IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Met volle vaart in het water gereden. PHILIPS-RADIO met visscherij-ontvangst Dr. Colijn nog altijd vrijhandelaar. Robot. Kabinet wel homogeen Hoare gispt de paniekzaaiers" 24e JAARCANG No. 74 Uitgave Louren» Coster, Maatschappij voor Courant Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Groote Houtstraat 93, Haarlem, TeL 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, «orden kosteloos opgenomen in do Jtennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 27 JANUARI 1939 Abonnementen per week f 0.12'/j, per maand f0.52l/2» per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën* 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12, Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.10. Amsterdamsch koopman om het leven gekomen. Hoewel terstond hulp aan wezig was, kon bestuurder niet tijdig gered worden. Donderdagavond omstreeks half zes kwam een personenauto met flinke vaart door de flauwe bocht aan de Woldpoort te Steenwijk, blijkbaar met de bedoeling in de richting Heerenveen te rijden. Tot grooten schrik van de velen, die zich in de nabijheid bevonden, reed de wagen recht door op het Steenwijkerdiep aan en verdween in het water, dat ter plaatse ongeveer 2 lA meter diep is. Mannen schreeuwden om hulp, vrouwen gilden en wezen de plaats, waar de auto nage noeg geheel onder water was verdwenen. Alleen de zwarte kap was nog te zien, terwijl de lich ten onder water brandden. - Direct sprongen de expediteur Roeles en diens chauffeur Esde en naderhand ook de beurtschipper Ouwehand te wa ter. Door het portier stak een hand naar buiten, die op enneer ging. Het bleek evenwel onmogelijk het portier te openen. In allerijl werd een gat in den kap van de auto gehakt. Alvorens men den inzittende kon bereiken, moest men een aantal pakken, waartusschen de bestuurder bekneld zat, verwijderen. Na ongeveer vijftien minuten slaag den de redders er in den bestuurder naar boven te brengen. Onverwijld werd door drie doktoren getracht de levensgeesten door kunstmatige ademhaling op te wekken, terwijl een zuurstofapparaat ge reed stond. De pogingen bleven echter vruchte loos. Volgens het rijbewijs was het slachtoffer de 25-jarige David de Beer, koopman, wonende te Amsterdam. Daar aanvankelijk werd vermoed, dat nog meer inzittenden in de auto zouden zijn, werd nogmaals onder water de auto doorzocht. Ge lukkig bleek het vermoeden echter niet juist te zijn. Wat de oorzaak van het ongeluk aangaat, wordt vermoed, dat de bestuurder het water voor een asphaltweg heeft aangezien. Het motregende en nabij de plek van het ongeluk komen ver schillende wegen samen. De rechterrichtingaan- wijzer stond evenwel nog uit, zoodat ook de kans groot is, dat de bestuurder tusschen de pakken, waarmede de auto was volgepropt, is bekneld geraakt en het stuur niet heeft kunnen houden. Vrachtauto in de Waal gereden. Onder üen, gemeente Dodewaard raakte Don derdag, het stuur der vrachtauto van den expe diteur G. J. van Hattum uit Kesteren defect. De wagen reed als gevolg hiervan van den dijk en kwam in de Waal terecht. De chauffeur en de inzittende M. Koendertse uit Dodewaard, die even tevoren op eigen ver zoek was meegereden, wisten zich nog op den kap van den wagen voorloopig in veiligheid te stellen. De auto zakte evenwel verder weg en beide personen geraakten te water. De chauffeur wist zwemmende den wal te bereiken. De 35-jarige ongehuwde K., die niet zwemmen kon, verdween echter in de diepte en verdronk. Zijn lijk is eeni- gen tijd later opgehaald en naar de woning ver voerd. één gulden per week RADIO-KOOI - Oosterduinplein (Adv. Ingez. Med.) ELZER'S HEERENMODEHUIS ZEEWEG 