-MIJN KIJK SCHAATSENRIJDEN SKI-SPORT ATHLETIEK CRICKET. HANDBAL OP HET SPEL SCHAKEN m AUTOSPORT M a ;A NDAG 30 JANUARI 1939 Europeesch kampioenschap kunst rijden heeren. Zaterdag zijn te Davos de Europeesche kam pioenschappen in het kunstrijden voor heeren begonnen met de verplichte figuren. De stand na de verplichte figuren luidde *°1? Graham Sharp (Engeland) 1197 punten. 2. Horst Faber (Duitschland) 1191.4 punten. 3. Gerschwiler (Zwitserland) 1126.4 punten. Graham Sharp Europeesch Kampioen. Zondag zijn de Europeesche kampioenschap pen in het kunstrijden voor heeren voortgezet met de oefeningen naar keuze. De Engelsche kunstrijder Graham Sharp voerde zijn geheel nieuw samengestelde oefe ningen onberispelijk uit, waardoor hij zijn pun- tenvoorspiong nog vergrootte en Europeesch kampioen werd. Fred Tomlins (Engeland), die Zaterdag na de verplichte figuren als vierde werd geklasseerd, plaatste zich tenslotte nog als tweede in het eindklassement, vóór den Duitschen kampioen Horst Faber. ïnt. wedstrijden hardrijden te Davos. Zaterdag werden te Davos bovengenoemde Wedstrijden voortgezet. Langendijk was de snelste Nederlander op den korten afstand met een tijd van 46.2 sec., waar mede hij de elfde plaats bezette. Het resultaat van de 500 meter luidt: 1. Engnestangen (Noorwegen) 41.9 sec.; 2. Krog (Noorwegen) 42.5 sec.; 3. Ivar Ballangrud (Noorw.) 43.2.; 11. 12 en 13. Langedijk, Hedveghy (Hongarije) en Taspl (Duitschland), allen 46.2 sec.; 15. Koops 46.4 sec.; 16. Bestebreurtje (start te voor Zwitserland) 46.5 sec.; 17. Buyen 46.6 sec.; 19. en 20 van der Heide en Jansen, beiden 47.6 sec.; 22 en 23. Rogger (Zwitserland) en dr. Dijkstra, beiden 48.8 sec. De beste tijd op de 5000 meter werd ge maakt door Ballangrud met 8 min. 21.4 sec. Saksrud deed er een halve seconde langer over. De snelste Nederlandsche rijder was weer Langendijk met een tijd van 8 min. 39.2 sec. Koops' tijd was zeer verdienstelijk. Hij no teerde 8 min. 41 sec. en bleef slechts 12 sec. bo ven zijn beste persoonlijke prestatie. De uitslag luidt: 1. Ballangrud 8 min. 21.4 sec., 2. Staksrud 8 min. 21.9 sec., 3. Mathisen 8 min. 28 sec., 4. Engnestangen 8 min. 37.4 sec., 5. Langedijk 8 min. 39.2 sec., 6. Koops 8 min. 41 sec., 11. Buyen 8 min. 53A sec., 12. Zwanenburg 8 min. 57.6 sec., 17. van der Heide 9 min. 20 sec., 23. dr. Dijkstra 9 min. 37.1 sec., 24. Bestebreurtje 9 min. 40 sec. Engnestangen verbetert het wereldrecord 1500 M. Op den tweeden dag der internationale wed strijden in het hardrijden op de schaats werd het wereldrecord over 1500 M. niet minder dan drie maal verbeterd: de Noor Engnestangen bracht dit record tenslotte op zijn naam met een tijd van 2 min. 13.8 sec. Het oude wereldrecord was in het bezit van zijn landgenoot Michael Staks rud met een tijd van 2 min. 14.9 sec., gevestigd op 31 Januari 1937 te Davos. De beste tijd van Langendijk op dezen afstand was tot nu toe 2 min. 20.5 sec., gevestigd op 31 Januari 1937 te Davos. Hij haalde van dezen tijd thans 0.3 sec. af. De beste personolijke prestatie van Koops op de 1500 meter bedroeg 2 min. 23.6 sec., gevestigd op 31 Januari 1937 te Davos. Koops noteerde Zondag 2 min. 20.7 sec. en verbeterde dus zijn eigen tijd met niet minder dan 2.9 sec. De uitslag van de 1500 meter luidt: 1. Engnestangen (Noorwegen) 2 min. 13.8 sec. (nieuw wereldrecord); 2. Ballangrud (Noor wegen) 2 min. 14 sec.; 3. Staksrud (Noorwegen) 2 min. 14.4 sec.; 9. Langendijk 2 min. 20.2 