Victoria-Waier Maximumstraffen tegen valsche munters gerequireerd. VRIJDAG 3 FEBRUARI 1939 Negen en vier jaar. In October van het vorige jaar is de Leid sche politie er in geslaagd een complot van valsche munters aan het licht te brengen, die hun werkplaats hadden gevestigd in Den Haag, in het perceel Trompstraat 49 te 's Gra- venhage, waarvan de eerste étage bewoond werd door den 54-jarigen smid P. A. V., een goeden bekende van justitie en politie. De Leidsche politie kreeg n.l. veel aangiften van personen, wien men een valschen rijks daalder had gegeven. In dit verband werd aangehouden de 44- jarige koopman J. B., uit Den Haag, een be rucht type uit de onderwereld, die pas kort de gevangenis had verlaten, nadat hij wegens valsche munterij een straf van 5 jaar had uit gezeten. Na' B.'s arrestatie werd door de Leidsche politie, in samenwerking met de Haagsche recherche en de centrale inzake falsificaties te Amsterdam een uitgebreid onderzoek in gesteld, dat leidde tot de ontdekking van den tweeden dader P. A. V., die reeds eerder wegens valsche munterij tot 2y2 jaar gevan genisstraf is veroordeeld. De politie deed in V.'s woning een inval en vond daar een vrijwel volledige installatie voor de vervaardiging van valsche rijksdaal ders. Alleen de ponsjes ontbraken. Bij zijn arrestatie beweerde V. dan ook, dat de instal latie alleen diende voor de vervaardiging van theelepeltjes, een bewering, welke hij hleef volhouden. Donderdag hadden B. en V. zich voor de strafkamer der Haagsche rechtbank te ver antwoorden. Verdachte V. ontkende het hem ten laste gelegde. Verdachte B. beriep zich gedurende de zitting op zijn recht, niets behoeven te zeggen, welke houding hij tot het laatst vol hield. Tegen verdachte B. eischte de officier van justitie wegens het uitgeven van munten, waarvan men wist, dat ze valsch waren de maximumstraf, n,l. een gevangenisstraf van negen jaar. Tegen verdachte V. eischte de officier wegens het voorhanden hebben van stoffen en voorwerpen, bestemd voor het maken van valsche munten, eveneens de maximumstraf, n.l. een gevangenisstraf van vier jaar. Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruike men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Buisje 75 ct. Echt natuurlijk bronwater. (Adv. Ingez. Med.) VRACHTAUTO REED TEGEN AUTOBUS OP. Twee passagiers werden gedood. TEGEN CHAUFFEUR VIER WEKEN HECHTENIS GEëlSCHT. Op 11 October van dit jaar des avonds om streeks 12 uur is op den rijksstraatweg tusschen Rotterdam en Den Haag een verkeersongeluk gebeurd, dat aan twee menschen het leven heeft gekost. Een autobus, vol met passagiers, reed van Rotterdam naar Den Haag. Onderweg, ter hoog te van de gemeente Pijnaclcer, kwam de bus zonder benzine te staan. De chauffeur stopte en zette de bus op een parkeerplaats aan den kant van den weg, waarna hij trachtte passeerende auto's aan te houden en om hulp te vragen. Een luxe-auto tenslotte, stopte voor de autobus en bleef half op den verkeersweg, half op de pax-keerplaats staan. Terwijl de chauffeur van de bus en de bestuurder van de luxe-auto in gesprek waren, naderde uit dezelfde richting een groote vrachtauto met aanhangwagen. De chauffeur bemerkte te laat, dat de luxe auto stilstond en week op het laatste oogenblik uit. Hierbij kwam hij in botsing met een van tegenovergestelde richting komende autobus. Met een geweldigen klap reden de beide mas sale voertuigen tegen elkaar op en deze aan rijding had ernstige gevolgen. Twee personen uit de bus werden gedood, enkele anderen min of meer ernstig gewond. De chauffeur van den vrachtwagen, de 35- jarige P. H. S., heeft zich op 8 December j.l. voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden