FRANCO'S TROEPEN zetten hun opmarsch voort. „Mijnhardljes ALGEMEEN VERKOOPLOKAAL A° 1907 Achttien Britten doen een beroep op Duitschland- Dertigduizend dooden in Chili? 1X T E RDA'G 28 JANUARI 1939 Badalona en Mollet gevallen. Vluchtelingenleed in Noord Catalonië. Dc troepen van generaal Franco blijven liun opmarsch in Catalonië voort zetten. Vrijdag vielen o.a. de steden Barcelona, ten noorden van Barcelona gelegen en Mollet, een belangrijk knoop punt van verkeerswegen aan den weg naar Puigcerda. Het groote hoofdkwartier van Franco deelt voorts in een officieel communiqué mede, dat aan het front in Catalonië nog eenige dorpen zim bezet. De.rechtsche troepen hebben 60 ka nonnen en 1000 machinegeweren buit gemaakt. In het sousterrein van het vroegere huis van Negrin. aldus het communiqué, is een groote hoeveelheid sieraden gevonden, zoomede een bedrag van eenige millioenen aan vreemd geld. Het legercorps onder Maestrazgo dat ten oosten van Solsona oprukt, heeft de bergen be zet die den geheelen loop van den Rio Cardo- ner beheerschen. In dit gebied liggen enkele der rijkste potaschmijnen. Uit Perpignan meldt Reuter: Opge jaagd door de vrees voor Franco's bommenwerpers zijn Vrijdagavond de duizenden vluchtelingen de steden en dorpen van Noord-Catalonië binnen gestroomd, verdreven uit de zuidelijker gelegen oorlogsgebieden. De republi keinsche autoriteiten te Figueras heb ben een dringend verzoek om medische voorraden gezonden aan de Fransche autoriteiten na de gisteren op de buiten wijken van Figueras gerichte bombar dementen der rechtsche vliegtuigen. 'De weg tusschen Figueras en de Fransche grens, die op 15 mijl afstand ligt, is vol vluchte lingen. In Figueras doen zich tooneelen van on beschrijfelijke verwarring voor. Regeerings- ambtenaren trachten hun departementen te vin den, minister zoeken hun collega's, schreiende moeders zoeken koortsachtig naar verloren kin deren, kleine jongens en meisjes bedelen hart verscheurend om brood. De vluchtelingen hebben geen beschutting te gen de bittere koude of vuren om zich te ver warmen. De sanitaire toestanden zijn schrik wekkend. De militaire volkenbondscommissie voor de ontruiming van buitenlandsche vrijwil ligers uit Spanje heeft zich te Perpignan ge vestigd onder leiding van den Finschen gene raal Jalander en den Britschen officier Moles- worth. Zij oefent aandrang uit om vergunning te krijgen tot het bieden van hulp aan de organi satie van steunmaatregelen, ondanks het feit, dat dit niet tot haar werk behoort. De republi- keinsche autoriteiten zelf doen moedige pogin gen en voorkomen een wanordelijken uittocht van vluchtelingen naar Frankrijk. De meeste vluchtelingen worden nauwkeurig ondervraagd door op post staande carabineros, wanneer zij in Gerona aankomen en vervolgens weer te Figueras. Zij worden dan verdeeld over Noord Catalo nië, voor zoover dat mogelijk is in georganiseer de groepen. Langs de grens zijn posten carabi neros opgesteld en hun wachtvuren vormen een flikkerende lijn in de nacht langs de grens. Plannen zijn opgesteld om de hooge passen, waarover een weg loopt van Seo de Urgel door Andorra naar Frankrijk, schoon te maken, aan gezien deze wege op sommige plaatsen onder een sneeuwlaag van tien voet dik bedolven ligt ten einde iedere stroom van hongerlijdende vluchtelingen naar Andorra, dat thans volledig geïsoleerd is, te kunnen verwerken. Er wordt slechts weinig nieuws ontvangen over de republikeinsche legers in Catalonië, ten gevolge van de volkomen ontwrichting der ver bindingen. Een militaire attaché, die te Perpig nan is aangekomen, gelooft, dat het leger van kolonel Juan Pereas, dat in oosteleijke richting lag en de linie bezet hield van de Andorreen- sche grens tot Balaguer, doch dat zijn linker flank gewend had, er in geslaagd is de heuvels aan den voet der Pyreneeën, parallel loopende met de grens, te bereiken en thans den hoofd weg