IJmuider Courant Op 19 Apri Electrische trein werpt zandtrein uit de rails. DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Catalonië bezweken. Oceaandienst. Groote schade bij station Maarn aangericht. Sleepboot bij aanvaring gezonken. estale* i Utijéatp 10fe(kuatia.s. 24e JAARGANG No. 83 ate„r Loureo, CoMer. Ma.HchappO Cour.nl Uitgaven eo 4lsem. Drukkerij N. V Groote Huulalraal 93. Haarlem. Tel. 10724. Bureau IJmuider Cour.nl. Keonemerlaan 42. Ijmuideu, Telefoon 5301. Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven «oor dit blad, „orden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 7 FEBRUARI 1939 Abonnementen per week f 0.12l/j, per maand f0.52'/2, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiên» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. Tobis super programma met (Adv. luge- and.) Na den val van Barcelona is de volledige Ineenstorting van het Catalaansche front der republikeinen nu een feit geworden. En daar mee is het einde bezegeld van het in 1932 herschapen onafhankelijke Catalonië. Onder de tallooze vluchtelingen, die de Fransche grens bij Perpignan en Le Perthus zijn over getrokken, bevond zich dan ook Luis Compa- nys, president der Catalaansche Generaliteit En verder Aguirre, president der voormalige Baskische regeering en de president der Spaansche republiek zelf, Azana, alsmede eenige ministers uit het kabinet-Negrin. Het schijnt dat Negrin ook in Frankrijk vertoeft, maar het plan heeft zich naar het cen trale front te begeven en voortzetting van den strijd tot het uiterste beoogt. In hoeverre daarvoor nog mogelijkheden bestaan is uit de berichten niet op te maken. Het is niet duidelijk over hoeveel troepen de repu blikeinen nog aan het centrale front beschik ken, of die troepen goed gevoed, goed bewa pend en goed gedisciplineerd zijn en of zij nog veel munitie bezitten. Wel is het een feit dat na den val van Catalonië de republikeinen nog bijna een kwart van Spanje in hun bezit hebben, m dit kwart liggen de hoofdstad Madrid, die Franco in 2l/2 jaar oorlog niet heeft kunnen veroveren, en de belangrijke kuststeden Valencia, Alicante, Cartagena en Almeria. Dit lijkt nog wel indrukwekkend, maar de symptomen duiden toch een spoedi ge algeheele nederlaag van het republi- keinsche Spanje aan. Want dat sommige mi nisters uit het kabinet-Negrin met Azana naar Frankrijk zijn uitgeweken, terwijl an deren met den premier naar het centrale front zouden vertrekken is een bewijs van ver deeldheid bij de leiding: verdeeldheid omtrent de mogelijkheid van verdere voortzetting van den strijd. En de vlucht van het staatshoofd Azana moet wel een zeer demoraliseerende uitwerking hebben. Wonderlijk klinken de woorden van Aguirre, die al te Parijs is aangekomen. Hij bevestigde de ontruiming van Catalonië, zei op de vraag naar vredesonderhandelingen alleen, dat hij daar al veel over had hooren spreken en voegde eraan toe: „Wij zullen overwinnen", hetgeen op dit oogenblik wel den indruk moet geven, dat hij tengevolge van de doorgestane ellende eenigszins verward is. Ellende! Daar geven de berichten wel een indruk van. „Over den weg van Figueras naar Le Per thus beweegt zich een tragische stroom van vluchtelingen voort. Aan de grens bevinden zich duizenden vrouwen en kinderen, die geen voedsel en zelfs geen water hebben, zoodat velen sterven. De Fransche autoriteiten laten de vluchtelingen toe in groepen van tweedui zend, die van voedsel voorzien worden zoodra zij zich op Fransch gebied bevinden". Probeer u deze ellendige toestanden eens even voor te stellen, terwijl u hier