Groote grondaankoopen door de gemeente. HEEMSKERK Raad Beverwijk. Een geldleening van drie ton. Nieuwjaarsrede van den burge meester. Adres in handen gesteld van de justitie Een interpellatie tof slot. Dinsdagavond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester mr. H. J. J. Scholtens. De raad was voltallig. Nieuwjaarsrede burgemeester. In zijn nieuwjaarsrede heeft de burgemeester allereerst herinnerd aan de feestelijke gebeurte nissen in het Oranjehuis, waardoor de band van het volk met het regeerende vorstenhuis weer zoo belangrijk werd versterkt. De burgemeester uitte den wensch, dat het H.M. de Koningin gegeven zou mogen zijn nog vele jaren over ons volle te regeeren. Zich bepalende tot de gemeentezaken liet spr. onderwijs, diensten en bedrijven de revue pas- seeren. De openbare scholen voor lager onder wijs werden bezocht door 1017 leerlingen, waar voor 27 leerkrachten, of gemiddeld één per 37 leerlingen, beschikbaar waren. Voor de overblij vende scholen was per 40 leerlingen één leer kracht in dienst. Gelet op de klachten, welke den laatsten tijd in allerlei toonaard werden waargenomen, geven deze cijfers naar sprekers meening reden tot tevredenheid. Het aantal leerlingen aan de Huishoud- en Industrieschool vertoonde ten opzichte van 1937 een toeneming van 23 en bedroeg 167 wat de dagschool betreft. Het aantal leerlingen van de avondschool bleef vrijwel ongewijzigd, namelijk 100. Er is reden voor de verwachting, dat het aantal leer lingen van de dagschool beduidend zal kunnen stijgen. Een intensieve propaganda zal hiervoor worden gevoerd, waarbij mede aandacht zal worden geschonken aan cursussen voor speciale vakken. Na uitvoerige bijzonderheden te hebben me degedeeld over de bedrijven enz., waaraan wij elders in dit blad aandacht schenken, herinnerde de voorzitter aan het belangrijke besluit tot uitbreiding en verbetering van de rioleering en tot den bouw van een rioolwaterzuiverings- jnrichting. In voorbereiding is een plan tot ver betering van de stadsrioleering. Dit plan, waar voor de raad reeds gelden voteerde, is nog niet zoover gereed gekomen, dat het aan het Werk fonds 1934 'ter behandeling kon worden aange boden. In October besloot de raad tot reorganisatie van den gemeentelijken reinigingsdienst. Bij wijze van werkverschaffing is nabij de Pijp een nieuwe vuilnisbelt gemaakt. Na uitbreiding van het wagenpark en personeelvoorziening had met ingang van het loopende jaar de reorganisatie haar beslag gekregen, zoodat het ophalen van haardasch en vuilnis in voormalig Wijk aan Zee en Duin door den gemeentelijken dienst wordt verzorgd. Tegelijkertijd zijn de drie vuilnisbel ten te Wijk aan Zee, Wijk aan Duin en aan de andere zijde van de Pijp buiten gebruik gesteld. Veel zorgen zijn ook gewijd aan de voorbereiding van de uitbreidingsplan nen. Het college van B. en W. koestert de 'hoop, dat over enkele weken het ont werp van een belangrijk partieel uit breidingsplan met bijbehoorende voor stellen zal kunnen worden aangeboden. 1938 was volgens den burgemeester een on gekend vruchtbaar jaar. De burgerij zal van den verrichten arbeid op den duur de resultaten zien en er wel bij varen. Spr. bracht dank aan zijn mede-leden van het college en aan het ge- meentepersoneel. Slechts degenen, zei spr., die zelf deelnemen aan constructief werk kunnen dat, wat aan veler stillen arbeid vastzit, waar- deeren. Eendrachtig en bezield door het konink lijk woord, onlangs voor de radio gesproken, zullen wij, aldus de burgemeester, het werk voortzetten. Wij hebben uit handen van den Al lerhoogste het vele goede aanvaard en bidden om Zijn onmisbaren zegen