De woningmarkt in onze gemeente. Anti-Saneerders vergaderen in „Odeon". Feestvergadering van den p._K. Vrouwenbond. <7nnrtaffavond hield de afdeeling van den okvSennbond haar jaarlijksche feest- (tJering in de Witte Bioscoop. De zaal hnnd een feestelijk aanzien en het Haarlemsen MuzieSsemble onder leiding van Jan Nib- hirine bracht er al spoedig de stemming m. ne Dresidente opende de vergadering op He cebruikelijke ivijze en heette de genoodig- 2L rien geestelijken adviseur pastoor J. C. Moei en de leden hartelijk welkom. Zij Aiior nif Hof vl o Ximst zoo buitengewoon groot was. Het ledental was ook dit jaar weer toegenomen en cd le onderaf deelingen verkeeren in grooten MrJi Vooral de naaikrans, welke het geheele lam- «ratis naait en breidt voor arme gezin- oen heeft dit jaar veel werk verricht en zij Honkt de werksters en milde geefsters voor Hit sociaal voelend werk. Ook was een nieuwe nnderafdeeling toegevoegd n.l. de hulp aan He Militairen, waarvoor zeer vele dames zich Seschikbaar hebben gesteld. Ook werd her dacht het overleden lid mevr. Webbe, die niet alleen een trouw lid was geweest maar ook eèn werkzaam aandeel had gehad aan den naaikrans. Verder werden nog in het kort besproken de excursies welke dit jaar hebben plaats »ehad. De voorzitster dankte allen die iele en mooie cadeaux hebben geschonken voor dezen feestavond. Hierna was het woord aan de K.K. Tooneelvereeniging „Arti et Amï- citiae" te Amsterdam, die ten tooneele bracht Polly Perkins", spel van list en liefde in 3 bedrijven onder leiding van Am. Vloeïmans. Tusschen het eerste en het tweede bedrijf bood de firma Maggi een kopje soep aan, wat dankbaar werd aangenomen. Tijdens de pauze had de groote verloting plaats tot dekking van de onkosten. Met een gezellig bal werd deze feestavond besloten. NED. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. De heer Ko Zweeres vertelt over vogels. In het gebouw der Vrijz. Hervormden hield de heer Ko Zweeres, journalist, voor de af- deeling Velsen der Ned. Vereeniging van Huis vrouwen een lezing over het leven der vogels In Kennemerland. De presidente, mevr. A. Groosmuller—Voet, heette allen hartelijk welkom en leidde den heer Zweeres in bij de dames en ook de aan- wezige heeren. De heer Zweeres ving zijn lezing aan met erop te wijzen, dat de vogelwereld en het na tuurschoon van Kennemerland de laatste 50 jaar zeer in 'het gedrang zijn geraakt door de zich steeds meer uitbreidende steden en ver der voortschrijdende civilisatie. Slechts op de Waddeneilanden vindt de na tuurliefhebber nog een afspiegeling van het geen vroeger ook in Kennemerland als natuur schoon te zien is geweest. Om belangstelling voor wat er nog over is op te wekken heeft spr. zich gedrongen gevoeld deze lezing te houden. De stichting „Het N.H. Landschap" ijvert voor het behoud van het natuurschoon in Kennemerland en spr. pleitte voor een groo- tere belangstelling voor deze en ook andere instellingen, die op het gebied van het ver dedigen van het Nederlandsche natuurschoon werkzaam zijn en zulk een prachtig werk ver richten. Daarna wijdde de heer Zweeres enkele woorden aan de grenzen van Kennemerland en wat we daaronder verstaan moeten alsmede over het onstaan van de lage landen langs de Noordzee. Aan de hand van een prachtige collectie diapositieven en met behulp van een zeer scherpe projectielantaarn vertelde spr. over de vogelwereld om ons heen en -illustreerde zijn vogelpraatje met tal van aardige en in teressante bijzonderheden van de gevederde families. Lijsters, meezen, eenden, spechten, meer koeten en