Het conserveeren van garnalen in Amerika Nieuwe Ceref. kerk naderf haar voltooiing. Perspectieven voor onze noodlijdende garnalen-visscherij. Een vingerwijzing voor de Nederlandsche Visscherij Centrale lil tegenstelling met ona land. waar het conserveeren van garnalen in blik, voor zoover ons tot heden bekend is, nog steeds niet ge schiedt, doch aan onze noodlijdende garna- lenvisscherij toch zulke groote voordeelen zou kunnen opleveren, neemt deze industrie in het land van „Uncle Sammy" reeds vele jaren, een belangrijke plaats in de visch- conserven-industrie in en verschaft aan velen een goed bestaan. Waarom deze industrie hier te lande nog steeds niet ter hand is genomen, is voor .velen onbegrijpelijk, vooral daar de Holland- 'sche garnaal zich hiervoor toch even eens uit stekend leent. Slaat men de statistieken van The United j States Bureau of Fisheries voor het jaar" 1922 op, dan blijkt hieruit, dat het conser veeren van garnalen in blik in dat jaar, reeds de 3e plaats inneemt in de vischconcerven- industrie van de Vereenigde Staten en Alaska. In genoemd jaar werden er in Louisiana, Mississippi, Alabama, Florida, Georgia Noora-Carolina in totaal reeds gezamenlijk 586691 kisten geconserveerde garnalen ver pakt. welke een waarde van 3.064.087 dollar, 2ijnde toentertijd f 7.660.217 vertegenwoor digden. Het verpakken van garnalen in bovenge noemde staten is tot op heden meer dan ver dubbeld, doch hoe groot de totale verpakking thans is, hierover hebben wij momenteel geen juiste gegevens in ons bezit. Aangezien er in ons land jaarlijks even eens ettelijke duizenden blikjes Amerikaan- sche garnalen geïmporteerd en geconsumeerd worden, is het voor vele lezers van dit blad, Vooral voor de lezers, die bij onze vischcon- serven-industrie en de garnalenvisscherij ge- ïntereseerd zijn, waarschijnlijk wel interes sant eens iets meer, zij het dan ook in zeer beknopten vorm, over de garnalenconserveer- industrie in Amerika te vernemen. Wanneer de garnalen, hetzij door de vis- schers of door een transportvaartuig aan een van de vele conservenfabrieken, die zich in verschillende districten en plaatsen van dit land bevinden, worden afgeleverd, gaan ze onmiddellijk naar de z.g. „pickingtables" ipeltafels) of indien de aanvoer zoo groot is hetgeen dikwijls voorkomt dat deze niet direct geheel gepeld kan worden, verpakt men deze heerlijke schaaldierj es in gebroken ijs en worden ze voorloopig in een van de koel ruimten, die zich in elke fabriek bevinden, ondergebracht. Evenals hier te lande gewoonlijk het geval is, worden de garnalen in Amerika, door vrouwen, jongens en meisjes gepeld, die hier voor echter geen vast dag- of weekloon' ont vangen, doch volgens het gewicht, dat aan garnalenvleesch wórdt afgeleverd, "worden be taald. Elke peller of pelster voorziet zich van een emmer bevattende een mengsel van water en aluin, waarin ze zoo nu en dan hun vingers dompelen, hetgeen zooals ons verteld werd gedaan wordt om wondjes, die bij het verrichten van deze werkzaamheden veelal aan de handen ontstaan, zooveel mogelijk tegen infectie te vrijwaren. Iedere normale peller, levert per dag gemid deld 150 a 200 pounds (1 pound is 0.454 K.G.) garnalenvleesch af. Experts in het pellen brengen het zelfs tot 300 pounds der