Persil Dr. J. J. Tesch over de verre visscherij. Engeland en Duitschland visschen steeds minder op de Noordzee en bevisschen hoe langer hoe meer de verre wateren. Noren zien de concurrentie der trawlers bij de Lofoddenvisscherij met leede oogen aan, maar hun vrees voor schade aan den vischsfand is ongegrond. Sinds de eigenlijke trawlvisscherij in de landen van N. W. Europa begon, dus sinds nauwelijks een halve eeuw, is lan gen tjjd de Noordzee met haar voor deze visscherij geschikten bodem en hare be trekkelijk geringe diepten het eigenlijke vischterrein gebleven. Van alle zeevisch in de Noordzeelanden aangebracht, was nog in 1904 3/4 deel uit de Noordzee af komstig. Van deze Noordzeevangst be stond toen bijna 43 pet. uit haring. Kort vóór den oorlog was de toestand reeds veel veranderd. Van den geheelen aan voer was minder dan de helft Noordzce- visch, n.l. 46 pet., en in 1935 nog geen 39 procent. Duidelijker komt wellicht een en ander tot uiting, wanneer wij mededeelen, dat, de haring buiten beschouwing gelaten, het aandeel der trawlvisch uit de Noordzee ten aanzien van den geheelen aanvoer bedroeg: in 1904 32,6 in 1913 15,5 in 1926 14,0 in 1935 11,4 Beschouwen wij de Noordzeevisscherij in haar geheel, dan valt reeds vóór den oorlog een stij ging der productie op. Deze bedroeg in 1904 907 millioen kg. tegen in 1913 1277 millioen kg. Maar deze verheuging komt alléén op het konto der haringvisscherijde aanvoer van trawlvisch is in die jaren maar zeer weinig gestegen. En het zelfde zien wij na den oorlog: in 1935 weliswaar een absolute vermeerdering (tot 1313 millioen kg.), maar daarentegen een daling van de hoe veelheid trawlvisch n.l. in 1913 nog 433, in 1935 echter 385 millioen kg. En dat ondanks de enorme vooruitgang der techniek: grootere en snellere trawlers met verhoogde actieradius en krachtiger machines. Juist deze technische verbetering heeft er, zooals bekend, toe geleid om vischterreinen bui ten ae Noordzee steeds meer te exploiteeren. Deze zee zelf blijft nog altijd veel produceeren, maar de haring vormt bij de Noordzeevisch een toenemend percentage; in 1904 was het aandeel der haring in de Noordzeevisscherij 58 pet., in 1935 bedroeg het -71 pet. In overeenstemming daarmede moest de -rol van eigenlijke trawlvisch steeds kleinat; worden; zoo daalde die van, kabel jauw in de genoemde vergelijkingsjaren van 7.3 tot 4.6 pet'.; die van schèlvisch van 17,2 tot"5.1 pet.; die van schol van 6.0 tot 3.6 pet. Zonder twijfel wordt de Noordzee te scherp be- visrht. Maar op grond van bovengenoemde eij- fers is de verarming van deze zee niet direct af te leiden. Willen wij overbevissching onomstootelijk aan- toonen, dan zijn andere gegevens noodig. Wij moeten dan vergelijkbare grootheden gebruiken, b.v. de vangst van een trawler per reisdag of per honderd iiren visschen, vóór den oorlog en in den tegenwoordigen tijd. Maar mén weet, dat ook de stoomtrawlers uit de vroegere periode niet met de tegenwoordige geperfectioneerde te vergelijken zijn; thans is de vangcapaciteit, ver geleken met vroeger, aanzienlijk toegenomen. Ook moet men dan niet de Noordzee in haar geheel in aanmerking nemen, maar een bepaald gebied daarin, b.v. de Duitsche Bocht of, nog liever, een meer beperkt terrein daarbinnen in de beschou wingen betrekken. En daarbij komt nog, dat, in het algemeen gesproken, de stoomtrawlers der Noordzee vóór 1914 kleine rondvisch, wanneer zij deze vingen, grootendeels weer over boord zetten, maar dat zij deze tegenwoordig wèl aan brengen. Het percentage „klein" in de marktno- teeringen is overal bij de Noordzeevangsten toe genomen. Maar het feit alleen, dat, speciaal in Engeland en Duitschland, steeds veel- vuldiger de wateren buiten de Noordzee worden opgezocht, bewijst al voldoende, dat het reeds vóór den oorlog algemeen aanwezige besef van