INCIDENT Nieuwe manege „Duinrand" in Bentveld. Oppositie tegen Roosevelt in den Senaat Thans aardschokken in Ecuador. DE DOLLE BEWAPENINGSRACE. |Pg fneeuwkopjpginl Gebouwd door Prof. ir. H. T. Zwiers. Vooraanzicht van het pittoreske gebouw van de nieuwe manége „Duinrand" in Bentveld, welke door architect Prof. Ir. H. T. Zwiers werd gebouwd. Directeur is de heerJ. H.Janssen In Bentveld is aan de Zandvoortschelaan (tramhalte waterleiding) een nieuwe manege „Duinrand" verrezen naar een ontwerp van den architect prof. ir. H. T. Zwiers. Met zijn witte muren, groene raampjes, grijze deuren en lichtbruine strooien dak maakt dit gebouw van buiten een pittoresken indruk. De ruimte waarbinnen paard gereden kan worden, heeft een lengte van 32 M. en een breedte van 16 M. Zoo van de manege uit kunnen de paarden een welwillend ter beschikking gestelden weg door de duinen betreden om naar het strand te komen. In de stallen zijn momenteel 14 paarden in de boxen aanwezig. In een foyer bestaat gelegenheid tot rusten en verpoozen, en men heeft van hieruit een aardig gezicht op de paardrijders. Ten behoeve van demon straties en voorstellingen kunnen tribunes worden gebouwd. Kleedkamers voor dames en heeren, met douches en waschtafels, bevinden zich op de verdieping boven de foyer. Voor het rijden des avonds is een moderne verlichting aangebracht. Directeur van de manege „Duinrand" is de heer J. H. Janssen. De heer Janssen leerde op zijn 15de jaar de paardrijkunst van den heer Philip Kok in de Haarlemsche manege. Hij was gedurende 9 jaren directeur van een manege in Groningen en beschikt over een ongeveer 10-jarige bui- tenlandsche practijk, o.a. in Duitsehland. Hongarije, Servië, Griekenland en Turkije was de heer Janssen op het gebied van paardrij kunst en paardenhandel werkzaam. Voor het gebouw van deze nieuwe manege heeft de dochter van den burgemeester van Zandvoort, mej. van Alphen in 1938 den eer sten steen gelegd. aan de Rassisch- Mandsjoerijsche grens Regeering van Mandsjoekwo protesteert bij de Sovjet-regeering HSINKING, 2 Februari (Domei). De regeering van Mandsjoekwo heeft op 1 Februari een krachtig protest ingediend bij de Sovjetregeering tegen een nieuw geval van onwettige over schrijding der westergrcns door Sovjettroepen op 31 Januari. Ongeveer 100 man geregelde Sovjet-Rus sische militairen trokken bij Mengkosili, op ongeveer 100 K.M. ten noordoosten van Mandsjoeli, de grens over. Zij vuurden op een Japanschen grenspost-, welke het vuur be antwoordde. Na een gevecht slaagden de Japansche grenspatrouilles er in de Sovjet-Russische in dringers, die vijf dooden achterlieten, terwijl drie man werden gewond, terug te drijven. De Japanners hebben geen verlies geleden. Voor oproer in Amerika's grootste gevangenis gevreesd. SAN QUENTIN (Californië) 2 Februari. Men vreest een oproer in de gevangenis van San Quentin (Californië), de grootste staatsge vangenis in de Vereenigde Staten, waar 4000 van de 5300 gedetineerden voedsel weigeren, aangezien zij ontevreden zijn over de gevange niskost. Koningin dankt de jeugd- vereenigingen. AMSTERDAM 2 Februari. De gezamenlijke jeugdvereenigingen die de boodschap ter gele genheid van den verjaardag van H. K. H Prin ses Beatrix onderteekenden, mochten het vol gende telegram namens H. M. de Koningin ont vangen: „De Koningin draagt mij op, aan alle onder teekenaars van het aan Hare Majesteit gerichte telegram haar oprechten dank te betuigen voor de toezending