DE VAL VAN OOSTENRIJK Weer een ongeluk NIEUWS IN 'T KORT. Haar baby vermoord? Een jaar geleden kwain het begin van het einde. De ontmoeting HitlerSchuschnigg op 12 Fe bruari 1938. Het was de eerste en tegelijk de laatste keer, 'dat een Oostenrijksch bondskanselier met Adolf I-Iitler samenkwam. Door de geschiedenis werd Kurt von Schuschnigg tot tragische fi guur bestemd. Schuschnigg had Hitier al eer der ontmoet, toen hij nog minister in het kabinet Dollfuss was, zoodat hij er zeker niet aan kon twijfelen, op welken toon en in welke geesteshouding het debat gevoerd zou worden. Deze reis naar Berchtesgaden trok den bonds kanselier niet aan: deze reis, die hij, ondanks allen aandrang en aanraden, ondanks alle geruststellingen en verzekeringen van den kant van Schmidt en Von Papen instinctief als gang naar Canossa, als de eerste schrede naar het einde voelde. Maar eindelijk verklaarde hij zich bereid en liet zich vooral overhalen door de argumenten van Dr. Guido Schmidt een man, wiens rol tot op heden nog niet dui delijk is geworden. Vóór zijn benoeming tot staatssecretaris voor buitenlandsche zaken was Schmidt kabinets chef van de kanselarij van den Bondspresident Miklas geweest en verheugde zich in diens bij zondere waardeering en protectie. Met Schuschnigg was Schmidt bovendien verbonden door een veeljarige vriendschap, die stamde uit hun gemeenschappelijken studententijd in de Stella matutina te Feldkirch in Vorarlberg, een burcht van Jezuïtische geleerdheid. Zoo had de kanselier den vriend, met wien hij ook de Katholieke wereldbeschouwing deelde, tot zijn vertrouwden en meest verantwoordelijken medewerker gekozen. De pro-Duitsche aspi raties van Guido Schmidt waren geen geheim gebleven, al was men ook steeds van mee ning dat hij, evenals zijn kanselier, een scheiding wist te maken tusschen Duitsehland en het nationaal-socialisme. In zijn ongenaak baarheid en hooghartigheid hoorde Schmidt tot de minst geliefde en persoonlijk minst be kende leden van het kabinet Schuschnigg. Hoe Schmidts plan luidde? In ieder geval heeft men nu Hirtenberg, de grootste Oosten- rijksche patronenfabriek aan hem toever trouwd, door er hem directeur van te maken. Politiek is ook hij weliswaar in den alles op- slokkenden afgrond verdwenen. In begin Fe bruari 1938, zag men nog overal de vriendelijke foto's, die aan de wereld Schuschnigg en Schmidt boven op den Arlberg lieten zien, zich samen bij de wintersport ontspannend, Schmidt zelfs bij een dansje in de bar van het hotel „De Post". Zoo werd dan ook in deze Februaridagen ge zegd dat de kanselier Weenen verliet om, ver gezeld van zijn vriend Guido Schmidt, naai' den Arlberg te gaan. Maar Schuschnigg ging niet naar St. Anton voor de wintersport, maar naar Berchtesgaden in de val. Het bericht van de reis van Schuschnigg naar Obersalzberg werkte in Weenen als een donderslag. De onzinnigste, wildste geruchten deden de ronde: Hitier zou door een schot in de longen, door een aanslag op sterven liggen en zou Schuschnigg als uitvoerder van zijn testament bij zich geroepen hebben; de bonds kanselier zou zich met Hitier geheel verzoend hebben, Oostenrijk zou een nieuwe grondwet krijgen, een synthese van het Duitsche natio naal-socialisme en het Italiaansche fascisme, of misschien een overgangsvorm tusschen deze beide; Schuschnigg zou zich terugge trokken en zijn ontslag genomen hebben en zou van Berchtesgaden dadelijk naar Zwit serland doorreizenSchuschnigg zou gevangen zijn genomen en zich in een vesting bevinden. Maar buiten alle fantasie