overbevissching der Noordzee waarheid bevat: de Noordzee levert voor het enorm ontwikkelde trawlbedrjjf niet voldoende meer op. De bekende vicieuse cirkel drijft de groote trawlers onafwijsbaar naar gebieden, waar nog voldoende trawlvisch aanwe zig is. Daarmede is men reeds vóór den oorlog be gonnen. In het begin van deze eeuw kwamen, buiten de Noordzee, hoofdzakelijk IJsland en de Faröer in aanmerking. Natuurlijk vischten de Britten toen reeds lang aan de Westkust van Schotland, in de Iersche Zee, bij Rockall en in het Engelsche Kanaal. De eigenlijke „verre" vis scherij ontwikkelde zich evenwel op grootsche I wijze in de laatste tien jaren. De gemiddelde vangst der Duitsche stoomtrawlers in de periode 19281931 was voor bijna 15 pet. uit de Noord zee afkomstig (trawlharing niet medegerekend) uit IJsland kwam 53 pet., van de Barentszee 28 pet., van Bereneiland 3 pet. De visscherij bij laatstgenoemd eiland begon eerst in 1930; in 1934 breidde zich de visscherij ook naar de Noordwestkust van Noorwegen uit. Hoe zich sindsdien de toestand ontwikkeld heeft, moge blijken uit de volgende tabel. Voor de Engelschen nam in de laatste jaren de visscherij bij Bereneiland en in de Barentszee sterk in beteekenis toe; van alle buiten de Noord zee gelegen wateren verloor echter IJsland slechts weinig van haar beteekenis. De toeneming van het bedrijf ging dus hier steeds ten koste van de belangrijkheid der Noordzee. In Duitschland zien wij een eigszins an der beeld. Barentszee en Bereneiland, vooral eerstgenoemd gebied, werden minder bezocht; daarentegen ging de visscherij aan de Noorsche kust (waar vóór 1934 slechts sporadisch gevischt werd) enorm vooruit. Aan den anderen kant daalde de visscherij bij IJsland, hoewel deze toch altijd aan de spits bleef staan. Nog minder dan in Engeland had de Noordzeevisscherij te beteekenen. Dit alles in aanmerking genomen, geeft ge noegzaam den nieuwen koers aan, dien men in de beide groote landen is ingeslagen. Men weet, dat Engeland, speciaal Huil, ook aandacht schenkt aan de visscherij in de Davisstraat en bij New-Foundland. De vangplaatsen aan de Noordwestkust van Noorwegen strekken zich van de Lofodden tot aan de Noordkaap uit, waar zij zich bij die in de Barentszee aansluiten. Ook vischt men wel op de Haltenbank, die veel zuidelijker ligt (onge veer op 64 gr. 40 min. N.B., 9 gr. 0 min. O.L.) maar deze levert niet de groote kabeljauw- schelvischvangsten van de noordelijker gelegen visehgronden. Op deze laatste vindt sinds onheu gelijke tijden de groote kabeljauwvisscherij der Noren, speciaal met lijnen en staande netten, plaats. Van Februari tot April vangen de traw lers overwegend kabeljauw (die op weg is naai de paaiplaatsen); in Maart voegt zich daarbij schèlvisch, koolvisch en „Noorsche schèlvisch" of roodbaars. De drie laatstgenoemde zijn ook nog tot MeiJuni van veel belang, maar daarna ver dwijnt geleidelijk de massavisch. Ontwijfelbaar hangt dit periodiek verschijnsel met de voort planting samen. De Noren, die bij de beroemde Lofod denvisscherij natuurlijk de oudste rech ten hebben, zien de concurrentie der trawlers met leede oogen aan. Zelfs vreest men hier en daar in Noorwegen, dat de fabelachtige rijkdom aan kabel jauw (en de schèlvisch) der Lofodden en van de kust van-Finmarken vormt één samenhangende groep met die van Barentszee, Bcreneiiand enz. Tegen den paaitijd trekt de volwassen_kabel jauw nu naar heFLóföd'de jgébied; de jonge vis schen, diembg niet lijp-zijn, blijven aan de an dere zijde der Noordkaap. Trèkt men de lengte- grens tusschem „Volwassen" en „jonge" kabel jauw bij 65 cm., dan blijkt uit metingen op groote schaal, dat in stuksgetal zoowel de Noren bij de kust van Finmarken als de Duitschers in de Barentszee 65 tot 40 - pet. „jónge'-' kabeljauw vangen dat bij dé "Lofodden vanwege de Noren slechts 1 pet., vanwege