OpqepMrtqnep! BURGERLIJKE STAND Voor liet behoud van de democratie. Drie sprekers in het Kennemer Theater. nP afdeeling Beverwijk van de Nederlandsche nmvesinff voor Eenheid door Democratie heeft Maandagavond in het Kennemer Theater een Di'opaganda-vergadering gehouden, waarin als «nrpkers optraden Dr. A. J. van Leusen, P. van cLn en Dr. H. B. Wiardi Beekman. Dr van Leusen, die sprak over „In deze we reld-democratie", wees er als eerste spreker nn dat in deze wereld langzamerhand bitter wei- niè democratie overblijft. In Duitschland, Italië, Rusland Japan, overal brokkelt en splintert de democratie af. Het gaat er echter niet alleen om of de democratie in Nederland kan bestaan, maar om de vraag of het in de heele wereld kan bestaan en of op den duur de dictatoriale mach ten het zullen winnen of de democratieën. Alleen democratie kan de wereld echter ge lukkig maken aldus spr. en geen dictatuur. De staten moeten zich afvragen, wat voor het men- schelijk geluk dienstig is en niet hoe men zich rijkdommen kan verwerven. Het gaat erom of de mensch in de toekomst als vrij mensch mag leven, en niet als een geknecht mensch. De'tijd zal eens komen, aldus spr,. dat er niet meer te halen valt van andere landen en dan zullen de groote leiders elkaar gaan betwisten, met al de gevolgen daarvan. Wij vragen humaniteit en waken er voor geen wraakgevoelens te kweeken. Uit de rede van Hitier blijkt echter, dat met humaniteit geen rekening gehouden zal worden. Geen Duitscher ken gelukkig zijn, aldus dr. van Leusen, wan neer hij een Jood naast zich ziet sterven en het Duitsche volk zal nooit gelukkig kunnen zijn wanneer het iets verkrijgt ten koste van het bloed van anderen. De E. D. D. strijdt in de eerste plaats voor den mensch en daarom moet men ook schouder aan schouder staan om te strijden voor menschelijk geluk en voor liefde en tegen den staat, die hu maniteit wil bannen. Te veel wordt vaak met alles een spel ge speeld, maar als dit te ver gaat, kan men nog voor vreemde verrassingen komen te staan. Alle leden van het Nederlandsche volk dienen elkaar over alles heen de hand te reiken. Spr. zette dit uitvoerig aan het einde van zijn betoog uiteen. Hierna sprak de heer P. van Stam over „De dreiging in Europa". Spr. stelde de vraag „Waar voor, waartoe leven wij?" Duizenden in deze wereld stellen zich op het oogenblik deze vraag. De bewapening wordt tot het toppunt opge voerd en nooit schijnt hieraan een einde te ko men. Er moet maar wat gebeuren of de hel brandt los. Eén machtig man, één mensch, aldus spr., is in staat dit te doen. De angst en vrees hiervoor zit het menschdom zoo in de leden, dat, wanneer een paar knikkers door de ramen worden geschoten, hierachter gezocht wordt, dat dit een wereldbrand kan ontketenen. Eén ding is echter wel gebleken, dat het gevaar dreigt van de landen met dictators. Het vraagstuk van de werkloosheid schijnt in Duitschland opgelost te zijn, maar iedereen, aldus spr., is in staat om op deze wijze dit we reldprobleem op te lossen. Een andere vraag is. echter of dit wel de ware economie is. Dit is geen oplossing van een vraagstuk, dat langza merhand in de wereld is gekomen. In Duitsch land wordt gewerkt niet voor. den mensch, maar vopr den dictator. Aan de hand van statistieken toonde spr. aan, dat de levensstanddaard in Duitschland in vergelijking met Holland veel hooger is. Ook in ons land staat men voor problemen, die ons leven beïnvloeden. Deze economische toestand