Recepten BLOEMEN Wf Liefhebberen Laat ik dit beschouwinkje beginnen met te zeggen, dat het woord liefhebberen heelemaal niet hetzelfde is als liefhebberijen er op na hou den. Duizenden menschen houden er tot hun ge- jykliefhebberijen op na, die hun de noodige ontspanning geven in hun vrije uren. Of men zijn geest nu verzet met het verzamelen van postzegels, met het lezen van detective-romans, met het observeeren van vogels, met tooneelspe- leii, met musiceeren, met fotografeereri of met knutselen zoolang het liefhebberij blijft en i geen hoofdzaak wordt, is het een geluk voor den mensch die zich er mee bezig houdt. Het doet er ook niets toe of men het goed of maar matig of misschien zelfs slecht bedrijft, zoolang het een ware ontspanning is, is het een kostbaar bezit. Maar met liefhebberen is het heel wat anders: daar begeeft een dilettant zich in het werk van een vakman. Nu, dat is niet zoo erg, zult u zeggen, iemand, die kiekjes neemt van zijn vacantiereisje doet dit ook, hij bedrijft je reinste dilettantisme in 't mooie en moeilijke vak van fotograaf. Inderdaad, dat doet hij, maar hij weet ook dat hij een dilettant is, en hij wil niet meer zijn. Maar wie in een vak gaat liefhebberen, doet alsof hij of zij met de noodige kennis van zaken een volleerde vakman evenaart, en dat is een eersterangs dwaling. Laten wij maar eerlijk zijn: in huis wordt veel geliefhebberd, zoowel door den man als door de vrouw. Om een voorbeeld te noemen: de stoelen moeten van een nieuw overtrek wor den voorzien. Gaan we er een meubelmaker bij halen? Onzin, dat kunnen we zelf immers ook wel, wat is daar nu aan! De zittingen er uit ha len, het oude overtrek er af nemen, een nieuw overspannen en vastspijkeren. Of misschien gaan we nog wat verder en zul len het wel eens eventjes opknappen met over trokken stoelen. Wat is het resultaat: tegenvaller op tegenval ler, want het lijkt wel eenvoudig, maar het is het niet, een massa rommel en vermorsten tijd, een armelijk uitziend stelletje stoeien, en een meubelmaker wien een werkje is ontgaan. Of we zullen zelf de trapleuning wel eens even schilderen, daar heb je toch geen schilder voor noodig; misschien ambieeren we wel om een ka mer te behangen of om een tuin-ameublement weer in de verf te zetten. Nu moeten wij elkaar goed begrijpen: wie zulke werkjes als noodzakelijk voelt in huis en geen andere manier ziet, dan om het zelf zoo goedkoop mogelijk te doen, die zal ze natuurlijk Verrichten en er het dilettantisme waarschijnlijk 'wel van voelen net zooals de liefhebberijen- 'man, die het fijn vindt om zulke klusjes te. doen, maar die weet, dat het resultaat lang niet onbe rispelijk is. Alleen het geliefhebber komt los bij ménschen die meenen dat zij het even puik doen als welke vakman ook, die zich door iedereen laten bewonderen en die het klungelige van-hun Jgeïïoé niet.inzien. j uEen vrij onschuldig genoegen, zal menigeen dat misschien noemen, laat die menschen toch hun. gang'gaan. Maar het foutieve zit mijns in ziens hierin, dat er vaklui buitengesloten wor den door menschen die voldoende financieele draagkracht hebben om een ander eens wat te 'iaten verdienen, en die behoorden te bedenken, dat elk vak zijn eigen kennis vereiseht en dat deze vakmenschen het werk vlugger, misschien iets duurder, maar daarbij ook veel beter doen dan zij zelf. Om dan nog maar niet eens te spre ken van de werkloosheid die men daarmee toch ook op zijn eigen kleine manier helpt bestrijden. Knutselen is een alleraardigste bezigheid, en wanneer de heer des huizes een bijzettafeltje voor zijn vrouw heeft gemaakt, dan is de heele familie er trotsch op, en zij weet daarbij dat in de meubelwinkels veel mooiere, te koop zijn, maar het eigen werk verleent er het