Franco treft strafmaatregelen. Philippijnen bieden den Joden plaats. Conclaaf vóór 1 Maart. Belangrijke rede van Mussolini, Zondag a.s. Jaspar heeft gefaald. RADIO J yen AG FEBRUARI 1939 politieke partijen verbo den. Doodvonnissen in Barcelona. Tegen 3 uur gistermiddag kwamen de eerste rechtsche troepenafdeelingen te Coldares aan. Hiermede is de bezetting van Catalonië vol tooid 5?' rm&al°nkrij«sraad hee[t SGlazar Vcntura. Dedent van de volksrechtbank, Manuel Gar- P-.TPresident van het revolutionnaire comité nan'de General Motors" Emilio Morales, presi- den revolutionnairen bond van arbei- dS in de automobielindustrie, Pablo Ce, da, lei- fï van de „Patrouille des doods" en den anar chist Francisco Piquer, die beschuldigd wordt Jènrd on vijf geestelijken, ter dood veroor- ïïl De dossiers, welke op de veroordeelden betrekking hebben, zullen naar Franco worden kermden die omtrent hun lot zal beslissen, tn de Staatscourant wordt met het oog op „de aanstaande bevrijding van geheel Spanje" een gepubliceerd, waarin alle partijen van het volksfront, voorts alle marxistische, anarchis- Xche en separatistische partijen, worden verbo- Ook de vakvereenïgingsorganisaties C.N.T. en F.A.1 worden verboden, evenals de vrijmet- SeAfgevaardigden3 dezer organisaties kunnen in de toekomst geen officieele functies meer be- ileeden evenmin als leden dier organisaties, die akn de propaganda hebben deelgenomen. De partijleiders en afgevaardigden evenals vrij metselaars van den achttienden graad af, zullen ter bijzondere verantwoording worden geroepen. Daartoe zullen bij de districtsgerechtshoven spe ciale rechtbanken worden opgericht. De vluchtelingenstroom naar Frankrijk PARIJS, 13 Febr. De laatste drie weken zijn 340 000 personen de Spaansche grens overgeko men om de wijk te nemen in Frankrijk. 140.000 werden geëvacueerd naar verschillende deelen des lands. 40.000 zijn op hun verzoek naar het rechtsche Spanje geleid. 170.000 bevinden zich nog in de Oostelijke Pyreneeën, waar binnen kort nog 30 tot 40.000 uitgewekenen bij kunnen komen. Bezetting van Catalome voltooid. De Havascorrespondent te Coldares meldt, dat sedert gisternacht meer dan 20.000 man linksche troepen, die tot het laatst in het gebied van Campredon Mollo hadden gestreden om den af tocht te dekken, over Coldares Frankrijk zijn binnengekomen. De laatsten hunner meldden zich kort na den tniddag aan de Fransche grens. Rublee trekt zich terug uit de Commissie van Evian In de vergadering van de commissie van Evian heeft Rublee gisterochtend medege deeld, dat hij zich terugtrekt als directeur van het Londensch bureau van de vluchtelin gen-conferentie. Hij verklaarde dat het lan ger heeft geduurd dan hij verwachtte om con tact te krijgen met Berlijn, hetgeen zijn doel is geweest, en thans roept zijn rechtspractijk hem terug naar de Vereenigde Staten. Hij heeft zijn taak ten einde gevoerd met groot persoonlijk ongemak. De vluchtelingencommissie is gisteravond gedurende twee uur bijeen geweest. Het is waarschijnlijk, dat heden een opvolger voor Rublee gekozen zal worden. In de vergadering van gisteravond heeft Myron Taylor een mededeeling voorgelezen van den president der Phi lippijnen, Quezon, waarin deze de be reidheid van zijn regeering te kennen geeft om samen te werken aan de plannen tot vestiging van de vluchte lingen en waarin hij aanbiedt een zeker aantal vluchtelingen op te nemen op het eiland Mandanao, dat een oppervlakte heeft van 37.000 vier kante mijlen. Quezon gaf voorts te kennen dat een plan voor kolonisatie opgesteld wordt, waarvoor de hulp der vluchtelingendeskundigen, dokters en andere beroepslieden ten zeerste ge- wenscht is. Een der voorwaarden is, dat de vluchtelingen Philippijnsche onderdanen moe ten worden en bereid moeten zijn zich te vestigen en in den landbouw hun bestaan te zoeken. Voorts werden rapporten voorgelezen door gedelegeerden