waterhoentjes zoowel als fazanten en nachtegalen passeerden de revue en van hun eigenaardigheden en hun leefwijze wist de heer Zweeres uit eigen ervaring dingen te vertellen, die zijn gehoor ongetwijfeld boei den. Achtereenvolgens behandelde spr. de vogels van het beukenbosch, de weide en de duinen. Ongetwijfeld heeft hij de belangstellenden in de fauna van het duin „wegwijs" gemaakt; daarbij kwam zijn grondige plaatselijke ken nis van duin en strand hem goed van pas. On verdeelde bewondering had men voor de meerendeels eigengemaakte foto's van „na tuurmonumenten", die onze plaatsgenoot in deze omgeving had weten vast te leggen. De heer Zweeres heeft zeer zeker met zijn lezing meer belangstelling gewekt voor het geen er in het duinterrein op het strand en in de bosschen te zien is voor dengene, die zijn of haar oogen den kost wil geven. Mevr. Groosmuller heeft namens alle aan wezigen den heer Zweeres voor zijn zeer inte ressante verhandeling welverdiende hulde en dank gebracht. „BELSAZAR'S FEEST". In het vergaderlokaal Willemsbeekweg 38 wordt hedenavond een winterlezing gehou den. Als spreker treedt op de heer J. H. J. Fijnvandraat uit Amersfoort met het onder werp „Belsazar's feest". NEDERL. CHRISTEN VROUWENBOND. Voor de afdeeling IJmuiden van den Ned. Christen Vrouwenbond zal de heer Straathof uit Amsterdam Woensdagavond in het Her vormd Verenigingsgebouw, Kalverstraat een lezing houden over zijn werk in de Jordaan en de oude binnenstad van Amsterdam. haar voldoening over uit, dat de Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen alhier binnen 75 stoom- en motorschepen, waarvan 63 sche pen voor Amsterdam bestemd waren, 7 voor IJmuiden, 2 voor Wormerveer, 1 voor Beverwijk, 1 voor Spaarndam en 1 voor Koog a. d. Zaan. IJzerverscheping. Het van Amsterdam komende Nederlandsche stoomschip Nereus heeft in de buitenhaven van het Hoogovenbedrijf een lading ijzer ingenomen en vertrok daarmede naar Halmstad. Passagiers ingescheept. Van Hamburg komend heeft het Duitsche mo torschip Cordillera in de Buitenhaven een aan tal passagiers ingescheept voor West-Indië en vertrok via Antwerpen derwaarts. Om te dokken Het Grieksche tankstoomschip Vassos kwam in ballast van Riga en het Engelsche tankstoom schip Tahchee van Havre hier binnen om in Am sterdam te dokken. Eerstgenoemd stoomschip had in de Oostzee aan den grond gezeten. Aanvoer oud ijzer Het Nederlandsche motorschip Meeuw is hier van Newport aangekomen om in de binnenhaven van het Hoogovenbedrijf een lading oud ijzer te lossen. Draad in de schroef Bij het vertrek van Koog a. d. Zaan kreeg het naar Dover bestemde Nederlandsche motorschip Veenenburgh een staaldraad in de schroef, welke door een duiker verwijderd moest worden. Daarna kon het schip de reis naar de bestemming voortzetten en passeerde het gisternacht de sluis alhier. Aanvoer cellulose Met het Zweedsche stoomschip Venersborg is van Söderhamn een lading cellulose bij de pa pierfabriek aangebracht. Na deze gelost te heb ben ging het stoomschip naar Amsterdam verder om de overige lading te ontschepen. Vlootvermindering Het stoomschip Oranje Nassau van de K. N. S. M., dat na zijn laatste binnenkomst op 4 dezer niet meer voor deze reederij zal uitvaren omdat het naar Griekenland is verkocht, blijkt in eigen dom van- de Hellenic Lines Ltd te Piraeus te zijn overgegaan. Het schip wordt nu te Amsterdam overgenomen en gedokt en zal dan onder Griek sche vlag vertrekken. De nieuwe naam is nog niet bekend. Reparaties uitgevoerd. Na de lading erts bij de Hoogovens te hebben gelost is het