78. Heden laatste dag RESTANTEN (Adv. Ingez. Med.) Ernstige autobotsing liep goed af. Slechts één gewonde. Donderdagmorgen om kwart voor elf is in den grooten IJpolder nabij Amsterdam op de krui sing van den Velserweg en den Noorderweg een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een personenauto, welke in de richting van Amsterdam reed, is in de scherpe bocht ter plaatse, in boteing gekomen met' een van den anderen kant komenden vracht wagen. Deze laatste vloog hierbij van den weg af en kantelde in een droge sloot. De personen auto werd grootendeels in elkaar gedrukt. De 54- jarige bestuurder, de heer van den Reeuwijk uit Beverwijk, die alleen in de auto zat, kon spoedig door voorbijgangers uit het vernielde voertuig worden bevrijd. Hij bleek verschillende verwon dingen te hebben opgeloopen, o.a. een groote wonde aan liet hoofd, terwijl tevens een lichte hersenschudding geconstateerd werd. Medische hulp was na korten tijd aanwezig. De genees kundige dienst had, aangezien het ongeluk aan vankelijk ernstiger gevolgen deed vreezen, twee ambulanceauto's gezonden, terwijl tevens dokter Rosberger ter plaatse verscheen. Het slachtoffer is overgebracht naar het Wil- helmina Gasthuis en zou zoo mogelijk naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk worden getransporteerd. De bestuurder van de vrachtauto kreeg slechts een lichte wonde aan de hand. Beide voertuigen zijn door een kraanwagen weggesleent. Maar: wij moeten ons kunnen verdedigen. Bij de Algemeene Beschouwingen over de Rijksbegrooting 1939 hebben verschillende Eer ste Kamerleden opmerkingen gemaakt betref fende den protectionistischen koers van het Ka binet. Hierop antwoord de regeering thans: Nog altijd is de minister-president een over tuigd vrijhandelaar, maar hij is dat niet in dien verwoeden zin, dat anderen wel onze goederen van hun markten zouden weren en wij daaren tegen de hunne onbelemmerd op onze markt zouden moeten toelaten. De vraag, hoe zich in dit rampzalige werelddrijven het best te verde digen, is er zuiver een van praktijk. Bij veran deringen, die beperkt zijn in tijd, verdient het stelsel van contingenteeringen de voorkeur. Heeft men daarentegen te doen met verschijn selen, die van blij venden aard geacht moeten worden te zijn, dan verdient bescherming der eigen markt door middel van een tarief de voor keur, hoewel ook dan de contingenteeringen uit handelspolitiek oogpunt niet geheel gemist kdn- nen worden. Reeds in 1935 was de minister-presi dent tot de overtuiging gekomen, dat, met het oog op de verstarring door de contingenteering in het leven geroepen, het vraagstuk tarief of contingenteering nader onder de oogen moest worden ge zien. Dit punt maakte ook eenige ma len een onderwerp van bespreking in den raad van ministers uit. Toen de mi nister-president in 1937 opnieuw geroe pen werd een kabinet te formeeren, heeft hij in zijn program, dat op dit punt ongewijzigd aanvaard werd, o.a. opgenomen, dat de Nederlandsche han delspolitiek tot verweer of tot het af dwingen van concessies over alle wa penen moest kunnen beschikken die voor dat doel doeltreffend geacht kon den worden. Met name werd in dat program ook gewaagd van tariefsverhoogingen en voorts werd bepaald, dat de handelspolitiek in haar fundamenteele W©@RWIRK©©P WoSoWo^dFoCo SIGARENMAGAZIJN DE DRIE KRUISJES - Zondag open 10-2 uur (Adv. ingez. Med.) (Een ingenieur in het Engelsclie stadje Kettering heeft een me- chanischen mensch geconstrueerd, die kan wandelenrooken en zelfs ■praten en waarmee hij geregeld aan den wandel gaat.) Al sedert eeuwen heeft de mensch Getracht zichzelve na te maken, Geleid door eerzucht en den wensch, Om langs dien weg tot roem te raken. Het spreekt vanzelf dat onze tijd, Met de techniek zoo hoog gestegen, De constructeurs wel zeer verleidt, Om iets op dit gebied te plegen. Een ingenieur te Kettering, Een stadje in de buurt van Londen, Heeft nu weer zoo'n mechanisch ding, Zoo'n robot-kunstwerk, uitgevonden, 't Is een vernuftig apparaat, Waarmee hij wandelt door de straten, Dat hij een pijpje rooken laat En dat hij zelfs kan laten praten. 