IJmuider Courant hkuati RIX THEATER achterpagina i Indië versnelt de defensie-versterking. DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Op weg. Nog geen licht in geheimzinnige verdwijningszaak. Spaansche kunstschatten naar Frankrijk? 24e JAARCANC No. 79 Uitgw Lauren. Cosier. Meat.ehappi) Couranl Uitgaven en 4lgem. Drukkerij tt. V Groote Houlslraal 93. Haarlem. Tel. 10724. Bureau IJmuider Courant: Kenuemerlaau 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant Zie onze belangrijke advertentie op (Adv. Ingez. Med.) Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 2 FEBRUARI '39 Abonnementen per week f 0.12'/j, pep tnaand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën* 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f0.10. Nog maar pas geleden heetten Wij een nieuw jaar wellekom, En nu, bijna voor wij 't weten, Flits een maand is alweer om. Elke dag wordt weer wat lichter En de zon wordt meer dan schijn, Eiken dag voelt men wat dichter Bij de voorjaarsvreugd te zijn. Het mag nogeens werklijk vriezen, Dat bepaalt zich tot den nacht, En de winter moet verliezen Aan zijn invloed en zijn kracht. Straks komen de eerste boden, Van den nieuwen lentetijd, En de voorjaarsdamesmode, Komt alweer op het tapijt. Heel een reeks van nieuwe teeknen Van de wissling van seizoen, Waar wij weer met vreugd op reeknen, Vóór het eerste lentegroen. Er zijn nog wel donkre dagen En nog kille in het zicht, Maar dat valt niet zwaar te dragen, Het verschiet is mild en licht. P. GASUS. Spaansche emigranten, die per vrachtauto uit Catalonië gevlucht zijn, op Fransch gebied nabij Perpignan. Utrechtsche politie staat voor een puzzle. 10 is de Sluitings datum voor het inzenden van de oplossingeh van de GROOTE IJMUIDER COURANT PRIJS VRAAG MET 32 GELDPRIJZEN. ABONNEERT U het GOEDKOOPSTE en BESTE DAGBLAD van Kennemerland. Republikeinsche regeering tracht garanties van Frankrijk te krijgen BATAVIA, 1 Februari (Aneta A.N.P.) Bij den Volksraad is ingediend de aan vullende begrooting-1939, van het de partement van oorlog, ten bedrage van f 30.300.000, waarvan omstreeks f 27.000.000 bestemd is voor aanschaf fing van luchtdoelgeschut met munitie, zoeklichten en zware mortieren met munitie-, voor versnelde completeering der uitrusting van de bestaande en in oprichting zijnde legereenheden en van de oorlogs- en reserve-voorraden. Ver der ten behoeve van een versnelde ver vanging 1'van verouderd en binnenkort opgebruikt materieel; voor de versnel de uitvoering van maatregelen op het gebied van luchtbescherming; voor den bouw van kampementen en wo ningen en voor den aanleg en uitrus ting van vliegvelden en de aanschaf fing van kustgeschut Civiele procedure tegen ir. Mussert Om schadevergoeding wegens ontslag. Woensdagmiddag werden voor den Utrecht- schen kantonrechter mr. J. A. van der Mersch de pleidooien gehouden in de civiele proce dure tusschen ir. van der Laaken, oud-orga nisatieleider van de N. S. B. in Nederlandsch- Indie en ir. Mussert, leider der N. S. B. in Ne derland. Als organisatieleider had ir. van der Laaken op een landdag in 1937 eenige minder ge- wenschte verklaringen afgelegd, welke de goedkeuring van de N. S. B. niet konden ver- krijgen en tot gevolg hadden, dat de organi satieleider uit zijn functie werd ontheven. Deze leed door de handelwijze van de N. S. B. groot financieel nadeel, waarvoor hij ir. Mussert als leider der N. S. B. aansprakelijk stelde. Hij zocht zijn recht in een civiele pro cedure. De raadsman van ir. v. d. Laaken was mr. Boon uit den Haag, die in zijn pleidooi me moreerde aan een gelijksoortige civiele pro cedure voor de Amsterdamsche rechtbank. Om verschillende oorzaken achtte pleiter ir. Mussert persoonlijk aansprakelijk, ir. van der Laaken was destijds als- propagandaleider van de N.S.B. in Ned.