aparte ca chet aan. Maar wie met een air van vakmanschap wel ééns even een zolderkamer zal betimmeren en er een pracht van een zitkamer van maken, en die dan de bewondering wil hooren van ieder die de kamer ziet „net door een vakman ge daan" pocht hij zelf, die liefhebbert in iets wat hij niet kent en hij vergeet, dat hij zelf in zijn eigen vak ook liever niet vergeten of ten minste overgeslagen zou willen worden. Laat hij die het missen kan, niet knutselen en prutsen aan iets, dat eigenlijk te moeilijk is, al leen om er wat geld mee uit te sparen: liefheb berijen zijn prachtig, maar ze moeten liefheb berijen blijven en niet tot vakkennis worden ge bombardeerd: het huis wordt er prutserig en leeljjk van, de vakman arm. E. E. J.-P. Wat is huidverzorging? Wij Iaten een specialiste aan het woord voor het geven van enkele waardevolle tips. Menige dame denkt, wanneer zij het woord huidverzorging hoort uitspreken, aan make up, aan geverfde lippen, dito wangen en bijgewerkte oogen. Gelukkig breekt ook in ons land langzamerhand een andere meening baan en begint men in te zien, dat huidver zorging en make-up twee geheel verschil lende dingen zijn, die men natuurlijk kan combineeren, doch welke in de eerste plaats geheel zelfstandig beschouwd dienen te wor den. In Amerika begon men reeds een twintig tal jaren geleden in te zien, dat het moge lijk moest zijn een huid, die door ziekte of beroep en vanzelfsprekend door het ouder worden nadeelige gevolgen ging ondervinden, haar oorspronkelijke frischheld en soepelheid terug te geven. Vrouwen als Elisabeth Arden, gesteund door medici experimenteerden jaren lang en wisten aan de hand van belangrijke geschriften over huidverzorging uit den tijd van het oude Rome zeer interessante pre paraten te bereiden, die de ondervoede huid haar gezonde aanzien gaven. Reeds in de dagen van Nero verzorgden de vrouwen zich in alle opzichten..;- Zij wisten zalyén. te bereiden; 'die haar een jëifgdig' voor komen gaven en uit litteratuur van dien tijd is gebleken, dat een vrouw, die reeds lang de eerste jeugd gepasseerd was er 'tóch nog aantrekkelijkuitzag. Reeds van nog veel vroeger datereen allerlei schoonheids middelen, middelen die al in het oude Egypte aangewend werden. Gedurende langen tijd, de geheele middel eeuwen door, vinden we niets meer oyer huidverzorging, tqt we in Frankrijk in de eeuwen der Lpdewijks. weer allerlei zalven en watertjes zien gebruiken. Maar de metho den door de schoonen uit die dagen te baat genomen, zouden heden ten dage niet meer gebruikt kunnen worden. Men smeerde de huid vol met blanketsel, maar vergat, dat bij niet grondige reiniging (en dit laatste liet zeer veel t ewenschen over) de poriën totaal verstopt geraakten zoodat op den langen duur het middel erger was dan de kwaal en de dame uit. dien tijd er zeet vroeg oua en vei- lept uitzag. En hier kom ik dan aan het cardinale punt van mijn betoog, dat huidverzorging niets te maken heeft met make-up. Ieder deel van ons lichaam moet om voort te bestaan gevoed werden, dus ook onze huid en in engeren zin onze gelaatsthuid. De voe ding geschiedt door middel van het bloed, dat déze functie prachtig waarneemt tot op het oogenblik, dat de bloedvaten niet op dezelfde manier functioneeren als voorheen. Dit be hoeft niet alleen door ziekte veroorzaakt te- worden, doch is in hooge mate een gevolg van den leeftijd. Daarom is het een nood zaak de huid op een andere wijze te voeden en wel van buitenaf. In ons bloed bevinden zich vitaminen, reden waarom deze stoffen in de zalven en lotions verwerkt werden. In planten en vruchten komen veel vitaminen voor, zoodat de preparaten, die gebruikt- wórden bestaan uit alle mogelijke vruchten sappen en aftreksels van planten. Daar het