Roosevelt's verklaringen in de Senaatscommissie. Duitsche pers geeft uiting aan haar verontwaardiging. Grieven der Arabieren. D' Voetganger oorzaak van aanrijding. PROGRAMMA DONDERDAG 2 FEBRUARI 1939 Wil Roosevelt een „tweede München"vermijden? Een waarschuwing van Hoover. De Duitsche pers houdt zich uitvoerig bezig met de verklaringen, die president Roosevelt voor de militaire senaatscom missie heeft afgelegd en waarin hij heeft medegedeeld, dat Engeland en Frankrijk in geval van een conflict met de autoritaire staten door de Vereenig- de Staten ondersteund zullen worden met wapenleveranties. De „Lokal-Anzeiger" schrijft, dat alle New- Yorksche dagbladen op sensationeele wijze mel ding maken van den ongewonen stap van Roo sevelt. De inhoud en de opschriften der Ameri kaansche bladen toonen met wat voor krachtige agitatorische middelen de Amerikaansche presi dent zijn buitenlandsche politiek tegen de oppo sitie tracht door te zetten. Roosevelt heeft na de rede van, Hitler, die een algemeene ontspan ning bracht, het beeld geschetst van een ge spannen toestand om de eigenaardige houding van zijn regeering bij den verkoop van vlieg- booten aan Frankrijk te rechtvaai'digen. Hij heeft getracht twee vliegen in één klap te tref- fen door het onderzoek van het Congres naar den verkoop van vliegtuigen tot staan te bren gen, dat een groot politiek schandaal dreigde te worden en te pogen zijn buitenlandsche politiek te rechtvaardigen, aldus dat blad. Ook de „Völkischer Beobachter" noemt de le vering van Amerikaansche vliegtuigen aan Frankrijk een schandaal. De „Nachtausgabe" haalt Roosevelt's uitlating „Amerika's grens ligt aan den Rijn" aan en noemt het optreden van den Amerikaanschen president een ongelooflijke opruiingsactie na de vredesredevoering van Hitier. Uit New-York meldt het blad: „Het optreden van Roosevelt kent sedert den oorlog zijn weer ga niet. Het staat thans vast, dat Roosevelt een tweede Wilson is, die de voetsporen van zijn voorganger nauwgezet volgt, Het resultaat der besprekingen toont duidelijk aan, dat de Vereenigde Staten definitief met hun neutraliteitspolitiek hebben gebroken. Washing ton's politiek van inmenging in de Europeesche aangelegenheden is werkelijkheid geworden. Daarom is de bijeenkomst van de legercommis- sie voor Duitschland en de bevriende totalitaire staten van principieele beteelcenis". Van semi-officieele Duitsche zijde wordt medegedeeld, dat men te Berlijn., als indruk heeft, dat Roosevelt met deze--, manoeuvre blijkbaar beoogde, niet alleen tegemoet te komen aan binnenlandsch- politieke moeilijkheden, doch ook den indruk te verstoren, die de Rijksdagrede van Hitler in de geheele wereld ge maakt heeft. De politieke gebeurtenissen rond den aankoop van vliegtuigen in de Vereenigde Staten door Frankrijk, die op het oogenblik -bij de Ameri kaansche openbare meening zooveel opzien wek ken, zijn hier met bijzondere belangstelling ge volgd, omdat daarin, naar blijkt, bepaalde poli tieke betrekkingen duidelijk geworden zijn, die de zoogenaamde liefde voor den vrede van be paalde figuren der Amerikaansche politiek in een eigenaardig daglicht stellen. Men neemt al gemeen aan, aldus deze verklaring, dat de Fran- sche vliegtuigaankoopen geschied zijn met de hulp van den Amerikaanschen ambassadeur te Parijs, Bullitt, een der intiemste vrienden van Roosevelt en tevens vroeger een nauwe relatie van Lenin, alsmede met de hulp van