verdedigt, die naar het zuiden loopt uit Seo de Urgel en Puigcerda, evenwijdig met den vitalen geëlectrificeerden spoorweg naar Frank rijk. Het is mogelijk, dat het tiende legercorps op de hoogten tot aan de grenzen van Andorra er in slagen zal den rechtschen een opmarsch te verhinderen naar het noorden, naar Seo de Urgel, door den steilen afgrond, die bekend is als de Duivelspoort, te houden. Ofschoon de regeeringstroep'en voortgaan te strijden tegen den opmarsch der rechtschen, is het niet waarschijnlijk, dat de tegenstand iets meer zal beteekenen dan achterhoedegevechten ter dekking van den terugtocht naar de zone Van Valencia. 0 Uit Gerona wordt gemeld, dat het republikeinsche ministerie van lands verdediging bekend maakt, dat de re- geeringstroepen Barcelona ontruimd- hebben om het beleg te voorkomen van een stad van 2 millioen inwoners, voor het meerendeel vrouwen, kinderen en ouden van dagen. Het communiqué voegt hieraan toe, dat aan alle fronten in Catalonië verwoed wordt gevoch ten; het moreel der regeeringstroepen is zeer sterk. De premier, prof. Negrin heeft in een radio toespraak tot het Spaansche volk betoogd, dat fvan Spanje in binnen- en buitenland aan de kaak had gesteld en had uiteengezet, dat de niet- inmenging de moeilijkheden had doen toene men aldus Havas gaf hij een opsomming van de reden waarom het republikeinsche leger het hoofd zou kunnen bieden aan de overwel digers. Hij voegde hieraan toe, dat „de eenheden van het leger uit de centrale zone waren over gebracht, ondanks de blokkade, hetgeen een bijna eenig wapenfeit is. Hij zeide voorts, dat de regeering erin geslaagd was zich van een over vloedige hoeveelheid materiaal te verzekeren, dat, indien goed gebruikt, een onoverkomelijke barrière zal vormen. Bovendien beschikt het leger over strijdbare mannen, die in volkomen vorm zijn. Negrin besloot met te zeggen: „Wij zullen de situatie redden". Toelating van 150.000 vluchtelingen in Frankrijk verzocht. Het Fransche ministeiie van buitenlandsche zaken deelt mede: „Bonnet heeft bezoek ontvangen van den Spaanschen ambassadeur, die uiteenzette, dat na het houden van een ministerraad de Spaan sche regeering tot het oordeel is gekomen, dat het plan tot het scheppen van een zone in Spanje bij de Fransche grens, waarin 150.000 gevluchte vrouwen, kinderen en ouden van dagen zouden worden verzorgd, bijna niet te verwezenlijken is. Hij stelde Bonnet dus opnieuw voor, dat deze vluchtelingen in Frankrijk of ook in Noord- Afrika zouden worden toegelaten. Bonnet heeft den ambassadeur geantwoord, dat hij dit voorstel voor het humanitaire belang waarvan hij alle aandacht had, aan den ministerraad, die mor genochtend bijeenkomt, zou voorleggen". 1 p,y. ^.ink Half ziek, 1 moe en akelig? \Pas op! |Dat wordt griep! Neem 1of 2„Mijnhardtjes"J F en de kou komt er uit. Oók verdrijven ze wondersnel hoofdpijn, kiespijn,zenuwpijnen,^ ^rheumatiek.spit enz. >L 1 „Mijnhardtje" 5ct. 1 2 ..Mijnhardtjes" 50 ct. (Adv. Ingez. Med.) Demonstraties tegen Franco te Gibraltar. Ook Engelschen namen er aan deel. Terwijl in het te Gibraltar gevestigde agent schap der rechtsche Spaansche reegering een groot aantal aanhangers van Franco bijeen was om de verovering van Barcelona te vieren, heeft naar Reuter meldt, een groote menschenmenig- te, waaronder meer dan duizend Britten, buiten betoogd, onder het roepen van „Weg met Fran co, weg met Hitler en Mussolini". De betoogers, waarondier vrouwen en kinderen, trokken door de straten met een groote Engelsche vlag. De van het agentschap wapperende vlag van Fran co werd in den avond neergehaald. Een groote politiemacht heeft de menigte uiteengedreven. ALFONSO WOONT DEN DANKDIENST VOOR DE VEROVERING VAN BARCELONA BIJ. Vrijdag werd in de kerk van O.L.Vr. van Mon- serrat te Rome een dankdienst gehouden we gens de verovering van Barcelona. De gewezen koning en koningin van Spanje, de prins van