Italiaansch stoomschip Auctoritas naar Amsterdam vertrokken om verschillende reparaties uit te voeren. Nadat men daarmede gereed gekomen was is het stoomschip naar hier teruggekeerd en voorloopig in de Binnenhaven vastgemaakt in afwachting van beter weer. Loonovereenkomst verworpen. Van de Faroer wordt gemeld, dat de tusschen de reeders en zeelieden met medewerking van een bemiddelaar ontworpen loonregeling door de visschers verworpen is met een meerderheid van tachtig procent der uitgebrachte stemmen. Ertsaanvoer. Het Fransche stoomschip Astree is van Caen aangekomen met een lading erts voor de Hoog ovens. Om te dokken. In ballast passeerde het Nederlandsche stoom schip Stad Maassluis van Vlaardingen naar Am sterdam om aldaar in één der droogdokken te worden opgenomen. Groote Duitsche trawler. De door de Cranzer Fischdampfer A. G. te Cranz a. d. Elbe bij de Stulckenwerf te Ham burg bestelde stoomtrawler Fock Hubert heeft met goed gevolg een proeftocht gemaakt en is door de reederij overgenomen. Dit schip meet niet minder dan 500 bruto register ton. AANGEKOMEN 10 Februari: Steinbek s.s. West Afrika Waterweg m.s. Delfzijl 11 Februari: Sumatra m.s, Danzig Meeuw m.s. Newport Chevychase s.s. Gdynia Tarakan m.s. Ned. Indië Fivel m.s. Swansea Bougainville s.s. West Afrika Pia s.s. Londen 12 Februari: Vassos s.s. Riga Boschfontein m.s. Hamburg Llanfair s.s. Galveston Venersborg s.s. Söderhamn Roxby s.s. Port Redon Tahchee, s.s. Havre Kaunas s.s. Antwerpen Gambian m.s. West Afrika Pygmalion m.s. Midd. Zee Remark m.s. Danzig Colombia m.s. West Indië Vliestroom s.. Huil Merel s.s. Londen Cordillera m.s. Hamburg Varand m.s. Curacao Socrates m.s. Hamburg 12 Februari: Stad Maassluis s.s. Vlaardingen Bollsta s.s. Oslo Astrée s.s. Caen 13 Februari: Borthwick s.s. Leith Rijnstroom m.s. Plymouth Tamworth s.s. Sunderland Theano s.s. Fowey British Prestige m.s. Abadan Peisander s.s. Ned. Indië Stella s.s. Hamburg VERTROKKEN 10 Februari: Tynningo s.s. Stockholm Triton s.s. Rotterdam Loanda m.s. Antwerpen Vega s.s. Antwerpen Boskoop s.s. Chili Ek, s.s. Oslo Taygetos s.s. New Castle Jaba m.s. Hamburg 11 Februari: Hafnia s.. Immingham Nereus 's.s. Halmstad Oise m.s. Parijs Ransdorp m.s. Stockholm Euterpe s.s. Bordeaux Gateshead s.s. New Castle Astarte s.s. Bremen Casanare s.s. Jamaica Aurora s.s. Hamburg Coen m.s. Skiën Luneburg s.s. Hamburg Ajax s.s. Odense Ceres s.s. Hamburg Hebe s.s. Gdynia IJstroom m.s. Leith Pitea s.s. Koningsbergen Hontestroom s.s. Londen Vechtstroom s.s. Hulle Amstelstroom m.s. Londen Enid Mary s.s. Goole Tordenskjold s.s. Oslo Ingaro s.s. Stockholm 12 Februari: Veenenburgh m.s. Dover Lettonia s.s. Huil Pia s.s. Lubeck Brasil m.s. Thameshaven Cordillera m.s. West Indië 13 Februari: Wilbo ,m.s. Londen Loop <ler bevolking in Januari. De totale bevolking onzer gemeente, die op 1 Januari j.l. 47468 bedroeg, vermeerderde in den loop der maand met 67, zoodat het zielental op 1 Februari 47535 bedroeg. De bevolking vermeerderde door vestiging met 73 m. en 97 vr., totaal 170 en door ge boorten met 50 m. en 40 vr., totaal 90 of totaal door vestiging en geboorte met 260. De bevolking verminderde door vertrek met 87 m. en 83 vr. totaal 170, door overlijden met 10 m. en 13 vr. totaal 23 of totaal door vertrek en overlijden met 193. De netto ver meerdering was dus 67, De gemeente telde bijna 200 woningen meer dan verleden jaarmaar het aantal leegstaande woningen daalde met 129. Uit den door burgemeester en wet houders opgemaakten staat omtrent de woningmarkt in onze gemeente blijkt, dat het juist is wat wij