rustig m het nog steeds veilige Nederland zit en met de noodige overtuiging uw meening over de gebeurtenissen ten beste kunt geven. Hebt u ook al gelezen dat duizenden gevlucht zijn langs een bergpas, die geheim gehouden werd omdat men luchtaanvallen vreesde? Dat geeft toch wel een beeld van den angst waarin de vluchtende overwonnenen in den Spaanschen burgeroorlog, met de Italianen op hun hielen de Italianen, die de kleine stadjes van het Noordoosten, stadjes-vol-vluchtenden, trou wens nog pas uit de lucht gebombardeerd hadden moeten hebben verkeerd. En nog verkeeren velen daarin, want de vlucht zet zich voort. Frankrijk heeft inmiddels zijn grens geheel opengesteld en minister Sarraut heeft verklaard dat het bereid is allen te ontvangen, al telt het op een bevolking van veertig millioen al drie millioen buitenlanders, van wie zeker het grootste deel uit verschil lende landen gevlucht is. Het staat wel vast dat deze nieuwe invasie, thans van Spaansche emigranten, den Fran- schen groote moeilijkheden zal bezorgen. Niet alleen in economischen zin, maar in velerlei opzichten. De Fransche gastvrijheid verdient inderdaad erkenning en ik zou haar ter over peinzing willen opdragen aan die Nederlan ders, die zich zoo ergeren omdat zij in Amsterdam-Zuid zooveel gevluchte Joden Duitsch hooren praten. Dat hindert heni laten zij eens even beseffen hoe de Zuid- Fransche bevolking zich thans beijvert om honderdduizenden arme stakkers, meerendeels van alle bezit beroofd, van voeding en onder dak te voorzien. In internationaal-politieken zin heeft „het Spaansche wespennest" zich in de laatste dagen minder gevaarlijk doen aanzien dan daarvoor. Mussolini zou met zijn eischen voor den dag komen, maar hij heeft tweemaal het woord gevoerd en geen eischen gesteld. Alleen heeft hij verklaard dat de Italiaansche troepen in Spanje zullen blijven tot Franco's eind-overwinning. Nu, dat wisten we al. Als zij. er niet langer, blijven zal het een groote (Zoodra de Imperial Airways had aangekondigd, dat in Juni een proefdienst over den Atlantischen Oceaan zou worden geopend, ga ven zich tachtig passagiers op voor de eerste vlucht). Als niet de berichten liegen, En dat neem ik gaarne aan, Willen tachtig menschen vliegen, Dwars over den oceaan. Ach, hoe kort is het geleden, Als u het zich memoreert, Dat de vliegers die dit deden, Hoog als held werden geëerd. Dat geviel dan hun die slaagden, 't Liep hun bij het waagstuk mee, Vele andren die het waagden, Zijn verdwenen in de zee. Thans wil men niet langer leeren Van den durf van pioniers, Men gaat nu een dienst probeer en En men vraagt om passagiers. De gedachte lijkt wel prachtig, Want er heeft zich welgeteld, Het geducht getal van tachtig, Voor de proefvlucht aangemeld. Zijn die tachtig nu ook waarlijk Vol vertrouwen dat het slaagt. Vinden zij het niet gevaarlijk, Heb ik mij toch afgevraagd. Kan men hieruit eoncludeeren, Dat reeds op een vaste lijn, Van zulk oceaan verkeeren, Ieder toestel vol zou zijn? Neen, het geldt hier een sensatie, Als u 't mij vraagt, en geen reis, Tachtig zoeken een prestatie Met een vleugje roem als prijs. P. GASUS. meevaller zijn en den toestand aanmerkelijk opklaren. Al zal dan nog de vraag van al de uiteenloopende invloedssferen in Spanje res ten, met het onzekere vooruitzicht van Franco's toekomstig bewind. Dat onder zijn aanhang daaromtrent altijd groote verdeeld heid heeft bestaan is bekend. Inderdaad zijn er twee gebeurtenissen Roosevelt's veelbestreden waarschuwende woorden en de val van de Duitsch-Italiaansch gezinde regeering-Stojadinowitsj in Joego