van Frankrijk, België, Neder land, Engeland en de Dominicaansche repu bliek. De Nederlandsche regeering bracht rapport uit over de mogelijkheden van vestiging van vluchtelingen in Suri name. De Engelsche gedegeleerde sprak, naar verluidt, over de mogelijk heden van Britsch Guyana en Rodesia. Muiterij van Koreaansche troepen bloedig onderdrukt. Naar het Chineesche telegraaf-agentschap meldt zijn 6000 man Koreaansche troepen in Kanton op 8 Februari aan het muiten geslagen. Zij doodden vele Japansche offiiceren, waarop generaal Ando, de Japansche commandant in Kanton, Japansche troepen samentrok om de Koreaansche muiters te omsingelen. Een gehee- len dag lang werd gevochten, waarbij aan beide kanten zware verliezen werden geleden. Ten slotte werd de muiterij onderdrukt, nadat een Japansch landingscorps verschenen was, dat de Koreanen van een anderen kant aanviel. Acht honderd Koreaansche aanvoerders werden te rechtgesteld. Geruchten over een Britsche particuliere leening. PARIJS, 14 Februari. (Havas) „Le Matin" verneemt uit Londen, dat in City-kringen ge ruchten de ronde doen, volgens welke een groep Britsche bankiers binnenkort een zeer belang rijke leening zouden verstrekken aan Italië. Deze leening zou 12.600 millioen franc bedragen. Het is niet mogelijk een bevestiging van deze geruchten te verkrijgen. Men vestigt evenwel de aandacht erop, dat in geen geval sprake is van een leening van de regeering. Bijeenkomst van Kardinalen. Havas meldt uit Vatikaanstad: De datum voor het conclaaf is nog niet vastgesteld, doch wel heeft men toegegeven, dat het college van kardinalen zich zal uit spreken voor 1 Maart, den dag waarop de Zuid-Amerikaansche kardinalen zullen aan komen. De algemeene congregatie van kardinalen is gisterochtend in de zaal van het consisto rie bijeen gekomen. Aan de bijeenkomst werd deelgenomen door alle kardinalen van de Curie, door kardinaal Schuster, aartsbisschop van Milaan, kardinaal Ascalezi, aartsbisschop van Napels en de volgende buitenlandsche kardinalen: Verdier van Parijs, Lienart van Rijssel, Villeneuve van Quebec, Videl y Bar- raquez van Tarragona. De congregatie moest het personeel voor het conclaaf kiezen. Een ononderbroken menigte trekt nog steeds langs het stoffelijk overschot van Pius XI, ondanks het slechte weer. Prins Chigi, grootmeester der souvereine orde van Malta, heeft het college van kardi nalen de condoleanties overgebracht van de orde. Prins Chigi was vergezeld van dertien ridders. As ParijsVaticaan. Onder den titel „een as Parijs-Vaticaan" doet de „Westfalische Landeszeitung" heftige aanvallen op de kardinaals Pacelli en Verdier. Het blad is in het bijzonder verontwaardigd over „den wensch van Fransche katholieke kringen, thans een paus te krijgen, die den strijd tegen het fascisme wil aanbinden, over eenkomstig de wenschen van kardinaal Ver dier". Het blad ziet zich eveneens in verband met de Spaansche kwestie een as Parijs-Vaticaan afteekenen". Duitsch platteland heeft 800.000 arbeiders tekort. Von Schirach doet beroep op de jeugd. In het Sportpaleis te Berlijn is een betoo ging gehouden om den terugkeer van de jeugd naar het land te stimuleeren. Rijks jeugdleider Von Schirach verklaarde uit naam van den rijksboerenleider Darre, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn, dat op het land 800.000 arbeidskrachten te kort zijn. De ontvolking van het lancj, zeide hij is niet slechts een economisch, doch ook een cultu reel vraagstuk. Van 1934 tot 1938 is het aantal jongelieden, die een landbouwvak hebben ge kozen, gestegen van 500 tot 18.000. Negen entwintig procent van het aantal arbeiders op het land in 1938 is op het land gebleven. EGYPTISCHE POLITIEAGENTEN GAAN DE MODERNE TALEN LEEREN. Gratificaties en loonsverhooging zijn allen politie-agenten in uitzicht gesteld, die een examen in vreemde taal afleggen. De gratifi catie bedraagt