IJmuider Courant Woensdag begint nieuw offensief tegen de wilde bussen. DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen REX THEATER Muziek. Verkeer in de kou. Gewijzigd artikel 2 R.A.P.-1939 M Cooische gaat met bussen rijden. Goederenwagons voor trekkers beschikbaar. m,„ Louron» CCer. M-.uch.ppO „o, Courao' Ui:g««° 4l«ein' pnikkerij N.V Groo,. Bout.lra.t 93, flaarl..h T.L 10724. Bare.. Umuider co...pl' k.pp®®61"'3®11 ^2' T.lef..p 5301. Pos!gir» 310791. Alle Adror«flti» opgegeveo voor dit bl.d, worde, kosteloos „pgenomeo ut de JrenpePter Cour»-- Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 14 FEBRUARI 1939 Abonnementen per week f 0.12'/a« per maand f0.52'/2, per 3 maanden f I»55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiëm 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f 0.10. een film vol actie en spanning met Victor McLaglen l Adv. ingez. Med.f In één week tijds heb ik een heele reeks concerten gehoord. Zooveel, alsof ik een mu ziekcriticus was. Daar mis ik de deskundige bevoegdheden evenwel ten eenenmale voor en u behoeft dan ook geen pogingen in die rich ting van mij te duchten. Maar ik deed toch velerlei indrukken op buiten het gebied der technische critiek, waarvan het een en ander uit de pen moet vloeien. Ik deed ze op in Haarlem, Amsterdam en Den Haag, bij het Concertgebouw Orkest, het Residentie Orkest en de H. O. V., plus een paar bands die het nabroodje in een restaurant begeleidden en tenslotte.... bij den muzikalen clown Grock. in Carré. Ja. En nu de leiders. Beginnend bij Bruno Walter met het Amsterdamsche orkest, via Frits Schuurman met het Haagsche, den trastdirigent Van Epenhuysen met het Haar- Femsche en nog eens Bruno Walter eindigde ik tenslotte bij Grock, die geen orkest heeft. Alleen maar een keurigen medewerker, die juist door de onberispelijkheid van zijn rok en zijn prachtig gecoiffeerd hoofd voortdurend de aandacht vestigt op Grock's kleermaker en kapper. Hun werkstukken kent u allen, al is het maar van de foto's. De leiders der bands ken ik niet bij name. Dat is natuurlijk mijn fout. Muzikaal leken zij mij overigens het minst belangrijk en dit gold vooral één hun ner, die in het late avonduur eenige pianis tische aanvallen op de classici der Muze on dernam. Zij waren afwezig en dus weerloos. Maar hij had dat niet moeten doen. Uit sociaal oogpunt beschouwd is zoo'n afwisselende excursie door het vaderlahdsche muziekleven al leerrijk. De deftigheid van het Haarlemsche Bachconcert blijkt het nog af te leggen tegen die van het Haagsche Mengel berg-concert, dat zoo heet al leidt Bruno Wal ter het. Maar ons avondtoiletten-publiek be waart een eerbiedige stilte. Het Haagsche kucht, niest, hoest en kraakt met stoelen. Het enthousiasme blijft in beide gevallen bin nen zekere perken. Bij Diligentia daarentegen is het tot juichen in staat, ofschoon dit audi torium toch ook nog héél goed, nietwaar, en héél Haagsch is. Maar Frits Schuurman wist het mee te sleepen in de spanning en stuwing van Ravel's Boléro, zelfs in een zoo moeilijk werk als Iberia van Debussy, zoodat ik begreep dat hij zijn nieuwe publiek al veroverd heeft. Bij de H. O. V. is de situatie thans een bijzondere. Nog is de dirigentenkamp, de strijd om het leiderschap, gaande. Ons heele trouwe concertpubliek leeft in de spanning mee. En men ziet het in samenstelling ver anderen door de aanwezigheid van familie leden en vrienden der gastdirigenten, door de komst van beroepsmusici en critici van elders, door de presentie der adviseurs van het be stuur, dat over een maand tot zijn moeilijke beslissing zal moeten komen. Grock's publiek wordt gekenmerkt door zijn onbegrensde veelzijdigheid en zijn omvang. Het is het talrijkste niet alleen, maar ook het meest uiteenloopende. Soms juicht het in massa, soms lacht één procent. Dan weer een kwart, dan weer de helft. Er zijn er bij die één procents-momenten, die tot het hoogste behooren. Zoo gaat het altijd in deze wereld. Maar