gehad. Niet minder dan negen getuigen a charge en een a decharge werden gehoord. Het bleek, dat de luxe-auto, die op den rijweg stilstond, een goed achterlicht had, doch dat de mogelijkheid bestond, dat enkele personen, die van de bus naar de auto heen en weer liepen, voor dit achterlicht zijn gaan staan. De bestuurder van de bus, welke zonder ben zine is komen te staan, verklaarde, dat hij door zwaaien met zijn hand nog getracht heetf den vrachtwagen-chauffeur te beduiden, dat de luxe-auto stilstond, doch deze scheen dit niet gezien te hebben. De zitting werd ten slotte tot heden geschorst om den bezitter van de luxe-auto die wegens parkeeren op den openbaren weg ook een pro ces-verbaal tegen zich kreeg alsnog te hooren. Deze verklaarde, dat hij zijn auto half op den weg, half op de berm heeft gezet. Het achterlicht brandde goed en getuige kon zich niet voorstel len, dat iemand daarvoor is gaan staan. De getuige a decharge, die achter de aange reden autobus reed, verklaarde dat de bus niet heelemaal rechts hield, doch op de "tweede rijbaan reed. De officier van justitie achtte de schuld van verdachte bewezen. Het achterlicht was duidelijk te zien en wie met een zoo grooten vrachtwagen over den weg rijd, moet goed opletten. Spr. achtte geen ver zachtende omstandigheden aanwezig en vorder de een hechtenisstraf van vier weken. De verdediger mr. Ybes, te Amsterdam, meende, dat het niet absoluut vast is komen te staan, dat het achterlicht op het fatale moment niet is verduisterd. Voorts was de stilstaande autobus sterk verlicht wat verdachte ook ver blind kan hebben. Het is bovendien ook geen manier om op een autosnelweg te parkeeren, hetgeen bovendien verboden is. De bestuurder van die auto is minstens even schuldig als verdachte. Pleiter drong met klem op vrijspraak, subs, een mildere straf aan. .Uitspraak 16 Februari. Het eindexamen van Lycea met bijzonder leerplan. Steun aan de plannen van den minister. De minister van Onderwijs heeft bij den Raad van State een wetsontwerp aanhangig gemaakt, waarin het eindexamen van scholen voor middelbaar en voorbereidend hooger on derwijs, die een bijzondere leermethode en een bijzonder leerplan volgen, geregeld wordt. De indiening van het wetsontwerp is aan leiding geweest tot het vormen van een co mité onder leiding van prof. dr. J. van Dam te Amsterdam, welk comité beoogt door het wekken van meer belangstelling voor het drin gende vraagstuk van dit onderwijs den minis ter van onderwijs te steunen in zijn poging deze zaak zoo spoedig te regelen. In dit co mité hebben zitting vertegenwoordigers van het Amsterdamsche Montessori-Lyceum, het Kennemer-Lyceum, het Stichtsche Montessori- Lyceum, het Rotterdamsche Montessori- Lyceum, het nieuwe lyceum te Hilversum, het nieuwe Lyceum te Bilthoven, de Dalton H.B.S. te 's-Gravenhage en het Rijnlandsch Lyceum te Wassenaar. Het wetsontwerp wordt in de kringen van het middelbaar onderwijs aldus verklaarde prof. dr. J. van Dam in een te Amsterdam ge houden persconferentie van zeer groote be- teekenis geacht, omdat wanneer deze wet in het Staatsblad zal zijn verschenen men hoopt, dat dit nog voor het einde van dit zit tingsjaar van de Staten-Generaal het geval zal zijn een einde zal zijn gekomen aan een toestand, die zeer belemmerend werkt op de ontwikkeling van het middelbaar en het voor bereidend hooger onderwijs in ons land. Immers, het niet erkennen van middelbare scholen met een bijzondere leermethode en een van dat van gewone gymnasia en H.B.S.'en afwijkend leerplan zooals de Montessori- Lycea beteekent, dat deze scholen geen eindexamen mogen hebben. Dit heeft tot ge volg, dat vele ouders, die overigens het onder wijs op