-Indië aangesteld tegen een salaris van 500 per maand. Volgens spreker was deze vergoeding kennelijk be doeld als loon in den zin van de wet, dus kon hier gesproken worden van een arbeidsover eenkomst. Bovendien deelde spreker mede, heeft ir. van der Laaken op bevel van den leider in Nederland zijn betrekking bij Volkers' Aan nemingmaatschappij moeten opzeggen, waar voor hij werd aangesproken en een belangrijk bedrag als schadevergoeding moest betalen. Pleiter was van oordeel, dat ook voor dit be drag de N. S. B. kon worden aangesproken; tenslotte wees spreker op de terugreis naar Nederland, welke per vrachtboot moest ge schieden, daar de N. S. B. het geld voor deze terugreis niet wenschte te betalen. Pleiter oordeelde het volkomen billijk, dat de mini mum eisch van ir. van der Laaken 1000 of wel 2 maanden salaris alsnog aan hem zouden worden uitgekeerd. Mri van Vessem te Utrecht pleitte voor ir. Mussert. Spreker wees op het eigenmachtige han delen van ir. van der Laaken in Indië, waar door hij in strijd handelde met de opdrachten welke hij uit het moederland ontving. Ir. Van der Laaken stelt de N. S. B. nu aan sprakelijk voor een dubbele vordering. 1) Uit betaling van de schadevergoeding, welke ir. van der Laaken moest betalen aan Volkers' aannemingsmaatschappij, waar hij in dienst was en eigenmachtig het dienstverband op zegde. 2. Uitbetaling van een schadevergoe ding op grond van onrechtmatig verleend ontslag. Pleiter ontkende, dat ir. Mussert aan ir. Van der Laaken bevolen had ontslag te nemen uit zijn particuliere betrekking. Wel had ir. Mus sert hem verzocht hierover advies uit te brengen. Bovendien genoot ir. van der Laaken geen salaris, doch kreeg hij een toelage, na dat hij zijn ontslag had genomen bij de firma Volkers, om op deze wijze in zijn gezinsonder- houd te voorzien, daar het pensioen, dat hij als gewezen gouvernementsambtenaar ont ving daarvoor niet voldoende was. Hier kon dus niet gesproken worden van een salaris en nog minder van dienstverband. Pleiter wees er vervolgens op dat ir. Van der Laaken geheel eigenmachtig handelde door ontslag te nemen bij de firma Volkers, dus hierbij de N. S. B. niet aansprakelijk kan stellen voor de schadevergoeding, welke van hem door de firma Volkers werd geëischt. Vervolgens wees pleiter op de motiveering van het ontslag als propagandaleider van de N. S. B. De N. S. B. heeft volgens pleiter ir. van der Laaken een bedrag van 2150.— uitgekeerd om de kosten te dekken van de terugreis naar Nederland. Tenslotte wees spreker op de groote bekend heid, welke aan deze civiele procedure werd gegeven door publicatie van zekere zijde, waardoor het geheele geval is opgeschroefd tot een politieke affaire. De Kantonrechter bepaalde hierna de uit spraak op Maandag 27 Februari. Verzoek der Kroon aan dr. De Vlugt? Om ontslagaanvrage in te trekken. Het „Hdbld" verneemt uit den Haag, dat de ministerraad de ontslagaanvrage van dr. W. de Vlugt als burgemeester van Amsterdam behandeld en dienaangaande een besluit ge nomen heeft, waarvan de verder te nemen stappen reeds in voorbereiding zijn. Hoogstwaarschijnlijk zal de heer De Vlugt namens de Kroon worden verzocht, zijn ont slagaanvrage in te trekken, waarin wordt aan het verzoek gevolg gegeven de toezeg ging ligt opgesloten, dat de ministerraad de Kroon zal adviseeeren hem te herbenoemen. Dit geschiedt dan, volgens wettelijk voor schrift, voor een periode van zes jaren. De her benoemde