dertig pond sterling, de loons verhooging tien shilling per maand. Hiermede wil men de agenten aanmoedigen Engelsch, Fransch, Italiaansch, Grieksch of Duitsch te leeren. Ongeletterde agenten worden aange moedigd hun eigen taal te leeren kennen, en hiertoe heeft men speciale cursussen open gesteld. TAXICHAUFFEURS KRIJGEN LES IN WELLEVENDHEID. De wereldtentoonstelling New-York 1939 verwacht zestig millioen bezoekers, en de voor zitter Grover Whalen, wenscht, dat de taxi chauffeurs, de beambten van den onder- grondschen spoorweg, het huispersoneel en alle andere personen, die bij het verkeer be trokken zijn, zich beleefd zullen gedragen. In totaal zijn 38.000 brieven verzonden aan de New-Yorksche taxichauffeurs met het verzoek de bezoekers van New-York in alles behulpzaam te zijn. Vijftienhonderd antwoor den kwamen binnen op de gelijktijdige uit- noodiging deel te nemen aan cursussen over wellevendheid. Frankrijk koopt meer vliegtuigen in Amerika. De geheime bijeenkomst der militaire commissie blijftgeheim. Van gezaghebbende zijde verneemt Havas uit Washington, dat Frankrijk een overeen komst heeft gesloten betreffende den aankoop van 115 lichte bommenwerpers bij een firma in Baltimore. De militaire commissie van den senaat heeft met 10 tegen 6 stemmen een motie verworpen, waarin publicatie gevraagd werd van de ver klaringen, die door de getuigen zijn afgelegd tijdens de geheime bijeenkomst der commissie, waarin de verkoop van vliegtuigen aan Frank rijk behandeld werd. Hiermede is een twist punt, dat twee weken aan de orde is geweest, uit den weg geruimd. Duitsche grensbewakers op Zwit- serschen grond gearresteerd. Twee Duitsche grensbewakers, die Oosten- rijksche vluchtelingen achtervolgden, werden op Zwitsersch grondgebied gearresteerd. De Duitsche grenswachten verklaarden, dat zij een ontsnapt misdadiger achtervolgden. De vluchteling, een jonge boer uit Karinthië, zeide een politieke vluchteling te zijn. Twee Fransche vliegtuigen gebotst. Vier dooden. Bij een botsing tusschen twee Fransche vliegtuigen boven Lavalduc zijn vier personen om het leven gekomen, terwijl drie personen verwondingen bekwamen. De verwondingen van een hunner zijn ernstig. De eischen tegenover Frankrijk zouden geformuleerd worden. United Press meldt: In diplomatieke kringen te Rome verluidt, dat Mussolini in een rede, die hij a.s. Zondag te Tu rijn zal uitspreken, de Italiaansche eischen te genover Frankrijk bekend zal maken. Verder wordt beweerd dat het hier de 3 vol gende punten betreft: lste. Met het oog op de groeiende Italiaansche bevolking is het noodzakelijk dat de Italiaansche kolonisatie in het Fransche protectoraat van Tunis toegestaan wordt en wel „onder zekere voorwaarden", die de levensrechten van deze kolonisten garandeeren. 2de De vestiging van het imperium maakt de deelname van Italië aan het bestuur van het Suezkanaal noodzakelijk. 3de. Djiboetï behoort „logisch zoowel als geo- graphisch tot Italiaansch Oost-Afrika". De stad Turijn is bijzonder geschikt voor het afleggen van dergelijke verklaringen daar deze groote industriestad in de nabijheid van de Fransche grens ligt. Men acht het tijdstip voor het afleggen van deze verklaring aangebroken daar de gebeur tenissen in Spanje in een eindstadium zijn ge komen, en omdat het in het belang van de Ita liaansche openbare meening is, dat een nauw keurige formuleering van de eischen niet langer wordt uitgesteld. ONEENIGHEID BIJ DE REXISTEN BRUSSEL, 14 Februari. Het blad „Pays Reel' bericht, dat verscheidene leiders van de Rexis- ten o.a. de Kamerleden de Mont en Convent, hun partij functie moeten neerleggen, omdat zij zich in het openbaar solidair hebben verklaard met Dr. Martens. Zij hebben hun mandaat ter beschikking van de leiding der beweging gesteld en deze heeft verklaard, dat het aftreden is aanvaard. Duitsch protest te Parijs. Tegen het arresteeren der