Asturië en alle verdere leden der vroegere ko ninklijke familie woonden de plechtigheid bij. Ook de ambassadeurs van Spanje bij den Heili gen Stoel en het Quirinaal waren aanwezig, zoomede pater Wladimir Ledochowsky, generaal der Jezuitenorde. Resultaat der volkstelling in Slowakije. Prof. Negrin. Spanje een zeer groote beproeving doorstaat, doch dat de verwachtingen van den vijand, die meende na de bezetting van Barcelona de ineen storting der republiek te kunnen bewerkstelligen bedrogen zouden uitkomen. Nadat hij de vijanden Roethenen protesteeren. BRATISLAWA, 27 Januari. Blijkens de eerste officieele resultaten van de in December in Slowakije gehouden volkstelling bestaat de bevolking van dit land uit 2.709.000 inwoners, t.w. 2.200.091 Slowaken, 51.907 Tsjechen uit Bo- hemen, 41.691 Tsjechen uit Moravië, 128.000 Duitschers, 79.000 Roethenen, 67.000 Hongaren, 27.000 Zigeuners en 29.928 personen, die van Joodsche nationaliteit verklaarden zijn. Het to taal aantal Joodsche ingezetenen bedraagt 87.427. Tegen deze resultaten zal geprotesteerd wor den door de Roetheensche minderheid, die ver klaart, dat er in Slowakije ongeveer 200.000 Roethenen wonen. De Duitschers, die direct na de volkstelling hadden geprotesteerd, hebben dit protest ingetrokken. nadat minister-president Tiso had verklaard, dat de uitslagen niet de inleiding tot politieke maatregelen zullen vor men, NIEUWE GRACHT 74 Makelaar P. HOOGEVEEN Lz. 14-DAACSCHE VEILINGEN VAN INBOEDEL EN MEUBILAIR DAGEU3KS AFHALING TELEF. 13845 CONTANTE AFREKENING. De afzonderlijke AFDEELING NIEUWE KLASSE-AMEUBLEMENTEN, steeds door EERSTE KLAS FABRIKANTEN met de NIEUWSTE VERSCHEIDENHEDEN uit hun MODELKAMERS aangevuld en UITERMATE VOORDEELIG GEPRIJSD, is dagelijks te bezichtigen. (Adv. Ingez. Med.) Leidende figuren op verschillend gebied. Gemeenschappelijk front tegen „het spook van den oorlog voorgesteld". Achttien bekende personen uit alle kringen van het Britsche leven heb ben een oproep gericht tot de leiders der bevolking van het Groot-Duitsche Rijk om met hen samen te werken „in een laatste poging om het spook van den oorlog te doen verdwijnen Deze oproep is onderteekend door Lord Willingdon, oud onderkoning van Britsch-Indië, Lord Derby, oud am bassadeur te Parijs, Montagu Norman, gouverneur van de Bank of England, John Masefield, dichter en schrijver, Lord Dawson of Penn, lijfarts van den koning, Sir Edward Luytens, architect, Lord Horder, lijfarts van den koning, Lord Macmillan, jurist, Lord Eustacy Percy oud-minister, Sir Michael Sad ler, paedagoog, Vaughan Williams, componist, Sir William Bragg, phy- sicus, Sir Arthur Eddington, astro noom, Sir Kenneth-Clarck, directeur van de National Gallery te Londen, Lord Burgh-ley, bekend sportman, H. A. L. Fisher, oud-minister, Josiah Stamp, directeur van spoorwegmaat schappij, G. M. Trevelyan, geschied kundige. In dezen oproep wordt o.a. gezegd: „Er hangt een sfeer van onbehaaglijkheid over de ge- heele wereld. Mannen en vrouwen in alle lan den weten niet, wat de volgende weken en maanden zullen brengen. Zij zien, hoe enorme wapeningen georganiseerd worden. Zij zien, hoe plannen voor de burgerlijke ver dediging gemaakt worden en zij beseffen maar al te goed, dat een oorlog tusschen de zeer georganiseerde staten onder de bestaande omstandigheden slechts dood en verderf kan brengen. Indien wij niet te laat willen zijn,_ moeten thans de menschen van goeden wil, die waar deering hebben voor de vruchten der bescha ving, die geen haat of wraakgevoelens in hun hart koesteren en die in vriendschap met hun medemenschen in alle landen willen leven, het woord richten tot de menschen over de grenzen, opdat die hun gaven van hart en hoofd mogen gebruiken om mede te werken aan het voorkomen van de grootste ramp en het slechten van de kunstmatige muren van haat, waardoor wij dreigen verdeeld te wor den. Wij Engelschen verlangen niet