sec.; 10. Koops 2 min. 20.7 sec.; 13. Buyen 2 min. 24.7 sec.; 14. Zwanenburg 2 min. 25.6 sec.; 18. Bestebreurtje (Zwitserland) 2 min. 29.4 sec.; 19. Dr. L. Dijkstra 2 min. 30.6 sec.; 21. Van der Heide 2 min. 31.6 sec. Klassement. De rangschikking over de drie afstanden 500, 1500 en 5000 meter luidt: 1. Ballangrud 138.007 punten, 2. Engnestangen 138.240 punten, 3. Staksrud 139.390 punten; 8. Langendijk 144.853 punten, 9. Koops 145.400 punten, 12. Buyen 148.173 punten, 18. Van dei- Heide 154.133 punten, 19. Bestebreurtje 154.300 punten, 20. Jansen 155.847 punten, 23. Dijkstra 156.810 punten, 26. Zwanenburg 161.293 punten, 28. Hart 173.873 punten. De wintersporlweek te Garmisch. De uitslagen van de Zaterdag te Garmisch gehouden wedstrijden luiden: Slalom: 1. Rudi Cranz (Duitschland) 69.9 sec. en 72.4 sec., totaal 142.3 sec.; 2. Hans Hansson (Zweden) 68.4 sec. en 74.8 sec., totaal 143.2; 3. Pfeiffer (Duitschland) 73.3 sec. en 72.7 sec. to taal 148 sec. Combinatie afdeeling en slalom: 1. Hans Hansson 483.2 punten; 2. Rudi Cranz 483.4 pun ten; 3. Pfeiffer, 489 punten. Springen der combinatie: 1. Eisgruber (Duitschland) 54 en 55 meter; 2. Lahr (Duitsch land) 52 en 54 meter. Combinatie 16 km. en springen: 1 Berauer (Duitschland) 446.1 punten; 2. Sverre Brodahl (Noqrwegen) 438.4 punten; 3. Mehrganz (Duitschland) 433.8 punten. Links Het elftal van de Dames Hockey club H. B. S. Van links naar rechts (eerste rij) de dames T. van Den deren, C. van IJzerloo, A. Ketelaar, A. Zwertbroek, P. Wagemaker. Twee de rij A. Lindeman, N. Machiclse, L. Hauber. Derde rijP. Commandeur, C. van der Weele, J. van Hoon. Rechts Het derde elftal van de Dames- Hockeyclub Rood Wit. Van links naar rechts: eerste rij: de dames A. Hobijn, T. de Voogt, A. Admiraal. Tweede rij N. Jonker, S. Boogert, E. Dieters. Derde rijT. van den Berg, N. van der Zouwe, M. Paardekooper Overman, K. Goeting en G. Alofs. Veldloop te Groningen. Door de vereeniging „De Sportparkers" werd in het Stadspark te Groningen een veldloop over 31/2 K.M. gehouden die door den Groninger G. Kemps gewonnen werd. De strijd, in de A- klasse ging voornamelijk tusschen Kemps, Wal stra en Paap van Haarlem. Na ongeveer iy2 K.M. de leiding gehad te heebben moest Paap deze echter aan Kemps af staan. Na een sloot genomen te hebben, waarbij Paap het ongeluk had te vallen, ging Walstra hem voorbij. De uitslag was als volgt: A-klasse: 1. G. Kemps A. V. 26 12.10.9; 2. J. Walstra, Frisia 12.45.2; 3. A. Paap, Haarlem 12.45.6. B-klasse: 1. W. Wijnholds, K. N. A. U.; 2. W. Ronner, Frisia. Transvaalsch XI—M. C. C. Op den tweeden dag van den wedstrijd tus schen een Transvaalsch elftal en de M. C. C. te Johannesburg vielen de laatste vier Zuid-Afri- kaansche wickets voor 44 runs. Newson, die no. 9 inging bleef met 41 not out. Goddard nam 4 wickets voor 71 runs, Perks 2-17, K. Farnes 2-80 en Verity 1-35. Het Engelsche openingspaar Hut- ton-Gibh begon zeer goed. en vooral voor eerst genoemde leverde het bowlen der Zuid-Afrika nen weinig moeilijkheden op. Zonder wicketver- lies ging de 100 op. Als de score 118 bedraagt wordt Gibb voor een rustige 40 door S. Viljoen gebowld. Yardley de derde Yorkshire-batsman wordt onmiddellijk gestumpt, doch met Hammond samen maakt Hut ton zijn 4de century van den toer. Er werd zeer snel gescoord; in 64 minuten werden voor het derde wicket 100 runs aan het totaal toegevoegd. Hutton gaat voor een fraaie 148 1. bw. Newson. Als Hammond