de :Duitschers aan de Noordwestkust van Noorwegen 4 pet. van de vangst uit „jonge" kabeljauw bestaat. „Onder- maatsche" kabeljauw komt dus in de laatstge noemde wateren practisch niet voor. Van biologisch standpunt gezien is het wen- s'chelijker de „stock" van volwassen visch te ex ploiteeren dan de jongere in massa weg te van gen. Nu is weliswaar de Barentszee een soort van „opfokgebied" voor de kabeljauw (aan de wes telijke Moerman- en aan de Finmarkenkust wordt in de vroege voorjaarsmaanden zeer veel jonge kabeljauw gevangen, dié hier op de „lod- de" een soort van "spiering aast), maar ge lukkig heeft in dit seizoen de Duitsche visscherij zich naar deze zijde van de Noordkaap verplaatst waai' de jonge, opgroeiende kabeljauw niet voor komt. Er is nog een gunstige omstandigheid, n.l. dat bij Kaap Kanin aan de Russische kust, waar vele Duitsche trawlers visschen, het percentage niet-marktwaardige kabeljauw (kleiner dan 60 cm.) in het. najaar veel lager is dan elders in de Barentszee: 19 pet. in stuks, bij Bereneiland in dit jaargetijde echter 53 pet. Deze weinige gegevens kunnen ons echter eenigszins inlichten over de beteekenis van zulke tot voor korten tijd nauwelijks bevischte gebie den als de Barentszee en de Noordwestkust van Noorwegen, in tegenstelling met een duidelijk uitgeputte Noordzee (al levert deze bepaalde vischsoorten, die men noordelijker niet kan van gen) en zelfs de IJslandschc wateren, welke laatste ook al duidelijke teekenen van overbe vissching vertoonen. DR. J. J. TESCH. De zeevisscherij in 1938. Opbrengst was ruim 7 ton minder dan in 1957. Volgens de voorioopige cijfers van de uit komsten der visscherij in het jaar 1938 werd in genoemd jaar in Nederlandsche havens door Nederlandsche en vreemde schepen aan gevoerd 137.265.225 Kg. zeevisch met een op brengst van f 15.012.484 tegen 154.560.000 Kg. en f 16.196.947 in 1937. De opbrengst was ver leden jaar dus ruim 7 ton minder dan het jaar daarvoor. Deze achteruitgang was voornamelijk het ge volg van de staking bij de haringvisscherij waardoor de aanvoer van pekel- en steur- haring aanzienlijk minder was dan in 1937. Er werd in 1938 aangevoerd 69 millioen Kj_ pekel- en steurharing met een opbrengst van f 6.370.698 tegen 87 millioen Kg. met een op brengst van f 7.518.829 in 1937. Concert van „Looft den Heer''. Het traditioneele winterconcert, dat het Ohr. gemengd koor „Looft den Heer" in het eerste kwartaal van het jaar pleegt te geven, zal ditmaal gehouden worden op Donderdas 16 Maart in de Herv. Kerk IJmuiden-West. Onder leiding van zijn dirigent Stephen Jan sen zal het koor uitvoeren de Oantate nr. 33 van Joh. Seb. Bach en George Friedrich Han del's „Zeven Kruiswoorden". Als solisten zullen medewerken Elina Hen- rica (sopraan), Overveen; Bep Ogtrop (alt), Amsterdam; Willem Schansman (tenor), Am sterdam; Otto Couperus (bas), Amsterdam. Eveneens zal wederom als organist optreden de bekende Amsterdamsche musicus Herman Nieland; de orkestbegeleiding is in handen van de Haarlemsche Orkest Vereeniging. Naar het concours. Op den tweeden Pinksterdag, Maandag 29 Mei a.s., zal het koor deelnemen aan het groote nationale za-ngconcours te* Vlaardingen, dat door het, mannenkoor „Orpheus", directeur Jos. Vranken aldaar werd uitgeschreven. „Looft den Heer" zal uitkomen in de hoogste af dee ling gemengde koren. Vijf en twintig jaar bij de N. S. Jubileum H. Klees. De heer H, Klees hoopt morgen zijn 25-jarig jubileum in dienst dér Nederlandsche Spoor wegen te vieren. Al dien tijd is de jubilaris aan het station Velseii-IJmuiden-Oost werk zaam geweest, de'laatste jaren op het sein huis. Öp het station Vèlsen is de heer Klees: dan ook een bekende figuur, maar nog meel is hij dat in het kerkelijk- en verenigings leven te IJmuiden-Oost. Sedert jaren is hij lid van het kiescollege der Ned. Herv. gemeente; in