en praatjes om wist men, wie daar in Berchtesgaden tegenover elkaar gestaan hadden: Hitier, de man uit het niets opgekomen, de brute strijder, de geniale volksleider met de fascineerende kracht van het geloof in zichzelf en zijn zending, het mid delpunt van grootsch georganiseerde, militair volgzame massa-vergaderingen, de man van de lange redevoeringen met het convulsieve ge baar en den vuist op de tafel en Schusch nigg, von Schuschnigg, de man van de tra ditie, de door en door beschaafde van geest en van hart, de man, die in zijn naar den vorm volmaakte redevoeringen bijna altijd langs de massa heen praatte, -die te.hooge eischen stelde aan en te diepgaand sprak voor de groote massa. Tiroler en Oostenrijker, die zich meest op zijn gemak voelde in de stilte van zijn werk kamer, in de „wohltemperierte" sfeer van den geest van het oude Oostenrijk en het oude Weenen. Niets karakteriseert de beide man nen, die daar op 12 Februari 1938 op den Obersalzberg tegenover elkaar stonden als vertegenwoordigers van twee wereldbeschou wingen, ja van twee culturen, beter dan hun beide boeken: Hitler's „Mein Kampf" en Schuschniggs ,;Drei Mal Osterreioh". „Mein Kampf" is in den titel zoowel als in den in houd geheel op „ik" en geheel op strijd in gesteld, koud en heerschzuchtig van toon, stylistisch onbeteekenend, streng partij dog matisch, als programma en als idee voor den één een Bijbel, voor den ander een nachtmer rie: maar ja, bovenal een ontwerp voor de toekomst. „Drei Mal Osterreich" daarentegen is geschreven met de rust én het verdiepte weten van een man, die, filosofisch en histo risch geschoold, het heden vooral uit het verleden afleidt en herschept, de toekomst echter even voorzichtig als met waarachtig Godsvertrouwen aan de voorzienigheid over laat, zoodat men eerder van een vromen wensch dan van een onbuigzamen wil voor wat komen moet kan spreken. „God behoede Oostenrijk", deze laatste woorden van den kanselier aan zijn land klinken al uit zijn boek. Daarbij toont dit boek zich vol eerbied voor al wat groot en edel is, doorstraald dooi de reine liefde vxoor de kunst, vooral voor de muziek. Het boek van een mensch, die zijn humanisme en zijn humaniteit nooit verloo chent, maar onverschrokken en onvoorwaar delijk niet alleen het volk, maar ook de Geest van Goethe en Beethoven, van Dürer en Kant belijdt. Langzaam drong de waarheid over de ont moeting in Berchtesgaden door: de kanselier was door zijn vriend Schmidt en door Von Papen tegen zijn beter inzicht en zijn zeker instinct in naar Berchtesgaden gelokt. Over Von Papen vertelde men, dat hij, om het tra gische lot. van zijn secretarissen te ontgaan, Oostenrijk aan den Führer in handen moest spelen. De reis van de Oostenrijksche grens naar Berchtesgaden langs demonstratief ma- noeuvreerende Duitsche troepen, het pijnlijke lange wachten op den „gastheer" in de ver trekken in Obersalzberg, de toornige, afmat- j tend lange redevoeringen van Hitier, de on- beheerschte uitbarsting, de veelvuldige ver nederingen door dit alles was Schuschnigg als een gebroken man naar Salzburg terug gekomen en had zich in het samenzijn met zijn „Landeshauptmann" dr. Rehrl slechts langzaam hersteld. De geruchten verstomden niet; de alge- meene onzekerheid groeide. Men wist, men voelde dat' er beslissingen op banden waren. In de Oostenrijksche, in de Weensche at mosfeer vond Schnuschnigg zijn zelfvertrou wen en zijn gevoel van meerderheid terug: 1 in de geliefde werkkamers van de kanselarij, in den zijvleugel van het Belvédère, zijn