Toch verder verzet in Spanje? 'Aspirin Geen tweede regeering op Fransch grondgebied. V&dctouili£4el*qriep, Bonnet over Frankrijk's buitenlandsche politiek. WO NS T) AG S FEBRUARI 1939 Republikeinsche regeering zal zich in de centrale zone vestigen. Volgens mededeelingen, welke door de Spaansche ambassade te Londen aan de pers verstrekt zijn, zal de republikeinsche regeering zich zoo spoedig mogelijk te Valencia of in een andere stad in de centrale zóne vestigen om het verzet tot het uiterste te organi- seeren. Negrin en de overige ministers zullen zich, zoodra het vraagstuk der vluchtelingen met de Fransche autoriteiten is geregeld, naar het centrale gebied begeven. Op vragen van de journalisten heeft Del Vayo te La Junquera verklaard„De regeering is vast besloten, den strijd tot het einde toe voort te zetten. De middelen, waarover wij in de centrale zóne beschikken, stellen ons in staat den strijd nog maanden voort te zetten. Ondanks den ernst van den toestand zijn wij ten aanzien van het resultaat vol vertrouwen, want wij hebben het geheele volk achter ons." Een vertegenwoordiger van Havas heeft gis termiddag te Perpignan een onderhoud gehad met den president der Cortes, Martinez Barrio, die op het oogenblik te Perpignan den bij stand aan de Spaansche vluchtelingen orga niseert. Op een vraag betreffende de door den woordvoerder van Azana afgelegde verkla ringen, zeide Martinez Barrio, dat hij daar geen kennis van heeft genomen. Deze ver klaringen, zoo voegde hij hier aan toe, droe gen geenerlei officieel karakter. Alleen de premier en zijn regeering kunnen besluiten nemen over politieke maatregelen, die al of niet een einde kunnen maken aan den oorlog. De president der republiek kan dat niet. Daarentegen kan hij zijn vertrouwen ont nemen aan de regeering. Welnu, hij heeft niets van dien aard gedaan. Ik heb het onder houd bijgewoond, zoo voegde Barrio hier aan toe, dat gevoerd is, tusschen het hoofd der regeering en het hoofd van den staat, voordat de laatste naar Frankrijk vertrok. Ik kan verklaren, dat de overeen stemming van opvattingen tusschen Negrin en Azana volkomen was. De te Figueras bijeen zijnde Cortes hebben eveneens de politiek der regeering goedgekeurd. Ik kan u zeggen, dat eenige leden der regeering op het oogenblik bij Negrin in Spanje zijn en dat anderen buiten Frankrijk verblijven. Onder deze omstandigheden ben ik van meening, dat er niets veranderd Ripoll en Olot bezet. Berichten uit Burgos en Salamanca melden, dat thans ook de steden Ripoll en Olot gevallen zijn. Volgens de laatste berichten zijn de recht- sche troepen na de bezetting van Olot ver der opgerukt en hebben zij Bannolas op 17 kilometer ten noorden van Gerona veroverd. Zij hebben eveneens Isobol en Pertas bezet, die op 10 kilometer van Puigcerda aan den bovenloop van de Segre zijn gelegen. Het communiqué van het rechtsche hoofd kwartier maakt nog melding van andere vor deringen aan het Catalaansche front, welke voor een der colonnes 28 kilometer bedraagt. Talrijke plaatsen zijn bezet, en er zijn 2325 krijgsgevangenen gemaakt. De vliegtuigen van Franco hebben de havens Rosas, Ali cante, Laselva, alsmede het station van Fi- gueras en de hoogovens van Sagunto ge bombardeerd. De bezetting van Olot heeft vol gens Havas den eersten overdwars lig- genden belangrijken weg ten Zuiden van de Pyreneeën afgesneden, waar door de regeeringstroepen nog slechts de beschikking hebben over bijna on begaanbare bergpaden. De stad Figueras is gistermiddag door de republikeinsche troepen en de burgerbevol king geheel ontruimd. Dikke rookwolken stijgen op uit de stad, die sedert Dinsdag ochtend nog gebombardeerd is. Geen enkel menschelijk wezen is thans meer in de stad te bekennen. Engelsch-Duitsche handels besprekingen. Engelsche cn Duitsche ïndustrieelen komen aan het einde dezer maand bijeen. De Britsche minister van