plotseling over de Duitsche grens werden gedreven, geteekend. Naar vernomen wordt zijn de bevoegde Duit sche en Poolsche autoriteiten overeengekomen om voorloopig de van beide kanten bevolen uit wijzingen'uit de grenszone, voor zoover die nog niet ten uitvoer waren gelegd, uit te stellen en geen verdere uitwijzingen uit te vaardigen. Met wederzijdsch goedvinden zullen zoowel de hangende als ook de reeds uitgevoerde uit- wijzingsgevallen opnieuw aan een onderzoek onderworpen worden. Japanners bezetten Waitsjau. Tengevolge van den hoogen waterstand van den Theems is het gebied tusschen Maidenhead en Marlow overstroomd. Landingspoging op groote schaal verwacht. Uit Zuid China wordt te Tsjoengking vernomen, dat Japansche troepen het eiland Waitsjau voor de kust van de pro vincie Kwangsi bij Pakhoi hebben bezet. Men veronderstelt, dat dit het voor spel is voor een landingspoging op groote schaal op deze kust en tevens wordt het beschouwd als een bedreiging van het eiland Hainan. De Chineesche militaire autoriteiten zijn voorbereid. Generaal Paitsjoeng Sji is aange wezen om de operatie in Zuidwest China te leiden en generaal Jang Joeng Jen, de garni zoenscommandant van Hainan heeft verklaard, dat hij op alle eventualiteiten is voorbereid. De Duitsche katten „ingeschakeld" Om arbeidskrachten vrij te maken. De Rijksduitsche beroepsbond van kattenfok kers, aangesloten bij den Rijksduitschen bond van huisdierenfokkers, heeft besloten, dat de katten in ljet Duitsche Rijk meer ingesteld die nen te worden op het vangen van ratten en mui zen. teneinde een feilen strijd tegen deze scha delijke dieren aan te binden en hun aantal te verminderen. De organisatie verklaart, dat ieder jaar^l50.000 personen noodig zouden zijn om de schade te herstellen, welke door ratten veroorzaakt wordt. MUTATIE ACCOUNTANTSDIENST DEPARTEMENT VAN ECONOMISCHE ZAKEN. Naar wij vernemen gaat de heer Ph. Keiler, afdeelingschef van den accountantsdienst van het departement van Economische Zaken, dien dienst 1 April a.s. verlaten, daar hij een positie heeft aanvaard bij het accountantskantoor H. J. Vooren te s-Gravenhage. In opdracht van dit kantoor zal de heer Keiler zich voorloopig voor geruimen tijd naar Nederlandsch West-Indië be geven. met U op te geven als abonné van ons blad, dan kunt U NIET meedoen aan onze welke in ons blad van Vrijdag a.s. zal voorkomen. Abonneert U daarom DADELIJK op het BESTE en GOEDKOOPSTE DAG BLAD in Kennemerland.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1