van de boodschap van de jeugd vereenigingen en voor de haar aangeboden ge- lukwenschen. Hare Majesteit waardeert bij zonder deze uiting van eensgezindheid en va derlandsliefde. (w. g.) Van Heemstra, Darticulier secretaris. WASHINGTON, 2 Februari. In den Senaat heeft zich een blok gevormd om verzet te bie den tegen de politiek van Roosevelt inzake bijstand aan de democratieën. Het is mogelijk, dat dit blok zich even krachtig zal ontwikke len als het blok, dat den Volkenbond heeft bestreden. Tot het blok zijn toegetreden de senatoren Nye, Reynolds, H. Johnson, Lodge Austin, Vandenberg, Champclark en Shipstead. Waarschijnlijk zal ook Borah van het blok gaan deel uitmaken, doch hij is nu ernstig ziek. Aan den anderen kant wordt Roosevelt ge steund door Barkey, Hamilton, Lewis en King. Groote belangstelling in de Fran- sche pers PARIJS, 2 Febr. De Fransche bladen be steden veel aandacht aan de verklaringen van president Roosevelt voor de senaatscommissie voor militaire aangelegenheden. Bailby (Le Jour) vraagt of het feit, dat Roosevelt bij voor baat de noodzakelijkheid proclameert van hulpverleenining van zijn land aan de demo cratieën de berooide autocratieën niet zal tegenhouden op de oorlogshelling. Bourgues (Petit Parisien) schrijft: Wel is waar denkt Roosevelt er voor het oogenblik niet aan zijn land te doen deelnemen aan een eventueel Europeesch conflict. Hij pleit ech ter voor een hulpverleening, welke de ontzag lijke Amerikaansche hulpbronnen ter beschik king zouden stellen van de Europeesche demo cratieën ingeval deze zouden worden aange vallen. Brossolette (Populaire) zegt, dat het noodig is, dat Frankrijk om deze politiek te recht vaardigen en niet te ontmoedigen zich stout moedig moet betoonen. BERLIJN, 2 Februari. Ook de ochtend bladen houden zich uitvoerig bezig met de uit latingen van president Roosevelt. Wij had den niet gedacht, schrijft de „Börsenzeitung" dat Roosevelt, nog geen 24 uur na de rede van den Führer, zulk een openlijke oorlogs dreiging van stapel zou laten loopen. Roosevelt, zoo zegt het blad, wil door rede voeringen als van eergisteren, Frankrijk en Engeland langzamerhand dwingen af te zien van de politiek van toenadering tot Duitseh land en Italië. Met den uitroep: „de Ameri kaansche grens ligt in Frankrijk", miskent hij gladweg het feit, dat tusschen de ministers Von Ribbentrop en Bonnet een stuk geteekend werd, volgens hetwelk er geen grenskwesties meer tusschen beide landen bestaan. Groote ongerustheid onder de bevolking. Schokken gaan met vulcanische werking gepaard. QUITO, 2 Februari. Na Chili heeft thans Ecuador onder een aardbeving te lijden. Van verschillende plaatsen tege lijk worden aardschokken gemeld en ter zelf der tijd is de 5943 meter hooge vulcaan Cutopaxi in werking getreden. Rook en vlammen slaan uit den kra ter en de bevolking heeft oogenblikke- lijk de huizen en boerderijen op de zui delijke helling ontruimd. Uiteraard was het publiek tengevolge van de ontzettende ramp die Chili geteisterd heeft, zeer nerveus. Toen dan ook de eerste schokken wer den waargenomen, ontstond in Quito de groot ste ongerustheid. Alle kei-kklokken werden ge luid om het volk op te roepen tot een bidstonde. Alleen in de hoofdstad werden al vijf schokken waargenomen. In Vallechillos en vier andere steden heeft men negen aardbevingen achter elkaar waargeno men. Vele gebouwen vertoonen scheuren in de muren en de bevolking vluchtte in groote angst het open veld