de af deeling der Nat. Chr. Geh. Onthouders Vereeniging was hij vroeger een der werkers en nog is hij lid der afdeeling van de Spoorweg Onthouders Vereeniging. Maar 't meest bekend is de jubi laris in de wereld van den zang. Lange jaren was hij voorzitter der Chr. Zangvereniging Nieuw-Hosanna en nu nog 2e voorzitter, ter wijl hij ook voorzitter is van het kerkkoor der Ned. Herv. gemeente. Menige uitvoering of ge zellige avond heeft hij helpen slagen en een bazaar zal niet recht slagen zonder zijn mede werking. Het zal dén heer Klees Zondag dan ook niet aan belangstelling ontbreken. In korten tijd een gulden sparen - dat kunt U door de spaarzegels te verzamelen, welke zich thans op Persil, Henco, Ata, iMi en Sil' bevinden - een extra voordeel naast de tallooze andere voordeelen van de prachtige Persil-producten! De spaarzegels behoeft U slechts uit te knippen en op te plakken op een spaarzegel-verzamelkaart, welke Uw winkelier U gaarne gratis ter beschikking stelt; voor een geheel volgeplakte kaart ontvangt U van Uw winkelier een gulden. Vraag Uw winkelier (Adv. Ingcz. Med.) Jaar 1933 1937 Engeland Totaalvangst in cwts. 10.343.80 12.91L108 Hiervan in Noordzee 23,1 11,2 Barentszee 6,9 15,7 Noorsche kust 0,6 5,1 Bereneiland en Spitsbergen 6,1 16,7 IJsland 33,7 27,2 Faröer 8,8 5.0 Andere gebieden 20,8 19,1 Duitschland Totaalvangst in kg. 158.267.68 305.910.644 Hiervan in Noordzee 10,5 6,0 Barentszee 21,3 14,5 Noorsche kust 34,7 Bereneiland 12,9 7,5 IJsland 51,9 35,1 Duidelijk komt in deze tabel uit, welk een be langrijk en steeds toenemend aandeel de verre visscherij voor Engeland en Duitschland in de laatste jaren inneemt. De trawlvisscherij op de Noordzee gaat steeds terug; zij leverde in Enge land in 1937 slechts 11 pet. van alle trawlvisch, terwijl dit percentage voor Duitschland in 1937 tot 6.0 pet, was gedaald (zonder haring). Haarlemsche Orkest Vereeniging. Zondagmiddag 29 Januari zal de Haarlem sche. Orkest Vereeniging onder leiding van den gastdirigent Klaas de Rook en met als solist Gijs Beths, concertmeester van de H.O.V., een concert geven. De solist zal ten gelioore brengen het Viool concert in a-klein van Wolfgang Amadeus Mozart, het orkest zal het programma ope nen met de ouverture Eu r yap the van Carl Maria von' Weber en' zal na de pauze de derde symphonie in F-groot van Johannes Brahms uitvoeren. HET PROGRAMMA VAN STRAWBERRIES. Het programma der Hockeyclub „Straw berries" voor a.s. Zondag luidt: Dames: H.D.M. IIStrawberries I 10.30 u. Heeren: Delf. StudentenStrawberries I 2 u. Strawberries II—F.A.H.C. II 2 uur (Pleijler-Duinker) Alliance II—Strawberries III. Opstellingen: Dames Strawberries I: Stoutenbeek; Anise, Lamboo; Luchsinger, Poldervaart, Eewijk; v. Dorp, v. Malsen, Dumonde, Graper, Teer. Heeren: Strawberries I: v. d. Bliek; Brand- hoff, Ferment; v. Veen, v. Randtwijk, v. Ley- den; Sluiters, Erdman, Rodenberg, Bleeker, Rietbergen. Als er zieken zijn. Zondagsdienst der apotheken. De Zondagsdienst der apotheken wordt Zon dag waargenomen door de Kennemer Apotheek aan den Wijk aan Zeeërweg. Deze apotheek is te vens aangewezen voor den nachtdienst in de ko mende week. TWEE STADSBEELDEN VAN BARCELONA.Boven: De ter gelegenheid van de wereldtentoonstelling van 1888 gebouwde triomfboog, waar Franco's troepen gisteren bij hun intocht door getrokken zijn. Onder: een blik op het prachtige Plaza Real Heeft U iets verloren? Déze week werden de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: Gevonden te IJmuiden: handwarmer, hand schoenen, zweep, zwart hondje, kist makreel, portemonnaie, Lipssleutel, damesportemon- naie met inh. Gevonden te IJmuiden-Oost: damestasch, paar regenpijpen, riem met fluitje, dames- portemonnaie, rozenkrans, kindermuts, dames handschoen, sigarettenkoker, handgaren, man telceintuur, lederen riem, blauw