IJmuider Courant 1 1 lltoOB Is Uw aptassiug. De herbouw van Utrecht's Centraal Station. DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN REX THEATER Gebrek aan Geld. Bij de thee. Groote IJmuider Courant Prijsvraag Geldprijzen 24e JAARCANC No. 84 (Jitgave Louren. Co.tet. Maa..ohappi) ,M, Courant Uitgaven en Mgem. Drukkerij N. V Groote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 10724. Bureau IJmuider Courant! Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, „orden kosteloos opgenomen in do Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie! P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 8 FEBRUARI '39 Abonnementen per week f 0.12'/j. per maand f0.52'/2i per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nnmmers 3 cent per ex. Advertentiën» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f0.25, elke regel meer f0.10. Tobis super programma met HEINZ IUHMANN (Adv. Ingez. Med.) Deze titel zou in een tijd als deze wel op heel veel onderwerpen kunnen worden toege past. En laat ik zwijgen over het aantal men- schen waarop hij toepasselijk is. Nu wou ik het alleen maar hebben over minister Slote- maker de Bruïne's Memorie van Antwoord aan zijn vele bestrijders in de Eerste Kamer. Dit staatsstuk vormt den treffenden weer klank van de beraadslagingen over het hoofd stuk Onderwijs van de gemeentebegrooting, in verschillende raadsvergaderingen ge houden. „Wij mogen niet van Den Haag", moeten B. en W. van vele gemeenten zoo vaak antwoorden als de Raad verbeteringen vraagt die geld kosten. En „Ik heb geen geld ervoor" antwoordt de minister van Onderwijs aan de Eerste Kamerleden, die dezelfde verbeteringen vragen. Hoofdpunt is daarbij de leerlingen- schaal. De minister verklaart dat invoering van de „40-schaal" bij het gewoon L.O. ruim 3000 onderwijzers zou vergen, hetgeen bij een gemiddeld salaris van 2176 plus 4^ pCt. aan pensioensbijdragen in de toekomst een uit gave van ongeveer zeven millioen gulden zou vorderen. Deze verhooging van uitgaven is alleen al oorzaak, dat aan de invoering van de 40-schaal niet kan worden gedacht. Het is een somber antwoord. Op de staats- begrooting schijnt zeven millioen geen ge weldig bedrag als men bedenkt dat dit drie duizend onderwijzers aan den arbeid zou zet ten en buitendien een werkelijke en volgens alle bevoegde beoordeelaars zeer noodige ver betering in den toestand brengen. Maar op een vruchtbaar debat in deze richting behoe ven de Eerste Kamerleden niet meer te hopen. Want de ontmoedigden onder hen, die in de afdeelingen hebben gezegd dat zij geen be hoefte gevoelen om met dezen minister in een breed opgezet debat over het onderwijsbeleid te treden, krijgen van hem ten antwoord: „Als gij uitsluitend denkt aan voorzieningen, waarmee belangrijke geldsommen zijn ge moeid, dan ben ik ook van oordeel dat een uitvoerige bespreking nu weinig baat kan brengen". Hetzelfde lied wordt gezongen ten aanzien van de lichamelijke opvoedingeen zaak waarin voorziening eigenlijk nog dringender noodig lijkt. De minister vindt consequente doorvoering van lichamelijke opvoeding op de scholen ook heel belangrijk. Maar het ver plicht stellen van dit vak bij het L.O. zou van de openbare kassen aanzienlijke offers vragen, hetgeen hij thans niet verantwoord acht. Misschien zal er wel een Eerste Kamerlid zijn dat hiertegenover met de defensiebelan- gen, die nu zoo'n primaire aandacht genie ten, komt aandragen. Het ligt tenminste erg voor de hand, zulks te doen. Het lid zou kun nen zeggen: Eischt de weerbaarheid des volks dan niet, dat het jonge geslacht tot den hoog- sten graad van lichamelijk welzijn wordt op gevoed? Moet de nationale reserve aan lichaamskracht en uithoudingsvermogen niet