IJMUIDEN r De leliecultuur in Kennemerland Een belangrijke inleiding voor de kweekers. Gisteravond is in het veilinggebouw „'t Centrum'' een belangrijke vergade ring gehouden van de afdeelingen Be verwijk, Heemskerk, Uitgeest, Akersloot en Castricum van de Algemeene Neder- landsche Vereeniging voor Bloembol lencultuur, de Bloemenkweekersver- eeniging „Flora" en de Tuinbouwstu- dieclub Beverwijk en Omstreken. In deze bijeenkomst heeft de heer ir. C. M. van der Slikke een lezing gehouden over het onder werp: „Nieuwe inzichten over de ziekte en de cultuur van de lelies". Daar de cultuur van lelies in Kennemerland niet onbelangrijk is, doch veel te lijden heeft van ziekten, bestond er begrijpelijk voor deze lezing, vooral van de zijde van de kweekers van lelies, groote belangstelling. Onder de aanwezi gen merkten wij o.a. op dr. A. J. Verhagen, voor zitter van de Nederlandsche Vereeniging voor Bloembollencultuur, mej. ir. Kronenberg, ir. Biinnemeyer, directeur van de Tuinbouwwinter- school, Van Steigerden van den Plantenziekte- kundigen dienst van Bloembollencultuur, Th. J. Jansen, oud-leeraar aan de tuinbouwwinter- school, en C. Vernooy, hoofd der R.-K. U.L.O.- school. Ir. Van der Slikke begon met te zeggen, dat de teelt van lelies in ons land al jaren wordt beoefend. In het buitenland was men lang niet tevreden over de verzending van de leliebollen, omdat in de partijen zeer veel afwijkingen voorkwamen, waaronder thans de heele leliecultuur lijdt. Eenige jaren geleden had spr. een onderzoek in gesteld in Akersloot waar hoofdzakelijk de „Speciosums" worden gekweekt. De toestand was daar toen niet bijzonder gunstig en men had er met vele moeilijkheden te kampen, die vele kweekers niet wisten op te lossen. In de lelie teelt dient dringend verbetering te komen en in de eerste plaats moet dan de kweeker weten, wat eigenlijk een lelie is. Velen weten niet, dat geen bolgewas zoo interessant is, als de lelie. Er zijn reeds bekend 87 soorten en er komen er nog steeds bij. Het sortiment is in de laatste jaren dan ook sterk uitgebreid. Een lelie, aldus ir. Van der Slikke, is het beste te vergelijken met een vaste plant en niet met een bolgewas. De teler moet uiterst voorzichtig te werk gaan met den bol, want deze ontwikkelt zich moeilijk bij verkeerde behandeling. Men zou al een heel eind op den goeden weg zijn met de cultuurverbetering, aldus spr., wan neer men weigerde een bol te koopen of te ver- koopen zonder wortels. Ook is een groot vraagstuk in welken tijd de leliebol verplant moet worden. In den groeitijd kan men de bollen beter verzetten, dan wanneer ze afgestorven zijn. De laak van den kweeker is ook, om nauwkeurig na te gaan bij al de soor ten, wanneer de beste tijd is om te verplanten, want er zijn ook soorten, die bijna heelemaal niet te verplanten zijn. De inleider raadde de vergadering aan, als de bollen binnenkomen, deze zorgvuldig in vochtig turfstrooisel te leggen, met om den bol soms wat scherp zand. De leliebol kan hierdoor niet uit drogen. Het vocht in den grond is voor lelies van groot belang, waarmeed natuurlijk direct de grondsoort nauw in verband staat. Lelie's zijn daarom in drie groepen te verdeelen, nl. die, waar veel kalk voor noodig is, waarvoor de grond zuurachtig moet zijn, dus geen kalk, en waarvoor de grond neutraal kan zijn. De laatste groep lijkt het gemakkelijkst voor den kweeker, maar