deze scholen zouden prefereeren boven dat op de „gewone" middelbare scholen, hui verig zijn hun kinderen bloot te stellen aan extranei- of staatsexamens. Tegen deze examens bestaan ernstige be zwaren. Dat de resultaten van de scholen voor mid delbaar en voorbereidend hooger onderwijs met een bijzonder leerplan en bijzondere leer methode bij de staatsexamens goed zijn en voor de ouders der leerlingen een geruststel ling beteekenen mag niet beschouwd worden als een bewijs, dat de scholen als zoodanig een bestaansrecht hebben. Het groote bezwaar is, dat juist het speciale karakter der scholen niet wordt erkend en bij de examens niet wordt onderzocht. De proef het af te leggen examen heeft dan immers niets te maken met het speciale streven, dat aan de scholen ten grondslag ligt. In de practijk staat de zaak zóó: de scholen voor middelbaar en voorbereidend hooger on derwijs, in het wetsontwerp bedoeld, hebben door de niet-erkenning met zeer groote moei- -liikheden te kampen, ondanks het feit, dat zij bewezen hebben zeer ernstig volgens een wetenschappelijke methode die als methode algemeen, ook door de overheid, is erkend te werken, terwijl scholen, die zich onderwer pen aan bepaalde eischen, bij de wet gesteld, worden erkend en eigen eindexamens krijgen zelfs voordat zij eenig resultaat hebben kunnen toonen. De Moutessori-en Daltonscholen zijn van groote beteekenis voor de vernïewing en mo- derniseering van onderwijs en opvoeding. Ter wijl verschillende scholen zoeken en allerlei probeeren, gaan de Montessori-Lycea en Dal- ton-H.B.S. doelbewust hun weg. Door de voor bereiding der leerlingen op de lagere Mon- tessori- en Daltonscholen en door de scholing van de leerkrachten, wordt er wetenschappe lijk gewerkt, zoodat er noch voor het on derwijs, noch voor de leerlingen aïsico's worden genomen. EXAMENS. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Am sterdam voor het candidaats-examen klassieke letteren: de heer W. Maschmeyer. De oplichtingszaak te Ginneken. De Bredasche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van vader en zoon D.. die terecht hebben gestaan wegens oplichting tot een bedrag van meer dan een ton, ten nadeele van de tachtigjarige mej. Kessler te Ginneken. Ten aanzien van den vader verklaarde de rechtbank het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen, zoodat deze werd vrij gesproken, mett bevel tot onmiddellijke invrij heidstelling. D. Jr. werd veroordeeld tot ander half jaar met aftrek van het voorarrest. Het O.M. had tegen D. Jr. drie jaar gevan genisstraf zonder aftrek en tegen D. Sr. twee jaar met aftrek geëischt. Ten aanzien van het vonnis tegen den jon gen D. verneemt de Tel. nog, dat de recht bank daarbij heeft bevolen teruggave van het in beslag genomen geld tot een bedrag van ruim 22.000 aan de benadeelde mej. Kessler. Een bedrag van 2100, dat bij de echtgenoote van den jongen D. in beslag werd genomen en dat volgens verklaring van de beide verdach ten, in Monte Carlo aan de roulette zou zijn verdiend, zal teruggegeven worden aan de echtgenoote van den jongen D. en valt dus buiten het bedrag, dat weer aan mej. Kessler is toegewezen. De jonge D. zou het voornemen te kennen hebben gegeven, zijn gevangenschap te benut ten tot het schrijven van een boek over zijn levensloop. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE. De 26e algemeene jaarvergadering van de Haarlemsche Reddingsbrigade wordt gehouden op Donderdag 23 Februari in Hotel „Royal" Stationsplein. Na de gewone agendapunten volgt verslag afgevaardigden Bondsvergadering van 11 De cember 1938. Volgens rooster treden af als bestuursleden: mejuffrouw H. Haase en de heeren Dr. P. Floor en E. G. Gras. Waar Dr. Floor zich niet herkies baar stelt wordt door het bestuur candidaat ge steld: Dr. D. Heymans. Voor de Technische commissie is de heer Joh. M. Schmidt aftredend en er bestaat één vacature. Het bestuur draagt voor: mevrouw A. PerryMeijer; mevrouw S. C. Dijkstravan Baren en de heer B. H. van Zanten worden weer voorgesteld als hoofd- instructrice en hoofd-instructeur. Alleen stalenboeken met dit merk - op de kaft, bevatten R&D behangsels in de mooie, aparte „Fix a-col or" kleuren. Vraag ze Uw behanger nog heden op zicht! Als U de nieuwe R&D series 16 47 48 - 49 50 of 51 doorbladert en de lage prijzen ziet, zult U liever vandaag behangen dan morgen! 'n Nieuwe kamer, kunstzin nige wanden, lichter, zonniger, rui mer: R&D behang! EENIGE FABRIKANTEN: Bath Doo deheefver (Adv. Ingez. Med VOORSTEL TOT EXTRA- BELASTING. Heffing voor warenhuizen en filiaalbedrijven. ZAL DOOR N. S. B. KAMER-FRACTIE WORDEN INGEDIEND. Verschenen is de memorie van antwoord in zake het voorstel van wet van den heer de Marchant et d'Ansembourg c.s. tot verminde ring en vereenvoudiging van de belasting op het motorrijtuig- en rijwielverkeer. Daaraan is het volgende ontleend De voorstellers kunnen zich niet vereenigen met de opmerking dat zij een onjuist gebruik hebben gemaakt van het recht van initia tief, omdat zij een ontwerp hebben ingediend dat strekt tot afschaffing van bepaalde be lastingen. Zij zien niet in waarom het parle mentaire initiatief wel zou mogen worden aan gewend om wetsontwerpen in te dienen, die verzwaring van lasten met zich brengen en niet zou mogen worden gebruikt om wets ontwerpen in te dienen, waarbij de belastin gen worden verlaagd. De voorstellers zijn zeker niet blind voor den moeilijken financieelen toestand, waarin Nederland verkeert, maar zij zijn er van over tuigd, dat ook de Staten-Generaal van mee ning zullen zijn, dat- deze moeilijkheden niet mogen verhaald worden op een bepaalde categorie burgers, alleen omdat zij toevallig betrekkelijk gemakkelijk trefbaar zijn, onge acht de vraag of een dergelijke belasting al of niet rechtvaardig en economisch verantwoord is. De voorstellers kunnen reeds nu mede- deelen, dat het in hun voornemen ligt binnen korten tijd een wetsontwerp in te dienen, waardoor de vermindering van inkomsten, die het gevolg van de aanneming van het aan hangige wetsontwerp zal zijn, aanzienlijk zal worden gecompenseerd. Zij stellen zich namelijk voor. een wetsont werp in te dienen waarbij de warenhuizen en filiaalbedrijven aan een progressieve belasting zullen worden onderworpen, naar rato het aantal artikelen, boven een bepaald maximum, dat zij verkoopen of naar rato het aantal win kels, dat zij inrichten, grooter wordt. Dit wetsontwerp zal naar het oordeel van den heer de Marchant c.s. niet alleen de mid delen der schatkist- weer aanzienlijk doen stijgen, maar zal daarenboven door het Ne- deriandsch volk als een groote zegen worden ondervonden omdat het de poliepachtige uit breiding van het groot-winkel-en-warenhuis- bedrijf en de bedreiging van de zelfstandig heid en de welvaart van den middenstand, die daaruit voortvloeien, zal remmen ALGEMEEN VERBINDENDVERKLARING VAN EEN ONDERNEMERSOVEREENKOMST VOOR HET AMSTERDAMSCHE BAKKERIJBEDRIJF. De Nederlandsche Staatscourant van Don derdagavond bevat een ministerieele beschik king, waarbij wordt overgegaan tot algemeen verbindendverklaring van een ondernemers overeenkomst voor het Amsterdamsche bak kersbedrijf voor de periode van 3 Febr. 1939 tot 1 Mei 1940. OPLEIDING VAN MAATSCHAPPELIJKE WERKERS. Naar men ons mededeelt is in het leven ge roepen de stichting voor opleiding van maat schappelijke werkers. Het dagelijksch bestuur wordt gevormd