over de gemeente en onzen onvolmaakten arbeid. De heer R ij k e n s dankte den burgemeester voor diens vlotte en onpartijdige leiding, waar door een goede sfeer van waardeering en ver draagzaamheid in den raad heerscht. Spr. wenschte burgemeester en mevr. Scholtens een gelukkig nieuwjaar toe. De heer Kollenberg (comm.) zei, dat de burgemeester het zóó stelde, alsof de crisis is op gelost. Dat is niet zoo, men lette dan maar eens op de groote werkloosheid. Er kan geen saam- hoorigheid zijn, zoolang wij ons moeten aanpas sen, bij wat deze regeering voorschrijft. We le ven heelemaal niet in een eldorado De voorzitter: (hamerend) Den vorigen keer hebt u hetzelfde verteld. We moeten niet onzen tijd verpraten, we moeten werken. De heer Kollenberg: Juist, maar niet met leuzen en beloften, waarvan na de verkiezingen toch niets terecht komt. De raad ging hierna over tot afhandeling van de agenda. Benoemingen. De heeren J. P. N. van Doorn en K. Steyn wer den herbenoemd als leden van de commissie van overleg voor de ambtenaren. De heer A. L. van Groningen werd benoemd in de vacature, ontstaan door vertrek van den heer J. W. Gabel. De heeren N. Passchier en H. B. Vink wer den herbenoemd als leden der commissie van overleg voor de wex-klieden. In de vacature, ontstaan door overly en van den heer H. Rothe werd benoemd de heer A. Wernke. Subsidie Landstorm. In de raadsvergadering van 2 December staakten de stemmen over het voorstel van B. en W. tot toekenning van een subsidie van f 50. aan den Bijzonder Vrijwilligen Landstorm. Thans werd het subsidie met 98 stemmen verleend. (Tegen mevr. Kemphaan en de heeren Van Dok, Wernke, Rollenberg, Muntjewerf. Steyn, Van Groningen en Visser). Verbetering van woningen. Het voorstel van B. en W. om een crediet van f 1000 beschikbaar te stellen ten behoeve van de premieverleening voor het verbeteren van arbeiderswoningen had de volkomen instemming van den heer Visser. Spr. hoopte, dat B. en W. de verbeteringen aan de arbeiderswoningen zooveel mogelijk in de hand zullen werken in het belang van de volks huisvesting. Het voorstel werd met algemeen# stemmen aangenomen. Wethouder Van Dok merkte nog op, dat dit ook geldt voor menschen, die zelf hun huizen bewonen. Ook van de hypotheekhouders kan eventueel een bijdrage worden gevraagd. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten tot wijziging van de verordening op de heffing van haven en kaaigeld. De termijn voor de heffing van haven- en kaaigeld werd verlengd van veertien dagen tot een maand. Na verblijf van een maand in de haven zal dus wederom belasting verschuldigd zijn. Geldleening voor grond aankoop. Ten behoeve van de voorbereiding van het uitbreidingsplan heeft de gemeente gronden aan gekocht tot een gezamenlijke oppervlakte van 35.12.24 H.A. voor een bedrag van f 308.280,78. B. en W. stellen voor een leening aan te gaan groot f 300.000 tegen 2j4 pet. 's jaars, af te los sen in 5 jaar. Met algemeene stemmen werd aldus besloten. Verbetering Beecksanghlaan. Voor de verbetering van een gedeelte van de Beecksanghlaan en van den Schulpweg vroegen B. en W. een 'crediet van f3150. De heer R ij k e n s gaf in overweging den weg zoo mogelijk ook te verbreeden. De heer Passchier verzocht een asfalt- dek aan te brengen in plaats van een klinker bestrating, voornamelijk om het aanzien van deze schoone omgeving niet al te zeer te schaden. De heer v. Groningen achtte dit zelfs uit economische overwegingen gewenscht. Wethouder Van Dok antwoordde, dat tot een klinkerbestrating in overleg met de ge meente Velsen is besloten. De mogelijkheid tot verbreeding zal nog eens worden