worden versterkt? Is dat niet minstens even belangrijk als de aankoop van kanonnen en vliegtuigen? temeer omdat dit een produc tieve belegging is, die bovendien ook nog zijn rente zal afwerpen als er geen oorlog komt? Ik poneer de stelling dat Defensie bereid zou moeten zijn, voor dit doel Onderwijs te subsi dieeren. Zoo zou het veronderstelde lid kunnen spreken. Maar zou het veel helpen? En toch zou het, logischer wijze geredeneerd, niet te weerleggen zijn. In de laatste dagen is de hoop op het be houd van den vrede in Europa aanmerkelijk gestegen. Zelfs is de hoop op internationale toenadering sterk toegenomen, nu Hitier zijn economischen nood heeft bekend, nu Musso lini zijn eischen achterwege heeft gelaten, nu Engeland zich onomwonden aan Fransche zijde heeft gesteld in geval van agressie tegen dit land. Men begint weer te herademen. Mocht dat verschijnsel door een verdere gun stige ontwikkeling gevolgd worden men moet niet te vroeg hoera roepen, zooals deze tijd iedereen geleerd heeft zou dan de lichamelijke opvoeding op de scholen op kor ten termijn weer een kans kunnen krijgen? En zou dan ook de leerlingenschaal weer onder de aandacht komen? Geen geld kost de invoering van een wette lijke spelling. Tenminste: geen staatsgeld. En daar is nu een wetsontwerp voor gereed. Het klinkt bijkans ongeloofelijk. Het behelst, eooals wij allemaal weten, niet de spelling- Marchant maar de Slotemakersche variant daarop, die de geslachten der zelfstandige naamwoorden weer erkent. Wat rest is, ver geleken bij De Vries en te Winkel, niet veel veranderd. Maar de groote verandering en vereenvoudiging waarop wij allen hopen, is geworden: Verlos ons van den chaos! Stel in 's hemelsnaam een spelling vast, zoodat er meer eenheid kome! Schei uit met de experi menten en laat er één spelling zijn. Tenslotte is dat de alles-overheerschende vereenvoudi ging geworden. SPAANSCHE VLIEGERS WORDEN TE TOULOUSE GEÏNTERNEERD. TOULOUSE, 7 Febr. (Havas). De in Frank rijk neerkomende Spaansche militaire vlieg tuigen zullen worden samengebracht op het vliegveld van Toulouse (Francazal). De inzit tenden zullen in interneeringskampen wor den ondergebracht. Ter gelegenheid van het 100 jarig bestaan van de Britsche imperiale thee-industrie zijn te Londen twee pond van de fijnste thee in een zilveren kistje verzegeld, dat eerst een eeuw na heden mag worden geopend). Wanneer er weer een eeuw zal zijn verloopen, Maakt men in Engeland dat kistje open En drinkt, wanneer men wil, een kopje thee, Van het gewas van honderd jaar gelée Dit is wel een aantrekkelijk idee, Waarmee men vast op dankbaarheid mag hopen. Het schijnt steeds meer gebruikelijk te raken, In onzen tijd de meest verscheiden zaken, Te reserveeren voor het nageslacht, Waarvan men in bescheidenheid verwacht, Dat het zich later hoogst gelukkig acht, Als het kan zien, wat wij wel konden maken. Maar wat heeft tot dit denkbeeld mogen leiden, Is men zoo trotsch op 't werk van deze tijden, Of overwoog men daarbij enkel maar, 't Is wenschlijk dat men over zooveel jaar, Tot de conclusie komen zal: zoowaar, Zij konden toch iets anders ook dan strijden. Enfin, wij kunnen ernaar raden heden, Wat aandacht men er dan aan zal besteden, Alleen neem ik als welhaast zeker aan, Dat het met deze thee aldus zal gaan: Godlof, 't is in het menschelijk bestaan, Heel andre thee dan honderd jaar geleden. P. GASUS. Nu er een wetsontwerp is zijn we daar weer iets dichter bij. Als men het algemeen be lang vooropstelt, dat van den chaos bevrijd wil zijn, zal men het aannemen. Hoe eerder hoe liever aannemen. De Nederlandsche taal en het gansche Nederlandsche bedrijfsleven zullen ermee gediend zijn. Ook het onderwijs, Stuurt haar dan direct in, want VRIJDAG... 