van eenige proeven hiermede waren de re sultaten teleurstellend. De kleiachtige grond is over het algemeen het meest aan te raden voor de teelt van lelies. Soms worden de bollen ter wille van het vochtigheidsgehalte diep in den grond gezet, maar voor eenige soorten is dit weer onmogelijk, aldus spr. Als echter een ster ke vermeerdering wordt waargenomen is men op den verkeerden weg met de teelt. De z.g. „dubbelneuzen", die vaak voorkomen, zijn voor de meeste soorten, behalve „Speciosum" geen bezwaar, daar dit een gewoon natuurlijk verschijnsel is. Vervolgens behandelde spr. de vraag: „Hoe telen wij lelies voort?" Er zijn soorten, die in de oksels van de bladen kralen vormen o.a. de tijgerlelie. Van zaad winnen, was spr. niet zoo'n voor stander, omdat dit voor verscheidene lelies fu nest is. Nauwkeurig moeten hiervoor de aparte zaaddragers worden uitgezocht. Voor de teelt is het heel goed, dat nu de bloemen niet laat op komen, want indien de plant bloeit, gaat dit ten koste van den bol. Voor het kunstmatig voort brengen van de lelies moeten in de eerste plaats de beste en gezonde planten worden uitgezocht. Als de stengel afgestorven is, haalt men de dik ste schubben van den bol af en legt deze in een vochtig gedeelte van den tuin in scherp zand. Hierover komt grond, met een afdekking van turfstrooisel. Voor den winter reeds hebben zich kralen op de schubben gevormd en het volgende jaar heeft de kweeker hiervan een goed gewas. Bij de Spe ciosum wordt meestal ongeveer dezelfde manier toegepast als bij de hyacinten. Indien het voort telen echter niet goed gebeurt en maar lukraak geschiedt, zal ongetwijfeld de lelieteelt hard achteruit gaan. Voorts vestigde de inleider de aandacht er op, dat het een nadeel is wanneer lelies sterk rui ken. omdat dit bij het publiek niet gewild is. De reukloozen onder de lelies vinden dan ook de meeste afnemers. Als lelieteler moet men in het bedrijf scherpe hygiëne toepassen, daar in de leliecultuur veel ziekten voorkomen, die zeer besmettelijk zijn. Ook gezonde planten zijn heel vatbaar voor zietken. Elk ziek exemplaar moet onmiddellijk opgeruimd worden en geregeld moet het gewas gecontroleerd worden, waardoor besmetting kan worden voorkomen. In de toekomst is het dan mogelijk, om een gezonde leliecultuur te krijgen. Uitvoerig behandelde spr. vervolgens de be strijdingsmiddelen tegen slakken, luizen, die eveneens een gezonde plant met een ziekte kun nen besmetten. Tegen het vuur was, volgens spr., in ons klimaat spuiten met Bordeausche pap noodzakelijk. Met de bestrijdingsmiddelen voor bolrot moet voorzichtigheid betracht worden, omdat bij een verkeerde behandeling het groei proces sterk beïnvloed wordt. De inleider eindigde zijn betoog met een krachtige opwekking om toch vooral te trachten langs organisatorischen weg een keuring te velde in te stellen, die zal kunnen uitmaken of het gewas gezond is. Alleen deze keuring is een middel, om de lelieteelt op te voeren en te ver beteren. De met groote aandacht gevolgde lezing werd met een dankbaar applaus beloond. DE AANVOER VAN AARDBEIEN IN HET KOMENDE SEIZOEN. Donderdagavond wordt in hotel „Ter Burg" een conferentie gehouden van de besturen van de koopliedenvereenigingen met de ver tegenwoordigers van de groote conservenfa brikanten en de grossiers in fruit. In deze bijeenkomst zullen belangrijke besprekingen worden gevoerd over den aanvoer va beien in het nieuwe seizoen. 