noodig is, dat de schoonheids specialisten (een beter woord ware huidver zorgsters) zich ter dege bewust moeten zijn van hun taak, wordt speciaal hier ten lande de opleiding zeer nauwkeurig verzorgd. Meestal is aan iedere cursus een arts ver bonden, die de candidaten de medische zijde van haar beroep belicht, zoodat als ze een maal zelfstandig moeten werken zij hiervoor berekend zijn. Als een dame bij een instituut voor huidver zorging komt, dan zal men haar alle ge- wenschte inlichtingen kunnen geven en haar datgene kunnen aanraden wat speciaal voor haar huid goed is. Maar graag geef ik een raad, die voor iedereen te gebruiken is en zeer gemakkelijk is op te volgen. Zorg steeds dat des avonds uw poriën grondig van stof gereinigd worden. Gebruik daarvoor een cleansing-creme, want water alleen is niet voldoende, door de vetlaag op onze huid, masseer daarna met een goede olie, die u gerust 's nachts op het gelaat kunt laten en u zult tevreden zijn over het resultaat. Gebreid garnituur Om een oud jurkje tegen het voorjaar weer een nieuw aspect te geven, is dit fleurige gar nituur zeer geschikt. Het is gebreid van hard gorene pinguinwol en versiert een zwart ja ponnetje. Noodig is 100 gr. wil en 4 pennen no. 3 zon der knopjes. Kraag. We letten op 3 pennen 240 steken op en breien 3 recht, 2 averecht. Na 25 toeren ge breid te hebben, splitsen we het werk in tweeën, omdat er aan den achterkant 'n split in zit met een patent sluiting. Als we van het begin af 42 toeren 3 r., 2 a. gebreid hebben, breien we van den volgenden toer telkens de 2 averechte ste ken te zamen. Nu een toer over breien. In de volgenden toer maken we telkens van de 3 recht er 2 en breien dan weer een toer over. Nu ma ken we in den volgenden toer van de 2 recht er 1 en breiene nu in het patroon 1 r., 1 a. 30 toeren waarna we los af kan ten. Nu breien we nog twee losse biesjes van 4 steken breed, die we tegen de patentsluiting zetten voor een goede af werking. Manchetten. Hiervoor zetten we 75 steken op, weer op 3 pennen. We breien 32 toeren 3 r., 2 en minderen dan weer af als boven tot 1 r., la. dit laatste nog 12 toeren en weer los afkanten. Opmaak. We strijken alles onder een vochtige doek, maar zorgen er bij het strijken vooral voor den onderkant van de kraag en manchetten iets uit te strijken; het nauwste gedeelte van de kraag wordt voor de helft om geslagen. SP.—TH, Voor de eenzamen In Den Haag, aldüs het maandblad van de Ned. Vereen, van Huisvrouwen, is men begon nen met een'plan','dat geheel past in het" kadér van. de geestelijke, 'herbewapening, waarvan zeer velen in Nederland vervuld zijn. Mej. Jeannine Snijder van Wissenkerke, die door haar vroeger maatschappelijk werk zeer goed voorbereid is voor dié taak, heeft een instelling in het leven geroepen tot geestelijke ontwikkeling van en maatschappelijk verkeer tusschen jonge wer kende vrouwen en meisjes, gevestigd Madoera- straat 5. Zij wil aan vrouwelijk personeel van kanto ren en andere inrichtingen gelegenheid bieden in die woning te geven met hart en verstand en te ontvangen verlangde voorlichting en hulp op veelzijdig gebied. Door causerieën en raad van gezaghebbende menschen óp maatschappe lijk gebied en door onderling contact hoopt men dezen vaak eenzamen moreelen steun te geven, gezelligheid en gelegenheid tot ontwikkeling. De instelling is op 17 December geopend en mej. Snijder van Wissenkerke hoopt, als het plan slaagt ook elders dergelijke tehuizen op te richten. Zondag: Donderdag: eroosterd brood met Pikante runderlappen sardines Roode kool Roastbeef Drie in de pan Worteltjes Sinaasappelvla Vrijdag: Maandag: Bruine ragout van Brusselsch Lof met resten roastbeefharde eieren en gesmol- Spruïtjes ten boter Citroenrijst met Warme