10 FEBRUARI A.S. is de Sluitings datum voor het inzenden van de oplossingen der met EEN WINTERSPROOKJE. Hoe de Amerikaansche visschersboot „Alice and Mildred" dezer dagen te Boston terugkeerde. Vermoedelijk zal in het ooorjaat reeds begonnen worden. Aanpassing van boven bouw aan modernen benedenbouw. (Van onzen G. P. D.-redacteur). Het zal geen verrassing zijn wanneer mede gedeeld wordt, dat het Centraal Station te Utrecht, dat op 17 December van het vorige jaar door een hevigen brand geteisterd werd, een nieuwen bovenbouw zal krijgen, welke zich ge heel zal aanpassen aan den zoo zeer gemoderni- seerden benedenbouw, welke indertijd door architect Ir. S. van Ravesteyn was ontworpen. Men kent de lijdensgeschiedenis van het Cen traal Station, dat na de verbouwing eigenlijk geen vleesch en geen visch was en waarvan de oude bovenbouw zoo ontzettend disharmonieer de met den streng-zakelijken stijl, waarin Ir. van Ravesteyn het nieuwe gedeelte had gehou den. Dat konden de velen, die oog voor stede lijk schoon hadden, niet aanzien. En de Spoor wegdirectie, gesteund door de publieke meening, besloot den ongewenschten toestand zooveel als met beperkte middelen mogelijk was, te ver beteren. Ir. Van Ravesteyn maakte een eenvou- di^Pplan, dat bijna geheel uitgevoerd was toen op 17- December de brand met recht „roet in het eten gooide". Men weet het: van den ouden bovenbouw bleef niet veel over, terwijl het reeds vernieuwde gedeelte er met vrij groote waterschade afkwam. In betrekkelijk korten tijd waren de Spoor wegen gereed met het weder in gebruik stellen van het gespaarde deel van het station, dat eigenlijk slechts een half station is. Gelukkig, die toestand zal niet zoo lang meer duren. De plannen voor een nieuwen bovenbouw zijn thans door Ir. Van Ravesteyn ontworpen en dooi de Schoonheidscommissie goedgekeurd. Vermoe delijk zal in het voorjaar met den bouw kun nen worden begonnen, waarmede men dan nog in den loop van 1939 gereed hoopt te komen. De Spoorwegen hadden indertijd geen gelden kunnen vinden om een geheel nieuw station te doen verrijzen, aangezien er slechts f65.000 subsidie verleend was. Men moest het dus in een verbouwing zoeken, waarbij de uiterste zuinig heid geboden was. En er was daarbij niets aan te doen, dat er een zeer leelijk geheel zou ont staan. Nu is de situatie anders geworden. De brand biedt de gelegenheid om de geheele bovenver dieping over de volle lengte opnieuw op te bou wen, waarbij tevens het Zuidelijk deel, dat ge spaard was gebleven, gesloopt zal worden. De voornaamste beperking, die destijds be stond in het aanpassen van den ouden gevel aan den nieuwen onderbouw was vervallen: de ramen dezer verdieping vielen te zeer weg door den voorgeschreven nieuwen onderbouw en wegens den aanwezigen zoldervloer was het destijds onmogelijk hen hooger op te trekken. In het nieuwe plan is deze beperking geheel komen te vervallen. De bovenzijde der ramen reikt nu 2 M. hooger dan die van de oude ramen, terwijl een zolder achterwege is gelaten. Ten einde ook den waterdorpel der nieuwe ramen om bovengenoemde redenen minder te doen wegvallen (de voorbouw is hooger dan de daar- achtergelegen oude ruimten) is de vloer van de nieuwe verdiepingsruimten één meter hooger dan tevoren ontworpen, waardoor bovendien ge legenheid onstaat tot het bergen der vele ver- warrnings- en andere leidingen. Evenals vroeger worden op de bovenverdie pingen ondergebracht de bureaux van drie lijn- ambtenaren. Bij den nieuwen gevel is gestreefd naar aan passing aan den nieuwen onderbouw. De plaats van den gevel werd echter uiteraard nog be paald door de plaats van den ouden gevel, waar van het gewicht nimmer door middel van bal ken en