3 3 0 0 6 201/2— 9V2 3 3 0 0 6 17 '/2—liy? 3 2 0 1 4 19 —11 3 1 0 2 2 12 —18 3 0 0 3 0 10'/2—18 3 0 0 3 0 9i/2—20i/a STAND VAN DE SCHAAKCLUB WEENINK. De schaakclub „Weenink" neemt in de tweede klasse van den Noord-Hollandschen Schaakbond de volgende plaats in: Haarlem Rochade Weenink Zaandam Bloemendaal Heemstede JAARVERGADERING SCHAAKCLUB „WEENINK". De schaakclub „Weegnink" hield gister avond in gebouw „Harmonie" haar jaarver gadering. Uit de jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester bleek dat de vereeniging op een zeer gunstig jaar mag terugzien. Het aantal leden bleef op peil en de financieele toestand vertoonde zelfs een belangrijke verbetering. De boeken van den penningmeester sloten met een batig saldo van f 50, in tegenstelling met het vorig jaar toen een nadeelig slot- van f 20 moest worden genoteerd. Bij de be stuursverkiezing werden de heeren N. Ph. van der Kolk en C. Henneman herkozen, Bij de bespreking van den stand van de competitie bleek dat het eerst en het tweede tiental nog een goede kans op promotie ma' ken. Het derde tiental heeft nog slechts een wedstrijd gewonnen en twee verloren. In de pauze heeft de heer J. Zwartjes eenige interessante eindspelen op het demonstratie bord behandeld. De heer G. vail Lent, die wegens vertrek voor de vereeniging moest bedanken, had voor het vele werk dat hij als lid en als bestuurslid voor de vereeniging heeft verricht een blij vend aandenken in ontvangst te nemen. CASTRICUM De jaarmarkt van C. S. V. Een mooi resultaat. Zoo behoort de jaarmarkt van C.S.V. weer tot het verleden. Maakten wij er reeds melding van, dat de eerste avond uitstekend geslaagd was, de twee volgende dagen overtroffen de verwachtin gen. Vooral de laatste avond werd druk be zocht, zoodat toen nog een flink bedrag ont vangen werd. Na afloop verzamelden de medewerkenden zich in de serre van het café, waar de voor zitter, de heer Dijkhuizen hen toesprak. Hij memoreerde het vele werk, dat aan deze jaar markt vooraf gegaan is, waarna eindelijk dan het- feest gehouden werd. De jaarmarkt, aldus spreker, is niet vanzelf gegaan. Er is door alle medewerkenden hard gewerkt om deze te doen slagen. De één had meer tijd dan de ander. De één kon meer doen dan de ander, maar allen hebben ge tracht elkaar zooveel mogelijk in de hand te werken. De stands werden regelmatig door andere personen bediend en des avonds wer den de ontvangen bedragen stipt afgerekend, welke door den penningmeester, den heer Bo- kelman op keurige wijze werden geadmi nistreerd. Hem komt dan ook zeker een woord van dank daarvoor toe. Het bruto-saldo van de opbrengst werd ge schat op ruim f 700 hetgeen voorwaar een mooi resultaat mag heeten. Spr. dankte ver volgens alle medewerkenden voor de geboden hulp. Daarna bracht de heer Dijkhuizen nog een woord van dank aan den heer W. Borst, voor de beschikbaarstelling van de zaal en tevens voor de welwillendheid, waarmee hij de C.S.V. gedurende deze drie dagen terzijde heeft ge staan. De heer Duinker bracht een woord van dank aan den voorzitter, die het initiatief genomen had om deze jaarmarkt te organiseer en. Hij heeft deze jaarmarkt op de juiste tactische wijze weten te leiden aldus spreker. Het is nog niet zoolang geleden dat de heer Dijkhuizen zijn functie als voorzitter zou neerleggen, doch gelukkig is hij op dit besluit teruggeko