Op eenzamen post... Het stoffelijk overschot van wijlen Z. H. Paus Pius XI opgebaard in de St. Pieter te Rome anleg van een reusachtig rangeerterrein in de Watergraafsmeer vormt een onderdeel ipoorwegwerken !n Amsterdam Oost. Overzicht van het terrein, dat in het midden De der spoorwegwerken 40 sporen breed is en waar ongeveer 60 K.M. rails liggen Groot gevaar van instorting bedreigt vele huizen aan de Dieze te Den Bosch, tengevolge van gestadige ondermijning der fundamenten (foto boven). Verschillende bewoners gebruiken het riviertje als „vuilnisbak", waardoor ook de hygiëne be dreigd wordt (foto onder) H. M. de Koningin bracht Maandag een bezoek aan de nieuwe kazerne aan den Waalsdorperweg te Den Haag in verband met het 125-jarig bestaan van het derde regiment huzaren. De vluchtelingen uit Minorca, wachtend op de kade te Marseille, om met het hospitaalschip „Asni" naar Port Vendres te worden gebracht Een merkwaardige emigratie in Ned. Indië. Met hulp van het gouvernement is de bevolking van het doodarme Bandjarsari in haar geheel verhuisd naar de Lampongs op Sumatra. Tijdens het transport Bij het monument voor gevallen ka meraden op de binnenplaats van de kazerne aan den Waalsdorperweg te Den Haag werd Maandag door luit.-kol. J. van Diepenbrugge een krans gelegd FEUILLETON door KURT SIODMAK. 10) Zuurzoet lachend reikte Achilles hem zijn rechterhand. Toen vroeg hij„Nu wat is het?" „Nou, kijk zelf maar!" Achilles sprong op, rende naar Hauser en keek over zijn schouder. Toen schreeuwde hij uit: „Je* bent een bedrieger! Dat geldt niet! Dat is niet in het Fransch geschreven!" „Nee in het Engelsch", legde OMurphy flegmatiek uit. „Jij hebt verloren". „Ik? Verloren?" siste Achilles. „Jij hond!" Hij maakte zich gereed op den Ier af te stormen, toen Hauser zich omwendde en zijn arm greep. „Hou je kalm, je kunt mijn flesch krijgen", mompelde hij en las verder. Gerustgesteld maakte Achilles rechtsom keert en ging naar zijn bed terug, maar hal verwege bleef hij plotseling staan. „Ik hoef mij door jou niets cadeau te laten geven!" schreeuwde hij en sloeg met zijn vuist op de tafel. „Ik heb een prachtig voor stel. Wij maken van deze weddenschap, die O'Murphy er met de haren bij gehaald heeft een interessanten wedstrijd. Waarom zit jij hier eigenlijk in de woestijn? Wie de meest geldige reden heetf, om hier te zijn, en wie de minste kans maakt, ooit in Europa terug te flesch?" - „Prachtig!" gromde O'Murphy. „Maar welke felsch?" „Natuurlijk die, welke ik van Hauser krijg!" antwoordde Achilles, eerlijk verbaasd. „Zoolang kan ik niet wachten", zei O'Mur phy droevig, stond op en ging naar zijn kast. Hij bracht een dikke doorzichtige flesch te voorschijn, waar hij de hals af wilde slaan. Achilles liep bezwerend naar hem toe, nam hem de flesch voorzichtig af en sloeg met de vlakke hand op den bodem ervan. De kurk sprong eruit, zonder dat er een druppel ge morst was. „Kun je mij dat kunstje nu eindelijk ook niet eens leeren?" Achilles schudde zijn hoofd: ,3ij de vol gende flesch!" „Ik heb er geen meer". O'Murphy ging weer zitten: „Wie begint te vertellen? Hauser leg dat boek weg, en begin!" Hauser keek om en trachtte een lach op zijn moe gezicht te brengen. „Na jullie, ik be grijp de bedoeling niet heelemaal". „Nou dan OMurphy reikte naar het waterglas, dat Achilles vol drank had ge goten. „Er was een