er 79 heeft, wordt hij op het bowlen van Viljoen gevangen. Op het eind van den tweeden dag had de M. C. C. 290 voor 4 wickets bijeen, Valentine 15, Ames 4 not out. Carna—Concordia (0-2) (Dames) De zware uitwedstrijd tegen Cai-na is voor de Haarlemsche dames onverwacht in een gemak kelijke overwinning geëindigd. Direct na het begin blijken de gasten door een betere techniek in de meerderheid te zijn; het duurt dan ook niet lang of mej. Stuy scoort na goed aangeven van mej. Duyff het eerste doel punt. Ondanks de meerderheid in het veld weet Concordia echter voor rust niet meer te scoren. Ook in de tweede helft is Concordia sterker, doch ook nu worden vele kansen weer niet be nut, ofschoon de nieuwe voorhoede-opstelling met mej. Akersloot als midvoor toch een ver sterking blijkt te zijn. Na 15 minuten lukt het aan mej. Duyff, na flink doorzetten met een zui ver laag schot het tweede doelpunt te scoren (0—2). De Carna-dames komen nu iets meer in den aanval doch met de hooge boogballen weet mej. Biesbrouck wel raad: Verdere uitslagen. Dames, le klasse- Cax-naConcordia 0—2 Kracht en VriendschapNiloc 2—2 D. O. S.Zeeburg 2—2 Tweede klasse. LijndenO. S. S. uitgesteld Rapiditas IIOlympia 1—0 Heeren, Eerste klasse. OlympiaSimson 4—0 AalsmeerD. O. S. 0—2 Tweede klasse. Olympia IIAalsmeer II 0—1 Concordia (Z.)Lijnden II 6—3 Olympia (Z.)O. S. S, 2—3 DOOR CRITICUS E. D.O-W. F.C. door Criticus. Deze wedstrijd was voor beide clubs, in ver band met hun kansen op het kampioenschap, van beslissende beteekenis, want de verliezer zou meer dan twee punten op R. C. H. ten achter komen en daardoor haar lot niet meer in eigen hand hebben (De Racing moet beide tegenstan ders nog éénmaal ontmoeten). E. D. O. heef een benauwde, doch volkomen verdiende overwinning behaald, die, gerekend naar de superioriteit van haar veldspel en tech niek in meer doelpunten had moeten worden uitgedrukt. Dat dit niet het geval was, komt op rekening van het binnentrio der voorhoede dat bijna voortdurend onmachtig bleek om de goed opgezette aanvallen door directe methodes te kunnen afwerken. Indien W. F. C. dan ook in het laatste kwar tier zou hebben gelijk gemaakt, zouden de Wor- merveerders weliswaar veel meer gekregen heb ben dan hun toekwam, maar zelfs de vurigste E. D. O.-supporter zou zich daarover niet hebben verwonderd. De roodzwarten beschikken momenteel inder daad over een ploeg, die, met uitzondering van den middenvoor, in alle onderdeelen den naam van Kampioenschaps-candidaat waardig is. La ten we R. C. H. buiten beschouwing, dan kan zonder eenigen twijfel geconstateerd worden, dat dit elftal in techniek, balans en eenheid het beste uit haar afdeeling en beter dan menigen eerste klasser is. Dat zijn drie voorname punten om het ver te brengen, doch niet genoeg om het succes te behalen, waarnaar men streeft. Want naast mooi spel wordt ook productiviteit ver- eischt en deze is, in verhouding tot de technische en andere capaciteiten der spelers te gering. Het is bekend (in Sport in 't Kort is daar nog vorige week op gewezen), dat een club nooit haar stijl, het fundament van haar spel, verloo chent en door de jaren heen heeft E. D. O. altijd een team in het veld gebracht, waarvan de spe lers op de sleutelplaatsen zich uitleefden in „borduurwerk", om het zoo maar eens te noe men. Het veel balcontrole vereischende passee- ren van een drietal tegenstanders in een kleine ruimte, het goochelen met het leder en het korte samenspel werd steeds door de E. D. O.