dag. Wanneer het vleesch gewogen is, wordt het in een bak de z.g. „eerste waschbak" ge daan, waarover een pijpleiding met gaatjes is aangebracht, ten einde het frische water water op deze wijze te kunnen doen toevloeien Zoodra deze bak, welke van hout gemaakt is, half met water is gevuld, wordt er een soort filter, die een groot gedeelte van de bodem beslaat, geopend, zoodat het water leidelijk kan wegvloeien. Zijn de garnalen vol doende gewasschen, dan ondergaan ze in een volgende bak (2e tank) nogmaals hetzelfde proces, om daarna met een schepnet in man den, welke van rottan vervaardigd zijn, te woiMen overgeschept, die vervolgens naar de kooktanks worden gereden. Zoodra het water, dat zich in deze tanks bevindt, aan den kook is gebracht, hetgeen door middel van een stoominstallatie geschiedt worden de met garnalen gevulde manden in het kokende water gedompeld; de garnalen blijven hierin van 5 tot 7 of van 10 tot 12 minuten; dit laatste in verband het het con serveeren. Hierna worden de kokende garnalen uit de manden in hiervoor speciaal gemaakte on diepe en langweipige houten bakken gestort, ten einde te kunnen afkoelen. Gedurende dit koelingsproces, worden de stukjes schaal, pootjes enz., welke zich nog tusschen de gekookte garnalen mochten be vinden, hier uit door meisjes verwijderd, zoo dat alleen het zuivere garnalenvleesch over blijft. De tijd, die noodig is om de garnalen geheel te doen afkoelen, houdt geheel verband met het weder en ook of ze z.g. „nat" of „droog" verpakt moeten worden. Zijn de garnalen voldoende afgekoeld, dan worden ze op de weegtafel gestort, alwaar ze eveneens door meisjes in de hiervoor reeds met perkament gevoerde blikjes worden verpakt en gewogen hetgeen nauwkeurig geschiedt. Is de inhoud te licht dan wordt deze bijgevuld, in het tegenovergestelde geval echter verminderd. Nadat de blikjes door den „briner (zuiver) van voldoende pekel zijn voorzien, hetgeen met behulp van een sproeier, die aan een pijpleiding, welke aan de pekelbak bevestigd is, geschiedt, worden de blikjes van een deksel voorzien in in de sluitmachine hermetisch dichtgemaakt. Vervolgens gaan de gesloten blikjes in de met kokend water gevulde z.g. „testingtank" teneinde te onderzoeken of er zich blikjes onder bevinden, welke niet geheel luchtdicht gesloten zijn, hetgeen door het opborrelen van blaasjes, onmiddellijk merkbaar is. Dergelijke blikjes worden verwijderd en de inhoud weder om cp de weegtafel gestort. Nadat de blikjes nog eenige bewerkingen hebben ondergaan en nogmaals zorgvuldig geïnspecteerd zijn, worden ze op rekken ge plaatst alwaar ze op zijn minst een week ver blijven, om daarna van etiketten voorzien en in kisten verpakt te werden. Iedere -kist, welke voor export bestemd is bevat 4 dozijn blikjes no. 1 of 2 dozijn blikken no. IV2. De meeste in ons land geïmporteerde gar nalen zijn tegenwocdrig bijna zonder uitzon dering van een etiket, waarop het volgende vermeld staat: „Florida Sea Shrimps" ^Medium shrimps" „Wet packed", enz., hetgeen in het Hollandsch zeggen wil „Florida zeegarnalen", „Middelsoort'r\ „nat verpakt" Hoe lang zal het echter nog duren, dat er in ons land blikjes garnalen verkrijgbaar zul len zijn, voorzien van een etiket met bijv. het volgende opschrift: „Fijne Hollandsche