meisje in Dublin, zeven tien jaar was ze en ze heette Sky. Ik weet niet meer, wie haar zoo genoemd had. Als ze anders geheeten had, zou ik haar waar schijnlijk even aardig gevonden hebben". Hij wendde zich tot Achilles. „Sky beteekent zooveel als hemel, dan weet je tenminste wat ik bedoel domkop!" „Heb je haar Hemel genoemd?" vroeg Achilles. „Ik heb haar Sky genoemd, dat was fout", zei O'Murphy. „Je kunt je wel indenken, hoe lief ze was. Haar gezichtje leek wel van wat ten gemaakt, sneeuwwit was ze en heel fijn tjes en slank, zoodat je haar haast niet aan durfde raken, uit angst, dat je haar pijn zou doenIk vond haar in den winter op straat, in de sneeuw. Ze zat in een portiek, zoo stijf als een ijspegel. Ik nam haar mee naar huis en kalefaterde haar op. Ik heb nooit begrepen, waarom ze met mij trouwde. want ik was ruw en bijna altijd dronken Langzamerhand werd ik een ander mensch. Ik verschafte haar kleeren en sieraden en zij werd steeds mooier. Nooit heb ik begrepen waarom ze bij me bleef „Tot je er eindelijk achter bent gekomen?" vroeg Achilles hatelijk. OMurphy knikte. „Zie je wel!" Achilles kreeg een lachbui. „Idioot, alle vrouwen zijn toch hetzelfde en jij hebt gedacht, dat zij een uitzondering was? Zoo gek ben ik toch nooit geweest, maar ik kan me begrijpen, hoe je je voelt, a's je door een vrouw wordt beetgenomen.." „Schei uit met lachen!" zei O'Murphy nij dig. „We zullen straks wel eens hooren, of jij zooveel slimmer bent geweest". Achilles zweeg dadelijk. Maar je hebt gelijk. Ten lange leste heb ik begrepen, waarom ze bij me bleef. Ik had haar moeten slaan, dan was alles wel anders geloopen!" „Heb je haar nooit geslagen? Nou jij maakt werkelijk een groote kans om onzen wedstrijd te winnen!" O'Murphy maakte een handbeweging: „Ik heb nog nooit zooveel pech gehad, als in den tijd, dat ze bij mij was. Menigmaal waren ze me wekenlang op het spoor. Pas later heb ik alles begrepen. Als ik een bont winkel leeggeroofd had, dan kon ik er van op aan, dat ze binnen driemaal vierentwintig uur den buit opgespoord hadden. En als ik eindelijk met groote moeite met een brand kast was klaargekomen, dan stond beslist de heele bende agenten op straat op me te wachten en dikwijls kon ik slechts met le vensgevaar ontkomenToen werd ik bïj- geloovig. Ik vertelde Sky niets meer en van dien tijd af ging het beter! Toen moest ik weg uit Dublin. Ik wilde naar Londen aange zien daar veel meer kansen waren. Sky zou meegaan. Je kunt je voorstellen hoe blij ze was, hoe vroolijk ze alles inpakte en mij om helsdeSedert een paar dagen woonde ik niet meer bij Sky. Ik had ergens èen kelder in een benedenhuis ontdekt, dien niemand kende, ook Sky niet. Ik had met haar afge sproken dat we elkaar ergens zouden treffen. Daar hebben ze mij toen te pakken ge kregen". OMurphy wischte zich het zweet van het .voorhoofd. „Het was eigenlijk heel gemakkelijk voor die lui, ik kon nergens uit en zat gevangen als in een muizenval. Sky was het spek. Niets kwaads vermoedend nam ik daar afscheid toen Sky plotseling verdwenen was. Ik had er niet eens erg in waar kon zij nu heengaan? Maar toen werd er gefloten en ineens stond Conny op de trap. Jullie kent Conny niet, maar hij was een fijne vent, dat moet ik zelfs nu nog toegeven. Alleen kun je beter niets met hem te maken hebben. Wij hadden reeds vijf maal op elkaar geschoten, hij