IJmuider Courant Ons Prinsesje wordt Eén Massa-ontslag arbeiders DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Op welke wijze Onderwijsvernieuwing te bereiken? Dinsdag 31 Januari alle restanten en coupons voor de UEIH der ©PMOIMIKSPIMS NEDERLAND Velsen-N. - IJmuiden-O. - Santpoort Kleurstof KOFFIE enTHEE Eerste Kamer bewondert autobus noodwetje niet erg Lord Chatfield in het Britsche kabinet. Nog andere wijzigingen in het kabinet. 24e JAARGANG No. 76 Uitgave Lourene Coster. Maatschappij voor Courant Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V Groote Houtstraat 93. Haarlem. Tel. 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301. Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOiM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 30 JANUARI '39 Abonnementen per week f 0.12'/2, per maand f0.52'/2, per 3 maanden fl.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeclingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f0.10. Zaandam krijgt gas van Hoogovens. Contract voor 2 a 4 millioen M3. p. jaar. Naar ivij vernemen heeft de raad der gemeente Zaandam het dagelijksch bestuur gemachtigd tot het sluiten van een contract met Hoogovens voor het leveren van jaarlijks van 2 tot 4 millioen kub. meter gas. Het contract geldt voor den duur van 12 jaren. De prijs zal niet hooger zijn dan de kostprijs van het in de gasfabriek der gemeente gefabriceerde gas. Rangeerder doodgereden. Zaterdagmorgen is op het rangeerterrein van het Centraal Station te Utrecht een ern stig ongeluk gebeurd, waarbij de rangeerder van der Linden uit Utrecht het slachtoffer is geworden. Drie rangeerders waren op een lossen loco motief gesprongen, om zich van het eene ge deelte van het rangeerterrein naar het an dere te begeven. Bij het passeeren van een wisse] verloor een der mannen het evenwicht, sloeg van de machine en raakte onder de achterste wielen. De man werd op slag ge dood. De beide andere rangeerders waren zoozeer onder den indruk, dat zij met een auto naar hun woning moesten worden vervoerd. BEV. Nieuwe geest bij de onderwijzers noodig" Anders geven kleinere klassen niets, aldus de heer L. Welling. Voor de leden van de afdeeling Amsterdam van de vereeniging voor paedagogiek heeft de heer L. Welling, hoofdinspecteur in de 3de hoofdinspectie van het lager onderwijs, eon voordracht gehouden over: „Op welke wijze onderwijsvernieuwing?" Spr. betoogde dat hij en zijn staf gezamen lijk een onderzoek hebben ingesield naar de wijze van lesgeven aan verschillende scholen en de resultaten daarvan. Elke inspecteur had tot nu toe zijn eigen-zienswijze en werkte vol gens eigen inzichten. Toch hadden allen in den regel dezelfde klachten over het onder wijs. Om deze klachten om te zetten in daden was eensgezindheid noodig en nauwer contact tusschen inspectie en onderwijzend personeel. Daarom wer den inspectïevergaderingen georgani seerd. Het belangrijkste resultaat dei- besprekingen was, dat men het er over eens was, dat er een nieuwe geest bij de onderwijzers noodig is. Als die niet komt, zoo zette spr. uiteen, geeft alle onderwijshervorming niets. Men werkt thans zonder bezinning, doch in sleur gaat men oude paden. Men is zelf niet tevreden over de re sultaten, doch legt zich er bij neer. Elk initiatief ontbreekt. Dit moet het eerst veranderen. De leerstofbehandeling moet veranderen. De leerlingen moeten zelf meer werken; hun geestelijke activiteit moet ruimer baan krijgen. Voorts moet de leerstof zelf herzien worden in dien zin, dat zij aangepast wordt aan de capaciteiten der verschillende leerlingen. Daarom: differentiatie na het 4e leerjaar. „Taal" zal dan hoofdvak moeten zijn op de heele school, want „taal" is het hoofdmiddel voor de ontwikkeling van den geest. En dan „taal" niet hoofd zakelijk als spelling, maar als middel tot gedaehtenvorming. Veel gelegenheid geven tot spreken en schrijven. De doodsche rust uit de klas ver dwijnt dan, maar dit kan slechts een zegen zijn. Onderwijshervorming, zoo ging spr. ver der, moet geleidelijk gaan. Met radicale her vormingen wekt men te grooten weerstand bij een corps van 32000 leerkrachten. Het werk moet netjes zijn, doch men moet niet bij alles schoonschrift eischen. Dat is energie- en tijdverspilling. Een vlot „verkeers- schrift" is voldoende. Dan komt