men. Spr. bracht dan ook een hoera op den voorzitter uit, waarmede de aanwezigen gaar ne instemden. Daarna bleef men nog eenigen tijd gezel lig bijeen. Voor de belanghebbenden vermelden wij nog, dat het schilderij gevallen is op no. 78, de sprei op no. 134. De naam van de te raden pop was Leo, het gewicht van de taaipop was 5 pond en y2 ons, terwijl het aantal noten in de flesch 710 bedroeg. VERGADERINGEN VAN DEN L. T. B. Donderdagavond te 7 uur houdt de plaat selijke afdeeling van den R.K. Diocesanen Land- en Tuinbouwbond haar jaarvergade ring in café „De Vriendschap" alhier. In deze bijeenkomst zal de heer B. Machielsen, leeraar aan de R.K. Tuinbouw-Winterschool te Beverwijk, een lezing houden over het on derwerp „Bemes tingsleer Vrijdagavond wordt in het café van den heer J. Kehl een bijeenkomst gehouden voor alle tuinders die zich interesseeren voor het telen en trekken van witlof. De tuinders zul len voorlichting krijgen van een tuinbouw- consulent, die met dit vak speciaal op de hoogte is. DE VERGADERING VAN „HET WITTE KRUIS" De vergadering van „Het Witte Kruis", die op Vrijdag 10 Februari gehouden wordt, zal niet. plaats vinden in het café van den heer W. Borst te Bakkum, maar in de zaal van „De Rustende Jager" te Castricum. Het Nederlandsche Roode Kruis in IJmuiden jubileert. Zilveren jubileum in Augustus zal gevierd worden met E. H. B. O.- wedstrijden. Op 27 Augustus van dit jaar zal het 25 jaar geleden zijn, dat te IJmuiden een afdeeling van het Nederlandsche Roode Kruis werd op gericht. In het jaar 1914 werd door eenige dames en heeren, daartoe aangezocht door Dr. A. v. d. Horst, tegelijk met de afkondiging der mobilisatie, een voorloopig comité voor IJmui den opgericht. Het Algemeen reglement en het huishoudelijk reglement van het „Comité van het Nederlandsche Roode Kruis voor IJmui den", zooals de afdeeling destijds officieel heette, werden door het Hoofdcomité goed? keurd op 27 Augustus 1914, zoodat deze datum te beschouwen is als de officiëele geboorte datum. Door de firma wed. S. I. Groen werd reeds zeer spoedig het gebouw in de Kanaalstraat, waarin haar mandenmakerij gevestigd was, ter beschikking van het Comité gesteld, dat het als noodhospitaal inrichtte met 50 nood'bedden. Zoo kon op 22 September 1914 een deel van de geredde bemanning waaronder een aantal gewonden en zieken van de drie getorpe deerde Britsche kruisers Hogue, Cressy en Aboukir daarin worden ondergebracht. Het Comité voor IJmuiden werd later „Af deeling IJmuiden" en ten slotte „Afdeeling IJmuiden-Velsen van het Nederlandsche Roode Kruis" geheeten. Op de verrichtingen van de afdeeling gedurende deze 25 jaar, en dat is niet gering, komen wij nader terug. Natuurlijk zal dit jubileum niet onopgemerkt voorbij gaan. Het ligt in de bedoeling van het afdeelingsbestuur in de maand September na tionale wedstrijden te doen houden in E.H.B.O. door de verschillende transportcolonnes van het Nederlandsche Roode Kruis in den lande. Ook staat er nog een feestavond op het pro gramma en zal er een bazar worden gehouden tot stijving der afdeelingskas. De Vischhandel bepleit zijn belangen in Den Haag. Ongeval aan boord van Auctoritas. Tegen prijsopdrijving door inkoopen van regeeringsvisch. Het is den vischhandel alhier steeds een doorn in het oog geweest, dat op sómmige dagen, wanneer bepaalde vischsoorten, die be- hooren tot die welke door de