heeft echter in eigen hand, dien ambtsduur tusschentijds te beëindigen. Dat dit na eenige jaren, na de herbenoe ming, en nog tijdens het bewind van het tegenwoordige ministerie, geschieden zal, wordt in departementale kringen verwacht. Onrechtmatige verkoop van slaapmiddelen. Tien drogisten veroordeeld. Voor den Amsterdamschen kantonrechter mr. E. A. J. Hartzfeld hebben tien drogisten terecht gestaan, verdacht van overtreding van de wet op de artsenijbereidkunst. Zij hebben n.l. in strijd met deze wet slaapmiddelen, zoo als Adalin, Pyrmidon, en Veramon verkocht. Zij gaven toe, dat zij deze middelen wel had den verkocht, maar niet als geneesmiddel. De ambtenaar van het O.M. achtte het be wijs geleverd, doch hij wilde er rekening mee houden, dat de schuld grootendeels bij den groothandelaar ligt, die, wetende, dat de dro gist per tube de geneesmiddelen doorverkoopt, toch aan de drogisten levert. Tegen den groot handel zelf kan niet worden opgetreden, want de wet verbiedt slechts verkoop en detail. Spreker vorderde 15 boete tegen elk der verdachten. De kantonrechter wees onmiddellijk vonnis en veroordeelde tot f 5 boete. B. B. C. blijft in het Duitsch zenden. In gezaghebbende kringen te Londen ver klaart men, dat de Britsh Broadcasting Corpo ration in het geheel niet voornemens is haar uit zendingen van nieuwsberichten in de Duitsehe taal, waarmede zij in September van het vorige jaar begonnen is, te staken. De rede van Cham berlain is in samenvatting in het Duitsch uitge zonden. Men herinnert er in dit verband aan, dat Hitler in zijn rijksdagrede gezegd heeft: „Indien de voor Duitschland bestemde uitzendingen in zekere landen niet gestaakt worden, zullen wij daaraan spoedig een einde maken". Raadselachtige man en raadselachtig telegram. In de geheimzinnige verdwijning van den heer G. de Raad is tot nu toe, on danks alle nasporingen geen licht geko men. Zaterdag 14 Januari jl., dus nu bijna drie we ken geleden, is de heer De Raad voor het laatst te Utrecht gezien. Hij verliet toen zijn woning in de Prof. Pulle laan in het Tuindorp Maartensdijk om een wan deling te gaan maken. Op de Neude kwam hij zijn dochter tegen, aan wie hij zei de, over een uurtje thuis te komen. Dat is de laatste keer geweeöt, dat men iets van hem heeft gezien. Daarna is men zijn spoor volledig kwijt geraakt. De heer De Raad kwam 's middags niet thuis en ook 's avonds bleef hij weg. Het spreekt van zelf, dat de familie zich zeer ongerust maakte, vooral, toen hij ook 's nachts niet thuis kwam. De familie mengde de politie in deze zaak en van dat oogenblik af werd onvermoeid gespeurd. Aangezien de politie geen punten wenschte te verwaarloozen, is ook nagegaan of de.verdwe- nene mischien moeilijkheden in zaken heeft ge had, die voor hem aanleiding geweest konden zijn om zelfmoord te plegen. Men vond twee te legrammen van recenten datum, waarvan de inhoud evenwel een streng zakelijk karakter droeg, zoodat zij geen nadere aanwijzigingen ga ven. De heer De Raad had het beheer over een kas, doch de boeken en de gelden waren in orde zoodat de mogelijkheid van moeilijkheden op fi nancieel gebied uitgesloten geacht worden. Een oogenblik is hier ter stede het vermoeden geuit, dat de verdwijning in verband kon staan met de bekende zedenzaak in Batavia, doch ook dat is uitgesloten. Het is natuurlijk niet onmogelijk, dat den heer De Raad een ongeluk is overkomen, doch hoe men ook heeft gezocht, tot nu toe kon men geen spoor van hem ontdekken. Zijn verdwijning is en blijft een raadsel. Politieke ontvoering? Gedacht is zelfs aan een politieke ontvoering en misschien aan moord, doch in deze