den mi nister van Financiën, Morgenthau, wiens poli tieke richting, zoo besluit dit semi-officieele be richt, als bekend mag worden verondersteld. Uit Washington verneemt United Press, dat veel afgevaardigden en ook anderen van meening zijn, dat Roosevelt Enge land en Frankrijk wil vrijwaren voor een „tweede München", dat de president binnen een jaar verwacht, waarschijn lijk nog voor den zomer. Welingelichte Amerikaansche kringen zeggen, dat Roosevelt Engeland en Frankrijk niet alleen als dé grootste aanhangers van de vrijheid en de democratie beschouwt, maar ook als een bol werk tegen ideologischen invloed, die het weste lijke halfrond zou kunnen binnendringen. Niet tegenstaande de president de leden der commis sie de grootste geheimhouding had aanbevolen is er langs verschillende kanalen genoeg door gesijpeld om een idee te krijgen van hetgeen de president gesproken heeft. Roosevelt en zijn militaire adviseurs zouden, zoo wordt veronder steld, de meening zijn toegedaan dat Chamber lain te München gezwicht zou zijn, voornamelijk uit vrees voor Duitschland's groote luchtmacht, die toen superieur aan de Engelsche geweest zou zijn. Zij voorspellen thans dat Duitschland en Italië partij zullen trekken van de „Britsch- Fransche zwakheid" om nieuwe en mogelijke g«dotere concessies te verkrijgen. Indien Frank rijk en Engeland van de Ver. Staten vliegtuigen kunnen betrekken, teneinde op hetzelfde peil als Duitschland te staan, dan kan men ver wachten, dat zij in staat zullen zijn om bevre digend te onderhandelen. De Isolationistische groep in het Congres heeft, naar Reuter meldt, tegen de geheimhou- ding, waarmede Roosevelt de bijeenkomst van de Senaatscommissie voor militaire zaken om ringd heeft, geprotesteerd. Uit andere kringen echter komen gunstiger reacties. „De democra tieën vergunning te weigeren om haar zelf verdediging voor te bereiden, zou beteekenen hulp verleenen aan de dreigende mogendheden", aldus Pittman, voorzitter van de Senaatscom missie voor buitenlandsche zaken. Een uitlating, die typeerend is voor het isola tionistische standpunt, is afkomstig van senator Hiram Johnson, die zeide, dat het Amerikaan sche. volk recht heeft te weten, of de verkoop van vliegtuigen aan Frankrijk en Groot Brittan- nië beteekende, dat de Vereenigde Staten „op weg zijn naar oorlog". De senaatscommissie in het geheim te vertellen, wat niet alleen den se naat, maar ons geheele volk aangaat, zoo voegde Hiram Johnson hieraan toe, is een uitnoodiging tot verdraaiing en veikeerd begrip der feiten. Vrij algemeen wordt te Washington k Voorspeld, dat de opmerkingen van Roosevelt van een opgeven voorspellen van de gedwongen embargo's op ver schepingen van wapens, munitie en vliegtuigen naar oorlogvoerenden, wan neer de neutraiiteitswet in Mei a.s. in herziening komt. In dit verband merkte iemand, die commen taar leverde, op, dat in geval van een nieuwen Europeeschen oorlog Amerika de grootste bron van leveranties zou worden in de wereldge schiedenis. De Amerikaansche machines voor massapro ductie zouden vliegtuigen, kanonnen, tanks, le vensmiddelen en kleeding voortbrengen met een snelheid, waartegen niemand anders op zou kunnen. Engeland en Frankrijk zouden het voor naamste voordeel trekken uit een zoodanige wij ziging van de neutralitèitswet, aangezien het Amerikaansche aandringen op aankoopen op een basis van contante betaling, natuurlijk ten gunste komt van den