is echter door den mensch ontstaan en kan dus ook door den mensch opgelost worden. Wel probeeren politieke kwakzalvers met leu zen en mooie woorden er iets anders tegenover te stellen, maar met al dit „gekanker" maakt men den boel kapot. Niet alleen moet hier een strijd tegen gevoerd worden, maar ook tegen de vergiftiging van de volksziel door de propaganda van het buitenland, waarmede ons land wordt, overstroomd. De E. D. D. tracht het saamhoorigheidsgevoel op te bouwen en te handhaven. Wij strijden tegen de idee van de dictatuur en strijden voor het behoud van de democratie. Spr. eindigde zijn rede met een krachtige op wekking tot de aanwezigen om als lid van de be weging toe te treden. Na de pauze droeg mevrouw C. A. J. Kroon Kuneken „De Vlucht" van Adama van Schel- tema .Strijderslied" en De rei van Clarisse uit Vondel's „Gijsbreght van Aemstel" voor. Als laatste spreker voerde het woord Dr. H. B. Wiardi Beekman over het onderwerp „Om den Rechtsstaat". Spr. vroeg zich af wat betee- kent een rechtsstaat en waarom vinden wij het prettig zoo'n staat te behouden en te handha ven. De tegenstelling van rechtsstaat is de dwangstaat of machtsstaat: de dictatuur Ons land kent nog steeds uit het verleden den rechtsstaat welk begrip geleidelijk met ons leven is samengegroeid. Dit vormt een waar borg tegen willekeur, zooals ten opzichte van andere landen wordt bewezen. In Duitschland is de rechtsstaat volkomen vernietigd. De vreese- lijke Jodenvervolgingen vormden volgens spr. hiervan een voorbeeld. De democratie waarborgt echter de volstrekte eerbied voor iedere menschelijke persoonlijk heid. Er is in Nederland een volkseenheid, gevormd door een groote verscheidenheid. Spr. eindigde zijn rede met er op te wijzen, dat wij voor alles ons zeiven moeten blijven en tegen over vreemde invloeden geen al te groote onver schilligheid aan den dag moeten leggen, maar daarentegen paraat moeten blijven voor het be houd van onze democratie. De nood onder de tuinders. Hulp van de regeering ingeroepen. De besturen van de Vereenigde Veilingen en de B.E.T.-veiling te Beverwijk hebben, mede namens de verschillende tuinbouwstandsorga- nisaties, aan den Minister van Economische Zaken en Landbouw een adres gezonden met betrekking tot de steunuitkeeringen 1938 aan de tuinders in de streek Kennemerland, die voor het grootste gedeelte den koudegrond- teelt beoefenen. Waren de normale steunuitkeeringen op de koudegrond-producten in verhouding tot den veilingomzet steeds aan den lagen kant, aldus het adres, de productie van den oogst 1938 heeft dermate te lijden gehad van misoogst, dat de prijzen der schaarsch aangevoerde ar tikelen, hoewel dikwijls hooger dan de richt- prijs liggende, toch een sterk verliesgevenden teelt tot resultaat hadden. Volgens de normale steunregeling wordt echter op de producten die den richtprijs hebben opgebracht, geen steun uitgekeerd zoo dat het resultaat is; onvoldoende opbrengst en geen steun. Al zou er meer steun worden uit gekeerd op producten dan zou het aantal K.G. of andere eenheden door den misoogst toch te gering zijn om eenig effect te hebben. Hoe droevig de toestand is werd dan ook op een vergadering van de besturen der tuin bouworganisaties en veilingen in den breede besproken, vooral naar aanleiding van een in gesteld serieus onderzoek over 120 bedrijven, met gemiddeld 1 H.A. koudegrond-teelt. In dit rapport, dat wij reeds publiceerden, wordt de toestand in nuchtere