zijn sociale kanten en gedragingen des publieks de belangrijkste indrukken? Neen. Voor mij zelf zeker niet. Ik heb veel van de Muze genoten, heel veel, en de week besloten in dankbare stemming ook jegens haar dienaren. Eén hunner heb ik onlangs eens hooren betoogen dat niemand moet ver wachten een stuk, dat hij voor het eerst hoort, te kunnen verwerken. Dat de beroepsmusicus dat ook niet kan. Dat men zich niet moet geneeren niet dadelijk zijn oordeel te kunnen geven en al blij moet zijn als zoo'n eerste auditie de gewaarwording geeft: het boeit mij Ik weet niet waarom, maar ik hoor er iets in dat mij vasthoudt. Want dat is 't begin van een nieuwe ontdekking die veel vreugde zal brengen. Nu, dat is naar mijn ervaring waar. Heele- maal waar. Zoo heb ik het ook vaak onder vonden en deze week opnieuw, die bij her haald aanhooren nieuwe openbaring bracht. Veel menschen aanvaarden dat niet en mee- nen dat zij in muzikaal gevoel en begrip tekort schieten, als enkele bijgewoonde con- J certen hen niet in de muziek doen door dringen en zij met verbazing in het program ma lezen over den melodischen rijkdom van een componist, wiens melodieën hen gansche- lijk schijnen te ontgaan. Als zij volhielden en opnieuw kwamen en weer opnieuw zou zich dat alles gaan openbaren. De Muze is hoog gezeten en vergt toewijding! Maar zij beloont dan ook. Vraag het den geestdriftigen dilettant, wiens grootste vreugde „de ontdekkingen" zijn. En vraag het bijvoorbeeld aan de zangeressen van het Aerdenhoutsch Vrouwenkoor, meeren- deels ongeschoold, maar die toch onder lei ding van Felix de Nobel het in een zoo moei lijk werk als Debussy's Nocturne Sirènes tot (Tengevolge van de heftige kou in December is het aantal doode- lijke verkeersongevallen in die maand ver beneden het normale gebleven). De statistiek per maand der ongevallen, Die offers brengen aan het snelverkeer, Verwekt veel zorg in nuchtere getallen, In plaats van minder wordt het steeds maar meer. Niet slechts bij ons, men heeft in alle landen, Het met dit droeve vraagstuk aan den stok, Maar elders rust het niet in onze handen En 't hemd is eenmaal nader dan de rok. De auto's gaan nog altijd sneller loopen, De menschen krijgen altijd nog meer haast, Steeds meerdren moeten 't men den dood bekoopen. Dat 's een gevolg, dat nauwelijks verbaast. Hoe moet men zich daartegen nu verweren, Dat is een groot en moeilijk tijdsprobleem, En uiteraard zoekt men voor 't snel- verkeeren, Naar een steeds beter veiligheidssysteem. Voorloopig lijkt het niet zooveel te baten, En wordt het aantal eens een keer beperkt. Dan blijken wij de eer te moeten laten, Aan de natuur, die remmend op ons werkt. Wij hebben in December mogen vragen: Wat doen we nu zoo eensklaps in de kou, Het kan verkeeren, dachten w' in die dagen, Niet denkend, hoe het wel verkeeren zou. December bracht door koude minder dooden. En hierop past in volheid des gemoeds, De dank, dat het bewijs ons is geboden: De kilste wind zelfs blaast ons wel iets goeds. P. GASUS. zoo groote hoogte hebben weten te brengen, dat zij bij herhaling met het Amsterdamsche orkest hebben mogen medewerken onder een stemmige lof der critiek. Denk verder ik ga even buiten mijn excursie van deze week aan andere koren die onder de leiding van een beroepsmusicus zooveel vreugde aan hun muziek zijn gaan beleven. Allemaal ontdek kers in het tooverland der Muze. En aan het slot was daar Grock. Ook hem moet ik weer zien en hooren. Ik zal hem nooit kunnen vergeten. R. P. Wat gebeurde er op Minorca? Toelichting van Chamberlain. In antwoord op het aantal vragen heeft Chamberlain in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Britsche regeering op verzoek van plaatselijke autoriteiten van Palma op zich heeft genomen een hoofdambtenaar naar Mi norca over te brengen ten einde er te kunnen onderhandelen over een vreedzame overgave van Minorca. De Britsche regeering was er tevoren van in kennis gesteld, dat tenzij zij onderhan