pri- vé-woning. Daar heorschte weer de univer- seele, den waarachtig Oostenrijkschen geest, daar waren nog de menschen en nog de stad en nog het land, welke het betrof. Zoo groeide in den kanselier de wil tot weerstand, de wil om zijn idéé en Oostenrijk te dienen tot het uiterste. En zoo groeiden in hem de kracht en den moed voor zijn groote redevoe ring, de laatste rede voor de vrijheid in Oostenrijk. Europa luisterde gespannen, bewonderde, beklaagde misschien al den man, die zoo iets waagde. Europa stak geen vinger uit, toen kort daarop deze man en zijn land wegge vaagd werden. Schnuschnigg had het goed gevoeld: zijn bezoek aan Berchtesgaden was het begin van het einde geweest. WERKKAMPEN VOOR 16.000 JONGELIEDEN? Plannen in voorbereiding. Onlangs is een te Amsterdam gevestigde Istichting „Nederlands Volkskracht" opgericht, welke stichting ten doel heeft jonge men schen, die door werkloosheid in moeilijke mo- reele en economische omstandigheden ver- keeren, metterdaad bij te staan. Een van de middelen, waardoor de stich ting dit doel hoopt te verwezenlijken, is. de werklooze jongens aan den gang te zetten. Men wil daartoe vier kampen inrichten, die elk duizend jongens kunnen bevatten: om de drie maanden zullen duizend andere jongens deze kampen bewonen, zoodat op den duur in totaal 16.000 werklooze jongens per jaar be reikt worden. Het doel van deze kampen zal niet in de eerste plaats zijn werkverschaffing in den tot dusver gebruikelijken zin; de kampen zul len meer gericht zijn op .scholing". Door een- voudigen arbeid wil men de jongens weer hei tempo van het bedrijfsleven laten ondervin den en hen geschikt maken dit tempo te vol gen. Op deze wijze hoopt men de jongens, die nu zoo vaak hun tijd in ledigheid doorbre' gen, weer geschikt te maken voor den arbeid in de maatschappij. Door aanhoudenden le diggang vervreemden zij zoowel van het werk als van de tucht, die geregeld werken mee brengt. Deze hoedanigheden hoopt men door scholing in kampverband weer tot gelding te kunnen brengen. De oprichters der stichting zijn de Amsterdamsche maatschappij voor Jongemannen en de Volkshoogeschool „Al- Iardsoog" te Bakkeveen. De stichting „Nederlands Volkskracht" wenscht, als de noodige middelen verkregen kunnen worden, de scholing in kampen op groote en doeltreffende schaal te doen plaats vinden en dat vooral voor die groepen van jongens, welke niet door de confessioneele en socialistische organisaties bereikt worden, maar de groote meerderheid vormen van de werklooze jeugd. op onbewaakfen overweg. Meisje te Bunnik zeer ernstig gewond. Zondagmiddag omstreeks vijf uur is op den on bewaakten overweg nabij het Blauwe Huis in de gemeente Bunnik het twintigjarig meisje R. D., dat te voet de rails overstak, aangere den door een losso locomotief en hoogst ern stig gewond. Het meisje, afkomstig uit het internaat op het buiten Heemstede te Houten, was met een groen internisten aan het wandelen. Bij het passeeren van den overweg wachtten de meisjes een eleetrischen trein af welke, uit 's-Hertogenbosch komend, op weg was naar Utrecht. Nadat zij dezen trein hadden laten passeeren, wilden zij den overweg over steken. Op dat oogenblik ontnam een zware regenbui hun voor een groot gedeelte het uit zicht. Het slachtoffer, dat voor de anderen uit liep, had hierdoor niet gemerkt, dat van den anderen kant een losse locomotief den over weg naderde. Zij kreeg een klap van de ma chine en werd met groote kracht wegge slingerd. Zwaar gewond vond men haar langs de spoorlijn liggen. Het