reeds eenigen tijd geleden mededeelden n.l. dat het aantal leegstaande woningen aanzienlijk minder is dan verleden jaar. Het zou, zoo schreven wij, on geveer 500 bedragen. De op 4, 5, 6, 7 en 9 Januari j.l. ge houden telling van leegstaande wo ningen, verricht over de geheele ge meente, heeft uitgewezen, dat in de iveek der telling 525 woningen leeg stonden. Verleden jaar toas dit aan tal 654, zoodat het met 129 vermin derde. Het aantal gewone woningen bedroeg op 1 Januari 1939: 10763 of 190 meer dan ver leden jaar, het aantal bovenwoningen -was 656 of 1 minder dan verleden jaar, het aantal woningen met nering of bedrijf was 1225 of 2 meer dan verleden jaar. Het totale aantal beschikbare woningen was dus 12644 of 191 meer dan verleden jaar. Het aantal gebouwen, waarin geen woning, was 1502 of 27 meer dan verleden jaar. Het aantal gezinnen was op 1 Januari 1939: 12078 of 324 meer dan verleden jaar, het aan tal dubbele bewoningen was 115 tegen 184 in 1938, het totale aantal bewoonde perceelen was dus 11963 of 393 meer dan verleden jaar. Er zou dus een overschot moeten zijn van 1264411963 681 woningen. Het overschot was echter, volgens de telling 525, zoodat 681525 of 156 woningen voor andere doel einden in gebruik zijn. Uit bovenstaande cijfers blijkt dus, dat het woningoverschot niet alleen verminderde doordat de toeneming van het aantal gezin nen grooter was dan die van het aantal wo ningen, maar ook doordat het aantal dubbele bewoningen met 69 verminderde. Een kleine 70-tal gezinnen is zich dus in den loop van het jaar 1938 de weelde van het bezit van een „eigen" woning gaan veroorlooven. Dit kan niet anders dan een aanwijzing zijn van een lichte verbetering van den economi- schen toestand van een zeker aantal gezin nen want dubbele bewoning moet hoofdzakelijk als een bezuinigingsmaatregel worden be schouwd. Opmerkelijk is, dat het aantal woningen met nering of bedrijf slechts met 2 gestegen is. Zou dit mogen worden toegeschreven aan dege volgen van de Vestigingswet, waardoor het thans niet meer mogelijk is, dat men zonder meer elk woonhuis tot winkelhuis kan in richten? De huren der leegstaande woningen. Van de 525 leegstaande woningen waren 474 gewone en bovenwoningen en 51 woon- en winkelhuizen. Van de leegstaande gewone en bovenwonin gen waren de huurpdijzen als volgt: minder dan f3: 29; van f 3 tot f 4; 45, van f 4 tot f 5: 158; van f 5 tot f6- 64, van f 6 tot f 7: 43. van f 7 tot f 8: 46, van f 8 tot f 10: 50, van f 10 tot f 12: 15, van f 12 tot f 14: 23, boven f 14; 1 (f 20). Van de leegstaande woon- en winkelhuizen was de huurprijs: minder dan f 5: 8, van f 5 tot f 6: 7, van f 6 tot f 8: 7, van f8: 12, van 10: 14, van f 12 tot en met f 15; 3. Geen Icmdhuizen meer te huur. In den staat van 1 Januari 1938 waren onder de leegstaande woningen opgenomen de land huizen Beeckenstein, Waterland, Rooswij k en Kennemergaarde en het Koning Willemshuis. Deze gebouwen zijn thans uit den staat weg gelaten, waaruit men echter niet afleide, dat ze verhuurd zijn. Dit is alleen het geval met Rooswij k dat, zooals men weet aan Van Leers Walsbedrijven is verhuurd. Wie een landhuis wil gaan bewonen, kan er in onze gemeente nog best één vinden. Verleende Hinderwetvergunningen Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat door hen de volgende vergunningen zijn verleend: aan de Vennootschap onder firma J. L. H. Smits en Co., gevestigd te Amsterdam (Che mische fabriek „Velsen" te Velsen) tot het veranderen harer inrichting door het wij-zigen van het maalhuis, waarin o.m. 5 electrofnotoren n.l. 