delingen mogelijk kon maken door verkeers middelen ter beschikking te stellen een aan val op Minorca zou worden ondernomen. Aangezien het gevoelen bestond, dat on- noodig bloedvergieten moest worden voor komen (applaus) werd het oorlogsschip „De vonshire" beschikbaar gesteld. Chamberlain zeide voorts dat de Britsche regeering noch met de Spaansche regeering, nog met de autoriteiten van Burgos overleg heeft gepleegd, hoewel, naar verluidt, de plaatselijke autoriteiten van Palma in contact zijn geweest met Franco. De Fransche regeering was volledig op de hoogte gehouden van het optreden der Brit sche regeering. Het Britsche oorlogsschip heeft zich naar Minorca begeven en het ver luidt, dat het eiland thans is overgegeven. De Britsche regeering heeft geen aandeel gehad in de onderhandelingen en draagt er geen verantwoordelijkheid voor. De „Devon shire" heeft de verantwoordelijkheid gehad 450 vluchtelingen aan boord te nemen, daar de mogelijkheid voor vergeldingsmaatregelen bestond. In samenwerking met de Fransche autoriteiten zijn deze menschen te Marseille ontscheept. Op een verdere vraag deed de minister-pre sident voorlezing van een telegram van het Britsche consulaat te Palma, waarin werd verklaard, dat de oudste rechtsche officier, die aldaar het bevel voert, den consul heeft ge machtigd zijn naam te noemen bij de ver klaring, dat het bombardement van Mahon' tijdens het bezoek van de „Devonshire" een overtreding der bevelen was geweest en ten zeerste werd betreurd. De Ohio is weer eens buiten de oevers getreden. In de stad Huntington stond alles onder water. Tramdienst wordt in October a.s. opgeheven. De Gooische Tramweg Maatschappij hoopt in de eerste helft van October te kunnen beginnen met de exploitatie van een net van buslijnen, die de bestaande tramdiensten moeten vervangen. De maximale snelheid der bussen zal 70 tot 75 kilometer bedragen: de veiligheid der reizigers en een nauwkeurige uitvoering van het dienst rooster laten geen grootere snelheid toe. Inkrimping van personeel. Een nadeelig gevolg van de reorganisatie is, dat het personeel zal moeten worden ingekrom pen. Zoo zal de dienst van weg en werken, die voor het onderhoud der baan zorgt, geheel ver vallen, al zal worden nagegaan, of niet sommige arbeiders van dezen dienst als chauffeur te werk gesteld kunnen worden. Verder is het ook een vraagstuk of men de conducteurs onmiddellijk door conductrices zal vervangen. Intusschen wordt met de regeering onderhandeld over de mogelijkheid, het overbodig geworden personeel door wachtgeld of pensioen schadeloos te stellen. Zeer binnenkort zullen de noodige bussen, tus- schen de 20 en 30, besteld worden. Het oude trammateriaal zal waarschijnlijk door de Nederlandsche spoorwegen op andere lijnen gebruikt worden. AANDAG is uitgegevenStaats- blad no. 560. Besluit van 13 Februari 1939, tot. intrekking van het Reglement Autovervoer Per sonen en vaststelling van een Regle ment Autovervoer Personen 1939 („Re glement Autovervoer Personen 1939" of ,Jt.A.P. 1939"). (Datum van inwerkingtreding 15 Fe bruari 1939). In aansluiting hieraan kunnen wij het vol gende mededeelen: In dit reglement is thans onder artikel 2 en voorts ook in andere artikelen opgeno men den nieuwen tekst, zooals deze is vastge steld in het Zondag j.l. in werking getreden noodwetje betreffende de autobussen. Zooals men weet is daarbij de omschrijving in paragraaf 47 der wet van 29 November 1935 tot verlaging van de openbare uitgaven, „het herhaaldelijk vervoeren of doen vervoeren van personen tegen betaling" gewijzigd in: „het exploiteeren". Het nieuwe artikel 2 zal voortaan luiden: „Een vergunning wordt vereischt voor a. het exploiteeren van autobussen in de uitoefening van een autobus dienst; b. het exploiteeren van autobussen tot het uitvoeren van toerwagenritten; c. het exploiteeren van taxi's; d. het exploiteeren van huurauto's." Verder is het reglement nu doorloopend ge nummerd, zoodat ook de bestaande