cijfers beschreven. De reserves zijn opgeteerd en de menschen leven reeds jaren op een uiterst laag levenspeil. In het adres wordt er dan verder op gewe zen dat de groententeelt in deze streek hoofd zakelijk dient voor de voedselvoorziening eener volkrijke omgeving, Amsterdam, Haarlem, Zaanstreek, Velsen, IJmuiden, Beverwijk en Alkmaar, en dat gemiddeld zeer weinig producten onverkocht blijven. De toe stand is dus voor de nijvere werkers, die het besef hebben, dat hun producten toch door het publiek worden geconsumeerd, terwijl hun bedrijven niet loonend zijn, onhoudbaar; tevens is deze toestand een duidelijk bewijs, dat deze streek met haar duurdere levenspeil met de landelijke gemiddelde richtprijzen niet mee kon komen. De kleinste bedrijven worden nog ten deele geholpen door de steunverleening aan kleine tuinders, doch zeer groote groepen moeten zich nog om aanvulling tot Maatschappelijk Hulpbetoon wenden om onderstand, vooral, nu door de strenge vorst van eind December 1938, bijna alle winterproducten zijn bevroren en dus de weinige inkomsten, die velen nog had den om den winter door te komen, zijn ver loren gegaan. Het is daarom dat organisaties en veiling- besturen den Minister dringend verzoeken voor deze streek met haar duren levensstan daard bij zulk een laag levenspeil nog een. extra-uitkeering in een of anderen vorm te willen doen, zooals voorheen reeds vaker moest geschieden, omdat deze streek met het gemid delde prijspeil niet rond kan komen. EEN DRIJVENDE TENTOONSTELLING IN DE HAVEN. Donderdag a.s. zal het tentoonstellings schip „Antoinette" van het Land- en Tuin- bouwbureau ligplaats in de Beverwijksche. haven hebben. Aan boord van dit schip is een tentoonstelling ingericht van land- en tuin bouwproducten en van uitgebreide literatuur overbemesting, landaanwinning, bodempro ducten, enz. Deze drijvende tentoonstelling is kosteloos te bezichtigen op Donderdag 9 Februari van 10 tot 1.2 en van l tot 5 uur. Des avonds van half acht tot half tien wordt aan boord een filmvoorstelling gegeven, waarbij films op land- en tuinbouwgebied worden vertoond. Worstelen en gewichtheffen om het kampioenschap. AANVOER IJZERAARDE. Het Nederlandsche motorschip Gerco is hier van Southampton aangekomen met een lading ijzeraarde voor de N.V. Chemica. HAARLEM, 6 Februari. Ondertrouwd 6 Februari: J. F. Jansen en J.E.W. Metten. Bevallen 2 Februari: T. Hollenberg—Paap. z.; 3 Februari: E. F. HensenHaasbeek, z., 4 Februari: A. v. d. Kaaijv. d. Leemkule, z.; J. C. Deen—Koster, z.; L. A. Vlaar—Lode, z; 5 Februari: C. P. ter Poortenv. d. Meer, z.; A. v. d. HaveHendrikx, 2 z.; A. Zand berg—Numan, d.; 6 Februari: A. Heesemans Ravenhorst, z.; T. H. Boerée—Goosen, d. Overleden 3 Februari: J. Walter—Wensing. 86 j., Westerhoutpark; 4 Februari: J. van Meerten—Fokkens, 79 j., Anslijnstraat; M. Fonville, 54 j., Schotersingel; M. A. Rondev. d. Waals, 73 j., Vooruitgangstraat; A. Groe- nendaal—Uijlenburg, 76 j., Koninginneweg; 5 Februari: J. K. Seegers, 61 j., Olycanstraat; N. van Geldorp, 57 j., Mrt. van Heemskerk straat; J. Weerets, 53 j., de Clercqstraat; 6 Februari: J. Buckens, 58 j., Kamperlaan. 