kolommen door den onderbouw was heengevoerd, terwijl de voorgevel van den laat ste destijds niet berekend werd op het. optrek ken van een verdieping. Hoewel de ligging van den nieuwen gevel dus wél eenigszins werd vast gelegd door technische omstandigheden, schafte de techniek toch ook de middelen om de platte grondlijn aldus te maken, dat de vormgeving van den onderbouw werd opgevangen. Het plat te dak, afgezet met een zware geprofileerde lijst zal verlevendigd worden met eenig beeld houwwerk. Op dit oogenblik is men met de herstelwerk zaamheden van den onderbouw begonnen. Daar na hoopt men in een vlot tempo den nieuwen bovenbouw op te kunnen zetten, waarbij het te verwerken materiaal wederom kunstgraniet zal zijn, dat bij den benedenbouw ook is toegepast Voor zoover thans een oordeel uitgesproken kan worden, zal men stellig tevreden kunnen zijn, wanneer het nieuwe Centraal Station ge reed is. Ondanks de moeilijkheden, waarvoor Ir. Van Ravesteyn is komen te staan, is hij er in geslaagd de vervaardigde maquette wijst het uit een modern gebouw te scheppen, dat het breede Stationsplein te Utrecht op bevredi gende wijze zal afsluiten. (Nadruk verboden). Holland House. De bewaking van de Fransch-Spaansche grens is o.a. versterkt met afdeelingen Fransche cavalerie. Aandacht van Amerika meer op Nederland gevestigd. Holland House, het Nederlandsche centrum in Rockefeller Center, New-York, wordt ge bouwd door de Holland House Corporation of the Netherlands, een „non-profit" N.V., waar van de heer Fenton B. Turck Jr., voorzitter is. Mr. Turck verklaarde dezer dagen: „De aandacht van Amerikaansche zakenmen schen en handelshuizen werd het afgeloopen jaar wederom gevestigd op de belangrijkheid van Nederland, niet alleen als afzetgebied maar als een bron voor een groot aantal artikelen die tot dusver uit andere landen geïmporteerd wer den". Amerika kocht meer Nederlandsche en Nederlandsch Indische goederen in 1938 dan gedurende het voorgaande jaar, volgens Mr. Turck. De cijfers voor het geheele jaar zijn nog niet bekend doch gedurende de eerste tien maanden van 1937 had de V.S. een import balans van 46.000.000 in haar handel met Nederland, die in 1938 veranderde tot een export balans van 39.000.000. De export van Nederland naar de V. S., be droeg gedurende de eerste tien maanden van 1938 in totaal 101.671.000. Mr. Turck besloot zijn verklaring met: „De vooruitzichten voor een toeneming in den handel tusschen de twee landen zijn gunstiger dan ooit. Met het oprichten van Holland House voor de Holland House Corporation in Rockefeller Center, krijgen wij een nieuwe schakel in de ketting die de financieele- en commercieele band tusschen Nederland en de V.S. hechter zal ma ken". NEEM DISTRIBUTIE. HET BESTE uit den aether, billijker en beter, 50 cent per week. Geen stroomverbruik. INRUIL OUDE TOE STELLEN. N.V. RADIO DISTRIBUTIE-BEDRIJF BEVERWIJK, Romerkerkweg 87 Telef. 3421 (Adv. Ingez. Med.) Chamberlain opent de Palestijnsche conferentie. „Onze taak is moeilijk, maar zij gaat niet boven onze vereende krachten." Reuter meldt uit Londen 7 Februari: In zijn welkomstwoord tot de Arabische ge delegeerden zeide minister-president Cham berlain. dat hun tegenwoordigheid de erken ning inhoudt van de gemeenschap van be langen en gevoelens, die voor de Arabische wereld karakteristiek zijn, en, naar hij zeide te vertrouwen, ook beschouwd mag worden als het bewijs, dat zij de banden van vriend schap, die hen reeds zoo lang met het Brit sche volk vereenigd hebben, wenschen te handhaven en te versterken. De besprekingen, aldus vervolgde Cham berlain, moeten in volkomen openhartigheid en vrijheid gehouden worden en in overeen stemming daarmede zullen de Britsche ge