appelpudding vanillesaus met vanillesaus. Dinsdag: Hutspot met klapstuk Zaterdag: Deensche vla Woensdag: Brusselsch Lof-soep Rookworst Gevulde selderieknol Snijboonen in 't zoutAardappelpurée in een met witte boonen schoteltje. Caramelvla VEGETARISCHE MENU'S 1. Eieren in vuurvasten3. Bruine boonen schotel met kaassaus Uiensaus Schorseneeren Aardappelen Aardappelen Beschuit met bessensap Warme appelpudding met vanillesaus 4. Bruine boonensoep 2. Knolselderijsoep Aardappelgehakt Sla van Brusselsch-lof Bieten Aardappelpuree Bruine boter Gesmolten boter Vanillevla met vruchten Pannekoeken Op een modeshow in New York was hoven- staand „hoedje" 't meest exclusieve en origi- neele nieuwtje van den show. 't Is van veeren vervaardigd. Of het ooit tot massa-productie van deze creatie zal komen, lijkt ons zeer twijfelachtig. als levenssier Onmisbaar element door de eeuwen heen sch; Een voorproefje van de voorjaarsmode. AT een bloemenschat heb jij toch! hoe gezellig: al die platte schalen in groen, geel en blauw, afgewisseld door het rood van de echte ouderwetsche bloempotten. Heerlijk, al die tinten groen van je kamerplanten, 't smetteloos wit van een enkele cyclame, die je hebt weten te beschermen tegen den funesten invloed van de sterke temperatuurswisseling der laatste we ken! Mooi en grillig doen ook die bloeiende cac tus j es tusschen al dat groen". Welk een lof wordt hier aan een toegewijde huisvrouw toegezwaaid! En hoe groeit iedere vrouw er tegenwoordig in, als een vriendin haar bloemenhoekje, haar „gezellige potjes" mooi en smaakvol vindt! Ja, bloemen en planten zijn ons een onont beerlijk iets geworden, een brokje natuur in ons huis, een onmisbare levenssier. Zóó is het geweest door de eeuwen heen, al leen was de bloemencultus steeds weer een klein beetje anders getint. 't Waren hoe had men 't ook anders kun nen denken? bloemen, die de menschheid in spireerden tot de allereerste versiering van hun kleeding en woning, tot het allereerste orna ment. Reeds in de vroege middeleeuwen treffen we ranken en gebeeldhouwde guirlandes aan langs zoldering en raamlijsten en als versiering van vaatwerk. In de grafkamers der Egyptena- ren vinden we het beeld van de heilige Lotos en wandfriezen, die daar worden gevonden, la ten ons zien, hoe men in die oeroude tijden bloemkelken ten groet ophief, als men aan een gastmaal bijeen was net als wij thans ons wijnglas heffen. Een feestmaal in het oude Egypte, Grieken land, Rome, was zonder bloemen ondenkbaar. Als de Pharao een rondreis maakte, had in ieder gewest de bestuurder de zorg voor de bloemen, die in overvloed aanwezig moesten zijn om den vorst te omringen. De Grieksche dichters bezongen, de bloemen in alle toonaarden; zielen- en doodenfeesten wa ren tegelijkertijd bloemenfeesten. Bij de Romei nen steeg de bloemenvereering tot waanzinnige overdaad, zoodat het gebeurde, dat gasten die natuurlijk niet geheel frisch meer waren onder den gestadig neerdalenden rozenbladeren- regen stikten. Vruchtbare velden werden in ro zentuinen herschapen, vermogens aan kweek en aankoop van schoone bloemen verkwist. Ook in de middeleeuwen kende men de heer lijke bloemenvreugde. Doch niet in bedwelmen de overdaad, doch in vrome en innige ver eering van een enkele plant of bloem kwam de liefde tot uiting. Op de geschilderde portretten van ernstige patriciërs bloeien zachte bloemstengels in sier lijk gevormde glazen. Niet alleen schoonheid, doch ook geneeskracht ontdekt de Middeleeuwsche mensch in plant en bloem. Minnezangers doen hun weelderige beeldspraak ter verheerlijking van de liefelijk heden hunner dame, overvloeien van bloemen namen en eeuwenlang is de tuin het zinnebeeld van de poëzie uit den tijd der burchten en kasteelen. De