Handel heeft in het Lagerhuis aangekondigd, dat einde Februari formeele besprekingen zullen aanvangen tus schen de federatie van Britsche industrieën en de Duitsche Reichsgruppe voor de industrie. De onderhandelingen zullen den Engelsch-Duitschen handel en de concurrentie op de neutrale mark ten betreffen. Het is de bedoeling der Britsche regeering te spreken over het afzetgebied in Zuid-Oost Europa. Italië en Rusland sluiten een handelsovereenkomst. Het handelsaccoord, waarover verscheidene wekén tusschen Russische en Italiaansche vertegenwoordigers onderhandeld is, is thans tot stand gekomen. De „Giornale d'Italia" meldt, dat de waarde van het goederenverkeer tusschen beide landen krachtens deze over eenkomst van 400 millioen tot een milliard lire zal stijgen. Het is de grootste overeenkomst, die Italië ooit met Sovjet Rusland heeft gesloten. Het ruilverkeer wordt door clearing geregeld. De Russische invoer zal betaald worden met In Italië geblokkeerde lires, die Rusland zal gebruiken voor zijn aankoopen op de Ita- liaansche markt. Rusland zal o.a. stookolie, mangaan, steenkolen, koren, gerst en hout le veren, wat Italië zal uitvoeren is nog niet nauwkeurig bekend. De stemming in Madrid. Uit Madrid meldt Havas: De val van Bar celona heeft de Madrilenen verrast. Na het verzet der regeeringstroepen bij het begin van het Catalaansche offensief en het succes van generaal Miaja in Estremadura, dat thans door het slechte weer wordt belemmerd, hadden zij gehoopt, dat deze stad van twee millioen in woners tot het uiterste verzet zou plegen en het offensief doen staken. Echter heeft de jongste rede van Negrin de gemoederen gerust gesteld in zake de houding der regeering. In Madrid is het thans kalm en het wachtwoord luidt: Werken met taaie volharding en de vraagstukken, welke ontstaan zijn door het verdwijnen van het Catalaansche industrie gebied moedig in oogen zien. Een beroep in dezen geest heeft Sigismondo Casado, de ver dediger van Madrid, tot de bevolking gericht. Zal Mussolini zijn beloften inzake Spanje herhalen? Verwachting te Rome. Te Rome verluidt, volgens Reuter, dat Mussolini, eerlang in ondubbelzin nige bewoordingen do door hem aan Chamberlain gegeven verzekeringen, dat de Italianen Spanje zullen verla ten, Franco de regeering van Madrid zal hebben verslagen, zal herhalen. Het antwoord door Butler op een in het Lagerhuis gestelde vraag gegeven, dat hij er de voorkeur aan geeft de verzekering van Mussolini tegenover Chamberlain te ^er- trouwen boven het maken van voorbarige gevolgtrekkingen, gebaseerd op Ibaliaansche perscommentaar, wordt te Rome met instem ming begroet. Hoewel geen officieel dementi te verwachten is op het Zondag van de hand van Gayda in de „Voce d'Italia" verschenen artikel, dat de Italianen zich niet zullen terugtrekken aleer Franco een volledige militaire en poli tieke overwinning zal hebben behaald, wordt er de nadruk op gevestigd, dat de bladen de openbare meening weergeven en niet nood zakelijkerwijs het officieele standpunt. Een Zwarte Zee-pact in wording? Initiatief zou van Rusland uitgegaan zijn. Van doorgaans betrouwbare zijde wordt te Boekarest bevestigd, dat de laatste dagen in verscheidene Z.O. Europeesché hoofdsteden stappen zijn ondernomen om te komen tot vorming van een veiligheidspact tusschen de Zwarte Zee-mogendheden Van de Sovjet-Unie is, naar men gelooft, het denkbeeld hiertoe uitgegaan. Het pact zou de Sovjet-Unie, Roemenië, Turkije, Bulgarije en Griekenland omvatten en het doel ervan zou zijn, iedere wijziging in den tegenwoordigen status in het gebied der Zwarte Zee te verhinderen. De partijen zouden ook de middelen tot wederzijdschen bijstand met het oog op het bevorderen en handhaven van den vrede bestudeeren. Een hooge Roemeensche autoriteit heeft toe gegeven, dat hij van het denkbeeld wist, doch hij ontkende, dat concrete voorstellen