nummers 4 bis en 11 bis in de nieuwe nummering zijn opgenomen. De woorden van het eerste lid van het be staande artikel 2: „onverschillig of het ver voer al dan niet ten deele in het buitenland plaats vindt" zijn thans overgebracht naar het tweede lid van artikel 1, hetwelk luidt: „Dit besluit is van toepassing op het exploiteeren van motorrijtuigen tot vervoer van personen over de wegen, onverschillig of het vervoer al dan niet ten deele ïn het buitenland wordt bewerkstelligd". Voorts is aan artikel 1 een derde lid toegevoegd, waarin uitdrukkelijk wordt bepaald, dat voor de toepassing van het reglement onder exploiteeren van een motorrijtuig tot vervoer van per Ruim driehonderd man arbeidden koortsachtig toen acht Amerikaansche brandweerlieden onder een instortend huis, dat in brand stond, werden bedolven sonen niet begrepen is het verhuren van personenauto's zonder chauffeur. Het nieuwe reglement treedt in wer king met ingang van 15 Februari. Hierdoor komt nu de strijd tusschen de overheid en de wilde bussen in een geheel nieuwe fase. Nu zal het voor de wilde bussen, naar de overheid meent, onmogelijk geworden zijn zich te handhaven. Nieuwe plannen van de Spoorwegen Het klinkt wel heel erg ongeloofwaardig, aldus schrijft „Het Volk", wanneer we mede deelen, dat er thans reeds, nu de dagen nog kort en de avonden lang zijn, al plannen ge smeed worden voor een genoeglijke zomer- vacantie. En toch is dat zoo. De Nederlandsche Spoorwegen zijn namelijk op het denkbeeld gekomen, het de trekkende jeugd gemakke lijk te maken. Dit jaar voor het eerst zullen zij de kampeerders en de liefhebbers van het zwerven door een mooie natuur de gelegen heid bieden om op een gemakkelijke en voor- deelige manier alle streken van ons land te bezoeken en daar zoo lang te blijven als zij zelf verkiezen. Het plan bestaat namelijk om aan jeugd groepen eenige goederenwagens beschikbaar te stellen tegen een vooraf overeen te komen prijs. In deze goederenwagens wordt stroo gelegd, zoodat men slaapsteden kan inrich- tn. Ook op andere wijze zullen deze wagens zoodanig worden ingericht, dat het verblijf erin voor de jongelui heel prettig wordt. De wagons worden namelijk gezellig aangekleed en zoo kunnen zij daarin naar alle oorden van Nederland trekken. Bovendien wordt nog een wagen aangekoppeld, waarin de bagage wordt vervoerd, waarin de rijwielen worden meege nomen en waarin gelegenheid bestaat het eigen potje te koken. De bedoeling is, dat vooraf met de Spoor wegen door een groep trekkers een plan wordt opgemaakt. In den nacht worden de jongens of meisjes dan naar de plaats van bestem ming gereden. De wagens worden op een dood spoor geplaatst en in plaats dat zij nu hun tenten moeten opslaan, dienen de wagens hun tot verblijfplaats. Het is dus niet de bedoe ling, dat den heelen dag gereisd wordt. Inte gendeel. Er wordt des avonds of des nachts getrokken om gedurende den dag volop van de natuur te kunnen genieten. Wel kan men zijn tenten meenemen, doch in veel gevallen, zal men die zelfs niet noodig hebben. Zoo denkt men nu reeds aan tochten door Gelder land, door Overijsel, naar de Friesche meren, door Limburg, enz. Men kan er dan zoo lang over doen als men wil. Een tocht wordt in gezamenlijk overleg uit gewerkt. Men moet er namelijk rekening mee houden, dat op mooie kleine stationnetjes in een fraaie omgeving doode spoortjes zijn, waarop de wagens geplaatst kunnen worden. Ook moet het bereiken van die wagens niet te veel bezwaren opleveren voor de kampeerders en voor het spoorwegpersoneel. De Spoorwegen zullen in elke goederen wagen acht slaapplaatsen inrichten. De gelei ders krijgen vrij vervoer, aangezien men het wenschelijk acht, dat de jongens of meisjes onder goed toezicht reizen. Het aantal perso nen, dat tegelijk aan zoo'n spoor-trektocht kan deelnemen is op het oogenblik nog niet aan een limiet gebonden, al is het duidelijk, dat de reizen voor groepen tot ongeveer veer tig personen aardiger