kant, die de grootste oorlogsvloot, koopvaardijvloot en goudreserves heeft. Herbert Hoover. Oud-president Hoover heeft in een rede te Chicago voor den Raad voor buitenlandsche aangelegenheden een waarschuwend geluid laten hooren. Hij zeide, dat de nieuwe buitenlandsche politiek, waaraan de Vereenigde Staten zich overgeven, onvermijdelijk tot een oorlog zou kunnen leiden. Deze nieuwe politiek noemde hij de belang rijkste verandering sedert den wereldoorlog, waaraan hij toevoegde, dat de Europeesche de mocratieën haar als zoodanig hadden aanvaard. In zijn verdere betoog sprak Hoover als volgt: „Een penetratie door middel van ideologieën vormt een binnenlandsche kwestie voor elk land dat van zulk een penetratie te lijden heeft, men kan zich hiervan niet verlossen met slagsche pen en vliegtuigen". Hoover zeide evenwel te vertrouwen, dat, in dien de lamp der vrijheid zou blijven branden, deze ideologieën aan hun eigen onjuistheid zou den sterven, daar zij niet zijn voortgekomen uit zedelijke of geestelijke inspiraties, doch uit 's menschen hebzucht". „Laat ons inzien" zoo besloot de oud-president, „dat een oorlog, welke moet dienen om de vrij heid te redden, waarschijnlijk de vrijheid zou vernietigen en over de geheele wereld dictators zou doen opstaan." In een hoofdartikel schrijft de „New World Telegram" o.a.: „Wat thans gebeurt komt hierop neer, dat Frankrijk en Groot Brittannië ons in goud be talen voor het voorrecht om een der belang rijkste en meest bedreigde buitenposten van onze eigen nationale defensie te versterken. Het is een ongelooflijke meevaller voor ons, dat wij zoo'n zaak kunnen afsluiten. In bewoordingen der nationale defensie zou één vliegtuig, dat aan Engeland en Frankrijk geleverd wordt, tien maal zoo veel toestellen, geleverd aan de Amerikaan sche luchtmacht over zes maanden, waard zijn. Het dient toch voor de hand te liggen, dat het uiterste bolwerk van de Amerikaansche vredes- veiligheid niet de Atlantische Oceaan is, maar Groot Brittannië en Frankrijk. Negus in het ongelijk gesteld. Bij proces over den Abessynischen spoorweg'. Het Hof van Beroep te Parijs heeft uit spraak gedaan in het proces, dat de gewezen keizer van Abessynië gevoerd heeft, teneinde de vrije beschikking te krijgen over 9000 aan- deelen van den spoorweg Djiboeti-Addis Abeba en de rente daarop, een bedrag van bijna 10 millioen francs. Tegen dezen eisch was ver zet aangeteekend door de Italiaansche regee ring en de spoorwegmaatschappij, op grond van het feit, dat de aandeelen ingeschreven stonden op naam van de Abessynische regee ring en niet op naam van den ex-negus. Het Hof heeft thans het in eerste instantie door de rechtbank gewezen vonnis bevestigd, waar bij gelast werd, dat de aandeelen en hun rente in handen der maatschappij geblokkeerd blijven tot uitspraak is gedaan door de civiele rechtbank, ingeval de ex-negus zich tot deze zou willen wenden. Het Hof heeft zich eveneens onbevoegd ver klaard in een soortgelijke zaak tusschen den ex-negus en de Fransch-Italiaansche maat schappij voor den zouthandel in Abessynië. Herwaardeering van den Engelschen goudvoorraad. Wetsontwerp bij het Lagerhuis ingediend. Naar Reuter meldt heeft de Britsche regee ring bij het Lagerhuis een wetsontwerp inge diend, waarbij het goud in het Issue depart ment van de Bank of Engeland wordt geboekt volgens zijn huidige marktwaarde. Op het oogenblik wordt 't f oud in het Issue Depart