werden bestudeerd. De Valera verwerpt geweld methoden. Streng optreden tegen de extremisten? In den Ierschen senaat heeft De Valera verklaard, dat er in het geschil over de schei ding in Ierland geen nieuwe gezichtspunten zijn. Hij pleitte voor goeden wil en verwierp geweld als een methode tot oplossing van het vraagstuk der scheiding dat echter, naar De Valera zeide, een ten hemel schreiend kwaad is, en opgelost moet worden. Engeland is verantwoordelijk voor de scheiding en het dient te trachten, hieraan een einde te ma ken. De Valera heeft in den senaat aangekon digd, dat de minister van justitie vandaag in den Dail een wetsontwerp zal indienen, dat voorziet in de noodige volmachten, op grond waarvan de regeering haar positie en zal kunnen handhaven. Men meent te weten, dat verstrek kende volmachten worden verlangd om tegen de extremistische elemen ten te kunnen optreden. Waarschijn lijk zal de wet inzake de openbare veiligheid v*eer van kracht worden verklaard en zal ook de krijgsraad weer worden ingevoerd. Hoewel in de mededeeling van De Valera geen namen zijn genoemd, neemt men aan, dat zij slaat op de proclamatie van het Iersche republikeinsche leger, dat zich in December j.l. een regeering noemde. één stap! Daarom op gepast en ook bij de ge ringste verkoudheid on middellijk Aspirin nemen! HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEPI (Adv. Ingez. Med.) Negen Belgische plaatsen krijgen vergunning voor casino's. Regeering- zal krachtigen strijd tegen niet erkende speelhuizen aanbinden. Het A.N.P. verneemt uit Brussel, dat de mi nister van Justitie gemachtigd is een wetsont werp in te dienen tot het verleenen van een ver gunning voor hazardspel in negen populaire toe ristenplaatsen. Brussel komt hiervoor niet in aanmerking. De plaatsen zijn Chaudfontaine, Namen, Di- nant, Spa, Montzen, alle in de Ardennen, Knocke, Blankenberghe, Middel kerke en Osten- de aan de Noordzeekust. Op deze casino's zal streng toezicht worden uitgeoefend door de be lastingambtenaren en niet erkende speelhuizen zullen met kracht worden bestreden. PROGRAMMA DONDERDAG 9 FEBRUARI. HILVERSUM I. 1875 en 301.5 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek (om 8.15 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de Vrouw. 10.35 Het Omroeporkest, en soliste. (11.3011.55 Declamatie, ca. 12.15 Berichten) 12.30 Gramofoonmuziek. 1.00 AVRO Amusementsorkest. 2.00 Voor de Vrouw. 2.30 Zang met pianobegeleiding. 3.00 Cursussen voor de vrouw. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Pianovoor dracht. 5.00 AVRO-Week-Kaleidoscoop. 5.25 Gelukwenschen. 5.30 Salonorkest. 6.30 Sport- praatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO- Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, Radiojournaal, mededeelingen. 8.20 Con certgebouw-orkest. In de pauze: Literaire causerie. 10.30 Disconieuws. 11.00 Berichten ANP, hierna: het „Orchestre Chevalier". 11.40 —12.00 Orgelspel. HILVERSUM II 415.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 Gramofoonmuziek om 8.15 be richten). 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 KRO-orkest (1.00 1.15 Gramofoonmuziek) 2.00 Handwerkuurtje. 2.55 Gramofoonmuziek. 3.00 Voor de vrouw. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Trioconcert met gramo foonmuziek. 6.45 CNV-kwartiertje. 7.00 Be richten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, her haling SOS-berichten. 8.15 Het Christ. Man nenkoor Sursum Corda en gramofoonmuziek. 8.45 Exegetische causerie. 9.15 Vervolg con cert. 9.30 Het All Round Sextet. 10.00 Berich ten ANP, actueel halfuur. 10.30 Vervolg con cert. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Vervolg con cert. 11.30 Gramofoonmuziek. 11.5012.00 Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11.4011.45 Gramofoonmuziek. 12.05 Pia novoordracht. 12.35 AI Collins en zijn dans- orkest. 