220 athleten in den ring. Zooals wij reeds berichtten overtreffen de inschrijvingen voor de alhier op 12, 19, 26 Fe bruari en 5 Maart te houden krachtsportwed- strijden om de kampioenschappen van Ne derland verre de verwachtingen. Het aantal deelnemers is thans reeds geste gen tot 213, waarvan 96 in de 2e afdee ling worstelen; 64 in de le afdeeling worste len; 32 in de 2e en 21 deelnemers in de le afdeeling gewichtheffen. De laatste Zondag van het toumooi is ge heel gereserveerd voor de gewichtheffers. De deelnemers komen uit het geheele land, o.a. werden inschrijvingen ontvangen uit Gro ningen, Venlo, Tegelen, Eindhoven, Breda, Tiel, Culemborg, Utrecht en Hengelo. Langs de Lijn. Programma van de Radioeentrale. BEVERWIJK Woensdag-. Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn in: 8.00 Keulen, pl.m. 10.20 Diversen, 10.30 Parijs, 11.05 Diversen, 11.20 Parijs, 12.05 Diversen, 12.20 Brussel Ned., 2.20 Keulen, 2.50 London Reg., 3.35 Deutschlandsender of diver sen, 4.20 Parijs, 4.35 London Reg., 5.20 Parijs, 6.20 London Reg., 7.40 Diversen, 8.20 Brussel Fr., 10.20 Brussel Ned., 10.35 Keulen. Lijn IV: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diversen. 10.35 London Reg., 1205 Nationaal program ma, 9.20 London Reg., 10.20 Nationaal pro gramma. Lijn V: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diversen, 11.05 London Reg., 12.50 Brussel Ned., 2.20 Nationaal programma; 4.20 Parijs, 4.35 London Reg, 5.20 Nationaal programma, 6.20 London Reg., 7.40 Nationaal programma; 8.20 London Reg., 8.30 Keulen. De opbrengst van de bloemen. Noteering van de bloemenveiling. De noteeringen van de bloemenveiling „Cen trum" waren: Copland 1527, Rose Copland 2438, Roode Copland 1829, Dubbele Copland 1727, Bar- tigon 2335, William Pitt 2437, Sanders 2538, Allard Pierson 1824, La Salie 2945, Albino 3247, Krelage Triumf 18—24, Zenober 1827, Prof. Zeeman 3137. Sonja 1826, Verone 1527, Mad. de Paris 3845, Prins van Oostenrijk 1523, Gele Prins 1930, Fred Moore 1521, King of The Yellow 1723, Due. de Berlin 11—17, Witte Due 11—18, Hes 17—24, Witte Valk 1825, Rose La Reine 1217, Pros- pertie 1217, Herm. Schlegel 1418, Flamingo 12—17, Rijzende Zon 28—39, El. Toreador Nu Is het opletten en on middellijk ingrijpen, dus bij de eerste teekenen direct Aspirin nemen! 'ASPIRIN HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEPI (Adv. Ingez. Med.) 1625, Couronne d'Or 1927; Oranje Globe 2430; Murillo 18—25, Mr. v. d. Hoef 22—32, Peach Blossom 1928, Theeroos 1826, Elec tra 2732, Sirius 1519, Gulden Sur 1218, Victoria 1727. Laurens Coster 1821. Helios 1519, Spring of Glory 1725; Ornatus 1418, v. Waveren Giant 2331, King Alfred 1827, Dubbele Von Sion 1218, Blauwe Druifjes 1523, Crocus (wit) 49, idem blauw 413; idem geel 515, Fresia 1527, Calla's 614, Katjes 3—8, Gagel 49, Sprengerie 6—29, Plu- mosa 635, Hyacinten in kleuren 2501250 per 100 stuks, Rozen Biarcliff 65145. CANDIDAATSTELLING VOOR DEN GEMEENTERAAD. De plaatselijke afdeeling van de R.K. Staats partij zal op 27 Februari haar jaarvergadering houden. In deze bijeenkomst zal tevens de can- didaatstelling voor de verkiezingen van den ge meenteraad plaats vinden. DERDE UITVOERING „KENNEMERLAND". Voor haar derde uitvoering in dit seizoen heeft de Rederijkerskamer „Kennemerland" in studie genomen „Als ze wisten", een komedie in drie bedrijven van Henk Bakker. In dit stuk zullen optreden de dames M. Hof- land-Vellekoop, J. Galesloot, en A. Lindner en de heeren P. Fiege, P. Steevens, J. Hofland en L. Prijs. De heer Fiege voert de regie. Het rapport over den tuinbouw. Het rapport over den toestand in den tuinbouw in Kennemerland, dat wij in ons blad van jl. Vrijdag publiceerden, heeft in sterke mate de aandacht getrokken, vooral omdat men niet kon bevroeden, dat de toestand zoo wanhopig was. Het initiatief voor dit onderzoek werd genomen door de beide Beverwijksche veilingen, namelijk de Vereenigde Veilingen „Kennemerland" en „Vrije Veiling" en de B.E.T.