ment gewaardeerd op den ouden prijs van 85 shillings per oïmce. Daar het goud in het Issue Department zal blijven, zal het mogelijk zijn de fiduciaire circulatie vast te stellen op 300 millioen pond sterling, tegen op het oogenblik 400 millioen. FRANCO'S TROEPEN IN DE PROVINCIE GERONA. La Garriga en Vich bezet. REPUBLIKEINSCHE LEGER IN HET NAUW. Uit Burgos verneemt Havas, dat de Nationalisten de provincie Gerona zijn binnengerukt en zich meester hebben gemaakt van de dorpen Tor- dera en Fojas de Tordera op den weg van Barcelona naar Gerona. Van den centralen sector van het Catalaansche front wordt gemeld, dat na La Garriga, gelegen ten noor den van Granollers,, thans ook Vich, in handen van Franco's troepen ge vallen is. Vluchtelingen, die van Seo de Urgel te Perpignan zijn aangekomen verklaren, dat eerstgenoemde plaats vrijwel ontruimd is. Indien de reeht- sche troepen er in zouden slagen den weg tusschen Vich en Ripoll af te snijden, zou het geheele republi- keinsche leger, dat zich aan den bo venloop van de.Segre bevindt, nog slechts één uitweg hebben, over Puigcerda en Bourg'-Madame. De sterkte van dat leger wordt op bijna 50.000 man geschat. De gezondheidstoestand der vluchtelingen, die aan de Fransche grens aankomen, volgens Havas over het algemeen bevredi gend. Er is een enkel ziektegeval waargenomen dat gevaar voor een epidemie, zooals typhus of diphteritis, zou kunnen opleveren. Op twintig kilometer van de grens zal een „Gezondheidscordon" gelegd worden, opdat de vluchtelingen een gebied hebben, waar in zij rustig kunnen leven. In het dal van de Tech, niet ver van Perpignan, zal een ten- tenstad- verrijzen, waar tienduizenden vrou wen en kinderen beschutting zullen vinden. Reeds zijn 38.000 vrouwen en kinderen van het departement der oostelijke Pyreneeën naar het binnenland gezonden. Gisteroch tend hebben Sarraut en Mare Rucar-t een in spectietocht gemaakt „Tegenstand tot het uiterste". De Cortes is gisteren te Figueras bijeengekomen. Negrin heeft gedu rende 35 minuten het woord gevoerd en een opsomming gegeven van de re denen voor een tegenstand tot het uiterste welke de regeering bepleit. Hij betoogde volgens Havas, dat de strijd zou voortduren, zelfs indien Catalonië verlo ren zou zijn, doch verklaarde, dat de strijd in dit gebied mogelijk was. Hij betoogde met nadruk dat de regeering de belangen der geheele wereld verdedigt. Na de beginselen te. hebben herhaald, welke in vroegere redevoeringen zijn vastgelegd, vatte hij het programa der „dertien punten" in de volgende drie beginselen samen: 1. Waarborg der onafhankelijkheid en on schendbaarheid van Spanje. 2. Waarborg der vrijheid van de bevolking over haaf eigen lot te beslissen, en 3. De waarborg, dat aan het einde van den oorlog een einde zal worden gemaakt aan vervolgingen, welke door den oorlog zijn ver oorzaakt. Aan het einde der vergadering heeft Marti nez Barrio een door een groep afgevaar digden ingediende motie voorgelezen. In de motie wordt betoogd, dat de Cortes bijeen zijn voor de verdediging der onafhan kelijkheid van Spanje. De motie besluit met aan het leger uitdruk king te geven aan de bewondering en het ver trouwen der Spaansche afgevaardigden. Valencia en Carthagena gebombardeerd. Tien Savoiatoestellen hebben gistermiddag om vijf minuten voor zes de haven van Va lencia gebombardeerd. Er vielen 'vijf dooden en twaalf gewonden. Het reeds half gezonken Engelsche vrachtschip „Cardiff" werd weer getroffen en zonk nu geheel. Om tien minuten voor acht uur werd de stad opnieuw gebombardeerd. Thans vielen twee dooden en zeven gewonden. Te Carthagena, dat door vijf vliegtuigen bestookt werd, werden twee personen ge dood en 25 gewond. De Britsche politiek en het Zionisme achten zij een bedreiging van hun bestaan in Palestina. LONDEN, 3Q Januari. (Van onzen correspondent). E eerste ArabiAhe afgevaardigden voor de conferentie in Londen, waar een oplossing moet worden gezocht voor de Joodsch-Arabische moeilijk heden in Palestina, zijn daar aangekomen. Wijziging in de Russische legerleiding. Maarschalk Boedjenny wordt onder commissaris van oorlog. MOSKOU, 1 Februari. De „Krasnaia Zviezda" kondigt belangrijke wijzigingen in de legerleiding aan. Maarschalk Boedjenny en ge neraal Koelik, chef der artillei'ie worden be noemd tot ondercommissarissen van oorlog. Boedjenny wordt ontheven van het com mando over het militaire district Moskou. Het is niet bekend of deze militairen andere ondercommissarissen vervangen of aan hen wor den toegevoegd. Wellicht is er sprake van ver vanging van maarschalk Jegorof en generaal Fedko, van wien men sedert lang niets meer gehoord heeft. Generaal Khozin wordt onthe- van van het commando over het district Le ningrad en benoemd tot commandant der mili taire academie te Moskou. Generaal Maretskof, commandant van het district Wolga, wordt vervangen door Chèvaldin en krijgt dezelfde functie te Leningrad. Brigade generaal Swatsjenko wordt directeur der artil lerie. (Havas). Nieuwe bepalingen betreffende het burgerrecht in Tsjeclio- Slowakije. Twee decreten afgekondigd. Officieel wordt uit Praag medegedeeld, dat vandaag twee decreten zullen worden afgekon digd, waarvan het eerste zal bepalen, dat van bewoners van Tsjecho-Slowakije, die niet vóór 1 November 1918 erkende Tsjechen, Slowaken of Karpathische Oekraïners waren, het burger recht aan herziening zal worden onderworpen. Zij moeten zich vóór 30 April 1939 aangeven. Het provinciale bestuur zal hun dan of wel in het burgerrecht bevestigen of hun dit ontnemen. Ook zal het burgerrecht herzien worden van personen, die de nationaliteit door een huwelijk na 1 November 1918 verworven hebben en daar na gescheiden zijn. Kinderen of personen, die geadopteerd zijn door degenen wien het burgerrecht wordt ont nomen, zullen dit recht eveneens verliezen. De verplichting zich aan te geven rust dus niet op de Joden, die permanent in Tsjecho-Slowakije wonen. Het tweede decreet vult de voorschriften aan inzake het verblijf der emigranten. Dezen zullen op een bevel der provinciale regeering het grondgebied van Tsjecho-Slowakije moeten ver laten. Minister Malcolm Mac Donald, aan wien men veel talent voor onder handeling en bemiddeling toeschrijft, zal de zware taak hebben de Joden en de Arabieren samen te brengen en hen te doen inzien, dat een oplossing in Palestina alleen zal kunnen worden gevonden in hun samenwerking. Alles kan terecht komen indien men een grondslag voor zulke samenwerking kan vinden. Daar komt het op aan. Het sterkste Arabische na tionalistische element in Palestina zal, hoopt men, wat water in zijn wijn moeten doen als tenslotte de vorsten, de erfelijke leiders van de Arabieren en daarom mannen van het hoogste gezag en eerbiedigen aanhang in hun natie, hun goedkeuring en steun zullen geven aan hetgeen in Londen wordt besloten. Dat de conferentie het