richting voelt de politie zich omringd door allerlei vaag heden. Wel zijn er enkele merkwaardige feiten te noemen, die te denken geven en deze ver dwijning een sterk sensationeele tint verschaf fen. Zoo heeft een zoon van den heer De Raad, vol gens „Het Volk" verklaard, dat zijn vader zeer kort voor zijn verdwijning een telegram uit Indië had ontvangen, waarin werd medegedeeld, dat in Indië een arrestatiebevel op hem lag te wachten. Dit telegram is niet teruggevonden. Om welke reden de heer De Raad gearresteerd zou worden is het blad niet bekend. Er is in deze zaak nog een geheimzinnig ele ment. Den dag na de verdwijning van den heer De Raad, dus op Zondag 15 Januari, vervoegde zich 's morgens een man bij de familie. Deze was niet thuis, doch een meisje, dat wel thuis was en open deed, kreeg van den man de vreem de boodschap te hooren, dat men niet langer ongerust behoefde te zijn, aangezien de heer De Raad terecht was. Daarna stapte hij vlug op de fiets en reed weg. Het meisje was niet in de gelegenheid een signalement op te nemen. Bo vendien was zij te zeer onthutst over de mede- deeling, die haar zoo plotseling werd verstrekt. Thans tracht men dezen man op te sporen en in verband met zijn boodschap wordt ook nog gedacht aan een ontvoering, misschien op poli tieke gronden. E. G. Schürmann overleden. Voorzitter van den Kon. Ned. Middenstands bond. Woensdagmiddag is te zijnen huize aan den Mauritsweg te Rotterdam op bijna 73-jarigen leeftijd overleden de heer E. G. Schürmann, voorzitter van den Koninklijken Nederlandschen Middenstandsbond en oud-vicepresident van de Kamer van Koophandel te Rotterdam. De heer Schürmann was een belangrijke fi guur in middenstandskringen. In 1902 was hij mede-oprichter van den Nederlandschen Mid denstandsbond, waarvan hij in 1919 president werd. hetgeen hij tot aan zijn dood is gebleven. De thans ontslapene heeft ons land eenige ma len vertegenwoordigd op congressen van de In ternationale Middenstands Unie. Hij heeft deel uitgemaakt van eenige staatscommissies, o.a. van die tot regeling van het middenstandscrediet en van die voor de gedistilleerde productie. De heer Schürmann was oud-lid van den gemeen teraad van Rotterdam en ridder in de orde van Oranje-Nassau. Baron Maurice Houtart overleden. Oud-Belgisch minister van financiën. Baron Maui-ice Houtart, Belgisch minister van Staat en lid der Roomsch-Katholieke partij, die van 1926 tot 1932 minister van Financiën was en België heeft vertegenwoordigd op de interna tionale conferentie te Den Haag, is gisteren over leden. voor de latere teruggave. PARIJS, 1 Februari. Het is zeer goed mo gelijk, dat de uiterst kostbare Spaansche kunstwerken voor de derde maal sedert de twee jaar dat de burgeroorlog thans duurt, zullen verhuizen. In verband hiermede hebben de Spaansche republikeinsche auotriteiten be sprekingen met de Fransche regeering ge opend teneinde te bewerken dat deze de kunst schatten onder haar hoede zal nemen. Men veronderstelt, dat de kunstwerken van hun huidige schuilplaats in het kasteel Perelades, in de nabijheid van Figueras, de volgende week naar het Louvre zullen verhuizen. De stukken, die in dit kasteel zijn opge borgen zouden een waarde van meer dan 4 billioen goudpesetas (van voor den oorlog) vertegenwoordigen. De Spaansche ambassa deur heeft Bonnet gedurende het weekend tweemaal bezocht, teneinde van de zijde van Frankrijk garanties te verkrijgen, vóórdat toe stemming tot het verzenden van de kunst werken gegeven zal worden. Onder deze ga ranties zouden worden verstaan de verzekering van de zijde van Frankrijk, dat de kunst schatten aan de Spaansche