door de heeren mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, S. C. de Haas van Dorsser en J. Wiarda. Het adres van den administrateur van de Stichting is: Verspronokweg 101, Haarlem, tel. 19716. THEE DOET JE GOED (Adv. Ingez. Med.) PSEUDO-RECHERCHEUR MAAKTE VELE SLACHTOFFERS Tal van oplichterijen. TWEE JAAR GEVANGENISSTRAF GEëlSCHT. De dagvaarding tegen den 31-jarigen tuin dersknecht L. de B., die zich Donderdag wegens oplichting en verduistering voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden heeft gehad was slechts een slap extract van hetgeen dit jongmensch in werkelijkheid heeft bedre ven. Men zal zich het geval van den „pseudo- rechercheur", die een Haagsche familie eenige honderden guldens lichter maakte, nog her inneren. Onder voorwendsel, dat hij rechercheur was, eerst bij de Amsterdamsche, daarna bij de Haagsche politie, heeft de B. zich bij de familie ingedrongen, maakte de dochter des huizes het hof, sprak met haar over trouwplannen en maakte op de meest fantastische wijze moeder en dochter geld afhandig. Dan weer moest hij naar Amsterdam voor dienst, terwijl de hoofdcommissaris hem geen geld had ge geven, dan weer was de hoofdcommissaris met verlof en had den sleutel van de kas meege nomen, waardoor het heele politiebureau zon der geld zat. Ten slotte kwam hij met het verhaal aan, dat hij bij een arrestatie zijn hand verwond had en alleen een professor in Groningen zou dit kunnen genezen a raison van f 40 per visite. Hij liep tegen de lamp, toen de a.s. schoonmoeder hem f 100 gaf om de belasting te betalen, wat hij naliet en wat natuurlijk spoedig ontdekt werd. Na zijn arrestatie was het nog niet uit met de avonturen. Hij werd ziek en werd van het huis van be waring naar het gemeente-ziekenhuis getrans porteerd, waar hij kans zagte ontvluchten. Eenige maanden later werd hij opnieuw in Tilburg aangehouden. In dien tusschentijd had hij met zijn oplichterijen weer tal van nieuwe slachtoffers gemaakt. De Officier van Justitie eischte twee jaar gevangenisstraf. i Opbouw, uitgaande boven verdeeldheid. De radiorede van H.M. Onze Geëerbiedigde Koningin en de oproep, uitgaande van de Stichting „Nationaal Centrum", onderteekend door den Eere-Voorzitter en de Leden van den Raad van Bijstand, inhoudende een verzoek aan besturen van organisaties, vereenigingen en bonden om tot federatief samenwerken te komen, zijn aanleiding voor de ondergetee- kenden een beroep te doen op hun Ambtgenoo- ten in den lande hunne medewerking in deze te verleenen en hun adhaesie-betuiging te richten aan het Secretariaat dier Stichting te Zeist. Zij "achten het van het allergrootste belang dat allen het streven en werk van „Nationaal Centrum" krachtig steunen. Leve de Koningin, leve het Vaderland. Mr. G. van Baren, Burgemeester van Delft; Mr. M. R. van Dusseldorp, Burgemeester van Goes; M. Fernhout, Burgemeester van Mid delburg; J. de Jong Saakes, Burgemeester van Harderwijk; Mr. F. van Lantschot-, Burge meester van 's-Hertogenbosch; A. J. W. Mon nik, Burgemeester van Aalten; Mr. P. J. Oud, Burgemeester van Rotterdam; Mr. Dr. G. A. ter Pelkwijk, Burgemeester van Utrecht; Mr. A. J. Romijn, Burgemeester van Winschoten; J. A. H. Steinweg, Burgemeester van Nijmegen; Mr. W. A. J. Visser, Burgemeester van Soest; Baron Weichs de Wenne, Burgemeester van Wanssum. Wielrijdster te water gereden. Ten gevolge van de doorstane koude overleden. Donderdag is te Nieuw-Amsterdam de 47- jarige wielrijdster, mej. T. Koopman, met haar fiets in de Hoogeveensche Vaart gereden. Door, handreiking kon zij spoedig op het droge gebracht worden, doch zij raakte bewusteloos. Een dokter bracht de vrouw na eenigen tijd weer bij kennis. Eenige