journalisten. Naar eenige Duitsche bladen melden, heeft de Duitsche ambassadeur te Parijs bij het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken geprotesteerd tegen de arrestatie van Duitsche journalisten en de huiszoekingen. Een dezer journalisten is weer op vrije voeten gesteld. De bladen melden verder, dat de Fransche regeering heeft toegezegd zoo spoedig mogelijk uitleg te zullen geven. DE PALESTINA CONFERENTIE. Uit Londen: In het paleis van St. James zijn de besprekin gen inzake Palestina voortgezet. MacDonald en Butler hebben de leden der Arabische delegatie ontmoet. Dee vergadering was in hoofdzaak gewijd aan een verklaring van Noerï Pasja, welke naar vèrluidt, handelde over den invloed welke de omliggende staten onder vinden van de ongeregeldheden in Palestina. DE ENGELSCHE DEFENSIE. In een te Plymouth gehouden rede heeft Sir Auckland Geddes, de hoofdadviseur van mi nister Anderson, sprekende over de mogelijk heid, dat Engeland zonder eenige voorafgaande oorlogsverklaring uit de lucht zou worden aan gevallen, gezegd, dat men zich dient voor te stellen, dat Londen en de groote steden in de Midlands en het Zuiden aan de grens liggen. Geddes zeide verder, dat er tusschen den leef tijd van 18 en dien van 25 jaar 2.600.000 man nen waren, waarvan er meer dan 2 millioen be schikbaar zouden zijn voor recruteering voor al- gemeenen dienst. Er waren verder nog 3.750.000 man tusschen 25 en 35 jaar, waarvan minder dan de helft in gereserveerde werkkringen werk zaam was; dit beteekende, dat hieruit nog eens 2 millioen konden worden gerecruteerd, terwijl bovendien nog velen beschikbaar waren boven den 35-jarigen leeftijd. Ook Engeland protesteert. Tegen de Japansche bezetting van Hainan. De Britsche ambassadeur te Tokio heeft een bezoek gebracht aan Arita, om gelijke stappen be doen als gister ochtend de Fransche ambassadeur heeft genomen inzake de landing van Japansche troepen op Hainan. De Japansche minister van buiten landsche zaken heeft den Britschen ambassadeur, in antwoord de gelijke verzekering gegeven als gisteren aan den Franschen ambassadeur. Het huis van afgevaardigden te Tokio heeft een motie aangenomen, waarin leger en vloot hulde en dank wordt gebracht voor de bezetting van het eiland Hainan. Minister Itagaki deelde mede, dat de Chi- neezen bij de in bezitneming van het eiland 200 dooden hebben moeten achterlaten, ter wijl 300 man werden gevangen genomen. De vice-consul van Japan, Matsoedeira, en de Fransche consul Jankelewitsj, waren de eenige buitenlandsche consuls, die zich gister ochtend op het eiland Hainan bevonden. Matsoedeira heeft in gezelschap van mili taire autoriteiten een formeel bezoek ge bracht aan Jankelewitsj en deze er van op de hoogte gesteld, dat de Japansche troepen, die ontscheept zijn, op zich genomen hebben vrede en orde op het eiland Hainan te hand haven. Hij gaf de verzekering, dat leven en bezit van buitenlanders zal worden beschermd. „Duistere bedoelingèn". De Ohineesche afdeeling van de internatio nale vredescampagne, heeft aan het hoofd kwartier der beweging in Genève een tele gram gezonden, waarin een uiteenzetting wordt gegeven van „de duistere bedoelingen achter de Japansche landing op Hainan". Plechtig wordt de wereld, in het bijzonder Groot Brittannië, Frankrijk, Nederland en de Vereenigde Staten, die het negenmogend- hedenpact hebben onderteekend, in dit tele gram er aan herlhnerd, dat de Japansche in val op Hainan gemotiveerd wordt door den wensch strategisch de controle te krijgen over de Tongkinbaai, de Philippijnen te omsin gelen en de verbindingen te verbreken tus schen Hongkong en Singapore, ter voorkoming van een gemeenschappelijke actie der Engel sche en Amerikaansche vloten „De Duitschers worden uit Tsjecho-Slowakije weg gedrongen". De meening van Ernst Kundt. Uit Praag: Tijdens een zitting van de fractie der Duitsche nationaal