garnalen", enz. Laat de „Visscherij Centrale" de vestiging van een dergelijke industrie te lande eens in ernstige overweging nemen. Onze noodlijden de garnalenvisschers, zullen hiermede zeer zeker geholpen zijn. D. KiRUIJFF. (Nadruk verboden). Lijk van verdronken schippers knecht opgevischt. In de binnenhaven der Hoogovens is het lijk opgevischt van den schippersknecht uit Bergen op Zoom, die een drietal weken geleden aldaar is verdronken. Het lijk is naar de begraafplaats overgebracht. De familie is door de politie van de droevige vondst in kennis gesteld. UITVOERING VAN VARIA. De tooneelvereeniging Varia zal Dinsdag 14 Februari een uitvoering geven in Thalia. Opgevoerd wordt „De familie van mijn vrouw" een klucht in 3 bedrijven. Groote aanvoer van schelvisch. Is de theorie der overbevissching onjuist? De aanhangers van de theorie, dat de vjsch- stand op de Noordzee door de overbevissching achteruitgaat en sommige vischsoorten, in het bijzonder de schelvisch en schol reeds zeer verarmd zijn, hadden gisteren een slechten dag en ook heden is hun theorie gebleken niet juist te zijn, tenzij men zich op het standpunt stelt, dat uitzonderingen den regel bevesti gen. Gisteren voerden zeven schelvischbooten, ongeveer 1100 kisten schelvisch aan en het eigenaardige van het geval was, dat het groot ste deel van de aangevoerde schelvisch tot de grove soorten behoorden (van groot tot klemmiddel) en er betrekkelijk weinig kleine- en braadschelvisch was aangevoerd. Het spreekt vanzelf, dat de prijzen terug liepen en als gevolg van de onnatuurlijke ver houding tusschen de aangevoerde hoeveeiher. dfe'n grove en lichte visch was er weinig" ver- schil m den prijs van bijv. groote- en braad- schelvisch, zoodat het vischetende publiek rij kelijk van mooie schelvisch voorzien kan wor den. Dank zij hun ruime schelvischvangst maak ten de trawlers over het algemeen nog behoor lijke reizen. OM TE DOKKEN Het Nederlandsche tankmotorschip Miralda kwam in ballast van Purfleet naar Amsterdam om in één der droogdokken te worden opgeno men en eenige herstellingen uit te voeren. Vijf en twintig jaar_bij de N. S. De heer Klees van vele zijden gehuldigd. De heer H. Klees, die Zondag zijn 25-jarig dienstjubileum bij de Nederlandsche Spoor wegen vierde, heeft bij zijn jubileum vele gelukwenschen in ontvangst mogen nemen, waarbij hem tévens een aantal mooie bloem stukken werden aangeboden. Zondag werd de jubilaris, die een vooraan staande plaats in het kerkelijk leven in neemt, gecomplimenteerd namens het Ned. Hervormd Kerkkoor, namens de Zondags- schoolvereenlgiiig en het bestuur van den Jeugddienst. De officieele huldiging vond gisteren plaats op het station Velsen-IJmuiden-Oost, waar de jubilaris al dien tijd diénst heeft gedaan. De huldiging vond plaats in het bijzijn van het geheele personèel'. Namens de directie der N. S. werd de heer Klees gecomplimenteerd door den inspecteur den heer Staring, die hem hulde bracht voor zijn grooten dienstijver. De heer Staring bood hem de gebruikelijke envelop met inhoud aan alsmede een oorkonde. Namens de S. O. V. complimenteerde de heer J. Jans onder het aanbieden van een bloemstuk. De heer H. D. van Moorselaar. chef van den jubilaris feliciteerde namens het personeel en overhandigde het