regeering voor de regeeringsbakvisch ingekocht worden, schaarsch op de markt vertegenwoordigd zijn, door den inkooper der regeeringsvisch opge dreven worden. Een moeilijke concurrent in het land treedt dan ook aan de bron concur- reerend op en koopt tegen prijzen, die de han del niet kan besteden en die ook bij een ver koopsprijs van 30 ets. gebakken verlies moe ten opleveren. De IJmuider Vischhandel Vereeniging heeft hierover meermalen in den Haag geklaagd, maar tot voor korten tijd zonder resultaat. Een nieuwe bespreking over deze aangelegenheid, die eenige afgevaar digden van de IJmuider Vischhandel- Vereeniging gisteren op het Departe ment van Economische Zaken hébben gevoerd, heeft eindelijk tot het ge- wenschte resultaat geleid, wélk resul taat daarin bestaat dat de toezegging werd ontvangen, dat men bij het in koopen van regeeringsvisch bepaalde maximumprijzen niet zal overschrij den. Tevens werd van de zijde der regeering toe- :zegd, dat alles gedaan zal worden om te voorkomen, dat de regeeringsbakvisch aan anderen dan aan werkloozen enz. geleverd zal worden. Over het inschakelen van den handel bij den verkoop van de regeeringsbakvisch zal alsnog gesproken worden. Arbeider tusschen grijper en schroefastunnel bekneld geraakt.. Hedenmorgen is den 35-jarigen gehuwden ar beider J. P. van Laar, wonende te Velsen-Noord, aan boord van het Italiaansche stoomschip „Auctoritas" bij het lossen van erts uit dit schip een ernstig ongeval overkomen. Bij het sturen van den grijper in het ruim iiep hij achteruit en viel daarbij over stukken erts, met het gevolg, dat hij tusschen den grijper en den schroefastunnel terecht kwam. De grijper drukte Van Laar tegen den tunnel aan, waardoor hij ernstige inwendige kneuzin gen kreeg. Nadat dr. Büller, die spoedig ter plaatse was; eerste hulp had verleend, werd het slachtoffer naar het Roode Kruis-ziekenhuis in Beverwijk overgebracht. „HET VERDWENEN EILAND". Dinsdagavond heeft de Chr. Filmcentrale een filmvoorstelling gegeven in het gebouw voor Chr. Belangen. Vertoond werd de film: ,Een verdwenen eiland". Deze film is gemaakt naar den bekenden roman: „Dood water" van K. Norel en hierin is verwerkt het Urker vis- schersleven. De film vormt één boeiend geheel en geeft weer de spanning die er heerschte in de ge zinnen, als de storm raast, maar ook de span ning en het aanvankelijke verzet der Urkers tegen de maatregelen ter beperking van de visscherij op het IJselmeer. De Urker wil de Zuiderzee, die hij als zijn eigendom beschouwt, behouden en als in oude tijden op ongelimi teerde manier deze bevisschen. Het is een film vol Hollandsche manieren en gewoonten. HET D.C.IJ.-KWARTET WINT. Voor de jubileumwedstrijden van den dïstrictsbond Noord-Holland speelde gister avond in Hotel Kennemerhof het D.C.IJ.- kwartet tegen een kwartet van de Haarlemsche Damclub. D.C.IJ. wist met 62 over de H.D.C.'ers te zegevieren, waardoor de Haar lemmers voor de verdere wedstrijden zijn uit geschakeld. Deze kwartetwedstrijden worden volgens het cup-systeem gespeeld; met een gelijk spel gaan beide kwartetten naar de vol gende ronde over. Hieronder volgt de uitslag. D.C. IJmuiden: Haarl. Damclub; B. Dukel—P. J. v. Dartelen 20 H. LarosP. Meure 11 C. SuykK. Oly 1—1 A. LigthartH. v. Lunenburg 20 Totaal 62 VERTROKKEN TRAWLERS. Heden zijn vertrokken: Bloemendaal IJM. 71, Amsterdam IJM. 58, Protinus IJM. 85, Alk maar