onderzocht. Het is misschien mogelijk een voetpad naast den rijweg aan te leggen. De Boogaardlaan. Voor de verbreeding van de Boogaardlaan werd een crediet van f 5300 toegestaan. Voor een betere huisvesting. Ten behoeve van een betere huisvesting van de gemeentelijke diensten vroegen B. en W. een crediet van f 8500. De heer Rollenberg vroeg, ook eens re kening te willen houden met de werkloozen en steuntrekkenden, die bij het gebouw voor So ciale Zaken en bij de stempellokalen in weer en wind moeten wachten. Het is niet in orde, dat alleen maar rekening wordt gehouden met een goede huisvesting van de ambtenaren. De heer Van Groningen verzoekt maat regelen te willen treffen om vooral voor vrou wen een anderen tijd vast te stellen voor het halen van haar ondersteuning. Ook de heer Visser meende dat eenige ver betering wel mogelijk is. De heer Vink zei, dat de Dienst reeds maat regelen heeft getroffen. Wethouder Out zei, dat de menschen de lange wachttijden in vele gevallen aan zichzelf hebben te wijten. Ver voor het aangewezen uur verdringen de betrokkenen zich voor het dienst gebouw. Sociale Zaken noch de gemeente kun nen daar iets aan doen. Getracht wordt door invoering van een alphabetische volgorde eenige verbetering in de wachttijden te brengen. Wethouder Van Dok lichtte toe, dat de aan de orde zijnde voordracht juist de verbeteringen beoogt, die de heeren Rollenberg en Visser wen- schen. De outillage van het gebouw laat geen enkele consideratie toe, want de toestand is eigenlijk onhoudbaar geworden. Alle pogingen worden aangewend om alles wat schrijnend of stootend is te voorkomen. De voordracht werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Eervol ontslag. Aan mej. W. Oosterveld en mevr. J. M. Son- neveldtvan Mensch werd ontslag verleend als leerares aan de Gemeentelijke Huishoud- en In dustrieschool. Aan den heer J. C. Versteeg werd eervol ont slag verleend als leeraar aan de Gemeentelijke Nijverheidsschool voor ambachtslieden. Voor de laatste maal de haven? B. en W. stelden voor afwijzend te beschik ken op een verzoek van de N.V. Transportbe- drijf Gebrs. Duiker om een tegemoetkoming in de onderhoudskosten der bij genoemde N.V. in bedrijf zijnde vaartuigen, omdat adressante niet heeft aangetoond, dat deze onderhoudskosten te wijten zijn aan den toestand van het vaarwater. De heeren Visser en Rollenberg waren van meening, dat deze tegemoetkoming volko men gerechtvaardigd zou zijn. Reeds vroeger hebben omtrent den ongunsti- gen invloed van het vaarwater op de scheeps wanden rapporten ter inzage gelegen. Den heer Vink was het verzoek niet onsym pathiek, maar het is noodig, dat cijfers worden verstrekt. Wethouder Van Dok zei, dat uit een inge steld onderzoek is gebleken, dat de slechte toe stand van het water niet van invloed was op den gang van zaken in dit bedrijf. Bovendien is het -,i,__ niet uitgesloten, dat de schade aan de schepen voor een deel ook is veroorzaakt door het water voorzi tei van andere havens. De heer Visser merkte nog op, dat het wa ter van onze haven als het slechtste bekend staat van het geheele land. Spr. stelde voor aan het verzoek te voldoen. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Tegen de heeren Rollen berg en Visser, in, waarbij B. en W. werden uitgenoodigd te be vorderen, dat in dit winterseizoen het steunbe drag aan de tuinders ten volle in geld wordt uit betaald. De heer Tervoort verzette zich zeer scherp tegen dit voorstel. De betrokkenen zouden er volgens spr. eerder slechter dan beter van worden. De motie werd niet ondersteund en kwam der halve niet in behandeling. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Onze bevolking in 1938. In acht vrachtauto's zijn de werken van Velasquez, Murillo, Goya en andere Sp aansche meesters uit Spanje gevoerd om naar Genève te worden overgebracht, waar zij tot het einde van den burgeroorlog onder de hoede van den Volkenbond blijven. De autokaravaan passeert de Fransche grens bij Le Perthus. Bond voor groote gezinnen. Verzoeken van de plaatselijke afdeeling van den Ned. R.K. Bond voor groote gezinnen om de politieverordening aan te vullen met een ver bod tot het verkoopen van anti-conceptioneele middelen en om medewerking te verleenen voor den bouw van goede arbeiderswoningen voor kinderrijke gezinnen werden in handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Naar de justitie. Hierna kwam aan de orde een adres van J. H. Mulder wonende alhier, waarbij een aantal' vragen werden gesteld over frauduleuze hande lingen, die van 19321935 gebeurd zouden moeten zijn. B. en W. stelden voor dit adres in handen te stellen van de justitie. De voorzitter zei, dat het college zich omtrent deze onbehoorlijke schriftuur heeft be raden. Den steller van de vragen achtte spr. niet den aangewezen persoon om vermeende of werkelijke feiten naar voren te brengen. On langs is hij zell's gestraft en tot 1 November j.l., uitgesloten van steun. Spr. heeft dan ook sterk den indruk, dat deze zaak is terug te brengen tot een vulgaire wraakoefening. De vorm van vragen stellen is dusdanig verachtelijk en min derwaardig, dat het college in zijn geheel voor stelt dit stuk in handen te stellen van de justi tie. Zonder een zweem van bewijs worden deze vragen gesteld. Waarom geen 1000 punten naar voren gebracht, waarom niet „huis aan huis" vragen gesteld? Wie zoo optreedt, aldus de burgemeester, ver beurt het recht op antwoord en is niet waard om aangekeken te worden. Afgezien van het feit, dat het college het steeds zal toejuichen op fouten te worden gewezen, wordt het hier voor vragen gesteld naar dingen, die zich 6 jaar geleden zouden hebben voorge daan. Vragen naar dingen die wijzen op een toenmalig gebrek aan discipline, dat er inder daad was, maar dat in de eerste plaats moest worden gezocht bij de tewerkgestelden zelf. Het onderzoek, dat het college instelde, heeft de waarheid niet aan het licht gebracht. Het college stelt voor over de vragen niet van gedachten te wisselen, maar ze zonder meer aan de justitie door te zenden. De heer Rollenberg wilde liever een commissie van onderzoek benoemen. De heer Visser verzette zich tegen het voor stel om niet in discussie te treden. Misschien kan uit een bespreking worden geconcludeerd, dat sommige vragen niet ten onrechte zijn ge steld. Een burger kan mogelijk wel eens meer weten dan de x-aadsleden. De heer Steyn was het eens met het voor stel van orde, maar hij had toch gaarne deze zaak wat breeder bekeken, gezien vooral de verwax'dheid van de vragen. Liever zag spr., dat de raad in het geheel geen kennis vaxx de vra gen nam. De heer Vink verklaarde het met deze ziens wijze niet eens te zijn, want dan blijft het kwaad voortwoekeren. De juiste methode is de vragen in handen te geven van de justitie, die dan een neutraal en rechtvaardig onderzoek kan in stellen. De voorzitter had tegen de idee van den heer Steyn geen bezwaax-. Maar dan zal spr. dit geschrift toch in een andere kwaliteit naar de justitie doorzenden. Ook wethouder van Dok had waardeexing voor de meening van den heer Steijn. De raad is ook niet competent om deze dingen te onder zoeken. Ziet de officier van justitie iets in de vragen, dan komt het er ook uit en in de tweede plaats zal adressant in aanraking met de justi tie