1.05 Alfred van Dam en zijn State- orkest. 1.502.20 Orgelspel. 3.15 Declamatie. 3.35 Het Stedelijke orkest van Bournemouth en solist. 5.05 Causerie: Dog shows. 5.20 Gra mofoonmuziek. 5.40 Fred Hartley en zijn sex tet en solist. 6.20 Berichten. 6.40 Voor de boeren. 7.00 BBC-orkest. 7.50 Gevarieerd pro gramma. 8.35 Actueel nieuws. 8.50 Causerie: The Pacific: U.S.A. and Canada. 9.20 Berich ten. 9.45 Causerie: The Merchant Service To day. 9.50 Pianovoordracht. 10.20 Korte Kerk dienst. 10.40 Uit Amerika: Causerie: Mainly about Manhattan. 10.55 BBC-Harmonie-or- kest. 11.35 Billy Bisett and his Canadians. 11.50 12.20 Dansmuziek (gr. pl.). RADIO PARIJS 1648 M. 9.00, 10.00, 10.25 en 11.20 Gramofoonmuziek. 13.25 Zang. 1.05 Zie Droitwich. 1.50 Gramo foonmuziek. 2.35 Zang. 2.50 Gramofoonmuziek 3.35 Zang. 3.50 Vioolvoordracht. 7.20 Cantrel- le-orkest. 8.35 Harpvoordracht. 8.50 Het Na tionaal Orkest en solist. 10.50 en 11.1011.35 Gramofoonmuziek. KEULEN 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.30 Het Dresdensch orkest. 7.50 Omroepkleinorkest. 11.20 Gramo foonmuziek. 12.35 Omroepkleinorkest. 1.30 Populair concert. 3.20 Omroepkleinorkest en soliste. 4.40 Omroepkoor en solist. 5.55 Trio concert. 6.30 Winterhulp-programma. 7.30 Barnabas von Géczy en zijn orkest (opn.). 7.50 Radiotooneel met muziek. 9.35 Gramo foonmuziek. 9.5011.20 Kurt Rehfeld's orkest, de Stuttgarter Volksmuziek en solisten. BRUSSEL 322 M. 12.20 en 1.302.20 Gevarieerd programma. 5.20 Omroeporkest en gramofoonmuziek. 6.50 en 7.23 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroepsym- phonieorkest en gramofoonmuziek 9.20 De Wiener Sangerknaben. 10.3011.20 Gramo foonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Ra dio-orkest. 1.502.20; 5.20; 6.35 en 7.35 Gra mofoonmuziek. 8.20 Radio-orkest. 8.50 Zie Radio-Paris. 11.0011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Literaire uitzending. 8.00 Ott Dobrindt's orkst (opn.) 8.50 Zie Radio-Paris (9.359.50 Berichten) 10.50 Berichten. 11.0511.20 Gra mofoonmuziek. Overeenkomst met Franco over terugkeer der vluchtelingen. In antwoord op de verschillende sprekers heeft Bonnet gisteren in den senaat een rede voering uitgesproken waarin hij zeide in het licht van de onlangs in het buitenland uit gesproken redevoeringen duidelijk de doelein den te willen preciseeren van de Fransche politiek, benevens de middelen van actie, waarmede de diplomatie ze nastreeft. De nagestreefde doeleinden zijn eenvoudig, aldus Bonnet. Wij willen in de allererste plaats ons gebied en ons rijk beveiligen. Wat Fransche arbeid en Fransche bloed hebben opgebouwd zal Fransche moed weten te ver dedigen. Met sommigje staten zijn wij verbonden door pacten, die gesloten werden met het oog op den Europeeschen vrede. Met andere staten zijn wij slechts verbonden door eeuwen oude gewoonten van politieke, economische en geestelijke samenwerking. Frankrijk heeft steeds den wil te kennen gegeven om zich met Duitschland te ver staan. Het heeft een nieuw bewijs gegeven van dezen vredelievenden wil tijdens de overeen komst van Münohen. Er is geen Franschman die niet van gan- scher harte en met heel zijn verstand een goede verstandhouding wenscht tusschen Frankrijk en Duitschland. Dat heeft de Fransch-Duitsehe verklaring van 6 December bevestigd. Het zenden van een ambassadeur naar Rome na de accoorden van München getuig de door daden van onzen wil om met de Italiaansche regeering normale betrekkingen te onderhouden. Bonnet zeide verder, dat Frankrijk zich duidelijk moest uitspreken na de betoogingen in de Italiaansche kamer en de Italiaansche pers. Op 19 December heb ik uit haar naam een verklaring afgelegd die geen enkele dubbel zinnigheid bood: „Frankrijk zal er nooit in toestemmen een duimbreed grond aan. Italië af te staan. Iedere poging om die pretentie te verwer kelijken, zou slechts kunnen uitloopen op