uren later evenwel is zij, vermoedelijk als gevolg van de doorstane koude, overleden. Mgr. dr. H. A. Poels vraagt ontslag als hoofdaalmoezenier. Mgr. dr. H. A. Poels, hoofd-aalmoezenier van sociale werken in het bisdom Roermond, heeft den bisschop van Roermond ontslag uit zijn ambt gevraagd in verband met zijn hoogen leeftijd. Sedert 1901 is dr. Poels hoofdaalmoezenier van sociale werken. De moord op Tel je Hof. In hooger beroep 20 jaar gevangenisstraf geëischt. In hooger beroep heeft het ge rechtshof te Arnhem Donderdag de strafzaak behandeld tegen den 25- jarigen van der W., koopman te Al melo, die op 25 Mei 1938 te Almelo de twaalf-jarige Tetje Hef heeft vermoord. Hij was deswege door de rechtbank te Almelo wegens doodslag tot tien jaar gevangenis straf veroordeeld. De officier van justitie, die wegens mcord levenslang had geëischt. was tegen dit von nis in hooger beroep gekomen. Uit het getuigenverhoor bleek, dat hier geen sprake is van een zedenmisdrijf. De zenuwarts dr. Beek uit Enschedé was van mee ning, dat verdachte zijn wraakgevoelens ten opzichte van zijn vrouw op het meisje heeft willen koelen. De verdachte zelf verklaarde, dat hij dien avond zeer driftig was geweest en dat hij niet den opzet had gehad het meisje te dooden. De advocaat-generaal eischte wegens moord, twintig jaar gevangenisstraf, met ter beschikking stelling van de regeering. Wijsbegeerte der verkoudheid Verkouden zijn is niet tragisch, het is alleen maar vervelend. Verkouden zijn is niet minderwaardig, het is alleen maar ternederdrukkend en verne derend. Verkouden zijn maakt den mensch verlegen en onzeker. Is een machtig heerscher van een volk nög machtig en indrukwekkend, wanneer hij met een rooden neus en betraande oogen drop sabbelt? Kunt ge u een Don Juan, een verleidelijk schoon man, een heer naar wien de liefste glim lach van de mooiste vrouwe ter wereld gaat, voorstellen die drie maal niest en geen tijd had om tijdig zijn zakdoek te nemen? Wat is een generaal met kriebelhoest, een gou verneur-generaal met een neus rood van het snuiten, een rector-magnificus die al maar snuift en snuffelt? O neen, verkouden zijn is niet tragisch en het is niet doodelijk voor den mensch. Maar is het niet doodelijk voor uw ideaal en uw illusie, voor uw reputatie en uw machts bewustzijn, voor uw ongenaakbaarheid en uw nimbus-aan-den-kruin?' Zijn Wallen- en Einstein niezende denkbaar? Zijn Co- en Mussolijn proestende nög zoo mach tig als ze nu zijn? Wat is een verkouden Venus? Een neus-ophalende Madame de Pompadour? Wanneer Napoleon geniesd had toen hij van Elba terugkeerde, was zijn stralenkrans van zijn hoofd gewipt. Wanneer Confucius betraande oogen had gehad, dan kende u nu evenmin zijn naam, als ze in 12168 zich den naam van Clinge Doorenbos zullen herinneren. Als Bonifacius een hoestbui had gekregen, vóór hij in Friesland kwam, had Dokkum niet bestaan. Als Chamberlain al te koude voeten had gehad, ware München er niet geweest, wanneer Lenin zich grieperig had gevoeld, ware Leningrad een onbe staanbaarheid geweest. Verkouden zijn is niet tragisch, het is alleen maar vervelend. En het grijpt in in de historie. Zou een verkouden Boutens van Beatrijs hebben kunnen zingen? En een rillerige Vondel van Constantijntje? Is een al-maar niezende Hamlet bestaanbaar? En een schorre Ophelia? Maar dit stukje is er. Aan u om een vleiende gevolgtrekking te maken Ik dank u, hooggeacht publiek! MR. E. ELIAS. Dagelijksche Beurscourant bestaat 75 jaar. De Dagelijksche Beurscourant bestaat 75 jaar en in verband daarmee is een gedenk boek uitgegeven, waarin talrijke belangwek kende, ook historische, gegevens zijn opgeno men. Verschillende vooraanstaande