-veiling. Ook het boekhoudbureau van den L.T.B. te Haarlem had in de samenstelling een belangrijk aandeel. Deze drie instellingen hebben hun aan deel in dezen omvangrijken arbeid verricht. Wat de tuinders kregen. Februari 1939. Prijsnoteering: Prei per K.G. 5—12 Uien per K.G. 26'A Witlof per pond 813 Breekpeen per K.G. 3'/24J4 Waspeen per K.G. 4 1/28 Bieten per K.G. 2]/2Z'A Rapen per zak 90 Knollen A per stuk 816 Knollen B per stuk 46 Groene kool per K.G. 3 y2 Boerekool 14—25 Gele kool per K.G. 34 Roode kool per K.G. 26 Spruiten per K.G. 1740 Nero per K.G. 516 WIJK AAN ZEE V.VJE.A.D.O. 2—0. In een goed gespeelden wedstrijd heeft WE revanche genomen voor de nederlaag in Heemskerk geleden en daardoor de zeer goede kans op het kampioenschap behouden. Als afgetrapt is, blijkt dadelijk, dat AD.O. alle zeilen bij moet zetten om doelpunten te voorkomen, doch Kloes weet zijn doel schoon te houden. A.D.O. probeert het spel te ver plaatsen en de linkervleugel trekt ten aanval. Doch doelpunten blijven uit. Met V.V.E. in "den aanval komt de rust met 0—0. Na de rust speelt de voorhoede van V.V.E. beter, want bij een corner weet Zuiderduin te doelpunten (10). Nu begint er meer spanning te komen, daar beide partijen goed spel geven. Als de linksbuiten van V.V.E. doorbreekt, geeft deze goed af een Snijders schiet in (2—0). A.D.O. zet daarna alles op den aanval, doch de achterhoede van V.V.E. weert zich goed en weet doelpunten te voorkomen. Zoodat met 20 het einde komt. GROOTE NEDERLAAG VOOR „DENK EN ZET" Gisteravond heeft de damclub „Denk en Zet" een wedstrijd tegen D. C. IJ. uit IJmuiden gespeeld. Onze plaatsgenooten leden een nederlaag van 5—15. De uitslagen waren: W. van der ElrenA. Schager 02 H. WitteveldP. Rok 11 F. van SonA. Vlugt 20 J. KraakmanG. Bal 02 J. Zwart—P. Beets 11 M. KleinB. v. Leeuwen 02 P. ZonneveldA. Waal 02 T. BruinebergC. Broek 02 J. van SonJ. Kruik 11 A. DuinJ. Visser 02 5—15 Tevens werd op dezen feestavond het 20-jarig bestaan gevierd. Het tooneelgezelschap „De Gong,' uit Castricum voerde een revue „100 'V, knal" op. De avond werd geopend door een voorzitter den heer A. Zuurbier, die allen welkom heette, in het bijzonder het bestuur van den R.K. Vrouwenbond, de St. Elisabethvereeniging, het Algemeen Armbestuur, en den wethouder J. v. Duivenvoorde. In de pauze werd een collecte gehouden voor „Hulp in nood" welke door de feestvieren den goed werd bedacht. Na de revue-opvoering bracht voorzitter Zuurbier een woord van dank aan het tooneelgezelschap ,,De Gong". KEURING. De ingeschrevenen der lichting 1940 uit deze gemeente moeten voor de keuring ver schijnen op Vrijdag 3, Maandag 6 en Dinsdag 7 Maart a.s. in de voormalige huishoudschool aan de Raadhuisstraat te Beverwijk. 