had een kogel van mij in zijn schouder en ik van hem twee in mijn arm. Maar toch hebben wij het altijd uitstekend met elkaar kunnen vin den. Conny stond dus plotseling op de trap en riep mij. „O'Murphy!" zei hij heel beleefd en hield zijn hand in de hoogte. Ik wist wat dat beteekende en sloop achteruit, terwijl de jongens direct een muur om me heen vorm den. „Het geeft je nu werkelijk niets!" zei Conny. Jullie hebt geen idee, hoe beleefd Conny zijn kon vóór hij schoot. ,Jk heb teveel menschen meegebracht. Het geeft je niets, of je mij overhoop schiet. Die anderen heeren zal ik niets in den weg leggen". Wij wisten allemaal, dat als Conny iets zij, men daarop vertrouwen kon. Daarom gooide ik hem mijn revolver voor de voeten, klom de trap op en strekte mijn handen uitConny had niet gelogen, er waren werkelijk een heeleboel agenten en ik was er nooit uitgekomen. Toen Conny mij de handboeien aanlegde, kon ik er niets aan doen, maar ik moest hem vragen, wie mij verraden had. Ik kende Conny heel goed, en ik wist, dat hij me nooit antwoord op die vraag zou geven, maar iets dwong mij ertoe en mijn hart beefde van angst, dat ik er achter zou komenEn ik vroeg Conny, of het Sky was, die mij verraden hadEn Conny keek een anderen kant uit". OMurphy ademde zwaar. Hij nam een groote slok uit de flesch en zweeg even. „Plotseling zag ik alleen nog maar bloed", ging hij verder. „Ik rukte mij los, stootte een paar agenten opzij en rende de trap af. Waar was Sky? Zij moest nog ergens in de kelder zijn. Ik wierp mij tegen een deur en daar stond Sky en schreeuwde met een heel hoog dun geluid. Zij wilde mijn voeten omklemmen en ineens wist ik zeker, dat zij het was ge weest. En ik sloeg haar met mijn handboeien op haar hoofd". Opnieuw greep O'Murphy naar het glas voor hem. „Conny vroeg mij niet eens, waarom ik dat gedaan had. Hij nam mij zelfs de handboeien af, omdat hij wel wist, dat ik niet zou ont vluchten. Hij sprak geen woord en dat heb ik erg gewaardeerd. En voor de rechtbank heeft hij zelfs ten mijnen gunste gesproken. Hij wilde zich borg voor mij stellen. Als ik weer vrijkwam, dan zou hij persoonlijk toezicht op mij houden, zoodat ik niet weer met het ge recht in aanraking zou komen. Als_ik maar een lichte straf kreegMaar ik weet, dat ik iedere vrouw, waarmee ik later zou hebben kennis gemaakt, zou neerslaan. Daarom ben ik, toen ik uit de gevangenis kwam, hier naar toe gegaan. Waar had ik anders naar toe moeten gaan? O'Murphy zweeg. Ook Achilles en Hauser spraken niet. „Kom, Achilles, nu is het jouw beurt". O'Murphy's oogen stonden star en onheil spellend. Hij greep naar het glas en sloeg den inhoud in een teug naar binnen. Achilles wierp hem een angstigen blik toe. „Vroeger heb ik veel geld verdiend", begon hij. „Ik ken Parijs, Londen, Berlijn, New-York, Ik ben opgetreden in de grootste variété's. In de bekendste ter wereld. Ik heb alleen de fout gemaakt, een vrouw te trouwen en met mij te sleepen. Aimee was haar naam Denk jullie misschien, dat ik Van haar hield? Ik had haar alleeen bij me, wel, omdat ach, dat kan ik jullie niet uitleggen. Als ik haar zag, was ze mij volkomen onverschillig en als ze weg was, huide ik als een klein kind. Wij reisden de wereld door en plaagden elkaar. Je kunt je niet voorstellen, wat voor een toe stand dat was!".(Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 8