is, dan wanneer dit aan tal sterk overschreden wordt. Als bijzondere attractie zijn de Spoorwegen voorts voornemens om in de avonduren zulke trekkerstreintjes te vervoeren van het eene stationnetje naar het andere met zoogenaam de rangeerlocomotiefjes. Zij zijn zich bewust, dat daarmede, wanneer dus door den stillen avond gereden wordt met een matig gangetje, de romantiek, waarvoor de jeugd gelukkig nog zeer gevoelig is, gediend wordt. ZAL ZWITSERLAND FRANCO ERKENNEN? De erkenning van de regeering van Franco door de Zwitsersche republiek wordt in poli tieke kringen te Bern binnenkort verwacht. De socialistische partij verzet zich krachtig tegen dit voornemen en heeft den voorzitter van de commissie voor buitenlandsche zaken van het parlement verzocht deze commissie in spoedzitting bijeen te roepen, alvorens de federale raad een definitieve beslissing heeft genomen. ANTI ITALIAANSCHE PERSCAMPAGNE IN TURKIJE. De Italiaansche ambassadeur te Ankara heeft, naar verluidt, geprotesteerd tegen de anti-Italiaansche campagne in de Turksche pers, welke een gevolg was van de publicatie in de Italiaansche pers van een kaart, waarop Turksche gebieden door Italië werden opge- eischt. De campagne in de Turksche pers wordt inmiddels voortgezet. DAMMEN. PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De partij tusschen Raman en Rustenburg voor het persoonlijk kampioenschap van Nederland, die Maandag te Amsterdam gespeeld werd, ein digde in remise. HOCKEY. HET AANSTAAND INTERNATIONALE SEIZOEN. Voor de training 24 spelers aangewezen. Woensdag 22 Februari zal een begin worden gemaakt met de training der hockeyspelers, die in aanmerking voor een der in dit seizoen te spelen interlandwedstrijden komen. lederen Woensdag zal men in het Olympisch stadion te Amsterdam bijeenkomen; deze gezamenlijke training zal verder het geheele seizoen worden voortgezet. Zaterdag 25 Februari wordt een proefwed- strijd gespeeld tusschen twee elftallen, samen te stellen uit de spelers, die voor de training zijn uitgenoodigd. Daarna zal het Nederlandsch elf tal, dat op Zondag 12 Maart tegen België uit komt, worden gevormd. Er zijn 24 spelers voor deze training uitge noodigd, n.l. Koelensmidt (Amsterdam), Dal- meyer (B. M. H. C.), doelverdedigers; De Waal (Amsterdam), O vering (Amsterdam), Mendes de Leon (Hilversum), P. Nefkens (Venlo) en Postma (Zutfen), achterspelers; H. de Looper (Hilversum), Van der Veen (Amsterdam) Ankerman (H. D. M.), Van Beek (H. D. M.), Meurer (Hilversum), H. Nefkens (Venlo) en Smit (T. O. G. O.), middenspelers; Roodenburgh (Amsterdam), Van Brunschot (H. T. C. C.), Hagemeyer (Union), Heybroek (Amsterdam), Steinz (B. H. V.), Schnitger (P. W.), Caviet (Gooi), Van den Doll (H. D. M.), Esser (T. O. G. O.) en Berkhout (H. H. IJ. C.), voorspelers. BOKSEN. VAN KLAVEREN WINT VAN PADDY ROCHE Voor het eerst na het verlies van zijn titel is Van Klaveren Maandagavond te Rotterdam weer in den ring getreden. Zijn tegenstander was de lersche kampioen Paddy Roche. Het gevecht, dat in de Doelenzaal plaats had, ging over tien ronden van drie minuten. Van Klaveren werd tot winnaar op punten verklaard. Alle bladen. SKI-SPORT. DE F. L S.-WERELDK AM PIOENSCHAPPEN. Finland wereldkampioen op de 4x10 K.M. estafette. Uit Zakopane: Maandag zijn de wereldkam pioenschappen der F. I. S. voortgezet met de vier maal tien K.M. estafette, welk nummer door Finland met de looopers Pauli Pitkaenen, Clavi Alakulppi, Eino Olkinkora en Klaes Karp- pinen in den tijd van 2 uur 8 min. 35 sec., na feilen strijd met Zweden, werd gewonnen. De uitslag luidt: 1. Finland, 2 uur 8 min. 35 sec.; 2. Zweden, 2 upur 9 min. 43 sec.; 3. Italië, 2 uur 13 min. 38 sec.; 4. Noorwegen, 2 uur 13 min. 55 sec.; 5. Zwitserland, 2 uur 15 min. 43 sec.; 6. Duitsch- land, 2 uur 16 min. 33 sec.; 7. Frankrijk, 2 uur 18 min. 4 sec.; 8. Polen, 2 uur 19 min. 43 sec.ï 9. Joegoslavië,. 2 uur 22 min. 49 sec.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1