meisje, dat verschei dene ernstige verwondingen en een zware hersenschudding had opgeloopen. is per zie kenauto in hoogst zorgwekkenden toestand naar het Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Voor haar leven wordt gevreesd. De machinist van de locomotief, welke om 16.51 uit Utrecht was vertrokken in de rich ting 's-Hertogenbosch, heeft vermoedelijk door den neerslaanden rook van het ongeluk niets bemerkt en reed door Bij botsingen tusschen Mohammedanen en Hindoes, die zich te Cawnpore hebben voorgedaan, zijn twintig personen gedood en 200 gewond. De politie zag zich genoodzaakt, zesmaal na waarschuwing op de menigte te schieten. Zij verrichtte 500 arrestatie. Japan heef? geen territoriale bedoelingen met bezetting van Hainan. Aldus verklaart het Ministerie van Buitenlandsche Zaken. De woordvoerder van het departement van Buitenlandsche Zaken heeft, in tegenstelling tot de bewering van Tsjang Kai Sjek jegens buiten landsche journalisten, verklaard, dat de Japan- sche bezetting van Hainan, geen verband houdt met het handhaven van vrede en rust in den Stillen Oceaan. De woordvoerder zeide voorts, dat Japan geen territoriale bedoelingen met Hainan heeft. Het is echter nog te vroeg, om te zeggen wat er van het eiland zal worden, nu de Japanners het uit militaire noodzaak bezetten. De minister van Buitenlandsche Zaken Arita heeft den Franschen ambassadeur, Arsene Henry, in antwoord op diens vertoog medege deeld, dat de Japansche bezetting van het eiland Hainan tot doel heeft de Japansche blokkade van Zuid-China te versterken en de ineenstor ting van het bewind van Tsjang Kai Sjek te verhaasten. Arita verduidelijkte voorts, dat Japan geen territoriale bedoelingen met Hainan heeft. De verkeersvcrbetering Verspronekweg—Kenaupark. Aanbesteding. HAARLEM, Maandag. Hedenmorgen werd dooi- den directeur van Openbare Werken te Haarlem aanbesteed het maken van werken ten behoeve van de ver- keersverbetering Verspronckweg—Kenaupark. welke werken omvatten het bouwen van twee gewapend betonbruggen met aansluitende walmuren, het wijzigen van Kinderhuissingel en Kenaupark, het maken van paalfundeerin- gen en rioleeringen met bijkomende werken. De volgende inschrijvingen zijn ingekomen: A. Verhagen te Breda A f 109.990, B f 104.490. Zanders Aannemingsbedrijf te Rijswijk A f 103.000, B f 99.800. B. Cobelens en Zonen te Haarlem A f 107.900, B f 101.900. P. G. de Jong te Oegstgeest A f97.300, B f 95.000. R. Bijker te Haarlem A f 106.300, B f 98.800. Fr. de Bruin te Amsterdam A f 109.000, B f 101.000. W. Broere te Amsterdam A f 120.400, B f 113.400. J. F. Akker te Amsterdam A f 111.800, B f 1C4.8Ó0. N.V. Aannemersbedrijf voorheen Baarzen en v. d. Voorden te Amstelveen A f 118.000, B f 112.000. Haarlemsch Grond en Heiersbedrijf N.V., A f 105.900, B f 100.800. J. N. Strijland te Uithoorn A f 114.000. B f 110.500. Gebrs. de Graaff te Halfweg A f112.000, B f 108.500. Voorheen Nederhorst te Gouda A f 119.943, B f 112 943. Wed. W. v. Driel te Koudekerk a. d. Rijn A f 114.000, B f 107.000. Kraayenveld's Aannemers Mij. N.V. en A. Hofman Pzn. A f 120.300, B f 113.000. N. Vermeulen te Haarlem A f127.076, B f 120.170. Gebroeders de Vries te Haarlem A f 110.662, B f 106.162. N.V. W. Geels Aannemersbedrijf te Aerden- hout A f 116.700, B f 112.200. Harmen E. v. Beest te Gouda A f89.000, B f 87.000. J. Rombout te Haarlem A f 112.200, B f 108.100. J. Cuypers te Zurich A f 114.700, B f107.100. Sliedrechts Beton en IJzerbouw te Slie- drecht A f 119.200, B f 111.500. Ir. J. F. Krikke te Bilthoven A f113.000, B f 105.000. B. J. v. Hoften te Haarlem A f104.390, B f 98.800. N.V. de Geruischlooze weg te Heemstede A f 105.800, B f 101.200. E. Woud te Wormer A f 105.900, B f 96.900. N.V. Jonkers Beton Bouw te Haarlem A f 107.900, B f103.500. J. P. A. Nelissen te Haarlem A f 101.880, B f 96.680. G. Metselaar en Zoon te Haarlem A f 98.445. B f 89.985. Moeder te Rotterdam gearresteerd. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. is met ingang van 1 Maart 1939 benoemd tot burgemeester der gemeente Val burg: mr. H. L. 's Jacob. Copyright P. I. B. Box 6 Copenhagen „Ft, ft", zei het in de lucht en den geheelen nacht door vlamde het Noorderlicht prachtig blauw op. Het was een heerlijk gezicht, en Gerda, die ondanks de koude zoo veel te bewonderen had gehad, vond dit wel het allermooiste. Eindelijk kwamen zij in Finmarken en bij het huisje van de Finnenvrouw. Hier klopten zy aan der. schoorsteen, want een deur was er niet. Het was smoorheet binnen, zóó heet., dat Gerda het dra te warm kreeg. De Finnenvrouw liet haar dan ook haar jas, laarsjes en handschoenen uitdoen, terwijl zij het rendier een stuk ijs op den kop legde, anders was het flauw gevallen. Vervolgen iüu ue finnenvrouw wat er voor een boodschap op Driemaal las zij de woorden en toen kende zij ze van buiten, de gedroogde klipvisch geschreven was door de Lappenvrouw. Meteen wierp zy de visch in den soepketel, want die kon nog best gegeten worden en de Finnenvrouw gooide nimmer eten weg.,.. .(Wordt yervolgd). ROTTERDAM Door de politie van het bureau aan de Ooi tervantstraat is een echtpaar, dat woonachtig is in een pand aan de Zoutziederstraat Bp arresteerd, omdat de ouders ervan worew verdacht hun eenig kind, een baby van 2m maanden, om het leven te hebben gebracht Het kind is namelijk in een ledikantje den verstikkingsdood gestorven. n Er moeten verschillende omstandigheden zijn, welke het vermoeden van moord bij politie hebben doen rijzen. Tevens is het ver moeden gerezen, dat het echtpaar zich ook nog aan een dergelijk misdrijf zou hebben schuldig gemaakt, aangezien ongeveer ander, half jaar geleden het eerste kind van deze fa! milie. welk kind een goed jaar oud was, door verdrinking om het leven fs gekomen, 'door. dat het was gevallen in een teil met water Het wordt als een wel zeer toevallige standigheid geacht, dat in een zóó kort tijds bestek twee kinderen om het leven zijn oj komen. B Zooals hierboven is geschreven, woont het echtpaar op de derde étage van pand no. 26 aan de Zoutziederstraat, waar de familie drie maanden geleden haar intrek heeft genomen Sinds de laatste tien weken heeft de vader werk. Als bijverdienste verhuurt men nog ka. mers, terwijl twee broers van den man bij het gezin hun intrek hebben genomen. Deze jongens, die beiden circa 18 jaar zijn, zijn Za terdagavond naar de bioscoop gegaan en alles was toen in de woning nog normaal. De babv lag te slapen in een klein zijkamertje, dat aan de straat grenst. Toen de jongens 's avonds tegen 12 uur uit de bioscoop kwamen, verbaasde het hun zeer sterk, dat in de anders zoo rustige Zoutzieder straat een viertal auto's stonden geparkeerd voor hun woning, terwijl de lampen van de kamers aan de straatzijde volop brandden. Hun werd de toegang tot de woning gewei- gerd. Moeder belt den dokter op, Terwijl deze jongens in de bioscoop hadden gezeten, heeft de moeder omstreeks 9 uur dén huisdokter gewaarschuwd, „dat er iets met haar kind niet in orde was". De dokter begaf zich naar de woning en constateerde den dood van de