personen op financieel en economisch gebied hebben bijdragen geleverd. Uit het overzicht van den heer M. H. Binger, den directeur der Dagelijksche Beurscourant, blijkt dat de moeilijkheden 75 jaar geleden ongeveer even groot waren als nu. „Juist omstreeks het verschijnen van ons eerste nummer", aldus lezen wij in dit artikel, „zag het er op politiek noch op financieel ge bied erg rooskleurig uit. Dë SleeswijK—Hol- steinsche kwestie me te Pruisen en Oostenrijk eenerzijds en Denemarken anderzijds hing in de lucht. In Mexico had het Fransche leger, dat keizer Maximiliaan van Oostenrijk op den troon moest vestigen, het hard te verantwoor den tegen Juarez; in Amerika woedde de bur geroorlog van Noord tegen Zuid wegens de slavernij. De handelswereld werd geteisterd door een financieele crisis, die niet voortkwam uit over- speculatie en buitensporige ondernemingen op financieel gebied, doch vooral te wijten was aan groote geldschaarschte tengevolge van aanhoudende belangrijke geldverschepingen naar Egypte en Indië, gevolg van de katoen crisis en den economischen toestand van die landen. Het disconto bij de Bank van Engeland was toen dan ook tot 8 pCt. gestegen". Vrijz.-Dém. Jongeren-Organisatie. Mr. Stomps over het vreemdelingen vraagstuk. HAARLEM, Vrijdag. Donderdagavond sprak mr. B. W. Stomps uit Heemstede in café-restaurant „Lido" voor de Vrijz. Dem. Jongeren Organisatie over het Vreemdelingenvraagstuk. Mr. Stomps besprak de bepalingen over de vreemdelingen in de Grondwet. In art. 4 van de Grondwet van 1815 werd practisch geen verschil tusschen vreemdeling en Nederlander gemaakt. In 1849 kwam de „Vreemdelingenwet". De toe lating kon geschieden door het hoofd der poli tie met uitreiking van een reis- en verblijfpas tegen inlevering der eigen documenten. Deze wet had rechtszekerheid voor den vreemdeling. Sinds 1849 is echter nog nooit een reis- en ver blijfpas uitgereikt. Heeft men deze pas niet, dan is men een niet toegelaten vreemdeling en niet toegelaten vreemdelingen hebben geen be roepsmogelijkheid en geen rechtspositie. Er heeft zich echter een gewoonterecht gevormd. Voor den oorlog gebruikte men eigenlijk geen paspoort. Na den oorlog werden de paspoorten ingevoerd. Tot 1924 was hier in Nederland een paspoortenbureau. In 1934 ontstond het gevaar van blijvende vestiging van vreemdelingen. De bezwaren tegen de toelating zijn van economischen aard door onze groote werkloos heid. Bovendien bestaat het gevaar van „Uber- fremdung", waardoor ons volkskarakter teniet zou kunnen gaan. Toch is mr. Stomps de mee ning toegedaan dat voor de slachtoffers veel en veel te weinig gedaan is. Grootere transmigra- tiemogelijkheden moesten geopend worden. De rechtspositie der vreemdelingen wordt geregeld door circulaires. In de positie van de vluchtelingen, die er al waren kwam geen wij ziging. Uitleiding van politieke vluchtelingen kan zeer tragische gevolgen hebben. Dit bleek sterk bij het geval van uitwijzing door den burge meester van Laren. Beroep op den minister is thans mogelijk. Aan vluchtelingen om geloof en ras wordt slechts tijdelijke verblijfsvergunning toegestaan. Op 23 Maart 1938 verscheen een circulaire. Hierin werd de verblijfsmogelijkheid voor de Oostenrijksche vluchtelingen behandeld. Toela ting voor deze categorie kan slechts geschieden als vaststaat, dat de vreemdeling ongehinderd kan terugkeeren en dat de vreemdeling voldoen kan aan normen van welgesteldheid. De administratie beslist slechts. Eenige rech terlijke instantie bestaat niet. De voorzitter, de heer D. J. A. Geluk dankte mr. Stomps voor zijn interessante causerie, Hierna volgde een nabespreking.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 9