moeilijk zal hebben kan bij voorbaat worden aangenomen. De Arabieren blijven tot heden onthutst en teleurgesteld over de houding van Gfoot Brit tannië. Zij hebben zich van het einde van den oorlog af (dien zij hielpen winnen voor de geallieerden) achteruitgesteld gevoeld. Sedert de opkomst van de dictaturen in Europa is naar hun oordeel de inwilliging van hun na tionale verlangens niet alleen moreel maar ook voor de handhaving en de beveiliging van Engeland's positie in de wereld gebiedend ge worden, omdat zeggen zij een vereenigde Arabische natie in het Naburig Oosten een ernstige belemmering is voor de machtsuit breiding der totalitaire landen in die richting. Als de geallieerden na den oorlog hun verdrag met de Arabieren hadden gehandhaafd zou er, betoogen zij, thans een sterk en vereend Arabië zijn aan het Oostelijke einde van de Middellandsche Zee. De Arabieren betoogen, dat er nooit een Joodsche kwestie in Palestina zou zijn gere zen, indien Fransche en Britsche imperialis tische overwegingen niet de kwestie van de beheersching van Palestina hadden doen rij zen. Engeland en Frankrijk konden elkaar': aanspraak hierop niet veronachtzamen. Zij konden er niet om. gaan twisten. De oplossing lag in de stichting van het Joodsch Nationale „Home". Als de Joden verklaren, dat zij aan spraken kunnen doen gelden op het bezit van Palestina of een belangrijk deel er van, omdat zij er 2000 jaar geleden hebben gewoond, dan antwoorden de Arabieren, dat zij zeven eeuwen in Spanje hebben gewoond, maar dat zij daar aan niet het recht kunnen ontleenen dat land opnieuw als het erfgoed van hun vaderen op te eischen. Als elke natie land ging opeischen, dat ze eens in haar eeuwenoude geschiedenis bezet heeft, zou er, aldus de Arabieren, nooit vrede kunnen zijn. Van Arabischen kant wordt steeds nadruk kelijk betoogd, dat men er niet anti-Joodsch is. Men kan er andere volken er zijn andere minderheden onder het Arabische volk) best verdragen. Men vreest er echter, dat het vreemde volk hen zal gaan overheersehen. Er is grond voor die vrees. Toen de Britten Pales tina bezetten bestond 93 procent van de be volking er uit Arabieren. Het percentage is thans gedaald tot onder 70. Oordeel van Samuel. LORD Herbert Samuel, die gedurende langen tijd Hooge Commissaris in Pales tina is geweest, bevestigt de voorstelling, door de woordvoerders der Arabieren gegeven, dat de nationalistische beweging spontaan uit het Arabische volk in Palestina is opgekomen, dat ze niet is ingezet -door de leiders en niet haar kracht ontleend heeft aan geldelijken steun uit Duitschland of Italië. De Arabieren willen zichzelf zijn en zij willen ook in Palestina in vriendschap en samenwerking met de Joden leven, vooropgesteld, dat hun aantal beperkt Vijft en dat het Arabische volk er geen ge vaar loopt verdrongen of achteruitgezet te worden. Als de Arabieren in het Heilige Land de Joden bestrijden dan doen zij dat alleen, omdat zij er de Britsche politiek en het Zio nisme mee bestrijden. Die twee beschouwen zij als de bedreigingen voor hun nationaal be staan en voor hun nationale ontwikkeling. Zooals een hunner dezer dagen in een bijeen komst in Londen opmerkte: „Wij kunnen tot de Joden zeggen: Wij beschouwen jullie als broeders. Wij kunnen je de helft geven van wat wij zelf hebben. Maar vraag niet om meer. En als wij zien, dat je niet schappelijk en vriendelijk tot ons komt, dan kan er niets ge deeld