komen en gelegenheid krijgen zijn beschul- betreurde het, dat een en kel raadslid de geuite insinuaties blijkbaar in meer of mindere mate goedkeurt. Dit acht spr. zoo ongelooflijk, dat hij er het zwijgen toe doet. De heeren Tervoort en Rij kens bepleit ten eveneens doorzending van het adres naar de justitie, evenals mevr. Kernp-H aan. De heer Steyn zei, dat degenen, die zich In Stoop's Bad werd gisteren door de Haarlemsche Reddingsbrigade een zilveren bloembeker uitgereikt aan de dames J. A. van der Heiden en J. SchuverDe Baat Doelman, naar aanleiding van het feit, dat zij in 1938 het jubileumjaar der brigade als oudste in jaren een diploma der brigade voor geoefend zwemster hebben behaald. beleedigd achten zich - tot de justitie kunnen wenden. Spr. wees slechts den weg naar een andere opvatting, namelijk het adres naast zich neer te leggen. De heer Visser: De officier van justitie gaat er misschien niet eens op in. Het onderzoek moet hier geschieden. De voorzitter: De heer Visser sympathi seert blijkbaar met deze methode. Hierop in te gaan is echter beneden de waardigheid van elk fatsoenlijk mensch. De samenleving zou onveilig zijn, wanneer men door zulke insinuaties bena derd kon wox-den. Het verwonderde spr. zeer, dat in dezen raad een element aanwezig is, dat op zoo'n standpunt staat. Het voorstel van B. en W. om het adres in handen te stellen van de justitie werd met 15 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heex-en Steyn en Muntje- werf. Interpellatie Visser. Nadat een groot aantal ingekomen stukken was afgehandeld kwam een verzoek van den heer J. Visser aan de orde tot het houden van een interpellatie inzake de toepassing van den onderstand ingevolge de armenwet ten aanzien van gezinnen, tot v^elke dienstboden behooren, alsmede ten aanzien van de toepassing der Rijks steunregeling voor kleine tuindex-s. B. en W. stelden vocw deze interpellatie, voor zoover de materie zich daartoe leent, toe te staan. De heer Vink achtte de geheele interpellatie misplaatst. De heer Visser: Dat dacht ik wel. De heer Vink voortgaande betoogde, dat de vragen 58 niet binnen de bevoegdheid van den raad liggen. Omtrent norm en vorm van uitkeering van steun kunnen ook B. en W. niets zeggen. B. en W. zijn ^slechts verantwoording verschuldigd over zaken betreffende de gemeen telijke huishouding. De gemeentewet laat het stellen van vragen over de Rijkssteunx-egeling niet toe. Bovendien weet de heer Visser, dat B. en W. reeds een onderzoek hadden ingesteld naar den aftrek van loon van dienstboden, enz. Deze ma nier van optreden van den heer Visser achtte spr. in strijd met het politiek fatsoen. Spr. meent dat deze intex-pellatie is gevraagd in verband met de a.s. gemeenteraadsverkiezing. Deze reclame heeft de heer Visser noodig, want zijn optx-eden is anti-democratisch gedux-ende de geheele zittingsperiode geweest. De heer Vis ser begrijpt zijn politieke loopbaan niet. Dit is althans geen opleiding van het volk tot staat kundig denken. Spr. vindt het optreden van den heer Visser minderwaardig. De heer Visser vex-onderstelde, dat de heer Vink „nattigheid" voelt en dat de Staatspartij zeker schade zal lijden bij de verkiezingen. Bo vendien weet de heer Vink het zeker beter dan B. en W. Zijn standpunt is zeer bekrompen. Spr. heeft gedurende de geheeie zittingsperiode der gelijke zaken aan de orde gesteld en niet kort voor de verkiezingen. Waarschijnlijk is de heer Vink bevreesd, dat vele Katholieken niet op de R.K. Staatspax-tij zullen stexnmen, maar op an dere candidaten. Spr. geeft hierna een uitvoerige toelichting op zijn vragen, in het bijzonder die betreffende