tijd vrij voor „taalgebruik" en werkelijke „rekenactiviteit". Bij aardrijkskunde geen onnoodige namen instampen, maar atlassen leeren gebruiken. Bij het debat kwam tot uiting hoe zeer men het Noorden van het land benijdt om zijn goede verstandhouding tusschen inspectie en onderwijzend personeel. Kleine klassen achtte de spreker ook belangrijk, doch als niet eerst de onderwijzer verandert, geven kleinere klassen niets. De zelfgenoeg zaamheid moet verdwijnen. Tenslotte zette hij uiteen, dat de ouders opgevoed moeten worden om de functie van de school beter te lee ren begrijpen. (Adv. Ingez. Med.) (Een Engelsch tijdschrift weet te vertellendat de vrouw tegen woordig 1400 kleuren tot haar be schikking heeft, om zich op te maken.) Hoe halen zij ze bij elkaar, 't Is om er duizlig van te raken, Daarmede kan de vrouw voorwaar, Zich tot een schilderijtje maken. Maar werd de serie uitgestald, Volledig, voor haar om te kiezen, Welk tintje haar het best bevalt, Dan moet zij toch den moed verliezen. Dan zou zij zelfs na langen duur Waarschijnlijk niet tot keuze komen, En werd de kleur van de natuur Als een bevrijding weer genomen. Wat ben ik blij dat ik als man Mij met die vraag niet hoef te plagen, En dat ik erbij blijven kan, Mij hierin kleurloos te gedragen. Waar gaan wij op den duur naar toe, Als men aan 't vrouwelijke leven, Met zoo'n gecompliceerd gedoe, Meer uiterlijke kleur moet geven Bij kleuren in dien overvloed, Om elk op het effect te keuren, Past de verzuchting, kort en goed, Het is voldoende om te kleuren. VRAAGT UWEN LEVERANCIER STEEDS DE FIJNSTE KWALITEITEN (Adv. ingez. Med.) Bijna 2% ton voor de jeugd bijeengebracht. Verkoop van Weldadigheidspostzegels zeer goed geslaagd. De Centrale Propaganda commissie voor den Weldadigheidspostzegel, orgaan van den Ne- aerlandschen Bond tot Kinderbescherming, belegde Zaterdag een bijeenkomst in de Industrieele Club aan het Vreeburg te Utrecht. Op deze bijeenkomst werd verslag uitge bracht omtrent de laatste uitgifte der kinder zegels en kinderbriefkaarten, waartoe voor de eerste maal sinds het jarenlange bestaan alle plaatselijke comités waren uitgenoodigd. Blijkens de voorloopige opgaven van het hoofdbestuur der P.T.T., aldus deelde jkvr. mr. M. J. E. B. Alting von Geusau mede, hebben de postzegels ruim f 181.500 boven de frankeerwaarde opgebracht dat is ruim f 5000 meer dan verleden jaar. Dit resultaat is bevredigend, te meer daar in enkele belangrijke plaatsen geen vooruit gang, doch zelfs eenigen teruggang moest worden ondervonden. De opbrengst der prentbriefkaarten zal, naar de voorloopige gegevens, zijn te ramen op f 45.000 dat is eveneens f 5000 meer dan ver leden jaar. Er zijn in omloop geweest ongeveer 114.000 series Pieck, 88.000 kerstgroeten en 144.000 wintermorgens. Bovendien nog een 10 a 15.000 oude losse kaarten. In aanmerking nemende, dat er veel kerst groeten en weinig series Pieck zijn teruggeko men, zal de opbrengst niet ver van f 45.000 zijn. Op of omstreeks 10 December verscheen, evenals vorige jaren, de prijsvraag in de bla den, onder den titel: „De ronde door Ne derland". Uit dit onderdeel van de Decemberactie is nog ruim f 10.000 te verwachten. Evenals verleden jaar heeft de A.V.R.O. een groote luisterwedstrijd georganiseerd op den Eersten Kerstdag. Aan de hand van de gegevens van verleden jaar is een extra bate van f 8000 hieruit te wachten. De gezamenlijke baten zullen, in aanmer king nemende giften en renten, ongeveer f 246.000 bedragen. Besloten werd een telegrafische dankbetui ging te zenden aan den directeur-generaal der P.T.T. om het personeel van de P. T. T. op deze wijze dank te brengen voor de medewerking en steun bij de prachtige actie ondervonden. Evenmin als het optreden der regeering Nadere inlichtingen gevraagd Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot aanvul ling en wijziging van de afdeelingen 9 en 10 der wet van 29 November 1935 tot verlaging van de openbare uitgaven hebben verschei dene leden uiting gegeven aan hun teleurstel ling over het beleid der regeering ten opzich te van het vervoerwezen. Sedert jaren treft, dus betoogden zij, op dit in het economische leven zoo uiterst, kwetsbare gebied een verregaand gemis aan de zoozeer gewenschte orde en regelmaat. Wat inzonderheid de aangelegenheid betreft