worden". Zonder op te zien weg overgestoken Het komt niet alle dagen voor, dat een voet ganger terecht staat wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel bij een aanrijding. Voor dit ongewone feit had zich een 19-jarige Beverwijksche monteur te verantwoorden die, op 16 October te Heemskerk den Rijksstraatweg was overgestoken zonder uit te kijken, waar door een motorrijder tegen hem aanreed. De mo torrijder had nog een poging gedaan naar links uit te wijken doch deze manoeuvre was mislukt. Zoowel de voetganger als de motorrijder werden vrij ernstig gewond. De vrouw van den motor rijder. die op de duo zat kwam er goed af. De motorrijder, een 21-jarige Haarlemsche garage houder, kreeg een hersenschudding en brak zijn rechterarm. Hij was nu echter weer hersteld. Pres.: Weet u dat het deze verdachte is, die u aangereden hebt? Get.: Ja, ik heb 14 dagen naast hem gelegen in het ziekenhuis. Pres.: En wat gaf hij toen op als oorzaak van de aanrijding? Get.: Daar hebben we maar nooit over ge sproken Ook een 18-jarige timmerman uit Heemskerk had de aanrijding gezien. De verdachte was slin gerend den weg overgeloopen met zijn hoofd naar beneden. Hij lette totaal niet op. Uit het verdere verhoor bleek, dat de verdachte in een baloorige stemming had verkeerd. De Officier vond de wijze waarop hij den weg overgestoken was zeer roekeloos. Drie maanden voorwaarde lijk luidde de eisch. Mr. H. O. Drilsma zette uiteen, dat ook de verdachte zeer ernstige gevolgen van deze aan rijding heeft gehad. Hij heeft 12 welden in het ziekenhuis doorgebracht en zijn knie is nu nog niet in orde, zoodat hij nog steeds niet in staat is te werken. Hij heeft nu al een zeer harde les te pakken. Een kleine voorwaardelijke straf is hier dan ook op zijn plaats. Benesj vertrekt heden naar Amerika. Verblijf van vier a vijf maanden. De vroegere president van Tsjecho-Slowakije, dr. Benesj, vertrekt vandaag naar de Vereenig de Staten ten einde daar eén reeks lezingen te houden over de democratische instellingen. Zijn verblijf in Amerika zal vier of vijf maanden du ren. Na zijn terugkeer is Benesj voornemens zich definitief te vestigen in zijn tegenwoordig domilie te Putney. Roemeensche kabinet gereorgani seerd. ARROND. RECHTBANK Calinescoe vice-president van den ministerraad. De sinds lang verwachte wijziging in het Roemeensche kabinet is Woensdag voltrokken. De nieuwe ministers hebben reeds den eed van trouw jegens den koning afgelegd. Nieuwe leden van het kabinet zijn, naar het D.N.B. meldt: Slavescoe voor de bewapening, Cornatzeanoe vóór landbouw, Bujoioe voor eco nomische zaken, Zigre voor onderwijs en eere- dienst, Gdragomir voor de minderheden en Pop voor de exploitatie der delfstoffen. De minister van binnenlandsche zaken, Calinescoe, is be noemd tot vice-voorzitter van den ministerraad en tevens tot minister van oorlog a. i. Constan- tinescoe, die tot dusver de portefeuille van eco nomische zaken beheerde, is aan financiën ge komen. VRIJDAG 3 FEBRUARI HILVERSUM I, 1875 en 301,5 M. 8.— VARA 10.— VPRO 10.20 VARA 12.— AVRO 4.— VARA 7.30 VPRO 9.— VARA 10.40 VPRO 11.00—12.00 VARA. 8.Gramofoonmuziek (Om 8.16 Berichten) 1.Morgenwijding 10.20 Declamatie 10.40 Gra mofoonmuziek 11.10 Vervolg declamatie 11.30 Gramofoonmuziek 12.30 Het AVRO-Amuse- mentsorkest 1.30 Gramofoonmuziek 2.Het AVRO-Aeolian-orkest (Opn.) 2.40 Causerie „Huisbewoners' lief en leed". 