de steunverleening aan kleine tuinders. Wethouder Out zei, dat het gemeentebestuur nu eenmaal de bepalingen moet uitvoeren, zoo als de richtlijnen dat aangeven. Dit geldt voor den aftrek van gezinsinkomen van meisjes en ook van armlastigen. Het college doet wat mo gelijk is binnen de bepalingen van de wetten. Wethouder VanDok lichtte toe, dat de tuin ders, die gesteund worden in groepen zijn inge- economische zaken woi'dt bijgedi'agen, moei ingevolge de nieuwe bepalingen in natura wor den verleend. B. en W. hebben met veel moeite weten te verkrijgen, dat een toeslag met terug werkende kracht in geld mocht worden uitbe taald. Na 1 Januari hebben de tuinders f 45 ont vangen en de bonnen voor stexxn in natura. B. en W. hebben eveneens bewerkt, dat deze bonnen eex-der inwisselbaar waren, dan was voorge schreven. Het college heeft alle mogelijke aan vullingen weten te verkrijgen. In overleg met de commissies voor den tuinderssteun wordt gedaan wat kan en daarvan is men ook in de tuinders- oiganisaties overtuigd. Spr. was van meening, dat de tuinders op de beste wijze, door den winter worden geholpen met steun in natura voor hun bedrijf en met eenig geld. De wethouder vex-wonderde zich over de vraag van den heer Visser, of B. en W. de steunverleening in bonnen niet „deprimeerend" vinden, terwijl de heer Visser destijds zelf pleitte voor het verstrekken van bonnen voor brand stoffen, hoewel de overige raadsleden juist den toeslag in geld wilden verleenen. De heer Passchier was ook van meening, dat deze vragenstellerij van geen enkel nut is. Spr. vraagt zich af of de tuinders het wel pret tig vinden, dat hun armoede hier weer bespro- ken wordt. De heer Visser past de methode toe van een kleinen jongen, die den weg vraagt, hoe wel hij den weg heel goed wist. De intex-pellant had zich tot de bevoegde instanties moeten wen den. Deze vragen hebben geen nut. Er is niets eenvoudiger dan een vragenlijstje in te dienen. Spr. is beslist tegenn het houden van dit soort interpellaties, die de betrokkenen in geen enkel opzicht van nut kunnen zijn. De voorzitter gaf den interpellant in over weging den raad in het vervolg niet op te hou den met lange verhalen. Deze vragen hadden aan B. en W. gesteld moeten worden. Eerst wanneer men dan officieel nog iets naders wil weten is de interpallatie daarvoor een middel. De heer Visser diende tenslotte een motie Een toeneming van 508 zielen. Van een normalen loop der bevolking kon in 1938 evenmin als in het voorgaande jaar sprake zijn, daar eexi verdere uitbreiding der wilde bebouwingen geen medewerking is ver- leeixd en wegens 'het ontbreken van een uit- breidingsplaxx, stelselmatige uitbreiding vaxx de kom ven Beverwijk nog nagenoeg niet koxi plaats hebben. Nochtans bedroeg het aantal inwoners der gemeente op 1 Jan. j.l. 20771, zijnde 508 méér dan op l Januari 1938. Deze toexieming is toe te schrijven aan een geboorte-overschot en aan een vestigingsoverschot. Het aantal gebo renen (473) heeft met< 300 dat der overledenen (173) overtroffen. Gedux-ende 1938 hebben zich 208 personexx méér in de gemeente ge vestigd (1573) dan zijn vertrokken. Ter ver gelijking zij er aan herinnerd, dat de loop der bevolking over 1937 een vertx-ek-overschot van 157 naast een geboorte-overschot van 270 heeft doen ziexi. Het aantal in de gemeente voltrokken 'hu welijken heeft 174 bedragen, welk cijfer in het jaar daarvoor 134 was. 7 gevallen van huwelijksontbinding moesten bij den bur gerlijken stand worden geregisteerd, tegen 4 in het voorgaande jaar. Het aantal aangiften van verhuizing binnen de gemeente betrof 1128 personen. Het gasverbruik neemt toe. 