regeering zullen worden teruggeven, wanneer de oorlog een maal geëindigd is, onverschillig wie dezen zal winnen. Doch de republikeinen wenschen hier garanties in den waren zin van het woord, zoodat de Fransche regeering niet gemachtigd zal zijn de kunstwerken aan te raken zoolang de oorlog zal duren en de Fransche regeering automatisch zal worden verzocht aan het einde van den oorlog deze schatten terug te geven. De Spanjaarden trachten den veiligsten weg te kiezen, want de 50 millioen goud francs, die in 1931 in de Fransche banken werden gedeponeerd als het stabilisatiefonds, bevinden zich nog steeds in Frankrijk; zij zijn het onderwerp van eindelooze processen. Men tracht thans epn internationale garantie voor deze kunstschatten te krijgen als zijnde Spaansch nationaal eigendom. Mochten echter de huidige fronten gesta biliseerd worden, dan beschouwt de Spaansche regeering het Pereladeskasteel als voldoende veilig en zouden de kostbaarheden dus in Ca talonië blijven. In het tegenovergestelde geval zal a.s. week met het vervoer van de kunst schatten wordt aangevangen. (United Press) (Nadruk verboden). Texas heeft zijn vierling. GALVESTON (Texas), 1 Febr. De 36-jarige Mrs. W. E. Badgett heeft heden het leven ge geven aan een vierling, allen meisjes. De kleintjes wegen samen ongeveer zeven K.G. en laten wat gezondheid betreft niets te wen schen over. De vader, een 36-jarige meester knecht, werd natuurlijk dadelijk na de blijde gebeurtenis Hnor rfe dots met. vragen bestormd. Maar de journalisten konden niets anders uit hem krijgen dan: „Ik ben nog veel te veel in de war om na te denken." (United Press). VOETBAL IN ENGELAND. BILJARTEN. De laatste wedstrijden van het invitatie- tournooi bij de biljartclub „Insulinde" werden in het lokaal dezer vereenigingen aan de Gen. Cronjéstraat Dinsdag- en Woensdagavond ge speeld tusschen B. C. Haarlem—D.È.S. en In sulindeD.E.S. Het resultaat van deze ont moeting luidt als volgt: te maken pnt. brt. h.s. gem. J. Steffers 300 300 21 81 14.28 W. Houtkooper 225 103 21 39 4.90 G. W. Metz 300 82 36 14 2.27 C. v. d. Hoek 200 200 36 33 5,55 M. R. v. d. Water 200 200 37 41 5.40 J. Steffers 300 254 37 35 6.86 F. v. Berg 225 225 16 81 14.— C. v. d. Hoek 200 61 16 17 3.81 Wedstrijden voor de Engelsche League. Voor de league werden vandaag de volgende wedstrijden gespeeld: Eerste af deeling: Arsenal—Wolverhampton Wanderers 0—0 Derby CountyGrimsby Town 4—1 PortsmouthEverton 01 Tweede afdeeling: Westbromwich AlbionBurnley 12 Hierna reikte de voorzitter van „Insulinde", de heer M. R. v. d. Water, de prijzen uit. HOOG WATER IN ENGELAND. De hoofdstraat in Maidenhead is in een rivier herschapen. 1. „Insulinde" 2. ,D. E. S." 3. „b.c. Haarlem" gesp. gew.winstpnt 8 7 14 8 5 10 8 0 0 SCHAKEN. Het scliaaktournooi te Moskou. De partij tusschen Loewenfisch en Ragozin, welke in de zeventiende ronde was afgebroken, is voortgezet en door Loewenfisch gewonnen. Dit bracht eenige verandering in den eind stand, welke nu luidt; 1. Flohr 12 punten, 2. Reshevsky 10V2 punt; 3., 4., 5. en 6. Loewen fisch, Ragozin, Liliënthal en Makagonov, ieder 10 punten; 7. en 8. Belavenetz en Rabinovich, ieder 9y2 punt; 9. en 10 Kan en Alatortzev, ieder 9 punten: 11. Konstantinopolsky 8J/2 punt; 12. en 13. Keres en Smyslov ieder 8 punten; 14. Goglidze 7V2 punt; 15. Tolouch 7 punten; 16. Romanovsky 6 punten; 17. Bon- darevsky 5 punten, 18. Panov 3V2 punt. II.S.G. 6—HET OOSTEN 3. De uitgestelde competitiewedstrijd H.S.C. 6 HetOosten 33 is Dinsdagavond gespeeld; het H.S.G. wist een 6—4 overwinning te behalen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1