3.De Twilight Serenaders, en pianoduo 4.05 Gramofoonmuziek 5.5.Voor de scholen 5.30 Het VARA-Or- kest 6.28 Berichten. 6.30 Maandoverzicht der beeldende kunsten 6.50 Gramofoonmuziek 7. VARA-Kalender 7.03 Medische causerie 7.23 Be richten ANP 7.30 Berichten 7.35 Causerie „Le venswaarden der Renaissance" 8.viool en piano 8.30 Causerie „Het dier in zijn wereld". 9.Gramofoonmuziek 9.30 Orgelspel 10. Fragmenten uit de opera „Bastien- et Bastienne" 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding 11.— Residentie-orkest (opn.) 11.30 Jazzmuziek (gr. pl.) 11.5512.00 Gramofoonmuziek HILVERSUM n, 415.5 M. Algemeen Programma, verzorgd door de KRO. 8.009,15 Gramofoonmuziek- (Om 8.15 Berich ten) 10.00 Gramofoonmuziek 11.30 Bijbelsche causerie 12.Berichten 12.15 Gramofoonmuziek 1.35 KRO-Orkest en KRO-melodisten 2.05 Gramofoonmuziek 2.15 Orgelconcert en Gramo foonmuziek 3.15 Gramofoonmuziek 3.25 Zang en piano (3.404.00 Gram. muz. 4.15 Gram.muz. 4.45 't Peregrinos-ork, 5.15-5.30 Gram,muziek) 6.Land- en tuinbouwcauserie 6.20 KRO-Or kest (Om 6.30 Berichten) 7.Berichten 7.15 Luchtvaartcauserie 7.35 Musica Catholica 8. Berichten ANP 8.15 KRO-Operette-orkest en soliste. 9.Causerie ..Luxemburg 100 jaar on afhankelijk" 9.15 Genie-Muziekcorps en repor tage 10.30 Berichten ANP 10.40 KRO-Boys en soliste. (11.0011.15 Gramofoonmuziek) 11.35— 12.Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.4011.50 Gramofoonmuziek 12.10 Orgel spel 12.35 George Scott-Wood's accordeonorkest I.20 Causerieën „Empire exchange". 1.352.20 Philharmonisch strijkorkest van Birmingham 2.453.05 en 4.20 Gramofoonmuziek 4.50 Radio- tooneel. 5.20 Gramofoonmuziek 5.40 Het Roman- za-orkest 6.20 Berichten 6.45 Radiotooneel. 7.05 Parlementair overzicht 7.20 BBC-Orkest en so liste. 9.20 Nieuwsberichten 9.45 Reportage 10.20 „II segreto di Susanna", opera. 11.05 Het BBC- Harmonie-orkest 11.35 Jack Jackson en zijn Band mmv. solisten 11.5012.20 Dansmuziek (Gramofoonplaten) RADIO PARIS. 1648 M. 9.05 en 10.Gramofoonmuziek 11.20 Het Bail- ly-orkest 12,30 Zang 1.10 Jane Evrard's vrou wenorkest 2.35 Vioolvoordracht 2.50 Gramofoon muziek 3.05 en 3.30 Gramofoonmuziek 3.35 Zang 3.50 Cellovoordracht. 4.40 Zang 4.55 Gramofoon muziek 5.05 Pianovoordracht 5.25 Kamermuziek 6.35 Zang 6.50 Pianovoordracht 7.25 Frangois Gras' orkest 8.35 Zang. 8.50 Radiotooneel 10.50 Gramofoonmuziek 11.2012.50 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek 6.30 en 7.508.50 H. Hagestadt's orkest. 11.20 Stedelijk Orkest van Recklinghausen 12.35 Landes-Symphonie-orkest Saarpalts. 1.302.20 Populair concert 3.20 Dan- ziger Landesorkest, Schupo-orkest en solist 5.50 Gramofoonmuziek 6.20 Winterhulp-programma 7.30 Gramofoonmuziek 8.20 Carnavalsprogramma 9.50 Omroepkoor en -orkest, pianoduo en solist. II.202.20 Gevarieerd nacht concert. BRUSSEL, 322 M. 12.20, 12.50 en 1.302.20 Gramofoonmuziek 5.20 en 6.50 Gramofoonmuziek 7.20 Pianovoor dracht 8.20 Gramofoonmuziek 8.23 Operette „Sepp'l" 10.3011.20 Gramofoonmuziek BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek 1.en 1.302.20 Gramofoonmuziek 5.20 en 5.50 Pianóvoordracht 6.05 en 6.35 Zang 6.50 en 7.35 Gramofoonmuziek 8.40 en 9.35 Het Omroeporkest 10.3011.20 Dansmuziek (gr.pl.) DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Otto Dobrindt's orkest 8.Radiotooneel 9.20 Berichten 9.50 Het Fiedel-trio 10.05 Berich ten 10.2011.50 Het Omroeporkest (Opn.)j M

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7