slavië die Mussolini ertoe genoopt kunnen hebben zijn eischen voorloopig in te slikken. Of die nieuwe toestand blijvende waarde heeft zal nog moeten blijken. R. p. Amsterdamsclie dievenbende achter slot en grendel. De vorige week arresteerde de centrale re cherche te Amsterdam zes dieven en helers van goederen, die uit stilstaande en zelfs uit rijden de expeditie-auto's in de hoofdstad werden ge stolen. Een zeldzaam brutaal optredende bende werd daarmede onschadelijk gemaakt. Echter was het de politie bekend, dat zich nog een ze vende lid van het complot op vrije voeten be vond. Vandaag is het gelukt ook dezen man een 30-jarigen kellner achter slot en grendel te zetten. worden Prov. Staten gekozen. In alle provincies hebben de colleges van Gedeputeerde Staten thans een be slissing genomen omtrent den datum waarop de stemming voor de verkiezing van leden van Provinciale Staten zal plaats hebben. Deze datum is in alle pro vincies vastgesteld op 19 April, zoodat op dien dag in het geheèle land gestemd zal worden. Hoofdgeleider ernstig gewond. Maandagavond is de electrische trein AmsterdamArnhem, die om 21.08 uur uit Utrecht was vertrok ken, bij het stations-emplacement van Maam op een zandtrein gereden. De hoofdgeleider van den zandtrein van 't Land, uit Utrecht, werd ernstig gewond. Hij is naar het ziekenhuis te Utrecht vervoerd. De materieele schade is bijzonder groot, Beide hoofdsporen zijn versperd en het trein verkeer ondervond vertraging. De reizigers moesten ter plaatse over stappen. Omtrent de treinbotsing wordt nader ge meld: De electrische trein was het station Drie bergen gepasseerd en naderde het station Maarn. Ter hoogte van de ter plaatse aan wezige zanderijen op ongeveer 500 meter af stand van het station Maarn stond het signaal onveilig. Een zwaar geladen zandtrein, be staande uit eenige platte zandwagens en een goederenwagon aan het einde, passeerde op dat oogenblik het op die plaats liggende wis selcomplex, de lijn UtrechtArnhem over stekende. De zandtrein was op weg naar Utrecht. Dcor tot nu toe nog onopgehelderde reden is de electrische trein door het on veilig signaal heen gereden en met groote kracht op de laatste wagens van den zand trein gestooten. De electrische trein, welke uit twee wagons bestond, schoof nog ongeveer 200 meter door alvorens tot stilstand te komen, den zandtrein volledig terz-ijde wer pend. In een kort oogenblik werd een groote ruïne geschapen. De voorste wagon van den electrischen trein werd van de wielstelling gerukt en kantelde gedeeltelijk. Evenals bij het spoorwegongeluk te Ede in Mei van het vorige jaar heeft de hechte con structie van den electrischen trein de inzit tenden van dezen wagon voor groot onheil behoed. Gelukkig was het slechts een tweede klas wagon, waarin zich slechts enkele reizi gers bevonden, die evenals de wagenvoerder hevig schrokken, doch ongedeerd de trein konden verlaten. Erger was het gesteld met den zandtrein Enkele wagons werden totaal vernield terwijl de bagagewagen geheel omver werd geworpen. In dezen wagon bevond zich de hoofdgeleider. In den wagon bevond zich bovendien een kolenkacheltje. Toen de wagon kantelde viel het kacheltje om, waardoor een begin van brand ontstond. Het vuur werd evenwel spoe dig gebluscht met een zich in den electrischen trein bevindenden snelblusscher, waardoor uitbreiding werd vorkomen. Terstond werden maatregelen getroffen, om het reizigersver- voer zoo min mogelijk te stagneeren. Daar de bovenleiding intact was gebleven, was het mogelijk de electrische trein tot op de plaats van het ongeluk te