die tot de indiening van dit wetsontwerp heeft geleid, betreurden deze leden ten zèerste dat de regeering de uitspraak van den Hoogen Raad in het laatste proefproces niet heeft af gewacht en in stede daarvan was overgegaan tot het nemen van allerlei drastische maat regelen, waai-van de wettigheid qp zijn minst genomen zeer twijfelachtig was. Dat op het gebied door dit wetsontwerp be streken, zooveel moeilijkheden zijn gerezen is huns inziens o.a. een gevolg hiervan, dat niet zelden wordt overgegaan tot het ontwer pen van wetten, die beoogen een groote rege lingsvrijheid aan de kroon te geven, zonder dat te voren de strekking van de te nemen maatregelen nauwkeurig wordt overwogen. Deze leden konden geen bewonde ring hebben voor het beleid der re geering op dit stuk, welk beleid huns inziens op onbekwaamheid of on macht duidt. Op normale wijze "had, dus betoogden zij, de aangelegenheid, welke het hier geldt, reeds jaren ge leden kunnen zijn geregeld. Bovendien mag huns inziens de vraag wor den gesteld, of de oplossing, welke het wets ontwerp. zooals het daar thans ligt, biedt, doeltreffend, is. De behandeling in de Tweede Kamer geeft, dus betoogden deze leden, ge- reede aanleiding tot twijfel. De aanvaarding van het eerste amendement-Diepenhorst c.s. toch heeft de oorspronkelijke voordracht ge heel van karakter veranderd, zoodat ontbreekt de zekerheid, dat de voorgestelde regeling in haar huidige redactie een definitiefe oplos sing inhoudt tegen het zonder vergunning rij den met autobussen. Die regeling staat, naai de meening van de hier aan het woord zijnde leden, zelfs vierkant tegenover datgene, wat de regeering aanvankelijk heeft gewenscht. De leden, hier aan het woord, achtten het zeer gewenscht, dat de regeering duidelijk zou omschrijven, welke beteekenis aan het oor spronkelijk ingediende, welke aan het nadien gewijzigde wetsontwerp moet worden toege kend, en dat zij zou mededeelen, of tenuit voerlegging van de regeling in hare huidige redactie staking van de wilde-busdiensten in derdaad tot gevolg zal hebben. Verscheidene leden, die hun definitief oor deel over dit wetsontwerp zouden laten af hangen van de beantwoording van de vraag, of de thans voorgestelde regeling tegelijk een voldoende oplossing zal brengen ter bestrij ding van de naar hun oordeel met elke orde spottende wilde autobusdiensten, gaven als hun meening te kennen, dat de regeering op wel wat al te simplistische wijze de oplossing heeft gezocht door de wet in overeenstemming te brengen met de bepalingen van het op die wet gegronde reglement autovervoer personen. Andere leden spraken hun voldoening uit over het wetsontwerp, zooals het nu luidt. Twaalf ilooden tengevolge van instorting. Vele gewonden. KAïRO, 28 Januari. Een woonhuis van vier verdiepingen, waarin zich 71 personen be vonden, is ingestort. Twaalf bewoners vonden den dood en velen werden gewond (ReuterL PRINS BERNHARD BIJ DE VERTOONING VAN EEN K. L. M.-FILM. Z. K. H. Prins Bernhard heeft Zaterdag morgen in het Passagetheater te 's-Graven- hage een speciale vertooning bijgewoond van de film „Wings Across the World". Deze film is langs de Indië-route van de K.L.M. opgeno men door den Engel.schman Rankin en kort geleden gereed gekomen. Zij geeft een goed beeld van de Oostersche landen, met hun folkloristische bijzonderheden. Te half twaalf werd Prins Bernhard in het theater ontvangen door de heeren Plesman, Martin, Slotemaker en van Hoogenhuyze van de K.L.M. De vertooning van de film, welke de Prins zeer op prijs stelde, duurde ongeveer drie kwartier. Duitsche troepen via Tsjecho- Slowakije naar Weenen, Overeenkomst tusschen Duitsche en Tsjechische spoorwegautoriteiten. Het agentschap Ceteka publiceert een mededeeling van het Tsjechische ministerie van openbare werken, waarin melding ge,- maakt wordt van de moeilijke verbindingen tusschen Bohemen, Moravië, Slowakije en de Karpathische Oekraïne, na de gebeurtenis sen van het najaar 1938. De Tsjechische en Duitsche spoorweg-autoriteiten zijn evenwel overeengekomen, dat het verkeer Noord-Zuid zooveel mogelijk zal worden vrijgelaten, o.a. ten behoeve van de openbare veiligheidsdien sten en van het leger. Uit deze mededeeling blijkt, dat Duitsche troepen van Dresden naar Weenen kunnen worden gevoerd over Tsjechisch