baby. waarbij vast kwam te staan dat verstikking den dood veroorzaakt moest hebben. De houding van de moeder vestigde al terstond eenigen achterdocht en hierin werd de dokter nog versterkt, omdat het hem bekend was, dat anderhalf jaar geleden een ander kind van het gezin het leven had ver loren doordat het verdronken was in een teil met water. De dokter voelde zich daarom ver plicht de justitie te waarschuwen en om half 10 arriveerden aan de woning van het echt- paar de substituut-officier, de rechter-com- missaris, de politie-geneesheer, een inspec teur van politie, enkele leden van den Dacty. loscopischen Dienst, alsmede eenige recher cheurs. De vrouw is in bewaring gesteld. Sabotage op Fransch vliegveld? Vliegveld onder sterke militaire bewaking gesteld. Op het pror*-vliegveld Vülacoublay heeft men volgens een United Press- bericht uit Parijs een sterke militaire bewaking geplaatst om de Curtiss- gevechtsvliegtuigen te beschermen, in verband met verdenking, dat sabo tage gepleegd is. De experts van het ministerie onder zoeken namelijk enkele verdachte ge vallen van beschadiging. In een benzinetank van een der machines heeft men een zware verontreiniging gevon den. Deze beschadiging, die men voor een daad van sabotage houdt, is aangebracht op den zelfden dag dat het ministerie van oorlog de officieren van de luchtmacht en de journalis ten had bijeengeroepen om deze nieuwe door Amerika geleverde machines in oogenschouw te nemen. Het waren de eerste Curtiss-toe- stellen van de 200 die in Amerika besteld zijn. In het geheel zijn er reeds 27 van geleverd. In de luchttunnel van het proefstation ChalaisMeudon is brand uitgebroken, even eens onder verdachte omstandigheden, in een motor die proef draaide. „Thames" neemt wrak van de „Jaguar" op sleeptouw. Men zal zich herinneren, dat in Januari het Noorsche motortankschip „Jaguar" tij dens hevig stormweer tusschen de Bermuda- eilandsne en de Azoren in tweeën brak. De bemanning werd met groote moeite door het s.s. „Duala" gered. Het achterschip, waarin zich o.a. nog 5000 ton olie bevinden, bleef drijvende. Zaterdagmiddag, ruim drie weken na de scheepsramp, heeft de Nederlandsche sleep boot „Thames" van L. Smit en Co.'s interna tionalen sleepdienst op 37 gr. 4 min. N.B. en 29 gr. 14 min. W.L. een heel eind beoosten de plaats, waar de ramp geschiedde aan het wrak kunnen vastmaken. De „Thames" heeft het op sleeptouw genomen, terwijl de Duitsche sleepboot „Seefalcke" de sleep es corteerde. Van de „Seefalcke" gingen drie man op het wrak over. De „Thames" zal trachten het wrak op de Azoren binnen te brengen en nadat hier pom pen op het wrak geplaatst zijn, pogen, te zamen met de „Seefalcke" het achterschip van de „Jaguar" naar een Engelsche haven te transporteeren. Meer arrestaties in verband met het Casino-scliandaal te Namen. BRUSSEL, 12 Februari (Belga-A.N.P.) - Omtrent de malversaties, waarbij het Casino te Namen betrokken is, meldt de Peuple dat buiten de arrestatie van S., den secretaris van het parket-generaal van Brussel, nog drie andere arrestaties zijn verricht. De aange houdenen zijn de concessionaris, de directeur en de penningmeester van het Casino van Namen, die beschuldigd worden van om- kooping van een ambtenaar en het verbergen van documenten. S. wordt ten laste gelegd dat hij jridische documenten verduisterd heeft, zich als openbaar ambtenaar heeft laten omkoopen en het beroepsgeheim ge schonden heeft. De vier arrestanten zijn naar Brussel osu* gebracht.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6