geschenk van het personeel, een fraaie salonlamp en bloe men. benevens een oorkonde, met de namen van de schenkers. Nadat de heer Klees voor de gelukwenschen en de geschenken had bedankt werd nog ge sproken door den nieuwen stationschef, den heer H. de Noo, die zeide, dat hij den heer Idees nauwelijks vier weken kent en daarom de huldiging aan- den heer van Moorselaar had overgelaten. In de vier weken heeft spreker den heer Klees echter leeren kennen als een nauwgezet man. Als allen bij de maatschappij hun taak zoo opvatten als de jubilaris, zou men zeker uiterst tevreden kunnen zijn. Gisteravond werd de heer Klees nog ge huldigd door de zangvereeniging „Nieuw Hosanna, waarbij hem een vulpen werd aan geboden. ERTSAANVOER Met het Italiaansch stoomschip Pollenzo is van Bona een lading erts in de buitenhaven van het Hoogovenbedrijf aangebracht. GROOTE DIEPGANG Hetmet stukgoederen naar Chili vertrokken Nederlandsche stoomschip Breda passeerde het Noordzeekanaal uitgaand met een diepgang van 8Va meter AANVOER VAN LEVENDE VISCII. Al is het dan geen beugvisch, toch komt er, ook nu de beugers van het tooneel verdwenen zijn, nog al eens levende visch aan den af slag. Deze is afkomstig van de Deensche kot ters. Gister was er een kotter aan de markt, met een partij levende kabeljauw, die niet eens bijzonder duur werd verkocht. GESLAAGDE PROEFTOCHT Het voor rekening van de Nederlandsch-Indi- sche Tankstoomboot Mij. te 's Gravenhage op een werf te Monfalcone (Italië) gebouwde tank stoomschip Adinda heeft een geslaagde proef vaart gemaakt en is door de reederij overgeno men. Het schip vertrok inmiddels naar Con- stantza om te laden AANGEKOMEN. 29 Januari: Patria s.s." Gothenburg .Patella nr.s. Galveston Perseus s.s. Kopenhagen i 30 Januari: Theano s.s. Fowey Rhein s.s. Hamburg Hoogland s.s. New Castle Borthwlck s.s. Leith Vliestroom s.s. Huil Falken m.s. Frederiksvaerk Alcershus s.s. Oslo Pluto s.s. Stettin VERTROKKEN. 30 Januari: Hoogland s.s. Newcastle De Zeevisscherij in December Aanvoer iets ruimer dan verleden jaar. Een fraai modern bedehuis verrijst aan de Burgemeester Rambonnetlaan Het nieuwe kerkgebouw der Gereformeer de gemeente aan de Burgemeester Rambon netlaan nadert snel zijii voltooiing'. Met man en macht werdt gewerkt aan de pastorie, die Februari a.s. betrokken zal worden door den tweeden predikant der gemeente ds. Kapteijn van Kfalingscheveer, terwijl over een drietal weken het kerkgebouw en de kos terswoning in gébruik zullen worden geno men. De foto, hierbij geplaatst, geeft een duidelijk beeld van het gebouw, dat met zijn hoog. met blauwe pannen gedekt dak een sieraad voor dit deel van IJmuiden belooft te zullen wor den. De nieuwe kerk biedt ruimte aan 650 personen. Het intérieur wordt op moderne wij ze uitgevoerd en voorzien van centrale ver warming enz. De pastorie bevat 7 kamers, keuken, kelder, enz. en wordt eveneens cen traal verwarmd. De betimmering van de ver schillende afdeelingen van het gebouwencom plex, kerk, pastorie en kosterswoning worden eveneens op moderne wijze uitgevoerd. De plaats van het gebouwencomplex op den kor van het terrein is zeer goed gekozen, als af sluiting van de omliggende huizenblokken, te meer daar het hoofdgebouw is geplaatst in de as van het eerste gedeelte