gebied, waarmede een om weg van honderden kilometers be spaard wordt. (Foto F. Ziegler.) Morgen wordt de eerste verjaardag van Prinses Beatrix gevierd. In verband met dit blijde feest is een nieuwe foto van de Prinses gemaakt. Minister van coördinatie der defensie in de plaats van Inskip. In het Britsche kabinet zijn naar Reuter meldt, de volgende wijzigingen aangebracht: Admiraal Lord Chatfield is benoemd tot minister van coördinatie der de fensie, Inskip tot minister van Do minions, Sir Reginald Dormansmith, conservatief en oud-president van den Landbouwersbond, tot minister van landbouw, Morrisson tot kanselier van het hertogdom Lancaster, Winterton tot paymaster-general, Lord Mun ster tot ondersecretaris van oorlog in de plaats van Lord Strathcona, die is afgetreden en geen nieuwe functie bekleedt. Morrison zal Chatfield bijstaan en voor hem in het Lagerhuis de vragen beantwoorden. Winterton blijft geen lid van het kabinet, maar behoudt zijn functie van voorzitter der inter- gouvemementeele vluchtelingencom- missie. De nieuwe benoemingen voltooien de reorga nisatie van het kabinet die begon met de be noeming van Anderson. Naar verluidt is de afwezigheid van Strathcona van tijdelijken aard. Door de wijzigingen wil men bereiken, dat de critiek op het gebied van defensie en land bouw voor een belangrijk deel verdwijnt, zon der dat het kabinet de capaciteiten van Inskip en Morrison zal behoeven te missen. Bovendien heeft men het kabinet nieuwe kracht willen toevoegen in den persoon van Chatfield, die gedurende vijf jaar de eerste vlootadviseur der regeering is geweest. Chat field die beschouwd wordt als de beste stra teeg van het oogenblik, verblijft nog in Italië, doch zal onmiddellijk naar Engeland ko men. Tenslotte heeft men den weg willen effe nen voor de versnelling der maatregelen op ht geheele gebied van de defensie na het we der bijeenkomen van het parlement. De benoemingen wijzen er verder op, dat Chamberlain een nieuwe techniek heeft ge volgd, doordat hij het ministerie heeft aange vuld met mannen die in eigen kring een lei dende positie innemen en deskundigen, wier diensten van de grootste waarde zullen blij ken te zijn. Het eerste teeken dezer nieuwe techniek heeft men gezien in de benoeming van Anderson, die indertijd tot taak kreeg de burgerlijke defensie te reorganiseeren. Dornmanswith is een der eerste autoriteiten op landbouwgebied. Uit de wijzigingen kan men blijkbaar ook opmaken, dat Chamber lain niet voor den herfst over zal gaan tot ontbinding van het parlement. van Nederlandsche in Duitschland Zaterdagmiddag is aan ongeveer de helft der Nederlandsche arbeiders van de spinnerij „Eilermark" te Gro- nau schriftelijk medegedeeld, dat de directie zich tot haar leedwezen ge noodzaakt ziet, hen met ingang van 1 Februari a.s. te ontslaan, daar alle pogingen van de directie, om de oude deviezen-regeling gehandhaafd te doen blijven, hebben gefaald. Een der gelijk ontslag is ook op verschillende andere fabrieken bekend gemaakt, o.a. van die der firma Niehüs Dütting te Nordhorn. Men krijgt den indruk, dat ongeveer de helft van de Nederland sche arbeiders nog aan het werk kan blijven. Er wordt nog steeds bij de betrokkenen op aangedrongen in Duitschland te gaan wonen. In de fabriek „Busmaate" van de fa. B. Rave en Co. te Nordhorn is vijftig pCt. der Neder landsche arbeiders mondeling met ingang van 1 Februari opgezegd. Nog op Donderdag 26 Januari hadden de Nederlanders een briefje ontvangen, waarin de firma verklaarde, dat zij niet ongerust behoefden te zijn, want dat de firma nog tot 31 Maart verlof had met hen op dezelfde wijze door te werken. Te Nordhorn werken ongeveer vijfhonderd Nederlanders, van wie 68 bij Rave en Co. en de overigen bij Niehüs Dütting. In deze plaats vallen ongeveer 250 ontslagen. Te Gronau zijn ongeveer 250 Nederlandsche textielarbeiders ontslagen. Zij vormen 50 tot 55 pCt van de Nederlanders, die bij de fa. G. van Delden, bij de fabriek Jannink, bij Jor- daan en bij Stroink werken. Het aantal door ontslag getroffenen be draagt te Losser en Overdinkel driehonderd, te Denekamp en omgeving twee honderd. Ook in andere takken van nijverheid hebben in Duitschland werkende Nederlanders om dezelfde reden ontslag gekregen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1