socialistische afgevaardigden en sena toren heeft de voorzitter, afgevaardigde Ernst Kundt, o.m. verklaard dat het een dwaling zou zijn te veronderstellen, dat het den Duitschers in Tsjecho-Slowkaije thans beter gaat dan voor den eersten October 1938. Weliswaar zijn zekere vroegere in het oog springende methoden, voor al op het gebied van strafrechterlijk optreden en politie-actie, weggevallen, en is men ook in vele kwesties van uiterlijkheden tegemoetko mender geworden, bijv. ten aanzien van het dra gen van het hakenkruis en het gebruik van de hakenkruisvlag, maar toch is met betrekking tot de feitelijke rechtspositie der Duitschers g< verbetering en in economisch en sociaal opzicht zelfs een verslechtering ingetreden. Men heeft door de verschillende methoden en zelfs met behulp van twee regeeringsverordeningen de Duitschers uit de bedrijven gedrongen. Aan Tsjechische zijde heerscht de neiging den nieul wen staat slechts als een nationalen staat der Tsjechen te beschouwen, waaruit de overge bleven Duitschers weggedrongen moeten wor den. Tijdens de behandeling van de artikelen van het wetsontwerp op den financieelen bijstand aan Tsjecho-Slowakije in het Engelsche Lager huis, heeft het lid der Labourpartij, Benn, een amendeemnt ingediend op een der voorzienin gen van het ontwerp, teneinde, zooals hij zeide, de rechten te beschermen van die personen, die achter gelaten zijn in het aan Duitschland afge stane gebied, om te opteeren voor de Tsjechi sche nationaliteit. In antwoord hierop verklaarde Butler; „De clausule in de overeenkomst van Mün- chen betreffende de opties is behoorlijk ten uit voer gelegd door de afsluiting op 20 November van het Duitsch-Tsjecho-Slowaaksche verdrag betreffende de nationaliteit en andere kwesties. Verscheidene sprekers verklaarden vervolgens, dat zij bezorgd waren over de positie van de Duitsche sociaal-democraten en andere leden van linksche groepeeringen, die zich nog in Duitschland bevinden. Het labourlid Noel Baker vroeg Butler of hij niet gehoord had van de honderden en duizenden Sudeten-Duïtschers, die thans in Dachau zitten. Het labourlid Viant en anderen vroegen de regeering stappen te doen, opdat de Sudeten-Duitschers niet buiten het vluchtelingenplan zouden worden gehouden. Sir John Simon verklaarde in antwoord op de vraag dat de geheele kwestie zeer de aandacht had van de regeering en bestudeerd werd. Het amendement van Benn werd verworpen zonder hoofdelijke stemming. Belgische kabinetsvorming afgestuit op bezwaren der socialisten. Belga meldt uit Brussel: Henri Jaspar. die van den Koning opdracht had gekregen een nieuw kabi net samen tc stellen is niet geslaagd. HU heeft derhalve afgezien van de hem op gedragen taak. Na den journalisten te hebben medegedeeld, dat hij afzag van de vorming eener nieuwe re geering, voegde Jaspar er aan toe dat het in zijn voornemen had gelegen om een ministerie te vormen, bestaande uit tien ministers met den premier. Vijf ministers zouden parlementsleden geweest zijn en de vijf anderen zouden buiten het parlement zijn gekozen. De beide socialis tische parlementsleden, op wie hij een beroep had gedaan, hehbben deze formule niet kunnen aanvaarden. Met het oog op deze weigering had Jaspar er toen van afgezien een kabinet te vor men. Artistieke holbewoners. Voorhistorische teekeningen in den Oranje Vrijstaat ontdekt. Nabij Fauresmith In den Oranje Vrijstaat zijn twee zeer oude en zeldzame rotsteekenin- gen van voorhistorische inwoners van Zuid- Afrika gevonden. De teekeningen waren ge maakt op een rots en niet eerder opgemerkt, doordat zij zeer vaag zijn. Waarschijnlijk zijn zij afkomstig van de holbewoners, die de eer ste artistiek aangelegde bewoners van Zuid- Af rika waren. Het wordt voor mogelijk ge houden, dat de Boschjesmannen directe af stammelingen zijn van deze holbewoners. De teekeningen staan op zeer hoog tech