over an deren te heerschen. Terwijl wij vastbesloten zijn onze vrijheid te verdedigen, staan wij op de bres voor een vrede van gelijkheid en ge rechtigheid voor allen. Geen land kan een duurzame oplossing voor zijn problemen vinden dan in een geest van samenwerking met de andere volken. Bo venal doen wij een beroep op leiders en volk van het Groot-Duitsche Rijk, opdat zij op dit oogenblik van macht en invloed in hun ge schiedenis de groote gaven, waardoor zij ge durende eeuwen ons gemeenschappelijk goed op alle terreinen van menschelijke kennis en bedrijvigheid, gebruiken en met ons samen werken in een laatste poging om het spook van den oorlog en van vijandschap tusschen de volken te doen verdwijnen en in een geest van vrije samenwerking de eenige geest, waardoor onze en hun behoeften kunnen wor den voldaan met ons bouwen aan een be tere toekomst, zoodat wij niet alleen onze be schaving kunnen behouden maar ook aan onze kinderen kunnen nalaten." De vrouw met de 52 eilandjes Amerikaansche Marine schijnt er een van te willen koopen. In een bescheiden woning in Wai- kiki op Honoloeloe woont een vrouw van middelbaren leeftijd, die de eigenaresse is van niet minder dan 52 eilandjes, zoo vertelt het A. N. P. Zij heet mevrouw Leo en is in het bezit van de Palmyra-eilanden, gelegen 960 mijl ten zuiden van Honoloeloe. Gedurende eenige jaren stelt zij reeds pogingen in het werk om dit bezit te ver- koopen, maar tot dusver heeft zij nog geen enkel bod op een eiland gekregen. Thans schijnt de Amerikaansche marine wel een van haar ko raaleilandjes van de Palmyra-groep te willen hebben als een secundaire luchtbasis ter ver sterking van de verdediging der Hawai-eilanden. Indien mevrouw Leo niet te veel vraagt, zal de transactie wel toto stand komen. De vloot-auto- i'iteiten zouden hiermede de plannen verwezen- lijken van een luchtbasis van de Aleoeten-eilan- den tot het Amerikaansche Samoea, zooals was voorgesteld aan het congres door hooge Ameri kaansche marine deskundigen. Andere vooruit geschoven posten bevinden zich reeds op de Midway en Johnston eilanden in de Hawaii- groep. Nijpend gebrek aan levensmiddelen. SANTIAGO DE CHILI 27 Januari. Volgens niet officieele schatting zijn bij de aardbeving in Chili 30.000 personen omgekomen en 50.000 gewond. Gemeld wordt verder, dat de voor naamste gebouwen te Concepcion ver woest zijn. Volgens uit Cauquenes aan gekomen vluchtelingen zou ook deze stad geheel verwoest zijn. Uit het geheele land zoo meldt Havas ko men berichten binnen over bij de aard schokken aangerichte schade. De red dingswerkzaamheden zijn in vollen gang. Met een vliegtuig der Pan American Airways wordt een hoeveelheid pokstof tegen typhus naar het Amerikaansche Roode Kruis in Chili gezonden. Het betreft 262 pond,-welke door par ticulieren zijn beschikbaar gesteld. Te Chilian heerscht, naar gemeld wordt, ge brek aan levensmiddelen en medicijnen. De militaire bevelhebber heeft het vertrek gelast van alle personen wier aanwezigheid voor het oogenblik niet strikt noodzakelijk is. De regeering houdt zich overigens bezig met de evacuatie van door de aardschokken geteis terde steden. Te Chilian is een nieuwe aardschok gevoeld, welke de bevolking nochtans niet heeft ver ontrust. De correspondent van United Press te Santiago bericht: De toestand van hen, die de ramp in Chili overleefd hebben, wordt op het oogenblik in de meeste geteisterde streken steeds moei lijker en gevaai-lijker. De voorziening met levensmiddelen is volkomen ontwricht en ook de hygiënische toestand laat alles te wenschen over, daar het ber gingswerk slechts langzaam vordert en de lichamen der slachtoffers in de brandende zonnehitte snel tot ontbin ding overgaan. Alle radioberichten uit de getroffen streken vragen voortdurend om toezending van chemi caliën, ter desinfecteering van het water. Het is bovendien nog lang niet gelukt, vol doende