IJM. 31, Antje RO 15. Verwachte vischaanvoer. Thuisstoomende voor de Donderdagmarkt: Alma IJM. 44. Vangst: 65 m. schelvisch, 75 m. braadschelvisch, 80 m. gul en kabeljauw, 40 m. radio, 10 m. wijting en schar, 7 m. plat-- visch, 45 m. poon, totaal 322 m.. benevens 130 stuks stijve kabeljauw. MARKTBERICHT IJMUIDEN. Versche visch.) IJmuiden, 8 Februari 1939 (A.N.P.). Tarbot 9466 ct. per K.G. Tong 7456 et. per K.G. Heilbot 8862 ct. per K.G. Griet f 35—15 per 50 K.G. Groote schol f 8—6.10 per 50 K.G. Middel schol f 9.408.60 per 50 K.G. Zetschol f 19.5015.50 per 50 K.G. Kleine schol f 208.50 per 50 K.G. Bot f 7.30—5 per 50 K.G. Schar f 8.60—4.90 per 50 K.G. Tongschar f 3517 per 50 K.G. Poontjes f 7.104.30 per 50 K.G. Groote schelvisch f 1512 per 50 K.G. Middel schelvisch f 169 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 128.10 p. 50 K.G. Kleine schelvisch f 11.506.50 per 50 K.G. Groote gul f 6.80—4.30 per 50 K.G. Kleine gul f 7.203.70 per 50 K.G. Wijting f 4.40—3 per 50 K.G. Makreel f 64.50 per 50 K.G. Versche haring f 6.50 per 50 K.G. Kabeljauw f 258.50 per 125 K.G. Vleet f 2,60—1 per stuk. Leng f 1.10—0.40 per stuk. Koolvisch f 0.400.05 per stuk. Rog f 1812,50 per koop. BESOMMINGEN. Manden TRAWLERS; 550 Limburgia IJM 54 f 2730 560 215 Knikker IJM 4 f 2200 140 f 1850 225 f 2220 900 Prinses Beatrix IJM 117 f 2940 205 Martha IJM. 165 f 1790 590 Rotterdam IJM 112 f 2330 130 Reiger IJM 106 f 1520 1250 f 3700 Loggers- LJ 201 f 690, KW 159 f 2030, KW 45 f 640, KW 46 f 560, KW 52 f 480. Verwachting geldig van hedenavond tot mor, genavond ongeveer 19 uur: Voor de kïiststrook: Nevelig tot zwa?* bewolkt, geen regen van beteekenis, zeij de temperatuur, meest matige ZuidweT telijke tot Zuidelijken wind. Voor hel binnenland-. Mistig of neveli» tot gedeeltelijk bewolkt, geen regen van beteekenis, iets zachter des nachts over dag zelfde temperatuur. Zwakke tot ma* tigen Zuidwestelijken tot Zuidelijken wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 42 p Laagste hedennacht 36 p' Hoogste heden 42 p' BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 770 mil Stilstand. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 86 IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN Donderdag v.m. 6.39 uur; n.m. 6.59 uur Vrijdag v.m. 7.26 uur; n.m. 7.47 uur' Zaterdag v.m. 8.12 uur; n.m. 3.42 uur HET VIERDE TIENTAL VAN D.C.IJ KAMPIOEN. Het vierde tiental van D.C.IJ. heeft met 155 van „Denk en Zet" te Wijk aan Zee ge. wonnen en behaalde daardoor het kampioen, schap derde klasse N.D.B. EEN STOPNAALD ontbreekt op alle auto's: de naald van den snelheidsmeter ver dat uw rem weg verviervoudigt als uw snelheid verdubbelt I U kunt pas goed autorijden, als u erkent: STOPPEN IS MOEILIJKER DAN RIJDEN1 SANTPOORT Het Utrechtschc Centraal Station, zooals het aan het einde van 1939 zal verrijzen. (Nadere bijzonderheden vindt men op pag. 1.) ERNSTIGE AANRIJDING. Gisteren had op den hoek Terrasweg—Kerk- weg ter hoogte van drukkerij Cornegge een aanrijding van een fietsrijder plaats door een auto. Deze auto kwam den Kerkweg afrijden uit de richting van de Voorplaats en trok nog een tweede auto, die defect was, voort. Bij den Terrasweg gekomen, wilde de bestuur der dezen weg inrijden. Hij nam daarbij ver moedelijk den bocht te kort het ingestelde politie-onderzoek zal dit nog nader moeten uitwijzen en dit had minder prettige ge volgen voor