delegeerden geen basis van onderhandeling voorstellen of van hun meening blijk geven dan nadat zoowel Joden als Arabieren bij de afzonderlijke besprekingen volledig de gele genheid gehad zullen hebben hun standpunt uiteen te zetten. Chamberlain zeide, hoezeer de Britsche regeering de ongelukkige gebeurtenissen in Palestina betreurt en gaf uiting aan de vurige hoop, dat vrede en welvaart weldra hersteld zullen zijn. Het vraagstuk is moeilijk en soms wel onoplosbaar genoemd, alsdus de premier, doch hoe grooter de moei lijkheid, des te meer ben ik overtuigd van het gewicht van persoonlijk contact tusschen mannen van invloed Als de staatsman zich geplaatst ziet tegenover dat. wat een impasse kan schijnen, is het zijn taak een com promis op den grondslag van recht vaardigheid tot stand te brengen. Dat is de taak waarvoor wij staan: zij is moeilijk, maar gaat niet boven onze vereende krachten. Laat ons ons concentoreeren op den tegen- woordigen toestand en onze aandacht schen ken aan alle belangrijke feiten. In dien geest kunnen we het meest hopen op een regeling, op grond waarvan het wederzijdsche begrip kan groeien en de vrede inPalestina ten laatste verzekerd kan worden. Chamberlain heeft de Joodsche delegatie eveneens toegesproken. Hij bracht bijzondere hulde aan de tucht en de zelfbeheersching, die de Joodsche gemeen schap tijdens een periode van zeer groote moeilijkheden en gevaren in Palestina heeft getoond. In antwoord op de woorden van Chamberlain heeft Prins Mohammed Abdoel Moneim uiting gegeven aan den dank der Arabische gedelegeer den voor de ontvangst en verwelko ming. Hij zeide: „Onze aanwezigheid is het bewijs van onze vriendelijke gezind heid en onzen goeden wil." Hij spral! de hoop uit, dat die wederzijd sche goede wil zou leiden tot een billijke re geling van het vraagstuk, dat reeds te lang vraagstuk is gebleven. Met voldoening had hij kennis genomen van Chamberlain's ver zekering, dat de vredespolitiek, door Enge land gevolgd, bij de internationale betrek kingen, op de regeling van het Palestijnsche probleem zou worden toegepast. Hij hoopte, dat Chamberlain opnieuw een belangrijke bijdrage zou kunnen leveren tot de zaak van den vrede, die hem zoo na aan het hart ligt. Na hulde te hebben gebracht aan Cham berlain en diens beroemden vader voor de door hen betoonde innige sympathie met het lot van het Joodsche volk, zeide Weizmann, dat de Joodsche politiek steeds gericht was op vrede in Palestina, hetgeen, naar hij met ze kerheid kon zeggen, vereenigbaar was met de handhaving der fundamenteele rechten der Joden. „Wij ontmoeten u in een donker uur onzer historie" .aldus Weizmann, „en het is geen overdrijving te zeggen, dat de verwach tingen en de gebeden van millioenen Joden, verstrooid over de geheele wereld, met on wrikbaar vertrouwen geconcentreerd zijn op den Britschen goeden trouw bij deze beraad slagingen". In tegenstelling tot vroegere rege lingen werd des middags geen bijeen komst gehouden der Britsche en Arabische delegaties. Er worden ver dere pogingen in het werk gesteld de meeningsverschillen tusschen de Arabische groepen van Moefti en Nahasjibi te overbruggen. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat er eenige kans bestaat dat de geschillen binnenkort zullen worden bijgelegd. Telegrammen uit Britsch-Indië. In geheel Britsch-Indië zijn gisteren op instignatie van Jinnah, president van den In- dischen Mohammedaanschen Bond, vergade ringen van Mohammedanen gehouden in verband met de opening der Palestijnsche confeientie. Ongeveer duizend telegrammen, waarin uiting wordt gegeven aan de sympathie voor de Arabische zaak, zijn MacDonald toegezon den.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1