renaissance doet weer een overdadige bloe menweelde uitbreken.. Buiten- en binnenarchi tectuur vertoonen guirlandes van prachtigen vorm en kleur. Tijdens het barok ontwikkelt zich het bloemenstilieven tot een speciaal onderdeel der schilderkunst, waarbij ons land de eereplaats inneemt. Het vluggere verkeer tusschen de werelddee- len brengt nieuwe planten, ongehoorde wonde ren in de oogen der Europeesche bourgeoisie. Bloemkweekers wedijveren met elkaar: een tijd lang staat de tulp in het middelpunt van een gespannen belangstelling, die zelfs de nuchterste hersens bedwelmt. Zij beheerscht de beurs, ver oorzaakt financieele rampenterecht noemt een later geslacht het woord „tulpomanie". Dan begint de wetenschap er zich mee te bemoeien, zij trekt de bloemen in haar heiligdom: Linnaeus geeft zijn klassieke indeeling, en men begint kunstige botanische tuinen aan te leggen. Een zich snel ontwikkelde porceleinindustrie schept zich een nieuw terrein: de vaas in haar weelde- rigsten vorm moet waardig zijn, de bloemen weelde te dragen. In de 18e eeuw staat de bloem op het toppunt van aanzien en vereering.en dan komt er een nedergang: men wenscht ruikers, die een symbool zijn van eeuwige jeugd en schept de afgrijselijk-leelijke macartboeketten, een stijf samenstel van grashalmen, palmbladeren, kunst bloemen, pauwenveeren. De bloemenliefde was overgeslagen in onver stand en een tijdlang zaten onze overgrootmoe ders met die stoffige, onnatuurlijke dingen, die haar kamers eigenlijk ontsierden, opgescheept. Eerst de 20ste eeuw bracht in dit opzicht na tuur en waarheid weer. 't Verlangen naar echte bloemen als levens sier ontwaakte weer en gretig werden voorbeel den uit het verre Oosten nagevolgd. Daar lag al sinds eeuwen geen onbekende meer! het stijlvolle Japan met zijn oeroude bloemencultus: een groote geestelijke waarde in het volksleven. „Ike-bana" zoo noemt men in Japan de kunst van den omgang met bloemen, die ontspringt uit de diepste wortels der Japan- sehe beschaving. Wijsheid en philosofie vlech ten hun grootste geheimenissen in de regels der bloemenkunst. Ike-bana is de bekoorlijke be zigheid, waarmee koningen, veldheeren en kun stenaars hun vrijen tijd vullen. En hiermee gaat de vereering voor de plant in de vrije natuur hand in hand. Het kersenbloesemfeest en het feest der bloeiende pruimenboomen zijn hoog tepunten in het Japansche leven, de mikado geeft kersenbloesemmaaltijden en het volk maakt pelgrimsreizen naar het land der druiven- bloesems of vaart in schilderachtige booten naar Horiki als de tijd van den irisbloem gekomen is. In stille aandacht staan ze te kijken naar de schitterend roode bladeren der ahornboomen op de heuvels van Ojien op het wapenschild van den keizer prijkt al sinds eeuwen de chry sant. En wij? Laten we dankbaar zijn voor den overvloed van Flora's kinderen, die ons bloe- menlandje zelfs in den winter biedt en ons ver lustigen in geur en kleur van de eerste tulpen, sneeuwklokjes en mimosa! Sinaasappelvla Benoodigdheden (5 personen): 5 Sinaasappe len, 1 citroen, pl.m. 125 gr. suiker, 6 blaadjes gelatine, 1/4 L. slagroom. Bereiding: De sinaasappelen en de citroen uit persen. De geweekte gelatine in y2 d.L. water oplossen, de suiker toevoegen, en als deze ge smolten is het vocht bij het sap schenken. De room stijfkloppen, en langzaam het sap er bij schenken. Onder telkens roeren koud laten worden, en als het vocht niet meer uitzakt over doen in een vlaschaaL De vla garneeren met schijfjes sinaasappel. Appelpudding. Benoodigdheden (5 personen): 150 gr. oud brood, 120 gr. gesnipperde zure appelen, 100 gr. krenten, 60 gr. suiker, 3 eieren, geraspte noot muskaat, 50 gr. boter, paneermeel. Bereiding: Het brood fijn verdeelen (raspen op een grove