in. (United Press). Dit is een interieurfoto van de nieuwe manége „Duinrand" in Bentveld. Deze ruimte voor de ruiters is 32 Meter lang en 16 M. breed. (Van onzen Londenschen correspondent.) ALS de jongste mededeelingen over de productie voor de luchtmacht bij be nadering juist zijn al zulke mede deelingen berusten op schattingen, daar of- ficieele gegevens niet beschikbaar worden gesteld dan is de Britsche premier, toen hij in zijn rede te Birmingham verklaarde, dat de productie van vliegtuigen in den loop van een jaar verdubbeld was, veel te beschei den geweest. De Daily Herald voorziet, dat de Britsche vliegtuigfabrieken, die in de Domi nions inbegrepen, binnen afzienbaren tijd per maand 3000 toestellen,zullen kunnen af leveren, dat is zoowat 100 per dag. Iemand moet zich hebben vergist. Want alle andere verklaringen en mededeelingen over het on derwerp doen veronderstellen, dat de maan- delijksche productie dichter bij de 300 is of komt dan bij 3000. Productiegetallen. - Duitsehland voorop. De deskundigen zijn-het er over eens, dat Duitsehland op het oogenblik geacht kan wor den de wolken te beheerschen. En ook neemt men aan, dat Duitsehland en Italië tezamen veel meer mans zijn in de lucht dan Enge land, Frankrijk en Rusland tezamen. Een Amerikaansch vaktijdschrift heeft uit Copyright P. I. B. Bo* 6 Copenhagen En zoo begint de vijfde geschiedenis, waarin het roovermeisje een belangrijke rol speeltGerda reed maar steeds verder in het wagentje. Zij kwam door een donker bosch. Maar van de duisternis die daar heerschte bemerkte het meisje niets, omdat de koets zooveel licht verspreidde. De roovers in het bosch bemerkten echter door dit licht, dat er iets bijzonders aan de hand was. „Goud, een koets van zuiver goud", schreeuwden zij elkaar toe. En zg stormden op Gerda's wagentje toe, grepen de paarden beet, sloegen de voorrijders, de koetsiers en de lakeien dood en dwongen Gerda om uit te stappen, „O, o, wat is zg heerlijk vetZe is vast en zeker met notenkernen gevoed", zei een oud rooverwijf, dat een langen, borsteligen knevel had en wenkbrauwen, die over haar oogen hingen. „Zy zal net zoo lekker smaken, als een vetgemest lammetje", én meteen haalde zij een lang, scherp mes te voorschijn. „Au", zei het wijf echter op ditzelfc' oogenblik, want ze werd ln haar oor gebeten door haar eigen dochtertje, dat op haar rug gesprongen was en zich zoo wild en brutaaJ gedroeg, dat de oude vrouw geen tijd meer had om aan Gerda te denken. .(Wordt vervolgd) Engeland's luchtmacht. alle cijfers en feiten, waarop het de hand kon leggen en uit de rapporten van een deskundi ge, die voor dat doel in Europa heeft vertoefd, opgemaakt, dat Duitsehland op het einde van 1938 400 tot 500 toestellen per maand vervaardigde. Voor Italië was het cijfer on geveer 200, voor Engeland bijna 200, voor Frankrijk zoo wat 75, (Rusland bleef buiten beschouwing) Engelsche productie inmiddels sterk toegenomen. Van Engelschen kant wordt thans verklaard, dat de schatting van het Amerikaansche tijd schrift veel te laag is geweest, zoowel wat be treft het productievermogen aan het einde van 1938, als de vaart waarmede de productie zou worden verhoogd. Volgens de Britsche des kundigen maakte Engeland aan het einde van 1938 niet 200, maar zeker 400 toestellen per maand. En zij houden er zich van overtuigd, dat de Britsche productie spoedig de Duitsche zal evenvarenom haar daarna voorbij te streven. Zij voorzien, dat binnen niet te