't Is een onschuldig soort bedrijf, Een kunstwerk ook van hooge orde, Maar 't blijft een dood mechanisch lijf, Dat nimmer echt een mensch kan worden. De echte mensch van dezen tijd Blijft ver boven die pop verheven. Omdat hij denkt en voelt en lijdt In 't hem op aard vergunde leven. Maar tegenwoordig krijgt zijn geest, Zooveel benauwends mee te maken, Dat men niet zonder reden vreest. Dat hij wel afgestompt moet raken. De mensch geniet in 't aardsch bestel, Het leven van de hoogste orde, Hij kan, die waarborg is er wel, Nooit tot een echte robot worden. Doch als hij slechts een eindje maar, Op dien terugweg dreigt te raken, Dan is het al een groot gevaar, Waarvoor hij krachtig dient te waken. P. GASUS. vraagstukken zou worden behandeld in een mi- nisterieele commissie bestaande uit de ministers van Buitelandsche Zaken, van Economische Za ken, van Financiën en van Koloniën, onder lei ding van den voorzitter van den ministerraad. De voorzitter van den raad van ministers is aan zijn verleden op dit punt volkomen trouw gebleven. Overigens zal wel blijken, dat de be stempeling van den handelspolitieken koers van het kabinet als „protectionistisch" niet van over drijving vrij te pleiten is. Niet erg flatteus, maar volgens den uitvinder helpt dit zuurstofmasker uitstekendtegen zeeziekte. Er worden geen Joodsche vluchtelingen meer toegelaten. Alleen als er zeer bijzondere omstandigheden zijn. De regeering is van oordeel, dat het aantal vluchtelingen uit Duitschland, dat in ons land wordt toegelaten, dat punt heeft bereikt, waar boven men niet mag uitkomen, zoodat in de toe komst onze grenzen voor deze vluchtelingen vrijwel gesloten zullen zijn. Zij geeft hiervan in de volgende bewoordingen aan de Eerste Kamer kennis: De regeering acht na het groote aan tal gevallen, waarin sins 7 November 1938 toestemming tot toelating van vluchtelingen in ons land is verleend geworden (de 7000 zijn thans reeds overschreden), verdere toelating van groote aantallen vluchtelingen niet ver antwoord. Tot haar leedwezen moet worden teruggekeerd tot het vroegere systeem, dat toestemming slechts in zeer bijzondere omstandigheden kam worden verleend. In verband daarmede zal uiter aard het aantal binnenkomende adres sen aanmerkelijk verminderen. Regeering bestrijdt beschouwingen van Eerste Kamerleden. Verschenen is de memorie van antwoord in zake de algemeene beschouwingen dei' Eerste Kamer over de rijksbegrooting voor 1939. Hieraan wordt o.m. ontleend: In tegenstelling met de opvatting van ette lijke Eerste Kamerleden, die van meening wa ren, dat, nu het kabinet zijn tweede bewinds jaar ingetreden is, alleszins aanleiding bestaat nog eens tei-ug te komen op de kabinetsforma tie van 1937, is de regeering van oordeel, dat be schouwingen daarover, althans op dit tijdstip, volkomen doelloos zijn te achten. De politieke wellevendheid vereischt niette min een beantwoording van de gemaakte opmer kingen. Deze groepeeren zich om een tweetal ho of dgedachto» Ie. De toestand thans is al even moeilijk als die in 1933 en daarom had de breede basis ge handhaafd moeten blijven. 