1 van 15, 1 van 10, 2 van 4 en 1 van 1 P.K., in het perceel kadastraal bekend gemeente Velsen, sectie H no. 2976, plaatselijk bekend Kanaalkade no. 41 te Velsen; aan N. Klooster, te IJmuiden, tot het uit breiden van zijn bakkerij, door het bijplaat sen van een kneed- en een klutsmachine, aan- Afgeloopen jaar was voor de vereeniging ongunstig. Afscheiding van Bloembollen cultuur bepleit. HAARLEM, Dinsdag. In gebouw Odeon hield de Vereeniging tot behoud van het bloembollenvak (Anti-Sa neerders) Maandagmiddag haar jaarverga dering. De waarnemend voorzitter, de heer P. C. de Zeeuw, hield een openingsrede. Spr. deelde mede, dat de Koninklijke goed keuring op de statuten was vei-leend en de vereeniging dus officiéél is erkend. Inmiddels is de toestand in het bloembol lenvak en vooral die op het gebied van de saneringsmaatregelen er niet op vooruit ge gaan. Dit wil echter niet zeggen, dat wij onzen strijd tot het eindigen der funeste sanerings maatregelen zouden moeten staken, integen deel, er komen hoe langer hoe meer verschijn selen, die de opvattingen van onze vereeni ging volkomen in het gelijk gaan stellen. Een zeer bedenkelijk verschijnsel bij de voortduring der saneering is het verdwijnen van de kleine kweekers. Zoogenaamd met het doel de kleine bedrijven te steunen, komt de werkelijkheid er op neer. dat het juist deze minder bedeelden zijn, die als gevolg van de saneering den strijd moeten opgeven. De statistiek van de sierteeltcentrale zelf wijst uit, dat het aantal der kleine en kleinere be drijven afneemt en dat der groote en groote- re bedrijven toeneemt, Wel bleef van 1936/37 op 1937/38 het aantal bedrijven van 3-5 H.A. en dat boven 5 H.A. gelijk met resp. 105—101, de gemiddelde grootte in deze klassen kon in dit eene jaar stijgen van 3.68 tot 3.80 H.A. en van 11.02 tot 11.80 H.A. Het aantal bedrijven beneden 1 H.A. nam in dit jaar af van 11.321 tot 10.541. Het totaal aantal bedrijven nam af van 12.180 tot 11.419. Deze cijfers zijn in hooge mate verontrustend! Een bijkomend verschijnsel, waarop wij de aandacht vestigen is de immöreele handel in teeltbewijzen, die in het loopende seizoen tot verschuivingen aanleiding zal moeten geven, die even groot, zoo niet grooter zullen zijn dan in het afgeloopen seizoen. Ziet hier, waartoe de saneering heeft ge leid. In het binnenland een verschuiving, gedreven door een electromotor van Vfe P-K., in het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, sectie M no. 2849, plaatselijk bekend Zeeweg no. 40 te IJmuiden; aan P. Eriks te IJmuiden, tot het uitbreiden van zijn smederij en constructiewerkplaats door het bijplaatsen van een schaafmachine, aangedreven door een electromotor van 5 P.K., in het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, sectie M no. 872. plaatselijk bekend Stationsweg no. 209 te IJmuiden. De Rijkspostspaarbank in Januari, Het tegoed der spaarders steeg met ruim ƒ17000. Gedurende de maand Januari 1939 werd bij de Rijkspostspaarbank alhier ingelegd i" 150.400.55 en terugbetaald f 133.240.65, zoodat f 17159.90 emer werd ingelegd dan terugbetaald. Aan de kantoren IJmuiden, IJmuiden-Oost en Velsen-Noord werd meer ingelegd dan terugbe taald aan de kantoren Santpoort-dorp, Santpoort Station en Velsen was het andersom. Er werd ingelegd resp. terug betaald: Ingelegd f 56213.55 Terug betaald f 35194.76 Meer ingelegd dan terug betaald Kantoor IJmuiden-Oost: Ingelegd Terug betaald Kantoor Velsen: Ingelegd Terug betaald Kantoor Veslen-Noord: Ingelegd Terug betaald Meer ingelegd dan terug betaald Kantoor Santpoort-Dorp: Ingelegd