verbandstoffen en medicijnen naar de verschillende plaatsen te transporteeren. Een der .gevaarlijkstè gevolgen van de ramp is de demoralisatie, die hier en daar onder de be volking ontstaan is. Reeds hebben politie en militairen in tal van steden en dorpen tegen roovers en plunderaars op moeten treden, waar bij hevig geschoten is. Hoe langzaam het bergingswerk vordert, blijkt wel daaruit, dat in de steden, die het ernstigst geteisterd zijn de begraving der op straat lig gende dooden nog verre van gereed is. In alle plaatsen kampt men met de moeilijkheid dat de slachtoffers meestal onder puin begraven liggen. Van Santiago uit vertrekt de eene hulp-trein na den andere naar het zuiden en onafzienbare files auto's trekken naar het hart van het ge teisterde gebied. De wegen zijn beschadigd, doch de reis wordt vooral daardoor vertraagd, dat de meeste bruggen vernield zijn. Engelsch schip tijdens aanval op Valencia gezonken. Ook een Grieksch schip getroffen. Tijdens een aanval op de haven van Valencia door acht Savoia-toestellen is gistermiddag het Britsche stoomschip „Foynes" tot zinken ge bracht. De bemanning is ongedeerd. Ook een Grieksch schip is getroffen: het maakt water en men denkt, dat het zal zinken. Er is veel schade aangericht aan de loodsen langs de kade. Franscli schip met 27 opvarenden vergaan1 Wrakhout aangespoeld. SAINT BRIEUC, 27 Jan. Hier is wrakhout van het Fransche vrachtschip „Cabourg" aange spoeld. Men had van dit schip sedert bijna een week niets meer gehoord. Het was op 20 Jan. van Caen naar Nantes vertrokken met een la ding steenkolen. Intusschen heeft men nog geen lijken gevonden. De bemanning bestond uit 27 koppen. (Havas). HEVIGE ERUPTIES IN DEN BELGISCHEN CONGO. Doodvonnis te Berlijn. Tegen vroegeren functionaris van den Rooden Frontstrijdersbond. Het D. N. B. meldt uit Berlijn: Na een proces, dat vier dagen heeft geduurd, is is de vroegere functionaris van den Rooden Frontstrijders Bond, Max Rotheid, ter dood ver oordeeld wegens moord. Hij heeft destijds in Karlshorst tijdens een communistische betooging een lid van de Jong Duitsche Orde neergestoken. Plantages verwoest KUDDEN OLIFANTEN DOOR VUUR BEDREIGD. Het persbureau Belga meldt, dat de vulkaan Nyamlagira in den Belgischen Congo met groote hevigheid is gaan wei-ken. Duizenden hectaren bosch- grond en plantages, waarvan verschei dene aan Europeesche ondernemingen toebehooren, zijn door den lavastroom en het vuur vernield. De Roomsch Katholieke kapel en school te Makoeta zijn in de asch gelegd. De lavastroom stort zich uit in het Kivoemeer, waardoor enorme rookwolken en ook springvloeden worden ver oorzaakt. Op de oppervlakte van het water drijven dui zenden visschen, die door de hooge temperatuur gedood zijn. In de bosschen zijn kudden olifan ten door het vuur omringd. Zij worden met ver nietiging bedreigd. Aan boord van Britsche vliegtuigen zijn tal rijke toeristen uit Londen en Zuid-Afrika aan gekomen om het grootsche schouwspel van de uitbarsting gade te slaan. „Tunis als Franscli bezit onduldbaar". Uitlating van minister Facinacci te München. De Italiaansche minister Farinacci heeft gisteren te München in een rede verklaard, dat „Italië nooit zal kunnen dulden, dat het nabij Italië gelegen Tu nis in het bezit is van een hand, dat al dus Italië van het zuiden uit zou be dreigen." Hij voegde hieraan toe: „Djiböeti in Fransche handen zou juist zijn als Hamburg in handen van een buitenlandsche natie". Hij verklaarde, dat de Duitsche koloniale eischen „rechtvaardig en dringend" zijn. Betoogingen in Italiëi verijdeld. Te Genua moest dc brandweer er bij te pas komen. Tal van studenten, die gistermorgen te Rome voor Mussolini betoogd hadden, hebben ge tracht de Fransche ambassade te bereiken, ten einde er, aldus Stefani, een anti-Fransche betooging te houden. Hun poging werd echter verijdeld door het optreden van den federalen secretaris van