250 TUINDERS KRIJGEN STEUN. Naar wij vernemen is het aantal tuinders die ingevolge de steunregeling aan kleine tuinders worden gesteund, gestegen tot boven de 250. De gemeente Heemskerk schijnt hiermede aan de spits te gaan van alle Neder landsche gemeenten. WONINGEN VOOR GROOTE GEZINNEN. Door een tweetal plaatselijke vereenigin- gen is aan den Gemeenteraad een adres ge zonden om ingevolge de bekende circulaire van den minister van Binnenlandsche Zaken tot den bouw van eenige woningen voor groote gezinnen met voorschotten en bijdragen van het Rijk te geraken. Hartelijke woorden van afscheid werden tót ds. Kapteyn gericht door de heeren ouderling J. v. Overvoorde namens kerkeraad en ge meente en door ds. R. Bakker van Rotter dam. namens de classis Rotterdam. De ge meente zong den scheidenden predikant staande toe Gez. 29 Morgenavond zal ds. Kapteijn alhier zijn intrede doen na tevoren in dezelfden dienst te zijn bevestigd door ds. W. S, Wesbonk al hier. CASTRICUM Wat de tuinders kregen. Noteering van de groentenveiling. Spruiten I 3545 ct. per K.G. Spruiten II 2834 ct. per K.G. Prei 79 ct. per K.G. Breekpeen 31{—4 ct. per K.G. Knolselderie 1012 ct. per stuk. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: een dames-armbandhorloge (ver chroomd), A. Groot, Burgem. Mooijstraat 15 a alhier; een blauwe dameshoed, politie Cas tricum; een verchroomde radiateurdop, poli tie Castricum, 4 deelen hout van 6 M. lengte. J. Korsman, Alkm. straatweg, alhier; een glacé handschoen (beige), G. Bleijendaal. Duinen- boschweg 14 A, alhier. Verloren: een bruine muts, G. Swart p.a. wed. Schermer, Alkm. straatweg 38 alhier: een handwarmer, E. Rietschoten. Tetburg- straat 6 alhier; een wegenbelastingkaart, B. Lute, Oudeweg 6 alhier; een paar heerenhand schoenen, H. Groot, Burg. Mooijstraat 12 al hier. SANTPOORT FEESTAVOND DER HARDDRAVERIJ- VEREENIGING. De jaarlijksche feestavond der harddraverij vereeniging „Santpoort en Omstreken" mocht zich in een groote belangstelling verheugen. Bij ontstentenis van den voorzitter der ver eeniging, den heer J. Tammes, werd de avond geopend door den heer J. W. A. Wes terhoven in zijn kwaliteit van voorzitter dei- feestcommissie. Deze zeide zich te verheugen over de groote opkomst, welke, naar hij meende, een gevolg was van den goeden roep, die van de feest avonden der harddraverij vereeniging uitging. Spr. hoopte en vertrouwde, dat deze avond op den gulden regel geen uitzondering zou ma ken. Onze vereeniging telt 275 leden en dat is zeker niet slecht, maar voor een harddraverij is veel geld noodig. Het bestuur prijst zich daarom gelukkig, dat het op zoo'n ondubbel zinnige wijze de medewerking van de gemeen telijke autoriteiten geniet. Santpoort staat in de draverij-wereld goed aangeschreven. Met lof. aldus spr. werd ook weer over onze laatste daverij gesproken. In Noord-Holland stond Zaandam met 30 paar den, die gestart waren, bovenaan, doch daar na kwam Santpoort met 27 paarden. Wij heb ben een goeden naam, werkt gij allen er toe mee, dat wij dien behouden. Hierna werd met de afwerking van het pro gramma een aanvang gemaakt. Na een vlot te conférence van den heer Scholtanus en het optreden van een soubrette, verraste het duo Van Duinen de aanwezigen op een „fiets- balance", die terecht de bewondering af dwong. Ook met zijn verdere prestaties, die getuigden van lenigheid, durf en zelfvertrou wen oogstte René van Duinen veel succes. Het duo Scholtanus zorgde voor de feeste lijke stemming. Zondag a.s. wordt in „Zomerlust" de tweede feestavond voor de andere helft der leden ge houden. Dan wordt hetzelfde programma af gewerkt. HEEMSKERK R.K. VOLKSBOND, Zondagavond gaf de R.K. Volksbond zijn jaarlijkschen feestavond in het K.S.A.-gebouw. Verwachte vischaanvoer. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt: Walrus IJM 24. Vangst: 70 m. schelvisch, 150 m. braadschelvïsch, 20 m. radio, 250 m. wijting, 15 m. platvisch, 60 m. gul, 580 m. koolvisch, 10 m. makreel, 10 m. poon, 5 m. varia, totaal 1210 m„ benevens 210 stuks stijve kabeljauw Rotterdam IJM 112. Vangst: 80 m. schelvisch, 60 m. braadschelvisch, 60 m. wijting, 10 m. ra dio, 60 m. gul, 15 m. platvisch, 10 m. makreel, 230 m. koolvisch, 10 m. varia, totaal 535 m. benevens 280 stuks stijve kabeljauw en 20 lengen. Martha IJM 165. Vangst: 45 m. zwartvisch, 50 m. groote schol, 35 m. kleine schol, 75 m. varia, totaal 205 m. Dirkje RO 53. Vangst: 80 kisten schelvisch, 150 kisten braadschelvisch, 40 kisten radio, 30 kisten wijting en witjes, 70 kisten gul eh blanke koolvisch, 25 kisten zwarte koolvisch, 5 kisten varia, totaal 400 kisten, benevens 200 stuks stijve kabeljauw. Poolzee IJM 77. Vangst: 40 m. zwartvisch, 15 m. zetschol, 20 m. kleine schol, 25 m. wijting en schar, totaal 100 m„ benevens 500 stuks stijve kabeljauw. Knikker IJM 4. Vangst: 30 m. tong, 12 m. tar bot, 20 m. grove schol, 30 m. kleine schol, 60 m wijting en schar, totaal 152 m., benevens 500 stuks stijve kabeljauw. GEREF. KERK. Wegens vertrek naar hier nam ds. J. Kap teyn j.l. Zondag afscheid van de Geref. Kerk van Kralingscheveer sprekende over Num. i 6:22-27, waarbij hij sprak over de priesterlijke zegening van Aaron. 1 Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. Lezing Mr. 3. in 't Veld. Maandagavond trad in het gebouw voor Chr. Belangen te Velsen voor het Instituut voor Arb. Ontw. afd. Velsen als spreker op mr. J. in 't Veld burgemeester van Zaandam met als onderwerp: „Economische gebondenheid en geestelijke vrij heid". Te kwart over acht sprak de heer P. F. C. Roelse bij ontstentenis van den voorzitter het openingswoord met een welkom tot de aanwe zigen irt 't bijzonder tot mr. In 't Veld en be tuigde zijn voldoening over de goede opkomst. Daarna sprak mr. In 't Veld aldus: Economische gebondenheid is een der meest urgente zaken in verband met de hedendaagsche economische ont wrichting, waarvoor ordening een der meest voor de hand liggende middelen tot verbetering wordt genoemd een middel, dat in vele kringen van uiteenloopende richting de aandacht gespan nen houdt. Ordening volgt op het falen van het liberale kapitalisme, dat steeds op meer winst was gebaseerd zegt spreker. Bij dit stelsel werd zoowel de productie als het welvaartspeil gedurende de laatste 100 jaar hoog opgevoerd. Dit volkomen vrij spel laten aan de maatschap pelijke krachten had inderdaad ernstige gevol gen want groote storingen welke men crises noemt bleven niet uit en zullen ook niet te kee- ren zijn zonder grondige ordening. Ook de oorlog is als 't ware een gevolg van het vrije spel der maatschappelijke krachten, Hiervoor moet in de plaats komen ordening en organisatie, waarbij de productiekrachten waar over de wereld beschikt, dienstbaar worden ge maakt aan de geheele menschheid, opdat deze van den ondergang worde gered. Wanneer men niet slaagt in het beheerschen van de produc tiekrachten zal de menschheid daaraan ten gron de gaan. Het is wel eigenaardig zegt spreker, dat men in de groote bedrijven hier te lande de organi satie tot in de perfectie doorvoert en evenwel van ordening in het algemeen veelal niets wil weten. In de dictatuurstaten is de ordening in vrij sterke mate toegepast maar hier ging het ten koste van de geestelijke vrijheid. Het na tionaal socialisme en het fascisme hebben in zooverre iets met de sociaal-democratie gemeen, dat allen de ordening der productie voor staan. Nu is in de dictatuurstaten de geestelijke vrij