leiden. Daar moesten de reizigers overstappen en met andere electri sche treinen hun reis vervolgen. Het oprui - mingswerk werd onmiddellijk met kracht aangepakt. Montagewagens met diverse ploe gen arriveerden uit Utrecht, Arnhem en Nij megen. Men hoopte een lijn tegen het aan breken van den dag vrij te hebben. Een be tonnen seinpaal werd eveneens door den electrischen trein omver geworpen. Uit de situatie kan worden opgemaakt, dat de trein op het moment van de botsing niet de volledig-e snelheid heeft gehad welke ter plaatse gewoonlijk wordt gebezigd. Daaruit zou men de conclusie kunnen trekken, dat de wagenbestuurder heeft willen stoppen, doch dat de trein bij de remmingspogingen is doorgegleden, met het noodlottig gevolg. Dekknecht te water geraakt en verdronken. Op de Nieuwe Maas bij Rotterdam heeft zich Maandagavond een scheeps- botsing voorgedaan, waarbij een der op varenden over boord is geslagen en ver dronken. Omstreeks half zeven voer voor de Parkha ven de sleepboot „Herdy" no. 1 van de fh-ma Th. van der Werf, die moest uitwijken voor een on bekend gebleven motorscheepje. Door deze ma noeuvre kwam de sleepboot in aanvaring met het Rijnsleepschip Maria, afkomstig uit Waspik, geladen met zand, dat getrokken werd door de sleepboot Utrecht. Aan stuurboordzijde kreeg de „Her4y" ter hoogte van de machinekamer een gat, waardoor het water naar binnen stroomde. De 33-jarige dekknecht, J. Bruts, wonende te Rotterdam, vloog door den schok over boord en verdronk. De machinist, de 33-jarige J. Upree, sprong op de Maria over, doch even later stapte hij weer op de sleepboot om den kapitein, J. Bax, be hulpzaam te zijn bij het in veiligheid brengen van zijn vaartuig, dat reeds zinkende was. Het gelukte de „Herdy" tot bij den steiger aan de Veerhaven te dirigeeren, waar de sleepboot zonk. De beide opvarenden konden nog juist op het nippertje op den wal springen. Het sleepschip „Maria", dat vrij ernstige schade aan het voorschip bij de ankerkluis had gekregen, was doorgevaren omdat, zoo verklaar de de schipper, niet gemerkt was wat de gevol gen van de botsing waren geweest. Een politie- boot heeft dit schip later achterhaald en den kapitein medegenomen naar het bureau, tenein de inlichtingen over het gebeurde te verschaf fen. Naar het stoffelijk overschot van den om gekomen dekknecht wordt door de rivierpolitie gedregd. Het motorschip, dat de oorzaak van het ongeluk was, wordt gezocht, Het tekort aan levensmiddelen in Duitschland. „Deutsche Volkswirt" beveelt verstrekking van levensmiddelenkaarten aan. De „Deutsche Volkswirt' bevat een aanwijzing, dat de tegenwoordige schaarschte aan boter, vet, eieren, vleesch en koffie in Duitschland zich binnenkort wellicht ook zal doen gelden voor andere artikelen. Het blad verwijst naar het feit, dat Berlijnsche huisvrouwen onlangs des morgens en des middags in rijen voor de krui denierswinkels gestaan hebben in de hoop een beetje koffie te kunnen bemachtigen. In een rij staan, aldus de „Deutsche Volks wirt", doét onnoodlg pijnlijke herinneringen herleven en is niet alleen de meest onjuiste doch ook de meest oneconomsche vorm van goederenverdeeling. De voorzichtige verbrui ker is gedwongen, op de ongunstige uren van den dag, energie en tijd te verspillen om een min of meer willekeurige portie te verkrijgen Indien hij niet bereid is dit offer te brengen of anderen daarvoor te betalen, zal hij honger moeten lijden. Wat gebeurt met de koffie, kan evengoed met andere artikelen ge beuren. Als gevolg van invoerveran- deringen zou het kunnen gebeuren dat de voorraden niet op het