de fascistische partij, die de stu denten aanspoorde, de discipline in acht te nemen. Te Genua trachtte een aantal studenten voor het gebouw van het Fransche consulaat te be- toogen. Zij werden echter tegengehouden door een aantal politiemannen. Niettemin poogden de studenten door het cordon heeo te breken, zoo dat de politie ten slotte de brandweer te hulp moest roepen, die met een straal op de water leiding de studenten bespoot. Dezen wisten echter de slangen door te snijden, zoodat een andere groep van de brandweer werd opge roepen, die meer succes bleek te hebben en de studenten snel uiteendreef. DEGRELLE BIJ DEN BELGISCHEN KONING. De Koning van België heeft gasteren den voor zitter van de Rexistische partij, Degrelle, ont vangen. De wijzigingen in bet Britsche kabinet. Inskip zou Dominions krijgen. Te Londen verluidt, naar Reuter meldt, dat Chamberlain tot een definitief besluit is geko men ten opzichte van de wijzigingen, die hij in zijn kabinet wil aanbrengen. 'De aankondiging der wijziging zou heden kunnen geschieden. Vernomen wordt, dat Inskip minister voor de Dominions zal worden. Als minister voor de coördinatie der Defensie zal bij worden opge volgd door Lord Chatfield, die tot dusverre eer ste zeelord was. U KUNT NIET zelf Uw wasch doen om de duurte, nu de IJMUIDER WASSCHERIJ Snelliusstraat 39 - Telef. 4571 VOOR 15 CENT PER K.G. overweeksche wasschen be handelt. Deze goedkoope prijs beteekent voor U moeite en kosten besparing. (Adv, Ingez. Med.) Italië zou geen plan tot bijeen roeping van conferentie hebben. „De tijd nog niet rijp". Van bevoegde Italiaansche zijde wor den de in het buitenland gepubliceerde berichten, volgens welke Etalië het ini tiatief zou willen nemen voor de bijeen roeping van een conferenrtie van vier mogendheden voor de regeling van het Spaansche vraagstuk, verzonnen ge noemd, aldus meldt het D. N. B. uit Rome. Voor de door den Franschen minister van bui tenlandsche zaken, Bonnet, in de Kamer ver melde mogelijkheid van een algemeen, op Fransch initiatief bijeen te roepen conferentie, is volgens deze. kringen de tijd nSet rijp. De Lavoro Fascista schrijft ir» dit verband, dat een dergelijk voorstel slechts ben doel zou heb ben Frankrijk de gelegenheid te geven zich te onttrekken aan de verantwoordelijkheid voor de fouten van zijn Spaansche politiële. Wat de Zuiderzeewerken kosten. Ter voldoening aan een toezegging, gedaan in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begraoting van 1938 van het Zuiderzeefonds, heeft de minister van Waterstaat aan de Tweede Kamer een nota overgelegd betreffende de financiering van de Zuiderzeewerken. In de passages, gewijd aan de afsluiting van de Zuiderzee, wordt herinnerd aan de kosten raming van het jaar 1928, toen men de kos ten der afsluiting op 128 millioen taxeerde. Naar thans blijkt, heeft de afsluiting Wierin- gen—Friesland tot en met 1937 123,27 mil lioen gevorderd," welk bedrag moet worden verminderd met 4.8 millioen aan toevallige baten en nog zal worden verhoogd met ver moedelijk 5 millioen, zoodat thans mag wor den aangenomen, dat de kosten ongeveer 4 millioen zullen blijven beneden de raming van 1928. De totale kosten van de atfsluiting kunnen op circa 200 millioen wordem gesteld. Van dit bedrag blijkt einde 1937 nog een kapitaals last van 68,5 millioen te bestaan, waaraan naar verwachting in de eerstvolgende jaren nog In totaal 11,5 millioen zal worden toege voegd, alvorens de afsluiting c.a. geheel ge reed zal zijn. De Wieringermeer heeft exclusief de rente, rond 83 millioen gekost, namelijk de kosten van het maken van den polder ad 98 millioen, verminderd met de voorloopige baten ad 15 millioen. Einde 1937 was er een kapitaalslast van 73 millioen. Het maken van den Noord-Oost polder met een oppervlakte van 47.600 H.A. zal 123.8 mil lioen kosten of f 2600 per H.A.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 9