rasp), gesnipperde appel, gewas- schen krenten, suiker en gesmolten boter toe voegen, en alles door elkaar mengen. Dan de eieren er één voor één doorroei-en. Lijkt de mas sa wat stijf, dan kan men 1 of 2 eiwitten er stijfgeklopt door mengen. Nootmuskaat en ci troensap naar smaak er bij doen en de massa overdoen in een beboterden en met paneermeel bestrooiden warmen puddingvorm. De pudding au bain Marie pl.m. 2 uur koken. Voor het keeren even op laten drogen. Warme vanillesaus er bij geven. Kruidnoten. Benoodigdheden: 125 gr. bloem, 75 gr. basterd suiker, 50 gr. boter, ]/2 theelepel kaneel, V2 thee lepel nagelgruis, 2 theelepels anijszaad, 1 thee lepel bakpoeder, zout. Bereiding: De bloem met de bakpoeder zeven, suiker, boter, kruiden en zout toevoegen en alles doorkneden met de hand tot men éen samenhan gend deeg heeft. Hiervan kleine balletjes maken en deze op een beboterd bakblik leggen. Ze in een vrij warmen oven in pl.m. 20 minuten gaar bakken. Ze koud laten worden en in een goed gesloten trommel bewaren. Theekoekjes. Benoodigdheden: 125 gr. boter, 125 gr. suiker, 125 gr. bloem, 2 eieren, 60 gr. krenten, geraspte citroenschil, zout. Bereiding: De boter tot room roeren, de suiker en één voor één de heele eieren, de bloem, het zout en de citroenschil er door roeren. Dan de goed gewasschen en gedroogde krenten er bij doen en van deze massa kleine bergjes leggen, (een theelepel vol) op een beboterd bakblik. De koekjes loopen uit, dus mogen niet te dicht bij elkaar gelegd worden, waar ze dan in elkaar zouden vloeien. Ze lichtbruin en gaar bakken in een matig warmen oven. (15 a 20 minuten). Eenvoudige wafeltjes voor bij de thee. (zoet en zout) Benoodigdheden: J/2 oud casinobrood, boter, zout, een paar lepels suiker en kaneel, een paar lepels geraspte kaas. Bereiding: Het casinobrood zoo dun mogelijk snijden of laten snijden in den winkel. De korstjes er afsnijden en de boterhammen sme ren met wat week gemaakte boter. De helft van de boterhammetjes bestrooien met geraspte kaas, de andere helft met suiker en kaneel. Ze door snijden, en de helften stevig op elkaar drukken. Zoet en zout goed gescheiden houden. Daarna de sandwiches aan den buitenkant met boter besmeren en tusschen een wafelijzer doen, dat boven een gasvlam goed heet gemaakt is. De boterhammetje vlug lichtbruin bakken, uit het ijzer halen en warm opdienen. Vruchtenbrood. Benoodigdheden: 100 gr. amandelen of andere noten, 150 gr. abrikozen, 100 gr. vijgen, 100 gr. dadels of pruimen, 50 gr. sucade. Bereiding: De vruchten met lauw water was- schen, de pitten uit de dadels halen. De amande len of de noten pellen. In een vleeschmolen vruchten en noten 1 of 2 keer malen, met een houten lepel goed doormengen en een -rol er van maken. Deze tot den volgenden dag laten staan om op te drogen Met een scherp mes er dunne plakjes van snijden, die op de boterham gegeten kunnen worden. Kaassoesjes Benoodigdheden: 1 d.L. water, 50 gr. boter, 50 gr. bloem. 2 eieren. Bereiding; Het water met de boter aan de kook brengen, de bloem erin strooien en roeren tot de massa een gladden bal vormt, die van de pan loslaat. Het zout, en de heele eieren er één voor één doorroeren. Op een beboterd bakblik met 2 lepeltjes kleine hoeveelheden deeg leggen en de soezen in een warmen oven lichtgeel bakken. (10 a 15 minuten). Ze af laten koelen en vullen met kaasboter, die ge maakt wordt als in het bovengenoemde recept. KLEINE TIPS VOR DE HUISVROUW. Schoensmeer die ingedroogd is, behoeft u niet weg te gooien. Als u er een paar druppels azijn bijdoet kan ze nog heel goed worden gebruikt Halve uien die men heeft overgehouden, blijven lang frisch, als men er een beetje boter op smeert.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7