schrift, arm band. Gevonden te Velsen (N.): twee lorgnetten, bagagebinder, bruine handschoen, handwar mer, reservewiel met band. Gevonden te Santpoort: poesje (cypersch), handwarmer. ONTHULLING GRAFMONUMENT DR. HAJE. Naar wij vernemen zal de onthulling van het monument op het graf van Dr. Ch. F. Ha je op de Algemeene Begraafplaats te Heem stede hedenmiddag 3 uur geschieden. Wanneer stempelen? De stempeluren voor de verschillende or ganisaties voor de week van 30 Januari tot en met 4 Februari zijn vastgesteld als volgt: Algemeene Nederlandsche Bouwarbeiders- bond 9—9.20 uur. Algemeene Nederlandsche Metaalbewerkers- bond 9.259.45 uur. Werkloozenvereeniging 9.5010.20 uur. IJmuider Transport Federatie (N.A.S.) 10.30 -10.45 uur. Ongeorganiseerden 1112 uur. Kleine bonden 99.15 uur. R.K. bonden 9.2010 uur. IJmuider Federatie 10.20—11.05 uur. Chr. Bond van Fabrieks- en Transport arbeiders 11.1011.40 uur. Oud Katholiek Vakverbond 11.45—12 uur. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN ZATERDAG 28 JANUARI Thalia Theater: „Wie doodde Mary Clay?" en „De raadselachtige Mr. Moto", 8 uur. Rex Theater: „Manja" en „Listige Valstrik". 8.15 uur. Theater de Pont: „De avonturen«van Tom Sawyer" en „Muziek in 't Bloed!" 8 uur. Flora: Soirée Polyhymnia, 8 uur. ZONDAG 29 JANUARI Thalia Theater: „Wie doodde Mary Clay?" en „De raadselachtige Mr. Moto", 8 uur. Doorl. matinée van 37 uur. Rex Theater: „Manja" en „Listige Valstrik". 8.15 uur. Matinée 3 uur. Theater de Pont: „De avonturen van Tom Sawyer" en „Muziek in 't Bloed!" 8 uur, Matinée 3 uur. AGENDA VOOR BEVERWIJK ZATERDAG 28 JANUARI Luxor Theater, Breestraat: „Moto, de geheim zinnige" en „Dancing Man", 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „Leer het leven liefhebben" en „De roman van een valschen spe ler", 8 uur. W. B. Theater, Peperstraat: „De dertien lan ders" en „Rare gasten in 't Hotel", 8 uur. ZONDAG 29 JANUARI Luxor Theater, Breestraat: „Moto, de geheim zinnige" en „Dancing Man", 2.307 uur en 8 u. Kennemer Theater, Zeestraat: „Leer het leven liefhebben" en „De roman van een valschen spe ler", 2.30—7 uur en 8 uur. W. B. Theater, Peperstraat: „Cowboy Roman ce", 2.30 uur. „De dertien lanciers" 5 uur. „De dertien lanciers" en „Rare'gasten in 't Hotel", 8 uur. MAANDAG 30 JANUARI Luxor Theater, Breestraat: zinnige" en „Dancing Man", ,Moto, de geheim uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „Leer het leven liefhebben" en „De roman van een valschen spe ler", 8 uur. W. B. Theater, Peperstraat: „De dertien lan ciers" en „Rare gasten in 't Hotel", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: ZATERDAG 28 JANUARI Stadsschouwburg: Fritz Hirsch Operette: „Es war einmal ein Walzer". 8.15 uur. ,De Kerkuil", Nieuwe Gracht 23. Tentoonstel ling werk W. Oepts. 105 uur. Palace Familie Cinema: „Dybuk" en Jimmy erft een dollar", 2.en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De big van het vreem denlegioen". Op het tooneel: Okito 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Tarakanova", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Professorwat ben je begonnen! 2.30, 7 en 9,15 uur. Spaarne Theater: „De Kruistochten" en „Amor op de ranch" Teyler Museum, Spaarne 16, 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. ZONDAG 29 JANUARI Stadsschouwburg: Gezelschap Saalborn-Par- ser: „Meneer Schlögl". 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Volksconcert II. O. V. Solist Gijs Beths. 2.30 uur. „De Kerkuil", Nieuwe Gracht 23. Tentoonstel ling werk W. Oepts. 25 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. MAANDAG 30 JANUARI Stadsschouwburg: Gezelschap Saalborn-Par- ser; „Meneer Schlögl", (voor Nieuwen Haarl. Kunstkring) 8.30 uur. •De Kerkuil", Nieuwe Gracht 23. Tentoonstel ling werk W. Oepts. 10—5 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2