115000 M5 meer afgegeven. Het gemeentelijk gasbedrijf heeft in 1938 Ingekocht 3.086.425 M3 gas, of 115.510 M3 meer 't jaar te voren. Deze toeneming met 3.89 pet. toont aan, dat ixi de afgifte een stijgende ten- denz werkzaam is. Einde 1936 waren er in het verzorgingsgebied 166 meters meer ge plaatst dan einde 1937. In Beverwijk ver meerderde dit aantal met 124. In Heemskerk met 31, in Uitgeest met 13 en in Limmen met 18. Aan de propaganda werd wederom de noo- dige, aandacht besteed. Door middel o.m. van het tijdschrift „De Gasvlam" exi niet minder door huisbezoek is getracht een goede voor lichting te brengen en daardoor het juiste ge- bruik van gas aan te moedigen. Een en ander blijkt bij de gasverbruikers waardeering te ontmoeten, terwijl ook de gehouden kook demonstratie's en -wedstrijden veel belang stelling trokken. Het raadsbesluit tot het in richten van een toonkamer met administra tieruimte aan de Breestraat, in het afgeloopen jaar genomen, zal welrra tot uitvoering kun nen komen en niet nalaten den band tusschen bedrijf en verbruikers te verstevigen. Noteex-ing van Beverwijk 6 Februari 1939 Andijvie per K.G. f 0,20f 0,35 Koolrapen per zak f 1,50 Wortelen per zak f 1,25 Bieten per zak f 1,25 Schox-seneeren per K.G. f 0,12 Aardappelen, klei, p. K.G. f 0,04f 0,07 Spruitjes per K.G. i' 0,18f 0,54 Boerenkool per K.G. f 0,20f 0,26 Roode kool per K.G. f 0,06f 0,08 Savoije kool per K.G. f 0,07f 0,08 Bloemkool per K.G. f 0,30 Uien per K.G. f 0,07 Prei per bos f 0,08f 0,13 Appelen per K.G. f 0,35f 0,45 Brusselsch Lof per K.G. f 0,14f 0,23 Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. Donderdag: Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilvèrsum n. Lijn III: 8.00 Keulen. 10.30 Parijs. 12.05 Di versen. 12.20 Brussel Ned. 2.20 Londen Reg. 4.20 Parijs. 4.35 Londen Reg. 5.20 Brussel Ned. 6.05 Radio PTT Nord, 6.20 Loxiden Reg. 7.20 Radio PTT Nord. 7.50 Diversen. 8.20 Lon den Reg. 9.00 Keulen. 10.20 Brussel Ned. 10.35 Keulen. Lijn IV: 8.00 Brussel Ned. 10.35 Londen Reg. 1.20 Nationaal programma. 10.45 Londen Keg. Lijn V: Diversen. COMPETITIE N.A.S.B. Door de fraaie overwinning van Zwaluwen op Vanko behielden de Beverwij kers hun kans op de eerste plaats. Ook S.D.O. behield haar kans door een overwinning op de hek- Zaandam 11 8 2 1 18 56—15 1.64 Zwaluwen 9 6 1 2 13 36—22 1,44 S. D. O. 7 4 1 2 9 17—23 1,29 R.O.DA. 9 5 1 3 11 31—14 1,22 Hou Stand 10 3 4 3 10 26—28 1.— Vanko 9 .3 2 4 8 22—23 0.89 Hilversum 10 3 2 5 8 13—24 0.80 Samenwerking 12 3 3 6 9 24—32 0.75 O. M. S. 9 0 0 9 0 10—51 0.— In de reserve 2e klasse A verrichtte Zwalu wen 2 goed werk door van Voorwaarts 4 te winnen, die door deze nederlaag haar kansen op de bovenste plaats zag dalen. De stand luidt hier: Zaandam 2 8 5 2 1 12 26—19 1.50 Sperwer 3 8 5 0 3 10 20—20 1,25 Sport Vereent 3 6 2 3 1 7 21—16 1,17 Zwaluwen 2 8 3 2 3 8 30—23 1,— Hou Stand 2 9 4 1 4 9 32—32 1.— Voorwaarts 4 5 2 0 3 4 12—17 0.80 Vanko 2 6 0 0 6 0 8—33 0.— R.K.V.V. „A.D.O.". S.J.C. 2A.D.O. 2.30 uur. A.D.O. 3—H.S.V. 2, 2.30 uur. G.V.O. 3—A.D.O. 4, 12.30 uur. A.D.O. aG.V.O. a, 12 uur. A.D.O. bG.V.O. b. 1.15 uur. A.D.O. c—V.V.Z. d, 2.30 uur. Vitesse cA.D.O. d, 1 uur. ELECTRISCH VERWARMDE WITLOF- KUILEN. De heer B. Henneman heeft proeven geno men om zijn witlof kuilen electrisch te verwar men, om hierdoor den groei te bespoedigen. Met deze proefnemingen is de heer^Henneman buitengewoon geslaagd. In verband hiermede is Vrijdagavond in café Kehl te Castricum een vergadering belegd van witlof kweekers, waar een rijkstuinbouwconsulent over deze kwestie zal spreken,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5