2e. De versmalde basis heeft niet geleid tot grootere regeerkracht, eer zou het tegendeel ge steld mogen worden. De formateur van het huidige kabinet gaf aan vankelijk de voorkeur aan behoud van den breeden grondslag, teneinde in het land en in de Staten-Generaal zoo breed mogelijke instem ming te verwerven voor de financieele en eco nomische maatregelen, die noodig zouden zijn Over de mogelijkheid om aan deze grondge dachte uitvoering te geven kan tenslotte uit sluitend de formateur oordeelen. Op grond hiervan aarzelt de minister-president niet om te zeggen, dat de breede basis van 1933 alleen te handhaven zou zijn geweest ten koste van zooveel compromissen op allerlei gebied, dat er van een regeei-krachtig bewind geen spra ke had kunnen zijn. Nu doet zich intixsschen het merkwaardige ge val voor, dat in tegenstelling met de beweeg redenen, die den formateur tenslotte bewogen hebben den gekozen weg in te slaan, „ettelijke" leden daarin de oorzaak meenen te zien van het vrijwel krachtelooze bewind van het zittend kabinet. Het zou dwaasheid zijn te willen be weren, dat het huidige kabinet homo geen zou zijn in den zin dat alle minis ters over alle vraagstukken een gelijk inzicht bezaten. Maar even zonderling als deze bewering zou zijn, is die andere, die net wil doen voorkomen alsof bij een bi-eederen grondslag grootere ho mogeniteit bei-eikbaar zou zijn dan thans verkregen is. Waar het, het Neder landsche partwij wezen nemend zooals het is, voor de homogeniteit op aan komt is dit: of de ministers, in rade beraadslagend, zich ten slotte als ge heel vereenigen met de voorstellen, die van de regeering uitgaan. In dien zin nu laat de homogeniteit van het kabi net niet te wenschen over. DAMMEN. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De partij tusschen Idzerda en Kinnegin om het persoonlijk kampioenschap van Nederland werd Donderdagavond te Rotterdam gespeeld. De partij eindigde in remise. IJSHOCKEY. TRAIL SMOKE EATERS—EUROPEESCHE CANADIANS. (10—1). De Trail Smoke Eaters hebben Donderdag avond op de Amsterdamsche Kunstijsbaan de Europeesche Canadians met niet minder dan 10—1 geklopt. De uitslagen der drie speel tijden waren 21, 30, 50. SCHAKEN. HET TOURNOOI TE MOSKOU. De uitslagen van de partijen in de 15e ronde luiden: KeresSmyslov 10. ReshevskyBelavenetz 10. TolouchRagozin 01. Goglidze—Kan afgebroken. LoevenfishMakagonov afgebroken. Liliënthal—Alatortzev afgebroken. FlohrKonstantinopolsky afgebroken RabinovichRondarevsky afgebroken. Panov kon Donderdag in verband met zijn ziekte nog niet spelen. Heel San Francisco wilde Tom Mooney na zijn vrijlating zien. DAMES-HOCKEY. TRAINING NEDERLANDSCH ELFTAL. Voor de training van het Nederlandsch elftal cn het Nederlandsch b-elftal zijn in verband met de a.s. internationale wedstrijden de vol gende dames aangezocht: mevr. N. de RuiterHofland (Gooi), E. Exalto (HHIJC), W. Teilegen (HHIJC), E. Kruize (HHIJC). G. Garrels (Amersfoort), S. Broese van Groenou (HHIJC), W. van Bueren (BDHC), B. Cremers (Hilversum), J. van de Zouwe (Rood Wit), B. Bruigom (HHIJC), E Faber (Amsterdam), T. Broese van Groenau (HHIJC), J. Goeting (Rood Wit), J. Vreede (Rood Wit), N. de Marez Oyens (BHV), W. Offerhaus (HDM), A. de Vletter (BDHC), H. Smitshuyzen (Amsterdam), T. Goeting (Rood Wit)T. Richter (Be Fair)M. V. Rollin Cou- querque (HOC), D. Roos (BDHC). L. Bessem (Thor), H. Ubbink (Gooi) en H. Andreas (BD HC). Het ligt in de bedoeling, dat binnenkort nog een oefenwedstrijd zal worden gespeeld. Een definitieve keuze voor het Nederlandsche elftal zal eerst later geschieden. Oorlog niet onvermijdelijk Britsche minister acht voorts de tijden der vloten nog niet voorbij. De Britsche minister van bin- lenlandsche zaken, Sir, Samuel Hoareheeft gisteravond te Swansea een redevoering uitge sproken, waarin hij misprijzend sprak over de paniekzaaiers, die