-binnen- voorwaartsen (ik herinner aan „Polly" Peru- kel) gedemonstreerd. De practijk heeft echter dikwijls uitgewezen, dat de rechte weg naar het doel niet alleen de kortste, maar ook de doeltreffendste is (men denke in dit verband aan de match V. S. V. Feijenoord van eenige maanden geleden). Deze tactiek nu wordt door de roodzwarte binnen- spelers niet voldoende toegepast om de kroon te kunnen zetten op het fraaie technische spel van vrijwel de geheele ploeg. Over het door E. D. O. gevolgde systeem met den ver naai' voren geschoven en sterk aanval lenden spil en de teruggetrokken kanthalfs, een systeem, waarvan ik geen voorstander ben, omdat het door een zeer eenvoudige tactiek te weerleggen is en volkomen nutteloos gemaakt kan worden, wil ik het thans niet hebben, doch het is zeker, dat de voorhoede als geheel en het binnentrio in het bijzonder in dezen wedstrijd voor slechts een zeer klein gedeelte, een miniem percentage, geprofiteerd heeft van het uitste kend werk van den prachtig op dreef zijnden spil Schij venaar. Met een onuitputtelijk uithoudingsvermogen heeft deze gpeler van begin tot einde den aan val opgestuwd en vele malen het leder op een presenteerblaadje aangegeven. Zijn positiekie- zen, zijn balcontrole, zijn „tacklen" en vooral zijn fraaie koppen stelden hem in staat het ge heele middenveld te beheerschen. En al werd het hem nu wel gemakkelijker gemaakt door dat de tegenpartij niet op de gedachte kwam, hem door een binnenvoorwaarts voortdurend te laten „schaduwen" (een m.i. voor de hand lig- Links Het elftal van Spaarnevogels. V. 1. n. r., eerste rijBosch, Jelsema, Melser. Tweede rij: Kiekens, B. Tan german, H. Bilderbeek. Derde rij: K. Bilderbeek, N. Tangerman, Meyer, Elzinga, Boeree. Rechts: Het elftal van T. H. B. V. 1. 11. r., eerste rij: Dijkstra, Schrader, Ilage. Tweede rij: Sleeman, Veldmeyer, Her mes. Derde rij: Spanjaard, Aalpoel, Prent, Lindeman, Vellenga. gende maatregel), dan toch moet ik Schij ve- naar's prestatie als een der beste van dit sei zoen vermelden. Daarom is het jammer, dat zijn zelfbeheersching niet altijd gelijken tred houdt met zijn capaciteiten als voetballer, want hij is geneigd, als het eens even tegenloopt of een tegenstander hem den bal ontneemt, weliswaar handig toegepaste, doch volkomen ongeoorloof de overtredingen te begaan, waarvoor hij enkele malen door den arbiter bestraft werd. Van de twee spelers, die het meest op nieuwe samenwerking met Schijvenaar zijn aangewe zen, te weten de beide binnenvoorwaartsen, is Timmermans naar mijn smaak als allround voetballer hooger aan 'te slaan dan van Zaanen. Zeker, ook laatstgenoemde beschikt over meer dan gewone balcontrole en hij is, vergeleken bij vroeger, met stukken vooruitgegaan, maar zijn spel mist het origineele, de afwisseling en het verassende element, dat het voetbal van Timmer mans kenmerkt. In het eerste half uur na de hervatting, toen de roodzwarten lang niet zoo overwegend in den aanval waren als vóór de pauze, kon mij het spel van E. D. O. het meest bekoren en kwam het het best tot zijn recht, omdat in die periode Timmermans het bewijs leverde, ineens en goed gericht te kunnen schieten en met cross-passes naar den rechtervleugel een gevaarlijken open aanval te kunnen opbouwen. Toen speelde E. D. O. productief voetbal, want al werden er door prachtig keepen van den W. F. C. doelverdediger Verver in dat halve uur geen goals