peil van 1938 kunnen werden gehouden. In dit geval zou de beste methode zijn het thans voor boter geldende systeem uit te breiden, waarbij iedere verbruiker een boterkaart heeft en iedere week zijn portie bij denzelfden winkelier kan afhalen, die aanteeke- ning houdt van de verstrekte hoe veelheid. Dit systeem, aldus de „Deutsche Volkswirt." zou voorkomen, dat hamsteraars van den eenen winkel naar den anderen gaan en de voorraden opkoopen. Onder de goederen welke het blad noemt, komen voor sigaretten en suiker. (A.N.P.) Een foto, die de vernieling toont, aangericii idooi de explosie in liet station Leicester Square te Londen. KIND DOOR AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Maandagmiddag om één uur is het vierjarig zoontje van de familie van der Molen te Olde- berk (Gr.) bij het oversteken van den weg door een auto overreden. Het ventje kreeg de wielen over zich heen en was on slag dood. Het hooge water in de omgeving va», de Theems maakt het boodschappen doen voor dc huisvrouwen er niet gemakkelijker op. Overigens schijnt deze dame haar goede hu meur er niet bi.i verloren tc hebben! IJSHOCKEY Eerste Nederlandsche succes bij de wereldkampioen schappen. Finland in de troostronde geslagen. Het wedstrijd-comité der wereldkampioen schappen heeft besloten de ontmoeting tus- schen Duitschland en Italië welke na drie maal verlenging nog in een gelijk spel ein digde (44) over te spelen. Inmiddels is men begonnen met het spelen der wedstrijden voor de troostronde.Zoo kwam Nederland Maandagmiddag te Bazel tegen Finland uit. Het was een zeer faire wedstrijd, welke met 21 door onze landgenooten ge wonnen werd, (11, 10, 0—0), Reeds na twee minuten gaf Lemmerts de Nederlandsche ploeg de leiding, doch onmid dellijk daarna maakte Finland gelijk. In den tweeden speeltijd scoorde Dupon opnieuw voor Nederland en hoé de Finnen in de der de periode ook getracht hebben den gelijkma ker te scoren, dank zij de hechte verdediging aan Nederlandsche zijde mocht hun dit niet gelukken. Te Zurich speelde België tegen Letland. Letland won met 5—1 (20, 11, 20). Voor de troostronde staan o.a. de volgende wedstrijden op het programma: Woerfifdag 8 Februari: Bazel: Nederland—Duitschland of Italië. Zürieh: Joego-SlaviëLetland. Duitschland in de halve finale. Gisteravond werd de ontmoeting tusschen Duitschland en Italië voor het tournooi om het Europeesch en wereldkampioenschap overge speeld. Aan het slot van den reglementaïren speeltijd was de stand neg steeds 00, zoodat opnieuw verlengd moest worden. De ontmoeting, welke door 6000 toeschouwers werd bijgewoond, was in een dikken mist gespeeld en toen men met de verlenging wilde beginnen was deze mist zoo dicht geworden, dat men in het eene doel het andere niet kon zien, hetgeen voor een ijs- hockeyterrein wel wat zeggen wil. Bestuurderen van de internationale ijshockeyliga kwamen ver volgens in vergadering bijeen en omstreeks mid dernacht kwam men tot het besluit, Duitschland in de halve finale te plaatsen, daar men geen andere oplossing meer zag. Nederland speelt nu Woensdagavond 8 Fe bruari te Bazel tegen Italië. SCHIETEN. SCH1ETVEREENIGING GEN. CltONJé. De uitslagen van de Maandag gehouden schiet oefeningen luidden: 1. Joh. Rompa 9587, 2. A. Jacques 9388, 3. G. Th. v. d. Stoop 8887, 4. Grimon 8877, 5. Bonsema 8461, 6. Dekker 54—53, 7. v. Dijk 53—51 0 De sluitingsdatum van de inzendingen op onze groote IJmuider Courant prijsvraag met 32 geldprijzen, is bepaald op Vergeet niet Uw oplossing in te sturen. iiiiiihim ill

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1