den 79-jarigen wielrijder Smit, die juist den Terrasweg kwam afrijden. Toen deze zag dat hij niet meer uit den weg kon komen, trachtte hij nog door van de fiets te springen het veege lijf te bergen, doch het baatte hem niet. Hij kreeg van de achterste auto een duw en kwam toen in onzachte aanraking met de straatsteenen, waarop hij met een bloedende hoofdwonde bleef liggen. Dr. De Groot Sr. en een lid van E.H.B.O. verleenden geneeskundige hulp. Eerstgenoem de oordeelde overbrenging per ziekenauto naar St. Joannes de Deo noodzakelijk. Naar we vernamen, was zijn toestand redelijk wel. CAUSERIE OVER OUD-SANTPOORT. Onder auspiciën van de stichting „Vrienden van Oud-Santpoort" hield gisteravond in het Vereenigingsgebouw der Ned. Herv. Gemeente een drietal heeren. t.w. dr. Meindert de Groot, Joh. Th. N. van Beem en J. S. Visser, cause rieën over oud-Santpoort. Dr. De Groot heette allen hartelijk welkom en zeide dat het in de bedoeling van de Stichting lag elk jaar een avond voor het puibliek te geven. De Stichting is op het spoor van iets, dat op wijst, dat de geschiedenis van Santpoort al heel oud is. Elk oogenblik kunnen we voor verrassingen komen te staan. Van Santpoort weten we momenteel be trekkelijk alleen iets van de laatste eeuwen. Er is dus nog veel voor ons te onderzoeken. Na een en ander verteld te hebben over de Batavieren en Romeinen, deelde spr. mede, dat de duinstreek door alle eeuwen heen de plaats is geweest, waar men veilig was voor het hooge water. Dat is dan ook de reden, dat hier tal van nederzettingen werden aange troffen. Santpoort werd hierbij niet vergeten, Onze plaatsgenoot, de heer Visser is er bijv. van overtuigd, dat de heuvelruggen, die vroe ger op „Terras" aanwezig waren, afkomstig zijn van een Saksische legerplaats. Dat er hier in de omgeving ook een Romeinsche legerplaats zou te vinden zijn, gelooft spr. niet direct, maar de kans bestaat. De onderzoekingen in deze richting door de „Vrienden van Santpoort" dateeren van Augustus. Toen kwam een oude inwoner van tpoort vertellen, dat dat aan den Duin- Kruidbergerweg de binnenduinen onge veer 65 jaar geleden over een lengte van 600 Meter waren afgegraven en dat toen steenen met inscripties waren gevonden. Voorts deelde hij mede, dat nog groote steenklompen waren blijven zitten. Hiernaar is het zoeken nu. De stichting is in dezen reeds werkzaam geweest en een groot aantal scherven is ter plaatse reeds gevonden alsmede een aantal dierenbeenderen. Hierna hield de heer Van Beem een causerie over de bleekerijen van voorheen. Spr. zeide, dat onder deze bleekerijen niet verstaan moesten worden, plaatsen waar het lijfgoed met chemische middelen gereinigd werd, zoo als thans in wasscherijen. doch grasvelden, waarop linnen weefsels gebleekt werden. Voor dit bleeken waren zon en wind, alsmede zui ver water noodig en dat was in deze duin streek volop aanwezig. Honderden menschen vonden in deze bleekerijen werk. Men vond ze hier ter plaatse, waar het tegenwoordige „Us Honk",, „Zorgvrij", „Vlugthoven" en Bleekenhove" staan. Nu nog stroomen bij of langs deze plaatsen de beken al zijn ze nu tot modderslooten gedegradeerd. Tenslotte was het woord aan den heer Vis ser, die aan de hand van prachtig gekleurde lantaarnplaatjes vervaardigd door den heer Meijer tal van fraaie Santpoortsche plekjes liet zien.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 8