langen tijd het Britsche productievermogen het Duit sche zal overtreffen. Het is een feit, dat Lord Nuffield nog moet beginnen aan de uitvoering van de order voor 1000 toestellen (waarvoor een nieuwe fabriek in aanbouw is) en dat de organisatie van de productie in de nieuwe Austm-fabriek nog niet voltooid is, als gevolg waaxvan deze fabriek nog op halve capaciteit werkt. Ook kan wordexx verwacht, dat de Dominions, in het bijzonder Canada en Australië, binnen niet al langen tijd aan de productie van oorlogsvliegtuigen mee zullen doen. Als 400 mag worden aanvaard aLs productie getal per maand en dat cijfer wordt het meest gegeven dan is de productie in een jaar niet, zooals Neville Chamberlain beschei den opmerkte, verdubbeld maar vervieivou- digd. Beschikbare toestellen. Men schat hier, dat bij het ongestoord „draaien" van alle fabrieken, Engeland op het einde van dit jaar zal kunnen beschikken over tennaastenbij 10.000 machines, in eerste linie en in reserve. Op het oogenblik kan worden verondersteld, dat het aantal om en nabij de 3000 ligt, waartegenover Duitsehland er zoowel volgens de Amerikaansche als de Engelsche schatting, hoogstens 4500 stelt. Het Engelsche doel is aan Duitsehland de heer schappij in de lucht te betwisten en daarvoor is noodig, dat de Britten niet alleen hun ach terstand inhalen, maar zich ook de productie middelen verzekeren om te voorkomen, dat zij weer achterop zouden raken. Zij vertrou wen, dat dit zal gelukken en dat zij in den loop van dit jaar de pariteit met de grootste luchtmogendheid zullen hebben verkregen, waar Lord Baldwin indertijd zoo op aange drongen heeft. Ook kracht in kwaliteit. De groei van de Britsche luchtmacht en haar sterkte woi*den niet alleen bepaald door de hier reeds aangegeven factoren, produc tiecapaciteit en aantallen, maar ook door de kwaliteit der toestellen. De Britten verklaren, dat zij laat zijn begonnen met de uitbreiding van hun luchtmacht, maar dat het groote voordeel er van is geweest, dat zij moderner machines hebben, de snelste, de best bewa pende, de best gepantserde. Tegenover bom menwerpers die 300 mijl per uur kunnen vlie gen kunnen de Britten jagers stellen (en straks bij duizenden) die 400 mijl en meer per uur kunnen halen. Men moet inmiddels vurig blijven hopen, dat Chamberlain's vredespolitiek straks zal kunnen leiden tot andere, gelukkiger, minder kostbare vormen van nationale veiligheid. A. K. VAN R. Engelsche persstem over de verklaring van Roosevelt. LONDEN, 2 Februari (A.NP.) „Daily Telegraph" schrijft over de verklaringen van president Roosevelt: Dat president Roosevelt de woorden bezigde „onze grens ligt in Fi'ankrijk" is waarschijn lijk valsche schijn, doch een aanwijzing, dat de president voornemens is krachtig te strij den voor zijn verklaarde politiek moreelen of materieelen steun te verleenen aan aangeval lenen. DE MISHANDELING VAN OUD-MINISTER VAN SCHAIK. 's-GRAVENHAGE, 1 Februari. De man, die indertijd den oud-minister van Justitie mr. Van Schaik op den openbaren weg een klap in het gelaat had gegeven (met de toe voeging: „Dit is voor Arnold Meyer") en die deswege voor den Haagschen politierechter tot zeven weken gevangenisstraf werd ver oordeeld, stond heden in hooger beroep voor het Haagsche gerechtshof terecht Het was de Amsterdamsche accountant B. H. M. B. De advocaat-generaal vroeg bevestiging van het vonnis a quo. Uitspraak 15 Februari,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6