een gewapend conflict. Zijn rede voortzettende besprak Bonnet den burgeroorlog in Spanje. In 1936 gaf Frankrijk te kennen, dat het in dezen oorlog niet intervenieeren zou. Het heeft zich aan deze gedragslijn gehouden. Van ganscher harte zuilen wij Spanje helpen de wonden te verbinden die deze beide vreeselijke jaren van burgeroorlog het heb ben geslagen. Jegens de Spaansche kinderen die een beroep deden op de menschelijke soli dariteit, heeft Frankrijk bewijs gegeven van 'n edelmoedigheid die naar ik meen, weerga loos is en waarvoor de republikeinsche re geering haar levendige erkentelijkheid tot uitdrukking heeft gebracht. Ieder moet begrijpen, dat Frankrijk, dat de onafhankelijkheid van anderen eerbiedigt, geen aanslag kan laten plegen op zijn eigen souvereiniteit en niet kan toestaan dat een andere re geering, welke ook haar souvereiniteit op Fransch gebied zou uitoefenen. Nog minder zou het kunnen dudlen, dat vreemdelingn die in Frankrijk 'n toevlucht vinden, hun twisten op Fransch gebied overbrengen. Het is duidelijk, dat Frankrijk niet door toelating zonder limiet en aantal en tijdsduur zijn eigen kinderen kan veroordeelen tot werk loosheid en ellende. Wij hebben derhalve de regeering te Burgos faciliteiten doen vragen voor den terugkeer van de vluchtelingen naar hun vaderland in het bijzonder van vrouwen kinderen en grijsaards, die wij met zooveel ontroering volgens de tradities van Frankrijk hebben opgenomen. Generaal Jordana heeft Léon Bérard op dit punt gunstige verzekeringen ge geven. Deze terugkeer van vluchtelin gen naar Spanje zal grootelijks ver gemakkelijkt worden wanneer de re geering van Burgos, bezield door een ruimen geest van edelmoedigheid welwillende maatregelen van amnestie zou willen nemen De Fransche regeering zij heeft het gis teren nog getoond door haar met succes be kroonde bedoelingen ten gunste van de rechtsche krijgsgevangenen heeft slechts den wensch alles te vergemakkelijken wat kan leiden tot een kalmeering in Spanje'1 De betrekkingen tusschen de Fransche en Britsche regeeringen worden gekenmerkt al dus Bonnet verder, door wederzijdsch ver trouwen en door den wil tot samenwerking, die voortdurend tot uiting komt in bespre kingen die laatstelijk nu eens in Londen, dan weer te Parijs worden gehouden. Degenen die de laatste weken insinueerden, dat de overeenstemming tusschen Frankrijk en Engeland niet zoo nauw was a>ls men be weerde, wees Bonnet op de verklaringen van Chamberlain in het Lagerhuis. Overgaande tot behandeling van de Fransch-Amerikaansche betrekkingen, ver- verklaarde Bonnet: In de laatste weken, even. als daarvoor, hebben wij niet opgehouden zeer nauw contact vol vertrouwen te onder houden met de Amerikaansche regeering. Wij hebben bij haar actief begrip gevonden. De drie democratieën zijn zich bewust van de on metelijkheid harier materieele en moreele krachten en weten dat gen enkele natie er aan zou kunnen denken haar hegemonie op te leggen. Deze vriendschap vormt 'n bedrei ging voor niemand zij stelt zich slechts ten doel den vrede te verzekeren in de vrije ont wikkeling der drie groote volkeren". Bonnet herinnerde vervolgens aan de rede voering waarin rijkskanselier Hitier verklaar de: ,het nationaal socialisme is geen export artikel" en zeide dat Duitschland geen enkele reden heeft om corlog te voeren met andere volken omdat het democratieën zijn. In dit verband verklaarde Bonnet: „Wij kunnen dezelfde verzekering geven. De demo cratieën hebben jegens geen enkele natie, groot of klein zelfs de geringste gedachte aan propaganda, minder nog aan oorlog", De zitting van den senaat werd opgeheven, nadat met 290 stemmen tegen 16 (en dus niet 210 tegen 16, zooals eerst gemeld werd) een motie van vertrouwen te hebben aangenomen. De motie luidde als volgt: Georges Bonnet. De senaat hecht goedkeuring aan de verklaringen der regeering', stelt