van de Burge meester Rambonnetlaan en men van alle zij den een ruimen kijk op het bouwwerk heeft. Allereerst wordt de pastorie afgewerkt In verband met de spoedige komst van den nieu wen predikant, doch óók de kerk zal spoedig gereed zijn. Men is thans bezig met de bin- nenbetimmering daarvan, als het orgelfront en het galerij front. De architecten, de heeren N. C. ten Broeke alhier en H. J. W. Meijran te Beverwijk zijn er ongetwijfeld in geslaagd, onze plaats met een fraai monumentaal gebouw te verrijken, dat met zijn hoofdlijnen in driehoeksvorm rustig en voornaam aandoet. De N.V. Bouw- en Ex ploitatie Mij. Gebr. Dienaar komt eveneens een woord van lof toe voor de wijze waarop zij het werk heeft uitgevoerd. De electrische in stallatie wordt verzorgd door den heer Braam alhier. Wanneer over eenige wéken de betimmering ■ran het gebouw geiteed is en de steigers daar uit verwijderd zijn zullen wij een foto van het interieur ln 'ons blad plaatsen, waarmee wij ongetwijfeld vele lezers "een genoegen zul len doen Aan de zeevisscherij namen 516 (502) Neder landsche vaartuigen deel, waaronder 2 (1) stoomtrawlers, die de trawlvisscherij in de Ba- rentszee uitoefenden. Door Nederlandsche vreemde vaartuigen werd volgens voorloopige opgaven hier te lande aangevoerd 12.543.029 (12.501.256) kg. visch met een waarde van f 1.330.900 (1.085.858). Trawlvisscheri.j. 71 (83) stoomtrawlers brach ten in 142 (178) reizen met 1637 (1919) reisda gen 2.041.984 (2.001.832) kg. visch aan ter waar de van f 380.222 (429.656) of gemiddeld per reis dag 1247 (1043) kg. en f 232 (224) en bovendien nog 191.785 kg. visch afkomstig van 2 reizen met 49 reisdagen naar de Barentszee, waarvoor f 15.489 werd besomd. 1 sleepboottrawler voerde te - Zoutkamp in reis 1235 kg. visch aan, waarvoor f 355 werd be somd. 5 (5) motortrawlers maakten 10 (10) reizen met 126 (107) reisdagen en besomden voor 162.017 (115.615) kg. visch f 25.452 (23.295) gemiddeld per reisdag 1286 (1081) kg. en f 202 (218). Van de motorloggers namen 40 (41) vaartuigen aan de trawlvisscherij deel. In 103 (110) ï'eizen met 673 (862) reisdagen werd 191.477 (239.579) kg. visch aangebracht ter waarde van f 68.747 (81.293) of gemiddeld per reisdag 285 (278) kg. en f 102 (94). Voor de kleine trawlvisscherij waren 167 (142) vaartuigen (motorkotters, motorkustvisschers- /aartuigen en halfgedekte en open zeilvaartulgen) bedrijf. Deze vaartuigen maakten 706 (680) reizen en brachten 235.625 (221.267) kg. Noord- zeevisch aan ter waarde van f 52.756 (53.632) gemiddeld per reis 334 (325) kg. en f 75 (79). 2 Belgische motorkotters brachten in 2 reizen 3337 kg. visch te IJmuiden aan en besomden hiervoor f 1062 Visscherij met de zeevischzegen. Voor zoover bekend namen 7 (2) Nederlandsche vaartuigen aan de visscherij met de zeevischzegen deel. In 7 (3) reizen werd 15.371 (9440) kg. visch aan gebracht ter waarde van f 2820 (1980) of ge middeld per reis 2196 (3147) kg. en f 403 (660). 