bezig zijn het gevoel te wekken, dat de oorlog onvermijdelijk is. Een dergelijke onvermijdelijkheid bestaat niet, aldus Hoare. Samuel Hoare. Laat ons de toekomst onder oogen zien. wat zij ook moge brengen, met moed en vastbe radenheid en in het geloof, dat de rede en het gezond verstand de overhand zullen hou den, maar vastbesloten om gereed te zijn voor ieder noodgeval. Hoare prees Chamberlain als den reddings boei van Europa. Sprekende over oorlogen zeide hij: „Twee onbetwistbare feiten steken af tegen den duisteren achtergrond van angsten en gissingen, nl. de hartstochtelijke wensch der Europeesche volken naar vrede en de onoverwinlijkheid van Groot Brittan - nië en het Britsche Rijk. Wanneer ik zeg, dat dit groote land nooit kan worden verslagen, spreek ik een feit uit. Economische kracht is een van de grootste verdedigingslinies en ons economisch systeem heeft de spannin gen en den druk der crises der laatste jaren beter doorstaan dan eenig ander systeem ter wereld. Hoare sprak ronduit iedere bewering tegen, volgens welke de tijden der vlo ten voorbij zouden zijn. In de laatste jaren, zoo zeide hij, heeft de admira liteit haar strategie en tactiek aange past aan de nieuwe omstandigheden en een juist gebruik van de lucht macht door de vloot zelf zou de Brit sche zeemacht eerder uitbreiden dan verminderen. De wederopbouw van de vloot heeft een gevorderd stadium bereikt en de nieuwe vloot vormt een post van onberekenbaar belang bij iedere raming van de Britsche kracht. Over luchtaanvallen zeide spreker: „Ik aan vaard de overdreven verklaringen niet, betref fende hun overweldigende uitwerking. Zelfs wanneer ik mij zou vergissen en zij ons alle vernietiging zouden aandoen, die de critici zeggen, zou zoo'n aanval nooit onzen wil tot het bieden van weerstand vernielen, maar zou integendeel, honderdvoudig onze vastberaden heid doen toenemen om den aanvaller te overwinnen. Laat de wereld deze zaken over peinzen en in het bijzonder zij, die zeggen, dat wij moe zijn geworden van ouderdom en zwak van vermogen. Zoo dachten zij in 1914 en zij werden op ruwe wijze gewekt." Tenslotte wees Hoare op den deze week uitgekomen oproep voor den nationalen dienst. Hij besloot met de woorden: „Ik ben er zeker van, dat deze oproep slagen zal en de kracht der democratie aan de wereld en den geest van Brittannië aan Europa zal toonen. (Reuter.) Eden herhaalt „Spanje zij onafhankelijk." Ook Eden heeft gisteren een rede gehouden en wel te Strafford on Avon. Sprekende over den toestand in Spanje, zeide hij o.a.: dat het van vitaal belang is te verzekeren, dat geen vreemde mogendheid zich in Spanje vestigde, zich eenigerlei bijzondere militaire of vlootpri- vileges aanmatigde of die kreeg. Vooral is het ons belang, zeide Eden, dat Spanje vrij zal zijn om te besluiten over eigen lot, zonder tusschen- komst van andere landen, aldus Eden. Spionnage-affaire in Denemarken. Duitschers tot gevangenisstraf veroordeeld. Vier Duitschers, beschuldigd van spion- nage, zijn te Kopenhagen veroordeeld tot gevangenisstraffen. Na hun in vrijheidsstelling zullen zij over de grens worden gezet. Een der Duitschers werd tot achttien maan den gevangenisstraf veroordeeld, de anderen tot acht maanden. Drie Denen van Duitsche afkomst hebben voor den tijd van vijf jaren hun burgerrechten verloren. De bijzonderheden over de beschuldigingen worden nog steeds geheim gehouden. Een der Duitschers, Friedrich Grüber is, naar ver klaard wordt, agent geweest op het eiland Bornholm, waar hij de scheepvaartbeweging op de Oostzee volgde. Verwacht wordt, dat de veroordeelden tegen het vonnis in beroep zullen gaan.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1