vertrouwen in haar waakzaamheid voor de handhaving va nde integriteit van het rijk en de veiligheid onzer imperiale wegen, bevestigt de voortdu ring van de traditioneele politiek van Frankrijk ter verzekering van de ont wikkeling van den vrede in een stabiel en ordelijk Europa en gaat over tot de orde van den dag. Geen politiek van terugtocht. Alvorens over de motie gestemd werd, legde Daladier nog een korte verklaring af. Hij zeide o.a.: „Er kan geen Fransche invloed in Europa en de wereld bestaan, wanneer er niet allereerst een Fransche orde bestaat. Het lot van het vaderland staat van nu af aan op het spel. Maar niemand kan gelooven, dat het be perkt blijft tot de eenvoudige haudhaving van het koloniale domein. Door zijn ontginning en door de vorming van een blok van 80 mil lioen bewoners moet de Middellandsche Zee voortgaan te vereenigen en moet de Fransche politiek zich doen gelden. De politiek van het Fransche rijk is geen politiek van den terugtocht, het is precies het tegenovergestelde. De kracht van Frankrijk ligt niet in min of meer plechtige verklaringen. Ik zie die kracht in zijn leger, zijn uitstralings vermogen en de eendracht van alle Franschen. Ik hoop, dat deze politiek de goedkeuring van den senaat zal wegdragen, want het is een politiek van rede en vastberadenheid, die, bui ten alle formuleeringen om, zich slechts be zielt in het heil van het vaderland". De senaat juichte langdurig de verklaring van den premier toe. Duitsch pantserschip van 35.000 ton loopt binnenkort van stapel. Tweede schip van dezelfde tonnenmaat volgt vermoedelijk in den voorzomer. Op 14 Februari zal te Wilhelmshaven, waar schijnlijk in tegenwoordigheid van Hitier. een gepantserd schip van 35.000 ton, het eerste in zijn categorie, van stapel loopen. Een tweede schip van dezelfde tonnage zal waarschijn lijk in den voorzomer te water gelaten wor den, terwijl er plannen bestaan voor een der de schip, waarvan de tonnenmaat niet is aan gegeven. Het marinecommando recruteert vrijwilligers voor het eerste schip, dat in 1940 in dienst genomen moet worden. Leider der Elzasser autonomisten gearresteerd. Beschuldigd van activiteit ten gunste van vreemde mogendheid. L'Intransïgeant meldt uit Straatsburg, dat dr. Roos, lid van den gemeenteraad van Straatsburg en een der leiders der Elzasser autonomistische partij, gearresteerd is en te Nancy is ingesloten, na een langdurig onderzoek der speciale politie te Straatsburg, die een aantal compromitteeren- de documenten heeft in beslag genomen. Volgens het blad zou Roos beschul digd worden van handelingen tegen de veiligheid van den staat ten gunste van een vreemde mogendheid. Hij is ter be schikking gesteld van de militaire recht bank te Nancy. Opera aan ële voeten der Sphinx. Ter gelegenheid van de verloving van koning Faroek's zuster. Voor de wereldpremière van een opera voor het oude Egypte door de Amerikaansche com poniste Ruth Deyo is de groote sphinx bij Gizeh als terrein gekozen. Einde Maart zal deze opera, „Stérrendiadeem" geheeten, uitgevoerd worden ter gelegenheid van de verlovingsfeesten van ko ning Faroek's zuster Fawzia met den kroon prins van Iran. Koning Faroek zal zelf bij de uit voering aanwezig zijn. Aan de opera zal, naar het A.N.P. uit Kaïro verneemt, deelgenomen worden door duizend i artisten. De leiding berust bij Ernesto Lert van het „Scala'' te Milaan. Verwarring in New-York's „Underground". Door ontevreden arbeiders veroorzaakt. NEW YORK, 7 Febr. (Reuter). Een aantal met ontslag bedreigde arbeiders heeft op een der netten van den ondergrondschen spoor weg op het drukste uur van den dag het ver keer volkomen in de war doen loopen. De on tevredenen maakten het rijden der treinen onmogelijk en lieten volle treinen op dc sta tions staan. Duizenden forsensen werden dupe van deze betooging.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7