1 Deensche motorkotter, die met de zeevisch zegen had gevischt, voerde in 1 reis 7614 kg. visch te IJmuiden aan, waarvoor f 2073 werd besomd. Beugvisscherij. Evenals in December 1937 werd geen beugvisscherij uitgeoefend. Drijfnetvisscherij. Van de Nederlandsche ha ringvloot waren 40 (40) stoomloggers en 189 (196) motorloggers in bedrijf. Met ingang van 2 December moesten de schepen, die vóór 22 Juni 1938 hadden mogen uitvaren, de haringvisscherij ter zoute beeindigen. Dit geschiedde met ingang van 7 December voor de schepen, die vóór 7 Juli 1938 hadden mogen uitvaren, terwijl met in gang van 12 December 1938 de zoute-haring-vis- schërij voor de geheele vloot moest worden be ëindigd. (In 1937 met ingang van 1 December 1937). Verscheidene schepen maakten nog en kele reizen om versche haring aan te voeren, doch vóór het einde van de maand werd de teelt 1938 door het meerendeel der haringschepen be ëindigd. Een deel der in December jl. aangevoer de pekel- en steurharing betrof haring, welke de schepen na de beëindiging der haringvisscherij ter zoute in November jl. als ballast aan boord hadden gehouden. De Nederlandsche haringschepen brachten in 54 (52) reizen der stoomloggers en 318 (304) rei zen der motorloggers 22.523 (16.943) kantjes volle haring. 1206 (1525) kantjes ijle haring en 16.986 (14.646) kantjes steurharing aan, d.i. te zamen 40.715 (33:114) kantjes pekel- en steur haring of 3.867.925 (3.145.830) kg. ter waarde van f 361.920 (230.181) en 5.173.173 6.039.600) kg. versche haringter waarde van356.004 (212.500). Van de Poolsche reederij „Mewa" te Scheve- ningen waren 15 (14) motorloggers in bedrijf. Deze vaartuigen brachten in 16 (14) reizen 1423 (2325) kantjes volle haring, 104 (655) kantjes ijle haring en 3614 (3509) kantjes steurharing aan, d.i. te zamen 5141 (6489) kantjes pekel- steurharing of 488.395 (616.455) kg. ter waarde van f 46.260 (44.728). De gemiddelde waarde per kantje van de aan gevoerde pekel- en steurharing werd berekend op f 8,89 (6,94). 8 Britsche stoomdrïfters brachten in December jl. in 10 reizen 155.550. kg. versche haring te IJmuiden aan, waarvoor f 17.299 werd besomd. In tüdhuur. Het Noorsche motorschip Brand is voor een reis gecharterd door de HollandWest Afrika Lijn en vertrok 29 dezer van Kotouno naar Am sterdam. Paling voor Spaarndam. De Deensche motorkotter Falken kwam hier van Frederiksvaerk binnen met een lading pa ling, waarmede het schip later ter ontlossing doorging naar Spaarndam. Een oud gediende. Dezer dagen vertrok van hier naar Gdynia met een lading ijzerafval het Zweedsche stoom schip Ethel, dat in 188 gebouwd werd en dus den respectabelen leeftijd van 56 jaar heeft. Groote diepgang. Het met petroleum van Port Arthur aange komen Noorsche tankmotorschip Aino passeer de het Noordzeekanaal inkomend naar Amster dam met een diepgang van 8,2 Meter. Herstellingen uitgevoerd. Het in het begin dezer maand in ballast van Huil naar Amsterdam gepasseerde Grieksche stooomschip Chelatros heeft in een droogdok aldaar verschillende herstellingen uitgevoerd en vertrok weer in ballast naar Rotterdam om al daar te laden. VERSCHEPING CELLULOSE In ballast kwam het Engelsehe stoomschip Presto van Dieppe bij de papierfabriek te Vel- sen om een lading cellulose in te nemen voor Engeland IJZERVERSCHEPING Het van Amsterdam komende Nederlandsche stoomschip Ariadne heeft bij de Hoogovens een gedeeltelijke lading ijzer ingenomen en vertrok vervolgens naar Gothenburg. DS. L. W. ERDMAN. Dinsdag 7 Februari a.s. herdenkt ds. L. W. Erdman, predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier, den dag waarop hij voor 35 jaar het predikambt aanvaardde te Spijkenisse. Van daar vertrok hij in 1908 naar Brielle om zich 6 Mei 1917 aan zijn tegenwoordige gemeente te verbinden. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN. Zondagavond is in het R.K. Verenigingsge bouw een drukbezochte vergadering gehouden van de af deeling Velsen van den R.K. Bond voor Groote Gezinnen. De heer De heer H. H Meijer, lid van den gemeenteraad heeft in deze bijeenkomst een rede gehouden over ge zinspolitiek in rijk en gemeente. De werkloosheid. Overzicht van het aantal ingeschreven werk. zoekenden op 28 Januari 1939. Beroepen Ingeschr. Geh. Ged. tyer. werkl. werklkend Bouwvakarbeiders Metaalbewerkers Houtbewerkers Landarbeiders Havenarbeiders Visschers Kantoorbedienden Losse arbeiders Overige beroepen Mannen bov. d'e .18 j. 21 Mannen ond. de 18 j. Vrouwen boven de 18 j. Vrouwen onder de 18 j. 436 216 27 61 152 194 48 792 306 422 195 25 61 185 29 597 273 1787 75 13 10 13 2 152 7 168 24 376 1 2 Totaal 2341 1883 379 79 De totale werkloosheid bedroeg over de over- eenkomstige week van 1938: 2400, 1937: 2680* 1936: 2966, 1935: 2636, 1934: 2534. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Leerdam, Rott. n. N.-Orleans 29, 50 m. O. v. Niton. Damsterdijk, Root. n. Vancouver 29, 450 mij] W. Z. W. van Land's End. y Zaandam 30 v. New York te Rottex'dam. Blommersdijk, Philad. n. Rott. p. 29 Scilly. Rotterdam 28 van New-Orleans n. W. Indië. Dinteldijk, Vancr. n. Rott. 27 v. Cristobal. Beemsterdijk 28 v. New York n. Rott. Volendam Rott. n. New York p. 29 Lizard. Noordam Rott. n. New York p. 27 Kaap Race. Breedijk Rott. n. Baltimore 28 te Boston. Lochgoil 29 van Vancouver te Rotterdam. Nieuw Amsterdam 27 v. New York te Rio Janeiro Boschdijk, New-Orleans n. Rott. 28, 740 mijl W.Z.W. van Valentia. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Meliskerk (uitreis) pass. 28 Dungeness. Bloemfontein 29 v. Antwerpen te Hamburg. Springfontein (uitreis) 27 van Mombassa. Jagersfontein 29 v. Rott. te Beira. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk (uitreis) pass. 29 Dungeness. Maaskerk (uitreis) 28 Jan. van Duala. HALCYON LIJN. Rozenburg 28 van Algiers te Tonnay Charente voor Bilbao. Stad Zwolle Bordeaux n. Salta Caballo 29 te Portugalete. Stad Dordrecht 29 v. Oran n. La Goulette. Stad Schiedam 30 v. Pepel te Vlaardingen. Vredenburg 29 van Vlaardingen n. Narvik. Flensburg 29 v. Pepel n. Rotterdam. Stad Amsterdam, Immingham n. Alexandria pass. 29 Jan. Gibraltar. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Almkerk (thuisr.) 29 te Duinkerken, vertr. 30 (n.m.) via Antwerpen en Londen. Gaasterkerk (uitr.) 30 te Lissabon. HOLLAND—OOST AZIë LIJN. Meerkerk 28 van Amsterdam te Hamburg. Arendskerk 29 van Hamburg te Rotterdam. Zuidex-kerk (thuisreis) 27 Jan. te Kobe. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Triton 30 v. Hamburg te Amsterdam. Pluto 30 v. Stettin te Amsterdam Titus 30 v. Candia te Patras. Ceres Chili n. Amsterdam p. 29 Azoren. Stuyvesant Amst. n. W-.Indië 29 v. Madeira, Nereus 30 Jan. van Amsterdam te Odense. Socrates .Barbados n. Amsterdam 30 (n.m.) tf, Havre, 31 Jan. (4 n.m.) verwacht Oranje Nassau, Barbados n. Amst. 29 v. Madeira, Grijnssen 29 v. Curasao n. Puerto Cabello. Vesta, Rott. n. Lissabon p. 30 Ouessant. Ariadne 30 v. Amst. te Gothenburg. El Libertador 26 v. Curasao n. Maracaibo. Plato 25 van Cux-agao naar Haiti. Astrea 25 van Curasao n. Maracaibo. Baralt 28 v. Curasao n. Bovenwindsche Eil. Midas 28 van Curasao n. Ciudad Trujillo. Strabo 27 van Curasao naar Haiti. Dido 25 van Curasao n. Puerto Colombia. Odysseus, Amst. n. Bordeaux p. 29 Beachy Hd. Vulcanus, Rott. n. Algiers p. 29 Dungeness. Irene, Rott. n. Pasajes p. 29 Dungeness. Ganymedes, Rott. n. Tunis p. 29 Dungeness. Breda, Amst. n .Chili p. 28 Dungeness. Bennekom, Amst. n. Chili 27 v. Callao. Achilles, Stamboul n. Amst. p. 28 Ouessant. Agamemnon 30 v. Thessaloniki te StambouL Ajax 29 Jan. van Kopenhagen te Stettin. Boskoop 29 van Delfzijl te Hamburg. Colombia 27 v. Curasao n. Puerto Cabello. Deucalion 30 van Malta te Alexandrië, Fauna 29 van Genua te Spezia. Hebe 28 van Cadix te Lissabon. Hermes 29 van Tunis naar Piraeus. Iris 28 van Vigo naar Amsterdam. Juno 28 van Tanger naar Malta. Mars 28 van Triëst te Fiume. Orpheus 29 v. Danzig n. Amsterdam. Perseus 30 v. Kopenhagen te Amsterdam. Poseidon 29 v. Amsterdam te Hamburg. Pygmalion 29 van Chios n. Antwerpen. Rhea 29 van Rott. te Gibraltar. Saturnus, Nauplia n. Amst. p. 28 Gibraltar. Simon Bolivar 29 v. Hamburg te Amst. Theseus, Amst. n. Halmstad p. 29 BrunsbutteL Tiberius 29 v. Thessaloniki n. Kymassi. Trajanus, Messina n. Amst. p. 29 Gibraltar. Venus 29 van Barna te Constantza. MEIJER CO.'S SCHEEPVAART-MIJ. Melampus, Amst. n. Batavia p. 29 Dungeness. Peisander, Batavia n. Amst. 29 v. Port Said. Etrema 27 Jan. van Haifa te Rouaan. Cymbula, Abedan n. Avonmouth p. 28 Gibraltar Maja 28 Jan. van Madras naar Calcutta. Pei-na 29 Jan. van Aruba te Rotterdam. Diomed, Japan n. Rott. vertr. 1 v. Londen. Menestheus, Japan n. Rott. 28 v. Marseille. Agamemnon, Japan n. Rott. 29 te Singapore, Phrontis 28 Jan. van Batavia n. Amsterdam. Clytoneus 27 Jan. v. Batavia n. Liverpool. Glenapp, Japan n. Rott. via Londen 28, 260 mijl Z. van Land's End. of Mandalay Japan n. Rott. 30 te Singapore. Aeneas Japan n. Rott. 24 v. Colombo. Benlewers, Osaka n, Rott. 27 te Yokohama. Deucalion 27 Jan. te Kobe, voor Rott. Bencleuch, Japan n. Rott. 27 v. Hongkong. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN. Aludra (thuisr.) 28 van Buenos Aires. Alwaki 29 van Rott. te Hamburg. Alphacca (thuisr.) 28 van Bahia. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Sibajak (thuisr.) 29 van Sabang. Garoet (uitr.) 29 te Sabang. Tosari (uitr.) 30 van Port Said. Kota Nopan (thuisr.) p. 30 Finisterre. Baloeran (thuisr.) 30 van Southampton. Tapanoeli 29 van Rott. te Batavia. Kedoe 28 van Batavia n. Rotterdam. Kertosono (thuisr.) 27 van Belawan. Dempo (uir.) 30 te Belawan. Buitenzorg (u.) 30 van Rotterdam. Indrapoera (uitreis) 30 (n.) v. Lissabon. Blitar (uitr.) p. 30 Finistex-re. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Tajandoen 30 v. Amsterdam n. Batavia. Poelau Tello (uitr.) pass. 27 Gibraltar. Johan van Old. (uitr.) 29 te Sabang. Poelau Roebiah 29 v, Bremen te Amst. Enggano (thuisr.) 30 Jan. van Port Said. Bintang (uitreis) 29 Jan. van Suez. Tarakan (thuisreis) 29 Jan. van Port Said. Salabangka 28 van Batavia n. Amsterdam.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2