gescoord, het opbouwende werk van Schijvenaar vond toen zijn bekroning in het afwerken van den aanval door Timmermans en, dank zij hem, van Spek Jr. Nog enkele opmerkingen over de andere spe lers: de geheele achterhoede was goed op dreef en Steffens toonde zich op de hem vreemde plaats een zeer betrouwbaar back. Van de kant- halfs was Oomen beter dan Koene, die pas te gen het einde, toen het door te veel concentratie op de verdediging dreigde mis te loopen, zijn gewone, degelijke spel speelde. De beide buitenspelers kwamen dikwijls te veel naar het midden, de rechtsbuiten was be ter en sneller dan zijn broer op den anderen vleugel, doch laatstgenoemde heeft zijn spel waardevoller gemaakt door de zelfbeheersching, die hem vroeger ontbrak. De nieuweling Prins op de middenvoorplaats werd door een grappenmaker op de tribune met den Italiaan Piola vergeleken, maar vooralsnog heeft hij alleen de lengte en het figuur met de zen gemeen. Het was zijn eerste wedstrijd in dit elftal en daarom wil ik er niets anders van zeg gen dan dat hij niet de aangewezen aanvalslei der is om E. D. O. het zoo begeerde kampioen schap te bezorgen. CRITICUS Het tournooi te Moskou. Zaterdag werden eenige afgebroken partijen in het tournooi te Moskou gespeeld. De uitslagen waren: Achtste ronde: BondarevskyReshevsky Twaalfde ronde: SmyslovLoewenfisch Dertiende ronde: LilienthalSmyslov FlohrBondarevsky KeresRabinovich GoglidzeRagozin Veertiende ronde: KanRabinovich KonstantinopolskyLilienthal Loewenf ishAlator tzev SmyslovFlohr Vijftiende ronde: KanGoglidze LilienthalAlatortzev LoewenfischMakagonov PanovRomanovsky 0—1 Vz—Vi A-Vz 1—0 0—1 0—1 0—1 V2.—V2 Yz-A 1—0 Zondag heeft men weer verscheidene afgebro ken partijen gespeeld. Zesde ronde: ReshevskyKeres V2A De uitslagen luiden: Zevende ronde: RomanovskyFlohr 01. Negende ronde: ReshevskySmyslov 10. Dertiende ronde: LoewenfishKonstantino polsky 10. Vijftiende ronde: RabinovichBondarevsky 1—0. Het hockey-elftal van B. M. H. C. 2. V. 1. n. r., eerste rij: Dalmeyer, Fried- hoff, K. de Jong. Tweede rij: Van Olphen, v. Kempen, Oei. Derde rij: v. Geyn, Wiemeyer, Rcintjes, Ver schoor, Schnitger. De Sterrit naar Monte Carlo. NEDERLANDSCHE RALLYERIJDERS TERUGGEKEERD Uit Wernhout: Zaterdagmorgen zijn de meeste Nederlandsche rijders, die dit jaar aan den sterrit naar Monte Carlo hebben deelgenomen, in ons land terugge keerd. Omstreeks tien uur verscheen de équipe Cor- nelius-Buyze met D. K. W. het eerst aan de Ne- derlandsch-Belgische grens, waar zij werd ver welkomd door den voorzitter van de sportcom- missie der K. N. A. C., den heer D. baron Van der Goes van Dirxland. Ongeveer drie kwartier later kwamen de Fordrijders aan de grens. Ook zij werden op hartelijke wijze door familieleden verwelkomd. De équipe Mutsaerts-Kouwenberg genoot veel belangstelling in verband met het feit, dat deze rijders op de derde plaats in de rangschikking hadden beslag gelegd. Ook de équipes Bakker Schut Nortier, Jkvr. Van Vredenburgh-mej. van Stockum, Van der Hoek-Ton en Gatsonides-Barendregt waren aan wezig. De heer Van der Goes van Dirxland sprak or voor deze rijders hartelijke woorden; hij li: igde hen voor de uitstekende prestaties. isamens de directie van de Fordfabrieken overhandigde de heer Knappe den rijders kran sen en aan de dames bloemen. Na deze huldiging reed men via Breda naar Tilburg, waar men zich verzamelde aan een lunch.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5