Terug betaald Kantoor Santpoort-Station: Ingelegd Terug betaald f 21018.79 f 27257.94 f 17801.54 f 9456.40 f 13299.50 f 19304.85 f 6005.35 f 16835.25 f 12711.61 f 4123.64 f 21712.87 f 28233.69 f 6520.82 f 15081.44 f 19994.20 Minder ingelegd dan terug betaald f 4912.76 waarbij de grooten de kleinen opslokken! Maar ook de verhouding tot het buitenland wordt zienderoogen slechter. Door de maatre gelen, die Nederland neemt tot beperking van de bloembollenproduotie, wordt de teelt in het buitenland hoe langer hoe meer uitge breid. Een commissie van de Alg.Ver. v. Bloem bollencultuur, waaronder de voorzitter, heeft in het afgeloopen jaar een bezoek aan de Engelsche cultuur gebracht en kwam tot voor ons land ontstellende resultaten. Helaas heeft het hoofdbestuur der Alg. Ver. niet deze re sultaten onomwonden gepubliceerd. Dat de saneeringsmaatregelen inderdaad de bloembollencultuur in Engeland stimulee- ren, bewijst het antwoord voor den Engel- schen minister Morrison, die in November j.l. op enkele hem In het Engelsche Parlement gestelde vragen antwoordde, dat de sanee- x-ingsmaatregelen in Holland in het algemeen gunstig zijn voor de bollenkweekers in Enge land. Uit de erkenning van het bestaan van de stimulans voor de Engelsche bloembollen teelt, is door den betreffenden Exxgelschen landbouwminister gemakkelijk het argument te putten, dat vex-hooging van ixivoerrechten in Engeland juist noodig is om de cultuur al daar te beschermen. Het is buitengewoon jammer, dat onze Mi nister van Economische Zaken dit niet schijnt te doorzien en door het afschaffen van zoo wel minimumprijzen als productiebeperking aan deze bijzondex-e aanmoediging van den teelt in het buitenland paal en perk stelt. Ten opzichte van de instelling van het z.g. „Centrale Lichaam" of de „Bloembollenraad" kon spr. kort zijn. Zoolang de leiding van zulk een instituut wordt opgedragen aaxx eigen vakmenschen waarbij ieder vakgenoot de kans beloopt door zijn eigen buurman gere geerd te worden die aan niemand onzer veraxitwoording voor hun daden verschuldigd zijn, kan zij ook nooit het verti-ouwen van de massa verwei-ven. Ernstig protesteerde de heer De Zeeuw te gen de verregaand lichtzirxnige en onoordeel kundige wijze, waarop in officieele kringen over het vak wordt gesproken. In de Tweede Kamer is zelfs opgemerkt, dat het goed gaat in het bloembollenvak, terwijl dit door geen enkel bloembollenorgaan is tegengesproken. De waarnemend vooi-zitter besloot zijn rede met een krachtige opwekking om met onver- flauwden ijver voor opheffing der saneering te blijven strijden. Dr. Ir. M. D. Dijt, de secretaris der vereeni ging, deelde in het jaarverslag mede, dat het afgeloopen jaar voor de vereeniging niet voorspoedig was geweest, ofschooxi het leden tal weinig is veranderd. De heer Grullemans is als bestuurslid af getreden. De begrooting sloot op een bedrag van 1430. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren J. de Brabander en J. Hoogstratexi bij accla matie herkozen. Jhr. W. P. Barnaert werd met algemeene stemmen als opvolger van den heer Grullemans aangewezen. Bij de rondvraag stelde de heer Bos voor dat de leden en bloc als lid van Bloembollencul tuur zullen bedanken. Verder achtte hij het gewenscht, dat in de verschillende plaatsen af deelingen worden opgericht. De heer De Zeeuw antwoordde, dat de tijd voor afscheiding nog niet rijp is. Dat de re organisatie van „Bloembollencultuur" niet is doorgegaan is «eker als een succes voor de vereeniging te beschouwen. Blijft lid van de organisatie, zoo zei spreker. Hij zegde