heid verdwenen en dat maakt voor velen de keuze moeilijk want met het verlies der geeste lijke vrijheid is de ordening der productie te duur gekocht. De tegenstanders der ordening be weren, zegt spreker dat in een socialistischen staat geen geestelijke vrijheid kan bestaan maar dat vrijheid van godsdienst en vrijheid van drukpers noodwendig in gevaar moeten komen wanneer de staat beschikt over den grond en de voornaamste productiemiddelen. Dit is niet zoo zegt spreker, want in de totalitaire staten is geen geestelijke vrijheid terwijl nochtans de staat niet in 't bezit is van den grond en de productiemid delen. Of economische gebondenheid en geeste lijke vrijheid kunnen samengaan is een kwestie van moraal en inzicht. Spreker zegt dat men ook in de S.D.A.P. worstelt met het probleem om in den socialistischen staat de geestelijke vrijheid onomstootelijk te garandeeren. Hiervoor is ook in de allereerste plaats noodig vertrou wen. De bedrijfsraden zijn bij de ordening de aangewezen lichamen om te zorgen dat alles in goede banen blijft waarbij ook aan de admi nistratieve rechtspraak een groote rol zal zijn toebedeeld tot behoud van alle mogelijke vrij heid. De bedrijfsraden zullen zich dan ook uit sluitend moeten laten leiden door commercieele overwegingen. Tenslotte speelt ook de openbaarheid een groote rol daar zulks ten volle toegepast cor ruptie enz. uitsluit. Mr. In 't Veld eindigde zijn met overtuiging voorgedragen betoog met de verzekering dat in den socialistischen staat geestelijke vrijheid naast economische gebondenheid zeer goed mo gelijk is en wekte de aanwezigen op hieraan naar vermogen mede te werken. JOODSCHE EMIGRANTEN KOMEN HEDEN. De Joodsche emigranten voor wier verblijf alhier het voormalig café hoek Gildelaan- Schulpweg werd gerestaureerd, zullen heden (Dinsdag) arriveeren om in den landbouw te worden opgeleid en daarna naar Palestina te vertrekken. Het gezelschap bestaat uit 24 personen. HAARL VOETBALBOND RANGLIJSTJES EERSTE KLASSE A: gesp.gew.gel.verl.pnt. v.-t. gem. D. C. O. 13 9 1 3 19 44—20 1.46 Bl'daal 2 13 6 6 1 18 35—22 1.38 Hillinen 2 12 5 4 3 14 27—21 1.17 Schoten 2 12 4 5 3 13 27—22 1.08 Haarlem 3a 13 6 1 6 13 2931 1. I.V.O.D.W.O. 13 3 5 5 11 19—25 0.85 Spaarnestad 14 4 3 7 11 2530 0.79 E. D. O. 3 12 3 5 4 9 22—25 0.75 Kinheim 3 13 3 3 7 9 34—42 0.69 R. C. H. 5 13 4 1 8 9 26—50 0.69 E. D. O. 3 heeft 2 winstpunten in mindering wegens niet opkomen EERSTE KLASSE B: Haarlem 3 13 9 3 1 21 49—22 1.62 Droste 10 7 2 1 16 31—19 1.60 R. C. H. 3 12 7 2 3 16 39—22 1.33 II. F. C. 3 12 6 1 5 13 26—22 1.08 Kinheim 2 12 4 3 5 11 39—38 0.92 V. O. G. 12 4 3 5, 11 26—35 0.92 E. D. O. 4 13 5 1 7 11 37—46 0.85 E. D. O. 5 12 4 1 7 9 32—44 0.75 Heemstede 13 3 2 8 8 30—46 0.62 R. C. H. 4 13 2 2 9 6 28—43 0.46 BILJARTEN. COMPETITIE NED. BILJARTBOND. De 2e ronde van de competitie vangt voor de verschillende klassen en afdeelingen oc<k in Haarlem aan, op Maandag 20 Februari en moet uiterlijk 6 April afgeloopen zijn. De teams van d.e Haarlemsche clubs, welke win naars waren in de 1ste ronde, zijn voor de 2e rende alsvolgt ingedeeld: In klasse D. afd. 1: Insulinde met De Roemer, H.E.T. E.IJ. en Insulinde (Amsterdam), allen te Amsterdam. In klasse E afd. 1: Insulinde met Vondel, De Roemer, Java, alle te Amsterdam en Floris V te Muiden. In klasse F afd 2: Insulinde met Benoor den het IJ, Onder Ons en De Algemeene, alle te Amsterdam.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5