nisch peil en overtreffen in vele opzichten de beroemde rotsteekeningen van Zuid-Frankrijk en Noord-Spanje. GRYN SPAN TOEREKENBAAR VERKLAARD. Grynspan, de jonge Pool, die den Duitschen diplomatieken ambtenaar Vom Rath heeft doodgeschoten, is door de geneesheeren toerekenbaar voor zijn daden verklaard. Hij zal waarschijnlijk in Mei terecht staan voor het Assizenhof. VERNIEUWDE SCHOUWBURG VOOR DE „SALZBURGER FESTSPIELE" De schouwburg, waar de „Salzburger Fest- spiele" gehouden worden, zal verbouwd wor den, aangezien het niet meer waardig ge keurd wordt voor het jaarlijksche muziek festijn. De verbouwing zal verricht worden onder leiding van professor Benno von Arent, en zal tijdig gereed zijn voor het a.s. seizoen. Duitsche uitvoer naar Italië bevorderd. Ook handelsbesprekingen met Roemenië en Noorwegen. In het Paleis Chigi te Rome is een ItaliaanschDuitsche handelsovereenkomst onderteekend. Deze overeenkomst is geldig voor 1939. Het Duitsche Nieuwsbureau teekent hierbij aan, dat met de onderteekening van de over eenkomst ook de door de aansluiting van den Oostmark en het Sudetengebied ontstane pro blemen geregeld zijn. De practische gevolgen van de overeenkomst zullen zijn een aanzien lijke stijging van den Duitschen uitvoer naar Italië. In aansluiting op het jongste bezoek van Lord Sempill aan Boekarest voor het voeren van economische besprekingen tusschen Enge land en Roemenië, wordt thans een der hooge autoriteiten van het Duitsche minis terie van economische zaken, Wohltat, binnen enkele dagen te Boekarest verwacht, eveneens voor het voeren van economische besprekin gen met Roemenië. Wohltat was een intiem medewerker van Dr. Schacht, den vroegeren Rijksbankpresident. Te Berlijn zijn dezer dagen tusschen een Duitsche en Noorsche delegatie besprekingen gevoerd over hangende vraagstukken betref fende het Duitsch-Noorsche handelsverkeer, welke o.a. geleid hebben tot een voorloopige regeling van de door de inlijving van het Su detengebied ontstane kwesties. DE KRACHTIGSTE LOCOMOTIEF TER WERELD. Dezer dagen is van Duinkerken naar de Ivoorkust verscheept een locomotief van 160 ton, welke de krachtigste ter wereld genoemd wordt. Het gevaarte is meer dan 30 Meter lang en heeft 28 wielen. Met een gewicht van 760 ton achter zich kan de locomotief 975 kilometer afleggen zonder te stoppen en met een snelheid van bijna 100 K.M. per uur. BESPREKINGEN OVER DE DUITSCHE EN POOLSCHE VOLKSGROEPEN UITGESTELD. BERLIJN Van semi-officieele zijde wordt medegedeeld, dat besprekingen van de Duitsch-Poolsche commissie voor de volks groepen, welke in het begin van deze week zouden beginnen, zijn uitgesteld, omdat de chef der Poolsche delegatie nog door werk zaamheden te Warschau wordt vastgehouden. GEEN BEZOEK VAN ROOSEVELT AAN ENGELAND. WASHINGTON, 13 Febr. fANP.) Des kundigen van de protocolaire afdeeling van het ministerie van binnenlandsche zaken al hier zijn tot de slotsom gekomen, dat van president Roosevelt geen tegenbezoek aan het Engelsche koningspaar kan worden ver wacht. PROGRAMMA WOENSDAG 15 FEBRUARI 1939. HILVERSUM I, 1875 en 301.5 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. VPRO. 6.30—7.00 RVU.. 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Orgelspel. (Om 8.16 Berichten). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Causerie „Onze Keu ken". 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor Arbei ders in de continubedrijven. 11.00 Causerie „De waarde van lectuur voor onze kinderen". 11.30 Gramofoonmuziek. 11.40 Causerie voor de werkloozen. 12.00 VARA-orkest. Om 12.15 berichten.) 12.45 De Ramblers. 1.151.45 Gra mofoonmuziek. 2.00 Voor de vrouw. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel. 6.00 „Esme ralda", m.m.v. soliste. 6.28 Berichten. 6.30 Causerie „Traditie en idealen". 7.00 VARA- kalender. 7.05 Gelukwenschen. 7.10 Vocaal concert. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herha ling SOS-berlchten. 8.03 Berichten ANP., VARA-Varia. 8.20 Gramofoonmuziek. (In de pauze: voordracht), 9.15 Radiotooneel met muziek. 10.00 Berichten ANP. 10.10 Het VARA-orkest m.m.v. solist. 11.00 Gramo foonmuziek. 11.30 „Esmeralda". 11,55—12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 4.15,5 M. NCRV-uitzending. 6,30—7.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. (9.309.45 Gelukwen schen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoon muziek. 11.15 Ensemble v. cl. Horst. 12.00 Be richten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Or gelconcert. 1.30 Ensemble v, d. Horst en gramofoonmuziek. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Christelijke Lectuur. 3.35 Gramofoon muziek. 3.45 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 4.30 Gramofoonmuziek. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor jongens en meis- pes. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Causerie „Vrijheid in gebondenheid of ongebonden vrij heid". 6.15 Gramofoonmuziek., berichten. 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaanva- rmgsreglement. 7.00 Berichtpn. 7.15 Voor postzegelverzamelaars. 7.45 Causerie „Leer- bewerking" 8.00 Berichten ANP., herhaling SOS-berichten. 8.15 Utrechtsch Stedelijk Or kest Toonkunstkoor Utrecht, en solisten. 9.00 tot 9.20 Declamatie. 10.00 Berichten ANP., actueel half uur. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.50 —12.00 Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 0 11.2511.50 Pianovoordracht. 12.10 Alfred v. Dam en zijn orkest. 1.05 Gramofoonmuziek. 1.20 Uit Stockholm: Het Omroepdansorkest. 2.002.20 Declamatie. 3.10 Gramofoonmuziek. 3.50 Een sectie van het BBC-Nort-hern-orkest en solist. 4.20—5.10 Vesper. 5.20 Hongaarsch Zigeunerorkest. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.20> Berichten. 6.40 Causerie over Yeats. 7.00 Zang - voordracht. 7.20 Geraldo en zijn orkest. 8.05 Politiek overzicht. 8.35 Het BBC-Sympho- nie-orkest m.m.v. solist. 9.30 Berichten. 9.50 Vervolg concert. 10.35 Benny Loban en zijn Band en solisten. 11.15 Roland Powell and his Rhythm Aces. 11.20 Norman Newman en zijn Band. 11.50—12.20 Swing-muziek (Gr. pl.). RADIO PARIS, 1648 M. 9.05, 10.00 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.30 Zang. 1.10 Gramofoonmuziek. 1.25 Het Der- veaux-orkest. 1.55 Gramofoonmuziek. 2.35 Zang. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.30 en 4.05 Gramofoonmuziek. 5.05 Viool-voordracht. 5.25 Het Bailly-orkest. 6.35 Zang. 7.50 Het Bel- langer-dixtet. 8.35 Viool en piano. 8.50 Volks muziek. 10.50 en 11.20—11.35 Ga'amofoon- muziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Het Rheinische Landesorkest. 7.50 Gra mofoonmuziek. 11.20 Militair orkest. 12.35 Om- roepkleinorkest en solist. 1.30 Populair con cert. 2.40 Gramofoonmuziek. 3.20 Het Omroep orkest en solist. 4.50 Omroepkoor. 6.00 Viool voordracht met pianobegeleiding. 6.35 Gra mofoonmuziek. 7.35 Rijkszending: Jeugdcon- cert. 8.35 Gramofoonmuziek. 9.3'5 Het Kunkel- kwartet en leden van het Omroeporkest. '10.20 —11.20 Gevarieerd concert. BRUSSEL, 322 EN 484 M. 322 M.: 12.20 Concert. 12.50 Gramofoon muziek. 1.302.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Zang en gramofoonmuziek. 5.50 en 6.50, 7.20 en 8.20 Gramofoonmuziek. 9.20 en 10.30 Het Omroepsymphonie-orkest. 10.5011.20 Gra mofoonmuziek. 484 M.; 12.20 en 1.302.20 Gramofoonmu ziek. 5.20 Het musette-ensemble Marceau Burton. 6.05 Vervolg concert. 6.35 Zang. 7.05 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Militair or kest. 9.20 Het Omroepsymphonieorkest. 10.30 Het Omroepdansorkest, 11.0511.20 Gramo foonmuziek. DEUTSCIILANDSENDER, 1571 M. 7.35 Zie Keulen. 8.20 Hoorberichten. 9.20 Be richten. 9.50 Cello en piano. 10.05 Berichten. 10.20—11.20 Zie Keulen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7