vooi-ts toe dat afdeelingen zullen worden opgericht. De heer Bos: Is het niet mogelijk een px-o- testbrief naar „Bloembollencultuur" te sturen? Men geeft ons geen gelegenheid in het week blad onze ideeën uiteen te zetten. De wnd. voox-zitter beloofde, dat het bestuur deze kwestie nader onder de oogen zal zien. De heer P. Bakker Kzn. vroeg wat de ver eeniging nu eigenlijk gedaan heeft. Is het niet mogelijk door middel van de radio of anders zins de opvattingen der anti-saneerders te propageeren? Dr. Ir. Dijt: Wij krijgen de kans niet om met onze tegenstanders te debatteeren. Vex-scheidene sprekers sluiten zich bij het betoog van den heer Bakker aan. De heer De Zeeuw antwoordde, dat het be stuur zeker niets zal nalaten om vex*der pro paganda voor het doel der vereeniging te maken. Besloten werd spoedig een nieuwe ver gadering bijeen te roepen. SANTPOORT REDDINGSDEMONSTRATIE TE ZANDVOORT. Zaterdagmiddag werd in Zandvoort door de N. Z. H. R. M. aan het strand bij het Zuiderbad een oefening gehouden met het wippertoestel. De bedoeling van dit toestel is om een lijn af te schieten naar een in nood verkeerend schip en wanneer de verbinding tot stand is gekomen, de schipbreukelingen in een zoo genaamde „broek" langs de lijn van het schip te halen. Een kijkje bij de oefening. Links de voorzitter van de N. Z. H. R. M. en de Burgemeester van Zandvoort, de heer H. v. Alphen. JAARFEEST R.K. VOLKSBOND. Zondag hield de kring Santpoort van den Ned. R.K. Volksbond zijn jaax-feest in Hotel „de Weijman", met medewerking van Mr. Johnnie, humorist, conferencier, goochelaar en telepaath. De voorzitter, de heer P. A. Molenkamp open de het feest, heette de aanwezigen welkom, in het bijzondei- de geestelijk adviseur kapelaan Straathof, de heer Van Geelen van IJmuiden- Oost, als voorzitter van de Katholieke Arbei dersbeweging, en de oudvoorzitter van dezen Kring den heer P. de Jong uit IJmuiden. Spr. spoorde de leden aan naar de vergaderingen te komen en riep hiervoor ook de medewerking der vi-ouwen in. Hierna kreeg Mr. Johnnie gelegenheid zijn programma af te werken, met een praatje, menige grap, een lied, en hij voerde talrijke technisch hoogstaande goocheltoeren uit. Hij is een illusionist eneen zangleeraar, want menigmaal liet hij binnen heel korten tijd de aanwezigen een nog nimmer gehoord refrein uit volle borst meezingen. Ook de accordeonnist kreeg veel applaus, voor zijn mooi gespeelde nummers. Een gezellig samen zijn besloot dit geslaagde jaarfeest. FEESTAVOND HARDDRAVERIJ- VEREENIGING. 1 Zondagavond hield de Harddraverij-vereeni ging „Santpoort en Omstreken" haar tweeden feestavond in „Zomerlust". Ook nu weer toonden de leden hun belangstelling, zoodat de zaal bijna geheel gevuld was. De avond werd ditmaal geopend door den voorzitter der vex-eeniging, den heer J. Tam- mes. Deze gewaagde met blijdschap van den groei der vereeniging, zoodat zij tot de grootste uit Noord-Holland kan gerekend worden. Vervolgens sprak spreker een enthousiast propaganda woord tot de aanwezige niet-leden. Hij spoorde ze aan als lid toe te treden, opdat eenmaal de lievelingswensch van het bestuur: „nog eens een 800 M. baan te bezitten" in ver vulling zal gaan. Dan bracht de heer Tammes nog hixlde aan de feestcommissie, door welker wex-k de feest avond van de vorige week zoo goed geslaagd was en die van hedenavond ongetwijfeld sla gen zal. Hierna werd met de afwerking van het pro gramma begonnen, dat evenals de vorige week verzorgd werd door René van Duinen en het duo Scholtanus,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5